/A W!mb. DE WURGERS VAN DE WAARHEID EN DEN VREDE De schuldigen aan den misdadigen witten oorlog OVER AFSTAMMING p im A \k m w lil ■lip .O HET INTERNATIONAAL WATERPOLOTORNOOI IN NEDERLAND Na de athletiekkampioenschap- pen van België en een woord M. Dereuse over i i i i i A V V O O mê De verrassende prestatie der Italianen /^*V. /♦v. V 5 - Voor Allen - 6 Oogst 1939 l - 13 O:"' HET HOEKJE VAN DEN DETEKTIEF DUIVENRUBRIEK 't ROOS KRUIS Ip/l::,;;, cm Np,* - f Pz !p: lissKil p- ■±m v^; Zal het RussischFranschEngelsch akkoord geteekend worden? De samenkomst van de drie generale staven dezer landen is nu toch besloten en grypt plaats te Moskou. Hier afgebeeld de Fransche militairen die de samenspraak gaan volgen. fovswa Sr*"?; y., Meer dan 250 Amsterdammers, van het bekend socialistisch koor «De Stem des Volks» brachten een wederbezoek aan Gent. Ze werden verwelkomd door de socialistische Marx- kringers. Het ging er plezierig aan toe, en het werd een van de schitterendste samenkomsten van internationale socia listische broederschap. S KR Partijgenoot Louis Piérard ls burgemeester van Bougnies, één der kleinste dorpjes van het land. Dat laat niet dat Piérard er mooi opbouwend werk verricht. Hier ziet men Piérard, met de vrienden van Henegouwen, een bezoek brengen aan de nieuwe jeugdherberg. :ZZM De foto toont welk een prachtige verwezenlijking de socia listische burgemeester heeft tot stand gebracht. Werkelijk het is een model jeugdherberg, in een prachtige omgeving gelegen. Dat is socialistisch opbouwend werk. Een gelukkige binnenvaart; een Engelsch schip vol Roode Valken, liep de haven van Oostende binnen. Deze Engelsche Roode Valken gaan naar het internationaal roode-valken kamp te Wandre. Welkom, Engelsche kameraadjes. De roode valken werden goed ontvangen. Een beetje ver* sterking na den overtocht is niet slecht, en een flinke op melk zal aan velen de verschenen zeeziekte doen vergeten. Waanzinnigen of misdadigers Ziedaar een vraag, die men zich jaren later stellen zal in verband met al diegenen, die schuld dragen aan den thans gevoerden «witten oorlog», ook nog genoemd «oorlog der zenuwen» ofte «propagandakrijg». Deze veldslagen op het terrein van het woord zoowel gesproken als geschreven zijn als het ware de voorbereidende schermutselingen zon der dewelke een werkelijke oorlog in onze tijden niet mêer mogelijk is. Het is de geestelijke, moreele en psychologische instelling op het ont zettend gebeuren, dat door iedereen wordt gevreesd als de zelfmoord onzer beschaving en die nochtans doelbewust wordt georganiseerd. Als schier onaf wendbaar nadert ons iederen dag de bedreiging der katastrofale losbar sting. Het gezond verstand of de geest der revolutie twee elementen, die den oorlog in de kiem zouden kunnen doen stikken, zijn reeds geruimen tijd uitgeschakeld als faktoren van tel. En het beetje weerstand en walg, dat bij sommigen nog levendig is te genover den oorlog moet nu worden weggeruimd door de aanvallen op het propagandafront, waar demagogie, haat en laster dikwijls de laatste ves tingen der overreding en der verzoe ning stukschieten. Het is voor ons gemakkelijk om al de verantwoordelijkheid van den «witten oorlog» op het nazi-Duitsch- land en het fascistisch Italië te laden. Inderdaad, het waren deze beide totalitaire regimes, die begonnen met den waren oorlog te voeren die zich in Abessinië, Oostenrijk, Tsjecho-Slowa- kije en Spanje aan onvergetelijke en onherstelbare gruwelen overleverden. Het waren dus deze twee roovers, die de andere landen ertoe verplicht ten zich nog meer te bewapenen en zich in verdedigingspositie op te stel len. Zoo zijn we gekomen tot den