UIT DE DOOS DER HERINNERINGEN MOETEN VITESSEDUIVEN VROEG KWEEKEN wt&m Influenza PI O MINERALEN IN DE VOEDING DER MELKKOEIEN INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN: BELGEN BEGINNEN SLECHT HET INTERNATIONAAL VOETBALSEIZOEN SCHAAKRUBRIEK mm WEDSTRIJD lt%y ;0&' Voetbalf cross countryhockey DE LESSEN UlT DEN STRIJD FORD PRAAT ER DEN MOED IN... DE VRIJDENKER WÊ Pü Hl mk Wémk m wd pt&s &£r$| p*i S$l|ji O L, W-~* 9 t ix4A HET HOEKJE VAN DEN DETEKTIEF DUIVENRUBRIEK TEN LANDE i a 'i.V-fV- Nlw*V' .•u!5^T:- De Belgische Transportarbeidersiond richtte te Ant werpen belangrijke studiedagen in voor haar bestuurs leden. De deelnemers gekiekt bij een bezoek aan de moderne laadbruggen der Antwerpsche haven. vX>££«. W K\'7"-v frAW?..»- De Amerikaansche katoonplukkers in staki ig zij pro- testeeren tegen de onbillijke maatregelen genomen door de planters. Om de aandacht van het publiek op hun toestand te vestigen, kampeeren de plukkers langs de wegen aan de oevers van de Missouri. Oud-minister van het republikeinsehe Spanje, Pietro, werd te Montevideo in Uruguay geestdriftig ontvangen. .f SJU saSssSs MpÉWÉHiB 5.t<m V.^,- ■HEÈt Sympathiebetooging voor president Roocevelt te Mon tevideo, ter gelegenheid van het bezoek ran een kruiser uit de V. S. en tevens protestbetooging tegen het fascistische Italië, waarvan onlangs een oorlogsschip de haven aandeed. Deze week wordt ons een dubbel ver lies gemeld van het Internationaal front der misdaadbestrijding de zee kapitein Kend'all is op rustgeld gesteld en in Frankrijk is een der schitterend ste medewerkers van Dr. Loc-a rd over leden, nl. Armand Ohsvassus, de man, diie de meeste vingerafdrukken ter wereld kende. Men zal zeker verwonderd opkijken dat hier eventjes de aandacht wordt gevestigd op h!et afsluiten eener zee manscarrière en dat in verband met den kamp tegm de krimin: li-teit. Dat komt omdat kapitein Kendall eenige jaren vóór den oorlog een we reldfaam verkreeg, daar hij de eerste was, die door middel van de radio een moordenaar deed vatten. Het geval is in de analen van Scot land Yard historisch geworden en nu de held van dezen politieroman de w: lverddende rustperiode intreedt, wordt eT nog eens gaarne aan herin nerd. Het was in Juli 1910. De Bngelsche dokter Orippe-n, wonende te G rilden Town, ten N.W. van Londen, was .oo- pas ontmaskerd geworden als een vree- selijk misdadiger. Om een nieuw leven te kunnen beginnen met zijn»zieken- verpl egster, miss La Neve, had dr. Chippen zijn vrouw vergiftigd en ze in zijn kelder begraven. De schurk, die tot het uiterste zijn kalmte had bewaard, verliet echter ijlings zijn woning toen hij gewa>:r werd dat een huiszoeking ten zijnent fataal zou worden. Hij vluchtte met zijn minnares en slaagde er in Ant werpen te bereiken en zich door op de Ma-ntrose in te schepen voor Amerika Inmiddels meldden de bladen de ont zettende ontdekking in den kelder van Dr. Crippen's villa. Om de sporen zijner misdaad te doen verdwijnen hsd h{j het lijk met kalk bestrooid Zijn foto werd in alle kranten gepubliceerd met het verzoek om aanhouding. Het was dan ook met een zucht van ver lichting, dat het voortvluchtig kopptl de stoomfluit van de Monrose hoorde loeien op de hade der Schelde- stad. De bevrijdende reis ving aan Ze waren veilig Eens in volle zee was alle gevaar geweken Om beter aan elke herkenning te ontsnappen had miss La Neve zich als een jong n vermond en liet zich doorgaan als de zoon van den dokter. Maar de gezagvoerder Kendall van de Montrose was iemand met een paar goede oogen in zijn hoofd en met een niet minder goed geheugen. In volle zee valt het hem op, de.t die passagier, di; zoo weinig omgang zoekt met zijn medereizigers, die slechts spreekt, en dan nog fluisterend, met