Jk 1 Steeds socialistisch ageeven EEN VERBODEN RADIOREDE I - - mm V v m HET GENIE VAN PIERLOT EN KONSOORTEN SEXUEELE STOORNISSEN verwoesten de gezondheid De regeering der stilliggende werven mem mm m EEN REUSACHTIG WERK DE REGLEMENTEERING VAN DEN MELKHANDEL Enkele nuttige wenken voor de handelaars en venters VS— L De socialisten zorgen steeds voor u r POLITIEK WEEK-END - ■I 4 DE TOESTAND DER ARBEIDERS IN DUITSCHLAND r\ I ■•li* I Vraaqstukken van den middenstand WIE MOET EEN VERGUNNING BEZITTEN WIE MOET EEN DISTRIBUTIEKAART HEBBEN WEKELIJKSCHE STATISTIEK DER FAILLISSEMENTEN i 111111111! mm* n r - - 3 - Voor Allen - 6 Oogst 1939- De regeering heeft een zoogenaamd «kollege van experten» aangesteld om voor de zooveelste maal een onderzoek te wijden aan den toestand der mijn- nijverheid in ons land. De aanstelling van dit kollege is voorzeker de belangrijkste gebeurtenis die zich deze week voorgedaan heeft op gebied van binnenlandsche politiek. Het feit wordt nog belangrijker als men in aanmerking nemen wil dat eerste minister Pierlot het noodig oor deelde het standpunt der regeering te doen kennen door middel van een lange nota. Dit standpunt is zeer eenvoudig. De mijnen blijven kapitalistische uitba- afwerpen. De regeering vindt het spij tingen die als dusdanig winst moeten tig dat er mijnen moeten gesloten worden, maar zij kan er niet aan den ken direkt tusschen te komen. De regeering is er ook niet voor te vinden de andere mijnen, dezen die nog millioenen winst maken, te ver plichten een klein beetje van die winst af te staan om door middel van kom- pensatie de verliesgevende putten 11 h aan gang te houden. De leefbaarheid van een kolenmijn wordt bepaald door de kostprijs en de verkoopprijs. De eerst ondergaat den invloed van de loonen en den arbeids duur; de tweede zal rekening moeten houden met de mededinging. Het «kollege van experten» krijgt tijd tot 15 September om klaar te ko men met een verslag. De experten mogen geen voorstellen doen die de sociale wetten zouden verminken het staat hun echter vrij hun oordeel te doen kennen over den arbeidsduur, terwijl de loonen voor vermindering mogen in aanmerking genomen wor den. En daarmee kan het «kollege» de baan op. Zou M. Sap die oplossing gansch alleen gevonden hebben Is dat het resultaat van het ver zoekschrift aan den koning Natuurlijk zijn we benieuwd jiet ver slag van de «experten» te kennen, al- schrijven «NIETS» van verwachten, hoewel wij er als socialist niets, wij Intusschen weten de mijnwerkers der putten van Flénu dat ze niets moe ten verhopen vóór Oktober of Novem ber. De regeering faalt en door haar gebrek aan durf zijn vierduizend mijn werkers verplicht te «doppen». Dat dit grapje aan werkloozenver- goeding minstens zestigduizend frank per dag kost, schijnt M. Gutt zich niet aan te trekken. Alles in orde, denkt hij, zoolang de winsten der banken onaangetast blijven. Voor den boerenbond ging men snel ler te werk. De herschatting van de binnenlandsche tarwe stond ook aan het orde van den dag, de oplossing is er reeds, er zal nu 27 fr. inplaats van 22 fr. per 100 kg. als invoerrecht moeten betaald worden, terwijl opk reeds beslist is dat de bloemmolens verplicht worden al de binnenlandsche tarwe te verbruiken. Waren het dan nog de boerkens zelf die van dezen maatregel genoten, maar eenieder weet dat de landbouwer zelf er zoo goed .als niets van* krijgt. Ziedaar de ekonomische politiek on zer regeering. De banken, de groot-nijveraars, wor den beschermd de boerenbond wordt vertroeteld. De kleine man, zoo mid denstander als arbeider, moet maar voor zichzelf zorgen. Pierlot, Gutt, Sap, Devèze en de anderen zijn in hun rol, hun kristen- demokratische knechten eveneens. De kleine man zou zich echter de les moeten ten nutte maken. Hij weet wat er zou moeten gedaan worden, maar hij gelooft nog altijd dat