eenvou- digen doch dramatischen toestand, dat Duitschland en Italië hun veroverin gen moeten stopzetten en dus onver mijdelijk moeten ineenstorten als ze hun regime en hun ekonomie niet willen of kunnen aanpassen aan de wetten, die in de overige landen der wereld Japan uitgezonderd de onderlinge betrekkingen tusschen de volkeren regelen. Maar hoe zal een Hitier bijvoorbeeld zijn plannen uit «Mein Kampf» kun nen prijsgeven zoo hem geen behulp zame hand wordt toegestoken teneinde zijn oorlogsekonomie in een vredes- ekonomie om te zetten Dit laatste is een reuzentaak, die zóózeer de brutaliteit en de verwaandheid der nazi-leer te boven gaat, dat ze wellicht met geen milliarden is te verwezen lijken. Maar langs den demokratischen kant is het wantrouwen zoozeer tegen het Reich toegenomen dat zelfs een leening van één millioentje aan Hitier reeds met een scheef oog wordt aan gezien. Hitier helpen op voorwaarde dat Hitier ontwapent Laat ons lachen want geen enkele waarborg, dat de voorwaarden zouden nageleefd worden, kan ernstig worden opgeno men bij iemand die reeds zóó vaak zijn woord en zijn beloften over zijn «laatste» territoriale eischen bcjik... Ziedaar het straatje zonder eind, waarin Europa is verzeild geraakt. Men ziet geen uitweg. Men loopt overal te pletter op onwil, op wan trouwen, op kanonnen, op haat. Men wil nog alleen zijn eigen vel bescher men in dien warboel. De kleinen, die onder den voet geraken, schreeuwen over neutraliteit en onafhankelijk heid... De dutsen De grooten bewa penen zich middelerwijl om ter meest. En wie durft zeggen, dat men zich dus op den oorlog voorbereidt, dat hij er komen MOET als de demokratische landen geen middel vinden om de razend geworden wanhopige totalitaire mogendheden te kalmeeren, is een paniekzaaier en een pessimist. Zoover heeft de wereld het nu, een kwart eeuw na de uitbarsting van den vree- selijksten aller oorlogen gebracht. Evenwijdig met den spionnage-oor- log, waarover we het hier reeds meer dan eens hadden in den laatsten tijd, is dus de woest ontketende propagan- da-oorlog aan gang. Omdat het Reich niet anders tot oorlog kan komen dan door het Duit- sche volk wijs te maken dat het vech ten moet omdat het «omsingeld» is, heeft de Göbbels-centrale een alge- meenen aanval op Polen en Engeland ingezet. Wie thans geregeld de nazi-kranten volgt kan zich best een gedachte vormen van de hetze, die nu dag aan dag in de gelijkgeschakelde pers wordt gevoerd tegen de Westersche demo- kratiën. De ophitsingen zijn schandalig en grenzen in al hun misdadigheid soms aan het idiote. Zoo leert men uit zekere artikels en spotprenten dat kinderen in de Engelsche industrie moeten werken en er opium krijgen, dat de Britten Arabieren terechtstellen na hun de oogen te hebben uitgerukt; dat in En geland een hond meer waard is dan een mensch en dat in de koloniën kinderen als lokaas worden gebruikt bij de jacht op krokodillen Aan zulke hatelijkheden en andere paardenleugens moest ten spoedigste een einde worden gesteld, zelfs in het gemuilkorfde Duitschland dat niets anders dan zulke ongehoorde hetze- praat op bevel slikken moest. Maar hoe die waanzin tegenhouden? Daarop is de fameuze Engelsche kom- mandant Stephen King Hall uit zijn schelp gekomen, de man. die duizen den brieven aan partikulieren in het Reich zendt en er mee de verdraaide waarheid weer recht zet. Daarmee is de tegen-propaganda weer ingezet. Wel heeft het Lagerhuis zich verzet tegen het oprichten van een propa- gandaministerie in vredestijd om dat de Britten niets zoo vernederend vinden dan dat hun regeering een propaganda zou organiseeren met het doel de openbare meening