SOCIALE STELSELS leiding en de Spaansche burgeroorlog ferstopte Neus? Het godsdienstig kommunisme van Campanella DE TOEKOMSTIGE ALBERTINA - BIBLIOTHEEK IN DEN KRUIDTUIN TE BRUSSEL a. MUKILAAR De paritaire kommissie en de betaalde verlofdagen MIKROBEN ALS OORLOGSWAPEN CENTRALE VOOR ARBEIDERSOPVOEDING Voor socialistische kadervorming VIJFDE LES VRAGEN BIBLIOGRAFIE komt te verschijnen 60 fr. per jaar ONTVANGEN TIJDSCHRIFTEN «IÉ -iü- toeft *urg ijl/out asicLe/iA^ RECHTSKUNDIGE KRONIEK VlCKS Va-tro-nol 4 - Voor Allen - 29 Jan. 1939 Voor ?kllen's Volksunivevsiieil Thomas Campanella., eigenlek Giovani Domenico (1568-1639), was een Italiaansch wysgeer en behoorde tot de kloosberirde der Dominika- nen. In 1590 verwekte hij een storm onder de voorstanders van Aristote- les do r zijn geschrift tegen dezen G iefcschen wijsgeer gericht. Aristo- toles (384-322 v. Chr.) was, zooals zooveel andere Grieksche filosofen, een geboren dialecticus (van dialect tiek wetenschappelijke redeneer kunde, kritische denkleer; leer door He gel, leermeester van Marx, ver kondigd, van de oplrssing van de in nerlijke tegenstrijdigheden van een begrip in een hoogere gedachtenor- de) zijn werken over ethiek (zeden leer), logica (wetenschap die zich bezighoudt met de wetten van het denken) en metaphysica (leer van het bovenzinnelijke) zijn zeer be langrijk. Door de reaktie op zijn aanvallen tegen de laatstgenoemde leer van Aristotele6, m.est Campanella de wijk nemen uit zijn geboorteplaats Stilo. Hij vertoefde achtereenvolgens in verschillende steden, het laatst te Padua, waar zijn vijanden zich heimelijk meester maakten van zijn papieren en die naar de Inquisitie te Rome zonden. In 1599 keerde hij naar zijn geboor teplaats te.ug. Hier werd hij, ook in staatkundig opzicht, bij de Spaan- sche regeering verdacht gemaakt, zo:dat men hem te Napels in de ge vangenis wierp, waar hij 26 jaar doorbracht. Tot zevenmaal toe leg de men hem tevergeefs op den pijn bank. Eerst in 1626 wist paus Urbanus VIII zijn loslating te bewerken. Daar hij zelfs in Rcme niet veilig was voor de aanslagen der Spanjaarden, begaf hij zich over Marseille en Aix naar Parijs. Lodewijk XIII en Ri chelieu ontvingen hem met welwil lendheid, schonken hem een jaar geld en raadpleegden hem gedurig over Italiaansche aangelegenheden. Hij had echter door zijn langdurige gevangenschap veel geleden, zoodat hij zich eindelijk afzonderde in een klooster zijne; orde te Parijs, waar hij overleed. Gedurende zijn verblijf in den ker ker te Napels voltooide hij 40 ver schillende geschriften over wijsbe geerte, wis-, natuur-, genees- en sterrekunde, godgeleerdheid en staatkunde, te;wijl hij tevens een aantal gedichten vervaardigde. Het oordeel van tijdgenooten' en nazaat over het karakter en de ge schriften van Campanella is zeer verschillend. Toch bekleedt hij een merkwaardige plaats in de geschie denis der wijsbegeerte, daar hij de scholastiek (ch istelijke godsgeleerde wijsbegeerte onderwezen aan middel- eeuwsche universiteiten) en den em- pirischen weg insloeg empirisme wijsgeerige leer, die alle kennis uit ervaring of proefondervindelijk laat ontstaan). Zijn voor ons meest inte ressant werk is De Zonnestaat waa'in hij het plan van een ideale maatschappij uiteenzet; in die maat schappij 'bestaat de gelijkheid der burgers en zijn de rijkd mmen en vrouwen gemeenschappelijk goed. Hier herkennen we Plato (zie derde les) en Thomas Morus (zie vierde les). Campanula's beschrijving van ideale maatscshappijtoestanden is in derdaad, net als bij Morus, een theo retische. utopische manifestatie, met dit ve schil echter, dat het kommu nisme in De Zoryiestaat vervat, een godsdienstig karakter heeft. Dit ls het origineele bij Campanella. Aan het ho:fd van zijn ingebeel- den staat plaatst hij een priester, die hij metaphydicus (zie uitleg hooger) noemt, en wiens gezag van geestelij ken aard is. Dit staatshoofd wordt bijgestaan door drie ministers, over eenkomend met de d.ie begrippen