4 Geeraardsberqen EREMBODEGEM WELLE MEIRE Mei den heer Jacquemolle aan hel hoofd ging hel socialistisch bediendensyndikaal den d'eierik in DENDERLEEUW Herzele Een treurige herinnering aan den kommunisl Jaquemotte Overboelare HAELTERT Nieuwêrker^n A AAN DE OUDERS A.T.B. NIEUWS ARBEIDERSSPORT BAL RADIOHULP Is het waar of niet Vrije Tribuun By de afrijzers De kommunisten zijn de grootste huichelaars die men zich inbeelden kan Gemeenteraadszitting KERMIS Besluit Kommunisten, wie zijn nu de bedriegers NAAR PAMEL GROOTSCH OPENLUCHTFEEST 7 - Voor Allen - 27 Oogst 1939 ARRONDISSEMENT AALST De socialistische vrouwengroep op doorreis te Brussel Socialistische Vrouwenbond Wanneer onze vrouwen den wensch te kennen gaven een uitstapje naar Brussel te maken, dan ontrolt zich voor hun oogen het beeld dat ze zich van de Belgische hoofdstad maken de prachtige winkels en de scnitte- rend verlichte magazijnen, en het slen teren langs de Brusselsche hoofdlanen. En toch is er in de hoofdstad zooveel anders te bewonderen. De musea, de groote openbare ge bouwen en monumenten, ja, die had den onze vrouwen in het voorbijgaan wel eens vluchtig in oogenschouw ge nomen, maar tot een bezoek en een kennismaking met wat er werkelijk in die gebouwen te zien en te leeren valt was het nog nooit gekomen. Dat was dus ditmaal het doel van onze reis. Van vele gezellinnen hoor den we 's anderendaags, dat ze in de zelfde voorwaarden nog menigen uit stap willen ondernemen. En ik kan het gelooven Claes Mathilda. 1 Gij hebt uw kinderen lief en zijt terecht bezorgd om hun toekomst. De keuze der school aan dewelke gij ze zult toevertrouwen, moet daarom goed overwogen worden. Wij, de vrienden van Kind en School, willen u daarin behulpzaam zijn en u raad verschaffen terwille van uw kind en zijn later leven. Uw meis jes of jongens zenden naar een katho lieke school is ze toevertrouwen aan een partijschool zooals trouwens klaar en duidelijk is vast te stellen bij de uitstappen door deze instellingen inge richt (de blauwhemden van 't Kol lege, de groene mutsen en andere der lagere scholen, de gemeene houding der kinderen van 't vakantiepatronaat der katholieke scholen die steeds moe ten huilen bij 't voorbijtrekken der gemeenteschool) Daarom, geachte ouders, hebt gij als plicht te zorgen dat uw kinderen in een Officieele School komen, waar alle politieke en godsdienstige overtui gingen in de ruimste mate geëerbie digd worden. De Gemeenteschool moet dus DE SCHOOL zijn voor uw kind, want daar is een vakantiepatronaat inge richt. daar krijgen alle jongens en meisjes van zes jaar oud een boeken- tasch, daar komt Sinterklaas eigen handig geschenken deelen, daar kun nen uw kinderen onder de middaguren soep eten en onder goede bewaking op de school blijven, daar worden lessen in de Fransche taal gegeven die ver hoogd zullen worden tot het maximum uren door de Wet toegelaten vanaf 1 Oktober 1939 en daar zijn schoolreizen en feesten zooals in groote steden. Zoohaast de nieuwe gebouwen er zul len staan, zal er studie zijn tot zes uur. Gij zult dus niet meer twijfelen maar op 13 September e.k. uw meisje zen- r'1 ""T de Wegvoeringstraat, uw jon gen naar de Kaai of Buizemontstraat, i -i uw kleinen van 3 tot 6 jaar op den Buizemont of in de Wegvoeringstraat. Vrienden van het Off. Onderwijs, Geeraardsbergen. 