MOEST IK MEESTER ZIJN VAN HET HEELAL... 0,50 fr. - Nr, 41 - 5 Jaar socialistisch weekblad voor vlaamsch belgie ZONDAG 5 FEBRUARI 1939 ■■Bi Kinderen sterven van koude en honger langsheen de wegen van Katalonië HelptRedt die onschuldige slachtoffertjes van het moordend fascisme. De B. W. P. neemt weer 450 Spaansche kinderen. - Steunt ons werk. Geeft u aan om een Spaansch kindje een onderkomen te verschaffen. KAMERADEN s WEER EEN GROOTE INSPANNING NIEUWE HULP VOOR DE SPAANSCHE REPUBLIEK! Uitgave Met den verrekijker Laat u opschrijven bij den sekretaris A. DE BLOCK, Volkshuis, Emile Vanderveldeplaats, Brussel De Fraternelles roeren Het geval Martens Een kiesmaneuver Socialisme brengt rechtvaardigheid De windblaas van Bouillon bij den koning Zouden zij toch durven KLDAIiTIL EN ADMINISTRATIE St-Pietersnieuwstr. 64 Gent Telefoon 1 5 7 4 0 (4 HJiien) ABONNEMENTSPRIJZEN l Jaar 23.00 fr. 6 maanden 12,00 fr. 3 maanden 6,30 fr. Postcheck Bet Licht Gent: 56733 ■y-y-i GEZAG! DE atmosfeer van spanning:, die doorgaans vóór elke boodschap van Hitier wordt geschapen, verdoezelt gewoonlijk de omstangdigheden en het milieu waarin deze rede uitgesproken wordt. Op zichzelf is het nochtans interessant eens na te gaan tot welke belachelijke parodie de bijeenkomst van een nazi-rijksdag is ontaard. Gelukkig nog dat de vergadering doorgaat in het Kroll-theater... Denk maar even aan het verloop van de zitting van Maan dag j.l. Een rekord van wetgevende efficiency De rijksdag wordt voor geopend verklaard door maarschalk Göring. Hij kondigt dadelijk de verlenging tot 1943 aan van het beruchte vierjarenplan en vraagt aan de vergadering dezen maatregel goed te keuren. Al de afgevaardigden springen als één man recht. De verlenging is aangenomen bij eenparigheid. Over het lot en de toekomst van 80 millioen Duitschers is aldus beslist schrijft terecht L'Avant Gardezonder het minste onderzoek en diskussie over de bijzonderheden van dit plan dat buitengewoon ernstige problemen op den voorgrond brengt verscherping der autarkie, wisselkontrole, 60-urige werkweek, voedings- en bevoorradingspolitiek, bewapening, enz. Wat een hemelsbreed verschil toch met de tijdroovende debatten in een parlement wat een tegenstelling met de traagheid in de aktie van onze demokratische staatsinstellin gen. Wij laten het aan het gezond verstand van den lezer over de twee regimes te konfronteeren. Van onzen kant kunnen of mogen mij intusschen niet blind blijven voor de gebreken die het parlementarisme is sommige vormen van zijn werking kenmerken, noch voor de dringende aanpassingen waaraan het moet onderworpen worden indien men werkelijk het demokratisch regime vrijwaren wil. Laat het ons maar eerlijk erkennen en de moeilijkheden die gedurende maanden alle praktisch werk aan de eerste regeering Spaak onmogelijk hebben gemaakt bewijzen het duidelijk ons bewind lijdt aan een KRISIS VAN GEZAG. Zoo komt de man uit de straatniet zelden voor de verrassende vaststelling te staan dat wetten die voor jaren werden gestemd en ingevoerd niet eens worden toegepast ofwel dat zij straffeloos worden ontdoken en gesaboteerd. Daar hebt gij de voorbeelden van de wetten op de spelen, van de alkohol- wet. waarbij de overtreders veeleer aangemoedigd worden dan beteugeld. Daar hebt gij vooral de schandelijk sabotage van de taalwetten waardoor sommige kortzichtige kringen zelfs de eenheid van het land in het gedrang brengen, zooniet extre mistische bewegingen aanmoedigen en bevorderen. Niet te verwonderen dan ook dat na jaren diskussies dezelfde vraagstukken steeds weer opnieuw op liet parlementair getouw verschijnen en de openbare opinie blijven beroeren. Wij denken hierbij aan het geval Martens dat na de debat ten op de taalregeling en de Vlaamsche rechten, na de oplossing van de amnestiekwestie, thans weer gansch de Vlaamsche kwestie lieroproept. Gij kent wellicht den grond van de zaak. Dr. Martens, een