Eenige voordeelen van het lidmaatschap Uitkeeringen bij werkloosheid? ziekte? ongeval? staking? legerplieht? overlijden? moederschap; pensioen? reisvergoeding? rechtskundige bijstand DE FILM VAN HET KONGRES Men kan zich laten inschrijven te HET VRAAGSTUK DER JONGE WERKLOOZEN SOCIALE POLITIEK DE VERPLICHTE VERZEKE RING TEGEN WERKLOOSHEID HET VRAAGSTUK DER PENSIOENEN STAALPLETTERIJ 1Longville leidt het vraagstuk der beroepsorganisatie in. - 2. Van Acker in aktie tijdens zijn belangr ijke uiteenzetting- 3. Chalmet wil een goede samenwerking tusschen onze vakorganisaties. - 4. Bomon (Aalst) pleit voor een loonbarema voor alle metaalbewerkers. - 5. Cnudde JGentheeft het over de taal in de nijverheid Voor Allen - 29 Jan. 1939' AALST Hand in Hand Molendriesstraat. BAASRODE Volkshuis Groote Plaats. BRUGGE Werkerswelzijn Steenstraat. DENDERMONDE Volkshuis Brusselschestraat. EEKLOO Volkshuis Kerkstraat. GEERAARDSBERGEN Volkshuis Groote Markt. GENT Ons Huis Vrijdagmarkt. IEPER Volkshuis Sint Jacobstraat. IZEGEM Volkshuis Kruisstraat. KORTRIJK ItVolksrecht Sint Janslaan 9. LOKEREN Volkshuis Groote Markt. MEENEN Volkshuis Koningstraat. NINOVE De Redding Geeraardsbergestnw. OOSTENDE De Noordstar Veldstraat. OUDENAARDE De Morgenzon Dijkstraat. ROESELARE Volkshuis Ooststraat. RONSE Verbroedering J. Ferrantstraat. TIELT Volkshuis WAREGEM Ons HuisStormestraat. WETTEREN Volkshuis Statiestraat. ZELZATE Het Noorderlicht Groote Markt. ZWEVEGEM Ons Huis Blokstraat. ZOTTEGEM Volkshuis Nieuwstraat. Ik wil hier vooral den nadruk leg gen op het feit, dat het niet de ouder domspensioenen zijn die deze hooge uitgaven vergen, want als wij alles van dichtbij onderzoeken komen wij tot de slotsom dat de anciënniteit- en mi litaire pensioenen reeds 62 t.h. dezer uitgaven bedragen. Ik ben overtuigd dat er nog veel leemten zijn in de kwestie van de pensioenen. Wij vra gen ons bij voorbeeld af, waarom ver schillende regelingen moeten bestaan voor gewone arbeiders, bedienden en mijnwerkers. Wij hopen, dat de re geering deze kwestie zoo goed en zoo snel mogelijk zal trachten op te los sen. Wat nu het systeem van vereenvou diging en centralisatie betreft, heb ik daar reeds voor een viertal jaren van gesproken. Mijn idee werd dan als een utopie beschouwd, maar Jk kan u verzekeren dat binnen het jaar het vraagstuk zich voor de regeering zal stellen. Wij kennen nu reeds de wet op de pensioenen, de wet op de gezinsvergoedingen, de wet op het be taald verlof en weldra de wet op de verplichte verzekering tegen werkloos heid. Voor sommige van deze wetten is er enkel de patronale bijdrage, voor andere is er de patronale plus de ar- beidersbijdrage. Wat het betaald ver lof betreft, dat ten laste van den patroon valt, wordt er heden 2 t.h. op het loon gerekend en binnenkort zal dit waarschijnlijk 2,5 t.h. bedragen. De gezinsvergoedingen worden op een gansch andere manier berekend. Voor die vergoeding betaalt de patroon per werkdag en volgens geslacht van den arbeiders. De verplichte verzekering tegen werkloosheid zal eene maande- lijksche bijdrage worden, zooals het geval is met de pensioenen. Wij moe ten er toe komen, dat deze bijdragen één worden. De administratieve ver plichtingen zijn dezelfde voor de ver schillende sociale wetten, waarom zou den wij ze niet coördineeren Het zou een vermindering van administratief werk beteekenen voor den patroon en dit mogen wij niet onderschatten want somtijds is het geen kwade wil van den patroon, dat hij de wet niet toepast, maar in zekere gevallen, onkunde over de toepassing