DE II MRtmn iii&fla ggillill I i V V IK J Het Huis der Vrije Vakorganisatie sr:5 Voor Allen - 29 Jan. 1939 al de af deelingen te overtuigen, dat wij het geheele administratieve apparaat opnieuw moesten onder zoeken, vereenvoudigen en centra- liseeren daar waar het mogelijk is, teneinde tot een betere, gemakke lijker en snellere werking te ko men. Deze moderniseering is op weg. Ik heb niet de pretentie te be weren dat alles is opgelost, Inte gendeel, ik ben er van bewust dat alles nooit is opgelost. Er stellen zich steeds weer nieuwe vragen en nieuwe moeilijkheden. Alles is voor bestendige verbetering vatbaar. Het is in dien geest, dat wij dit werk aangevat hebben. Van zulk werk weet het gewone lid gewoonlijk niet veel. Het is werk in de diepte. Het is zuivere administratie en interessert hem niet in de eerste plaats. En toch komt hem dit niet minder ten goe de, is dit niet minder In zijn di- rekt belang als alle andere akti- vlteit van de vakorganisatie. Een maximum hulp en steun in geval van nood voor onze leden Uit een goede administratie spruit voort een tweede gevolg.rek king. namenlijk dat de bijdragen der leden op de meest breede en doelmatige wijze kunnen besteed worden om onze leden te helpen en te beschermen tegen al de ge varen die hen als industrieele arbeiders bedreigen werkloosheid, ongeval, ziekte, enz.. Dat ook, in geval de staking noodig en onver mijdelijk is, zij in zulke mate kun nen gesteund worden dat hun weerstandsvermogen zoo groot mo gelijk weze. Nog in vele andere gevallen is onze organisatie daar om te helpen en te steunen. Ook Ook in dit opzicht heeft dus onze reorganisatie haar eerste vruchten geleverd. De uitkeerin- gen zijn verhoogd nieuwe vormen van hulpverleening geschapen en onze leden kunnen vandaag de overtuiging hebben dat zij nooit vruchteloos moeten beroep doen op de organisatie, dat deze hen ter zijde staat in al de moeilijkheden die zij kunnen ontmoeten. Een krachtigestelsel matige en moderne werking en propaganda De reorganisatie van onze Feoe- ratie heeft nog een derde doel een krachtige, stelselmatige en moder ne werking en propaganda. Aan den eenen kant zorgen dat er een regelmatig organisatorisch leven is dat onze leden regelma tig worden bijeengeroepen in ver gaderingen om hun stem te doen hooren over alles wat hen als me taalbewerkers, als menschen en als burgers van het land, moet Inte resseeren. Aan den anderen kant zorgen dat geen enkele metaalonderne ming, waar zij zich ook bevinat, aan onzen invloed en aan onze syndikale eischen kan ontsnappen. Verder, alle metaalbewerkers van Vlaanderen overtuigen dat wij de grootste en de aktiefste organisa tie zijn, de moteur van den syndi- kalen strijd. Want wij zijn DE BOND waarbij alle metaalbewer kers zich moeten aansluiten wan neer zij hun rechten als arbeider en als mensch willen doen eerbie digen. Op het gebied van de propa ganda kan men ons niet verwij ten werkeloos te zijn gebleven. Wij hebben duizenden stuks propagan- da-rpateriaal verzonden. In zekere gevallen ons gericht tot bijzondere groepen als de jongeren, de leer lingen van de beroeps- en nijver heidsscholen. .Deze aktie heeft een eersten zeer bevredigenden uit slag opgeleverd. Als bekroning hebben wij gehad: onzen kalender die, naar wij ver nemen, zeer goed is onthaald ge worden door onze leden. De kalen der was niet in de eerste plaats bedoeld als propaganda bij de on- vereenigden. Hij is een bestendig aandenken voor het gansche jaar 1939, voor onze leden en hij is ons dankbetoon voor hun aansluiting en hun getrouwheid tegenover de organisatie. Wij moeten, indien wij verder willen bouwen, kunnen rekenen op de medewerking van onze leden. Zij zijn het best geplaatst om die propaganda van man tot man te voeren, die steeds de beste uitsla gen geeft. De oproep dien wij bij den kalender gevoegd hebben, is trouwens