k Stvijd." SyntHhttlisme -Suileiilaii d INTERNATIONAAL OVERZICHT VAKANTIETIJD Voor de oprichting van een Raad van Statemet een rechtskoliegevoor bestuurlijke geschillen DB HE£HHE\f EN DEN TERUG/f^ i DE REVOLUTIONNAIRE DOELEINDEN VAN HET SYNDIKALISME I ONAANGENAAM/ jïet ^edaaXt de pjfn7iet vefatu/fé a/éé m Poltiek panorama UURROOSTER VAN RADIO'VLAANDEREN ..WACHT U J"OMJ" HEEL WAT V SYNDIKALE KRONIEK DE INSTALLATIES VAN HET NIEUWE ZWEMBAD VAN HOFSTADE Eindelijk een Fransch-Britsch-Russisch akkoord Amerikaansche zet tegen Japan De regeeringskrisis in Nederland De parlementaire zittijd in Frankrijk verlengd DE AFDEELING VOOR WETGEVING DE AFDEELING ADMINISTRATIE Natuurlijk Oud-minister Heymans in vedette GESCHILLEN AANGEBRACHT VOOR WETTIGVERKLARING IS HET GESCHIKTE PIJNSTILLEND MIDDEL VOOR DE VERLOFDAGEN, WANT HET HEEFT EEN DUBBELE WERKING^ EX33Z Let er op! ALLEEN de Wit Kruis Poeders bij de H.H. APOTHEKERS verkocht, geven volledige WAARBORG van echtheid /"•V i V 2 - Voor Allen - 6 Oogst 1939- Sedert weken wordt aangekondigd dat de Europeesche krisis einde Augustus begin September haar hoogtepunt zou bereiken. Er is evenwel wel niemand op de wereld die op dit oogenblik voorzien kan welke oplossing is beschoren aan het dilemna OORLOG OF VREDE Nochtans zijn er tal van elementen van geruststellenden aard voorhanden. De Westersche demokratiën schijnen eindelijk hun gevaarlijke zwakheid te hebben overwonnen. Zoowel op diplomatiek als op militair terrein organiseeren zij de verdediging en wel op zulke manier dat aan de totalitairen thans geen illusies meer worden gelaten AAN HUN OORLOGSCHANTAGE WORDT NIET MEER TOEGEGEVENzij worden levens tegenover een verdedigings- blok geplaatst dat sterk genoeg is om hun de risico's van een avontuur te doen beseffen. In dit verband kunnen vermeld worden de a.s. maneuvers van de Britsche weermacht te land en op zee, waarvoor alle reserven onder de wapens worden geroepen. Terwijl anderzijds de Engelsche vliegtochten over het vasteland als een ernstige verwittiging kunnen gelden voor diegenen, die meenen dat hun land bij een eventueel konflikt onaantastbaar en onkwetsbaar zou zijn. Hoopgevend is vooral het verloop van de Fransch-Britsch-Russische onder handelingen te Moskou. Weliswaar is een definitief akkoord nog niet onder teekend maar het vertrek van Fransche en Engelsche militaire overheden naar Rusland, om er stafbesprekingen te voeren met de vertegenwoordigers van het Sovjet-leger, laat voorzien dat men wederzijds met den wil bezield is spoedig tot overeenstemming te geraken. Men hoeft overigens slechts de reakties na te gaan in de Duitsche pers om te zien dat Hitier zich ook op dat gebied geen illusies meer maakt. In den laat sten tijd was het opmerkelijk hoe de Sovjet-vijand in de nazi-bladen werd gespaard. Terzelfdertijd ontwikkelen zich diplomatieke maneuvers en toena deringspogingen klaarblijkelijk met het doel Rusland buiten een verdedigings- blok der demokratieën te houden. Thans is de toon volkomen omgeslagen de hetze tegen het bolsjewismeis weer in volle heftigheid losgekomen. Een bewijs... Niet minder belangwekkend is het besluit door de Amerikaansche regeering getroffen het handels- en scheepvaartverdrag met Japan op te zeggen, velen meenen hierin het voorspel te ontwaren van een aanstaand uitvoerverbod van wapentuig en oorlogsgrondstoffen naar den gelen handlanger van de totalitaire as. De bedoeling van dezen Amerikaanschen zet ligt waarschijnlijk in de bekommering het blank prestige in het Verre Oosten eenigszins te herstellen, prestige dat deerlijk werd aangetast door de toegevingen die Engeland aan het Japansch imperialisme heeft gedaan. Men vergete immers niet dat ook de V. S. enorme belangen in China te verdedigen hebben en dat een volledige tvolmachtaan Tokio het einde zou beteekenen van het blank imperialisme in het Verre