geamnestieerde voor aktivisme tijdens den oorlog, werd tot lid van de Vlaamsche akademie voor Geneeskunde benoemd, waarbij uitsluitend zijn wetenschappelijke verdiensten in acht werden genomen. Een tiental leiders van Franskiljonsche oudstrijders hebben gemeend hun veto te moeten stellen tegenover deze aanstelling. Er werd straatrumoer georganiseerd bij de plechtige opening van de Akademie, ofschoon het staatshoofd er persoon lijk tegenwoordig was; er werden ook straatdemonstraties aan gekondigd voor het oogenblik dat in het parlement over het geval zou geïnterpelleerd worden. Wat meer is. Intussclientijd hadden besprekingen plaats tusschen den eerstê-mihistér en de hetzë-stokers. Wij weten niet of die besprekingen den vorm hebben aangenomen van ONDER HANDELINGEN. Wij denken veeleer van niet. En het is precies op dat gebied dat wij Spaak en zijn regeering een welgemeende doch ernstige waarschuwing toerichten. De uitvoerende macht moet de haar in geweten en in volle verantwoordelijkheid genomen besluiten doen eerbieidgen DOOR IEDEREEN. Het moet uit zijn met de onvruchtbare marchan- dages die slechts de moeilijkheden verplaatsen of verdagen. De eerste regeering Spaak had ongelijk zich ten overstaan van het Comité Industrie! te verlagen tot een spel van bod en opbod in verband met de wet op de verplichte verzekering tegen werk loosheid. De huidige regeering heef thans volkomen gelijk, om te weigeren terug te komen op de benoeming van Dr. Martens onder den druk van lawaai en chantage. GEZAG is een eerste en onontbeerlijke vereischte om doel matig te regeeren. Geen twijfel dat in de komende weken de regeering nog dikwijls op haar gezag zal moeten beroep doen om in het raam van de aangekondigde herstelpolitiek, maat regelen te treffen die, ofschoon ten dienste van het algemeen belang, wellicht de voorrechten van enkelen zullen aantasten. Daarom zeggen wij tot Spaak Gaat onverstoord met kloe ken stap uw weg. Laat u niet afleiden door maneuvers. Zeg beslist NEENals het moet. Gedenk de lessen u door uw vorig bewind verschaft. D- WAT aan deze zaak omvang en scherpt,e heeft gegeven Is de onduldbare bemoeiing van de Fraternelles en andere patriotieke oud-strijdersbonden. Die hebben zelfs gedreigd met straatwoe lingen. Liberalen als Hymans en Napoleon Devèze hebben nog eens Hun «hobby» (stokpaardje) beste gen en gaven eens te meer lucht aan hun bekrompen haat tegen alles wat Vlaamsch is. We zeggen «bekrompen haat», want door hun hetze hebben zij, te gen hun wil in, aan de separatisten van het nazigezind Vee-enVee weeral wat wind in de anders zoo slappe reilen gegeven. Voor Dr. Martens groeide deze hetze natuurlijk uit tot een onver hoopte machtige reklame VERLEDEN week trachtten de Brusselsche boulevardbladen wat leven te brengen in hun brouwerij met het geval Imia- nitof. Dat zij daarbij overdrijven ligt in hun aard. Dergelijke pers leeft van de zucht naar «schan daaltjes» en... van de bedekte toe lage van machtige financieele groe pen. Nu hebben zij een ander been om aan te knagen. Het zijn vooral de liberalen die de laatste «politieke schlager», namelijk het geval Mar tens, te baat nemen om ons eens te meer te vergasten op een lryper-pa- triotieke komedie en parlementair sportvertoon. Wat is de kern van deze zaak Dr. Martens is een gekend genees kundige, maar werd als aktivist des tijds ter' dood veroordeeld en nader hand geamnestieerd. Sedertdien heeft hij zich niet meer ingelaten met politiek en wijdt hij zich, met groot sukses, aan zijn wetenschap. Als befaamd geneesheer telt hij on der zijn klienteel tal van begoede Vlamingen, maar eveneens tal van personaliteiten uit het Brusselsche en uit Wallonië. Zijn.faam gaat tot ver over de grenzen. Daarvoor werd hij dan ook door een kommissie samengesteld uit personaliteiten uit de geneeskundige wereld en leden van de Vlaamsche Akademie, voorgedragen om deel uit te maken van de pas gestichte