£m scfïUteiend le&uCtaat aan sociaiistische ïeyeeunq^paCitiek HET LAND HEEFT GENOEG VAN DE VA KAN TIEREGEER1NG Zon, gezondheidvreugde voor oud en jong 1925 OF... DE GOEJE OUWE TUD Als gij (e Hofslade zijl., ZONDAG 6 AUGUSTUS 1939 0,50fr. - Nr, 15 - 6Jaar socialistisch weekblad voor vlaamsch belgie Het overprachtige volksbad van Hofstade, realisatie van twee socialistische ministers, werd ingehuldigd BLADWIJZER m n- Uitgave Duizenden volksmenschen brengen er heerlijke uren door aan spotgoedkoope prijzen m klerikale partij POLITIEK PANORAMA Waarom zich inlichten over het nazi-Arbeidsfront Diksmuidsche demagogie Katholieke raddraaierij Alles wordt begrijpelijker n Met den verrekijker u gaat even binnen in het café - restaurant Het zwem-stadium men verwacht u daar YCOTAILL i,I)AKT1Ë fcN AllMiMSTHATIE St-Pietersnieuwstr. 64 Gent I e I e I o li n 1 5 0 4 lonen A HON N EM EK 1 SPUI JZEN i .Jaar 23,00 rr. 6 maanrlen 12,00 fr. 3 maanden 6«3Ü ,r »*ost.rhpc*k Het Licht «ent: 56733 V m- 0W; W#' Reeds geven de prachtige «Voor AIIen»-foto's u een idee van het groote werk dat daar te Hofstade, ten voordeele van alle kleine menschen werd uitgevoerd. Het was onze betreurde Emiel Vandervelde, die het inzette en Arthur Wauters, die het deed afwerken. Stoute socialistische regee- ringspolitiek, die ten goede komt aan die duizenden volksmenschen, die toch ook zeker wel allen recht hebben op gezonde lucht, vermaak en natuurschoon. De reactionnairen kritiseerden het werk van Hofstade zeer scherp. Men mag nooit geen millioenen uitgeven voor de kleinen, maar de grooten alleen zouden millioenen-winsten mogen ophoopen. We zijn fier dat het weer socialisten zijn die het zwembad Hofstade deden ontstaan. Ga er een dag heen en gij zult verrukt terug komen. En neem de gelegenheid te baat eens de Mechelsche vrienden van de koöperatie te bezoeken in het mooi café-restaurant «Het zwemstadium», waar gij uitstekend zult verzorgd worden. VOOR DEN KOMENDEN ZONDAG EEN DAG NAAR HET ZWEMBAD TE HOFSTADE WAt zijn de twaalf journalis ten naar nazi-Duitschland gaan deen Wie waren deze deutschfreundliche pelgrims Toen wij verleden week onze kopij instuurden waren de namen van deze heeren nog niet gekend. Men heeft dat tenslotte niet kunnen blij ven geheimhouden. Het waren twaalf staatskatholie ken, waaronder heefen van L'In- dépendance Beige La Libre Bel- gique Le Vingtième Siècle en last not least een afgevaardigde van De Tijd kristen-demokraat Wat moeten de heeren van het Vee-en-Vee nu in hun vuist lachen? Tenslotte zijn wij niet verwonderd. De klerikalen zijn in niets verwon derd. Zagen wij hen ook de hand niet reiken aan Mussolini, die Abes- sinië ging plunderen, aan Franco in Spanje, ja, ook aan Hitier, toen deze begon soc'alistisehe menschen op te sluiten of af te slachten Wij hebben hier herhaaldelijk ons wantrouwen laten blijken tegenover de zoogezegde katholieke staats partij De feiten stellen ons in het gelijk. Natuurlijk, dat de betrokken kle rikalen. nu de zaak uitgelekt is, alles willen minimaliseeren. Maar zij die oogen hebben om er mede te zien zullen eens te meer het dubbele Janussengezicht van de klerikale partij ontdekt hebben LATEN wij eens dieper ingaan op de reden van het bezoek der twaalf klerikale journalisten aan nazi-Duitschland. Waarom hebben de heeren gekon- fereerd met den zattekul Dr. Ley, Führei van het Arbeidsfront Tusschen de lijnen van M. Pier- lot's regeeringsverkla