kracht, wijsheid en liefde. Indien Campanella het privaat eigendom afschaft, dan is het niet omdat het, zo:als bij Plato en Morus, de bron is van omkooperij en bederf in het staatsbeheer en in de politiek, maar omdat het een hinderpaal is voor de geestelijke eenheid der natie en daar door voor het godsdienstig leven. Ande:zijds stelt Campanella zijn utopische maatschappij in het licht der t:en bestaande ekonomische toe standen. Vaststellende dat het eko- nomisch leven zich begon uit te brei den en dat dit reeds in de kiem de anarchie van de maatschappelijke produktie in zich droeg, schijnt hijj in tegenstelling met zijn voorgangers Pleto en Morus, dan a beid ration- neel te willen orgabiseeren, inplaats van de produktie te bepe.ken. Zoo schrijft hij Te Napels telt men 70.000 zielen daarvan zijn tenau- wernrod 10 a 15.000 arbeiders. Dit heeft voor gevolg dat deze zich af sloven en doodvallen bij een arbe!d die boven hun krachten gaat. In den Zoiuiestaat, daar de arbeid ge lijk verdeeld is, werkt ieder niet meer dan vier uur per dog Net als bij Morus, treft men hier dus ook het principe der verkorting van den arbeidsduur aan. De Engelsche humanist, en cok de Grieksche wijs geer Plato, beschouwden echter den arbeid als een noodzakelijk, maar lastig co vee. Campanella daarente gen maakt zich bezorgd om den ar beid te verheffen en hem zijn zede lijke waarde terug te schenken. Hij komt op tegen het vooro:rdeel dat van den arbeid iets leelijks maakt het is de luiheid, zegt hij, die laag is. H'et kommunistisch regime, door de werkivxvorwaarden te verbeteren en den arbeid op de onbaatzuchtige naastenliefde en offervaardigheid te baseeren, zal dien veranderen in vreugde. Hierdoor weerlegt Campa nella de zoo vaak voo komende te genwerping, dat de mensch slechts door persoonlijke belangen gedreven, arbeidt: in den genneenschappelyken arbeid zal hij een veel diepere vol- d :ening voelen dan in het indivi dueel winstbejag. Zoo wordt bij Campanella. in zeer moderne bewoordingen, het thans nog geldend prcblema der arbeids- v eugde iH. de Man!) gesteld. En de oplossing die de Italiaansche Do- minikaan uit de 16e eeuw worstelt om dit principe te verwezenlijken, verschilt niet zoo zeer van die welke wij heden ten dage nastreven. 1. Welk ls het essentieel verser.:! tusschen het utopisch kommunisrae van Morus en dat van Campanella 2. Hoe stelde zich Campanella te genover de in zijn tijd reeds ontkie mende anarchie in de ekonomie? «Van Utopie tot Wetenschap», door Pr. Engels. (Socialistische studie bibliotheek, Arbeiderspers, Amster dam 1937). Antwoorden op de gestelde vragen sturen aan Gaston De Vos. Zwijnaar de steenweg 78, Gent (met postzegel van 0.75 fr. ingesloten, voor weder antwoord HET EERSTE NUMMER VAN Vlaamse h socialistisch maandschrift {Inhoud: H. de Man: Is het planisme dood? A. Bytebier Onze Vlaamsche gewesten. Het Brusselse he. F. V. Grauls De haven van Antwerpen. Bemo Het Humanisme en de jonge Marx. H. Vos: In hex teeken van Mün- chen. II. Favat Een katholiek over staatshervorming G. I)e Muynck: Labour's vraag stukken en vooruit-zichten. \V. Schevenels: Het voorzitter schap In verschillende landen. E. Anseele: Max Buset. Film van de maand. Kronieken: Socialistische bewe ging in België en buitenland. - Vakbeweging. - Arbeidersopvoe ding. - Jeugdleven. - Buiten- landsche politiek. - Franse he letteren. - Toon eel. - Plastische kunst. - Geschiedenis. - Tech- cche wetenschappen Per nummer 6 frank. Voor de onderschrijving van een abonnementt wendt u tot den soc. boekhandel DE VLAM, 54, St. Pietersnieuwstraat, Gent. Postrekening 484502. GELD SPEELT DE GROOTE ROL (Uitgave «De Garve») door Adriaan van der Veen Een flink stuk proza van een jong schrijver, die afrekent met de ar moede. Warm aanbevolen. (Prys 3 fr.) DE STEM onder redaktie van Dirk Coster en Anthonie Donker. Het Januarinummer van dit kom pleet en ongeëvenaard Hollandsch maandschrift brengt ons weerom een keur bijdragen van