Oosten. Het is ook niet uitgesloten dat Londen en Washington in overeenstemming hebben gehandeld volgens een vooropgezet plan, waarbij aan de V. S. werd opgedragen de draagwijdte te peutraliseeren van een akkoord waaraan Engeland onder den druk van Europeesche moeilijkheden zich heeft onderworpen. Wat er ook van zij, ook Japan zal er thans van overtuigd zijn dat het li iet ongehinderd zijn geweldsexpansie in China zal kunnen voortzetten. De regeering Colijn, die na het aftreden van het kabinet van hetzelfcle merk was samengeflanst, is in een rekordtempo gevallen. Van bij het eerste kontakt met het parlement werd ze immers afgestemd. Men kent den grond van de krisis de financteele politiek. Deze maal heeft de deflatie-groep Colijn het onderspit moeten delven voor de partij gangers van een politiek van ekonomische expansie. Laatstgenoemden, gevormd door de socialistische, de katholieke en de radikale partijen, hebben koraaat een programma van inkrimpingen en besnoeiingen op werkloozensteun, enz. verworpen. Zij eischen integendeel een praktische politiek van openbare werken en van ekonomische initiatieven om het land uit de krisis te helpen. Terloops gezegd, kunnen wij onze katholieken verwijzen naar de houding van hun Nederlandsche geloofsgenooten die wat meer begrip en eerbied schijnen te bezitten voor de pauselijke encyclieken. Hoe de krisis zal opgelost worden Zullen de socialisten, katholieken en radikalen een regeering'skombinatie op touw zetten Ofschoon dit als zeer logisch te beschouiven is moet nochtans rekening gehouden worden met de mentaliteit van sommige katholieken die niet bijzonder geestdriftig zijn om met de socialisten samen te gaan. Zullen zij zich op het laatste oogenblik laten maneuvreeren en hun principes vrijgeven De eerstkomende dagen zullen het ons bekend maken. Daladier heeft de internationale spanning ingeroepen om den zittijd van het huidig parlement met twee jaar te verlengen. Hij heeft zijn besluit gevJet- tiad met het argument dat inwendige politieke beroering van aard zou zijn Frankrijks prestige te schaden. Een argument dat weinig steek houdt wanneer men het toetst aan het besluit der Engelsche regeeringin Oktober verkiezingen uit te schrijven. Het is trouwens een feit dat het prestige van een regeering veel minder afhangt van een schijnbare sterkte verworven door politieke spitsvondigheden dan van een meerderheid die werkelijk opgedragen wordt door den wil van het land. WAT is het heerlijk van een wel verdiende vakantie te mogen genieten De schoolkinderen zien daar verlangend naar uit als naar den hemel op aarde. Ook de groote menschen wachten met ongeduld naar het oogenblik van het verlof. Maar, ofschoon het zoo natuurlijk en redelijk toeschijnt, dat eenieder van verlof geniet en van vakantie pro fiteert, dan toch moeten we aanstip pen, dat verlof en vakantie tot vóór 1936 een bpaald voorrecht voor en kelen waren gebleven. Behalve de schooljeugd, het staats- personeel en enkele rare uitzonderin gen, was vakantie iets voor de welstel lende burgerij en de rijken. 't Was al wel en veel wanneer soms de arbeidersmenschen voor een dagje naar zee konden reizen, of van een andere korte afwisseling konden ge nieten. Meer moest dit werkvolk niet heb ben, was het oordeel van degenen die doodgewoon voor eigen welzijn en ge noegen de arbeidersmassa uitbuiten. Vakantie voor het werkvolk Maar dat kon niet bestaan. Denk maar eens na, dat die werkmenschen met verlof zouden gaan en dan nog op den koop toe tot het doorbrengen van dit verlof zouden betaald worden. Dat was een droom op aarde. Te denkbeeldig om ooit werkelijkheid te kunnen worden. En wat meer is, de werkmenschen zelf geloofden er nauwelijks aan, dat er een tijd zou kunnen aanbreken, waarin het hun zou gegeven worden van een vakantietijd te genieten. Maar de algemeene stakingsbewe ging van 1936 