iv 22 Januari te Gent J 11 1 Algemeen overzicht van de werking De omvang van ons werk. - De werkloos heid in onze nijverheid Het is meer dan tijd Werking in de organisatie Een eenvoudige en ordelijke administratie if. Voor Allen - 29 Jan. 1939 KONGRES VAN DE FEDERATIE METAALBEWERKERS VAN VLAANDEREN (P.M.B.) ten JJemousVtatie van Macht, öcde en jtucht Frans Longville, algemeene sekretaris van de federatie Voorzitter G. VANDERBRUGGE heet de afgevaardigden hartelijk welkom en stelt hun kd. TOMMEN, bijgevoegd sekretaris van de Cen trale en kd. BRIES, algemeen se kretaris van den Provincialen Me- taalbewerkersbond van Antwerpen voor, en hoopt dat zij den besten indruk zullen meedragen van dit kongres. De zaal brengt rechtstaande, hulde aan de afgestorven pioniers Anseele, Haelterman en Emiel Van- dervelde, en bewaart een minuut stilte te hunner nagedachtenis. De voorzitter hoopt dat dit kon gres in de beste orde zal verlco- pen. Wij staan, na eenige moeilijk heden te hebben gekend, opnieuw in een periode van aktieve werking en striid. waarvan wii da basta plichte verzekering tegen werk loosheid. Honderdduizenden men- schen moeten worden bereikt om onze aktie te versterken en onze rangen te vervoegen. Het is in deze hoop dat ik sluit en ik wil nogmaals mijn genoegen uitdrukken, dat ik deze vergade ring kan bijwonen. LONGVILLE KameradenIk wil aanvangen met de zeer talrijke opkomst, de onverwachte opkomst, die aanmoedigend moet stemmen, te begroeten. Ik dank kd. Tommen voor den moreelen steun, dien hij ons aanbrengt in naam van de Cen trale. Kd. Tommen weet wel, dat in zekere opzichten de Vlamingen nogal koppig zijn, maar hij moet ook weten, dat zij overtuigd zijn van de noodzakelijkheid der cen tralistische gedachte in de vakbe weging en dat we ons beschouwen als een onafscheidbaar deel onzer organisatie, die een der machtig ste Centrales is van het land. Ik dank ook kd. BRIES, Provin ciaal Sekretaris van den P.M.B. Antwerpen, voor zijn aanwezigheid hier, wat ook voor ons een blijk is van belangstelling in ons werk en ik dank hem te zelfdertijd ook voor de welwillendheid, waarmede de P.M.B. Antwerpen ons de film ge leend heelt die dezen namiddag Zift gij reeds lid, kameraad resultaten verhopen voor onze leden en voor onze organisatie. Kd. A. TOMMEN, bijgev. sekreta ris, brengt de groeten van de Cen trale. Het is voor mij een groot genoe gen de Centrale te vertegenwoordi gen op dit kongres. Ik moet vast stellen, dat ondanks de moeilijke toestand waarvoor de P. M. B. heeft gestaan, de Federatie van Vlaanderen er sterker en sterker ■voorstaat. Het is een verheugend feit de vertrouwensmannen hier zoo talrijk aanwezig te zien die de ordewoorden komen bespreken die morgen in onzen strijd zullen gel den. Dit eerste kongres bewijst, dat onze keus, wat de leiding betreft, goed is en de beste waarborgen biedt voor de toekomst. Ondanks de moeilijkheden, veran deringen te brengen in den be- staanden toestand, de struktuur te wijzigen de rationeele inrichting die een moderne vakbeweging eischt, te bekomen, om die toe komst uit te bouwen, stellen wij een groot vertrouwen in U allen om door uw medewerking, in den korst mogelijken tijd, van de Fe deratie van Metaalbewerkers van Vlaanderen een model-organisatie te maken, die paraat staat voor grootsche landelijkfe propaganda die haar te wachten staat in ver band met de invoering van de ver- zal afgedraaid worden. Deze film geeft ons een beeld, op welke wijze een vakorganisatie haar ekonomi- schen strijd en haar sociale rol en haar instellingen kan uitbeel den. In dit opzicht ben ik overtuigd dat de film een groote belangstel ling zal verwekken. Ik dank nogmaals de kameraden van Antwerpen, die ons in de gele genheid stellen deze filmvertooning voor dezen namiddag in te richten. Vooraleer aan te vangen met het algemeen overzicht van de werking in 1938, zooals dit op de dagorde voorkomt, heb ik enkele mededee- lingen te doen. In de eerste plaats moet ik kd. BISCHOFF, den sekretaris van de afdeeling Gent verontschuldigen die sinds