wmm. N H 8 EEN TWEEDE ZAAK LAFARGUE IN FRANKRIJK! Een nieuw berucht vergiftigingsproces op het getouw TRUKJES BIJ HET SPEL MET DE JONGEN o ÉS UURROOSTER VAN RADIO-VLA ANDEREN tfff Ül VAN BELLE VOOR DE ZESDE MAAL WERELDKAMPIOEN BILJARTEN (kader 71/2) GEEN TOPPRESTATIES WERDEN VERWEZENLIJKT TIJDENS DE INTERNATIONALE ATHLETIEK* MEETING OP BEERSCHOT TRAKTORS Pp Een kerel uit een stuk y- y yy irS fëïsM im0 Sik Mlp ÉHI wem ■iII ï,$y v;£;£* - O HET HOEKJE VAN DEN DETEKTIEF DUIVENRUBRIEK 't ROOS KRUIS FRAAI WERK VAN SAELENS TEN IANDE 5 - Voor Allen - 2 Juli 1939 X A'.ï X De groote dijkbreuk aan het Albertkanaal te Hasselt. Op het voorplan, ineengestorte huizen RVS 'i De overstroomde streek. Een ernstig onderaoek dringt zich op. Maar zal men zoo lang moeten wachten als bij het onderzoek der ineengestorte brug van Hasselt? if} -ü Het ontschepen der ongelukkige Joodsdhe Duitschere. in Frankrijk. Duitschland verstoot zün beste krachten, en de terugslag op wetenschappelijk gebied is reeds groot. ffiEfSR Het kinderhome te Umelette (België) opgericht om de Spaansche kleintjes een gelukkig onderkomen te verschaffen. Socialistische turn gouw te Temsche. De massa-oefeningen voor vrouwen en mannen, begeleid door de wakkere harmonie van Temsche. VSV-v ÏWtT.' We hadden het hier reeds herhaal delijk over vergiftigingszaken en over de gevallen Jegado. Mme Joniaux, Violette Nozières, Martha Mareh, de weduwe Becker en andere giffcmengsters. Doch het zijn de vrouwen niet alleen, die bij voor keur het Laffe wapen vein het gif ge bruiken om hun misdadige doeleinden te verwezenlijken. In Frankrijk, in het land waar eens de beruchte affaire van Madame Da fargue de geheele be volking in twee kampen verdeelde zij, die aan haar onschuld geloofden en zij, die van het tegenovergestelde overtuigd waren is nu een nieuwe monsterachtige zaak opgedoken die door haar atmosfeer, haar geheim zinnigheid en haar verloop een even geruchtmakend proces dreigt te wor den. Een nieuwe, mysterieuze vergifti gingszaak, waarvan deze maal een mart de triestige hoofdrol vervult en waar bij er sprake is van liefde, overspel, geldzucht, huiselijke drama's; kortom alles, dat stof kan geven tot een feuil leton. En daar de verdachte hardnekkig en brutaal loochent, is er kans, dat er goede zielen worden gevonden, die het vcor hem opnemen. Zoo zou dit geding, naast de alge- me ene belangstelling, ook de passies kunnen doen ontketenen en nog lang op de gemoederen kunnen blijven na werken, zooals dit het geval was met de zaak van Mme Laf argue, die in 1840 door het hof van assisen van de Co-r- rèze tot levenslangen dwangarbeid werd veroordeeld wegens vergiftiging van haar man, een gebeurtenis, die heel wat inkt deed vloeien, artikels en boeken deel ontstaan en zelfs een paar jaren geleden nog tot onderwerp voor een film werd gekozen. Het personage, wiens hoofd nu voor een dergelijken assisenstrijd tot inzet zal dienen, is de 58-jarige rente nier Claude de Sa in te-Mar tine, wonen de nabij Parijs. Ondanks zijn vrij ronkenden naam, begon hij zijn brood te verdienen als koetsier. Op nogal duistere wijze maak te hij fortuin. Hij huwde een bemiddeld meisje uit de streek van Aveyron. Ze stierf den 4 Augustus 1929 in omstandigheden die toen normaal schenen. Een paar jaren nadien hertrouwde M. de Sainte-Martine met een vrouw, die 6 jaar jonger was dan hij. Ze ver grootte nog zijn fortuin door eenige erfenissen, w.o. er een van 650.000 fr. Het koppel sdheen gelukkig en hun liefde had geen geschiedenis tot dat in 1934 een veer den-jarige meid, de Italiaansche, Anna Griva, haar in trede deed in het gezin. M. de Sainte- Martine vergreep zich op zekeren dag aan het dienstmeisje en werd haar minnaar. In 1937 kwam Mevr. de Sainte-Mar tine achter die schuldige