bracht daar ineens een ommekeer aan. Dank zij dit grootsch en machtig solidair optreden van de gansche ar beidersklasse werd het mogelijk eei; hervorming ingang te doen vinden en door te drijven, die anders nog lang op zich zou hebben kunnen laten wachten 1936 't Is amper drie jaar geleden en het komt ons voor alsof menig arbeider en werkster reeds vergeten zijn sinds wanneer en waaraan zij het bekomen van het betaald verlof te danken hebben. Er zijn er zelfs, voor wien het nooit duidelijk is geweest, dat het betaald verlof werd ingevoerd tengevolge deze algemeene stakingsbeweging. Maar het overgroote gedeelte, dat wel bewust en doordacht is, heeft be grepen en ingezien, dat de werkers macht op dat bepaald oogenblik zoo duidelijk en krachtig heeft gesproken, dat er aan de geformuleerde eischen en gestelde hervormingen moest vol daan worden. Dit gedeelte van de arbeiders weet ook, dat wanneer het verlof en de vakantie geen voorrecht meer zijn van een bepaalde kaste of klasse, iiet de arbeidersstrijd is geweest die daaraan verandering heeft gebracht. En door diezelfde arbeidersmacht en -strijd kan nog veel worden bereikt en verwezenlijkt, als de arbeiders en werksters het maar begrijpen willen en verder blijven vertrouwen in hun éénsgezinde macht. Daar zijn nog vele en schoone din gen te bewerkstelligen voor de arbei dersklasse, doch zü moet op het ge paste oogenblik weten er voor op te treden en niet onzinnig te werk gaan. Want die verkeerde drijfveer komt ook somwijlen tot uiting, i1 melijk wanneer men er in geslaagd is een of ander te bekomen, om er onmiddel lijk maar op los te gaan en aan te dringen precies alsof dan alles in een handomdraai kan verkregen worden. Dergelijke overdrijving kan maar als resultaat hebben, alles te zien ver loren gaan. wat anderen door moeite vollen strijd hadden bekomen. Want een kunststuk is het ook, weten te behouden wat men veroverd heeft Gelukkig hebben wij in ons. land te doen met een verstandige arbeiders bevolking, die nog weet haar tijd te kiezen om haar macht aan te wenden en die geenszins geneigd is een wilde- manstaktiek te volgen noch na te apen. Dit heeft zijn groot voordeel in de beweging der arbeiders, dat het zelfs eerbied en achting afdwingt ba het patronaat en de kapitalistische klasse, en dat het ons des te meer op ons gemak stelt om de veroverde hervor mingen behoorlijk uit te werken en er het voordeel en het nut van de gemeenschap uit te halen, welke erin besloten liggen. Want een hervorming veroveren is iets, maar ze volledig ten goede aan wenden is nog wat anders. Dit vergt soms tijd en opleiding. En het ware te spijtig iets van het goede, dat er mede kan bekomen worden, te zien verloren gaan. Als een kleinood moeten we er dan voor zorgen en er kan nooit te veel inspanning worden gedaan een goede hervorming ten algemeenen nutte aan te wenden. 't Is wat met het betaald verlof nog dient gedaan te worden. Alhoewel reeds lofbare pogingen aan den dag werden gelegd, zal er nog een tijdlang moeten gewerkt wor den om van deze hervorming al 't nut te bekomen welke er kan verwacht worden. Daaraan hebben al diegenen mee te werken, voor wie deze hervorming werd veroverd. Het mag niet zijn. dat zij, die van daag, dank zij een arbeidersstrijd, van deze groote hervorming genieten, zou den verwaarloozen het hunne bij te dragen deze in een ongeschonden toe stand te behouden. Met eerbied moet men dan telken- jare, bij het genieten van het betaald verlof, denken aan die massa arbei ders en werksters die in 1936 een reu zenstrijd hebben aangebonden om een beperkt voorrecht tot een algemeen recht om te vormen; 't is te zeggen, te maken en te zorgen dat alle arbei ders en werksters ook een vakantie- tijd worde gegund. 