J. Welders, Anthonie Donker, Dirk Coster, Heinz Graumann, Dr. M. van Blan- kenstein, K. Vander Geest, Riet Raapkörst, Dr. W. van Ravenstein. De zeer uitmuntende boekkritiek dat bevat is in het toegevoegd Kri tisch Bulletin, stelt maandelijksch de lezers op de hoogte van liet beste dat verschijnt. BURGOS OF BARCELONA door Petrus B. De Meyer Uitgeverij «Onze Tijd». Prijs 18 fr. Een typische vervalsching van de ware historie van den strijd in Span je. Een stuk hedendaagsch jezuie- tisme. TUUR DE SW. Bovenstaande foto toont de maquette van het ontwerp, dat door de jury van den wedstrijd bij eenparigheid van stemmen met een prijs van 75.000 jr. bekroond werd. De laureaat is de jonge architekt Maurice Houyoux, die een merkwaardig plan ontworpen heeft, waarin de talrijke onderdeelen van het gebouw praktisch en logisch geordend zijn leeszalen, boekenmagazijn, administratieve diensten, tentoonstellingen, museum, voor drachtzaal, bomvrije kelders, enz. Het geheel zal waarschijnlijk in den huldigen Brusselschen Kruidtuin opgericht worden DE BASKEN Ondanks de beschavende rol die het Baskenland had kunnen spelen in Spanje, werd dit volk door de o;mtraIisateuins van Madrid totaal miskend. We zullen dan ock aan geen haarklievery doen en punt voor punt nagaan hoe een aantel parti- kuliere trekken van het volk lang zaam maar zeker de dualiteit met Miadrid verscherpten. We gaan niet doen zooals vele vreemdelingen di? zich bijvoorbeeld met de Vlaamsche kwestie jiasrin jaaruit hebben be moeid en nog bemoeien zonder er iets van te begrijpen en dlie daarover vanzeltflapreikend alle mogelijke stom miteiten hebben uitgekraamd, terwijl anderen de kwestie uitbuiten om er politieke munt uit te slaan We gaan probeeren u eenvoudig te vertellen hoe de ontwaking van het Baskische volik zich heeft voorge daan, hoe het getracht heeft zich los te rukken vap het Madrileensch im- periaiisimia, en zien hoever het nu is geraakt. Het was de centraJisatiepolitiek van de concervatie, koninklijke regeering, aan wier hoofd de familie stond, waarvan voor het heil van Spanje te hopen is dat nooit meer 'n Bourbon er den scepter zal zwaaien die in het hart der Basken het zelf bewustzijn wakkerschudde. De stich ter, de 1 venswekker van het Bas- kiisch nationalisme was een jonge man, Luis Goïri. Zijn bijval was van in den beginne zoo groot, dat de eclhos van zijn stem zich tot in Madrid deden hooren en dat hij in den kerker terechtkwam waar men hem langzaam maar zeker den dood deed tegemoet gaan. Hij werd door het volk verkozen. Het koninklijk regime echter kent ge:n genade, geen vrijheid, en zal heim slechts loslaten om in Oktober 1903, uitgeput, het tijdelijke met het eeuwige te verwisselen op den ouderdom van acht en dertig jaar. Maar het goede gr aan was gezaaid, dat des te beter zou gedijen, dat het in een goeden, vruchtbaren grond was gevallen het beste, het intel- lektueelste volk van het prachtige schiereiland Plotseling brak de burgeroorlog uit. Wat zouden nu de godsvruchtige Basken doen De zijde kiezen van Franco en van hem bekomen wat men hun tot hiertoe geweigerd had, wat ze niet eens naar hun meening in voldoend? mate hadden geinregen van de nog zoo jonge republiek In het algemeen zou men geneigd zyn geweest, daar bevestigend op te ant woorden." Want, in een eerste op welling kon men verwachten dat ze zich cok tegen de republiek zouden toeeren. Welnu, het tegenovergestelde gebeurde. Van het oude regime wis ten ze dat ze niets te verhopen had den. Met het nieuwe de republiek was er middel cm hun ideaal te verwezenlijken. Niet de socialistische of de kommiunistische lokalen zouden het moeten vergelden, maar wel deze van de Spaansche nationalisten, van de reactie, van de eeuwige verdruk kers insitinktmatig had di-t volk be grepen dat het niets goeds van Franco had te verwachten, dat zijn geloof, zijn rassenfierheid, dat zijn opgang integendeel steunen mocht, in volle vertrouwen, op de republiek. Wel was er iets dat de