Slvijd-rSyndihalisme^Httileiiland INTERNATIONAAL OVERZICHT Kongres van de federatie der metaalbewerkers van Vlaanderen te Brugge op 25 Juni 1939 A De vertegenwoordigers van meer dan 17 millioen vrij-vereenigde arbeiders kongresseerden V I rl «As X v# SYNDIKALE KRONIEK Het lot der dwerglanden Versterking van het Europeesch verdedigingsfront Ook in het Verre Oosten dringt zich een verdedigingsfront op ffsSi iüi EEN GOEDE ADMINISTRATIE BASIS VAN ALLES DE PROPAGANDA DE SYNDIKALE AKTIE DE JONGE ARBEIDERS 1.061 NIEUWE LEDEN IN 1938 BESPREKING Kd. TOMMEN, DE GROETEN VAN DE P.M.B. ANTWERPEN BANKET EN HULDE AAN HENRI DECLERCQ DECLERCQ EN VANDER- BRUGGE BENOEMD ALS RIDDER IN DE KROON ORDE ■2 - Voor Allen 2 Juli 1939* Het is opvallend hoe Duitschland door chantagedruk zijn huurlanden dwingt tot het voeren van een neutraliteitspolitiekdie heel dikwijls op zichzelf reeds de zelfstandigheid van bedoelde staten aantast. Over het doel in verhand hiermede door de nazi's nagestreefd valt niet meer te twijfelen na de cynische beoordeeling door de Duitsche revue «Vierjarenplan» gepubliceerd. Dit oordeel luidtde neutrale landen zijn voor bestemd de aanvulling uit te maken van de oorlogsekonomie van het Itali- aansch-Duitsche blok». Aferc weet inderdaad dat ondanks de grootste offers en inspanningen tot den uitbouw eener totalitaire autarkie de aslanden nog steeds afhankelijk blijven van den vreemde wat de bevoorrading in grondstoffen voedingsmid delen betreft. Het Derde Rijk zou dus op de neutraliteit van de dwergen zooals Nederland België, Zwitserland, de Skandinaafsche en Baltische statenspekuleeren om in tijd van konflikt langs daar hun levens- en oorlogsbehoeften te dekken. In de eerste plaats stelt zich hier de gewetenskwestie of de kleine staten zich desgevallend door ekonomische hulp bondgenoot zullen maken van den aanvaller. Want niemand twijfelt er toch aan wie de schuld dragen zal van een gebeurlijke bloedramp. Op praktisch terrein beschouwd dient verder overwogen te worden hoe Het Derde Rijk de leverancies betalen zal. En tenslotte zou deze hulp voor landen als België en Nederland van aard zijn de eigen bevoorrading in het gedrang te brengen. Het laat immers geen twijfel dat deze landen zich de vijandschap van het Fransch-Britsche blok op den hals halen zouden en dat deze groot-mogendheden zonder aarzelen hun blokkades tot de Noordzee-kusten zouden uitbreiden. Zooals men ziet is de neutraliteit, geïnterpreteerd in Duitschen zin, alles behalve een faktor van veiligheid voor de «divergent. Een nieuwe steunpilaar voor het Europeesch verdedigingsfront tegen de totalitaire machtswellust is het Bransch-Turksch a\:koord dat definitief afgesloten is. De beheersching van de Dardanellen is inderdaad van over wegend belang bij een konflikt dat in de Middellandsche Zee zou uitbreken. Het akkoord krijgt tevens de waarde van een grendel waarmede aan de totalitairen een militairen opmarsch naar het nabije Oosten wordt versperd. Het biedt tenslotte aan de zee- en luchtmachten van Engeland en Frankrijk belangrijke nieuwe steunbasissen in het Oostelijk bekken der Middellandsche zee. De nauwe betrekkingen tusschen Ankara (Turkije) en Moskou in acht genomen, kan het Turksch-Fransch akkoord ook als een voorbode van een suksesvol verloop der lastige onderhandelingen tusschen Engeland, Frankrijk en Rusland beschouwd worden. Terwijl Londen en Moskou blijven palaberen rond de waarborgen der Baltische landen spelen de totalitairen verder hun troeven uit. Duitschland tTdcfit het Euvopeesch bloJc met Sovjct-RuslQnd, dat defiyiitief een einde mdfeen zou aan zijn machts-overwicht, te kelderen. Het gaat zelfs zoover de bolsje wisten te paaien en naar verluidt zou het zelfs maneuvreeren naar een Duitsch-Russische toenadering. De vijand nr. 1 voor Berlijn is thans blijkbaar Engeland. Het is dan ook niet onmogelijk