ju I I/- POLITIE PANORAMA HET LAND HEEFT GENOEG VAN DE "ZAKEN,, BIJ DEN LAFFEN AANVAL OP EERSTEMINISTER SPAAK HERR GOEBBELS OP ZOEK NAAR "HUMORISTEN,, ZONDAG 12 FEBRUARI 1939 Ir. - Nr. 42 - 5 Jaar socialistisch weekblad voor vlaamsch belgie wm \\A mam ftv't Vergeet de arme Spaansche kindertjes niet? STEUNT MILD Uitgave I V éi 3 Wij, arbeiderswaren de talrijksten die in de loopgraven stonden. Wij arbeiders, ondergingen de ergste ontberingen tijdens de bezetting en honderden van ons stierven in de zivil-arbeiterbataljons Maar wij zijn de verdedigers der hoog-menschelijke gevoelensWij kunnen vergeten en vergeven. Dat is onze kracht. En van de hooge heeren van Brussel hebben wij geen lessen in vaderlandsliefde te ontvangen. Want wü beseffen al te goed dat achter dat schijp-patriotisme de socialistenhaat steekt. En daarom zeggen we zeer kalm maar met klem pooten thuis, heeren patriotards Want als wij zullen slaan, zullen wij er goed op kloppen. Raakt niet aan onze leiders, want dan raakt ge aan ons De regeering Spaak neemt ontslag DE liberalen zijn ongenees baar. Uit het Vlaamsche land zijn ze bijna verdwe nen. Hun ekonomische theorie is ineengestort. Ieder liberaal heeft zijn eigen programma en zijn eigen leer. Op iets gaan ze akkoord. Die heeren hebben zichzelf wijs ge maakt dat zij alleen de vader landsliefde in pacht hebben. Ze' zijn niet meer tevreden met de machtige monopolies van de elec- triciteit, in wiens trusten de libe rale heeren zetelen. Ze hebben het patriotisme getrusteerd. En wie hen niet volgt, wie hun blinden haat niet deelt, is een slecht vaderlander. Het geval van Dr. Martens was een eenige gelegenheid. En mijnheer Devèze, die zich niet meer verwaardigt naar het Parlement te komen, maar er toch steeds op losdondert, zag de kans. Met het gebroken geweer in zijn zak was hij naar de par- lementszitting gekomen. En hij gaf lessen over zuivere vaderlandsliefde. In feite wilde hij de socialisten uit de regeering wippen. Tegen zijn partijgenoot Jennis- sen, die liberale minister gewor den was, ging hij in de wandel gangen erg te keer. De liberalen moesten eruit trekken. Het heil van het vader land hing er van af. De liberalen trokken weg. De regeering nam ontslag. De liberale heeren dragen een zware verantwoordelijkheid, in deze moeilijke tijden waar de werkloosheid zoo erg is, zulk een krisis te scheppen. Daartegen stellen we het hooge verantwoor delijkheidsgevoel van onze partij, die zware toegevingen deed, om dat we vooral dachten aan de ekonomische ontreddering, en de mogelijkheid zagen den ekonomi- schen toestand herop te beuren, en velen onzer werkloozen dan toch uit de miserie te helpen. Maar dat kan die liberale hee ren niet schelen. Zij dragen voor het land de zwaarste verantwoordelijkheid. De komende politieke feiten zul len ons gelijk geven, en het land zal deze houding zeker ten volle afkeuren. VOOR ALLEN Van den Boom speelt valsch Met den verrekijker vco é1 ALL liliOAKriE EN ADMINISTRATIE St-Pietersnieuwstr. 64 Gent Telefoon 1 5 7 -1 0 (4 Hlnen) ABONNEMENTSPRIJZEN l Jaar 23.OU ft. 6 maanden 12.00 jr. 3 maanden *>-30 fr i'nstelieek liet l.lelit Pent: 56733 s a m/i a#* \ér% SM - - Vx DE automaat-propagandist van de Komintern, alias Van den Boom, is weinig in zijn schik met de manier waarop wij zijn polemiekmethode afkammen. Wij begrijpen hem maar voelen geen medelijden, omdat hij de leu gen en het bedrog verder blijft han- teeren. Eerst heeft hij duidelijk geïnsi nueerd, dat ptg. Herman Vos in be trekking staat met een zeker indivi du. Ralf Verhuist, de voedster-vader van het philo-fascistisch dagblad «De Dag», en in overeenstemming met hem een politiek voert, gericht tegen België en tegen de dcnokrati«. Wij vroegen aan Van den Boom, duidelijke bewijzen te leveren voor zijn insinuatie. Hij heeft die tot hier toe en dat duurt reeds een zestal weken nog niet kunnen voorbren gen. Om zich uit den slag te trekken en om zijn lezers om den tuin te leiden, heeft Van den Boom. die in zake polemiek een valschspeler is, er iets op gevonden. Hij beweerde onder andere, dat wij geschreven hadden, dat hij, Van den Boom, beweerd heeft dat ptg. Herman Vos steungeld ontvangt uit Duitschland en hoe legt hij dat aan boord? Aangezien hij aan onze uitdaging geen gehoor KON geven, waarbij wij iedereen uitdaagden, in ons «Politiek Panorama» en wel in het blad van 15/1/39 bedoelde passage te ont dekken, is hij gaan snuffelen