dien even geheimzlnnig-en jongen, die zoo'n vrouwelijk postuur heeft waar heeft hij dien man nog meer gezien Plotseling een herinnering. Het por tret stond iin de krant het is Chippen, de moord naar. Wat moet de kapitein nu doen We zijn in 1919; een uitvinding,die later de wereld zou beheerschen, staat nog in haar kinderschoen-en. Maar zij is er kapitein Kendall heeft een radio-in stallatie aan boord ven de .Montrose., Hij zet den marko-niet aan het werk; Scotland Yard wordt gewaarschuwd. De Montrose» is in volle zee maar Crippen's veiligih:id is slechts w:an. Hoofdins-pefcteur Drew van Scotland Yard gaat óók scheep naar Kanadia, maar met een snellere boot. En als de .Montrose, de St. Lawrence binnenv: art, komt hoofdinepekteur Drew aan boord, legt zijn hand op ".en schouder van dr. Cripp-en, op den schouder van miss La Neve In naam der wet...» Zoo werd meteen gezagrvoerdr Hen ry Kendall van d-e -Mo-ntrose. in tile lenden beroemd. Als de eerste man ter wereld, die zich van de radio bediende, en met sukses, voor het doen arrestee ren van een misdadiger. De kranten overstapten hem met vragen, eveneens per radio, en gee-n markonis-t had het ooit zoo druk gehad als de markonist van de .Montrose., Nu kapitein Kendall gepenstanneerd wordt als walkapitein van de Cana dian Pacific, woedt deze oude geschie denis weer in het gehe-ugen terugge roepen en spreekt de pers nog éénmaal over «den man die Cripp;n arresteer de». Het verlies, dat de Fransohe opspo ringsdienst zoopas heeft getroffen, be treft-een man van dezelfde generatie. Te Clairva-ux-des-Lacs leefde Armand Chevassus reeds zes jaren teruggetrok ken na zich een kwart eeuw lang onge meen verdienstelijk te hebben ge maakt In het politie-laboratorium, dat prof Locard in 1900 te Lyon had opge richt. Chevassus is thans niet meer en met hem is een man heengegaan die over een buitengewoon geheugen beschikte en een vingerafdruk als een menschen- gelaat wist te herkennen. Chevassus, di? maar weinig onder richt had genoten, was 24 jaar toen hij een ondergeschikte betrekking kreeg in het laboratorium. Maar hij werkte zich spoedig op en verwierf zoon'n speciale kennis op het gebied der daktyloshopie, dat hij weldra een der gewaardeerdste en schranderste medewerk :rs werd van den grooten kriminaiist Locard. De Farijische .Telegraaf.-korrespon- den-t vertelde enkele dagen geleden nog volgende anekdote over den over ledenen Armand Cheivassus wias vóór alles een practicus, die zich niet tevreden stelde met theoretische beschouwingen. Behalve door zijn bekwaamheid in het identificeeren van vingerafdrukken ee- no-ot hij ook een reputatie als schrift kundige. Zoo is zijn naam verbonden aan de oplossing van tal van misdrij ven. Vermeldenswaard is de historie, dat hü op een nacht visite kreeg van een bende bandieten die me*r dan zestig schoten in zijn richting losten, geluk kig zonder hem te treffen. Op den te rugtocht zochten de misdadigers eenige afleiding in het plunderen van een zestal villa's. Chevassus had de "in- genafdrukken, die de heeren op de plaatsen van hun heldendaden had den achtergelatenen binnen enkele da gen waren zij gearresteerd. Ten: lotte zij nog gememoreerd, dat hij een interessante studie over de identificatie der schrifturen in de affaire-Dreyfus heeft gepubliceerd. Thans is h:t leven afgesloten van een man, van wien gezegd kan worden, dat hij een groot aandeel heeft gehad in den strijd tegen de misdaad. NICK Alhoewel vele liefhebbers van mee ning zijn dat duiven, tot de snelheids- vludhten voorbeschikt, eerder dienen gekoppeld te worden, toch moeten wij zeggen en zullen wij bewijzen, dat ze hierin mis oordeelen. Reisduiven, om het even tot welke vluchtensoort zü voorbereid worden, vroeg laten