verhouding en joeg het meisje weg. Zij keerde te rug naar haar geboortedorp, maar kwam in Februari 1938 terug naar Parijs en betrok er een appartement waar haar zoogezegde oom, die nie mand anders was dan M. de Sainte- Martine, haar geregeld kiwam bezoe ken. Intussehentijd ontdekte de nieuwe meid van het gezin de Sainte-Martine in de garage enkele zonderlinge brie ven waarin sprake was van een wit poeder en van den dood der eerste vrouw van den rentenier. De meid overhandigde deze stukken aan hare meesteres, die vruchteloos uitleg vroeg aan haar man. Van dit ooganblik af had de tweede vrouw de Sainte-Martine bijna de ze kerheid dat haar voorgangster vergif tigd werd en dat, zoo ze niet oplette, haar eenzelfde lot zou beschoren zijn. Was het misschien uitgelekt dat de eerste vrouw, na een twist over een minnares van de Sainte-Martinedes tijds het echtelijk dak was ontvlucht, dat zij intrek had genomen bü ~en neef van haar, dat zü had willen snel den, dat zij tenslotte toch naar haar huis was teruggekeerd, dat zij er op verdachte wijze aan haar einde kwam en dat bijgevolg haar man, die ge huwd was onder het regime van de scheiding van goederen, toch nog een groot deel der erfenis in de wacht had kunnen slepen? Was het misschien ook bekend geraakt dat een zekere Jozef Molter, bediende bij den Openbaren Onderstand, rond dit tijdstip tegen 1.000 frank een pakje arsenicum had verkocht aan M. de Sainte-Martine, opdat deze er de ratten in zijn villa kon mee verdelgen?... En dat de reef van de eerste vrouw, haar eenigste familielid, slechts 2 weken na haar dood het overlijdensbericht vernam Dit alles schiep voor de tweede vrouw een atmosfeer van angst, die nog ver troebeld werd door de pijnlijke zeker heid, dat haar echtgenoot er minna ressen op na hield. Zij wilde niet lan ger zoo'n leven lelden en nam direkt schikking om de echtscheiding te be komen. Vroeger had zij tegenover haar man eens een schuldbekentenis van 300.000 frank onderteekend als een soort van gift voor het geval dat zij eerst kwam te overlijden. Zij zat na tuurlijk gewrongen met dit stuk, dat bij de echtscheiding tegen haar kon uitgespeeld worden, en ging cp 10 Juni 1938 haar advokaat raadplegen. Deze laatste besprak met haar een samen komst, doch zij kon er niet heengaan, gezien zij plots ziek werd. Een nichtje kwam haar verzorgen. Zü bemerkte hoe Mr. de Sainte-Mar tine een rechthoekig doosje met pillen aan zijn bedlegerige vrouw overhan digde en hoe deze er twee of drie van innam. Den 12 Juni bezweek de onge lukkige in de afgrijselijkste pünen. 's Namiddags, bü de aflegging van het lijk, vond het nichtje onder het oorkussen der overledene het bewuste doosje met pillen. M. de Sainte-Mar tine kwam juist bimien in de kamer en nam vlug het doosje weg, dat nooit meer werd teruggevonden. De geneesheer, die de overlijdings- akte moest opmaken, vond een en ander verdacht en verwittigde zün kollega van den burgerlijken stand. Een lykschouwing volgde en de be faamde dokter Kohn-Abrest, chef van het gemeentelijk laboratorium van Pa rijs, ontdekte in de ingewanden een vrij groote hoeveelheid strychnine. Het rechterlijk onderzoek ving dade lijk aan. De moraliteit van den ver dachten rentenier, die aan funktion- narissen geld leende tegen 100 en in verscheidene duistere handelszaak jes betrokken was, liet veel te wen- schen over. Men onderhoorde zün jeugdig minnaresje Anna Griva. Deze verklaarde het volgende in verband met haar gedrag toen zij nog als meid bü de Sainte-Martine in dienst was Ten gevolge van een twist, ter- wille van mü, tusschen hem en zijn vrouw, wilde ik hun verlaten, maar hü bedreigde mü met den dood. Toen ik een tweede maal wilde vluchten, ging hü zün revolver halen. Ten slotte werd ik door de meesteres verplicht