Basken in den beginne omzeggens tusschen twee vuren plaatste er bestond nog in hooge mate mistrouwen tegen over Madrid, dat als anti-gods dienstig werd voorgesohilderden dat is nu eenmaal een zeer kwetsbaar punt bij hen. Wat gedaan om goed te doen. wat gedaan om hun doel te bereiken Gelukkig heeft de heer Franco er een handje van weg om in de kaar ten te spelen van zijn vijanden zelfs van zijn eventueele tegenstre vers, die hij misschien door behen digheid op zijn minst tot onzijdig heid had kunnen bewegen. Het wa ren de Basken di? Franco in den rug aanviel om niet een eventueelen vijand nadien te moeten bevechten in het Noorden terwijl hij tegen Madrid oorlog voerde in het Zuiden. Hij wilde niet t/usschen twee vuren komen te staan. Quiepo de Llano, die hst volk kort en goed wilde on derdrukken, behaalde natuurlijk een tegenovergesteld sukses, en een jaar lang verloren de Franco oldaten hun tijd tegen dat moedige Baskenland, wiens verontwaardiging ten top steeg, en wiens fieiheidsgevoel in op stand kwam, toen de stoere manr^i bemerkten, dat de vaderlander Franco het Spaansche volk deed uit moorden door vreemde soldeniers, hem ter beschikking gesteld door Hitler en Mussolini, enkel en alleen voor de mooie oogen van het groot kapitaal en van de feodale burgerij. DAT NOOIT De republikeinen waren van een andere eerlijkheid, en hielden zich niet bij beloften den eersten Okto ber 1936 werd door de Cortes, te Madrid, het Baskisch Statuut ge stemd! Den zevenden Oktober wordt sen ministerie gevormd vijf natio nalisten, drie socialisten, twee repu blikeinen, een kommunist Laten we er nog aan toevoegen dat dit statuut, ter stemming gelegd, acht en tachtig ten honderd der stemmen verwierf in de drie provincies van Alava, Guipuzco en Biscaye. Het voornaamste was bereikt. Een jaar nadien, na d? zegepraal van Guernica, wordt Euskadi ver woest. De haat gaf den Basken nu zooveel moed, dat Franco een en tachtig dagen noodig had om een diepte van twee en veertig kilometer te ver overen, Twee maanden en drie weken vereischte een opmarsch van driehonderd kilometer om Urdiales van Aviles te scheiden. De Basken hebben hiun idealisme duur betaald, en nog is de strijd niet ten einde: tweehonderdduizend in woners, een vierde van de totale be volking, verkozen de ballingschap aan de dwingelandij. Zevenduizend strijders, mannen, vrouwen, ouder lingen, moesten hun heerlijk streven met den dood bekoopen. Meer dan tweeduizend Basken zijn voor het leven verminkt én niet meer in staat bun .brood te verdienen. En cm de kroon op hut werk te spannen on geveer zestigduizend inwoners, waar onder drieduizend vrouwen, smach ten in de kerkers van Ftranco, terwijl officieel de namen 'werden gepubli ceerd van drieduizend vijfhonderd Basken van beider geslacht die als dieren werden neerg toogeld door de rebellenpelotóns. En, dan spreken we niet eens van al diegenen waarover officieel niet een woord wordt ge rept, van de naamtoozen, de onbe kenden, de "niet opgetelden V Ziedaar het fascism? in zijn bru tale realiteit, in zijn naakte gedaan te, in zijn aan de wereld veropen baarde daden. Ziedaar het regime, waarvan sommigen in al de landen van de wereld droomen. Men vergelijke de manier waarop de Japansche struikroovers in China te keer gaan met deze van Mus solini's barbarenhorden in Ethiopië en in Spanje. Qyeral vindt men een stelsel van mensohonteerend ban ditisme op groote schaal dat one zou moeten terugbrengen naar de folter- regimes van de middeleeuwen. De internationale van den munschelij- ken ondergang is opgestaan tegen het stelsel van vrede, broederlijkheid en gelijkheid. Maar iets toch moet ons het hart onder den riem steken tot hiertoe is het den Mikado niet gelukt de Chi- neezen te onderwerpen, terwijl hij zijn eigen volk fh de armoede en de rouw heeft gedompeld. Tot hiertoe is het Franco nog niet gelukt zijn land aan de macht van twee vreemdelingen te versjacheren, het land dat zijn meineed aan het vernietigen is