't Is waarachtig de verwezenlijking geweest van een droom, van een droom die bijna te schoon was om waar te kunnen zijn, maar die noch tans een feit is geworden. Vakantie is daardoor niet langer meer een ijdel woord gebleven, dat hoonend en smadend klonk in de ooren van de arbeiders en van de werksters, maar vakantie, betaald verlof, zijn tegenwoordig iets gewor den dat ons tegenlacht en in vervoe ring brengt. Laten we genieten van het betaald verlof en van den vakantietijd. Maar dragen wij er goed zorg voor het be taald verlof eere aan te doen. Vergeten we intusschen ook niet de arbeidersorganisatie te versterken, dank zij wier macht het betaald ver lof. de 'algemeene vakantie voor jong en oud, voor arm en rijk werden be komen. Leve bet verlof Leve de ve V mtie J. DE CONINCK. DE Kamer van Volksvertegenwoor digers nam op 12 April 1938 het wetsontwerp aan in verband met de oprichting van een Raad van State, ibet immer gestelde, maar tot nog toe niet opgeloste vraagstuk. Dit ontwerp ontstond uit de ver smelting van het voorstel Carton de Wiart, dat door de rechtskundigen onzer vier rechtsfakulteiten gewijzigd werd, en een regeeringsontwerp op 24 Maart 1937 ingediend. Bij den Senaat aanhangig gemaakt werd de tekst van de Kamer aan de studie toevertrouwd van de vereenigde kom missies van Justitie en van Binnen- landsche Zalken. De socialistische sena tor W. Van Remoortel, wijdde er een breedvoerig verslag aan, waarin een volledige en diepgaande ontleding voor komt van al de begrippen die omtrent die kwestie in het midden gebracht werden. Het geldt hier een parlementair dokument van allereerste gehalte en waarop we de aandacht van het groo te publiek wenschen te vestigen, alhoe wel het onmogelijk is, binnen het kader van een weekblad-artikel, alle zijden van dergelijk vraagstuk te oe- lichten. De oplossing die door de bevoegde kommissies van den Senaat voorge staan wordt, reikt verder dan het voor stel door de Kamar aanvaEurd. Zij steunt op een afdeeling voor wetgeving en een afdeeling administratie, als zijnde de twee pijlers van éénzelfde instelling: de Raad van State. De afdeeling voor wetgeving zou er zijn om regelmatig geraadpleegd te worden bij het opmaken van wetten en besluiten. Aldus zou op doelmatige wijze een kwaad worden bestreden waarover eenieder akkoord gaat. Ge brekkige bepalingen komen vaak in onze wetteksten voor. Gemis aan samenschakeling ondervinden zij die geroepen zijn, door hun ambt of hun mandaat, de dagelijksche praktijk te gaan toetsen aan de wettelijke voor schriften. Verbetering meet er komen op dat gebied. Zij is alleen mogelijk door een verplichte raadpleging van een bestendig lichaam dat zich natuur lijk nooit zal uit te spreken hebben over de grondgedachte, over de ge pastheid der ontwerpen, een dulbbel voorrecht dat uitsluitend het bezit is van de wetgevende of van de uitvoe rende macht. De afdeeling administratie, zou, harerzijds, hare juridictioneele be voegdheid uitbreiden over allerlei ge schillen die oprijzen kunnen tusschen partikulieren en openbare besturen of instellingen, met uitzondering van die geschillen waardoor een burgerlijk of soms ook een politiek recht gekrenkt wordt en waarvoor de gewone recht banken dienen aangesproken. Ook over de eigenlijke administratieve ge schillen, 't is te zeggen «de gevallen die door de wet en andere bijzondere wettelijke bepalingen voor den Raad van State zullen gebracht worden, zou de afdeeling administratie in hoogsten aanleg uitspraak doen en in feiten als in rechten vonnissen». Dergelijke geschillen vallen nu onder de bevoegdheid van het een of ander bestuurlijk raderwerk. Bijvoorbeeld zouden worden opge dragen aan den Raad van State, som mige zaken die nu behooren tot de juridictioneele bevoegdheid van den koning of van de regeering, en name lijk «de beroepen inzake gemeentever- t DE heer Theo De Ronde, alge meen bestuurder van het Na- tir.aal Radio-instituut (VI.) is overleden. De aflijvige was katholiek en de benoeming