heen te gaan, maar ik keerde naar Parüs terug als gevolg van zün her haald aandringen, waarbü hü tezelf- d'ertüd smeekte en dreigde. Op zekeren dag vroeg hü mü zelfs: Wilt gü dat ik mijn vrouw doe verdwünen om met u te huwen? In alle stilte deden inmiddels de wetsdokters hun werk en ontgroeven in 't geheim het lijk der eerste vrouw. Het bevatte 126 milligram arsenicum. In het lijk der tweede vrouw vond men 3,30 milligram strychnine, waarvan 1,50 milligram In de darmen. Terwijl de Sainte-Martine in den waan verkeerde dat het onderaoek op een dood spoor liep, kregen de mannen der wet allengs de overtuiging, dat de twee vrouwen met eenzelfde wapen, namelijk vergif, uit den weg waren ge ruimd geworden wegens dezelfde mo tieven; vrees voor echtscheiding na het uitlekken van overspel en vrees voor het verlies van het bezit der slachtoffers. Een paar weken geleden achtte het gerecht het oogenblik gekomen om in tie grüpen. Het had overigens lang genoeg geduurd eer men de noodige getuigen tot spreken had gebracht. Ds Sainte-Martine werd aangehou den en ondanks zün hardnekkig loo chenen, in de gevangenis opgesloten. Een maand geleden beviel de jonge Anna Griva van een kind van haar minnaar, dat zij naar hem, Claude heette. Zij werd nu andermaal onder- hoord en ontkent nu de door haar uit gebrachte beschuldigingen die zij in 1938 bü het begin van het onderzoek aflegde. Zij geeft nu den indruk alles te willen doen wat mogelijk is om den man te redden die haar in het verderf stortte. Men kan zich afvragen hoe het mogelük is dat een jong meisje, nog een kind schier, een veel ouderen man in de misdaad volgt en hem met alle listen en leugens aan den greep van het gerecht tracht te onttrekken. Welk een mengsel van blinde liefde eenerzijds en gswetenloosheid ander- züds schuilt er in zoo'n ziel? Wü den ken daarbij onwillekeurig aan den vrouwenslachter Van Thourout, van Rekkem, die de 16-jarige Yvonne De- prez tot zün minnaresje maakte, hoe zij meehielp zün vrouw in stukken snü'den en hoe zij hem dan eveneens in de misdaad volgde en trouw bleef tot het uiterste. De psychologische en rechterlüke be lichting van deze sentimentecle zyde der zaak de Sainte-Martine kan van het hoogste belang worden. Anna Griva heeft een vreeselüke be schuldiging geuit, die zie onverwachts, maar te laat misschien, na de geboorte van haar kind heeft ingetrokken. Zullen de omstandigheden haar nog toelaten verder naar willekeur te kie zen tusschen hare liefde voor den man en het kind, samenvallend met een zeker materieel belang, en de ontzet tende waarheid? Men vraagt zich dan ook af waar zich de volledige ontknooping zal voor doen: in het kabinet van den onder zoeksrechter door middel van bekente nissen of in de assisenzaal ten gevolge van bezwarende getuigenissen die zich nu in de dossiers nog alle dagen ko men opstapelen? NICK. Een deel van den grooten optocht prize r turners te Temsche. 'let was een reuzensukses. Jongeren, komt bij, wordt lid van de socialistische turngroepen. Sedert de opkomst van het weduw schap, waarbij talrijke liefhebbers, aangezien ze het stelsel niet naar be- hooren kunnen toepassen, bü het spel met de oude duiven meestal uitge schakeld zün, hebben deze meer hun nen toevlucht genomen tot de prijs kampen met de jongen, omdat bij deze de kansen van te winnen gelijker zün, aangezien het wetoelspel daar niet, of maar bü uitzondering wordt toege past. Goed spelen met de jonge duiven hangt ook af van verschillende om standigheden, soms wel van zekere kunstmiddeltjes, waarover wü hier willen handelen.. Dat er meeir hoop bestaat van. te lukken met gepaarde jongen, dat be grijpt licht eenieder. De liefde en de drift voor de wederhelft, de gehecht heid aan nest en kroost zün voorwaar twee voorname faktors tot