Tot hiertoe is Ethiopië nog niet gepacifieerd en mag Mussolini er zich er wog niet over verheugen er een reis te kunnen doen zoo als deze van Da- ladler naar Tunis er eene is geweest. De razernij var) de Italiasnisch? bla den heeft bewezen dat men dat te Rome heel goed heeft ingezien. De politiek van de as Rome-Berlijn- Tokio doet ons meer dan eens den ken aan het avontuur van koning Pyrrhus, die weliswaar den vijand versloeg, maar wien die overwinning zoo duur kost, dat a? hem niet duurder had kunnen zijn als hij den oorlog had verloren De fascisten voelen het somwijlen en dan krijgt men dein indruk dat ze de politiek voeren van den hope- looze. Het eene feit na het andere is voor hen een verschrikkelijke moreele nuderlaag, die met de wa pens niet is goed te maken, integen deel. Men denke aan de hevige reaktie in de Vereeniigde Staten te gen Hitier en aan de hooghartige manier waarop diens gezant door Roosevelt werd wandelen gszonden. De vrijheid is bij ons in alle demotoratiscthe regeerde land zoo een hoogste goed dat het nutteloos zijn zou ven hooger hand ons den mond te willen stoppen. Ook het zoo schijnbaar flegmatieke Neder land is in den laatsten tijd uit zijn schelp bekropen en heeft hirr Hitier doen schuimbekken van machtelooze woede. Wil men er zich goed van reken schap geven hoezeer de propaganda van de vrijheidminnende landen in slaat bij de verwaande leiders van het fascisme, dan leze man hun bladen. De woede van de gemuil bande soldendenrpers is vermakelijk en tevens hartversterkend. Hoe ge- meener, hoe beleedigender, hoe wal gelijker ze klinkt, hoe meer we er ons om moeten verheugen. En ondertusschen... Spanje vecht. Het Spaansche volk in zijn groote meerderheid wacht op het uur van zijn bevrijding. Terwijl Noord-Afrika donderde van de Leve de FYansche republiek Weg met het fascisme werd in de loopgraven van Spanje verder gevochten voor het duurbaar ste dat we hebben De vrijheid Ondertusohen trachten de diploma ten onze aandacht af te leiden. Er wordt gepalaberd en gereisd en nie mand weet of het aarde aan den dijk brengt. De heeren vliegen van d? eene hoofstad naar de andere, en men mag niet eens van hen getui gen Les voyages forment la jeu- nesse Zooals het tot hiertoe is gegaan, lijkt het er niet naar dat ZIJ het zullen klaarspelen. Maar is de diplo matie niet de tounst van... uitstel len De hoop van de demokratie heeft haar oogen gericht op Spanje en China. De uiteindelijke gevechten of zou het maar een begin zijn worden gevochten op de fronten van China en van Spanje. Daar wordt ons lot beslist, want Spanje en China zijn de toetssteenen van de fascistische macht. Over andere wapens beschikken wij tevens ook. De ekonomische oor log is evenzeer een oorlog. Armoede en uitputting kunnen den vijand neervellen met een parallel sukses. Steun en aanmoediging kunnen ook een strijd helpen winnen. Daarom moeten de Spanjaarden van de repu- biek ginds voelen dat we hen niet in den steek laten, dat we helpen, dat we aan hun zijde staan, dat we hun ideaal deelen Zoolang de diktaturen hun doel in Spanje niet hebben bereikt is alles te herdoen. Hun uitputting, hun armoede worden machtige troe ven in onze handen. Des te meer dat hun militaire berekeningen nu reeds verkeerd zijn uitgevallen, net zooals in 1914 deze van Wilhelm II die in zes weken Parijs zou doen vallen en deze van de Japansche militairen, die in zes maanden China zouden veroveren Zulke vergissin gen zijn soms doodelijk En daar veranderen tijdelijke ver overingen tenslotte niets aan. Ik denk daarbij aan het bericht van deze week betreffende Barcelona. Maar ondertusschen heeft de menschelijkheid ook haar tol betaald aan haar plicht. Euzkadi deelt ons mede dat 25.0(H) Baskische kinderen onder de 16 jaar in den vreemde een tehuis vonden 15.000 in Frank rijk waarvan 13.000 bij families op genomen; 3500 in België; 2000 in Engeland, 1375 in Rusland, andere in Denemarken, Zwitserland, Skan- dinavië. Die kinderen blijven