ringen bleek, dat hij naar een middel zoekt om de werkloozen verplichten arbeid op te leggen. Dat werd in zeer diplomatieke be woordingen uitgesproken, maar die hebben onze achterdocht opgewekt Nu wordt alles duidelijk. De reis van die twaalf katholieke deutsch freundliche persmannen is de voor bode van een kampagne om in Bel gië, onder min of meer bedekten vorm. de dwangmethodes van den verplichten arbeidsdienst in te voe ren. Daarvoor zijn die heeren lessen gaan nemen bij hun leermeesters van over den Rijn. Waf nog eens bewijst, dat het klassegevoel bij hen zelfs hun gods dienstige overtuiging overheerscht; want in datzelfde nazi-Duitschland worden nochtans ook priesters ver volgd en opgesloten en wordt het katholieke onderwijs uitgeroeid. OOK dit jaar zullen de staats- katholieken onder één hoed je met de Vee-en-Veeërs nog eens het demagogisch rad van Diksmuide doen draaien. In hun weekbladen beginnen zij de kampagne voor deze verpolitiekte separatistische dccdenhulde Hun plakbrief zal als thema vol genden zielekreet bevatten Hier ons bloed, wanneer ons recht? Ziedaar de politieke kwakzalverij ten top gedreven. De klerikalen bekleeden in België toch sinds een eeuw een zeer mach tige positie. Wat heeft de klerikale partij dan belet de Vlamingen reeds lang hun rechten te geven Omdat de klerikale partij, met de klerikale, reaktionnaire, franskiljon- sche vertegenwoordigers van het hy- per-kapitalisme. de Vlaamsche kwes tie alleen maar misbruikt als aktie- middel. Daarom blijven staatskatholieken en Vee-en-vee-fascisten samen kon kelen in bewust bedevaartkomitee en in andere koncentraties DE katholieke pers heeft eirde- lijk een been gevonden om aan te knagen. Kritiek op de regeering van M. Pierlot mogen en durven ze niet maken, dan maar het kommunis- tisch spook van den zolder gehaald. De mislukte landdag van de kom- munisten geeft hun nu het voor wendsel om neg eens te raaskalen over het «kommunistisch gevaar». Desondanks moeten zij zelf erken nen. dat amper een duizendtal be- toogers, vrouwen en kinderen inoe- grepen achter «hamer en sikkel» liepen. Me.ar ziet ge, het kommunis tisch gevaar zit niet in de kommu- nistische dwergpartij maar... hij de sccial-demokraten Typisch is hot, dat deze aanvallen komen nadat katholieke journalis ten, waarbij ook een kristen-demo kraat, van een reis naar nazi- Duitschland terugkomen. Hitier zal in zijn handen wrijven, want hij wordt door de katholieke pers zeer goed gediend. Terwijl die over «va- r'ertje Stalin» bazelt, zwijgt zij over de door veel katholieke vereerde Germaansche godheid Hitier. De katholieken, die zoo graag den kommunistischen boeman uitha len en bewust opblazen, zouden be ter den stal van de katholieke par ty kuischen. Die zit vergeven van f scistisch ongedierte. DE openbare meening vraagt zich in ons land al jarenlang af, hoe het komt dat er van overheidswege niet krachtda diger opgetreden wordt tegenover hen die de eenheid van het land stelselmatig ondermijnen en daar voor ijveren in akkoord met Hitler- Duitschland. Waarom diezelfde kerels herhaal delijk de bepalingen omtrent het vormen en onderhouden van mili ties en het dragen van uniformen mochten overtreden en bij rare uit zonderingen belachelijk kleine straf fen opliepen. Wij hebben steeds be weerd. dat ondanks hun krakeel de staatskatholieken de beschermen de hand boven de wetsovertreders en separatisten hielden. Wij hadden gelijk. Nu