dat hieraan de Japansche uitdagingen in het Verre Oosten moeten aangeknoopt worden. De toestand spitst zich aldaar meer en meer toe. De Britten vooral zijn het voorwerp van heftige perskam- pagnes en van tergerijen vanwege de Japanners. De gele militaire Camarilla gaat intusschen maar voort nieuwe basissen te bezetten, waardoor de blanke belangen steeds meer in het gedrang geraken. Zoo wordt de scheepvaart belemmerd, worden de internationale koncessies afgezonderd en worden zelfs de oorlogsschepen van de blanke mogendheden aangemaand hun ankerplaatsen te verlaten. Londen schijnt thans volkomen het gevaar te begrijpen. Aan Tokio toegeven zou niet minder beteekenen dan een spoedige ineenstorting van het Britsch imperium, ivaarvan Indië, de schitterendste parel, het eerst zou verloren gaan. Te Singapore, de sleutel van het Verre Oosten, werd door de Engelsche en Fransche vlootoverheden een energieke verweeraktie uitgedicht. We weten niet of dit Tokio tot inkeer zal brengen. Iets is zeker nl. dat moesten de V. S. zich bij een verdedigingsfront in het Verre Oosten aansluiten het geel imperial isme ongetwijfeld zou inbinden. Intusschen meldt men heftige gevechten tusschen Japansche en Russische erijdmachten in Binnen-Mongolië. Wil de gele handlanger van de totalitaire as daarmede de aandacht van Rusland afwenden van de Europeesche aange legenheden Of toil men dadelijk het Europeesch vredesblok tegenover twee fronten plaatsen In ieder geval laat het geen twijfel dat een gebeurlijke ontlading in het Oosten gansch de wereld in vuur en vlam zetten zal. In dit verband kunnen wij hier de Amerikaansche demokratle op haar plichten en verantwoordelijkheden wijzen. Het jaarlijksch kongres der socialistische mutualiteiten van West-Vlaander en had pitaats te leper. Elk jaar stijgt de belangstelling VOORZITTER VANDE WIELE, sekretaris der afdeeling Brugge, opent het kongres te 10 uur. Hij bedankt de afgevaardigden voor hun talrijke opkomst, en heet hen hartelijk welkom. Hij verleent het woord a;n den algemeene sekretaris der Federatie, FRANS LONGVILLE. Het is reeds de tweede maal dat wij elkaar ontmoeten dit jaar en waarom? Einde 1938 is er heel wait gebeurd, en het was zeer noodig een snelle samen komst te houden voor de bespreking van den toestand. Deze bijeenkomst te GENT was even prachtig bijgewoond als heden. Het feit dat wij een tweede kongres houden dit jaar moet bewij zen dat de Federale een nauwe samen, werking wemscht met hare leden-mili tanten. Wij wensohen zoo dikwijls mogelijk in kontakt te komen met kameraden die verantwoordelijk zijn voor de goede werking van onze organisatie. Voor wat het eigenlijke verslag betreft, wil ik weinig tijd besteden aan wat achter den rug ligt. Wij moeten vooral zorgen om vooruit te zien, en verder te werken, nadat wij de lessen uit het verleden getrokken hebben. Wat een moderne organisatie moet hebben is in de eerste plaats een goede administratie. Wij helbben een poging in deze richting gedaan doch ons plan is nog niet volledig uitgewerkt. Wij wenschen vooral een goede en vereenvoudigde administratie voor de afdeelingen opdat onze sekretarissen, zich zooveel mogelijk aan de syndikale aktie zouden kunnen wijden. Wij heb ben in den beginne enkele moeilijk heden ondervonden, doch alle af deelin gen waren akkoord dat er verandering noodig was. Wanneer wij een juisten kijk helbben op de ledenbeweging kun nen wij vertrekken op een zuivere en gezonde basis. Er zijn natuurlijk nog altijd wijzigingen mogelijk, doch het essentdeele is bereikt en wij rekenen op den goeden wil onzer afdeelingen om ons zoo juist en volledig mogelijk in te lichten over wijzigingen in het ledental, daarbij niet uit het oog ver liezend het voornaamste punt van deze bron van inlichtingen, namelijk van waar de leden komen of waar de leden heengaan. Dit laatsrte geeft ons