en omdat de dokumen- ten te ingewikkeld zijn om goed en zonder veel tijdverlies geregeld te kun nen worden. Wat mijn voorstel betreft van cen tralisatie der sociale wetten, heeft het «Studiecentrum voor Hervorming van den Staat» zich reeds grondig met de ze zaak beziggehouden en is klaar met een ontwerp. Vooraleer een definitieve beslissing genomen werd, zijn er men- schen van alle politieke opvattingen geraadpleegd. Zij waren in principe akkoord en er bleven slechts nog de detailkwesties te onderzoeken; deze zijn vandaag ook geregeld. Dit Studie centrum is tot het besluit gekomen dat een vast percent kan berekend worden op het loon zoowel voor den arbeider als voor den patroon waar door zij aan al hun verplichtingen zouden voldoen. Voor den arbeider zou een dergelijk systeem een goede en stipte naleving van de sociale wetten beteekenen want waar hij nu onmo gelijk kan kon troleeren of zijn patroon aan zijn plichten voldoet, zal hij het dan met zooveel te meer gemak kun nen doen. Voor den Staat zal het een vermin dering van administratief werk be teekenen en een nauwkeurig toezicht want daar waar nu verschillende kon- troleurs noodig zijn voor de verschil lende sociale wetten, zal nu één en kele volstaan om na te gaan of de patroon aan zijn verplichtingen niet te kort schiet. Ook voor de vakorga nisatie zal het werk zeer vergemakke lijkt zijn. Ieder verzekerde zal dan ook slechts een nummer hebben, bijv. het nummer van de lijfrentekas. Wat de kontrole van de arbeiders betreft, deze zouden om de drie maanden het talon van het stortingsbewijs van den pa troon ter hand gesteld worden. Dit zal vooral ten goede komen aan de oudere arbeiders, die op het punt staan in pensioen te gaan en die dan niet meer zullen voor feiten staan, zooals er thans gebeuren, dat bijv. bij het aan vragen van het pensioen, aan den arbeider gemeld wordt dat zijn patroon geen stortingen gedaan heeft. Ik wil er nogmaals den nadruk op leggen dat deze laatste hervorming van het allergrootste belang en in het voordeel is, zoowel van de arbeiders als van den patroon en van den Staat. Men heeft in onze beweging een pensioen van 6000 fr. op 60-jarigen ouderdom geëischt. In de huidige om standigheden zijn nieuwe hervormin gen moeilijk, zooniet onmogelijk. Wij weten dat de arbeiders dit zullen be grijpen en dat zij meer zullen aan dringen op een rechtvaardige toepas sing van de bestaande wetten. Laat ons dus vooral drukken op het naleven der bestaande sociale wetten en op de doorvoering van de verplichte verzeke ring tegen werkloosheid. Ik eindig met nogmaals den wensch uit te drukken de vereenvoudiging en de samenordening van de sociale wet geving te zien verwezenlijken, en een snel besluit betreffende een onzer grootste hervormingen, namelijk de verplichte verzekering tegen werkloos heid. Deze hervorming moet de arbei dersklasse met nadruk eischen. Haar ware belangen worden daarmede ge diend (Applaus). Kd. LONGVILLE. Ik dank kd. Van Acker voor zijn belangrijke en za kelijke uiteenzetting, die hij ons komt te geven. Het is nu aan ons om deze schreeuwende en dringende hervor mingen te doen doordringen bij onze menschen en er een snelle oplossing aan te geven. Kameraad Van Acker heeft ook gesproken over het ouder domspensioen. Ik wil geen debat aan gaan met onzen vriend Van Acker, maar wensch slechts te herinneren dat de Centrale der Metaalbewerkers van België den eisch heeft gesteld van een pensioen van 6000 fr. op 60 jaar. Wij moeten ons daarover akkoord stellen. Voor de werkenden eischten wij in de algemeene