Stvijd-S^Fidihalismc^fiuilcwtland INTERNATIONAAL OVERZICHT VERLENGING VAN DEN LEERTIJD S.V.V. West'Vlaanderen ff Liberale en kristene vakbonden JCHOONE D TE GENIE EN ALWEER DAAGT ONHEIL OP UURROOSTER VAN RADIO'VLAANDEREN m V Buitengewoon provinciaal vrouwenkon gr es -piinMid&nd middeldat vc&ótci/tt Een Russische weerwraak Van München 1938 naar Moskou 1939 De verantwoordelijkheden van Chamberlain Het verraad van de Sovjets De bijeenkomst der Oslo-landen Het prachtige meer van Hofsfader het rustoord der werkende klasser is het werk van onze socialistische ministers SYNDIKALE KRONIEK is het geschikte pijnstillend middel voor de verlofdagen, want heèl heeft een dubbele werking het bedaart de pijn, het verdrijft) alle vermoeidheid. POEDERS RADIA Let er op! ALLEEN de Wit Kruis Poeders bij de H.H. APOTHEKERS verkocht, geven volledige WAARBORG van echtheid ■2 - Voor Allen - 27 Oogst 1939- Coup de theatre De vrede hangt aan een draadje. lederen dag wordt een nieuwe machtsgreep van de totalitaire as verwacht, die Europa in vuur en vlam stellen kan. Fransche en Engelsche politieke en militaire autoriteiten beraadslagen te Moskou met de Sovjet-vertegenwoordigers om een stevig jront op te stellen, dat van aard is de aanvallers tot bezinning te brengen of te bedwingen... En zie, daar wordt de wereld verrast door de grootste diplomatieke sensatie van deze eeuwtusschen Duitschland en Rusland wordt een ekono- mische overeenkomst afgesloten waarbij in ruil voor machines en afgewerkte produkten de Sovjetstaat grondstoffen aan het Derde Rijk leveren zal. En, om allen twijfel omtrent die daad van hulpverleening aan het nazisme weg te nemen, wordt die overeenkomst aangevuld door de aankondiging van een niet-aanvalspakt tusschen beide staten. Het huwelijk tusschen water en vuur, de verzoening van de twee doodsvijanden het nazisme en het bolsjewisme die niet hebben opgehouden elkaar te bestoken op alle fronten van de wereld en bij alle gelegenheden Deze gebeurtenis heeft met één slag gansch het diplomatiek knutselwerk, waaraan de wereldvrede nog vasthing, in duigen geworpen. Zij vormt omzeg gens de apotheose van den geest van immoraliteit die door de diktatoren in de zeden van de internationale politiek is ingevoerd. De gefopten zijn, in dit verband, degenen die geloof hebben gehecht aan Hitiers antikomintern-kruistocht en aan de pakten die onder dien slogan wer den bezegeld. In de eerste plaats Japan, dat in het Verre Oosten gansch den druk op het uitgeputte lijf krijgt van den Russischen tegenstanderdie in het Westen ontlast wordt. Geen twijfel, dat de driehoeksas Rome-Berlijn-Tokio haar einde nabij is. En wat zal Franco nu gaan vertellen, die een ontzettende broederslachting over Spanje heeft gebracht onder het voorwendsel van het bolsjewistisch gevaar Gefopten zijn nog de konservatieve kringen in de demokratische landen pan West-Europa die heimelijk het spel van het nazisme hebben aangemoedigd precies omdat zij nog de Hitler-hegemonie verkozen hoven het bolsjewistisch spook. Kn wie weet is het precies niet omdat in de laatste maanden zijn anti-rooden slogan niet meer doeltreffend is gebleken om de openbare meeningen bij de demokratieën te verdeélen dat de führer thans cynisch en brutaal van tiktiek is veranderd In ieder geval, op diplomatiek terrein beschouwd, beteekent het ontworpen monsterpakt een onloochenbaar sukses voor Duitschland en een verreikende nederlaag voor degenen die een dam hebben willen opwerpen tegen de nazi expansie. r De internationale annalen bieden geen vobrgaande van een staatsman die ongehinderd zooveel politieke en diplomatieke fouten en vergissingen op zijn passief heeft geboekt als de Engelsche premier, Chamberlain. Hij is de man van de