anderen het voor hem zullen doen. De groote heeren zijn slimmer, zij doen hun zaken zelf en ze doen ze goed. Zal het ooit eens keeren ROEFEL De tekst, die hier volgt, moest uit gesproken worden door kameraad Longville. provinciale sekretaris van den metaalbewerkersbond, voor de mikro van Sarov. Longville schetste den toestand der arbeiders in Duitschland, steunend op Duitsche bronnen. Toch scheen dit een erg feit te zijn. Want er werd langdurig gekonfe- reerd tusschen den eerste-minister, dien van justitie en den minister van het N.I.R., mijnheer Marck (die nog altijd zijn ontslag op zak heeft). En toch werd de spreekbeurt ver boden. Dit toont aan in welk vaarwater het N. I. R. gekomen is. We geven dan ook den integralen tekst hier weer. De «studiereis» van zekere Belgische journalisten geeft stof om zekere jour nalistieke impressies een weinig te volledigen, vooral daar waar men het heeft over de sociale toestanden. Men kan de menschen tot slaven maken, hun alle individueele rechten afnemen, hen aan verplichten arbeid onderwerpen, him denken verlammen met propaganda, maar men kan geen onvoldoende voeding geven, een re gime van erzatz-produkten en dan van hun ondervoede lichamen een maximum produktievermogen eischen. Dat is wat men tracht te doen, meer werk uit menschen te halen, die min der te eten hebben. Doch zelfs een diktator kan de physieke wetten niet overtreden en het is daardoor dat de toenemende ziektegevallen als gevolg van ondervoeding en overwerk een groeiende hinderpaal worden in den opbouw van de formidabele oorlogs uitrusting van Duitschland. Zelfs de officieele cijfers kunnen niet verdoken houden hoe erg de toe stand is. In Januari 1939 b.v. was de werkonbekwaamheid 31,5 t.h. grooter dan in Dec. 1938. In 1938, werden gemiddeld door eiken arbeider 23 dagen verloren door ziekte, wat aan duidt hoe snel de gezondheidstoestand achteruitgaat. De sterftegevallen gaan in opgaande lijn 4.' t.h. in 1937; 5.9 t.h. in 1938. En in de mate dat meer dere arbeiders door ziekte en dood verdwijnen, in dezelfde mate, wordt de druk op de werkende arbeiders steeds grooter. Professor Arnold, een der leiders van het Arbeidsfront druk te het als volgt uit «het gebrek aan grondstoffen en arbeidskrachten kan slechts te boven gekomen worden door het versnellen van het arbeidstempo twee arbeiders zullen in de komen de jaren moeten voortbrengen wat vandaag door drie man verricht wordt.» De volledige oplossing van de werkloosheid heeft dus niets te maken met het welzijn van de arbeiders, maar leidt naar hun volledige uitput ting. Wanneer de «Frankfurter Zei- tung» handelt over de verlenging van den arbeidstijd om de bestendige da ling van de voortbrengst van kolen tegen te gaan, kan zij zich niet weer houden de volgende waarschuwing te laten hooren «De kracht- van even de meest vurige arbeiders heeft zijn grenzen. Menschen met administra tieve taken kunnen gemakkelijk meer uren werken dan arbeiders langere uren in de mijn kunnen werken of ge durende 16 uren cementzakken te tor- schen.» De overwerkte arbeiders bieden een groeienden weerstand door afwezig van werk te blijven na Zon- of feest dagen. Daarvoor wordt er een kampagne gevoerd in de pers tegen den «blau wen Maandag». Tegenover de uitputting van de ar beiders wordt gereageerd met het ge wone middelpropaganda. Een van de wachtwoorden voor 1939 is de nieu we plicht «de plicht der gezondheid». Iedereen MOET gezond blijven. De veronderstelling blijkt te zijn dat in dividuen ziek worden voor hun per soonlijk genoegen. Deze plicht wordt in de hoofden gehamerd door de «ge zondheidspioniers» die in duizenden fabrieken zijn ingevoerd. Deze pio niers werken samen met de zooge naamde «werkscharen» waarvan de voornaamste taak is een maximum efficiency Ziehier wat dr. Ley over deze «werkscharen» te zeggen heeft in een