beweging van Juni 1936 een levensminimum van 32 fr. per dag voor de volwassenen en dat nu 36 fr. geworden is door de levensduurte. Wij zijn logisch met onszelf wanneer wij voor de ouderlingen eveneens een le vensminimum eischen. Ik ben van oordeel, dat wij dien eisch verder moe ten blijven stellen en er alles voor doen om hem te doen verwezenlijken. Na de zakelijke doch zeer belang rijke uiteenzetting van Achiel Van Acker, krijgt het kongres als extra de film tWiji te zien, die een beeld geeft van wat de vakorganisatie kan en vermag om het leven van haar leden en van hun familie, te verbeteren. De zitting eindigt te 6 uur en een kwart. Deze supplementaire vergoeding werd bijna nooit of slechts na verschei dene maanden uitbetaald. De werk loozen waren er nog veel slechter aan toe. daar zij logischer wijze meer on kosten te dragen hadden; bijv. betere voeding en kleederen. In vele gemeen ten moesten ze zelf hun eigen gereed schap gebruiken. Bij hulpwerken is het nochtans ge makkelijk een systeem te vinden, dat de werkloozen kan ten goede komen. Er is een stimulant noodig, maar het systeem is mogelijk. De lasten van den Staat zullen niet zoo groot wezen en de gemeenten moeten er slechts een vergoeding aan toe voegen. Met dit 6ysteem. zal het niet noodig zijn de werkloozen te verplichten, maar zij zouden kunnen opgeroepen worden vol gens kategorie, bijv.: 1) de alleenstaan den en de hoofden van een gezin, om dat wij vernemen, dat het juist deze kategorie is, die het dringendst moet geholpen worden. De politiek van tewerkstelling be helst wel een paar dozijn maatrege len. maatregelen, die niet altijd een algemeen karakter hebben; die moeten •angepast worden aan het gewest, aan den aard van de industrie enz. Maar inzake openbare werken hebben wij reeds vele gevallen gekend waar het aantal te werkgestelde werkloozen zeer gering was en het arbeidsloon slechts 10 tot 15 t.h. vertegenwoordigde van het totaal der uitgaven. Onze voorkeur gaat dus naar openbare wer ken. waar het grootst aantal werklooze arbeidskrachten gebezigd worden, bijv. stadswerken, rioleeringswerken, enz. Wat de huizenbouw tstre't is het percent arbeidsloon veel aanzienlijker daar voor zulke ondernemingen de me- kanisatie nog zoo goed als uitgesloten is. Het percent arbeidsloon ter plaats bedraagt 30 a 35 t.h. en wanneer wij er het onrechtstreeksche deel bijvoe gen (het deel dus op de steenbakkerij, enz.) dan komen wij tot R0 a 85 t.h.; d.w.z. dat met uitvoering van dergelij ke werken het grootst aantal werkloo zen kunnen te werk gesteld worden. Ik wil doen opmerken dat in vele ge meenten wel vele huizen ledig staan, maar ik moet er bij voegen dat die hui zen voor het meerendeel niet meer beantwoorden aan de behoeften van den tijd. Vele centra zijn vergeven van krotwoningen en daar kan dus een krachtdadige politiek inzake huizen bouw gevoerd worden. Wat betreft het beperken van het materiaal, meen ik dat bij uitvoering van zekere open bare werken de machine (dat is nu misschien een weinig tegen het belang van de metaalbewerkers) bijna volle dig dient uitgeschakeld te worden. Men kan vermeenen. dat daardoor, in veel gevallen, de algemeene onkos ten aanzienlijk zullen hooger zijn. maar men dient rekening te houden, dat in dit geval de werkloozen toch ten laste vallen van de gemeenschap en het bedrag van de werkloosheidsvergoeding reeds 50 t.h. van het voorziene loon bedraagt. Wjj zijn overtuigd dat deze 50 t.h. tusschenkomst ruim het verlies door het uitschakelen van de machie- nen vergoedt. Laat ons een voorbeeld