niet-interventie in Spanje, die de totalitairen belangrijke strategische posities in de hand heeft gespeeld. Zijn naam is onwederroepelijk gekoppeld aan München, ioaar het lot van Tsjechoslowakije werd bezegeld en waar de weg geopend werd voor nieuwe totalitaire veroverin gen. Het zijn zijn kortzichtigheid en zijn kastevooroordeelen die een spoedig en tijdig akkoord met Rusland in den weg hebben gestaan. Het is nogmaals Chamberlain die deze nieuwe nederlaag te inkasseeren krijgt, welke ontzettende gevolgen kan hebben voor de belangen en het bestaan van het imperium zelf. En Chamberlain blijft eerste-minister. Wat meer is, de koppige grijsaard heeft voor zijn bewind volmachten gevraagd om aan den alarmtoestand waarin Europa verkeert het hoofd te bieden. Het is vooralsnog onmogelijk de volledige draagwijdte te beoordeelen van het aangekondigde Duitsch-Russisch niet-aanvalspakt. Maar in ieder geval blijkt Polen niet geneigd toe te geven aan dezen nieuwen druk en schijnt het vast besloten om desnoods voor Dantzig en voor zijn levensbestaan te vechten. Ook het Engelsche kabinet heeft tijdens zijn jongste zitting besloten, dat het on danks alles de aangegane verbintenissen handhaaft. Kan het nog wel anders Een nieuwe verloochening zou zeker Engeland het laatste stukje prestige, dat het in Europa nog bezit, doen verliezen en zou alle kleine staten in de armen jagen van het oppermachtige Duitschland. Hoe groot de tekortkomingen van Chamberlains diplomatie ook wezen mogen, zij zijn alleszins niet van aard de plotse zwenking van Sovjet-Rusland te verrechtvaardigen. Het niet aanvalspakt beteekent immers niet minder dan een gewetenloos verraad tegenover de pogingen tot vorming van een verdedi- gingsblok tegen totalitaire aanrandingen. Het is op dit oogenblik, aan den vooravond van een gebeurlijken machtsgreep, een verraad tegenover de vredes taak tot court. Het heeft de waarde van een aanmoediging aan de fascistische machtshebbers hun aanvalsplannen door te zetten. Het is tevens van aard de diep gezonken moraal van de Duitsche en Italiaansche massa's weer op te porren en deze geestdriftiger te stemmen voor een oorlog waarvan de winst kansen gestegen zijn. Men vraagt zich vruchteloos af welke doeleinden de Sovjet-diplomatie met haar dubbelzinnigheid nastreeft. Kan het Duitsch-Russisch niet-aanvalspakt vereenigbaar verklaard worden met het bijstandspaktdat nog steeds toepasselijk is tusschen Moskou en Parijs? Heeft Rusland dan zoo'n schrik van een oorlog wegens redenen van binnen- landschen aard Wil het handen vrij in het Westen om zich volledig aan de vraagstukken van het Verre Oosten te kunnen wijden Of wil het den Duitschen expansiedrang, die stilaan het Russisch gebied nadert, naar het Westen afleiden Tenware het spekuleerde op een oorlog tusschen de fascistische as en de Westersche demokratieën, oorlog waaraan het in de eerste tijden afzijdig zou blijven om naderhand in te grijpen wanneer beide partijen een zekeren graad tan uitputting vertoonen. Een middeltje, dat toelaten zou een maximum van politieke en ideologische vruchten uit het konflikt te halen Wat er ook van weze, deze blijk van Russische onbetrouwbaarheid heeft de troebele atmosfeer in Europa nog verergerd en heeft het oorlogsgevaar nog doen toenemen. Intusschen heeft de Belgische regeering het initiatief genomen de Oslo- landen tot een konferentie te Brussel uit te noodigen. Naar het schijnt zou deze bijeenkomst op meer praktische gronden berusten dan een loutere en platonische manifestatie van vredelievendheid. Het zou het probleem van bevoorrading in oorlogstijd zijn, dat een voor name plaats zou innemen op het programma der besprekingen. Het is inderdaad een feit, dat een gewapend konflikt tusschen de