een vlugge terugkomst van reis, alsmede tot een ras binnengaan. Vroege jonge duiven bezitten is dus alleszins voordeeiig; daarom zal hy, die zich bijzonder toelegt op het spel met de juniors, verder moeten kweeken. Het mag een eigenaardigheid ge noemd worden, dat vooral sommige jonge duivinnen zeer steak vliegen in hun geboortejaar en dat ze daarna niets büzonders meer uitrichten. Spe lers met jonge duiven hebben er dus alle belang ibij zoowel hün vrouwe lijke als mannelijke vogels te beproe ven en af te richten, ja, zelfs aan de duivinnen den voorrang te geven en de duivers voorzichtigheidshalve te sparen voor later, omdat deze wel dege. lijq best geschikt zün voor 't spel met de oude duiven. Een eerste trukje is dus aan die jonge duivinnen, die goed opkomen, een ouden duiver te geven en ze met nest te laten komen; het zün deze, die in de najaarsvluchten, meestal met de beste brokken weg- loopen. Natuurlük gebruike men voor die koppeling enkel duivers, die niet voorbestemd zün om te reizen. Moest men er nochtans veel aan houden een goedtvliegende duivin te besparen voor latere kweekster, dan vermijde men zooveel mogelük haar te laten leggen. Eens dat ze door den duiver nagejaagd wordt, schuift men, wanneer ze op 't nest zit, warme steenen eieren on der haar; zeer dikwyls zal ze deze aan vaarden en daarop late men ze dan broeden zoolang ze wil. Komt ze, niet tegenstaande deze voorzorg, toch met een legsel voor den dag, dan vervange men het door kunstmatige, opdat ze met geen jongen komen zou. Aleens gebeurt het, dat twee dui vinnen en ook roms twee duivers on derling paren. Van dien toestand moet de liefhebber gebruik maken. Hü zal zich wel wachten deze eigenaardige koppels te scheiden, maar ze weeral trachten op nest te brengen met kunst matige eiers. Jonge duiven op nest kan men soms bijzonder hevig krijgen, met ze plaats van op twee eieren, op drie of vier eieren te laten broeden. Deze kunstgreep is weinig bekend doch 't is wonder, hoe een ei meer, de liefde tot het broedsel aanwakkert en een byzonderen invloed uitoefent by het reizen. Sommige meikers vreezen van hun duiven te laten overbroeden, denkende dat ze last zullen hebben van niet af- geaasde voederpap. Dat ze zich hier over niet verontrusten want jonge dui ven mogen overbroeden tot zelfs een maand toe, zonder den minsten hin der hiervan te hebben. Wat twee gepaarde jonge duivers betreft, 't is wonder om nagaan hoe ze aan hun nest verkleefd zijn en zich regelmatig in den huiselüken plicht aflossen. Op eigen hok hebben wü de ondervinding opgedaan, dat ze in dien toestand geweldig vliegen en daar ze tevens een veel rustiger leven leiden, is zulks bijzonder voordeeiig voor hunnen uitgroei en tot bevorde ring vun hunnen rui. Wil men soms een grooten slag slaan met dergelüke broedende duivinnen of duivers, dan toone men ze. één uur voor hunne inkerving, een klein jongs- ken Men zal zien, met welke buiten gewone liefde zij het tengere schep seltje zullen bejegenen, hoe hardnek kig zij het zullen verdedigen. In derge- lüken toestand zagen wü zoowel jonge Waarom lijden aan HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTSEN PIJN DER MAANDSTONDEN als de WONPERBARE BRUINE POEDERS van der Apotheek DE POORTERE. te ST-NIKLAAS-WAAS. U oogenblik- keltjk zonder schadelijke gevolgen van deze pijnen zullen bevrijden. De doos van 8 poeders 4 frank. De drledubb. doos 25 poeders 10 fr. Te verkrijg. In alle goede apotheken of vrachtvrij tegen postmandaat Gebruikt ze eens, U zult nooit geen andere meer in duivers ais duivinnen soms vooruit- vliegen. Nog een beste middel om jonge dui ven hard te doen reizen is ze over brengen naar het hok van de oude. Wanneer beide hokken aan elkander palen late men gewoonweg al de dui ven onder