Vlaamsche Akademie voor Genees kunde. Dat besluit is zeer vijandig opge nomen in sommige Gentsche dok torsmiddens, wij bedoelen bij dat deel van de vroegere franskiljonsche kliek. MAAR de liberalen hebben iets anders op het oog. Zij denken aan de verkie zingen die naderen en nemen de parlementaire debatten als inzet voor hun strijd. De liberale partij groepeert in hoofdzaak haar kiezers in het Brus selsche en in het Waalsch gedeelte van het land. Tal van menschen zijn nog mee te sleepen met dergelijke politieke relletjes en zien niet verder dan hun neus lang is. Daarmee ho pen de liberalen uit de gelederen van de socialistische en de katholie ke partijen wat stemmen te kunnen visschen. Met den toestand van hun Vlaam sche liberale partijgenooten hebben de heeren Hymans, Devèze en kon soorten zich steeds weinig bekom merd. Daarenboven beteekent de li beralen partij niet veel in het Vlaam sche land. Het is meer dan duidelijk dat de zaak Martens door de liberalen wordt uitgebuit als kiesmaneuver. WE meenen onze korte kant- teekening bij het geval Martens te kunnen eindigen met twee opmerkingen. Volgens ons konden er natuurlijk nog andere zeer verdienstelijke Vlaamsche doktoren, die niet aan aktivisme hebben gedaan, in aan merking komen voor een benoeming bij de Akademie. Maar wij dienen rekening te hou den dat Dr. Martens geniet van de amnestie en tevens een loyauteits- verklaring aflegde die strookt met zijn houding. Daarom is het dom vanwege de oud-strijdersbonden en Fraternelles en vooral vanwege de liberalen om dit geval op te drijven tot een staatskwestie. Op te merken valt ook dat het de socialistische partij is, met pgt. Spaak als eerste-ministerdie in alle domeinen met de daad streeft naar gerechtigheid voor de Vlamingen en naar de verzoening van beide lands- deelen. Dat is het beste bewijs dat alleen het socialisme Vlaanderen vrij en gelijkberechtigd kan maken. ONZE lezers zullen verwonderd opgekeken hebben als zij en kele dagen geleden langs de pers vernamen dat Zijn Hoog heid Leon Degrelle, ofte mirake lenfabrikant van Bouillon, een bezoek heeft afgelegd Dij den koning. De opstelling van het bericht deed vermoeden dat zijn bezoek in betrek king stond met de straf die hij op liep voor beleediging aan een mi nister. Denk eens na cirka 15 millioen te hebben verbrast bij een monster- Bamumreklame en na tal van staats burgers te hebben aangetast in hun eer heeft ons kaste-gerecht het toch aangedurfd de rexistische «führer» te bestraffen met enkele weken ge vangenis Neen dat is te veel voor den man die zijn land ging bespuwen van uit den radio-uitzendingspost te Turijn en geheimzinnige retraites deed naar Berlijn. Over dergelijke mishande ling zal hij vast en zeker beklag gedaan hebben bij de voor hem zeer vriendelijke gastheeren Hitier en Mussolini. Maar in zijn blad vernemen wij dat hij, geen genade heeft gevraagd Ran den koning. Hij vergeet daarbij te melden wat dan wel het onder werp was van zijn bezoek aan het hof. De openbare meening zou daar in ieder geval wat duidelijker willen over ingelicht zijn. In elk geval valt aan den misluk ten diktator veel eer te beurt l Is dat weeral een ingeving van sommige reaktionnaire raadgevers waarvan het wemelt in de omgeving van onzen koning Als Leon Degrelle wordt ontvan gen bij den koning, waarom zouden de andere «führerkéns» zooals een Joris van Severen van Dinaso, Hoornaart van het Legioen, Goos- sens van de pasgestichte nazi-suc cursale daarvoor niet in aanmerking komen om voorloopig nog te zwij gen van Staf de Clercq, Ruwaert ar iër Vlamingen en gangmaker van tden Belgiek kapoet» Voor Degrelle is deze gevangenis straf toch een vervelende historie. De sukkelaar komt pas van een lan ge vakantie aan de Cóte d'Azur, waar hij verliefd geraakt is op den blauwen hemel en op het «zalig- nietsdoen», en men zou hem als een vulgaire plebeeër achter slot en grendel durven draaien Neen, dat is