groot- mogendheden zou gepaard gaan met een onverbiddellijken ekonomischen oorlog waarvan ook de neutralen scherp de terugslagen zouden aanvoelen. Het is dan ook dringend noodzakelijk dat de onzijdige staten hun ekonomie in dit verband van nu af aan organiseeren, alsook dat een bepaalde houding ivordt vastge legd inzake de handelsbetrekkingen met de oorlogvoerende partijen. Een zeer ingewikkelde kwestie trouwens die zeer gemakkelijk de neutraliteit in het ge drang kan brengen. Laat ons hopen, dat de konferentie te Brussel tot tastbare en praktische resultaten leide en dat zij den grondslag legge van een blok waarvan reeds op dikwijls gesproken ishet blok der kleine vredelievende staten, die hun macht, hun prestige en hun onafhankelijkheid zouden grondvesten op een daadwerke lijke belang ensolidariteit. Onlangs werd door het schooltoezicht onder den titel .Aan de Gezinshoof den de noodige onderrichtingen vev- strekt aangaande den schoolplicht, be treffende de kinderen geboren van 1926 tot 1933. Het Gewestelijk Comité voor de ver lenging van den leertijd op zijn beurt verwittigt de gezinshoofden, dat jon gens en meisjes geboren in 1925 voort de lessen moeten volgen van de lagere school, of naar een hooger onderwijs gesticht, naar een huishoud- of vak school met daglessen, volgens de keus der ouders, moeten overgaan, of, zoo geen gelegenheid daartoe bestaat, zich bij het gemeentebestuur aanmelden voor de bijzondere leergangen, die het Gewestelijk Comité inricht, Indien het noodig blijkt. Vrijstelling wordt verleend, indien het gezinshoofd aan het Comité het bewijs verschaft, dat zyn zoon of doch ter aan den leerplicht van het Lager Onderwijs voldaan heeft, regelmatig In een fabriek of werkhuis werkstellig Is of een vaste bezigheid heeft, welke kan gelijk gesteld worden met het werk in een handels- of nijverheidson derneming. Indien het noodzakeiyk blijkt, den jongen of het miesje tehuis te behou den, om in het bedrijf behulpzaam te zijn, moet daartoe een aanvraag ge richt worden tot het Gewestelijk Co mité, die over de gegrondheid van de aangevoerde redenen oordeelt. p. s. Voor verdere Inlichtingen, kan men zich wenden voor Oost- Vlaanderen tot het Gewestelijk Comité voor de verlenging van den leertijd, provinciaal bestuur, 7e Afdeeling, Gent. Op Zondag 3 September wordt te 1.15 uur, in het feestpaleis te Roese- lare, een buitengewoon kongres ge houden voor de S. V. V.-beweging van West-Vlaanderen. Volgende punten zullen er behandekl worden 1) Herziening provinciale bij drage; 2) Winteraktie; 3) Plaatselijke statuten. Ben kort inleidend verslag ln ver band met het eerste punt van de dag orde, wordt vooraf naar al de vrou wengroepen Ivan de provincie ge- stuw». DE laatste dagen is de Interna tionale toestand eens te meer op hoogspanning toegespitst ge worden. En wel zoo erg, Jat de menschen andermaal koorrsige bevliegingen van angstaandoenirig heb- be ngekregen. Maar is het onheil dat ons op nieuw scherper dan ooit bedreigt, al van de lucht verdreven geweest sinds de sombere Septemberdagen van ver leden jaar? Het komt ons voor, dat sindsdien de lucht nog nooit zuiver is ge worden; hetgeen nochtans de menscuen niet belet heeft op sommige ougen- blikken te vergeten dat er wenselijk gevaar in hing. Zoodra een weinigje ontspanning intreedt stelt men een herademing bij de menschen vast en herneemt het leven zyn gewonen gang. Maar hoe gewenscht ook dat a.'les zijn normaal verloop zou kunnen heb ben, toch mag niet te licht gedacht worden dat bij het afwentelen van een onweerswolk alle gevaar daarmede ge weken is. Want zich laten wiegen door valsche veronderstellingen strekt tot niets, wanneer dan toch de toestanden on zuiver en gevaarvol blijven. Weliswaar moet