malkaar, zorg dragende on der de bende enkele vrije oude duivin nen te hebben. Men kan immers van nu af de oude duivers verwijdere- ren, welke te slecht zijn om doorge houden te worden. Lang zal het niet duren, of de driftige jonggezellen zui len met een dier oude duivinnen ken nis maken en paren en daar het be wezen is, dat een jonge duiver veel meer ingenomen is met een oude- dan met een jeugdige wederhelft, zoo zal dergelüke koppeling er veel toe bijdra gen, om de vogels harder te doen rei zen. Sommige liefhebbers spelen ook reeds jonge duivers op weduwschap. Daarvoor behoeft men vooreerst su- jekten, die tot voldoenden ouderdom gekomen zyn, dus heele vroege, wiike daarenboven reeds behoorlük zün afge richt. Reeds van half Mei worden der gelijke gasten gedragen, en herh i al- del ijk opgeleerd tot op een honderd tal kilometer. Dan volgt een tweede africhting op weduwschap, die geschiedt op dezelf de wijze als met de oude duivers, t.t.z. vóór elke leervlucht zien ze enkele mi nuutjes hun duivin, zonder deze te dekken, waarna ze in den korf gaan, om dan bü hun tehuiskomst -de weder helft op hen wachtende terug te lin den. Daar de tijd, waarop men met jonge duiven spelen kan, al te kort is, zoo raden wü niet aan het webelstel- sel op jonge duiven toe te passen; ook zün er bitter weinige, die er zich goed naar gedragen, daar jonge duivers, in hun geweldige drift en met te wei nig ondervinding, zich allicht mis- vliegen. Uit bovenstaande blükt, daf er ver scheidene trukjes kunnen aangewend worden, om het reizen bü onze kwee- kelingen aan te wakkeren maar dat wil niet beteekenen, dat wij deze aan onze lezers ter navolging aanbevelen. Liefst zien wü de jonge elementen, die de toekomst van de kolonie uitmaken, hun na-tuurlüke levenswüze doorma ken, zonder ze in iets ook te forceeren. Daarom worden ze afgericht tot op 100 of 200 km., hetzij gepaard of onge paard. In het eerste geval beletten wij hun uit alle macht jongen op ie brengen, broeden mogen ze in voorko mend geval, maar hun legsel worde op tijd verwijderd en met steenen eie ren verwisseld. Eens de ruiving aan gebroken, dus van met Augustus, moe ten ze ingehouden worden, opdat ze el hun krachten zouden kunnen beste den tot het schieten van een rük en kloek gevederte. CARLO. Nadruk verboden. Deze week eindigde te Luik het wereldkampioenschap biljarten over kader 7 1/2. De belangstelling voor deze sportieve demonstratie was aanmoedigend. Te weinig inderdaad wordt voor sporten als biljarten, schakan en anderen der gelüke interesse gewekt en nochtans halen deze sportevenementen het zoo voordeeiig op die andere sportvakken als wielryden, boksen, enz. Aanmoedigend, schreven wü zooeven, en terecht. Niet alleen had de biljart- sport in het algemeen er bü te winnen, doch aangenaam deed het des te meer aan. dat het kampioenschap door een landgenoot werd gewonnen. Weliswaar werd de Gentenaar Van Belle, reeds 5 maal kampioen in de specialiteit, als groot favoriet aange zien, doch het feit dat een Ferraz en een Chassereau aan het kampioen schap deelnamen, kon van aard zijn den Gentsche biljartvirtuoos uit zijn lood te slaan. Wij kennen Van Belle al jaren. Wij zagen hem in menig wedstrijd pracht- stukjes uithalen. Wij zagen hem ook falen en dit soms op een bijna naïeve wijze. Wanneer zijn zenuwen Van Belle speelt schünbaar kalm hem te pak ken krijgen, dan kan van de wereld kampioen bijster weinig verwacht wor den. Nooit echter laat hij zich geheel door zijn zenuwen in beslag nemen. En na een inzakking weet Van Belle bijzon der te reageeren. Ook tijdens het jongste wereldkam pioenschap kreeg hü een veeg uit de pan van zijn nerven. De Hollander De leeuw, die precies nog niet veel had geschitterd, legde den Gentenaar de ballen derwijze dat hij ze moeilijk