eenige weken ziek te bed ligt. Het is een treurige toestand voor een jongen man zooals hij, die de leiding, een moeilijke leiding heeft aangenomen van een der grootste afdeelingen van onze Fe deratie, bij den aanvang van zijn belangrijke taak reeds gedwongen te worden, zijn werk voor verschil lende weken te staken. Ik geloof, dat ik hem in uw aller naam een snelle genezing kan toewenschen. Ik moet er bijvoegen, dat dit den ganschen toestand van onze P.M. B. ook een weinig moeilijker maakt, daar het sekretariaat van den P M.B. meer werk moet verrichten voor de afdeeling Gent. Ik zoek m HET eerste kongres van onze herboren Federatie der Me taalbewerkers van Vlaande ren (P. M. B.) is voorbij. Meer dan honderd afgevaardigden van alle hoeken van de twee Vlaanderen waren opgekomen. Aan allen on zen hartelijken dank. Dit kongres bevestigt het opti misme dat wij hebben over de toe komst van onze beweging. De nieu we toestanden tegenover dewelke wij zullen geplaatst worden in 1939, zullen ons voorbereid vinden. Wij zijn opnieuw vertrokken naar verdere veroveringen. Gedra gen door het vertrouwende mede werking en de geestdrift van al onze bestuursleden en vertrouwens mannen, die de ruggegraat vor men van onze beweging, gaan wij een nieuwe toekomst tegemoet. De bekrachtiging van de nieuwe vormen die onze organisatie van 1 Januari 1939 af heeft aanaeno- men, geeft ons de zekerheid dat dè metaalbewerkers die ons hun levensbelangen hebben toever trouwd, dat zij die op onze orga nisatie rekenen om hen te verde digen tegen uitbuiting en onder drukking, zich niet zullen bedro gen hebben. In Vlaanderen is nog veel te doen... Wij moeten tot in de ver ste uithoeken dordringen, tot daar waar metaalbedrijven zich gaan verschuilen zijn om te ontsnappen aan de loonsvoorwaarden veroverd in de groote gemeenten en steden. Er is nog veel te bereiken dat rechtvaardig en noodig is over al... Dat moet en dat kan Doch daarvoor is noodig dat de metaal bewerkers één blok vormen. Onze organisatie IS de organisa tie die de toon aangeeft in de nij verheid, omdat zij de meest ener gieke, meest bewuste en geschoolde metaalbewerkers van Vlaanderen vereenigt. Doch er blijven nog on bewuste en verdwaalde schapen op het goede pad te brengen... Dat is de taak die wij geen oogenblik uit het oog mogen verliezen. Vóór het einde van het jaar 1939 daar is, moeten wij de toetreding van ons TWINTIGDU1ZENDSTE LID boeken. Dan vieren wij feest! Dit is het parool voor 1939 In orde en tucht, in broederlijke samenwerkingvooruit Iedereen doet zijn plicht. Be stuursleden en vertrouwensman nen en gij, talrijke bescheiden pro pagandisten wiens namen niet ge kend zijn, wij rekenen op u om de organisatie die gij groot hebt ge maakt, die uw werk is, verder te versterken en haar te doen erken nen als een der groote machten, waarmede dient rekening gehou den in de leiding van het land. Het kongres is voorbij... Het werk wordt hervat... FRANS LONGVILLE. Voorzitter Vander Bruggen opent de vergadering L.t_k Aanblik in de kongreszaal. Méér dan 100 afgevaardigden zijn aanwezig A. Tommen brengt de groeten van de centrale. RechtsA. Briers, alg. sekretaris van P. M. B., Antwerpen daarin geen verontschuldiging wat de algemeene werking betreft, maar het is inderdaad een moei lijke en zware toestand. Wat betreft de algemeene schik kingen van dit kongres, heeft onze voorzitter reeds gezegd, dat wij moeten trachten de ochtend zitting te eindigen rond 12 uur, om dan samen broederlijk te eten, en dan te 2.15 uur de filmvertoo ning bij te wonen. Daarna vangt aan te 3.30 uur, de voordracht van onzen vriend Ach. VAN ACKER, volksvertegenwoor diger te Brugge, die zich steeds zeer aktief heeft beziggehouden met een van de vraagstukken, die ons buitengewoon interesseeren. Vooral dit belangrijk onderwerp, namelijk de werkverschaffing,is een probleem, dat zeer op onze vak beweging drukt. Wij moeten trach ten oplossingen te zoeken en als ze gevonden zijn, alles in het werk te stellen om ze te verwezenlijken. Daarom geloof ik dat gij met mij