men de verhoudin gen niet slechter inzien dan zij wer kelijk zijn, maar het past toch ook niet te vergeten dat er gevaar bestaat wanneer werkelijk dergelijk element aanwezig is. Onze bekommering moet het steeds blijven, al te doen wat in ons bereik lig torn het gevaar af te weren; doch dit doen we niet met moedwillig de oogen te sluiten voor hetgene zich afspeelt, en maar op te schrikken wanneer de spanning zekere hoogte punten benadert. Zulke houding Is eerder nadeellg dan hij voordeelig zyn kan, want de schok ken die alsdan verwekt worden en in werken op het menschelijk gevoel zijn des te heviger en te gevaarlijker. Beter is het de aanwezigheid van het gevaarlijk element kalm en bere deneerd aan te stippen, maar onderwyl niet na te laten het noodige te doen aan poging en inspanning om een goe den afleider van dit gevaar te vinden. Zeker, het probleem stelt zich in ternationaal; doch dit wil daarom niet zeggen dat iedereen in zijn midden niet iets ertoe bijdragen kan om mil dering voor de verwikkelingen te be trachten. Men moet ook op sommige momen ten ervoor zwichten de geruchten op alarmeerende wijze te verspreiden dan zy werkelyk aan gevaar Inhou den. Want panleik verwekken kan ieder een, maar het berokkend nadeel ervan herstellen, dat kan men minder. Daarom moet men zidh vooral zwich ten van welkdanige aandrijving in een of anderen zin. Men moet niet doen alsof elk gevaar van goed uit de voeten is wanneer in feite de toestanden niet zuiver zijn en men moet ook het ergste niet aamoe- pen, dan wanneer er nog kansen over bleven om een gespannen verhouding te milderen. Bijgevolg is het maar best dac wij trachten bij de werkelijkheid te blij ven; aldus zullen wij het best onze gemeenschap dienen en bydragen tot het algemeen welzijn van land en volk. Onze vredelievende inzichten mogen ons geen oogenblik verlaten; maar ij mogen ons evenwel ook niet uit een geest van gemakzucht naar een misda dige zwakheid laten overhellen. Het eene zou ons zoo nadeelig Hun nen zijn dan het andere. Daarom is het maar best dat wij trachten het evenwicht te oewaion, en ons door niets van de goede hou ding laten afbrengen. Dan zal ons zeker geen verwijt tref fen dat wij niet getracht hebben ons zelf te blyven en boven alles de kans hebben gesteld om ongedeerd uit welkdanig internationale verwiKKeiing te geraken. Laten we bygevolg zelfs in de meest spannende oogenblikken ge tuigenis géven van een kalme houding en een waardige gedragslijn. Want het is niet met het aanhitsen vaa onze zenuwen dat wij iets aan de zaak zul len verbeteren. Integendeel, een koort sige houding kan ons slechts beletten gezond en verstandig door te denken, daar waar alle aandacht gevergd wo: dt ons ons doorheen alle moeilijkheden een weg te banen. Zonder het gevaar te aanroepen of te aanbidden, mogen wij het ook vlet willen wegtooveren of kunstmatig ver drijven. Zulke struisvogelpolitiek vaat trouwens tot niets. De werkelijkheid begrijpen en in zien, dat is het juist wat ons geen oogenblik mag ontgaan. Zonder zwartkijkers te willen zijn, mogen wij dan toch ook niet alles roos kleurig willen inzien. Wanneer onweerswolken aan den ge zichteinder opdoemen dan moeten wy door een open oog van hebben cn ty- dig onze voorzorgen ertegen nemen, maar niet onschuldig wachten en toe zien alsof wy van alles kunnen ge spaard blyven, en dan reddeloos en hulpeloos aan het huilen gaan wan neer wij dan toch door een onweersbui worden verrast. Neen, zoo kunnen wij ons niet aan stellen, want wy weten te zeer uit het verleden en bij ondervinding, dat wy dan toch eerst of laatst bij den hel- schen rondedans betrokken worden. Voorzichtigheidshalveterzelfdertyd het gevaar onder oogen te nemen en er een houding tegenover aan !e ne men, die past en die ons waardig is. Welnu, indien wij ons in dezen ge- dachtengang laten leiden door de plichten en het geweten, die ons op de schouders drukken, dan mogen wy met een meer gerust gemoed de toe komst tegemoet gaan. En wat ook achteraf de uitkomst van deze internationale verwikkelingen zijn moge, zullen wij ons niet te scha men hebben over onze gedragslijn J. DE CONTNCK. Geen enkele afdeeling mag nalaten een speciale zitting aan de bespreking van dit verslag te wijden en een sterke afvaardiging naar het kongres te stu ren waar ook nog de propaganda voor de komende maanden zal geregeld worden. We rekenen dan ook op een goede opkomst en een vruchtdragend ver loop der besprekingen op het kongres. De provinciale sekretares: SIRENE BLTEJCK. DAT prachtig meer, of beter ge zegd, meren, van Hofstaden, want benevens de tamelyk uit gestrekte bassyns, zijn er nog 2 groote meren (35 Ha. en 25 Ha) met een watervolume van min of meer 5 millioen m3, waar vandaag onze werk- menschen en burgers hun hart opha len en genieten van de mooie gezon de natuur, Is er gekomen dank zij de soc. ministers. Pas was de patron E. Vandervelde, belast met het ministerschap van Volksgezondheid te beheeTen of hy vatte reeds het plan op van het toen malig bestaande Hofstademeer dat en slechte faam genot ,iets te ma ken, waarvan de arbeidende klasse zou kunnen genieten. Helaas, de katholieke en liberale pers, die best wisten dat de patroon, indien hij er in slaagde zijn plan te verwezenlijken, een daad zou gesteld hebben waarover zooals het thans het geval is ledereen met den meesten lof ging spreken en dewelke in 't voordeel van zijn departement zou pleiten Volksgezondheid was echter het werk van een socialist gingen als echte bezetenen op tegen den patroon. Ze spraken over geldverkwisting. De politieke toestand verplichtte Vandervelde ontslag te nemen en Wau- ters A. volgde tem op. Weer trok de socialist ten velde voor de verwezen- lyking van Hofstade en weer speelde de pers der reaktionnairen haar vui le rol. Wauters hield stand en buiten een krediet van 5 millioen, voor ont eigeningen bestemd, werd een kre diet van 15 millicen ingeschreven op de buitengewone begrooting van het departement. Maar de klerikalen gaven zich niet verloren en hun dui kers- en afbrekingswerk werd in het geniep voortgezet. Eindelijk, dank zij den Invloed hun ner ministers, werd het krediet ver minderd op 7 millioen. Het in 1935 opgemaakte ontwerp, voorzag een uitgave van 37 millioen. Trouwens in Nederland voorziet men voor het uitvoeren van het boschplan een krediet van 30 millioen. Wauters, omringd van de vrienden Hofstaae, hei prachtige ontspanningsoord der arbeidersklasse, tot stand gebracht dank zij de onverpoosde werking der socialisten, kent een reuzen- sukses. Zondag laatst was het de beurt aan de socialistische zwemgroepen <Vrije Zwemmersdie in het moderne zwemstadion uitstekend geslaagde wedstrijden hielden. 1) Waterpoloploeg A die groep B versloeg met 5—3. 2) De flinke Vrije Zwemmers van Mechelen. 3) Start 100 m. mannen Jan Vranckx, Direkteur der werken, Bourgeois, architekt, Elon Jaraux, Pons Poupaert, Ingenieurs, Milan, Wynants, en Van Utten, leden van den technischen staf, staken stout van wal en bereikten zegevierend de haven. Hun doel, het publiek laten genie ten van een strand, dat uit oogpunt hygiëne en goede zeden, volledig vol doening schenkt en toegankelijk is voor den eenvoudigsten, was verwe- zenlykt. En laat ons hun feliciteren, hun werk is prachtig, er valt afboluut niets op af te keuren. We hebben een groot meer van 35 Ha. over een lengte van 750 meter, met een zachte helling, voorzien van een zandoever. Voor dit strand staan, ln een halven cirkel, de