BE EZEL EN DE KRAAI HET GEBRUIK VAN GEWOON GRAAN IN DE BROUWERIJ SCHAAKRUBRIEK 2>t NIEUWE Hoogdag voor de socialis tische jeugd te Luik op IA Augustas e.k. Neem toch de zoo spoedig en afdoend werkende "AKKER"TJES. Ze bevrijden U van Uw pijn, brengen U aanstonds een gevoel van behaaglijkheid en geven U Uwe werkkracht terug. Probeert ze eens! De "AKKERTJES" zijn het middel bij uit nemendheid, dat altijd verzachting en ge nezing brengt zelfs in hardnekkige gevallen. Volkomen onschadelijk voor het organisme, verlossen U "AKKERTJES", binnen weinige minuten, van elke pijn en elke onpasselijkheid AKKER V/GOR "Paai "toe fxzJt WT Vl/tM.tCajaM 4%4.fto-m.eu. -mei 7xiu#t UraAcft. y 4M.<x&PuA<A-.3€ttov^wioeJj^. Ml cuvuhoucUluL ■4c (umau. VaM. cLtu. D/tiuufïu. Vic^t/L •Ui.ap.8i -fteii ■iUoKtM. «ttK/Cfet. Ml jnifriche*. ti/i&fo 0V4A. tkt^t cUll f)/u&ulo&u. Vujjrt. 1roeJL- ■&&AX. Voiu*.euxfëuè.. vhoq&A. ML. nn - - e. -uxMt TEN LANDE Werf nieuwe leden en lezers aan het mooie weekblad DE BADKAMER RIMPELS VERDWENEN/ ZACHTE FLUWEELACHTIGE HUID - HEERLIJKE TINT Een verhaal voor onze kinderen PROBLEEM Nr. 264 door Hilda P. OPLOSSING N 262 eindspel OPLOSSING VAN HET EINDSPEL SNAAKS EN DUBBELZINNIG DE VRIJDENKER AKKERTJES - VOORDEELEN AKKERTJES VERDRIJVEN 8 - Voor Allen - 6 Oogst 1939 VG. 161 - 1251 BFL. SAVONNERIES LEVER FRÈRES. BRUXELLES 159.48 Het is vooral in de na-oorlogsche periode, dat bet gebruik van gewone granen arch beeft uitgebreid in de brouwerij en dit is dan wel hoofdzake lijk te wijten aan de steeds hoogere prijzen, welke voor mcut werden ge vraagd. Deze toestand is trouwens niet te be treuren, op voorwaarde dat men zeke re grenzen weet te eerbiedigen en geen overdreven hoeveelheden gewone granen gaat bezigen om toch den voortbremgstprijs zoo laag mogelijk te houden. De kwaliteit mag inderdaad niet uit het oog worden verloren. Trouwens heeft het gebruik van deze granen, in redelijke mate, eerder voordeelen dan nadeelen. De kwaliteit wordt er volstrekt niet nadeelig door beïnvloed dan wanneer de stabiliteit van het bier degelijk kan verbeterd worden. Veelal werden totnogtoe rijst, maïs en maniok gebruikt. Het zal misschien wel van belang zijn even na te gaan welke de voor- en nadeelen van elk dezer granen zijn. RIJST. Wanneer men alleen rijst gebruikt en in te groote verhoudingen, loopt men wel gevaar eeniigszins droge bieren te produceeren. Bijwijlen is de alkaniteitsgraad voldoende om ook de versuikering te doen vertragen, maar om dit te vermijden zal het voldoende eijn bij de gewone granen ongeveer 25 gram zwavelzuur per kwintaal te voegen. MAIS. Dit graan moet voor alles goed ontvet zijn en mag niet meer dan 1 t.h. vet bevatten. Eenigszins ransige maïs moet volstrekt geweerd worden. Zijn extraktopbrengst is wel wat lager dan deze van rijst maar maïs geeft aan het bier een bijzonderen, niet onaan- genamen smaak en maakt het tevens wat roomachtiger. MANIOK verschaft een buitengewo ne hocge opbrengst, juist omdat hy arm is aan stikstof en rijk aan zet meel. Maar daarentegen is maniok erg alkalisch, zoodat het bijna immer zal noodig zijn dit te neutraliseeren door het toevoegen van zwavelzuur, indien men een normale versuilkering wenscht. De hoeveelheid zuur welke men toeft te gebruiken zal natuurlijk verschillen volgens de alkaliniteitsgraad. Best lengt men het zuur op voor hand aan. Zonder risiko mag men dan gerust tot 50 gr. per kwintaal gebrui ken. Bijwijlen zal