nemen aan het Albertkanaal. Vpor dit werk dat 3 milliard bedroeg werden slechts in totaal 4.000 arbeiders te werk gesteld. Wat ons vooral is opgevallen is, dat bij een der moeilijkste doorgangen, na melijk het deel dat door turfgrond liep, bijna geen arbeiders op de wer ken te zien waren. Deze doorgang is bijna in zijn geheel gegraven met be hulp van speciale machienen, die dan nog uit het buitenland kwamen en meestal door vreemdelingen geleid werden, daar zij alleen het gebruik van de machienen kenden. Wat wij vooral eischen is dat bij zulke werken machienen gebruikt worden van Bel gisch fabrikaat, wat ook ten goede zal komen aan onze metaalnijverheid en haar arbeiders. Wat de beste maatregel is voor het tewerkstellen der jonge werkloozen kan ik niet met zekerheid bepalen. Er zijn misschien 6 a 7 maatregelen te ne men. Het verleenen van steun aan de jonge werkloozen stelt hun afhankelijk van het werk. De beste methode dunkt mij is hen aan te sporen grondig hun beroep te leeren; dit in het belang van de jonge werkloozen en van het land. Het is daarom niet noodig dit onder wijs te volgen in een school, maar het kan evengoed bij den patroon gebeu ren. De patroons dienen er belang bij te hebben, leergasten te nemen; deze maatregelen kunnen slechts genomen worden met de noodige omzichtigheid. In de eerste plaats kan men doen op merken dat het te werkstellen van een te groot aantal leerlingen andere arbei ders kan doen uitschakelen, maar ik wil er op wijzen, dat voor een paar jaren, in de Vereenigde Staten proeven van dien aard werden genomen, die zeer bevredigende resultaten hebben opgeleverd. Daar werd bij iedere vak man een leerjongen geplaatst. Het is dus aan ons een prikkel te vinden op dat de patroons ons initiatief zouden bijtreden. Ben groote knoop blijft nog door te hakken, daar waar de werkloozen ver plicht worden zich te verplaatsen om eventueel ander werk te bekomen. Er zou meer gemak van verplaatsen moe ten geboden worden aan de werkloo zen. Laat de werkloozen kosteloos reizen als ze zich buiten hun gemeente voor werk moeten gaan aanbieden. zelfs desnoods ook hun kosten betalen van verhuizing, enz. Wat den Nationalen Dienst van Ar beidsbemiddeling en Werkloosheid be treft. tot hiertoe bleef zijn aktiviteit vooral bestaan in het verleenen van steun, de Arbeidsbemiddeling is tot heden toe niet veel meer dan een uit hangbord. Wat de sociale politiek betreft die wij willen, geloof ik. dat dit een vraag stuk is van zeer groot belang voor de arbeiders van het land. Inzake sociale politiek zouden wij er moeten toe komen de bestaande wet ten te vereenvoudigen, te ordenen en te cenraliseeren. Ik wil U een woordje zeggen over de verplichte verzekering tegen werkloosheid, het vraagstuk van de pensioenen en de wet op het be taald verlof. Het vraagstuk der verplichte verze kering tegen werkloosheid is tot hier toe steeds een twistpunt gebleven, tot zelfs in onze eigen organisaties. Waar we in de eerste plaats moeten voor zorgen is 1) dat het ontwerp gestemd en tot wet wordt gemaakt 2) dat die wet zou werken in een sys teem van vereenvoudiging en centra lisatie. Hierop twee bemerkingen 1. Het is ongegrond te beweren dat het ontwerp onvoldoende zou bestu deerd en de jaarlijksche uitgaven hoo ger zijn dan de schatting. 