Slvijd."3ytMdikalisMnC"'&uitewtl€iMMd INTERNATIONAAL OVERZICHT EEN TEERLINGWORP HET (ENTRAAL INDUSTRIEEL KOMITEE en de verlaging van I I DE WEEK DER REDEVOERINGEN rijzen de Winter brengt U zooveel genoeglijke avonden.... UURROOSTER VAN RADIO-VLAANDEREN het wit kruis BUITENLAND Bonnet opent de reeks Chamberlain aan het woord Het orakel van Berchtesgaden Roosevelt hakt den knoop door SYNDIKALE KRONIEK hoofdpijn, zenuwpijn. PIJNLIJKE MAANDSTONDEN, GRIEP, VERMOEIDHEID en ZENUWINZINKING RHEUMATISCHE PIJNEN Heb daarom altijd enkele poeders van het "WIT KRUIS in huis, en wanneer ae uitgaat, vergeet dan niet er een paar in Uw handtaschje mee te dragen. Aldus kunt ge altijd heel vlug een of andere onverwachte ongesteldheid ver zachten, die U anders misschien thuis had weerhouden; of kunt ge een hinderlijke hoofdpijn verdrijven die den mooien avond zou bedorven hebben. VERSCHILLENDE VORMEN DEZELFDE INHOUD IN ALLE APOTHEKEN LABORATORIA TUYPENS ST. NIKLAAS-WAAS1 X /v 2 - Voor Allen - 5 Febr. 1939' groote mogendheden zijn om de beurt net als volgens een opffenmafcf programma aan het woord gekomen om eens duidelijk hun wederzijdsche posities te bepalen. Dat was wel eens noodig voor de massa die in de laatste weken weer een prooi tvas geworden van onzekerheid en angstige onrust. Misschien was het niet minder gewenscht voor de staatslieden zelf die voorzeker, na het 'ge wikkeld diplomatisch geknoei der laatste maanden, ook met heel bepaald meer wisten wat zij aan elkaar hadden. Laat het ons maar dadelijk zeggen: die woordenvloed is niet van aard geweest de internationale atmosfeer op te klaren. M. Bonnet Fransch minister van Buitenlandsche Zaken heeft de reeks geopend met een lauw exposé van de Fransch-Italiaansche betrekkingen waarbij hij het bewijs trachtte te leveren dat de Duce met Frankrijk zonder den minsten grond ruzie zocht. Hij onderlijnde hierbij dat zijn land geen bedreiging noch politieke chan tage dulden zou van den kant van een nationalistisch Spanje onder totalitaire kontrole. Deze rede bleek echter zoo ontzenuwend flauw dat de premier, Daladier, is tusschengekomen om met klem en in meer duidelijkheid de positie van Frankrijk te bepalen Het zal niet den minsten aanslag op zijn grondgebied en op dat van zijn imperium dulden wat de Spaansclie kwestie betreft zal Frankrijk gemeenschappelijk met BUNNET Engeland optreden wanneer, na het einde van den burgeroorlog in Spanje, de fascistische en nazi-troepen niet teruggetrokken ■worden. De Britsche eerste-minister heeft de serie voortgezet met zijn rede te Birmingham. Er wordt beweerd dat deze bedoeld uxis Hitler, die twee dagen nadien orakelen zou, eenigszins tot matigheid aan te zetten. Chamberlain poogde voor de zooveelste maal &Mun- chendat hem blijkbaar hoe realistisch hij ook afge stemd is zeer zwaar op de maag begint te drukten, goed te praten. Opmerkelijk is hierbij de nadruk dien hij legde op de overtuiging dat alle volken ook het Italiaansche en het Duitsche vredesgezind waren, alhoewel hij uiteindelijk erkennen moest dat Juj niet met het volk maar met TOTALITAIRE REGEERINGEN heeft af te rekenen. Zal hij dan eindelijk de groots vergissing m gaan inzien van zijn politiek die tot dusver het verant- CHAMBERLAIN woordelijkheidsgevoel van de demokratische vertegenwoor digers op dezelfde lijn heeft geplaatst met den willekeur van avonturiers en despoten? In alle geval heeft hij met zekere krachtdadigheid geageerd tegenover de politieke neigingen van de totalitairen de wereld door het geweld te beheerschen, waartegenover hij een beslist verzet van de demokratieen aankondigt. De konklusie van zijn rede De vredespolitiek van Engeland zal onverminderd voortgezet worden maar zal in de eerste plaats steunen op w geweldige inspanningen die het land op gebied van militaire uitrusting aan het presteeren is. Een groote leemte echter in zijn diskoer, een leemte die overigens dezelfde is die Chamberlain's politiek kenmerktHij heeft geen woord gerept over Svanie ofschoon