tot dezen hoogen post deed voor een paar jaar heel wat stof opwaaien. Hij behoor de immers niet tot het besturend kader van het N.I.R. en kwam daar door een zeer geschikt kandidaat, die wél tot het besturend kader be hoorde, maar socialist is. in den hoek te duwen. Door zijn afsterven komt de plaats terug open en natuurlijk eischen de katholieke veelvraten deze benoe ming voor één hunner kreaturen op. In zoo'n geval laten de klerikalen niet los, tot zij hun zin hebben. Laten de vrijzinnigen niet al te gemakkelijk spel aan deze klerikale vraatzucht SOMMIGE oud-ministers houden er een speciaal reklamesysteem op na, waardoor zij trachten op het voorplan te blijven. Oud-minister Heymans beproeft ook dat middeltje en had het een dezer dagen over statistieken, waar mede hü bewees dat de Vlamingen sterk benadeeld werden wat be treft de samenstelling van het amb tenarenkorps. Natuurlijk maken VlEiamsche ka tholieken en hun koncentratie- broeders van het Vee-en-Vee van deze cijfers gebruik om wat mis plaatst foorelawaai te maken. Wie is er de hoofdschuldige ven deze achteruitstelling Toch wel de klerikalen zelf, die alle regeeringsdiensten gedurende een eeuw volgepropt hebben met hun kreaturen Oud-minister Heymans moet dus geen onbekende ln beschuldiging stellen of volgens Vlaamsch kleri kale taktiek België daarvoor aan sprakelijk stellen. Hij moest met zijn aanklacht de staatskatholieke partij bestoken. Maar hij zal zich wel wachten, dat te doen; zijn reklametruk zou dan immers verkeerd uitvallen en de reaktionnaire klerikalen, waarbij het krioelt van franskiljons, zouden hem wel mores leeren Toch is het van zijnentwege ge vaarlijk te spreken van koorden in het huis van den gehangene. Er zijn nu eenmaal menschen, die zich aan dergelijke grove demago gische trukken niet laten vangen. kiezingen, inzake zekere kontrakten aangegaan vóór of tijdens den oorlog en inzake openbaren onderstand». De afdeeling administraties zou verder nog bij arrest de geschillen van bevoegdheid tusschen besturen slees- ten. Tenslotte, en hier vinden we het hoofdkenmerk van de voorgestane hervorming, zou de afdeeling admi nistratie het recht bezitten de bestuur lijke besluiten nietig te verklaren, met Inbegrip van de koninklijke besluiten, wanneer er onbevoegdheid mee ge moeid is, ofwel overtreding van cie vormen, zooniet misbruik of afwen ding van gezag. Over deze juridische bepalingen is het verslag zelf te raadplegen. Ont houden wij dat het verzonnen stelsel den Raad van State de mogelijkheid gunt kennis te nemen van de uitwen dige en inwendige wettelijkheid van de administratieve daden. De nietig verklaring door hem uitgesproken, «zal ln zekeren zin een verbreking van administratieven aard zijn. Het zal zich enkel bezig'-ouden met het feit om na te gaan of het recht al dan niet daarop nauwkeurig werd toege past». Evenals de afdeeling voor wetgeving, zal de afdeeling administratie niet be voegd zijn om te oordeelen over de grondwettelijkheid noch over de ge pastheid van een daad. BETWISTE ZAKEN AANGEBRACHT VOOR VERGOEDING De vereenigde kommissies van den Senaat schenen er voor gewonnen aan den Raad van State de macht tot uit spraak te verleenen over alle aanvra gen om vergoeding ten laste van een bestuur, wanneer de gewone recht banken onbevoegd zijn. Maar de regee ring vond er bezwaar in uit hoofde van den financieelen weerslag. Naar een middenweg werd dan gezocht: de Raad van State zou alleen een advies geven. Maar men ziet alras in dat de overheid zich moeilijk aan derge lijk advies zal kunnen onttrekken. Bij uitzondering wordt dan voorzien dat een arrest toch het bedrag der ver goeding zal kunnen bepalen in geval het verzoek tot vergoeding samen hangt met een vertaal tot nietigver klaring. De praktijk zal verder uit maken in hoever dit tweeslachtig stel sel zal kunnen gehandhaafd worden, zooniet