niet zonder resultaat ge bleven en wij danken de kamera den die ons ingevulde kaartjes hebben toegezonden. Een andere hervorming die van de grootste beteekenis zal wezen voor de toekomstige werking onzer organisatie, is de indeeling van Vlaanderen in gewestelijke sekre- tariaten. Voorloopig zullen vijf van deze sekretariaten werken ons alge meen plan voorziet dat zij op zeven kunnen gebracht worden. De taak van deze gewestelijke sekre- tarissen heb ik reeds aangeduid. Zij zullen in hun gebied de kleine afdeelingen helpen leiden en nieu we stichten waar er de mogelijk heid toe bestaat. Zij zullen op de hoogte zijn van de toestanden der meïaalbewerkers over gansch hun gewest en de patroons zullen niet langer kunnen profiteeren van het gemis aan inlichtingen van onze plaatselijke sekretarissen. Het ge beurt immers nu dikwijls dat eén patroon weigert verbeteringen toe te staan omdat, zoo beweert hij, er elders lager loonen betaald worden. Onze gewestelijke sekre- taris, bekend met de toestanden in zijn gewest, en door bestendig kon- takt met het algemeen sekretariaat en met de andere gewestelijke sekretarissen ook bekend met de algemeene toestanden, zal den pa troon kunnen te woord staan. Het is onbetwistbaar dat deze wijze van werken zeer doeltreffend moet zijn. Er zal weldra geen gemeente meer in Vlaanderen zijn waar me taalbewerkers werken, of een on- 'zer gewestelijke propagandisten zal er gaan kijken en gaan werken zijn. 5* heeft gehad, persoonlijk de afdee lingen bezocht. Allen zijn bezocht geworden en eenigen onder hen tot vijf a zes maal. Deze bezoeken zijn noodzakelijk. Verder moet men nog rekening houden met de vertegenwoordiging in de talrijke nationale lichamen Centrale der Metaalbewerkers, Belgisch Vakver bond, enz., enz.. Ik ga nu besluiten. De volle uit werking van onze reorganisatie zal AfTeïü arw. Afé. leUr t» itichtcn Brugge Ik heb u nog verder rekenschap te geven van de werking van de be sturende organen van onze Fede ratie. Het provinciaal bestuur kwam tusschen 19 April en 15 Januari, viermaal bijeen. Het uitvoerend bestuur vergaderde in deze periode zesmaal. De algemeene sekretaris heeft voor zoover hij daartoe den tijd zich slechts binnen maanden laten gevoelen. Het is een werk van langen adem. Wij zullen steeds voor nieuwe vraagstukken en nieu we moeilijkheden geplaatst wor den. Waar het er op aan kwam, was te vertrekken. Wij zijn ver trokken en het is in de aktie dat wij best zullen zien waar er ver dere verbeteringen kunnen ge bracht worden. Wij zien met vertrouwen de toe komst tegemoet. Wij zijn overtuigd dat wij op den goeden weg zijn. In velerlei opzichten zal 1939 een jaar zijn waarin zal beslist worden wel ke onze machtspositie zal wezen voor de komende jaren. Rond de ontwerpen op de verplichte verze kering tegen werkloosheid en op de beroepsorganisatie zal een bit tere strijd gevoerd worden. Een intense propaganda gaat aanvan gen en onze tegenstrevers gaan alle middelen gebruiken om te trachten zich te versterken en ons te verzwakken. Wij verwachten hen. Wij staan klaar om in dezen strijd onze ordewoorden en ons programma overal te versprei den. Onze propaganda-apparaat is klaar. Gij weet nu wat er op het spel staat. Gij we'et wat onze bedoelin- bcgen zijn. Gij weet waar wij naar toe willen. Gij kunt niet anders dan ons uwe volledige en aktieve medewerking verzekeren. Wij moeten einde 1939, 20.000 leden tellen 1 Dat is mogelijk, dat kan en dat moet Wij moeten dui zenden onvereenigden in onze ran gen brengen. Wij moeten DEN bond zijn van de metaalbewerkers. Wij moeten als een der meest bewuste en gedisciplineerde organisaties me de aan de spits staan van den strijd der arbeidersklasse in Vlaanderen en als voorbeeld kunnen gesteld worden, wat een aktieve en sterk georganiseerde vakorganisatie is en wat zij vermag. Voorzitter VAN DER