bij an dere medewerkers en heeft hij ten slotte gemeend, iets te ontdekken bij een plaatselijken briefwisselaar van onze Iepersche uitgave. Dat drukt hij nu in zijn blad over en wil hij doen tellen in de polemiek, die wij met hem hebben. Zooals elke valschspeler heeft hij dus een kaart vreemd aan ons spel gezocht en wil aldus het spel ver- valschen. Dat gaat hiet, Tovaritch Van den Boom! Schamoteurs moe ten op de foor staan! Uw afleiding is veel te sluw geko zen om slim te kunnen zijn. Maar mogen wij ter gelegenheid van uw uitvlucht er tevens aan her inneren, dat gij beloofd hebt bewij zen te geven van uio beweringen? Als ge u nu zoo onschuldig wilt voordoen, waarom hebt gij tot hier toe uw bewijzen nog niet geleverd OMDAT GIJ ER GEEN KUNT HEBBEN. OMD\T GIJ EEN GE WETENLOOS LASTERAAR ZIJT. Nu zit ge in de klem en tracht gij u daaruit te wringen. Uw methode is de politieke sluipmoord door het verspreiden van laster. Maar uw methode wordt voor uzelf gevaarlijk, als zij aan het daglicht wordt bloot gesteld. Dat hebt gij nu kunnen ondervinden. We laten onze lezers verder zelf oordeelen over de kommunistische «eenheidmethodes»! Wij hebben ge tracht. met Van den Boom een eer lijke polemiek te hebben, maar met valschspelers gaat dat niet. Dat wil niet zeggen dat wij hem loslaten. Zoolang hij zijn fameuse bewijzen niet voorbrengt, zullen wij zijn han delwijze aan den schandpaal blijven - spijkeren. Bl E onduldbare straatherrie door de oudstrijders, of liever door zekere van dezes ambitieuse leiders, rond de benoeming van Dr. Martens verwekt, is van aard de politieke noyautage-taktiek te belich ten door de pro-fascistische elementen gedurende de laatste jaren toegepast. Talrijk zijn de vereenigingen en bonden van oud-gedienden, winkeliers, middenstanders, burgers en zoo meer die na den oorlog welig uit den Belgischen bodem zijn opgeschoten. Wel te verstaan lag voor elk dezer vereenigingen de vrijwaring en de verdediging van groepsbelangen aan de basis hunner oprich ting. In de meeste gevallen zelfs werd een zorgvuldige afzijdig heid van alle politiek afgekondigd. Een lokmiddel voor de mis tevredenen en de onbewusten die nog steeds hun weg als verant woordelijk staatsburger niet hebben gevonden. Voor zekere ongure elementen was het dan ook niet moei lijk zich aan de leiding te dringen van dergelijke groepeeringen, waarvan zij zich dan naderhand zouden bedienen om persoon lijke politieke opvattingen en verzuchtingen te dienen. Buiten alle politiek, de oudstrijdersvereenigingen en Vuur- kruisers? Maar telkens werden zij op straat gebracht waar het er op aankwam het gezag van de demokratische instellingen te ondermijnen. Nooit werden zij in het gelid gesteld om de vrij heid en de demokratie te verdedigen, waarvoor zij toch tijdens den oorlog gevochten hebben. Nooit zag men ze vereenigd in manifestaties voor den vrede en tegen het fascistische oorlogs gestook, zij die nochtans beter dan wie ook het oorlogsgrijwel hebben aangevoeld. Buiten alle politiek om, zekere burgergroepeeringen? Maar zij, die lieden van rust en kalmte, laten zich misleiden tot be toogingen en akties die de binnenlandsche orde verstoren en die zelfs verdoken plannen tot gewelddadigen burgerstrijd die nen. Dan laten wij nog buiten beschouwing, dat dit behendig gedirigeerd optreden meestal rechtstreeks de belangen in het gedrang brengt die den grondslag uitmaken van bedoelde groepeeringen. De politiek van deze onpartijdige en a-politieke lichamen heeft dan de traditioneele politieke zeden in het land vergiftigd. Er wordt geen positie gekozen tegenover problemen die het land en kategorieën van de gemeenschap aanbelangen. De mode van de zaakjes heeft men ingang doen vinden. Zoo kenden wij de beroeringen rond de zaak Van Zeeland, de zaak Nationale Bank, de zaak de Borchgraeve, de zaak van Burgos, de zaak Imianitoff en ten laatste de zaak Martens. Al kwesties die de publieke aandacht van de groote en dringende vraagstukken van den dag hebben afgeleid en die gedurende maanden, zelfs jaren, elk praktisch regeeringswerk hebben gesaboteerd. Zelfs op parlementair terrein heeft deze methode haar weerklank gevonden. Wat werd er niet al geïnterpelleerd en gedebatteerd over zaken waarbij steeds de gropte zaak DEZE VAN BELGIE en zijn ekonomisch herstel op den ach tergrond werd gedrongen. Thans, na de schandelijke incidenten Martens, waardoor men tracht het vertrek van de tweede