2. Hetzelfde geldt voor wat de schatting betreft van de bijdragen. Maar het andere twistpunt is name lijk het betalen van de bijdragen aan de verschillende organsiaties. wat zoo wel de patroons als de vakbeweging bezighoudt. Herinner U de drie kongressen die het B.V.V. aan dit vraagstuk heeft ge wijd. Het Parlement heeft 2 tot 3 maal toe dit ontwerp gewijzigd. Eindelijk werd een ontwerp gestemd gebaseerd op de vrije verzekering, dat voorziet dat de bijdragen voort zullen betaald worden, zooals nu het geval is, t.t.z. rechtstreeks aan den vak bond. Dit systeem zou toegepast worden voor een tijdperk van 2 jaar, en 3 maanden voor dit termijn verstreken is, zou er dan een definitief systeem vastgelegd worden. Maar het onder werp kan niet werken zooals het in de Kamers gestemd werd en dat is juist een van de moeilijkheden van het oogeniblik. De leiding zelf van het B. V.V. staat verdeeld; een deel blijft voor het systeem van afbetaling aan de kas, het andere voor de précompte (afhouding aan de bron). Ik persoon lijk ben voor de précompte, omdat dit het eenige systeem is, dat mogelijk is. Degenen die tegen de précompte zijn redeneeren aldus Vandaag zijn er 920.000 verzekerden met het systeem der vrije verzekering; het systeem dat goed is voor deze vrije verzekerden kon even goed werken voor de overigen. Dat met de toepassing van de pré compte er gevaar bestaat om uw le dental sterk te zien verminderen. Diegenen, die voor de précompte zijn, zeggen «alleen met précompte is mo gelijk een ordentelijke wet te hebben». Diegenen, die vandaag niet verze kerd zijn, zijn menschen, die weinig het risico van werkloosheid kennen: Ofwel behooren zij tot de openbare diensten, ofwel arbeiden zij in die voor waarden, dat zij weinig aan werkloos heid bloot zijn gesteld. Alleen met de précompte bekomt gij een zekere toe passing en een volledige kontrole. Wat dient gevonden te wor den is een stelsel, dat de volledige toe passing van de wet verzekert, en dat tevens den band tusschen vakbond en werkloozenkas behoudt. Dit systeetp dient gevonden te worden nog vóór de wet gestemd wordt in de Kamers. Er is reeds een suggestie gedaan om iets in dien aard te vinden, en wij komen dan tot een systeem van de inning der bijdragen aan de basis, dus het toepassen van de pré-compte, maar daarenboven een regeling, die het ge vaar uitschakelt dat de leden van hun vakbond zouden vervreemden. Ik wil u daarover nader toelichten. Van de maandelijksche bijdrage die 10,00 fr. zal bedragen, wordt 2/3 recht streeks afgehouden door den patroon en 1/3 wordt door den verzekerden rechtstreeks aan zijn kas betaald. Het betalen van dit 1/3 zou niet verplich tend zijn, maar om de verzekerden een stimulant te geven aan deze kas ie betalen, zouden zij de 60 eerste dagen werkloosheid vergoed worden, wat niet het geval zou zijn voor deze die slechts de 2/3 afbetalen. Dit systeem is ook vooral aan te prijzen omdat het volledig uitsluit dat de patroon de wet zou kunnen ontdui ken. Wij hopen dat dit probleem in den kortst mogelijken tijd eene gunstige oplossing zal kennen, zoowel voor de arbeiders als voor de vakbeweging. Aan dit vraagstuk wordt volgens mijn oordeel veel te weinig belang ge schonken. Wij weten dat de pensioe nen (militaire, ancieniteitspensioenen en ouderdomspensioenen) 1/4 van 's lands uitgaven, namelijk 2.600.000.000 fr. bedragen. Dat wil dus zeggen dat dit vraagstuk een zeer groot belang heeft, vooral wanneer wij rekening houden dat de uitgaven voor pensioe nen ieder jaar vermeerderen en an derzijds dat de bevolking vermir^iert. De last der pensioenen vergroot dus voor een kleiner wordende bevolking, en dat wil dus ook zeggen voor een kleiner aantal stortingen. VERANTWOORDELIJKEN UITGEVER R. VERCAMMEN, ST. PIETERSNIEUW STRAAT, 64, GENT.

Voor Allen | 1939 | | pagina 8