een juist denkbeeld van onze positie tegenover onze tegenstrevers. Maar het eesenbieele van onze werking gaat vooral naar de besten dige aktie van propaganda en naar de bestendige voorlichting van onze leden in de meest uiteenloopende problemen. Nieuwe initiatieven, in onze beweging moeten ons prestige hoog houden tegenover de patroons en tegenover de leden zelf. Wij moeten de patroons op gelijken voet kunnen ontmoeten, wij moeten hen aantoonen dat wij op alle terrein, zoowel technisch als ekonomisch en syndikaal goed gedoku. menteend zijn. Wij moeten het prestige van de metaalbewerkers hoog houden, tegen over andere organisaties. Wij willen het voorbeeld geven van de wijze waar op in Vlaanderen de vakorganisatie moet georganiseerd worden. Dit is niet uit verwaandheid, doch in de hoop dat de andere vakbonden ven Vlaanderen diezelfde verzuchtingen zullen hebben. Andere groote taken, zooals de ver dediging der sociale positie van de leden en de toestanden van de nijver heden zelf, als de veiligheid en de ge zondheid der arfoeiers, imogen niet Uit het oog verloren worden. Ik heb in mijn verslag niet uitvoerig uitgewijd over de propaganda. Al onze militanten kennen voldoende onze werking. De taak is tweeërlei. Wij moeten eerstens onze leden bestendig inlichten en door aangepaste middelen, als onze kalender, onze vlugschriften, enz., de overtuiging geven dat de orga nisatie hun aansluiting en hun mede werking op prijs stelt. Anderszijds moe ten wij ook naar buiten werken omdat het niet voldoende is van ZELF over tuigd te zijn van de waarde en de beteekenis van de organisatie. Wij moeten deze gedachten doen deelen door de vele onverschilligen die er nog zijn. Daarvoor is noodig een propa ganda die heel zeker geld kost, maar waarvan de resultaten niet achterwege blijven, zooals het jaar 193S ons nog bewezen heeft. Er zijn geen kollektieve bewegingen geweest in het jaar 1938, wat niet beteekent dat de syndikale aktie niet vruchtbaar is geweest. Alhoewel wij geen bepaalde statistiek bezitten kun nen wij toch zeggen dat, inzake loonen prachtige resultaten bereikt zyn. Hon derden onzer leden hebben loonsver- hoogingen ontvangen, door onze besten dige waakzaamheid op de toepassing der minima-lochen. Dat is de syndikale aktie, zooals ze gevoerd is en honderd duizenden franks meer loon aan onze leden gebracht heeft, Wat ik vraag voor de toekomst is een einde te zien stellen aan de verschillende konventies die heerschen in Oost- en West-VLaaai de ren, aan de twee regimes die zich tegenspreken, om te komen tot de ver algemeening en gelijkmaking van de loonen voor alle metaalbewerkers van Vlaanderen. De statistiek in ons verslag zegt op ziohzelf weinig, maar wanneer men de cijfers vergelijkt met deze van andere organisaties blijkt het dat wij een speciale krachtinspanning moeten doen bij de jongeren. Mijne opinie is, dat wjj ons goed rekenschap moeten geven van de veroudering van het effektief. De vraag stelt zich hoe wij de jonge ren tot onze organisatie zullen brengen om het jong bloed in onze rangen te verhoogen. Wij moeten een algemeene propa ganda voor de jongeren aanvatten en hier wend ik mij vooral tot de afdee- lings-sekretarissen, die de geïllustreer de depiiant, speciaal gericht tot de jongeren en de vrouwen, hebben ont vangen en moeten doen verspreiden. Dit moet hef begin beteekenen van een grootscheepsche propaganda - aktie onder de jongeren die wij met des te meer gemak zullen kunnen voeren, daar er loonbarema's bestaan. De patroons hebben deze overeen komst bijgetreden en wij moeten aan de jongeren leeren hun rechten te edschen en te verdedigen. Wij hebben reeds veel aandacht aan dit vraagstuk gewijd, maar wij moeten doorzetten en steeds op dezelfde nagel Wijven klop pen. Ik acht ndet genoeg wat voor de jongeren gedaan wordt en ben van oordeel dat de bijdrage vooral in