te regle menteeren en te beheerschen maar de Engelsche machine tegen de Duit- sche hetze is al goed op gang. De British Broadcasting Corpora tion heeft gedurende de laatste maan den haar radiouitzendingen in acht verschillende talen aanzienlijk uitge breid. De British Council (Britsche Raad) haalt voortdurend de kultu- reele banden met andere landen nau wer toe en in het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken zal Lord Perth zich aan het hoofd stellen van een heringerichte nieuwsafdeeling. Samen met de aparte aktie van Ste phen King Hall, moet dit alles het misdadig werk. waarmee de Göbbelsen de massa in een nieuwe wereldkata- strofe pogen te stooten, neutraliseeren. De Engelschen doen het echter op hun eigen wijze kalm en diskreet. Geen scheldpartijen, geen hysterische ophitserijen. Neen, hun houding be perkt zich tot het zoo typische «presenting the British case» het aanbieden der Britsche zienswijze. Ook Frankrijk reageert. De Hitler- iaansche vlugschriften, die zoowat overal in de republiek worden ver spreid, alsmede de jongste schandalen over de nazi-inmenging hebben den doorslag gegeven. Frankrijk kan daarenboven niet stom blijven toezien op het feit dat vanuit Berlijn aan talrijke personen in Parijs en in de provincie (kamer leden, senatoren, journalisten, dok ters, enz.) brochures worden gestuurd, waarin de nazi-thesis over Dantzig wordt verkondigd. Zoo de propagandadienst van het Derde Rijk thans ook Frankrijk tot arbeidsveld koos, moest die brochure- surprise er onvermijdelijk een andere uitlokken. En die bestond hierin, dat Daladier den bekenden tooneelschrij- ver Jean Giraudaux heeft aangesteld tot chef van het pas opgerichte Fran sche propagandadepartement, dat on der den naam van «kommissariaat— generaal voor inlichtingen» bij het departement van den eerste-minister is ondergebracht. Zoo teekent zich nu het «pennefront» af, ontstaan door het onafwendbare noodlot, dat zich over het immer aanvallende nazisme voltrekt. Het is van belang voor de geschie denis dat in deze tijden nauwkeurig wordt genoteerd hoe en waarom de «witte oorlog» is uitgebroken. Het is maar als ze tot het uiterste gedreven worden door de aanmatigen de en dreigende houding van het «verschrikkelijk bewapende» Duitsch land i zooals een nazi het nog onlangs betitelde in een propagandabriefje aan Elzasser kennissen), dat de demo- kratiën zich met het woord te weer stellen zooals het nu ook gebeurt. Chamberlain heeft in zijn laatst gehouden rede zeer goed aangetoond welke zware verantwoordelijkheid weegt op de vergiftigde perspropagan- da, bij zooverre, dat de heeren uit Berlijn terugschrikken voor die verant woording. Ze roepen dan ook op kinderachtige wijze dat het de... anderen zijn, die er mee begonnen Een leugen te meer «Onder de staatslieden der wereld schrijft de «Berliner Lokal Anzei- ger» heeft Adolf Hitler als een der eersten aangedrongen op een stopzet ting van den «woordenoorlog». Toen was het nog tijd. De Fiihrer heeft echter geen antwoord gekregen, behalve dan een nog scherper hetze.» Voila Zoo trachten de nazi's zich voor de toekomst te dekken. Alsof vóór de recente aktie van Stephen King Hall iets tusschen de mazen der cen suur of de vingers der Gestapo kon doorglippen en h et Duitsche volk propagandistisch beïnvloeden Wat Göbbels en zijn knechten heb ben uitgericht zal voor het nageslacht niet meer kunnen verdoken worden, wat de dag van morgen ons ook bren- ge moge. Zij zijn het. die de veroveringstoch ten van Hitier hebben voorbereid met gruwelverhalen uit het Sudetenland destijds, uit Dantzig heden. Zij zijn het, die het Duitsche leger in beweging brachten