4 Waarde makkers, wij hebben een on- vergetelijken dag in Denderleeuw be leefd. Een talrijke schaar A.T.B.'ers had er aan gehouden aanwezig te zijn op de inwijding van het nieuw kam peerterrein. Het is prachtig gelegen, midden het natuurschoon aan den oe ver van den Dender; voorwaar een plekje dat wij nog dikwijls zullen op zoeken. Wat hebben wij genoten, gespeeld, gezongen en gedanst rond de Natuur vrienden-vlag. Het hartelijke berg- vry was niet uit de lucht. Zondag namiddag eerst een heerlijk bad ge nomen; daarna mee gedaan aan de jeugdspelen op het plein en na ons goed uitgerust te hebben, bereiden wij de terugreis voor. En zoo liep een heer Hike dag ten einde, die gansch in den geest stond van kameraadschap en broederlijkheid. En nu onze reis naar de zee Op Zaterdag 26 Augustus aan het Volkshuis, te 6 uur, vertrekken we naar Gent. De kameraden van daar zullen ons een éindje tegemoet komen, waar wij hopen te overnachten. Des anderendaags, rond 7 uur, zullen wij dan opbreken om verder te trekken naar Brugge, waar we ons zullen op houden om te eten en eens rond te kijken vooraleer verder te gaan naar Oost-Duinkerke, waar wij tot den Dinsdag blijven. Dan trekken wij de grens over naar de Fransche kust, de sociale tentoonstelling te Rijsel en te Roubaix. Waarna wij aan de terug reis zullen denken en tevens ook met vol verlangen naar deze van toeko mend jaar. Belangrijk bericht Gedurende de kermisweek zullen de bueelen open zijn van 9.30 tot 10 uur. Op kermis-Zondag gesloten. 4 4 4 Muziekmaatschappij «De Verbroedering» WIE GAAT BR MEE OP REIS Zooals verleden week reeds gemeld werd door ons bestuur beslist een uit stap te doen, waaraan al onze muzi kanten zullen deelnemen. Gewone- en beschermleden en zelfs gewone partij- gencoten kunnen de reis meemaken. Inschrijvingen worden aanvaard door kameraad Gustaaf Van De arre, of in het volkshuis. De uitstap zal gedaan worden op 24 September. De reis geschiedt per auto car en gaat over Edingen, Soignies, La Louvière, Houdeng-Goegnies, Marie- mont, bloemvelden van Genotte, Nij- vee en Halle. De prijs der reis is vastgesteld op 18.50 frank. Het bestuur. 4 Aan de socialistische oud- stryders en gewezen soldaten Bij deze doen wy een dringenden oproep tot u allen, om heden Zondag, 27 dezer, te 9 uur, in het volkshuis te genwoordig te zijn, om stoetsgewijze deel te nemen aan de aloude kermis- processie, die een onzer schoonste ker- misopeningen is. Daarom rekenen wij ten stelligste op aller aanwezigheid. Dat elkeen deze oproep aanschouwe als uitnoodiging. Het bestuur der S. O. S. Koöperatief «De Verbroede ring» KERMISBROOD. Onder deze ru briek werd verleden' week bij vergissing in het blad afgekondigd dat de kleine melkbrooden aan 9 fr. worden ver kocht. Wij houden er aan deze vergis sing, die niet door ons werd begaan, te herstellen, en te bevestigen dat de prijs wel degelijk 10 fr. is, zooals ge vraagd werd door onzen bode en in den winkel. De brooden mogen in de bak kerij afgehaald worden Zaterdag, van 4 uur af. BUREELUREN KERMISWEEK. Koöperatief. Maandag gesloten; Dinsdag, Woensdag en Donderdag open van 9 tot 11 uur. De andere dagen open zooals gewoonlijk, van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Tabakbewerkers. Maandag geslo ten; Dinsdag, Woensdag en Donder dag, open van 9 tot 10 uur. De an dere dagen open zooals gewoonlijk. Fabriekwerkers. Zelfde regeling als van de tabakbewerkers. Bureel Monnier en Durant. Zelfde regeling als van het bureel der koöpe- ratieve. Men doet ons opmerken dat er geen ziekengelden zullen worden uit gekeerd