artikel van de «Angriff» Het toonbeeld voor ons Iflationaal- Socialisten is altijd de soldaat. Het is omdat de nationaal-socialistische fa- brieksgemeenschan volgens militaire regelen is ingericht met den patroon als hoofdkommandant, de fabrieksaf- gevaardigden als sergeant-majoor, en de arbeiders verdeeld in cellen en blokken, marcheerend met hun vlag gen op bevel van de fabriek, behouden wij het vertrouwen van de patroons en van de arbeiders. De werkerscha- renbelichamen dezen militairen geest. De gezondheidspioniers worden gerekruteerd onder de beste leden van de werkscharen. Zij moeten de ar beiders-soldaten hun gezondheids plicht voor oogen houden en bestendig doen gevoelen dat de fabrieksgemeen- schap geen luiaards droomers of onverschilligen kan dulden. In de Hitier jeugd moeten jongens en meisjes hun gezondheidsplicht bezweren, doch tezelfdertijd wordt nachtwerk voor de jonge arbeiders in gevoerd in de staal- en ijzernijverheid en andere oorlogsindustrieën. De Berlijnsche revue Soziale Pra xis uitgegeven door het ministerie van Arbeid, schreef het volgende in haar uitgaven van Maart over de ge vaarlijke gevolgen van het overwerk De achturendag is ver overschre den in vele nijverheden... Indien men het kwaad aan lichaam en ziel in over weging neemt, van de overdreven ver lenging van den arbeidsdag, kan men het negatieve effekt van den langeren arbeidsdag begrijpen; Versnelling van het werk tezamen met een verlenging van den arbeids duur beteekent een dubbele uitput ting... De bestendige aangroei der ziektegevallen sinds 1936 is een waar schuwing om voorzichtig te zijn... Dit thema wordt eveneens door de nationaal-socialistische Monatshefte für Sozialpolitik aangeraakt, dat herinnert aan het feit, dat het juist honderd jaar geleden was dat Pruisen de eerste wet invoerde voor de ver korting van den werkdag. Dit gebeur de omdat de koning gealarmeerd was door het feit dat de rekruten in de industrieele gebieden ongeschikt voor militairen dienst werden bevonden door hun lange arbeidsuren. De ver korting van den arbeidstijd werd dus een dringende noodzakelijkheid voor patriotische redenen en zegt het tijdschrift het is nu bij dezen hon derdsten verjaardag van deze arbeids wet, dat wij den arbeidsduur weerom verlengen en in velerlei opzichten voor hetzelfde vraagstuk gesteld worden als toen bestond. De rampzalige gevolgen van lang overwerk, gepaard aan een onvoldoen de voeding en kleeding, maken van de Duitsche arbeidersklasse de slechtst gevoede en gekleede bevolking van Europa. De verschrikkelijke spanning waar onder de Duitsche bevolking lijdt, wordt eiken dag meer zichtbaar. De propaganda die met hernieuwde kracht is aangevat, blijkt niet uitslui- teliik voor doel te hebben Frankrijk en Engeland schrik aan te jagen, doch ook om de moraal van het Duitsche volk op te monteren. Het is niet voldoende dat men met spot spreekt over de bourgeoisma- gen wit brood betitelt als het voed sel van het liberalisme en het eten van goed en degelijk voedsel als de demokratische degeneratie van gul zigaards bestempelt, om de bevol king te overtuigen, dat in Duitsch land kanonnen beter zijn dan brood, dan boter, vleesch, vruchten en al de rest. FRANS LONGVILLE. De moderne geneeskunde heeft, voor goed bewezen, dat de minste sexueele stoornissen, bij den man en bij de vrouw, weldra gevolgd worden door ernstige verwikkelingen die al onze lichamelijke en geestelijke vermogens beïnvloeden Deze weerslag van derl sexueelen toe stand op den algemeenen toestand is hieraan te wijten, dat de geslachtsklie- ren bij den man en bij de vrouw onder de bedrijvigste klieren met inwendige afscheiding gerekend kunnen worden en waarvan het geheel de funkties beheerscht. Deze voor ieder zoo belangrijke vraagstukken zijn op zeer duidelijke wijze en zonder terughouding behan deld in het zeer belangwekkende werk van Dr. Pierron, dat als titel draagt ue rol van onze klieren met Inwen dige afscheiding Dit boek, dat als geneeskundig vul- garisatiewerk is uitgegeven door de Laboratoria OKASA, waarvan de merk waardige hormo-versterkende behan deling in alle apotheken verkrijgbaar is, wordt op bedekte wijze en kosteloos toegezonden aan eiken volwassen per soon die zulks vraagt aan het Office Pharmaceutique Beige (Dienst 47), Hobbemastraat 17, te Brussel. 