men zelfs moeten hooger gaan, echter nimmer 100 gram overschrijden. Wanneer men maniok alleen gebruikt en in nogal groote hoeveelheden, be komt men zg. «ledige» bieren, zonder vollen smaak. Indien we nu even de nadeelen en de voordeelen van deze drie graansoor ten nagaan, zullen we weldra moeten besluiten, dat het niet gewenscht is, een enkele alleen te gebruiken maar dat men veeleer van alle drie een zekere hoeveelheid zal gebruiken, zoo dat de fouten onderling kunnen verbe terd worden. Indien men deze gewone granen wenscht te gebruiken, moet men er natuurlijk voor zorgen een gepaste mout te bezitten. Bijzonder moet hij een hoog diastasisoh vermogen hebben. Men hoeft tevens den invloed van de hooge dosis oplosbare eiwitten, welke deze moutsoorten eigen zijn, niet te vreezen daar de andere granen steeds zeer weniig eiwit aanbrengen, zoodat de alzoo bekomen wort steeds minder stikstof zal bevatten dan wanneer we enkel mout zouden gebruikt hebben. Sommige brouwers hebben destijds een voorliefde getoond voor Ameri- kaanschen mout, waarvan de kiemen steeds zeer lang waren en die tevens een hoog diastasisch vermogen bezit. Het gebruik van deze moutsoorten is volstrekt niet noodzakelijk. Indien men er groote hoeveelheden zou van bezi gen. loopt men zelfs gevaar voor de stabiliteit der bieren. Europeesche mout is hier trouwens allerbest op zijn plaats. Nu we dit alles weten kunnen we wel nagaan hoe de gewone granen moeten gebezigd worden. In bovengisting, waar men de infu siemethode volgt en niet over een bij zonderen zieder beschikt, zal men de granen rechtstreeks in de werkkuip moeten brengen. In deze voorwaarden moet men er dan ook van afzien, rijst of maïs-semoule te bezigen, daar dezer versuikering steeds erg onvolledig zou zijn. Men zal dan zijn toevlucht moe ten nemen tot het gebruik van produk- ten welke een bijzondere werking on dergingen als pelletjes of ook neg zeer fijn meel, bijna uitsluitend bestaande uit zuiver zetmeel en dat dus geen of bijna geen versuikeringsafva! zal geven. Voor maniok blijkt het voorafgaande zieden het minst noodig. Het zetmeel van de maniok ondergaat veel gemak kelijker een invloed der diastasen als dit van rijst of maïs. In ondergisting is het gebruik van genoemde granen heel wat gemakke lijker. Zoo men hooge attenuaties zoekt is het aan te raden, de totale hoe\eelheid granen bij het eerste beslag te voegen. Indien echter het tegenovergestelde wordt gewenscht, dan zal men een ge deelte van het graan houden voor het tweede of derde beslag. Na een enkele proef zal men wel zelf de attenuaties kunnen regelen door een passende toe voeging van het gewone graan bij de verschillende beslagen. Ziehier wat Prof. Raux, van de Hoo gere Brouwerijschool van Nancy, aan beveelt: Zoodra het beslag een temperatuur van 60-62 graden bereikt heeft, zal men de gewone granen bijgieten, er zorg voor dragende, dat het mengen zoo volmaakt mogelijk weze. Zoodra dit gedaan is, zal men zwavelzuur toe voegen. echter alleen wanneer de al kaniteitsgraad van rijst of maniok dit vereischt. Dan zal men 1 graad stijgen per minuut tot men 63-69 graden be reikt wanneer men een hooge attenua- tie wenscht en tot 74-75 graden wan neer het tegenovergestelde dient be reikt. Men blijft ongeveer een kwart uur op een der beide temperaturen, om dan gauw tot zieden te brengen. Dit beslag zal men betrekkelijk lang laten koken, 45 minuten of zelfs een uur, daar een gedeelte van het zetmeel zich niet gemakkelijk laat omzetten. Trouwens vermeerdert men de op brengst naarmate men langer laat xoken. Niettegenstaande alle zorgen welke men aan deze granen zcu .besteden, zal men nimmer de totaliteit van hun extrakt bekomen zoo men niet kookt onder drukking. Verantwoordelijke uitgever a. Vercammen. St. Pletersnleuwstr. 