ra ken kon. Dit bracht Van Belle uit zijn humeur. Toen Deleeuw daarbij nog voortref felijk ging spelen, geraakte de Gente naar geheel de kluts kwüt en van be hoorlijk samenbrengen der ballen, was geen sprake meer. Het scheen toen voor iedereen dat dit verlies van een punt Van Belle moeilükheden ging opleveren bü het veroveren van den titel. De Portugeesch Ferraz inderdaad, speelde onweerstaanbaar en daarbij nog met een fraai gemiddelue. Alles wees er op dat Van Belle moei- lük den Portugees nog zou voorbij ge- raksn. Maar Ferraz had weldra ook af te rekenen met het noodlot. Hü ver loor van den Franschman Chassereau en meteen de beste kansen op een eindsukses. Van Belle speelde verder zonder zenuwen en wist Ferraz in een mooie partü afdoende te slaan. Hiermede veroverde hij ook een 6a wereldkampioenstitel in de specialiteit. Een kerel uit een stuk, die Van Belle. TANNER. Hier gaat trouwens hitt volledig resultaat: Eindklassement 1. V BELLE 7 6 1 2076 126 16.47 131 2. Ferraz 7 5 2 2042 164 12,45 149 3. Chassereau 7 5 2 1816 1 83 9,92 59 4. Baudart 5. Galmiche 6. Sorge 7. Foerster 8. Deleeuw 7 4 3 1755 191 9,18 76 7 3 4 1953 239 8,17 72 7 2 5 1647 162 10,16 86 7 2 5 1624 215 7.55 601 7 1 6 1568 196 8,00 66 De eene internationale athletiek- meeting volgt de andere op regelma tige wijze op. Eerst namen onze land- genooten op het Heiselstadion voeling met beste uitheamsohe krachten en Zondag nu wekte de meeting op het Beerschotstadion de algemeene aan dacht op van de sportlui. Gaven de wedstryden op het Hey- selstadion resultaten, die voor ons Belgen allesbehalve aanmoedigend wa ren, dan hadden we op Beerschot in tegendeel enkele lichtpunten. We mo gen niet zeggen dat topprestaties ver- weaenlükt werden zoowel door ae vreemde als door onze athleten. Het minder gunstig weder en de gesteld heid van het veld lieten dit trouwens moeilijk toe. In ieder geval is het opgevallen, dat de .forme, van de standaarddragers van de Belgische athletieksport cres cendo gaat wat ons het beste doet ver hopen voor de komende proeven. De eenige Belgische overwinning werd door Bosnians behaald in de 400 meter hagen. De Antwerpenaar deed het heel wat beter dan vorige week te Brussel en zoo stilaan wordt hü weer de «oude». We rekenen dan ook sterk op hem in de Engelsche kampioen schappen, waar hij zijn titel zal moe ten verdedigen tegen de meest be faamde krachten. Mostert, één van de beste athleten, de België ooit heeft voortgebracht, bezweek heel nipt tegen den Engelsch- maji Feil. De nederlaag van Mostert is vooral te wijten aan het feit, dat hij te veel den Fin Hartika in het oog hield, dien hij als zijn kwaadeten te genstrever beschouwde. Aldus liet hij de baan vrij voor den Engelschman Peil en wanneer Mostert het verkeerde van zün- taktiek opmeTkte was het te laat. De spurt, die er onze landgenoot op het laatst uitperste om Peil nog voorbij te kunnen ,was er een van het allerbeste gehalte. Hü is op verre na nog niet op den terugweg en langza merhand vindt hij zijn konditie terug, die vorig jaar in September het sum mum bereikte en waardoor hij bewon derenswaardige prestaties verwezen lijkte. Een speciale genoegdoening schor ons de jeugdige Bruggeling Saelens er' ook hü wischte volledig zün mind flinke prestatie van vorige week uit Hij beziweek slechts van heel wsini van den Hollander en Europeescihc kampicen Ossendarp, die nog steed, ontegensp-ekelijk de vlugste van Eur~ pa is over dien afstand. Het feit echter, dat Saelens ee Trandberg (Noor), een Wickerson| (Engelschman) en andere Baumgar ten voorafging .bewyst, dat hij by allerbes.e krachten van Europa mar gerangschikt worden. En dat is stellig een referentie! Zün tijd, 10 sek. 7/10 is heel inter^ ressant en bezorgt hem 934 p. op d. Finsch? puntentabel. Om het maxi mum of 1000 punten te verkrügen moe men het wereldrekord evenaren ,dat 1 sek. 2/10 bedraagt. De jeugdige Braeckman in de 110 m, hagen dee.