en het volk deden gelooven aan de rechtmatigheid van het geweld. Zij zijn het, die nu weer een hieuwen slag prepareeren, waarmee zij het Duitsche volk door misleiding en be drog willen doen instemmen. Daarom is de tegen-propaganda thans een dringende noodzakelijkheid geworden. Het Duitsche volk wakker schudden vóór het te laat is, ziedaar hoe men nog de katastrofe zou kun nen vermijden. Maar het spreekt vanzelf, dat men zich bij het voorhouden van de waar heid niet door chauvinisme mag laten leiden. Want een leugen bekampt men niet met een andere en er is niets zoo moeiiijk dan iemand te genezen van den haat. Laten we hopen, dat degenen, die zich thans tot het Duitsche volk wenden met de vernuftige middelen waartegen de Gestapo-terroristen nog onmachtig staan, zullen doordrongen zijn van dien geest, waarmee de vrede alleen kan gediend worden. NICK Wanneer Engelsche, Amerikaansche en ook wel sommige Hollandsche lief hebbers naar België afzakken om er duiven te koopen, dan helt hun keuze gewoonlijk over naar die hokken, die bewijzen kunnen voorleggen van welke voorheemsche rassen hun vogels af stammen. Waarom? Omdat het een bewezen feit is, dat de zuiverste afstammelingen van oude goede soorten bij de nateelt de meesten waarborg geven, dat hun eigenschappen door het nakroost zal worden geërfd. Wij, Belgen, hechten maar weinig belang meer aan het ras of de onmis bare teekens van afkomst onzer dui ven. Het eenige wat wij wenschen is, prijzen te spelen en zooveel geld mo gelijk te verdienen; en daarom beproe ven wij dan ook alle mogelijke midde len om dien wensch vervuld te zien. Origine is bij ons maar van weinig tel meer zoo de duiven zich maar weten te onderscheiden in de wedvluchten. Zeldzaam en uiterst gering is voor zeker het aantal liefhebbers, dat een juisten pédigrée van hun ras kan opgeven, omdat er maar bitter weinig zijn, die er een stamboek op nahou den, zonder hetwelk, voor een hok dat jaren op jaren stand houdt, de regel matige afstamming der duiven onmo gelijk te onthouden is. Onze beste spelers moeten, zoo ze rechtzinnig zyn, bekennen dat ze re gelmatig nieuw bloed onder hun kolo nie mengen; zuivere oude stamsoor- ten, waarop nochtans sommigen zich roemen ze te bezitten, bestaan niet meer. tenzü dikwijls in schijn, omdat vele liefhebbers, die de boekwerken van wijlen Gigot gelezen hebben be treffende de oorspronkelijke Belgische duivenrassen en daarin het type en de pluimenkleur dier soorten hebben be studeerd, door het verschijnen onder hun kolonie van sommige dier ken merken, hieraan maar goed weg den voorvaderiyken rasnaam toekennen. En daarin ligt dikwyis wel het mee ste bedrog, dat gepleegd wordt in sommige verkoopingen, waar er bar- numreklame gemaakt wordt met rechtstreeksche afstammelingen van oude, vermaarde rassen, enkel en al leen omdat de duiven de uitwendige kenmerken dezer soorten dragen. De schrüver Gigot heeft immers aan al die oude vermaarde rassen een zekere eigenaardigheid toegekend. Zoo schilderde hij de Grooters of met dik ken kop en gevlekte pluimenkeus; de Vendomen van Karei Wegge heette hij zuivere blauwe met ronden kop; de Ansennen hadden een vuile plui menkleur en korten bek; kortom, aan ieder ras kende hy een zeker kenmerk, een eigenaardigheid toe, die, laat het ons maar zóó gelooven. wel bestonden by enkele sujekten dezer soorten, doch zeker niet by de algemeenheid. Spijtig genoeg hebben sommige on- eeriyke verkoopers, door het opgeven van leugenachtige pedigree s, menig goedgeloovig liefhebber om den tuin geleid en ze op die wijze soms fabel achtige sommen afgetroggeld. Nog al- tyd ontmoet men van die arglistige lieden, die op