BRUGGE brengt hulde aan kd Longville voor de prachtige en duidelijke uit eenzetting, die hij aan het kongres komt te geven en is verzekerd dat zij eenstemmig zal goedgekeurd worden. Kd CHALMET, de provinciale sekretaris, heeft een algemeen plan van propaganda uiteengezet. Het idee is niet nieuw, doch bij een systematische doorvoering kan het zeer doeltreffende resultaten ople veren. Kd Chalmet vraagt dat bij het inrichten van de gewestelijke afdeelingen vooral rekening zou gehouden v/orden met de lokale toestanden in de onder-afdeelin- gen. Hij dringt er op aan dat door deze gewestelijke Indeeling geene verzwakking zou veroorzaakt wor den in de plaatselijke federaties van vakbonden. Hij wijst er op dat in kleine gemeenten, alleen door samenwerking tusschen de ver schillende vakorganisaties, resul taten kunnen bereikt worden. Hij is ook van oordeel, dat alhoewel het voeren van een centrale pro paganda een zeer prachtig initia tief is, er toch eveneens op een doeltreffende plaatselijke aktie moet kunnen gerekend worden. Hij vraagt ook dat de gewestelijke sekretarissen zouden werken in overeenstemming met de plaatse lijke sekretarissen. Kd BOMON (Aalst). Ik ben volledig akkoord met de uiteenzet ting van kd LONGVILLE, doch ik heb eene groote bekommering wat betreft de komende aktie door onze organisatie te voeren. Het groote kader is reeds gevormd, 't.t.z. door het aanstellen van de gewestelijke sekretarissen-propa- gandisten. Ik ben van oordeel, dat aan deze propagandisten alle mo gelijke middelen moeten gegeven worden om doelmatig te kunnen werken. Een groot aantal van onze leden arbeiden in andere nijverhe den, zooals bijv. in de textielnij verheid. Dit heeft voor gevolg dat de metaalbewerkers in Vlaanderen nog geen algemeen platform heb ben kunnen verwezenlijken op ge bied van de loonsvoorwaarden. Ik bedoel dat de loonen zoo uiteen loopend zijn dat zij de diskussie met de patroons bemoeilijken. Wat Aalst betreft, hebben wij en kele ateliers, specifieke melaalon- dernemingen, maar het overgroote aantal onzer leden werken in an dere bedrijven. Reeds bij de sta king van 1936 hebben wij groote moeilijkheden gekend bij het vast stellen van de loonen van de me taalbewerkers in de textielnijver heid. Te Aalst zijn de loonen van de metaalbewerkers van de textiel nijverheid veel lager voor hetzelf de werk dan deze werkzaam in de konstruktie, wat als gevolg heeft, dat de textielfabrieken hun mate riaal laten vervaardigen in hun eigen onderneming, wat veel goed- kooper komt dan in een konstruk- tiewerkhuis. Ik vraag dus dat de Federatie der Metaalbewerkers in Vlaanderen een loonschaal zou op maken voor alle metaalbewerkers in welk bedrijf zij ook werken, en dring er op aan dat dit vraagstuk in den korst mogelijken tijd zou onderzocht worden. Het zal voor ons een stimulant zijn en het ge mak van de ledenwerving vergroo- ten. Kd Julien CNUDDE (Gent). Ik wil hier een klein punt naar vo ren brengen, waarvoor ik uwe spe- mede de middelen te beramen om verbetering te brengen in spe ciale» plaatselijke vraagstukken. Deze *werking kan niets anders dan een vsersteviging van onze werking en vajn onze propaganda beteeke- nen. Voor wat betreft de opmerking kd BOT4ION, ben ik akkoord dat er zich daar een dringend pro bleem s&elt. Voor hetzelfde werk waar hetü ook uitgeoefend wordt, moet hetzelfde loon betaald wor den. Maar daaraan is gekoppeld het vraagstuk der syndikale gren zen. Ik héb den indruk dat in vele nationale ^vergaderingen de kwes tie van dé* syndikale grenzen te veel van uit organisatorisch oog punt wordt bezien, maar wij moe ten vooral aan onze metaalbewer kers als menschen denken met hun bijzondere beroepsvorming en be roepsfierheid.. Deze beroepsfier heid wordt vooral uitgebuit door de kristene vakbonden. Dit vraag stuk der syndikale grenzen dient onderzocht te worden