hoofdgebouwen, bestaande uit een Inrichting met 200 kabines voor het aan- en uiblcleeden der zwem mers. De sanitaire inrichtingen vol doen aan de jongste eischen der hygië ne. Rechts en links bevinden zidh tevens ruime café-restaurants, die ook be schikken over een gedeelte van het wandelterras, dat op het dak is aan gelegd. Aan den voorgevel van het gebouw allerhande stands. Aan de uit einden 2 pic-nic-gelegenheden. In ge val van slecht weder dienen deze plaatsen om te schuilen. Een betonweg leidt het publiek naar de roei-inricr.ting; deze omvat een ruime looods voor bootjes en een eet gelegenheid. En dan een derde groep bouwwer ken; het zwemstadion, en café-restau rant. Dit prachtig oord wordt druk be zocht. Wat zal die pers, die eens Hofstade betitelde als een geldverspilling, nu doen. Hofstade, het strand der arbeiders is er gekomen, dank zij de socialisten. Arbeiders, gaat er even heen, u zult er u goed vermaken in een gezonde en prachtige atmosfeer. BR. N. JA, waarde lezer, er bestaan ook liberale vakbanden. En deze liberale vakbonden, waarvan de zetel te Gent is ge vestigd, hebben onlangs gekongres- seerd. De heer Coulonvaux. voorzitter van de liberale party, heeft bij die gele genheid in Le Soir een artikel ge schreven, waarin hy den lof maakt van het liberaal syndikalisme. Indien men den voorzitter van de liberale party moest gelooven, zouden de liberale syndikaten, die naar sa menwerking van de arbeiders en de werkgevers streven, de redding heb ben gebracht. Hij heeft een heftige reaktie ver wekt by de kristenen. In het kristen dagblad La Cité nouvelle ver scheen een artikel waarin op het be toog van den heer Coulonvaux wordt ingegaan. De schrijver van dat artikel eischt voor de kristenen en de Roomsch ka tholieke kerk heel de verdienste voor de lotsverbetering van de arbeiders klasse op. Paus Leo XIII, die de ency- kliek Rerum Novarum de wereld heeft ingezonden en de misbruiken van het ekonomisch liberalisme aan de kaak heeft gesteld, zou den vreeselijken toe stand hebben ontdekt, waarin de ar beidersklasse van de negentiende eeuw verkeerde. De heer Coulonvaux en de schrijver van het artikel in La Cité nouvelle nemen, beiden, de verdediging op van de sociale rechtvaardigheid. Zij oor- deelen dat de winsten van het kapi taal niets mogen afdoen aan de recht matige belangen van den arbeid. In dien men hen moest gelooven, zouden noch de liberale, noch de kristen vak bonden hun lot heblben verbonden aan dat van een politieke party. De kristen journalist blykt zeer on- geloovig te staan tegenover de bewe ringen van den liberalen leider. Hi] schryftDe kristen vakbeweging is geboren uit de onverdiende ellende van de arbeiders, welke in 1891 aan*de kaak werd gesteld door Z. H. Pi us XI tusschen haakjes gezegd, de kristen journalist vergist zich, want de ency- kliek Rerum Novarum is van de hand van Leo XIII En hy voegt er aan toe De liberale syndikaten, waarvan slechts sinds enkele jaren spraak is, zyn geboren uit de onverdiende el lende van de liberale partij. Wij vinden die polemiek tusschen twee neofieten van het syndikalisme tamelijk onbeschaamd. Geen enkele maakt gewag van h?t socialistisch syndikalisme. Hun stil- zwygen omtrent dit laatste bewijst dat zij een slecht geweten hebben. Beiden eischen zij het monopolium van het ware syndikalisme op. Zij schryven liever niet over het socialis tisch syndikalisme, omdat zij niet kun nen ontkennen dat het den weg heeft gewezen aan de arbeidersklasse. Er bestonden in ons land reeds so cialistische vakbonden rond de jaren 1860 en 1870. De meeste van deze vak bonden hebben, in 1885 reeds, de Bel gische Werkliedenpartij opgericht, die de party was van de vereenigde arbei ders. Dezen meenden een nieuwe partij te moeten