64 GENT Het grootsche festival van de socia listische jeugd te Luik, dat tusschen 12 en 15 Augustus e.k. door de Roode Valken, de Sporters en de Jonge Wachten wordt ingericht, groeit tot een triomf. De jeugd heeft aan de partij ge vraagd haar bescherming te verlee- nen, wat de partij volgaarne gedaan heeft. Dinsdag 15 Augustus, O. L. V. He melvaart, wordt een Socialistische Dag der Tentoonstelling 's Morgens wordt een groote symbo lische stoet op touw gezet, gewijd aan de geschiedenis van het Belgisch so cialisme. De stoet zal eindigen met een alge- meenen optocht van de geheele socia listische jeugd van het land. Wagens met allegorische groepen zullen in den stoet rijden; portretten en prachtig versierde spandoeken zullen meege dragen worden, alsook al de socialis tische vaandels van het land. 's Namiddags, grootsche demonstra tie van de socialistische turners van België op de «Esplanade» van de ten toonstelling (25.000 plaatsen). 's Avonds: Waterspelen met verlich ting op de Maas in de tentoonstelling. Wij doen een oproep tot alle socia listen en aan alle socialistische groe pen van het land, de inspanning van onze jonge kameraden aan te moedi- ken. Wij vragen dan ook aan alle so cialistische groepeeringen. Inzonder heid drie maatregelen te treffen: 1) plaatselijk, gewestelijk en natio naal, de vaandrigs naar Luik te dele- geeren om deel te nemen aan den grooten optocht van de standaarden der B.W.P.; 2) een oproep te doen tot alle aan geslotenen, in massa naar den optocht te komen kijken, om er onze socialis tische jeugd hartelijk toe te juichen. Bijeenkomst voor den symbolischen stoet van 9 uur 's morgens af bij den van het station der Guillemins. Ver trek van den stoet te 10 uur; 3) een kleine financieele tusschen- komst hoe gering ook te storten op postcheckrekening nr. 1325.84 van Darchambeau, Bressoux opdat het on ze jonge vrienden mogelijk weze ten volle hun gelukkig initiatief te verwe zenlijken. Na Borgworm, na Kortrijk, moet ook de hoogdag van de socialistische jeugd ten volle slagen! De hygiënist heeft niet tevergeefs gezondere woningstoestanden en een milder gehruik van water en zeep gepredikt. De opvoeding van de mas sa maakt groote vorderingen; bewij zen daarvan zijn de ontelbare moderne huizen die opgericht worden en on middellijk na hun voltooiing gretige huurders vinden. Wie een woning zoekt, geeft de voor keur aan goed verlichte, luchtige kamers die natuurlijk aan de eischen van de gezondheidsleer moeten vol doen. Het zal den hygiënist dan ook niet meer zoo heel veel moeite kosten om van de badkamer, die voor 20 jaar als een luxe gold, een eerste ver- eischte te maken. Nochtans volstaat het niet eiken dag een keurige hadkamer te mogen gebruiken. De badkuip en emaille toe- behooren, wandbekleeding en vloer moeten steeds den glans behouden, die het kenmerk van de volkomen zindelijkheid is. De huisvrouw zal dan ook een voortdurenden strijd aan binden tegen zeepresten en kalkneer- slag die den glans van waschbak en badkuip bedreigen. Meneer vergeet den waschbak te laten leegloopen, of wel laat een ondichte kraan