pro portie moet zijn met de verdienste yan een jongen man, die slechts de helft verdient van zijn oudere werkmakker, kunnen wij en mogen wij niet dezelfde bijdrage eischen. Ik stel dus voor door tastend te zijn op dit gebied en zelfs voor de jongeren een bijdrage te dur ven stellen die een verliespost zou be teekenen voor een paar jaar, maar die des te vruchtdragender zal zijn voor de toekomst. Ik vraag dus aan het kongres een praktische beslissing: de bijdrage der jongeren op een minimum te bren gen. Ik wil de aandacht trekken op het feit, dat al onze statistieken nog vol gens de oude werking opgemaakt zijn en dat ons verslag om zoo te zeggen een overgangsverslag is tusschen de oude en nieuwe werking. De cijfers van de ledenbeweging mogen niet als absoluut juist beschouwd, worden, aan gezien deze berekenineen nog gemaakt zijn volgens de reken.ng «bijdragen» en er dus steeds een verschil zit van leden soldaten, die geen bijdrage aanbetalen. Van 1939 af zullen wij de juiste positie van het ledental kennen en ik vraag nogmaals opdat de afdeelingen bijzondere aandacht a>uden besteden aan de opgave van herkomst of ver trek der leden. Op bladzijde 17 van de statistiek der ledenbeweging gaat onze aandacht vooral naar het aanitai nieuwe aange slotenen in 1938. Dit cijfer. 1.061 is een cijfer van belang. Het is nooit bereikt geworden in de vorige jaren en wij kunnen gerust zeggen dat d't het gevolg is van onze goede en steeds doorgedreven propaganda. Onze eerste veredschte is nu alles in het werk te stellen om deze leden te behouder.. Daartoe bieden zich allerlei mogelijk heden, zoowel opvoedkundige als ont spannende, enz. Alle mogelijke propagandamiddelen moeten voortgezet worden om de leden aan te trekken en vast te klirken in de organisatie, bijvoorbeeld dcor een betere regeling van de voordeelen en een bestendige aandacht te verleenen aan alles wat te doen is in het belang van de leden. Het helpt niet vaira 1.061 leden te winnen, wanneer men er 1.061 verliest en ik vraag nogmaals aan onze mili tanten dit steeds goed voor cogen te houden. Een Gewestelijke Federatie heeft niet dezelfde verantwoordelijkheid als de Centrale. Haar essentieeie taak be staat hierin, dat zij een algemeene propaganda voert. Wij moeten vooral de voordeelen voor de leden uitbreiden. Laat ons bijvoorbeeld de soldatenver- goeding nemen. Deze uTscering is bij de leden met sympathie begroet ge worden. Het is niet het bedrag dat hier een rol speelt, doch vooral de geste. Vermelden wij ook nog de bijleg van de federatie bU staking en de wijzigingen in de zieken-uitbetalingen. Het bilan onzer federatie toont aan dat wij geen kapitalen ophoopen, doch steeds trachten met het geld van de leden hoogere voordeelen te bezorgen. Over 1938 helbben wij speciale lasten gedragen, voornamelijk voor de dege lijker inrichting der bureelen onzer grootste afdeelingen, want het is een feit waar rekening mede dient gehou den te worden, dat de leden meer respekt ziullen gaan voelen voor hun organisatie wanneer zij in een gepast milieu ontvangen worden. Bij verder onderzoek van omen financieelen toe stand over het jaar 1939 zullen wij de mogelijlkheid onderzoeken onze voor deelen nog meer uit te breiden. Da: r- mede eindigen wij het algemeen over zicht van de werking in 1838. Gij allen weet, dat de werking in 1939 zal voortgezet worden met volle kracht en ik hoop dat het verslag uwe algemeene goedkeuring zal wegdragen. BOMON (Aalst). Ik wensch de aandacht te trekken op den toestand en de loonen van de metaalbewerkers in de textielnijverheid. Wij weten dat de loonen van deze kameraden lager zijn dan van hun vakgenooten werk zaam. in een metaalondernemig. De syndikale grenzen spelen een hoofd rol in deze kwestie, doch er dient absoluut een oplossing aan deze zaak gegeven te worden en dit binnen den kortst mogelijken tijd. Ik