dergeiyke manier trach ten bedrog te plegen en hiertegen wil len wij onze lezers ten zeerste waar schuwen. Beste sportmakkers, laat u geen kat ten in zakken verkoopen en zwicht vooral die personen, die uitkomen met dezen of genen rassenstamboom, waar van ze niets bezitten. Mydt voorzich tig die verkoopingen en die hokken, waar van dergelijke oude glorienamen wordt gewag gemaakt, want dergelijke aankondigingen alleen moeten u reeds wantrouwig maken, omdat ze maar schyn zijn en enkel dienen, om de koo- pers van duiven te misleiden. Onlangs hoorde ik van een goedbe- faamd speler, wiens ras vooral bestaat uit vale duiven, vertellen, dat hy in een speciale volière een twintigtal zoo gezegde kweeksujekten had, allemaal gelijk vale, doch bestaande uit niets anders dan een saamgeraapten war boel, waarvan het gansche jaar door tegen hooge prijzen jongen worden verkocht. De aanwerver van een kop pel dergelijke vale jongskens gaat er prat op, thans de zuivere soort van dien kampioen te bezitten; hij waant zich al even onoverwinbaar als dezen, maar te laat ziet hy in, hoe deeriyk hy bedrogen werd. Wij zouden hokken kunnen opnoe men, waar iedere duif u spreekt van een wereldvermaard ras, doch wiens eigenaar moeite heeft nu en dan een Waarom. ïyden aan HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTSEN PIJN DER MAANDSTONDEN ala de WONPERBARE BRUINE POEDERS van der Apotheek DE POORTERE. te ST-NIKLAAS-WAAS. U oogenbllk- kelljk zonder schadelijke gevolgen van deze pijnen sullen bevrf}den. De doos van 8 poedert 4 frank. De drledubb doos 25 poedert 10 fr. ITe verkryg. In alte goede apotheken c< vrachtvry tegen Jaarlyks wordt op het vasteland een internationaal waterpolotornooi inge richt dat moet doorgaan als een soort Europeesch kampioenschap. Zelfs kun nen deze tornooien worden aangezien als wereldkampioenschappen, daar het nu eenmaal vaststaat, dat de beste poloteams, die zich bij' de Olympische spelen laten gelden, alle uit Europa komen. Al jaren is het Hongarye, die de plak zwaait over al de Europeesche teams. Ook bij dit zoo pas te Boetin- ghen in Nederland georganiseerd in ternationaal tornooi vertrokken de Hongaren als groote favorieten. De eerste wedstrijden hebben inderdaad de overmacht bevestigd van de Hon garen, doch met heel wat minder brio. Dat de Hongaren het van Holland wonen met 41, kan zeker niet schit terend worden genoemd, daar de Hol landers weliswaar belangrijke vorde ringen hebben gemaakt de jongste ja ren, doch niet van dat hout gesneden zün als de teams uit Duitschland en zelfs uit ons land. Onthutsend was verder het resul taat, door de Hongaren verwezenlijkt tegen de Italianen (4—3). Zelden hoort men van de Italianen en wat ze presteeren op waterpologebied. Men had algemeen den indruk opgedaan, dat ze als tweede- of zelfs als derde rangsteams moesten worden aange zien. Het feit. dat ze slecht nipt ver loren van de Europeesche kampioenen en gelijk speelden met de Duitschers, heeft meteen deze meening te niet ge daan. Op het oogenblik dat wij deze rege len schrijven is het tornooi nog niet geëindigd, zoodat wü ons geen volle dig denkbeeld kunnen vormen over de Italianen, die ons nochtans als bij zonder sterk voorkomen. Wat onze landgenooten betreft, die drie wedstrijden zonder Isselee moesten spelen (de moeder van den Bruggeling is zoo pas overleden), ze hebben prach tig het tornooi ingezet. Tegen Frank- ryk werd een heel stuk beter gespeeld dan dit het geval was vóór een paar weken en van de Hollanders werd met 5—3 gewonnen, dat gansch in ons voordeel moet worden uitgelegd. Jam mer dat wij Isselee zullen missen juist tegen Duitschland en Hongarije... en