volkomen zult akkoord zijn, om te meenen dat zulks op gepasten tijd komt. Het verslag van dit kongres zal verschijnen in «Voor Allen», van volgende week, over gansch Vlaan deren. Wij hebben ons verbonden om van dit kongres een verslag op te maken van 2 volle bladzijden. Het zal een kunststuk zijn om dit verslag klaar te hebben voor Woensdag e.k. dit moet, om aan deze bijeenkomst al de ruchtbaar heid, al den weerklank te geven die moet toonen, dat.de Federatie der Metaalbewerkers van Vlaan deren springlevend is. Verder is het wel verstaan dat onze vergadering van heden een eigenlijke demonstratieve vergade ring is, geen eigenlijk huishoude lijk kongres, omdat het natuurlijk niet mogelijk is om op 22 Januari een volledig zedelijk en financieel verslag te geven, over het jaar 1938 dat nog maar pas voorbij is. De rekeningen van December zijn aan het binnenkomen. Een gedrukt verslag kunnen wij dus nog niet geven. Dat komt later, dat is het werk voor binnen een paar maan den, wanneer de gansche werking, ook de financieele uitslag van de Federatie der Metaalbewerkers van Vlaanderen wordt besproken, en de regelmatige beslissingen worden voorgelegd, die moeten genomen worden. Op de agenda komt voor de her kiezing van het U.B. Welnu, dit U.B. is verantwoordelijk voor de leiding van den P.M.B. voor 1938 en kan slechts zijn verantwoording tegenover U geven op het moment, dat het zedelijk en financieel ver slag voorgelegd is. Bijgevolg is dit punt dat vandaag op de agenda stond, verschoven naar het Jaar- kongres dat later in het jaar zal plaats hebben. Zóó komen wij tot de reden van deze vergadering, die is een alge meen overzicht te geven van de werking, zooals deze gebeurd is in de verloopen maanden, bijzonder lijk van 1 April-1938 af. Dat is het doel van dit kongres. Wij houden vandaag een algemeene wapen schouwing en onderzoeken de wijze waarop wij onze methode en wer king kunnen moderniseeren en aktiveeren. Het sekretariaat is zoo aktief mogelijk geweest omdat ik overtuigd ben, dat deze periode in de Vakbeweging, als een zeer belangrijke periode moet aanzien worden wat betreft de respek- tievelijke macht der vakorganisa tie, van de onze en van deze der tegenstrevers. Wij moeten ons dus tot het uiter ste inspannen om onze positie te versterken. Vooraleer het gestelde werk te onderzoeken, wil ik doen opmerken, dat van al de Federaties van de Centrale der Metaalbewerkers van België, de Federatie der Metaal bewerkers van Vlaanderen, het grootste grondgebied te bewerken heeft. Ik weet niet of het U zal interesseeren, maar dit gebied strekt zich uit over 6.234 Km2. Daarin liggen onze 23 afdeelingen, waartusschen de afstand somtijds 100 kilometer bedraagt. In dit gebied liggen volgens de meest volledige gegevens die te be komen zijn, een totaal van 245 klei ne en groote metaalondernemin gen. Natuurlijk zijn de meeste daarvan gegroepeerd rond eenige groote centra Gent, Brugge, Aalst, Kortrijk, Oostende, enz. Maar wat van belang is, is niet zoozeer het totale aantal onderne mingen, alhoewel het voor de af deelingen toch interessant zal we zen, namen, adressen en soort van werk te kennen van de metaal ondernemingen, die zich op hun grondgebied bevinden. Wat van meer belang nog is, en wat wij in ons schriftelijk verslag zullen ver melden, is het aantal gebezigde arbeiders in deze periode in de me taalondernemingen van Vlaande ren en vooral voor de grootste on der hen, zoodanig dat wij een algemeenen kijk krijgen op het aktieterrein dat voor ons ligt. Een ander verschijnsel, dat wij moeten aanstippen, is de om vang der werkloosheid, zooals deze zich heeft voorgedaan in 1938. Natuurlijk kunnen op dit oogen blik, geen volledige cijfers gegeven worden, over gansch het jaar 1938. Een eerste gegeven dat wij bezit ten is deze der speciale optelling gehouden van alle werkloozen van het gansche land in Februari 1937. De uitslagen van dit onderzoek zijn nog niet volledig gepubliceerd, doch de elementen die wij reeds bezitten geven de volgende aanduidingen Voor West-Vlaanderen waren op dien