in verstand houding en met goeden wil tus schen de verschillende organisa ties. Een eerste oplossing die ik aan dit vraagstuk wil geven, bestaat hierin, dat wij ons volledig gaan dokumenteeren over de positie dei- metaalbewerkers in de textielnij verheid en begin Februari een alge meene bijeenkomst .zullen houden met de afgevaardigden van de me taalbewerkers werkzaam in de tex tielnijverheid. Wij hopen, op deze manier, tot een doelmatige oplos sing te komen. Vriend Cnudde had het over de taal in de nijverheid en ik moet zeggen dat een van rpijn groote redenen van verwondering en een van mijn ervaringen is geweest, de verfranschte geest die er bij de pa troons van de metaalnijverheid in Vlaanderen heerscht. Iki zie niet in hoe wij daartegenover jeen spe ciale aktie zouden kunnen «op touw zetten Het spreekt vanzelf dat wanneer een patroon ons verzoekt bij een onderhandeling in net Ftansch te spreken, om h«t te kunnen doen in alle klaarheid, dan begrijpt ge dat wij aan dezen wensch moeten voldoen in hei be lang van de arbeiders zelf. Wij betreuren natuurlijk dateeen patroon niet in direkt kontakt kan komen met zijn arbeiders. Ik geloof niet dat wij het V. N. V. in zijn strijd van demagogische uitbuiting, van de Vlaamsche taal moeten. Longville over 't Regeeringsontwerp op de beroepsorgani satie en de ekonomische reglementeering ciale aandacht vraag. Niettegen staande de taalwetten, krijgen wij nog dagelijks in onze werkhuizen plannen uit te werken, die uitslui tend in de Fransche taal opgesteld zijn. Ik wensch dat wij daartegen een aktie zouden op touw zetten, om te beletten dat deze Vlaamsche zaak wordt uitgebuit door het V. N V Ik denk, kameraden, dat wij deze zaak zoo spoedig mogelijk moeten onderzoeken. Kd Frans LONGVILLE, alge meene sekretaris. Wat de vraag van makker Chalmet, van Sclzate, betreft, kan Ik hem zeggen dat bij do bespreking van het plan van reorganisatie herhaaldelijk de vrees is uitgedrukt dat deze reor ganisatie een verzwakking zou be- teekenen van de plaatselijke fede raties van vakbonden. In vele af deelingen bestaat er geen moge- lilkheid dat onze organisatie er haar eigen administratie zou in richten. Dit zijn omstandigheden van lokalen aard en ik wil niet blind zijn voor deze toestanden. Bij de toepassing van de reorganisatie moet als eerste punt gelden dat de federaties niet In hun werking aangetast worden. Onze geweste lijke sekretarissen zijn daar om de propagandistische en syndikale aktie voeren voor de metaalbewer kers, maar steeds in samenwer king en verstandhouding met de plaatselijke federaties. Voor spe ciale toestanden moeten speciale maatregelen genomen worden. Wij zullen een aanpassing zoeken voor deze gewesten en rekening houden met de bestaande federaties van vakbonden. Wij weten dat de se kretarissen dezer federaties een groote verantwoordelijkheid te dragen hebben en een verplette rende administratieve taak moeten vervullen, en daarom kunnen onze gewestelijke propagandisten hel pen. Zij moeten de plaatselijke sekretarissen bijstaan ln hun pro pagandawerk en in hun syndikale aktie. Zoo vraag ik mij af, of er wel regelmatig vergaderingen met de metaalbewerkers gehouden worden in alle afdeelingen. Nu juist in de moeilijke periode waar in wij ons bevinden, moeten onze leden in bestendig kontakt blijven met onze organisatie en het is juist de gewestelijke sekretaris, die deze vergaderingen moet organiseeren in samenwerking met de plaatse lijke sekretarissen, die onze leden zooveel mogelijk moeten inlichten over de algemeene toestanden en volgen en daardoor de aandacht afleiden van de sociale toestanden. Na een korte diskussie tusschen de kameraden BOMON, CNUDDE en een antwoord van kd LONG VILLE, vraagt de voorzitter het verslag ter stemming te brengen. Het verslag wordt aangenomen met algemeene stemmen. Groote stukken worden