vraag aan het Uitvoerend Bestuur alle aandacht aan deze kwestie te wijden. LONGVILLE. Eerstdaags zullen wij aan al onze afdeelingen de lijst bezorgen van hun ledental Ingedeeld volgens jaren aansluiting. Wij zouden wenschen dat de afdeelingen onderzoe ken wat kan gedaan worden voor de leden die b.v. minstens 25 jaar lid maatschap tellen. Es ben van oordeel dat aan onze trouwe vakbondsmen- schen een blijk van genegenheid en dank voor het vertrouwen in onze vak bond dient gegeven te worden. Ik zal vandaag met geen bepaalde voorstellen voor den dag komen, doch ik geef dit vraagstuk ter overweging. Aan kam. Bomon wil ik enkel ant woorden dat, hetgeen ons heden weer houdt aan de zaak van de afdeeling Aalst een direkte oplossing te geven, het wel het feit is dat dezelfde kwestie zich stelt voor de beide Vlaanderen en dat wij zoo spoedig mogelijk deze zaak in zijn geheel wenschen opgelost "fcc zien» Wat 'het vraagstuk der jongeren be treft ben ik zoo gelukkig vast te stellen dat geen opmerkingen gerezen zijn tegen onze voorstellen. Ik besluit hier uit dat wij' op een algemeen akkoord kunnen steunen. Het kongres betuigt zijn algemeene instemming hiermede. Het zedelijk en financieel verslag wordt ook met algemeene stemmen aangenomen. bijgevoegd nation.-sekretaris der Centrale, over het aan staande kongres der Centrale Door kam. TOMMEN wordt een vol ledig verslag geven over de werking van de Centrale over de twee verloo- pen jaren. Dit verslag behandelt de minima- Iconen, de arbeidsduur, de collectieve overeenkomsten, de sociale verzekerin gen, het betaald verlof, het axbeids- toezicht, enz. De verschillende diensten en kassen der Centrale worden onderzocht en wij krijgen daaruit den indruk welke formidabele macht de Centrale met haar 125.000 leden beteekent in. de syndikale beweging en in het sociale leven van het Lanid. Kam BRIES, de Algemeene Sekre taris van den Antwerpen, zegt dat er steeds een innige samen werking is geweest tusschen de Provin ciale Afdeeling, Antwerpen en deze van Vlaanderen, omdat zij beiden om zoo te zeggen het Vlaamsche element in de Centrale uitmaken. Ik breng u de groeten van al de kameraden uit het Antwerpsche. De toestand is by ons bijna normaal. Wij hebben een groote werkloosheid ge kend, doch kunnen een lichte verbete ring aanstippen. Antwerpen heeft geen groote stakingen gekend, buiten een offensief op de scheepswerven dat is kunnen opgelost worden zonder sta king. Wü hopen allen op een grootere aktivateit van Vlaanderen inzake loo nen, want de Antwerpsche patroons wijzen op de lagere loonen welke In Vlaanderen uitbetaald worden. Dit be teekent voor de Antwerpsche kame raden een handicap, die gemakkelijk kan overbrugd worden als de afdeeling Vlaanderen al hare activiteit wydt aan de verbetering van de loons- en werk- voorwaarden in Vlaanderen. Wij willen ook nog drukken op de bijzondere aan dacht die moet geschonken worden aan het organiseeren van onze jongeren. Zij zijn den steun en het ruggemerg onzer beweging en wy moeten alles doen wat in onze macht ligt om het jong bloed in onze organisatie te voeren. Kam. LONGVILLE dankt dan in warme bewoordingen allen die aan het wel lukken van het kongres hebben medegeholpen en in het bijzonder de vrienden TOMMEN en ANSEELE. Daarna besluit de voorzitter VANDE WIELE dit welgelukt kongres. Ja het restaurant St. Hubert Mul daa net gameenoctvappelijk banket plaats, de ee retaf ei zaten naast vriend ilercq zijne vrouw en dochter Anna meraad Van Acker Ac Mei, Kaniêr- Id voer Brugge en de reeds voornoem- Tijdens de gerechten had. do bul- jng plaats. Het was vriend Tooame die de Keks „jwtte en een gesctoiedenis maakte jan de rol door vriend Declercq ln de af deeling Brugge der_metaalnijvieriyMd en In de B.WI. gedurende ruim 95 Jaar gespeeld. Spreker dankte Declercq in roerende bewoordingen en besloot giet hem in