onder het beheer van hun gebannen regee ring, ja, maar is 't geen erbarmelijk schouwspel dat hun jonge ziel reeds de herinnering kent aan moorden de bommen, lyken, branden en stikgassen De Basken hebben er nochtans hun diep geloof niet by ingeschoten. Ziehier een staaltje van de «godde- looze» republikeinsche opvoeding der Spaansche kinderen Een reporter bezoekt een heim van uitgeweken kleuters en een priester verzoekt hem ze te onder vragen. Ik vertaal voor u de korte tweespraak. Men kiest een jongen uit den hoop. Kom eens nadert l kleine, en zeg eens wat de eerste plicht is van een kristen De kleine Gelooven En zijn tweede plicht Zijn evenaaste beminnen en hem zijn misdaden vergeven. Al zijn misdaden, zelfs als hij uw vader en uw moeder heeft ver moord Ja, al zijn misdaden Ziedaar de opvowiing die de Bas kische rooden aan hun kinderen geven. En Pierre Dumas, aan wien ik dat tafereeltje ontleen, voegt er terecht aan toe Hoeden af, heeren, dat zijn echte kristenen PAUL PEE ZOOALS men weet, heeft de wet van 8 Juli 1936 op de betaalde verlofdagen een bepaling opge nomen waarbij zekere nijver heden, wat de toepassing van dit verlof betreft, aan een bijzonder re gime kunnen onderworpen worden op voorwaarde dat dit door de pari taire kommissies zy voorgesteld en het voorwerp uitmake van een kon. besluit dat in den ministerraad werd besproken. Deze bepaling heeft niet enkel het voorwerp van diskussie uitgemaakt maar daarenboven wordt het door sommige rechtbanken op een wijze uitgelegd die eerder van aard is om de toepassing ervan te bemoeilijken. De heer Paul Horion, professor te Luik en specialist in sociale rechts wetenschap heeft deze gelegenheid te baat genomen om in de «Journal des Tribunaux» van 22 Januari het probleem in zijn waar daglicht te stellen. De moeilijkheid spruit voort uit het feit dat, zoo het waar is dat de wet in kwestie zich beroept op pari taire kommissies, het wezen dezer kommissies tot heden toe nog niet werd vastgelegd. Deze inrichtingen, waarvan het groote nut ook door nie mand wordt betwist, zijn feitelijk op zichzelf gegroeid zonder boven een wettelijke doopvont te zijn gehouden. Veelal werd hun samenstelling dooi; de regeering zelf bevorderd teneinde in zekere nijverheden de bespreking en beslechting van beroepsvraagstuk ken tusschen werkgevers en werkne mers te verzekeren. Maar, zooals ge zegd, geen enkele wet bepaalt noch begrenst hef wezen en het bestaan van de paritaire kommissie op zich zelf. Het lijdt geen twijfel dat vroeg of laat de wet het beginsel daarvan zal hebben vast te leggen en ten minste enkele grondregelen voor or ganisatie en den werkkring ervan zal hebben uit te werken. Maar tot zoover spreekt het vanzelf dat wan neer de wet melding maakt van pari taire kommissies deze moeten ge nomen worden in den vorm zooals zij thans bestaan. Hun mogelijkhe den zijn thans beperkt door de om standigheid dat hun beslissingen op zichzelf geen sankties medeslepen. Zij hangen grootendeels af van de welwillendheid van hun mandaatge vers. Het is klaarblijkelijk in deze leem te dat sommige rechtbanken een voorwendsel gezocht hebben om de beslissingen van de paritaire kom missies in zake betaald verlof te begrenzen. Aldus een arrest van het beroepshof van Brussel van 21 September 1938. Het ging over de vraag of zekere beslissingen ook toe passelijk waren in het bouwbedrijf op organismen die in de paritaire kommissie niet vertegenwoordigd waren. De patroons schilders en ver sierders waren namelijk op geenerlei wijze geraadpleegd geworden bij het vaststellen der modaliteiten van toe passing voor het betaald verlof. Het beroepshof besliste dienten gevolge dat de schilders en versier ders van België niet konden gebon den zijn omdat hun belangen in den schoot der kommissie niet werden waargenomen het was, naar zijn oordeel, de plicht van de regeering dit gebrek aan raadpleging te com- penseeren door het inwinnen van een officieel advies van de patroons en