op de blanke badkuip verraderlijke grauwe sporen achter. Wacht u echter voor scherpe schuurpoeders, die het gla zuur krassen en onherroepelijk dof maken. Er bestaan in den handel zeer fijne schoonmaakprodukten, b.v. Vim, die de eigenschap hebben alle vuil te absorbeeren, zonder hard wrijven te henoodigen. Men strooit heel een voudig een weinig poeder op een vochtigen coek, wrijft daarmee zacht jes over alle oppervlakten, en spoelt met helder water na. Het Is zóó een voudig dat de hulsvrouw werkelijk niet te verontschuldigen is, als haar badkamer niet glanst van zindelijk heid. V-4. Zij vier A 8 dagen Mejuffer Drouet bekwam deze verbazende verandering in haar voorkomen in slechts 8 dagen. Lees hieronder haar brief waarin zij vertelt wat zij gedaan heeft en hoe elke vrouw hetzelfde doen kan. Ik kan nauwelijks mijn oogen geloo- ren schrijft Mej. Drouet wanneer ik aaar de fotos zie die ik 8 en 10 dagen ;eleden nam. Ik had lijnen en rimpels op mijn voorhoofd en rond mijn oogen en mond. Mijn tint was donker en vuil. Nu wekt mijn zachte, heldere ongerimpelde huid de bewondering en de afgunst van il mijn vriendinnen. Ik raad hen allen aan Je Tokalon, Voedsels voor de Huid te gebruiken de Rose 's avonds en de Witte in den dag. Velen van hen lachten totdat zij zelf een proef gedaan hadden. Na de verbazende uitslagen gezien te hebben waren zij zoo geestdriftig als ik. De Crème Tokalon, Rooskleurig, Voed sel voor de Huid, bevat Biocel het wonderbaar jeugdschenkend element, ont dekt door een befaamd Professor van de Universiteit van Weenen. Gebruik de Crème Tokalon, Rooskleurig, Voedsel voor Huid 's avonds zij voedt en verfraait terwijl gij slaapt. De huid wordt vast en vrij van rimpels. Gebruik in den dag de Crème Tokalon, Witkleurig om de huid frisch en helder te houden, de zwarte stippen op te lossen en uitgezette poriën samen te trekken. WAARBORG VAN TERUGBETALING Iedere vrouw die deze eenvoudige 3 minuten per dag behandeling volgt kan een zachte jongemeisjeshuid en een frissche bekoorlijke tint bekomen. De uitslagen zijn in duizende gevallen zoo verbazend geweest dat wij dezen onvoor- waardelijken waarborg van terugbetaling geven. Koop een tube of pot van de twee Crèmen Tokalon, Voedsels voor de Huid vandaag nog. Gebruik ze, zooals aangegeven, gedurende 10 dagen. Indien gij over de wonderbare succesvolle uitsla gen niet tevreden zijt zend ons dan de halfledige pot of tube terug en wij zullen U uw geld geheel terugbetalen. 't Was schemerdonker. Boer Pe ters en zijn vrouw zaten samen in de kamer. Daar hebt ge 't warempel al weer, zei vrouw Peters. Anders hoort ge geen geluid meer van hem, als hij 's avonds op stal staat en nu balkt hij den heelen tijd. 'k Ben er toch niet gerust op, zoudt ge niet eens gaan kijken, Gerrit-Jan, of hem wat scheelt? Och, zei boer Peters en trok eens kalm aan zijn pijpje, hij hoort zeker een anderen ezel in de verte, daar houclt hij een praatje mee, of hij droomt hardop... Maar als ge ongerust zijt, zal ik wel eens gaan kijken. En Gerrit-Jan stond op en slofte met een brandende lantaarn naar den stal, want daar was het vroeg donker. De boerin liep hem achter na. In de stal, ja, daar stond Grauwtje ongeduldig te trappelen en te krabben in zijn stroo. Soms hield hij even op, draaide onrustig zijn kop naar de kant van de stal deur, spitste de ooren en luister de... Dan ineens balkte hij en begon weer met zijn poot te krabben. De boerin keek