gesmeed met den voorhamer ONVEREENIGDE METAALBEWERKERS BLIJFT NIET AAN DEN KANT STAAN.. fgPIfArlt tm IWTAAlBEWtRKjig}. Onitrnt)# antwwïm', Indeeling der gewestelijks sekretariaten van de federatie der Metaalbewerkers van Vlaanderen Werk met den plethamer Onze syndikale beweging is vandaag gesteld geworden voor een nieuw en zeer voornaam vraagstuk, waarover wij onze positie moeten bepalen. In de «Belgische Vakbeweging» van December 1938 en Januari 1939, heb ben onze kameraden kunnen kennis nemen van het verslag over dit onder werp ep de ontleding, die daaraan is gemaakt geworden, is zoo volledig dat wfj ons kunnen onthouden dit hier te doen. Wij moeten realisten zlin. Tusschen de syndikale beweging en den Staat zijn de betrekkingen vooral in da laatste jaren, steeds nauwer geworden De syndikale beweging heeft stoeda voor haar erkenning gestreefd als een der belangrijkste faktoren van het so ciaal en ekonomisch leven van het land. Deze eisch was gesteund op het feit, dat alles wat er in het land ge beurt op sociaal en ekonomisch gebied, in eerste plaats van beteekenis was voor het leven van de arbeiders. Deze officieele erkenning hebben wij in groeiende mate bekomen, en hebben daardoor steeds meer onze stem kun nen doen hooren in het nationaal eko nomlsch leven. De syndikale beweging heeft steeds gestreefd naar internationale oplossin gen. als bijv. de gelijkmaking van de arbeidsvoorwaarden in alle landen om te beletten dat den konkurrentiestrijd tusschen de patroons van de verschil lende landen zouden gevoerd worden op den rug van de arbeiders, ten koste van hun loonen. Ook voor het vrije verkeer van de arbeidskrachten over de wereld hebben wij geijverd zoowel als voor het vrije verkeer van de goe deren. Vandaag zijn wij, vooral door het ontstaan en de politiek van de fascistische landen, daarvan meer dan ooit verwijderd. Deze nieuwe toestand verplicht de vakbeweging zich meer te richten en te steunen op de nationale ekonomie. Wanneer de betrekkingen tusschen de vakbeweging en de regeeringsorgar.en zou bestendig en nauw se worcl en zijn, dan kan men zich niet langer halsstarrig verzetten tegen de nerma- lisatie van deze betrekkingen en hun vestiging op een juridische basis. En daarom zeg ik dat wij realisten moeten zijn. De feiten ziin niet te loo chenen en het is tiid daaraan onzen gedachtengang aan te passen. Bijgevolg kunnen wij ons aansluiten wat betreft de groote beginselen van i. dit ontwerp op beroepsorganisatie, doch zij mag de leiding van onze orga nisatie in de niiverheid niet aantasten. Wij zijn sterker dan zij zijn. Dit bstee- kent, dat wij het meest bewuste, aktie ve en geschoolde deel van de arbeiders in onze rangen hebben en dat het WIJ {zijn, die de leiding geven in den strijd voor verbetering. .Het is in dit verband dat wij alle waarborgen moeten krijgen vooraleer wijl het regeeringsontwerp zullen go-d- konsenAl deze waarborgen vindt men niet in het ontwerp. Onze syndikale aktte. moet ongehinderd haar rol kun nen* vervullen en het ontwerp moet De demokratische maaltijd in het Feestpaleis De geschoolde, de bewustede fiere victaalbewerker is lid van onze organisatie erben aktjjjk pra Wyi' verzoeken onze afdeelingen deze punten ernstig te bestudeeren zooda nig dart wij met kennis van zaken en in volledig akkoord onze houding kun nen bepalen. De belangrijke punten van het ont werp zijn.: het oprichten van een Nationalen Ekonomischen Raad en van 30 Raden (per beroep of per nij verheid) Daarme<Se zijn wij het eens omdat daar de vertegenwoordigers van de arbeiders over de algemeene ekonomi sche politiek van het land of van de nijverheid hun meening kunnen ge ven, beter en uitvoeriger dan in de Paritaire Kommissies waar vooral over onmiddellijke loon- en arbeidsvoorwaar den gesproken wordt. I Riveeren in den scheepsbouw

Voor Allen | 1939 | | pagina 6