regeering Spaak te hin deren, stelt zich de vraag Zal het land nog langer de maneu vers dulden van eei> heel kleine minderheid onverantwoordc- lijken. die echter door hun cynisme, door hun durf en door een behendig georganiseerd lawaai er soms in slagen de berede neerde stem van het volk te overdonderen? Het woord, of liever het gebaiA-, is aan de uitvoerende macht. Energie en krachtdadigheid dringen zich op. Het oogen- blik is te ernstig opdal zij zich nog langer in anti-demokratische hinderlagen zou laten lokken. De regeering heeft een programma, waarmede de groote meerderheid van het land zich langs het kanaal van de parle mentaire vertegenwoordiging akkoord heeft verklaard. Partij genoot Barnich staat klaar met zijn plan om België uit den greep van de ekonomische ontreddering te halen. Men kan zich in dit verband aan nieuwe reakties verwachten. Want, vergeten wij het niet, de leiders van de straat de exploitanten van de zaakjes zijn slechts de betaalde knechten van een kaste die met alle middelen een hegemonie behouden wil over het leven van de natie. Een hegemonie van het egoïsme, die ten allen prijze moet gebroken worden om een nieuw sociaal-ckonomisch evenwicht te vestigen zonder hetwelk een duurzaam welzijn onmogelijk is. D. Bij het ter pers gaan vernemen wij dat tengevolge van de onhandelbaarheid der liberalen inzake het geval Martens, eerste-minister Spaak het kollektief ontslag van de regeering bij den koning heeft ingediend. De zooveelste krisis voor een zaak die niets te maken heeft met een regeeringsprogramma noch met 's lands levens belangen. van pietses bij of van de spaar- maatschappijdan drinkt ge er een pot meer op en alles is ge zegd, maar de Reichskultur- kammer is een officieele instel ling en de humorist, de chan sonnier, de muzikant die er ••geen deel van uitmaakt kan ner gens een betrekking vinden in Duitschland Wat dus beteekent dat Ber nard Fink en zijn gezellen broo deloos gesteld zijn, zonder van 't geen hun veraer nog te wach ten staat maar te zwijgen. Heer Göbbels is erg verwon derd en bovendien veronhuaar- digd, dat er in het buitenland zulke ruchtbaarheid gegeven is aan zijn moedig besluit. En hij komt dan ook in zijn blad, de Angriff een kampanje in te zetten om te bewijzen dat de nazi's nog gevoel hebben voor humor. Luister maar Wij doen een beroep op de arbeiders van de versterkings- werken in het Westen, van de nieuwe autowegen en uit de fabrieken. Wij richten ons tot de leden van het arbeidsfront, den arbeidsdienst en het leger, tot vrouwen en moeders en tot de talloozfi medewerkers der partij-organisaties. Zendt ons grappige voorvallenBeschrijf bovenal humoristische kamera den Toont ons grappige teeke- ningen van overal en stuurt grappige gedichtjes in Zendt ons alles, dat icaarlijk humoris tisch is en werkelijk gebeurd is Met uw hulp zullen wij het be wijzen dat wij nog gevoel voor humor hebben De Angrifflaat het overigens niet bij woorden, want het looft vijf prijzen uit tot een totaal bedrag van 250 Mark. Allo men vraagt kandidaten voor het koncentratiekamp PIER MOEIAL. Fascisme is synoniem van armoede. Armoede op materieel en op geestelijk gebied. Na Göring, die zijn onder- hoorigen ka nonnen inplaats van boter opsol- fert, komt Göbbels, die den oor log verklaart aan de humoris- ten. r Gij hebt gelezen waarover het gaat te Berlijn bestaat er een Kabaret der Komiker waar eenige bekende chansonniers optreden. Laten wij hun naam in eere houden Bernard Fink, die trouwens reeds vroeger de geneuchten van het koncentra tiekamp heeft gesmaakt Pe ter Sach en de drie Rulands. Dit verdomde vijftal, kunt ge 't u voorstellen? deed maar alsof het zich niets aan trok van het bestaan der Reichskulturkammer Avond na avond lapte het er zijn moppen uit en het publiek juichte toe. Vooral wanneer Bernard Fink, na de prestaties van het nazi-regime te hebben bezongen, zich tot de toeschou wers richtte en uitriep Komaan, menscheh, juich me toe Maar op kommando Of anders heb ik nog moeilijk heden... En 't publiek juichte toe, maar de toejuichingen golden niet de prestaties van het regime. Dat was een erge misdaad, schijnt het, èn van Bernard Fink èn van het publiek. Om hun die slechte manieren af te leeren heeft de kleine Göb bels besloten de vijf chanson niers uit de fameuze Reichs kulturkammer te sluiten. Wanneer men u bij ons aan de deur zet als lid van de sosseteit

Voor Allen | 1939 | | pagina 1