kweeken Is ten zeerste af te keuren en dit om zeer voorname redenen. Iedere duivenmelker weet genoeg, dat jongen opbrengen voor de oude duiven een grooten last is en zij hier door een ruim deel hunner krachten verspillen, die ze straks bij het reizen hoogstnoodig zullen hebben. Toch is die afmatting maar van weinig betee- kenis in vergelijking met het verlies van zooveel andere zaken, die bij het reizen onontbeerlijk zijn. Beschouwen wij een koppel duiven, dat zijn eerste jongskens aan het op brengen is. Welke liefde, welke be zorgdheid leggen die beestjes aan den dag Eens met eieren in 't nest, dur ven zij dit schier geen oogenblik verlaten, doch eens uit dit broedsel kippentjes ontsproten, dan verdubbe len die toewijding en die zorgen. Drie weken en dikwijls langer nog, worden ze door de zachte vederen der opblij vende oudjes warmpjes ingedekt en al 't voedsel, dat de kweekers maar kun nen vinden, wordt hun tot proppens- toe aiflgieaasd'! Voor zich zelf zorgen de voedsters maar bitter weinig, zij houden zich tevreden met het over schot, dat hun kleinen niet kunnen gebruiken. Is het dan te verwonderen, dat ziuike duiven alras buiten vorm ge raken Ze vermageren zienderoogen; hun vleesch wordt slap; de pluimen staan niet meer zoo ordelijk en blin kend; de oogen schitteren niet meer van levenslust, kortom, de vogels ver liezen grootendeels hun vorige goede gesteltenis. Nochtans, bij elk nieuw nest vermindert trapsgewijze die be zorgdheid onze gevleugelde gasten zijn aan den ouderlijken last stilaan gewoon geraakt, en al blijft hun ge negenheid van natuurswege voortbe staan, toch is deze op verre na niet meer zoo overdreven. Daarom moet een vitessespeler er aan houden die eerste ouderlijke liefde bij het spel te benutten en daarom z„l hij zijn vliegduiven enkel met hun eerste jong laten komen bij het aan breken van de vluchten. Wil hij nu uit zijn beste reizigers een vroegtijdig koppel jongen trekken, dan kan hij op volgende wijze te werk gaan Met begin Februari zet hij het kweekkoppel samen eens de duiven met eieren gekomen worden deze ver legd onder een paar andere duiven, zorgvuldige kweekers, dus best oude vogels, waarvan men verzekerd is, dat deze zware, prachtige jongen groot brengen. Intusschen laat men de vlieg duiven broeien op kunstmatige eieren en dit zoolang het hen belieft. Som mige sujekten blijven zoo soms vier weken en langer op het nest, om dan maar met een tweede legsel voor den dag te komen rond half Maart. Die lange, nuttelooze broeitijd is voor de reizigers uiterst voordeelig. Vooreerst worden ze niet afl-emat door azen en jongen verzorgen, dus geen de minste krachtenverspilling, geen de minste afname van den goe den vorm. Tijdens dien broeitijd rust gansch hun lichamelijk organisme, geen gejaagdheid en diensvolgens geen nuttelooze sleet op het hart, geen over prikkeling van het zenuwstelsel, wat weeral sletig is kortom de duiven leven rustig, blijven hard in hun vleesch en gezond. Die rust en die gezondheid hebben voor tweede goed gevolg dat de rui der donsvederen, die in de voorjaarsmaan den moet voltooid worden, tot een goed einde wordt gebracht. Laat men de vliegduiven vroeg met jongen ko men, dan houdt van bij de voeding het vallen van den dons op, en het zal misschien moeilijk zijn, dezen nog in gang te krijgen vóór de Meimaand, hetgeen belet dat zulke duiven oprecht vliegensgereed zullen zijn voor de eer ste vluchten. Telkenjare zijn er liefhebbers, die zien beklagen, dat hun duiven bij den aanvang van het spel zulk slecht werk. verrichten. Welnu. 