vervangen, zooals dit in nabu rige staten reeds geschiedt, door een dienst met volle rechtsmacht. Het ligt voor de hand dat het fun- geeren van dergelijke instelling het tot stand brengen van een rechtspraak voor gevolg hebben moet die meer een heid en samenhang zal vertoonen als deze die we in de huidige omstandig heden kunnen raadplegen. Dit is met ibet geringste voordeel dat aan de hervorming verbonden is. De bestuur lijke willekeur waarvan de burger in menig geval het slachtoffer is, zal er dan ook niet langer door bestendigd worden, waarbij dan nog de waarborg hoeft gevoegd van een beraadslagend lichaam dat bestaan zal uit rechtsge leerden of openbare ambtenaren die. als onafzetbare en goed bezoldigde rechters, onafhankelijk en beginsel- trouw zullen kunnen optreden. W. VANDERVEKEN Deze foto geeft ae Kaoienen-installaties weer van het volksbad van Hoj- stade. Niets is onverlet gelaten, om het meest komfort te geven aan de baders en baadsters. Breng een dagje te Hofstade door en tevens ivordt ge verwacht in het socialistische café-restaurant Het zwemstadion dat aan het groote zwemdok is gelegen. Bedienden van de koöperatie van Mechelen zorgen er voor het beste onthaal, de beste spijzen en de heerlijkste koffie aan de goedkoopste prijzen. Schrijf opEen Zondag naar Hofstade. (Trein naar Mechelen, autobus van Mechelen naar Hofstade-Zwembad). N September a.s., zal ons Vakver bond, te Seraing, een syndikale week houden, waar o.m. de taktiek en de methode van de vakbeweging zullen worden besproken. Daar zal een gedachtenwisseling wor den aangevangen, die waarschijnlijk m de syndikale kringen en in onze pers zal worden voortgezet. Wij kunner voorzien dat daarbij ook de kwestie van de syndikale termino logie ten berde zal worden gebracht. Er worden in de vakbeweging, precies als in de politieke arbeiders beweging, woorden en uitdrukkingen gebruikt, waarvan de zin moet worden herzien, of dan toch tenminste ver duidelijkt. Het bijvoeglijk naamwoord «revoiu- tionnair», bijvoorbeeld, is een van deze uitdrukkingen. Onlangs, zegde ons een partijgenoot: De vakbeweging is niet revolu- tionnair meer, sedert haar vertegen woordigers de belangen van de arbei ders met de vertegenwoordigers van de werkgevers bespreken, om zooveel mogelijk stakingen te vermijden. Wij zijn ervan overtuigd dat deze partijgenoot zich vergiste, omdat ty de uitdrukking «revolutionnair» in een al te engen zin opvatte. Hij scheen precies trouwens als velen van onze tegenstrevers het begrip «revolutie» te verwarren met een beweging, die noodzakelijkerwijze moet gepaard gaan met geweld. Wij, van onzen kant, meenen dat een beweging, van sociaal standpunt uit gezien, revolutionnair is, als zij gericht is op de wijziging van de be staande maatschappelijke verhoudin gen. Een vakbeweging, waarvan de ver tegenwoordigers op vreedzame wijze onderhandelen met de werkgevers, neemt daarom nog geen genoegen met het bestaande. Haar doeleinden blijven in wezen revolutionnair. Zij zijn gericht op de wijziging van de bestaande maatschap pelijke verhoudingen. Zij wil een einde stellen aan de uitbuiting va.i den mensch door den mensch. Zij wil een klassenlooze maatschappij ver wezenlijken, waarin de groote produk- tiemiddelen gemeenschappelijk bezit zouden zijn, en waarin de produkten van den geimeenschappelijken arbeid op rechtvaardige wijze zouden worden verdeeld. De moderne vakbeweging wil iet kapitalisme door een menschelijker maatschappij vervangen. Maar zij heeft geleerd dat dit doel niet bereikt wordt door holle woordenkramerij. Zij stuurt niet aan op een katastrofale geweld-revolutie. De ervaring van het jongste kwart eeuw heeft haar geleerd dat dergelijke revolutie, in veel ge vallen, de vrijheid 'opoffert om een schijn-geltjkheid te verwezenlijken. Zij heeft de illusie verzaakt dat de revolutie, in den ruimen zin van een