te sterk ER schijnt roering te komen on der de kristen-demokraten, door het feit dat de reaktionnaire vleugel van het katholiek blok zich niet stoort aan den partij tucht, door op zijn eigen hand aan politiek te doen. Diensvolgens voelen de kristen demokraten zich als het vijfde wiel aan den wagen. Wij hebben immers nooit anders beweerd De formule van de ka tholieke partijorganisatie, waarbij reaktionnairen en demokraten in hetzelfde schuitje varen, bestuurd door reaktionnaire kapiteins, kan niet anders dan tegen de kristen- demokraten in -het bijzonder en te gen de demokratie in het algemeen, uitvallen. In België staan wij voor den ab- normalen toestand dat er in het kie zerskorps en onder de gekozenen een demokratische meerderheid bestaat. Alleen door het feit dat de kris ten-demokraten zich verbonden heb ben met de reaktionnaire katholie ken was van aard om elk sterk door gedreven demokratische bewindsvoe ring te verhinderen. Laat ons nu hopen dat de kristen- demokr» ten waarlijk als politieke groep onafhankelijk zullen worden van de reaktionnairen. Dat kan een belangrijk keerpunt worden in de verhoudingen van de politieke en sociale machten in België. Voorloopig zullen we ons toch niet te veel illusies maken maar toezien naar wat de kristen-demokratische leiders in feite zullen doen. Het kan ook goed gebeuren dat deze zet van de kristen-demokraten slechts beoogt de reaktionnairen wat te kalmeeren. Of dat helpen zal ge- looven we niet. Wie op sensa- tie belust is heeft tegen woordig geen reden van kla gen. Niet alleen voor den lezer, die er op uit is van de eene katastroof in de andere te worden meege sleurd (in zijn verbeelding ratuurlijk)maar ook voor den redaktiesekretaris is het een gul den tijd (bij manier van spre ken). De vent moet niet eens zijn kop in twee denken om ronkende titels te vinden, zooals het vroe ger 't geval was in den komkom mertijd. Men mag trouwens gerust zeg gen, dat die fameuze komkom mertijd, waarin de sensatie ons slechts druppelsgewijze werd toegediend, definitief tot het ver leden behoort. Zand erover. Den dag van vandaag komt de sensatie op onzen kop neer met de regelmaat en de hevigheid van een mechanischen plet hamer. En de lezer moet wel een stevig zenuwsysteem bezitten om er niet onder te bezwijken. 't Is waar ook dat alles ten slotte een kwestie van gewoonte is. Zelfs de redevoeringen van Hitier gaat men op den duur slik ken, zonder maagkrampen op te deen. Mij schijnt het althans dat de overvloed aan sensatie tenslotte het gevoelspotentieel gaat af stompen. 't Zou me geen zier verwonderen moesten er lezers zijn, die bij de lektuur van de berichten over de verschrikke lijke aardbevingsramp in Chili, instinctmatig de bemerking heb ben gemaakt: *Ja, 't is inderdaad heel erg, maar Chili is zoo ver... en we hebben reeds meer dan genoeg met 't onzë!»... en die verder hun blad rustig hebben opgevouwen. Voor den philosoof, die de ge beurtenissen van een algemeener standpunt dan dit der sensatie beschouwt, bevat de Chileensehe ramp echter veel stof tot naden ken. En ik ben het b.v. roerend mens met dien Franschen kroniek schrijver, die onlangs het vol gende neerpende: Moest ik de Meester van het Heelal zijn, dan zou ik niet aan de onschuldige bevolking der Zuid - Amerikaansche republiek zulke tragische vingerwijzing ge geven hebben. Het is niet het ndes-gebergte dat ik in be weging zou gebracht hebben, maar een bepaalden heuvel, daar ergens in de Beiersche Alpen of de grondvesten van een zeker Romeinsch paleis waar een man schuilt, die zich als God laat aanbidden en in staat is om eens of morgen een andere ramp te ontketenenveel verschrikkelijker dan alles wat we tothiertoe ge iend hebben.-» Dit standpunt is misschien tamelijk oneerbiedig, ondiploma tisch en alles wat ge verder maar wilt, doch ik ben ervan overtuigd dat ge in uw binnenste 't zelfde denkt. PIER MOEIAL

Voor Allen | 1939 | | pagina 1