eens goed rond in de stal, maar nergens was iets bijzonders te zien. De boer bekeek en betastte Grauwtje overal: Er mankeert niets aan, vrouw, zei hij. Toen krabde hij 't beest eens op de kop en klopte hem vriendelijk op zijn rug: Nu, nu, manneke! Maar het hielp niet ;de boer en de vrouw begrepen er niets van Nu was grauwtje weer even stil, tuurde naar de staldeur, luisterde... Hoor eens, Gerrit-Jan, zei de boerin opeens, wat is dat? Allebei keken ze nu, net als Grauwtje, naar de deur en spitsten ze, net als de ezel, de ooren; van die kant kwam een raar geluid, 't Was net of er wat schuurde en krabbelde en tikte tegen hout. Gerrit-Jan lichtte bij met zijn lan taarn. Hier is 't niet, zei hij, 't is buiten tegen 't luikje boven de deur. Maar hoe komt dat dicht, dat is nooit zoo. Ga eens mee, vrouw, we moeten er nu toch 't fijne van weten. Gerrit-Jan en de vrouw naar bui ten... En wat zagen ze daar in de schemering? Een kraai, die maar al tegen het luikje aan vloog, er met zijn vleugels en pooten langs schuurde, er tegen pikte met zijn snavel! Hij wil er zeker in, fluisterde de boerin, toe, Gerrit-Jan, doet gij 't luikje even op. Dat kon alleen aan de Binnen kant gebeuren. Allebei dus weer de stal in. GerriUJan deed het luikje open en jawel, dadelijk vloog de kraai naar binnen en dwars door de stal heen, regelrecht aan op... Grauwtje! Daar ging ze heel kalm zitten tusschen de lange ooren oij 't ruige haar op Grauwtje's kop, krauwde zich nog eens op haar ge mak met haar poot, blikkerde eens rond met de felle oogjes, stak toen de kop in de veeren en ging slapen. En nauwelijks was de kraai er. of Grauwtje werd rustig. Tevreden stond hijde kop heel stil, te wach ten, tot de kraai klaar was. Toen deed hij zijn oogen dicht en ging ook slapen. Gerrit-Jan en zijn vrouw hadden alles gezien, en een schik, dat ze er in hadden, dat kunt ge begrij pen. Dat is vast niet voor de eerste keer .zei de boer, toen hij weer met de vrouw aan tafel zat. Neen, die kennen mekaar al lang, lachte de boerin: ik wed, dat de kraai er morgen weer is, laten we nu oppassen, dat het luikje open blijft. En jawel, toen GerriUJan en de vrouw, nu met de meid en den knecht er bij, den volgenden dag tegen donker in de stal kwamen, duurde het niet lang, of daar had ge het! De kraai vloog door het luikje de stal in, weer recht op het ezeltje af, dat nu zonder te balken rustig had staan wachten. En weer ging de kraai zitten op Grauwtje's kop, en weer gingen ze samen sla pen. En precies zoo gebeurde het avond aan avond. Nooit'vloog de kraai naar het paard in de stal, nooit naar één van de twee koeien daar keek ze niet naar om: bij Grauwtje moest ze zijn. Kwam de kraai eens wat laat, dan draai de Grauwtje wel dikwijls de kop naar de staldeur, maar balken deed hij niet meer: Het luikje bleef nu altijd open. Daar zal ik voor zorgen, zei de boerin, dat hij niet zoo hoeft te verlangen en te roepen om zijn vriendinnetje, als die ééne keer. (Uit het Kinderbl. v. d. «Prol. Vrouw»). (uit «Fantasia») WIT: Ke5, Tc7, Pe6. Pion: d7 (4 stukken) ZWART: Ke7, Le8, Pd8. (3 stukken) Mat in EEN zet Slcutelzet: Lf2b6 ZWART WIT 1. K13—e2 Pd4+ mat 2. 