90 t.h. van hun vogels hebben niet intijds hun dons kunnen lossen, hetzij door te vroeg tijdig kweeken of misschien ook wel door het verblijf op al te killige en vochtige hokken. Dan wijten die lief hebbers meestal hun nederlagen aan het heerschende weder, maar daar ligt de fout niet de oorzaak is meer te zoeken in het achterstel van den dons- rui Hoe gaan we nu verder met onze vliegduiven te werk Wie heel vroeg denkt te spelen, ein de Maart of begin April, zal zijn dui ven dus een tweede maal met eieren laten komen. Tijdens hun broeitijd heeft hij een passend tijdperk om zijn reizigers af te richten, want wij ach ten het van groot belang de leerdrach- ten te doen wanneer de duiven volko men rustig zijn. Op die wijze leeren zij zich beter en vaster richten, ze zijn, zooals men zegt serieuzer, en dierisvolgens zijn de opgedane erva ringen duurzaamder, waar integendeel een geprikkelden zenuwachtigen vogel zonder 't minste overleg de baan op stormt en met niets rekening houdt. Aangezien de duiven voort in uit muntenden toestand gebleven zijn, is men nagenoeg zeker, dat tijdens deze nieuwe broeiperiode hun eerste slag pen vallen zal, wat weeral een bewijs is van gezondheid en goeden vorm. Eindelijk bereikt men zoodoende het voornaamste doel, namelijk, dat de vliegers met hun eerste jong komen op het tijdstip der vluchten. Om hun krachten niet al te veel op de proef te stellen laat men ze na tuurlijk maar één enkel jong voeden, en aangezien de dagen nu langer wor den en het weder bijlange zoo koud niet meer is, zoo zullen de ouderlijke zorgen hierdoor grootendeels afnemen; dus: de duiven ondergaan veel minder afmatting en de overdreven liefde tot dien eerstgeborene, dien ze in 't leven riepen, blijft hen bij en werkt als een krachtigen spoorslag tot goed vliegen. Vitesseduiven, op die wijze behan deld, leveren gewoonlijk van den be ginne af bevredigend werk, en daar ze door niets afgebeuld noch overwrocht werden, zoo zijn ze in staat wekenlang schoone uitslagen te behalen, want niet zoozeer het reizen mat hen af, maar wel het overvloedig kweeken. De groote schuld, waardoor zoovele liefhebbers zoo slecht lukken in de voorjaarsvluchten ligt vast en zeker in den te vroegtijdigen en overvloedi- gen kweek CARLO (Verboden nadruk) i Duizenden Katalaansche vrouwen en kinderen ontsnapt uit de oorlogshel, komen in de Fransche grenssteden aan, onder het waakzame oog der grenswachten. Het rantsoen moet een minimum verteerbare kalk en foafoor bevatten. We zullen hier onmiddellijk bijvoegen dat de minerale bestanddeelen maar veel te veel verwaarloosd worden bij de voeding der meltokoe Vergeten we niet dat de melk zelfs een wij hoog gehalte aam mineralen bevat en indien het rantsoen deze mi neralen niet aanibrengit dan zal de koe ze natuurlijk aan haar eigen lichaam cm-tie e nen en dit voornamelijk a3n haar geraamte. Zoo komt men dat tot een demineralisatie van het lichaam dat niet alleenlijk schadelijk kan zijn voor het beendergestel, maar tevens ook de opbrengst melk. zoo kwalitatief als kwantitatief, nadeeiing beïnvloedt. Eenvouid.igie rantsoenen zijn steeds uit den booze, veeleer verdienen meng sels de voorkeur. Inderdaad kan men heel gemakkelijk de nooddge hoeveel heden der komjponenten van een rant soen berekenen maar wat de hoe danigheden betreft is de zaak heel wat moeilijker. Zoo kennen we neg niet heel juiint de rol gespeeld door de aminozuren, de e-nnezymen en de vita- m:lenenAl deze élementen sipelen voorzeker een belangrijke rol in de voeding en om zeker te zijn ze in het rantsoen aan te treffen zal men dan ook zijn toevlucht nemen tot verschil lende voeders zoodiat er zekerheid be staat ze beslist aan te treffen in het rantsoen. Natuurlijk dient men nimmer de ekoncoaische zijlde uit het oog te ver- He zien. Elkonoimisch gesproken is het onzin het dier door de voeding te willen for- ceeren, daar het thans bewezen is dat vanaf een zeker moment