wijziging van de maatschappelijke ver houdingen, kan worden verwezenlijkt door een opstandige beweging of eea mac tsgreep. De vakbeweging wil haar revolution nair doel verwezenlijken door de demo- kratische methode, met andere woor den door bewuste machtsvorming van de arbeidersklasse. Deze methode vergt, in de eerste plaats, een groote inspanning met het oog op de opvoeding van de arbeiders klasse. Het is slechts door dergelijKe inspanning dat de vakbeweging er zal in slagen een grooter aantal arbei ders, die totnogtoe onverschillig blij ven. in haar aktie te betrekken. Maar zij kan ook niet zuiver prole tarisch meer blijven. Zij zal tenslotte haar doeleinden niet kunnen verwezen lijken, indien zij geen aanleuning zoekt met al de andere volksgroepen, die van de natie deel uitmaken, e» anti-kapitalistisch denken. Zij moet, :u de organen van den Staat, samenwer ken met de vertegenwoordigers van de boeren. de intellektueelen, de ambachtslieden, de middenstanders en de zelfstandige ondernemers, die belang hebben bij de afschaffing van het kapitalisme, of die om zedelijke, of zelfs godsdienstige redenen, die af- sc' affing wenschen Met andere woorden, de vakbewe ging, als vertegenwoordigster van de arbeidersklasse, meet zich als een aktief bestanddeel van de natie voelen, dat al zijn krachten moet aan wenden voor de omvorming van de natie in een demokratische volksge meenschap. Het spreekt vanzelf dat zij. indien zij haar nieuwe rol behoorlijk wil ver vullen, niet slechts mag uitgaan van de proletarische belangen, zonder rekening te houden met de belangen van de andere volksgroepen. Zij moet steeds meer uitgaan van de, zorg om aansluiting van de belan gen der arbeidersklasse bij het alge meen belang, met andere woorden, hei: belang van de overgroote meerderheid der natie, te zoeken. Als aktief bestanddeel van deze laat ste, heeft z'J ook voor plicht de her vormingen voor te stellen en uit te werken, die van aard zullen zijn het kapitalisme ln zijn grondslagen aan te tasten. Zij kan dan ook niet onversc' illig blijven tegenover de ekonomische vraagstukken. Dank zij haar georga niseerde macht en haar gezag, als ver tegenwoordigster van een talrijke volksgroep, kan zij de leiding nemer» van de aktie voor ekonomische struk- tuurwijzigingen. Zij zal een steeds belangrijker rol hebben te spelen ln den ekonomischen opbouw, die de demokratische en tech nische methode bij uitstek is oon het kapitalisme te overwinnen. O. D. S. DAGEN Golflengte 267,4 m. Golflengte 201,07 m. Morgen uitzending Namiddag uitzending Avond uitzending Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 07,00 - 10,00 07,00 10,00 07,00 - 10,00 07,00 - 10,00 07.00 - 10,00 07,00 - 10,00 07,00 - 10,00 13,00 - 20,00 13,00 - 17,00 14,00 - 20,00 13,30 - 18,00 14,00 - 20,00 13,00 - 21,00 14,00 - 17,00 geen 20,00 - 24,00 geen 20,00 - 24,00 geen geen 21,30 - 24,00 750 Ver van alle hulp, temidden van de velden, kan het gebeuren dat een plotse hoofdpijn U hindert, dat een aanval van koorts of van vermoeidheid U terneer, drukt. Indien U er evenwel aan gedacht hebt eenlge WITTE KRUISJES» mede te nemen, hoeft U zich daarover niet ongerust te makenn Het volstaat Immers, er één van in te nemen en een oogenblikje te rusten; daarna kunt U weer Uw wandeling voortzetten, die zoo vroofijk begonnen was. HET WIT. KRUI/ prodvlVtefl rtChe(<Jen« HOOFD- EN TANDPIJN - ZENUWPIJN - PIJNLIJKE MAANDSTONDEN - DUIZELIGHEID 9 VERMOEIDHEID - KOORTS - GRIEP - RHEUMATISCHE PIJNEN. POEDERS TABLETTEN CACHETS VERSCHILLENDE VORMEN - DEZELFDE INHOUD O* doos-van 24 pot&en II ft De proefdoos van 0 poedert 4 fr. De Camltledoos van 48 poedert. t 20 frv IN ALLE APOTHEKEN De koker van 24 tabletten. ft f* De koker van 12 cachets 6 fe. De doos van 2 actieis voor fondtaseh. 1.50 fr. LABORATORIA TUYPENS TE SINT-NIK LA AS-WA AS 19

Voor Allen | 1939 | | pagina 2