-i het eveneens verre va slecht. Hij klasseerde zich 4e na Bra ser (Hell.), Lockson (Eng.) en Kun (Zwitser), maar ging den befaamder Noor Nilson vooraf. Eraeckman dee een tüd van 15" 4/10, waardoor hi. het Bel-gsch rekord op naam van Bos mans evenaarde. Braeckman kan er ko men De 5e plaats van Herremans in d 5900 meter, het langzamerhand terug vinden van de goede kadans van Va Rumst, de 1.80 m. van den jeugdige" Buxant (R. Brussel) in het hoogsprin. gen kunnen we als lichtpunten be schouwen. In de 5000 meter zegevierde de En gelschman Emery in den tijd van K minuten, wat nog heel ivat boven de: tijd blijft van den Fin Maki, die e onlangs 14' 8" 8/10 over deed. Wijzen wij er tenslotte neg op, da onze landgenooten in de 400 me te vlak, in het speerwerpen en in de af lossing absoluut niets melden-waar= digs verrichtten terwijl in de 870 m de Vlaming Van Lancker zich krani; teweens telde. LOUIS. Inzake traktors is de uitbreiding der' Dieselmotoren steeds vooruitgaande. Dan wanneer het gebruik van Die selmotoren vóór enkele jaren op bijna onoverkomelüke moeilükheden stuitte, stellen we thans vast dat de Dieselmo tor E til: an de benzinemotor aan net overvleugelen is bü de traktors. Motors met houtgas blijken nog niet geheel afgewerkt en geven nog steeds aanleiding tot vele en vinnige bespre kingen. Hier valt zeker nog wat on derzoekers werk te verrichten. Dank zij het gebruik van luchtban den met lage drukking heeft men heel wat meer mogelykheden dan vroeger voor het gebruik van den traktor ten lande. Proeven welke vóór enkele ja ren gedaan werden, hadden byzonder tot doel, de a3-nhechtingskracht van de luchtbanden in de meest verschillende omstandigheden te verbeteren. Deze proeven bewezen, dat deze kracht min der beïnvloed werd door het profiel van den band als wel door een minder groote drukking op den grond. Daar groote banden minder lucht druk toelaten verhoogt de vergrooting der banden insgelyks de trekkracht. Maar grootere banden zyn steeds duurder en eischen ook grooter rader werken. Bügevclg zal men de vergroo ting steeds moeten houden binnen be paalde optomagrenzen. In zeer vele landen vraagt me steeds meer en meer naar kleine trak tors. Zoo heeft de traktor met twee wie= len zich zeer verspreid in de Vereenig- de Staten. De kleine traktor met vier wieie" welke veel gebruikt wordt in Europe dankt meestal zijn ontstaan aan eer ontwikkeling van de moto-maaima- chine. De kracht van de motors deze: traktor schommelt meestal tussche" 10 en 20 P.K. Nimmer mag de krach van een motor te klein zijn daar in de kleine landbouwuitbatingen he hoofdzakelük werk van de traktors o het veld moet geschieden wat een be trekkelijk hooge trekkracht vereischt; Door het overzetten der kracht aa~ de getrokken tuigen is het icodig da* de traktor degeliik plakt aan de grond. Men kan dit trouwens bevoor- dee len door het gebruik van trak tors met groote aoorsneae. Zooveel als men kan bewaart me~ trouwens ook deze doorsnede voor d kleine traktors. Plakkracht en krachtoverzetting wor den nog bevoordeelen door de rupsen welke echter de traktor duurder make en ju'st hierom nog ver van algemee" gebruikt worden. DAGEN Golflengte 267,4 m. Golflengte 201,07 m Morgen uitzending Namiddag uitzending Avond uitzending Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrü'dag Zaterdag 07.00 - 10,00 07.00 10.00 07,00 10,00 07,00 10,00 07.00 - 10.00 07,00 10.00 07,00 - 10.00 13,00 - 20,00 13,00 - 17,00 14,00 20.00 13,30 - 18,00 14,00 - 20,00 13,00 - 21,00 14,00 - 17,00 geen 20,00 - 24,00 geen 20,00 - 24,00 geen geen 21,30 - 24.00 740

Voor Allen | 1939 | | pagina 5