nu ook tegen Italië, dat zich zoo op hefmakend heeft aangesteld. Want het is uit de bekomen resul taten gebleken, dat wij voor de gele genheid op ons nationaal team moch ten rekenen... Wat er van zij, het komt ons voor dat Hongarije en ook Duitschland niet meer het peil bereiken, vertoond bij vorige gelegenheden. Anderzijds vergt Italië de volle aandacht. Het lijkt ons, dat de Italianen zoo niet op dit tor nooi dan zeker by latere wedstryden, resultaten zullen verwezenlijken die gemakkelyk met die van Hongarye en Duitschland zullen te vergelijken zyn. Wat Frankrijk en Holland betreft, deze teams blijven ter plaatse zwem men, figuurlyk gezien natuurlijk. Bij het ter pers gaan vernemen wij dat de Hongaren door Duitschland werden geslagen en dat onze landge nooten gelijk spel leverden met de Ita lianen. Hiermede worden bovengaande besluiten bevestigd omtrent het feit dat de Hongaren in verval zijn en de opkomst van de Italianen als gevaar lijk kan worden bestempeld. TANNER. De Belgische athletiekkampioen- schappen zyn achter den rug en veel ophefmakende verrichtingen werden niet geleverd. Geen enkel deelnemer slaagde erin een Belgisch rekord neer te halen, en toch kwam een jeugdige kerel fel op den voorgrond. We bedoelen hier den Brusselaar Diamont, die den titel der 400 meter vlak weghaalde in den tyd van 49" 7/10. Hiermede evenaarde Diamont het rekord, dat op naam staat van Ver- haert. en had de nieuwe titelhouder op het einde wanneer hy reeds zeker was eerste te eindigen niet «in of meer gestopt, dan had hy het Tekord op zijn naam gebracht. De manier waarop Diamont op het laatste al zyn tegenstrevers overstak, getuigt van zijn groote klas. Naast Saelens en Braeckman, die allerbeste jongeren zijn, hebben we nu ook Dia mont, waarop alle blikken gevestigd zyn. De 5000 meter vlak waren voorzeker de hoofdschotel van de kampioen schappen. De Antwerpenaar Chapelle vertrok als groot favoriet, maar hij verdween alras uit het strijdperk we gens een spierscheuring. Van Rumst beheerschte dan tydelyk den toestand, maar de Lökeraar schoot te kort aan forme om het tot het einde te kun nen volhouden. Het was tenslotte de Unionist Schroeven, die nu ook geen onbekende is, die den titel veroverde. Dat Saelens kampioen werd in de 100 en 200 meter vlak, moet als heel normaal voorkomen. De Bruggeling is nu ook een kracht, die zich reeds bij verschillende gelegenheden kon meten met befaamde vreemde loopers. Bosmans en Mostert ontmoetten weinig tegenstand in de 400 meter ha gen en in de 1500 m. vlak. Wijzen wij nog op de fraaie verrichting var; Braeckman in de 110 m. hagen, waarin Gebruikt ze eens. U zult nooit geen andere meer gebruiken. 17 klein prysken te winnen. Dat er nochtans liefhebbers zijn, die den echten stamboom van hun hok kunnen voorleggen, is zeker. Doch by 't doorbladeren van zulk studboek, stoot men regelmatig op nieuw inge brachte rassen, by zoover dat na een tiental jaren niet alleen de oorspron- kelyke soort verdwenen is, maar ook dikwijls is het type gansch gewijzigd, zoowel als de oogen- en pluimenkleur. In 1930 bezochten wij een vriend, een bekend liefhebber uit Westvlaan- deren, waar de beste duiven meestal roode en geschelpte waren met don kere kastanjeoogen. Nu oólangs zagen wy opnieuw de duiven van dezen kam pioen en tot onze verwondering ont moetten wij er niets anders dan blau we met geeloogen en zelfs hier en daar een witoog. Door herhaalde inmenging van an der bloed, werd de roode kleur traps gewijze weggekweekt, zonder dat de waarde der duiven er eenigszins door verflauwd is, wel integendeel Zooals dit hier het geval is, stelt men op zeer vele befaamde hoeken