wij hebben het reeds dikwijls bewezen, de evolutie der gebeurtenissen in dit land den hoeksteen uitmaken van den vrede in Europa. Maandag j.l. is *het orakel van Berchtesgaden*in het raam van een Rijksdag-parodie, aan het woord gekomen. Beoordeeld naar den kalmen toon, wordt Hitiers rede door sommigen als de beste aangezien die hij tot dusver heeft uitgesproken. Zooals gewoonlijk had zijn diskoer een tweevoudige bestemming een voor het binnenland en een voor de buitenlandsche belangstelling Hij heeft natuurlijk een schitterendebalans gebor steld van de nazi-verwezenlijkingen en van de nazi-diplo- matie Voor de eerste maal echter heeft hij openlijk de groote ekonomische moeilijkheden erkend waarmede het Derde Rijk te kampen heeft. Al was het blijkbaar slechts om hierop zijn nieuwe eischen en n.l. zijn uitdrukkelijke aanspraken op koloniën te synchroniseeren. De fuhrer heeft hierbij voor de zooveelste maal den vredeswil van de Duitsche natie betuigd. Diegenen, die eenigszins met de nazi-methodes Hitiers' vrede zij is afgestemd op het principe *Uw geld of uw leven*. Met andere woorden Wij houden ons koest zoolang gij al onze eischen en verlangens inwilligt. De grootste belangstelling ging echter naar de verklaring die hij ■met de Duitsche solidariteit ten overstaan van de politiek van Rome zou nflpanen Niettegenstaande de verheerlijking van een onverwoestbare Duitsch- ItaliaaMChe vriendschap is Hitiers' verklaring als buitengeivoon voorzichtig of liever spitsvondig te beschouwen. ingeval van een niet uitgelokten aanval tegen Italië zal ditzelfde Duitschland onvoorwaardelijk aan zijn zijde vinden Net of er een mogendheid in Europa is die ten opzichte van Italië agressieve inzichten koestert De houding van het Derde Rijk getuigt dan ook van een merkwaardige gereserveerdheid te meer daar geen enkel onvriendelijk woord aan het adres van Frankrijk werd uitgebracht. Alles duidt er dan ook op dat Hitier thans het initiatief aan zijn spits broeder'Mussolini zal laten. Hij heeft de Zessen mn ii m wenscht aebeurlijk Italië tot over den kop in een avontuur gewikkeia voor aleer, naar gelang de omstandigheden en de kansen van het oogenblik, positie te kiezen Voor duidelijker gegevens betreffende de e^°lut^%ideA. ^ucTheen spanning, blijft men dan ook aangewezen op de rede die de Duce heeft aangekondigd. Het oordeel in de V. S. ten overstaan van den Euro- peeschen toestand luidt niet zoo optimistisch als bij ons. Roosevelt schijnt in alle geval met een konflikt rekening te houden. Uit de jongste verklaringen door den President voor de senaatskommissie voor landsverdediging afgelegd, kan men opmaken dat de Atlantische oceaan geen hinder- paal meer vormt voor de solidariteit der groote wereld- dwiokratieën. Van zeker politiek standpunt beschouwd kan men zelfs het Nauw van Kales breeder beschouwen als den Atlantischen Oceaan. Roosevelt heeft inderdaad verklaard dat de V S.zich moeten voorbereiden om in geval van konflikt de Euro- veesche demokratieen ter hulp te komen, door hun namelijk het noodige wapenmateriaal ter beschikking te steUen. ROOSEVELT Wei te verstaan mits kontante betaling... Maar dit gebaar beteekent in alle geval een aftakeling van de Amerikaansche neutraliteits politiek. die tot dusver in vele gevallen de totalitairen dienstig ts geweest. Groote sensatie heeft tensotte zijn verklaring v^kJ^E€JNv?i^AATST KONFLIKT WORDEN DE AMERIKAANSCHE GRENZEN VLRRLAAlöl NAAR FRANKRIJK. mt is thans moeilijk te voorzien hoe in de komende dagen de internationale volitiek zich verder ontwikkelen zal. In ieder geval teekenen zich rin fascistische barbarij de vormen af van een machtig demokratisch blok, dat de leenige kans biedt de wereld en haar beschaving van den ondergang te vrijwaren. GUST BALTHAZAR, minister van openbare werken en werk verschaffing, bezet een van de voorname posten in de regee- rinj. Met Barnich, den socialistischen minister van ek nomische zaken, heeft hij een zware taak te vervullen met het oog op de