de uitgaven girooter en grooter worden om de op brengst te kunnen ve-rhoogen. Zoo stijgt dan de voortibrengstprijs van de liter melk maar steeds voort. Deze grens verschilt natuurlijk volgens de produktdekracht van het dier. Het is bijivoorbeld o-n-ekoiictnisch door mid del van de voeding 6000 kgr. melk te doen voortbrengen aan een dier waar van de erfformule amper 6000 liter aangeeft. De laatste Liters zouden on vermijdelijk meer kosten dan ze op brengen. Zelfde redeneering geldt trouwens, maar in anderen zan, voor de te lage opbrengsten waar door de schuld eener foutieve voeding verre van alles uit de koe gehaald wordlt wat er in zit. Men kan dus samenvatten met te zeggen dat we er alle belang bij heb ben enkel goede melkdieren te behou den en ze zoo te voeden, dat ze het meest opbrengen voor de minst moge lijke uitgave. A. B. In de 3 internationale wedstrijden die vorige week onze kleuren in den strijd brachten hebben wjj allerminst geschitterd. Er was vooraf de internationale voet bal ontmoeting BelgiëDuitschland. Vele verwachtingen waren van Bel gische zijde zeker niet gekoesterd. Men herinnerde zich maar al te goed de vorige kwettende nederlagen die onze jongens opliepen. Daarbij kwam het nationaal team niet de algeheele vol- nog, dat de samenstelling van ons doening mee droeg. Men uitte bezwaren tegen Buyle en tegen Stijnen. Anderen zaten verlegen met Winnepenninckx. Wat er van was. men zag de ontmoe ting met geen gunstig oog tegemoet. De wedstrijd zelf, die belangrijke publieke interesse kende, gaf ook niet wat men er toch van verwachten kon. Het incident Voorhoof ontnam aan den wedstrijd voor een groot deel van zijn normaal karakter, zoodat de eindstand dan ook niet precies de waarde der beide teams kon weergeven. Niettemin konden eenige konklusies worden getrokken. Onze nationale spelers blijven nog steeds beneden het internationaal peil. Taktische opstel ling vindt men bij onze jongens niet. Op gegeven momenten vlot het team met op en downs en tenslotte bleek het al te duidelijk dat samenspel onder de geselectlonneerden mank liep. Men heeft ons in menig opzicht de les ge lezen. Laat ons geen giroene druiven blijven. De andere internationale ontmoeting waarbij onze veldl-copers Van Ruimst, Schroeven en Chapelle optraden, gaf stof tot nadenken. Den jongsten tijd waren we al zoo wat trotsch geworden op onze crossers. We werden wat over moedig. Wij durfden reeds bartein<»en beweren dat een eindoverwinning ons genegen was. We trokken echter aan een verkeerd eind. Niet dat wij de grocte ontgoocheling opliepen maar onze moed is gedaald. Van Ruimst eindigde 5e in de cross van «l'Auito», Schroeven op nr 7 en Chapelle op nr 9. We bleven bij de eerste tien. Wij moesten niet blozen. Maar schitterend was dit niet als men bedenkt dat Van Rumst reeds deze cross op een beentje ging winnen. Het blijkt dus, dat de Fransozen vooruitgang hebban geboekt. Vooral de Marokkaan El Ghesy schijnt bijzon dere vorderingen te hebben gemaakt. Wat de Engelsche vertegenwoordi ging betreft deze viel sterk tegen. Gebrek aan training naar het schijnt. De derde internationale ontmoeting bracht onze hookey-ers tegenover een sterke Enielsohe ploeg uit Essex. Het spel eindigde op een gelijken stand, wat voor onze kleuren niet zoo bijzon der fraais, aangenomen het feit, dat wij op dit terrein reeds vroeger hono rabele suksessen hebben geboekt tegen nationale teams. Trekken wij het besluit uit deze internationale wedstrijden; leeren, veel leeren en volharden. TANNER De groote landen wedstrijden werden voor België slecht ingezet. Een brutale 14 nederlaag Is Brus sel opgeloopen tegen Duitschland, moet alles behalve aanleiding gever tot optimisme. We geven grif toe, dat er verzachtende