hetzelfde vast. Dat moet voor dezen, die zich wen schen duiven aan te schaffen hetzii oude of jonge, hetzij op de hokken of zelfs in openbare veilingen, een aan maning wezen om niet den naam van het ras te koopen, maar wel van goed te zien, of de liefhebber, van wiens ras men er begeert, wel een tegenwoor dig goed speler is en ook een eerlijk persoon is. Daarom kunnen wij het niet aanra den zich te gaan bedienen in den vreemde, bij gansch onbekende lieden Dat beteekent nu niet dat er elders ook geen eerlijke liefhebbers zyn, maar toch heeft men daarvan geen genoegzame zekerheid. Men zwichte zich vooral te gaan koo pen bij zulke lieden, die in de bladen of anderszins allerhande reklame ver kondigen; wees zeker, dat al die ver bloemde recommandatiën niet zeer te betrouwen zyn, immersGoede waar prijst zichzelf Men kijke er ook niet naar van wie of waar de aan te werven vogels oor spronkelijk zijn; zoo ze in den grond goed wezen, dat is wel 't voornaam ste Eindelijk vergete men niet, dat hoo ge namen hooge gelden eischen en dat het soms veel beter is. te gaan aankloppen bij kleine goede spelers, waar men van geen pedigree of stam boek weet te spreken, doch waarvan de duiven in de ernstige pryskampen gevreesd worden. Jaarlyks zien wij honderden en dui zenden duivenveilingen beleggen; 't is al puik ras en extra goed voor vlucht en kweek dat erop voorkomt, maar ongelukkig zyn ze op de vingers te tellen, degenen die zich in die ron kende verkoopingen iets goeds aan schaften. Oppassen is dus de boodschap CARLO. (Nadruk verboden). hy triomfeerde in een besten tyd van 15" 4/10, waarmede het Belgische re kord weer eens geëvenaard werd. Het is weer eens opgevallen, dat we nog veel te leeren hebben in het hoog- en verspringen, in het speer- en schijf- werpen. Langs die richting zal inten sief moeten geijverd woeden om het vereischte peil te bereiken. Zooals de lezer misschien reeds weet overleed in den loop van deze week de befaamde voetbalspeler van Gan- toise Marcel Dereuse. Op nog geen 21-jarigen leeftijd werd de arme jongen, die als voet baller alle talenten bezat om het aller hoogste te bereiken, aan de liefde van zyn ouders ontrukt. Marcel Dereuse speelde reeds op 14- jarigen leeftyd in de eerste ploeg van Gantoise. Iemand, die met het kom petitieleven vertrouwd is. weet best welke inspanningen van een beoefe naar gevergd worden. Marcel was ech ter jong en sterk en aangemoedigd door supporters, deed hij soms meer dan goed kon zyn voor zyn gezond heid. We gaan niet beweren, dat de voet balsport de rechtstreeksche schuld draagt van zyn overiyden. We moeten nbchtans zeggen, dat de jongen al te vroeg in de eerste ploeg optrad en inspanningen moest leveren die nog te zwaar bleken voor zijn jeugdig ge stel. Het kan een les zijn voor zooveel jongeren, zoolang mogelijk scholier of junior te blijven. In ieder geval is met Marcel Dereuse een heel knap voetballer en een beste jongen heengegaan. Gansch de voetbalwereld rouwt en langs dezen weg bieden we onze gevoe lens aan van innige deelneming aan de diepbeproefde familie en in 't bij zonders aan zyn ouders. LOUIS. TSJECHISCHE SOLDATEN NEMEN DIENST IN HET FRANSCHE LEGER 541 Tsjechische soldaten, die erin geslaagd waren over Polen de vlucht te nemen, zijn thans te Boulogne-sur-Mer Frankrijkaangekomen. Zij hebben dienst genomen in het Fransche Vreemdelingenlegioen en men ziet ze op bovengaande foto scheep gaan naar Afrika. Z":ZZsZ IN HET TROEBELE PALESTINA Huizen van de Joodsche wijk te Sa/ad zijn gebarrilcadeerd en bieden alleen nog dekking aan de wachtposten die een evenlueelen Arabischen overval afwachten

Voor Allen | 1939 | | pagina 5