oplossing, van de groote vraagstukken die de omvormde regee ring Spaak wenscht aan te pakken: de strijd tegen de werkloosheid en het eko- nc.nisch herstel. Hij vereenigt, met het o:g op het vervullen van deze taak, een zoo uit gebreid mogelijke dokumentatie. Hij raadpleegt al de betrokken groepen en organisaties. Hij heeft ook het advies ingewonnen van het Centraal Industrieel Comitee, waarbij de meeste werkgeversorganisa ties zijn aangesloten. Bed:eld Comitee antwoordde met een iV.tvoerige nota, die in zijn bulletin werd gepubliceerd. Deze nota verdient de aandacht van de arbeidersbeweging, daar zij uiting geeft aan de opvattingen, die de lei- ckende werkgeverskringen er op nahou den, wat de meest dringende taken betreft, waarvoor het land wordt ge steld. Zij bevat, naast enkele positieve vorstellen, kritische overwegingen, waarbij heel wat voorbehoud dient ge maakt. Enkele van deze overwegingen zijn gewijd aan de «negatieve gevol gen van de aktie der regiering». Het blijkt al dadelijk dat zij uitgaan van de deflationistische positie, dis door het C.I.C. steeds werd aangeno men, en minder zijn ingegeven door het algemeen belang dan do.r het eng- opgevatte belang van de werkgevers zelf. De Belgische industrieelen beweren bereid te zijn, by te dragen tot de ver wezenlijking van de formule «Laten werken». Maar dadelijk daarna wordt uitge pakt met het bekende argument der kostprijzen. De daling van de kostprij zen dit wordt in de nota gekursi- veerd wordt beschouwd als de voor naamste factor van den strijd tegen de werkl losheid. M'et uitzondering van de steenkoolmijnen, voeren de Belgi sche industrieën nog 40 tot 90 procent van hun voortbrengst uit, ondanks de belemmeringen die zoowat overal wer den opgeworpen onder den vorm van kontingenteeringen en het verschil van de valuta. Om hun bedrijven in de gelegenheid te stellen, in het buitenland met kans op bijval te konkurreeren en zoo werk te verschaffen aan het grootst mogelijk aantal arbeiders, door de verlaging van de kostprijzen, vragen de industrieelen aan de regeering: a) geen nieuwe sociale lasten meer cp te leggen; b) elke nieuwe beperking van den ar- beidsduur, in gelijk welken bedrijfstak. te verzaken; c) elke nieuwe overdrijving te vermij den op het gebied van de bescherming van den landbouw; d) over het algemeen, zich te ont houden van elke niet streng noodzake lijke uitgave, die een verhooging van de belastingen voor gevolg z u hebben, welke op de industrie zou drukken. De industrieelen geven nochtans aan de regeering de verzekering, dat zij, van hun kant, alle mogelijke inspan ningen doen en zullen doen, om hun personeel aan den arbeid te houden ao;r te trachten hutó industrieele en kommercieele organisatie te verbeteren, meer volmaakte produkten te leveren, nieuwe afzetgebieden te ontdekken, enz. ZZij beweren daarbij uit te gaan van' het bewustzijn van hun socialen plicht, als van het standpunt van hun eigen belang. Maar deze verzekering wordt gevolgd door de herhaling van het argument, dat eerst en vooral de kinkurrentiemogelijkheden van de Bel gische industrie op de buitenlandsche markten dienen gevrijwaard. En daar bij wordt gewag gemaakt van de aan houdende daling van het pond sterling, waardoor deze mogelijkheden worden bedreigd. In de arbeiderskringen zal door nie mand worden betwist, dat de kostprij zen zoo voordeelig mogelijk moeten zijn voor onze industrie, die voor een groot deel op den uitvoer is aangewezen. Maar wij kunnen niet toegeven aan de neiging van de werkgevers, vooral en bijna uitsluitend het aandeel van de 1 ionen en de sociale uitgaven in dien kostprijs in aanmerking te nemen. Die neiging blijkt eens te meer uit de nota van het C.I.C. De eischen, die daaromtrent aan de regeering worden gesteld, kunnen zoo maar niet als klinkende munt worden aanvaard. Het C.I.C. vraagt, dat de socrale las ten niet zouden worden verhoogd. Nochtans aarzelen de werkgevers, die beweren dat de srciale uitgaven op hun ibedrijf drukken, niet. groote