oprichten, daar de twee traditioneele partyen de katholieke en de liberale totaal onverschillig waren gebleven voor het ondraaglijk lot van de arbeidersklasse. De eerste syndikalisten werden ver volgd en gebroodroofd door de liberale en katholieke werkgevers, in den naam van het ekonomisch liberalisme, dat nipmand nog durft verdedigen. De geestelyken hielpen de eerste syndikalisten steenigen, omdat zij re- volutionnairen waren, met andere woorden, omdat zij hun lot niet meer wilden dragen met de gelatenheid, die de geestelijken aanpredikten, en om dat zij het partikulier bezit bedreigden, waarvan de kerk al de voorrechten er kende. Eerst in 1891, pakte Leo XIII uit met zijn encykliek, vooral omdat hy met ontzetting vaststelde dat de ar beiders, in steeds grooter aantal, den rug toekeerden naar een kerk, die het opnam voor de verdrukkers, tegen de verdrukten. De kristen vakbonden ontstonden oi - te vermijden dat de katholieke par tij, die gesteund werd door de kerk, eiken aanhang zou verliezen onder de arbeiders. De liberale vakbonden werden uit den grond gestampt door enkele mees tergasten en lakeien, die als verkie zingsagenten optraden voor hun libe rale werkgevers. Die liberale vakbon den hebben de vrijheid van de arbei ders aan banden gelegd. Zie Eekloo, Moerbeke en Tienen. Liberale en kristen vakbonden heb ben hun lot verbonden aan dat van de twee partyen, die in het verleden de meest wraakroepende onrechtvaardig heden tegenover de arbeidersklasse heb ben geduld. Indien deze partijen niet steeds meer openlijk tegen de eischen van de ar beiders durven optreden de defla- tiepolitiek bewyst nochtans dat hun reaktionnaire traditie geen ijdel woord is is het te danken aan de socia listische vakbeweging en1 aan de B.W.P. De liberale en kristen vakbonden, die niets zouden zyn zonder de socia listische vakbonden, tooien zich met andermans veeren. O. D. S. DAGEN Golflengte 267,4 m. Golflengte 201,07 m. Morgen uitzending Namiddag- uitzending Avond uitzending Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 07,00 - 10,00 07,00 - 10,00 07,00 10,00 07,00 - 10,00 07.00 - 10,00 07,00 - 10,00 07,00 10,00 13,00 - 20,00 13,00 - 17,00 14,00 - 20,00 13,30 - 18,00 14,00 - 20,00 13,00 - 21,00 14,00 - 17,00 geen 20,00 - 24,00 geen 20,00 - 24,00 geen geen 21,30 - 24,00 750 Men schrijft ons «n hier en elders s a Vanmorgen kreeg f>'°" hevige hoofdpijn, daarom nam TJn van Uw tabletten fn een kwartier later was Ik vr,enden en bekenden aan SrusseL bevelen- Wil IOO goed III" soohaast -luk WIT KRUIS poeders te sturen- want Ik sou n,e. zonderti,, In afwacht,ng mijner goede poeders- em-Mollne («lino's). Ver. Staten Amerika. «nt ben «er tevreden over ,Wpoeders:ik heb er veel voor- deel van in mijn hoofd... Doloralne (Kanada). Een plotse verandering van de luchtgesteldheid, te veel sport, te veeli zon en lucht dit alles kan oorzaak zijn van een of andere hinder») lijke ongesteldheid hoofdpijn, lichte koorts, vermoeidheid... Maar U hoeft hiervoor niet te vreezen, indien U er aan gedachd hebt een kokertje WIT KRUIS tabletten bij uw reisgoed te voeger»^ Het volstaat immers, er een van ln te nemen en eenige oogenblikketlj te rusten daarna voelt U zich weer frisch en levenslustig. HET WIT KRUIS HET WIT KRUIT HOOFDPIJN EN KIESPIJN - ZENUWPIJN - PIJNLIJKE MAANDSTONDEN DUIZELIGHEID - VERMOEIDHEID - KOORTS EN GRIEP - RHEUMATISCHE PIJNEN. CACHETS TABLETTEN VERSCHILLENDE VORMEN - DEZELFDE INHOUD Ot doos van 24 poeders De proefdoos van 8 poederj De famftledoos van 48 poeder» IN ALLE APOTHEKEN II fis 4 Ir. 20 Ir. De koker van 24 tabletten De koker van 12 cachet» 6 fr» De doos v.2 cachets voor handtasch 1.50 fr. LABORATORIA TUYPENS TE SINT-NIKLAAS-WAAS I lfl

Voor Allen | 1939 | | pagina 2