omstandigheden te pleiten zijn en België niet verdiende van op dergelijke manier toegetakeld te worden. Eerst en vooral hadden we die bijna ongelooflijke tegenslagen, die onze landgenooten in de eer te minuten vervolgden en waarbij een tweetal doelgelegenheden niet benuttigd wer den. Tweedens werd Voorhoof vóór de rust deerlijk aan het hoofd gekwetst en moest België 45 minuten lang met 10 man evolueeren. Een groot handikap dus voor de voorhoede, die met vier spelers nog bitter weinig kansen had om vrucht dragend werk te leveren. We zijn dus volledig akkoord, dat de Belgen met ongelijke wapens heb ben moeten strijden tegen een ster ken en gedecideerden tegenstrever. Wat echter in dien wedstrijd eens te meer is opgevallen, is de weinige volmaaktheid van de lichaamstechniek van onze landgenooten. Buiten enkele uitzonderingen hebben ze op dit ge bied nog alles te leeren. De fysiek ster kere Duitschers waren door den band beschouwd de meerderen bij de bal- betwisting. Zoolang men in ons land niet meer aandacht gaat schenken aan de licha melijke opleiding van de voetballers, zoolang zullen wjj bepaald onder lig gen in lichaamstechniek tegenover de meeste andere landen. Verder is het een noodzakelijkheid, dat men de verjongingskuur kordaat doorzet. Men houdt stug vast aan een Stynen, een Dalem en andere Voor hoof. Men alle respekt voor de kwali teiten van die drie voetballers, moe ten we zeggen, dat de B.V.B. het to taal bij het verkeerde eind heeft. Die spelers worden oud Ze mis en de vurigheid en geestdrift van de jeugd. We weten wel, dat de elementen, die waardig zijn om .ie nationale trui te dragen, niet dik loo- pen. We weten ook, dat een experi ment bijna nooit een volkomen mee valler is omdat het den nieuwen titu laris mangelt aan de noodige onder vinding of plankenkoorts hem belet zijn gewoon rendement te geven. Het is nochtans een flater om ze op bru tale wijze aan kant te zetten. Men moet de jongeren opleiden, re gewennen aan de atmosfeer van groo te interlandenwedstrijden. Kortom, er moet gewaagd en radikaal doorgedre ven worden. Het is niet alleen in clubs van eere-afdeeling, dat het materiaal schuilt voor de nationale ploeg, maar ook in eerste en zelfs in bevordering komen elementen, voor, die een expe riment waardig zijn of die kunnen opgeleid worden voor een plaats in de nationale ploeg. Weet de lezer wel, dat Henriet, Hombiet, Jinckers, P. Henry, Winne penninckx, Lamoot, die voor het oogenblik in het brandpunt der be langstelling staan, van kleinere clubs afkom tig zijn. Hadden ze nu het geluk niet gehad door befaamde vereenigingen opge merkt te worden, wie zou er dan ooit van hun gehoord hebben? En is dat geen bewijs, dat buiten de eere-klasse, elders ook nog elementen rondloopen, die klasse hebben? Een Rossi (Vilvoorde), een Polleunis of Laforge (Tilleur), een Devissdher (A. S. Ronse), een Swerts (Tongeren), een Petitjean (U. S. Doornijk), een Lammens (Rac. Lokeren), een Appel- thaus (St. Truiden), een Devroa (Rac. Mechelen), enz., zouden we daaronder niet een paar spelers hebben, die mits opleiding het hoogste kunnen berei ken? Kwestie is echter van te zoeken en te vinden en zich niet blind te staren op elementen, die reeds naam en faam verworven hebben. De B.V.B. kon heel wat nuttig werk verrichten... LOUIS. Probleem nr. 236 Ford heeft weer eens de roeKomsi voorspeld. WIJ gaan het grootste tijd perk van welvaart en geluk beleven dal wij ooit gekend hebben verklaarde hii In een persgesprek. Zooveel te oeter. Maar een wlelrljdei zal er zich het best toe voorbereiden door zich te verzekeren tegen de geva ren van de baan Wielrijders, mits een iaarlljksche pre ml? van 25 frank net is uw burgerlijke verantwoordelijkheid gedekt tot een be drag van 