werkliedenvereenigingen er bij betrokken. Deze formaliteit zou on misbaar zijn daar deze wetgeving in feite berust op het vermoede ak koord van de geïnteresseerde par tijen. Het weglaten van deze vorme lijkheid heeft voor gevolg dat het kon. besluit niet toepasselijk is. De heer Horion geeft op de moti- veering van dit arrest een gevat ant woord, dat onzes inziens noch rechts kundig noch praktisch kan aange vochten worden. Eerst en vooral is er geen enkele wettelijke bepaling die voorschrijft dat wanneer de regeering aktie geno men heeft van een beslissing of een akkoord van de gelijktallige kom missie, zij nog andere beroepsver- eenigingen moet raadplegen. De mi nister van Arbeid en Sociale Voor zorg verklaarde in den Senaat ty- dieais de debatten dat de regeerimg do gelijktallige kommissies moet raad plegen, en wanneer deze niet bestaan de beroepsvereenigingen. Daarenboven, wanneer de wet gever opdracht gegeven heeft het regime der betaalde verloven in te richten na advies te hebben inge wonnen bij de paritaire kommissie, heeft hij aan haar de zorg overge laten vast te stellen op welke wijze het akkoord is tot stand gekomen. Men wist op dit oogenblik zeer goed dat een paritaire kommissie niet samengesteld is uit mandaatdragers van alle geïnteresseerden, dat ge woonlijk slechts een gedeelte der betrokkenen een rechtstreeksche vertegenwoordiging heeft in de kom missie en dat men diensvolgens meer staat voor een gemiddelde van opvattingen dan voor een totaal akkoord. De regeering weet zulks trouwens en is dan ook niet ver plicht aan het advies een gelijklui dend gevolg te geven. Men mag im mers niet uit het oog verliezen dat hetgeen kracht van wet krijgt, niet is het uitgebrachte advies maar wel het kon. besluit. Indien men de redeneering van het bestreden advies op de spits drijft zou het voldoende zijn dat iemand in de paritaire kommissie niet vertegenwoordigd was opdat men zou kunnen beslissen dat het K. B. niet toepasselijk is. Dit kan natuurlijk voor sommigen hinderlijk zyn maar dit is nu eenmaal het ge volg van den bestaansvorm der pa ritaire kommissies. Het is aan te nemen dat het statuut van de kom missies eens op hef getouw zal die nen gesteld te worden, maar, daar om zoover gaan dat alles wat zij thans verrichten van nul en geen er waarde is, zoolang zij niet het uit vloeisel zijn van de volstrekte algemeenheid, houdt geen steek. IN den vooruitgang der techniek en der wetenschappen heeft de wijze van oorlogvoeren het middel ge vonden om zich te perfektionnee- ren. Niet alleen motorisatie, snel vuur, verbeterde jacht- en bombar deervliegtuigen en sterkere explosie- ven werden ingevoerd en met den tijd uitgebreid, ook nieuwe dood- zaaiende middelen werden bedacht, net alsof het niet reeds voldoende was dat het effekt der moderne bewapening misschien wel het hon derdvoudige is geworden van dat gene van nog geen halve eeuw geleden. Tot de nieuwe .wetenschapelijke» middelen komen in de eerste plaats de stryd- of stikgassen een heele reeks, steeds heviger, steeds wree- der. Zij deden hun verschijning op het slagveld in 1915, en hebben sindsdien geëvolueerd naar een on gelooflijk krachtige uitwerking. Ook dat was nog niet voldoende en men is gaan denken aan een middel van biologischen aard, n.l. aan het eventueel gebruik van ziekteveroorzakende organismen, en wel van mikroben. Zoo schynt, voorloopig althans, de reeks van krijgsmiddelen volledig te zijn. Van mikrobenprojektielen werd tot nu toe nog geen -gebruik gemaakt. Of dit in den volgenden oorlog, indien deze niet kan worden voorkomen, zal gebeuren, weten wy echter ook niet. Dat zal afhangen van de kans op slagen van het wapen Hoe het ook zijn zal, men houdt zich met den mikrobenoorlog bezig, en zekere landen zouden zelfs een voorraad oarliogsbatterijen aan geleid hebben. Toch hebben zich twee-en-veertig naties te Genève verbonden geen gebruik te maken van dit nieuw- soortig wapen in een eventueelen oorlog, en al hun krachten aan