wordt alles begrijpelijker. De katholieke staatspartij is de schuldige nIJ hebben regeeringen gehad, die als vertegenwoor digster van eenzijdige kastebelangen, het land met verouderde en uitgediende opvattingen aan den rand van den afgrond hebben gebracht. Wij hebben er nog andere gehad die onder de verontwaardigiging van het volk, tegen hetwelk zij regeerden, zijn bezweken. Thans zitten wij met de katholiek-liberale Pierlot-regeering, in het zadel geklommen in den vollen roes van een zoogezegde verkiezingsoverwinning gespaard van alle agitatie en van alle heftige oppositie in verband met de internationale gebeurtenissen die een regeeringskrisis ongewenscht maken. Zij heeft volmach ten gevraagd en gekregen om vrij te werken. Want de stijgende nood maakte dringende initiatieven noodzakelijk. Die regeering is nochtans op haar beurt aan het sterven, aangetast als ze is door een innerlijke verlamming. De ploeg Pierlot heeft tot dusver niets verricht. Zij heeft zich hoogstens beperkt, aan de hand van allerlei spitsvondig heden, haar deflatie-inzichten en haar deflatie-maatregelen, die een verraad tegenover plechtig afgelegde beloften uitmaken, te verbloemen en te maskeeren. Het uur der afrekening schijnt echter gekomen. Zelfs in katholieke en liberale kringen, beducht voor de verantwoorde lijkheden, komen thans stemmen los die aan het kabinet Pierlot zijn stuurloosheid verwijten en op een anderen koers aandrin gen. Alleen de kliek van La Libre Belgique en La Nation Beige trachten het groeiend verzet uit te leggen als een maneu ver van politieke ambities vanwege de socialisten. De steun die de regeering van die reaktionnaire zijde geniet volstaat reeds op zichzelf om haar karakter en haar inzichten te kenmerken. In het land vraagt men zich met stijgende ongerustheid af WAAR GAAT HET HEEN België blijft vastgeankerd in de krisis, zeis daar, waar andere naties van oen heropleving profiteeren. De binnenland- sche markt ligt verlamd door de krisis en door de oorlogs psychose; de uitvoergelegenheden nemen met den dag af bij gebrek aan een aanpassing aan nieuwe behoeften en aan nieuwe problemen die de internationale markten beheerschen. Waar dus een aktieve en praktische ekonomische politiek geboden blijkt, blijft de regeering zich blind kijken op begrao- tingscijfers en op een vluchtend evenwicht, waarvan vorige lessen ons hebben aangetoond dat het slechts te bereiken is door ekonomische herstelinitiatieven. Intusschen worden maar verder werkhuizen en fabrieken gesloten, worden scharen arbeiders op straat geworpen en stijgt de volksellende. De regeering doet niets en wacht klaarblijkelijk thans op het einde der vakantie om zich over te geven. Het zal nu wel iedereen duidelijk zijn geworden hoe behen dig en misdadig de maneuvers der reaktie zijn geweest om het bewind van de richtlijnen en opvattingen van Maart 1935 af te loodsen. Men zal thans wel de ware doelstellingen begrijpen van de zaakjes de zaak van Burgos, de zaak Martens, de zaak Imianitoff, de zaak Van Zeeland, de zaak Nationale Bank, en andere die uitsluitend werden uitgevonden en geëxploi teerd om het de toenmalige regeeringen onmogelijk te maken en de baan te openen voor rechtsclie kombinaties. Dit soort kombinatié komt thans getuigenis af te leggen van zijn bestuursbekwaamheid. Wellicht zullen de triomfatoren der jongste verkiezingen thans niet beter vragen dan dat de socialisten weer