dag werkloos 1145 verzeker den en 367 niet-verzekerden Voor Oost-Vlaanderen waren er 2063 verzekerden werkloos en 615 niet-verzekerden. Deze aanduidingen betreffen slechts de volledige werkloozen en duiden ons aan dat er op dien dag, voor de twee Vlaanderen, 3208 ver zekerden werkloos waren en 982 niet-verzekerden in de metaalnij verheid, of in andere woorden, dat er 30 t.h. der werkloozen niet ver- eenigd zijn. Indien men nu weet dat over het algemeen de niet-verzekerden in grootere verhouding aan het werk zfin dan de verzekerden, dan kun nen wij daaruit besluiten, dat nog veel meer dan 30 t.h. van de arbei ders der metaalnijverheid in Vlaan deren niet vereenigd zijn. Een andere aanduiding is, dat op 9 September 1938, de N.D.A.W. vcor dien dag, het aantal jonge werkloozen in Vlaanderen onder de 25 jaar heeft opgeteld en wij vinden dat voor de metaalbewerkers er 482 volledige werkloozen waren, onder dien leeftijd. Dit is een aan duiding van wat er te doen blijft voor de jonge werkloozen. Voor de gansche maand Novem ber 1938 waren werkloos in de me taalnijverheid een totaal van 4770 - -4 Achiel Van Acker spreekt over werkverschaffing nemen, maar nog blijkt aan t« groeien. Daarom moet onze leuze zijn I «Steeds immer voort «Geen aarzeling «Geen talmen Wij zijn in een beslissend stadium gekomen, waarbij op snelle wijze aan de volgroeing van de vakorga nisatie dient -gewerkt te worden. Na deze inleiding, Kameraden, die gh best zult kunnen overwegen en bestudeeren, wanneer gij het ver slag in gedrukten vorm zult gekre gen hebben kan ik tot de werking in onze organisatie komen. Onze organisatie is DE bond van alle metaalbewer kers. volledige werkloozen, en 3238 ge deeltelijke werkloozen. Daaruit valt te besluiten dat de nog jonge me taalnijverheid in Vlaanderen, even eens sterk is geteisterd geworden door de krisis. En toch weten wij ook dat er ze kere ondernemingen nog steeds zeer voorspoedige zaken maken. Dat er een tendens is waar te ne men van verschuiving van oude ondernemingen van de andere pro vinciën naar Vlaanderen, of de op richting van nieuwe specialiteiten in Vlaanderen. Als voorbeeld kun nen wij aanstippen de Firma Claeys Gebroeders te Zedelgem, die vandaag een personeel heeft van ver over de 600 arbeiders en arbeidsters, gespecialiseerd in het maken van rijwielen, moto's kin derwagens, enz. Een nieuwe onder neming die tot stand is gekomen in de laatste jaren en zich snel uit breidt, is de afdeeling van de «Fa- brique Nationale d'Armes de Guer re» te Brugge waar zich is komen bijvoegen een nieuwe onderneming «Les Forges de Zeebrugge» te Brug ge, die respektievelijk met een per soneel werken van 650 en 200 arbei ders. Dit alles zegt ons dat wij door heen krisis en werkloosheid moe ten, dat er nog een groot werkings gebied te wachten ligt voor onze organisatie dat niet schijnt af te De historiek der laatste maan den begint op 1 April 1938, datum mijner intrede in h§t sekretariaat Tal van problemen stelden zich. onmiddellijk voor het sekretariaat der afdeeling Gent. Het bleek nood zakelijk dat ik de meeste aandacht en het meeste van mijn tijd be steedde om de afdeeling Gent, die de grootste en sterkste afdeeüng is van onze Federatie in orde te bren gen. Wat de Federatie betreft, was er veel te moderniseeren, in de eerste plaats, de administratie. Nu wil ik niet doorgaan als een administratie-genie, maar ik heb toch één stelregel, die is dat de administratie evenveel aandacht verdient als welke andere werking in de vakbeweging en dat een goe de en ordelijke administratie de basis is van het vertrouwen van leden in hun organisatie. Zij moe ten geholpen worden in allerlei opzichten, en in hun betrekkingen met de organisatie moeten hun alle moeilijkheden bespaard worden. Wanneer dat bereikt is, wanneer die ordelijke en eenvoudige admi nistratie er is, dan is er ten min ste een goede basis waarop da eigenlijke syndikale aktie kan ge voerd worden. Welnu, ik heb mij ingespannen om de kameraden van Longville brengt verslag vit

Voor Allen | 1939 | | pagina 5