som men uit te geven met het oog op het voeren van hun klassenstrijd tegen de vakbeweging. Zij subsidieeren zieken fondsen, werkloozenkassen en zooge naamde vakbonden, die voor doel heb ben hun personeel weg te houden van de vrije organisaties. Zij onderhouden muziekkapellen, zangvereenigingen en sportgroepen, en stellen zalen en weel derig ingerichte sportterreinen te hun ner beschikking. Door het r\I.C. werd onlangs de Onafhankelijke Unie voor tociale Akt.e opgericht, die de arbei- ers moet beletten zich aan te sluiten vij de vrije vakvereenigingen. De werk gevers, die lid zijn van deze unie, stor ten 5 fr. per werkman en 10 fr. per be diende. Wii zijn gerechtigd, ons af te vragen of de industrieelen voor hun klassestrijdorganisaties nu reeds geen grootere simmen uitgeven dan deze, die zij zouden moeten afdragen indien een volledig stelsel van sociale verzeke ringen wettelijk werd ingevoerd. Wat de beperking van den arbeids duur betreft zyn de arbeiders wijs ge noeg en hebben zy zin genoeg voor he; algemeen belang, om in de huidige voorwaarden geen nieuwe eischen te stellen. Maar zij zouden geen verbinte nis van de regeering tegenover de werk gevers kunnen aanvaarden, daar dezen haar in betere tijden zouden kunnen inroepen. Het principe van de 40 uren week dient gehandhaafd, al kan de uit breiding van zijn toepassing voorloopig worden verdaagd. Wat het landbouwprotektiennisme betreft zou het C.I.C. goed doen, het •andbouwpregramma van de B.W.P. bij te treden. Tenslotte kunnen de arbeiders niet afwijken van het principe der recht vaardige verdeeling van de belastingen. Wie de hoogste inkomsten heeft, moet het meest afdragen, als nieuwe belas tingen noidig zyn, om den staat toe te laten zijn begrooting in evenwicht te brengen en zijn sociale plichten te ver vullen. Het C.I.C. heeft, zooals uit het voor gaande blijkt, nog niet afgezien van zijn deflationni'stische neigingen, on danks de mislukking van de proefne ming van 1930-1936, die een algemeene verarming van het land voor gevolg had. H'et is, anderzijds, opvallend hoe wei nig belang het schijnt te hechten aan de ekonomische struktuurhervormin- gen, aan de aanpassing van de indus trie en de noodzakelijkheid betere en meer afgewerkte produkten te leve ren. De arbeidersbeweging, daarentegen, hecht een overwegend belang aan dit (Zie vervolg onderaan volg. kolom) ZULKS is 't geval voor de vorming of de cmvorming van een minis terie. Dit is eveneens zoo voor een aantal zaken en personen. Bij onze zuiderburen is dit niet het ge val, Zoo'n politieke heelkundige bewer king is daar een alledaagse he gebeur tenis. 't Is denkelijk wel de reden, waarom bedield land, wat het omver- tuimelen of het optakelen van een nieu we regeering betreft, onder opzicht van het aantal dier gevallen aan de spits staat. In ons land wordt zulks veel ernstiger opgenomen, 't Is een voorval, waarop de aandacht van heel de publieke opi nie wordt gevestigd. Daar we in het raam onzer grondwet telijke instellingen nu eenmaal zonder ministerie niet op weg kunnen, blijft niets anders over dan daarvan al de nadeelige of voordeelige gevolgen te on dergaan. Niettegenstaande dat hebben we ons aantal «tijgers» (zoo betitelde men in Frankrijk Clemenceau) die 'er steeds op uit zijn, ministeries te verslinden, om hun politieken honger te stillen. Meestal een gevaarlyk stieltje! Niet zoozeer voor hen persoonlijk, maarr voor de natie in haar geheel. De groote heeren, welke in dergelijke omstandigheden iedereen de les willen spellen door voor te h: uden, dat de ministeries In het Volkshuis te Brussel worden gevormd en Spaak de daar ge geven bevelen heeft uit te voeren, heb ben zich bij de laatste politieke gebeur tenissen zoo geweldig bloot gegeven, dat we gerust op hen de spreuk kunnen t.epassen: luistert naar onze woorden, maar ziet niet naar onze'daden. In Vlaanderen zou men zeggen; ge zoudt beter in den spiegel kijken. Een grooten mond opzetten heeft niet altijd te beduiden, dat men de onbe