regeerings- verantwoordelijkheden zouden opnemen. Op tijd en stond zal over die kwestie door dc partij zelf beslist worden. Maar. iets staat nu reeds vast er zullen degelijke waarborgen betreffen; een doeltreffend programma van sociaal- ekonomischen opbouw moeten voorhanden zijn vooraleer de B.W.P. haar prestige in de weegschaal werpen zal. Er is genoeg geknoeid geworden in het land. Onder allerlei voorwendsels dan eens was het de demokratie, andermaal was het 's lands internationale positie die door een eventueele krisis in gevaar zouden worden gebracht. Een feit is het echter, dat het knoeiwerk der regeering en de ontreddering, die er het gevolg van was, op alle gebied meer onheil hebben berokkend dan een gansche serie van krisissen. D. Wat leven we in snel tempo te genwoordig Stel u ocor dat een Fransch pu-, blicist een boek komt te schrij ven, waarin hij een stillen groet brengt aan «den goejen ouwen tijd Dat is niets nieuws, zult ge zeg gen, we kennen dat liedie Pardon, het eigenaardige van 't geval is dat die goeje ouwe tijd niet meer, gelijk ge wellicht denkt, de periode van de huur koetsen en van de Sumatra- cigar en aan 2 centen 't stuk is. Nee, nee, nee Dat is reeds het grijs verleden, de praehistorie, waar de archeologen aan te pas komen. Wat men thans onder den goejen ouwen tijd verstaat, dat is... 1925 En denk er eens wel op na zoo gek is dat niet 1925, dat was inderdaad een idylle (misschien herinnert ge 't u niet eens meer!), de jongens droomden van een open auto, de meisjes lazen in 't verdoken La Gargonne van Victor Margue- ritte, de negerdansen wekten het enthoesiasme op en de oorlog scheen beslist tot het verleden te behooren. Iedereen geloofde in Wall Street en in den Volken bond en de titel van expert bij het Geneefsche organisme stond, bij de vrouwen in bijna even hoog aanzien als dit van jeune premier te Hollywood. Men zou deze reeks kunnen voortzetten Mussolini dacht er nog niet aan Abessinië en Ablanië in te palmen en in Duitschland droomde men nog niet van le vensruimte men vergenoegde er zich met aan nudisme te doen. En 'k vraag u schijnt dit alles niet onschuldig, vergeleken met wat we nu rondom ons zien Tweeduizend racistische dwer gen komen een kongres te hou den in Hongarije, teneinde tegen de valsche dwergen te vrotestee- ren. Is één. Het stadshorloge van Biarritz is stilgevallen, maar inplaats van de hulp van den uurwerkmaker in te roepen, heeft men besloten de wijzers te laten vooruitduwen door een werklooze. Is twee. Ingevolge het vierjarenplan werd de maximalengte der hem den wettelijk bepaald in Duitsch land. Is drie. Het ministerie van onderwijs in de Vereenigde Staten heeft be sloten voortaan geen landkaar ten van Midden-Europa meer uit te deelen aan de scholieren, daar de grenzen te onzeker geworden zijn. Is vier. Ik geloof dat deze enk-.le snap shots kunnen volstaan om het potsierlijke, het gekkehet waan zinnige van onzen tijd aan te too- nen. Misschien is het met ons reeds zoover gezet, dat we daarmee niet meer kunnen lachen Maar ge zult in elk geval moe ten toegeven dat hij, die van den goejen ouwen tijd spreekt, niet heel en al ongelijk heeft... PIER MOEIAL. Syndikale kroniek: Revolutionnaire doeleinden van het syndikalisme. De raad van State Vakantietijd door J. De Coninck blz. 2 Middenstandskroniek Reglementeering van den melkhandel. Lees: ten verboden radiorede blz. 3 Kinderverhaal alz. 8

Voor Allen | 1939 | | pagina 1