7689 JAN. Kom, Dutske, blijf soo niet achteraan, 't Is alsof ge bang zijt om u er ne keer rekenschap van te geven DUTSKE onzichtbaarIk kom, ik haast mij. LEZER. Zeg het maar aan mij Jan. JAN. Zeker, maar vriend Duts ke moet het toch ook hooren? LEZER. Ge zijt een uitstap aan het doen? JANWel, we maakten een klei ne omreis in enkele steden en ge meenten van 't land. LEZER. Om wat te doen? JAN. Om eerst even te spreken met onze socialistische gemeente raadsleden of gemeentebestuurders. LEZER. Ten tweede? JAN. Om ons dan ter plaats te begeven van de stilliggende werven. LEZER. Er is zeker nog te wei- nog werkloosheid in 't land? JAN. Juist, vriend. Onze vrien den socialistische gemeenteraads leden uitten bittere klachten. Kijk eens, op een gemeente maakt men een groote zwemkom. De toe lagen van de regeering werden toe gekend. Het werk komt in uitvoer. En terwijl men volop bezig is, komt de minister van Openbare Werken, met een briefke, waarin hij zegt: ik betaal die toelagen niet! LEZER. Dat is toch een beetje kras. JAN. Brutaal: het werk wordt gedeeltelijk stopgezet. Werkloozen! De minister van Openbare Werken betaalt geen toelagen. M. Van der Poorter doet de poort dicht. Maar zijn coi'ega Delfosse, de minister van Arbeid, moet meer uitgeven voor werhloozensteun. Èen schoon gezondheidswerk wordt er door stilgelegd. De arbeiders krijgen maar werkloo- zensteun. De gemeente krijgt meer financieele last. En de onafgewerkte deelen van 't werk gaan kapot. Is dat nu geen zot systeem? LEZER. 'k Geloof u. JAN. Dat noemen die heeren van de liberaal-katholieke regeering zorgen voor de belangen van het land». LEZER. We hebben nog nooit zoo een lamlendige regeering gekend. JAN. En denk nu niet, dat het Het Albert-kanaal is een der grootste werken, die ooit in de wereld werden uitgevoerd. In de diktatuurlanden zou men daar een helsche tamtam-propaganda rond maken... Demokraten zijn echter bezadigde menschen. Maar toch mogen we fier zijn over dat formidabele werk, dat door onze menschen werd uitgevoerd. Men ziet hier den grootsch opgevatten ingang van het kanaal, met het monument gewijd aan koning Albert. De regeering besloot de reglemen teering van den melkhandel in te voe ren. In het Staatsblad van 29 Juli ver schenen de koninklijke en ministerieele besluiten desaangaande. Intusschen hebben de gemeentebesturen eveneens onderrichtingen ontvangen. Een heele reeks melkverkoopers zal ofwel een vergunningofwel een distributiekaart moeten bezitten en dit vanaf 1 Sep tember 1939. Alle personen (producenten boe ren fabrikanten, melkerijen. fir ma's, handelaars, winkeliers, enz.), die voor eigen rekening melk verkno pen hetzij rechtstreeks, hetzij aan een tusschenpersoon 1) De boeren die de uitsluitend in eigen stal gewonnen melk uitventen buiten hun bedrijf. 2) De aangestelden (of familieleden) die de melk uitventen voor rekening van den titularis der machtiging, bij voorbeeld voor rekening van een mel- kerij, van een groothandelaar of zelfs van een veehouder (koeboer). VOORBEELDEN Moeten een vergunning hebben De winkelier, zelfs als het verkoopen van bjjzaak is (b.v.b. in flesschen) en al wie melk verkoopt op de een of an dere wijze; de melkerijen, de boeren die melk verkoopèn afkomstig van andere hoeven of melkerijen. Moeten een distributiekaart bezitten: a) De melkventer, of hij voor eigen rekening verkoopt of voor die van