vlekte ontvangenis zelf is. ekonomisch uitzicht van 's lands her- cpbeuring. Zij geeft blijken van een duidelijker begrip van de belangen van het land dan de industrieelen. Deze laatsten laten zich nog te zeer leiden door hun klisse geest, hun ge makzucht, hun sleur en hun individua lisme. Het heil van het land is slechts te zoeken in de richting van de organisa tie. Het ekonomisch liberalisme, ge steund op het autocratisme van de werkgevers in het bedrijfsleven, is een overwonnen opvatting. Het C.I.C. zal er zich moeten van bewust worden, indien het wenscht by te dragen t:t het herstel van onze eko- nomie, waarover de industrieelen en hun geldschieters geen alleenheer schappij meer kunnen noch mogen uit oefenen, omdat het welzijn van alle volksgroepen er mee gemoeid is. O. D. S. Sedert eenigen tijd, en bij elke mi- nisterieele krisis, hebben we 'n paar zwevende ministers in West-Vlaande- ren. wien het nog niet gelukte, in ge schikte voorwaarden op het ministe- rieele vliegplein neer te dalen. We denken niet, dat ze als piloot de vereischte vaardigheid missen. Ze zwe ven reeds lang genoeg, opdat dienaan gaande elke twijfel zou uitgesloten zijn. Wie we bedoelen? De heer De Man, van Roeselare, kristen-demokraat, die zeker denkt dat, niettegenstaande hij kamerlid en tevens gemeentesekretaris is van voornoemde stad, hij daarbij ook nog cp nuttige wijze een ministe rieel depariement zou kunnen leiden. De andere is onze goede kameraad Aohdel V-nacker, de «pdnee-sans-rire» zonder vrees voor mededinging, die eveens met zijn zweeftoestel in de lucht der blijde verwachtingen blijft hangen. We vinden het, eerlijk gesproken, oprecht spijtig. Graag hadden we hem aan 't werk gezien in 'n brojk van het departement van arbeid en sociale voorzorg, namelijk van de werkloos heid, waar hij, gesteund door zijn ken nis en ondervinding, veel en goed werk had kunnen verrichten. Voor de komende ministerieele zweef vlucht zou hij nauwere aansluiting moeten zoeken met den Eerw. Heer Bisschop van Brugge. In West-Vlaanderen wordt zulks nu een heel probleem! Er moet niet uit het oog worden verloren, dat we niet alleen een zwevenden minister hebben in 't Noorden en in 't midden, maar dat er ook in 't Zuiden daarvoor en- traimement bestaat. Wie waarlijk met dien teerlingworp een ordentelyken prijs gewrnnen heeft, is de h. dAspremont-Lindenen voor zeker totaal buiten zijn verwachting De h. Van Dieren, die in de Se- naatszitting van Dinsdag 24 Januari 1939 op humoristische wijze, niet heel fijn evenwel, de hervormde ministeriee le ploeg voor het voetlicht bracht, richtte zich tot den achtbaren edelman en vr:eg: «Hoe is 't mogelijk, dat "ij daar aangeland zijt?». Dit is de eenige ernstige vraag, wel ke de advckaat van «La Belgique Pré voyante» ooit in de hooge vergadering stelde! 't Is nimmer te laat om ver standig te worden. Zijn ploegmaat bij de Zondagpredi kanten van de federatie der katholieke kringen, baron Nothimb, die over ver vlogen illusies zat te mediteeren, wachtte vruchteloos op het antwoord, dat maar niet kwam. Epiloog: De heer d'Aspremont ver weet steeds de katholieken en de vToe- gere regeeringen, dat ze te veel links reden! We zien verlangend uit hoe voornoemde heer het zal aan boord leg gen, om de karavaan meer naar rechts te doen rollen. JOS. COOLE. HITLER DAGEN Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Golflengte 267,4 m. Morgen uitzending 07,00 10,00 07,00 - 10,00 07,00 - 10,00 07,00 - 10,00 07.00 - 10,00 07,00 - 10,00 07,00 - 10,00 Golflengte 201,07 m. Namiddag- Avond uitzending 13,00 - 19,00 13,00 - 19,00 14,00 - 17,00 13,30 - 18,30 14,00 - 19,00 13,00 - 15,00 13,00 17.00 uitzending geen geen 31,00 - 24,00 20,00 - 24,00 geen 17,00 - 19,00 20.00 - 24,00 kalmeert alle ongemakken en pijnen, en maakt U weer Irisch en gezond WIT 06 PROEFDOOS VAN 8 POEDERS DE DOOS VAN 24 POEDERS Dt FAMIUEDOOS VAN 48 POEDERS IN KOKER VAN 24-TABLETTEN U Fr. IN ALUMINIUM KOKER 12 CACHETTEN: t> Fr, t

Voor Allen | 1939 | | pagina 2