50.000 fr. maximum Een bijge voegdt polls «Indtvidueel-Rijwlel», mits een jaarltjksche premie van 30 frank vaarborst u daarenboven: 20.000 fr tn geval van doodelilkei afloop: 20 000 fr ln geval van volledige blil vende invaliditeit; 10 fr. per dag ln geval van tljdeltlk werkonbekwaamheid LA PRÉVOYANTE SOCIALE 31. Luehtscheepvaartl'of. Brussel s gespecialiseerd tn deze verzekeringen INDIEN GIJ begeert op de hoogte t< zijn der vrijdenkersbeweging, lees wekelijks PER NUMMER 0,60 fr Voor drie maanden 8.fr Voor één .jaar 32.fr VOOR ANTWERPEN E. LAURIJSSEN, St. Laureysstraat 56, Antwerpen. Postcheckrekenlng nr. 430.529. VOOR GENT Richard CLEREBAUT, 35, Schaap straat, Gent Postcheckrekenlng nr. 470.649. Voor de leden van den sociallstischen Vrijdenkersbond van Gent kost het laar- lijks slechts 20.frank. 62 ?4 Auteurs A. Servais en J. De Waepenaere. (Eerste plaatsing) WIT Ka4, Db5, Ldl, Pd3 en d5, pion f3 (6 st.) ZWART Kd4. La3, pion a5, d2 en d6 (5 st.) Mat in twee zetten. Oplossing nr. 235 SleutelzetKe2+ ZWART WIT 1. Ka2, Pd3b4 mat. 2. K?2, P?4a3 mat. Wij zijn ervan bewust dat dit probleem in technisch opzicht vatbaar is voor ver betering. Hoofdzaak was hier den beginletter A te formuleeren van den overwinnaar van het wintertornooi aan wien het pro bleem was opgedragen (een niet ge makkelijk werkje) en wij gelooven dat wij hierin ten volle zijn geslaagd. Problemenwedstrij d Meermaals werd ons gevraagd een wedstrijd in te richten voor het oplos sen van problemen, en wij willen het wel bekennen dat die kwestie ons eenige bezorgdheid heeft gekost. Wed strijden kosten geld, en het is heel wat moeilijker geld te vinden dan den sleutelzet van een probleem. Een tweede moeilijkheid het was strijdig met onze demokratische opvat tingen een prijskamp te geven die al tijd en alleen den beste ten goede komt, en waar mingevorderden van alle winstkansen uitgesloten blijven. Om deze klip om te zeilen hebben wij er het volgende op gevonden, dat, wij twijfelen er niet aan. door alle*proble- misten gaarne zal bijgetreden worden. Wij laten hier de samenvatting vol gen, die dienen zal als REGLEMENT 1. Iedere week verschijnen een of twee problemen, en om de drie maand wordt een hoofdprijs van ongeveer 25 fr. waarde geschonken aan den deel nemer met het grootst aantal punten. Mogelijk doch hiertoe verbinden wij ons niet worden kleinere prij zen verlot onder de overige deelnemers. 2. Als iemand een prijs gewonnen heeft, vervallen zijn punten de ove rige behouden ze. 3. Voor elke goede sleutelzet be komt men twee punten; plus twee punten voor het aanvullen van min stens twee varianten, en een vijfde punt gaat aan degenen die een neven- oplossing kunnen ontdekken. 4 wie een slechte opgaaf inzendt, wordt een punt afgetrokken. 5. Onduidelijke uitdrukkingen dia twijfel veroorzaken worden genegeerd, en vallen ten nadeele van den inzender 6. Wie vjjf achtereenvolgende weken niets inzendt, verliest zijn punten. 7. De stand van den wedstrijd wordt minstens eens per maand ken baar gemaakt. 8. Onvoorziene gevallen worden zonder beroep door ons beslecht. 9. De oplossingen moeten ons uiterlijk toekomen den Vrijdag die volgt op de publicatie van het pro bleem; als volgt te adresseeren K. De Rijcke, Grondwetlaan, 56, St. Amandsberg. Problemisten Voor den prijs van een postkaart hebt gij gelegenheid uw kunde eens te meten, en tevens een prijs te winnen. Laat deze sportieve gelegenheid niet voorbijgaan. De wedstrijd is van heden af geopend gij kunt beginnen. Veelal het gevolg van verwaarloosde kou. Maak een eind aan gevatte kou door keel, botst en rug in te wrijven met deze krachtige zalf. Verwijdert con- gestie. vergemakkelijkt ademhaling en geeft spoedige verlichting.

Voor Allen | 1939 | | pagina 5