een meikerij of boer (op procent); b) De boer die buiten zijn hoeve melk verkoopt, of deze van zijn eigen hoeve komt of van een andere. Moeten noch vergunningnoch dis tributiekaart bezitten a) De drank-, spijs- en koffiehuizen die de melk slechts opdienen en dus niet verkoopen (voor de koffie b.v.b.); b) Zie die enkel gekonserveerde melk verkoopen; c) De boeren die uitsluitend de melk thuis verkoopen afkomstig van eigen hoeve; d) De boeren die htm melk verkoo pen aan de meikerij of in winkel af zetten (dus niet aan het publiek). Ziedaar kort samengevat de bijzon derste kenmerken der reglementeering. Op iets willen wij uitzonderlijk de aandacht trekken der winkeliers Zelfs voor den verkoop van melk in flesschen (van melkerijen) is het ge boden een vergunning aan te vragen. Voor de melkventers, opgeletFa milieleden worden aangezien als aan gestelden. Als de bezitter van de distributie kaart zich door zijn vrouw of familie lid wil laten vervangen, zal deze per soonlijk drager moeten zijn van een distributiekaart Bijgevolg dezelfde regeling als voor de marktkramers alle helpers moeten een kaart (of kenteeken) bezitten Vergunningen en kaarten dienen bjj het gemeentebestuur aangevraagd te worden. Onze lezers wordt aangeraden alle officieele berichten desaangaande met veel aandacht te lezen. Wie in verband met deze kwestie nadere inlichtingen wil. schrijve aan J. CLAEYS, Alde- straat. 26, Hasselt. Duidelijk omschrijven waarover het gaat. Wij hopen door dit artikel, dat geen enkel onzer lezers moeilijkheden zal ondervinden en vóór 1 September in regel zal zijn. J. C. FAILLISSEMENTEN IN BELGIE. Er werden over de week eindigende 28-7-39. in België 8 faillissementen uit gesproken, tegenover 10 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. UITGESPROKEN FAILLISSEMEN TEN per branche, gedurende de week 20-7-39 tot 28-7-39 3 diversen 3 garagehouders 1 meubelfabrikant 1 radio. In totaal werden er van 1-1-39 tot 28-7-39, in België 471 faillissementen uitgesproken, tegenover 379 over het zelfde tijdDerk van 1938. CONCORDATEN. Van 1-1-39 tot 28-7-39, verden in België 165 aanvra gen ingediend tot het bekomen van een concordaat, en 104 aanvragen ge homologeerd. tegenover 130 en 72 over hetzelfde tiidnerk van 1938. PROTESTEN. Over de week ein digende 28-7-39. werden in België 2129 protesten geregistreerd tegenover 2118 over hetzelfde tiidperk van 1938. Van 1-1-39 tot 28-7-39, werden in België 68.595 protesten geregistreerd tegen over 56.845 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. geval, waarover ik u spreek, het eenige geval is. Tientallen en tien tallen zijn er. Zelfs in de groote steden worden staatstoelagen die regelmatig voor werken werden toe gekend, niet uitbetaald. En de ge meenten moeten de werken stopzet ten, en durven niet aan nieuwe te beginnen. LEZER. Jan, jongen, denkt gij niet dat we aan een vlug werk moe ten beginnen? JANVriend, ge hebt mijn ge dachten gelezen of ik de uwe. LEZER. Er moet opgeruimd worden. JAN. Wegvagen! En wat: die lamlendige regeering, die de werven stillegt, inplaats van nieuw werk te scheppen. LEZER. Een groote regeering hebben we noodig. JAN. Met stout ekonomisch programma. En zeggen we het: beheerscht door de plan-gedachte. Er is geen ander middel. Jongens, we moeten die deflatie- mannen wegvagen, 't Is nu genoeg! Dat ze het aftrappen! <-* f Sr c7 Krijgt ge geen lust om ook te genieten van de vrije uren, in de mooie natuur van het zwembad van Hojstade f'-'-y. Duizenden gingen reeds naar Hofstade. Gaat ook een kijkje nemen en zeg óns dan wat ge denkt van die prachtige socialistische verwezenlijking Vergeet niet even het café-restaurant Zwemstadionaan het groote zwemdok gelegente bezoeken. De socialistische koöperateurs verwachten u daar en zullen voor het beste en het goedkoopste zorgen.

Voor Allen | 1939 | | pagina 3