naam der Centrale een klok aan te bieden en aan gezellin. Declercq een prachtige bloemengarve. Dan volgden Longville, Vandewiele, Bries, Bisöhopf, een kameraad uit 9fee- nen. Allen sleten zich ln naam hunner organisatie bij de hulde aan en overhan digden bloemen aan de levensgezeuin van den gevierde. Talrijke gesohenken toonden evenwel niet ter plaatse worden overhandigd en berusten m bet bujeel van het Syndlkaat. Ten slotte was het een lief bouquet je van bloedroode rozen die de gevierde jn naam zijner kleinkinderen werden over handigd Vandewiele besloot deze reeks ln naam der afdeeling Brugge. Hlet was dan bij de kcffe dat kameraad Van Ackere, kamerlid voor Brugge, een mededeellng deed. Van Acker sluit zich volledig aan J34J de uitgebrachte hulde. Spreker m^akt dan bekend dat de koning onize vrien den Vanderbrugge August en Declercq als ridder in de kroonorde heeft .be noemd. Deze mededeeling wordt door de deelnemers op luid en langdurig ap plaus onthaald. Ten slotte was het de 'gevierde zelf die het wco-d nam. Onze kameraad drukte vooral op den vpor Jaren geleverden strijd en zegde geluk kig te zijn te kunnen vaststellen dat de toestand der arbeidende klasse op prachtige uitslagen mag bogen. Hf) _is tevreden en gelukkig er te hebben aan medegewerkt maar voegt er aan .toe enkel zijn plicht te hebben gedaan. Langdurig applaus begroet deze rede. Het banket en het feest eindigt hier mee ln de beste stemming zooals het kongres zelf uitstekend, geslaagd mag worden gemcemd. Van boven naar onder Frans Longvïlle, de provinciale sekretaris licht het belangrijk verslag toeingenieur Anseele spreekt over de toekomst der metaalnijverheid in het Vlaamsche landTommen, nationale sekretaris heeft het over het nationaal kongresBries brengt den groet van den sterken Antwerpschen bond de kongressisten luisteren met volle aandacht; De gevierde sekretaris Declercq, in de bloemen gezet, tusschen vrouw en dochter VAN 5 tot 8 Juli, zal te Zurich, in Zwitserland, het driejaarlyksch Internationaal Syndikaal Kon gres plaats hebben. Aan dit kongres zullen de vakverbon den deelnemen, die bij bet Internatio naal Vakverbond, zyn aangesloten. Het I.V.V. groepeert slechts vrije arbeiders, met andere woorden, arbei ders die in volle vrijheid zijn. toege treden tot de vakbeweging. Het omvat geen organisaties van difctatuurlanden, die, als, bijvoorbeeld, in Rusland, Italië en Duitschland deel uitmaken van het Staatsapparaat en, bijgevolg slechts wiMooze organen zyn van de diktatuur, waarbij de arbeiders verplicht zijn zich aan te sluiten, en die als legers zijn, waar de onderge schikten alleen het recht hebben te gehoorzamen en lydziaam de bevelen uit te voeren van de leiders. De diiktatiuren der nazis en fascis ten hebben, sedert bet jongste kongres van het I.V.V., in Juli 1936, de vrije vakverbonden van Spanje en Tsjecho- sflowakye vernietigd. Ondanks bet ver lies van deze vakverbonden, waarvan de leden evenwel nog met den geest bij het I.V.V. zijn, staat dit laatste er beter voor dan drie jaar geleden. Op 1 Januari 1939, telde het 17.381.476 leden, tegen 9.186.380 op 1 Januari 1936. In de jongste drie jaar, hebben de Vakverbonden van Mexiko, de Ver- eenigide-Sitaten en Nieuw-Zeeland zich aangesloten. Het I.V.V. is dus werke- lyk een wereldorganisatie, en niet slechts een van Europeesche vakver bonden. Een aantal organisaties, als deze van Australië, Ierland en verschillende Amerikaansche staten, verdedigen dezelfde beginsels en eischen als het I.V.V.maar zyn tot dit laatste nog niet toegetreden om redenen van stof- feiytoen aard, die niets met princieps kwesties hebben te maken. De moge lijkheid blijft bestaan dat zy toch eens zullen toetreden. Hun leiders staan in verbinding met dezen van het I.V.V. Dit laatste is de groote arbeiders- groepeering van de wereld, zoo wat haar innerlijke kracht, gesteund, op