te wenden om de andere landen tot dit protokool te doen toetreden. Maar zyn ook de stikgassen niet het voor werp geweest van een dergelijke ver bintenis Hebben wij niet gezien dat, niieibteigenst ande de overeen komst van Den Haag diensaangaan- de, in een oorlog 1914-1918 ruim schoots strijdgassen werden aange wend Zoo zouden de plechtige ver klaringen betreffende het gebruik van mikroben geruststellend schij nen, moesten de experten van het speciaal Comité der scheikundige en bakteriologische wapens bij de Ont- wapeningskonferentie niet verplicht geweest zijn in hun rapporten vast te stellen dat het praktisch onmoge lijk is een welkdanig land te belet ten den mikrobenoorlog voor te bereiden. Trouwens, overeenkomst of geen, oorlcg is oorlog; en de laat ste internationale gebeurtenissen en het gedrag der totalitaire staten hebben eens te meer het bewijs ge leverd dat de oorlog komen kan, met of zonder verbreking van het gege ven woord. Aangezien oorlog in elk geval onmenschelijk is, komt het er niet op aan of hij eerlijk of niet begint. Hij blijft het grootste kwaad. Het feit dat er niet aan te denken valt den vooruitgang der medikale bakteriologie, die een humanitair doel nastreeft, te remmen door kontrole en verbod van proefneming, maakt het onmogelijk de benuttiging der preparaten voor andere doelein den dan de geneeskundige te voor komen. Daar waar de wetenschap op staatskommando werkt, zal zij van haar wezenlijk doel wel afgeleid worden en in da techniek der oor logsvoorbereiding ingeschakeld wor den. Zoo zij.i wij gedwongen de vree- selijke hypothesis van den mikro benoorlog voor oogen te zien. De mikroben die als strijdmiddel in aanmerking kunnen komen, zijn die van pest, typhus, cholera en buik loop voor den mensch, en kool en mond- en klauwzeer voor de dieren. Volgens dè experten zijn andere ziektekiemen ongeschikt. Ook de ver spreidingswijze is van belang. Geschut-projektielen, door de ont wikkelde hooge temperatuur der ont ploffing, zijn niet geschikt. Wel komt de vliegtuigbom in aanmerking voor het bakteriologisch vernielings middel. Dit bestaat uit een gewone gasbom, waarin zich een glazen fleschje met kuituurbodem van mi kroben bevindt. De bom is voorzien van een zuurstofvoortbrengende in richting, waardoor de mikro-organis- men gedurende minstens een veertig tal uren hun levenskracht bewaren, en van een lading springstof. De aanwending van het mikro- benwapen kan nog eenvoudiger ge schieden fleschjes met kultuur- bodens worden uit het vliegtuig ge worpen, of het dirinltowater wordt met cholera, typhus en buikloop be smet. Voor de verspreiding door de luchtvaart komt de pest het, eerst in aanmerking ook vlooien en rat ten zijn goede verspreiders dezer vreeselijke ziekte. In 1917, tijdens den grooten oor log. hebben de Duitschers herhaal delijk beproefd van mikrobenkultu- ren gebruik te maken om paarden van het Frar.sche leger te vernieti gen. Door de waakzaamheid der tegenbespieding gelukten zij niet in hun opzet. Hetzelfde feit deed zich voor in Roemenië. Wat nu het besmetrtingspotenitdeel van het mikrobenwapen betreft, op dit gebied zijn de specialisten het niet volledig eens.. Het is inderdaad geweten dat een epidemie niet naar verkiezing kan verwekt worden. De ziekteverspreiding hangt af van de ontvankelijkheid van het individu en van een ingewikkelde reeks andere faktoren, waaronder die van weer kundigen aard. Maar wat belet dengene die e»n slecht voornemen heeft zijn middel daarvoor zóó aan te passen en net zóó'n vorm te geven ten einde zijn doel met de grootste zekerheid te bereiken Hij zal de wetenschappe lijke mogelijkheden blijven misbrui ken om zijn vijand met dood en on heil te treffen. Het komt er op aan hem daartoe de gelegenheid te ontzeggen. Deze nieuwe druppels genezen opgezwollen slijmvliezen, verwijderen benauwend slijm enlatenU weer vrij ademen. Tijdiggebruikt, bij het eerste niezen, voorko menzij vele verkoudheden.

Voor Allen | 1939 | | pagina 4