'i'd3Dtl-t- mat enz. Acnt goede oplossingen van P. Baert, A. De Baei- seuer, Vantomme, Cn. riroeckx, P. Peeters, A. Van As. G. Van Heuwerbexe en a J. Eneman. Vier slechte van E.D., R.E.; R.D.h en Ferb. Weerlegging: op La7; Zwart: Tb3. pent de aame. Op Le3; Zwart: Le4— a8, scnept vluchtveld. Op Lg3; lijn- breuk; Zwart: fö—f4; en teixens is het mat verijdeld. De stand wordt hierdoor merkwaai- dig gewijzigd en brengt P: Baert aan de leiding met twee punten voorsprong op E. Dobbelaere. WIT: Kei, Pe2 (2 stukken) ZWART: Khl. Pion n3 (2 stukken) Wit begint en geeft mat in zes «et- ten. Een zoeken en tasten met het paard. Niet gemakkelijk hoor! Vindt gij de oplossing niet, zoekt dan veraer in deze ruüriek. ALS AF*WISSEijl.NG geven wij heden een fantazijprobleem waarvan de op lossing slecnts mogelijk is dank zij een leemte in het schaakreglement. TOEKOMENDE WEEK geven wij een nag aardiger. Onnoodig te zeggen dat deze geen uitstaans hebben met den wedstrijd. OVER VEERTIEN DAGEN begin nen wij aan de derde reeks van onzen wedstrijd. De varianten zullen er een groote rol in spelen, en eer wij aan het einde zullen gekomen zijn, zult u eenvoudig verbluft staan over wat de meest beroemde komponisten op dit gebied hebben bereikt. Om gemakke lijker tot een gradatie te komen tal aan ieder variant een punt toegekend worden. Het aantal prijzen zal wor den gebracht op minstens drie, en het aantal problemen op 25. Iedere deelnemer zal dus een mooie kans hebben om zich te onderscheiden van zijn mededinger, hetgeen de sportivi teit geweldig zal verhoogen. Wij hopen hierdoor nog meer scha kers den wedstrijd te zien bijtreden. Begonnen met 16 oplossers in de eerste reeks, bereikten wij het cijfer 27 in de tweede stand en gij die dit leest hebt het in uw handen om dit getal te doen aangroeien tot vijftig! WIT ZWART I. Kei—f2 Khl—h2 2. Pe2—d4 Kh2—hl 3. Fd4—15 Khl—h2 4. Pf5e3 Kh2—hl 5. Pe3fl p.h.3h2 6. Pfl—g3 mat Ik zie mijn man liever schaken dan jenever drinken, want dit laat ste is een beleediging voor de mensch- heid. Een beleediging die er velen door zwelgen. Bijna alle schaakmeesters en komponisten hebben initialen naast hun naam. Ik zou het ook zoover wil len brengen. Dat kunt gij. Wat denkt u van «R.I.P.»? Een schaker kan ook wel eens in nesten zitten. Bijzonderlijk als zijn dame in 't spel is. Ik dacht die partij op te geven. Toen zag ik dat den toren vast stond. een licht flitste voor mijn oogen Wat?! Het was toch geen vuur toren zeker? Ik ben draaier van stiel. Denkt gij dat ik mijzelf een schaakspel zou kunnen draaien? Welke draaier? Zeeldraaier, schroefdraaier, kurkendraaier, orgel draaier, pillendraaier, kazakken- draaier, windhaan- of rond-den-pot- draaier? I.JUIEN OM begeert op (ie hoogte te zijn der vrijdenkersbeweging, lees wekelijks PER NUMMER 0.60 fr. Voor drie maanden 8.fr Voor één Jaar 32.fr VOOR ANTWERPEN E. LAURIJSSEN, St. Laureysstraat, 56, Antwerpen. Postcheckrekening nr. 430.529. met Hoofdpijn of Migraine Zij werken vernissend snel en weren dadelijk elke pijn. Zij verstoren nooit de maag •n laten Uw hart en alle andere organen onstangetast. Zij laten zich daarom aan bevelen aan zelfs de meest gevoelige personen. Zij zijn volkomen smaak loos en glijden vanzelf door de keel. Het zijn Cachets. Zij blijven U helpen ook bij herhaald gebruik en boven dien went men er niet aan. Hun verbruik vergt slechts een kleine dosis. Zij hinde ren nooit en helpen altijd. Per 12 stuks slechts fr. 9.50. Per 6 stuks slechts fr. 5.— la alle apotheken verkrijgbaar. Hoofdpijn Migraine Tandpijn Spierpijn Lendenpijn Lumbago Pijnlijke Maandstonden Rheumatiek Overspanning Onpasselijkheid Lusteloosheid Verkoudheid Griep Inlluenza Koorts

Voor Allen | 1939 | | pagina 8