de vrije aansluiting van baar leden, als haar invloed betreft. Dit blijkt reeds dadelijk uit een over zicht van de bestaande arbeidersorga nisaties. Alle vafcvereenigingen van de wereld samen telden, op het einde van 1937, iets meer dan 28 millioen leden. Daar bij zijn de 20,4 millioen leden van de Russische syndikaten niet begrepen. Deze zijn overigens organen van den .diktatuurstaat. Het spreekt vanzelf, dat in die 28 millioen vereenigden de ledentallen van de Italiaansche en Duitsche syndikaten ook niet zijn meegeteld. In deze syndikaten, mogen de arbeiders niet voor lotsverbetering strijden. Het zijn, in de eerste plaats, groepeeringen waarvan de aangeslote nen bestendig onder de kontrole van de fascisten en nasis staan. Europa telt het meerendeel van alle vereenigde arbeiders, hetzij 16,5 mil lioen. In Noord- en uiid-Amerika samen, omvatten de vafcvereenigingen 10 mil lioen leden. In Azië, met aansluiting van Russisch-Azië en China, zyn er 1,1 millioen gesyndikeerden en in Afrika 250.000. Er zijn vrije vafcvereenigingen in 16 van de 25 Europeesche staten. By het I.V.V.zyn 14 Europeesche vakver bonden met ongeveer 12 millioen leden aangesloten. Het Internationaal Kristelijk Vak verbond staat er minder goed voor. Na de vernietiging van de kristen vak bonden die het lot hebben gedeeld van de socialistische in Oostenrijk, Tsjecho-stowakye en Spsnje, houdt het nog slechts 1.250.000 leden over. De kristen internationale heeft dan ook geen invloed in de wereld. Er zijn verder in de Europeesche landen een aantal onzydige vakbon den, waarven sommige, ondanks hun verlangen, niet mogen aansluiten by het I.V.V. Zoo mogen de ambtenaren in Groot-Brittanië geen verbindingen met andere organisaties hebben. Als wij buiten Europa kyken, stellen wij vast dat de vakbeweging het sterkst is in de Vereenigde-Staten. Daar be staan twee vakverbonden: het Ameri- kaansch Vakverbond, met 3.752.666 leden, en het Comitee voor Industrieels Organisatie, met iets meer dan 4 mil lioen aangeslotenen. Het eerste maakt sedert een paar jaar deel uit van het I.V.V. Het tweede zou zich ook reeds hebben aangesloten, indien het niet in konflikt leefde met het Amerikaanse!» Vakverbond. Ondanks vele Inspannin gen, en de bemoeiingen van president Roosevelt in persoon, kon dat jam merlijk geschil neg niet worden opge lost. Uit dit overzicht blijkt dat de orga* nisatie van de arbeiders, met het oog op het veroveren van lotsverbetering en van medezeggenschap in het be- dryfsleven, een wereldverschynsei is. De omvang en de beteekenis vaa dit verschijnsel worden ons duidelyk, als wij een vergelijking maken met den toestand van de vorige eeuw. Toen hadden de arbeiders het recht niet zich te vereenigen in vakbonden. Zij moesten de kapitalistische uitbui ting onderdaan als willooze schepsels. Zy legden zich gelaten bij hun lot neer. De bewustwording en de organisatie van de arbeiders zyn de sociale feiten, die de ontwikkeling van de maatschap pelijke verhoudingen in de industrieele landen hebben beiheerscht, in den lcop van de jongsie halve eeuw. Zelfs de autoritaire regimes, die de vrijheid aan de arbeiders ontnemen en hun organisaties vernietten, willen nog de illusie scheppen dat de arbei ders zich mogen vereendgen. Zij schep pen arbeidersorganisaties. Deze zijn totaal onderworpen aan de bewind voerders, zooals trouwens alle groepee ringen. Maar de diktators durven het toch niet meer aan de vrije vakver- door iets anders te vervangen, door iets andres te vervangen. Zij willen de arbeiders bij hun regime betrekken. Dat is de manier van de diktators om de arbeidersklasse te erkennen als integreerend deel van de maatschappij. En het is niet uitgefloten dat uit de verplichte en aan banden gelegde syn dikaten van de diiktatuurlanden eens de bevrijdende daad zal groeien. O. D. S.

Voor Allen | 1939 | | pagina 2