voor den Zaterdag. Jetonverkoop. Gezien Prudens in verlof gaat. zullen er geen jetons wor den verkocht van Zaterdag 26 Oogst af tot Vrijdag 1 September. Broodronden. Buiten den Maan dag van kermis, zal de gewone brood ronde alle dagen gedaan worden. Winkel. Open den Maandag tot 11 uur. Den Dinsdag, Woensdag en Donderdag, tot 2 uur namiddag. De andere dagen als naar gewoonte. Vredas goed vertrokken Verleden week speelde Vreda haar eerste oefenmatch, dit tegen een Gent- sche ploeg, gezien Wetteren op het laatst verwittigde niet te kunnen ko men. Daar de Gentsche ploeg sterk opgesteld was, dachten wij Vreda zal een pil te slikken krijgen Maar onze jongens besloten er anders over en slaagden erin Gent onder den knie te houden, en het seizoen in te zetten met een 20 verwinning. Waarlijk, na Zondag mogen wij zeg gen, dat Vreda dit seizoen een hoofd rol zal spelen. Want onze ploeg zal voor het aanvangen van het kampioen schap nog gevoelig versterken. Wij lo ven al onze jongens voor hun moedig optreden verleden Zondag. Wij zijn nu benieuwd, wat op Zondag 3 September, onze ploeg zal vermogen tegen Vil voorde. Wij raden onze supporters aan. zich direkt te laten opschrijven in het Volkshuis, om de verplaatsing mede te maken. Aan u spelers zeggen we Flink ge oefend Aan oud-spelers Met deze worden degenen welke niet meer optreden en nog kleedij van Vreda bezitten ervan verwittigd, dat zij deze ten laatste tegen Woensdag moeten binnenbrengen, of dat wij ons anders genoodzaakt zouden zien maat regelen te nemen. Ter gelegenheid van de kermisweek geeft Vreda in de balzaal van het Volkshuis prachtige bals, op Zondag 27 Augustus, vanaf 6 uur, aan 2,50 fr.; Maandag van 9 uur 30 's morgens aan 1 fr., en 's avonds vanaf 6 uur, aan 2,50 fr. inkomprijs. De zaal zal prachtig versierd zijn en er is gezorgd voor een goed orkest. Partijgenooten, sportmannen, brengt een bezoek aan het bal, zoodoende steunt gij Vreda D. A. Bij de propagandaclub Op Zondag 17 September richt de propagandaclub een prachtig bal in. Deze datum is genomen daar het mu ziek op 24 September op reis gaat. Dus Zondag 17 September. Op Dins dag 26 September geven wij een prach tig variété-feest, waarvan wij toeko mende week een uitgebreid verslag zul len geven. Van nu af moet daar over gesproken worden. D. A. 44 De Roode Balspelers Op Zondag 27 Oogst, te 9 uur, ver gadering in het volkshuis voor alle le den, om samen naar de kermisprocessie te gaan. Dit bericht geldt als uitnoodiging. Vaerenberg G. 4 4 4 Socialistische Vooruitziende Vrouw Het weze aan de moeders herinnerd dat er Maandag, 28 Augustus, geen raadpleging voor de kinderen plaats grijpt. We verwachten echter een des te grooter getal aanbiedingen de daar op volgende week, zijnde Maandag 4 September. PATEET MARIA. Repareert uw radio bli u thuis G IT S T DE VOS Gcntschestr., 37, Geeraardsbergen Verhuring van pick-up voor café Bij onze A. T. B.-ers Inhuldiging van een kampeer terrein Verleden Zaterdag en Zondag is al hier in de prachtige meerschen en bosschen aan den Loter te Leeuwbrug een nieuw kampeerterrein van A T. B. ingehuldigd geworden. Zaterdag kwamen talrijke groepen A.T.B.-ers uit vele streken van Oost- Vlaanderen naar hier afgezakt uit Geeraardsbergen, Aalst, Dendermon- de. Gent, Wondelgem, St. Niklaas, enz. Deze laatste groep was de tal rijkste. Toen 's avonds het kampvuur of het vreugdevuur aangestoken werd, waren daar een 200 jeugdige menschen ver- eenigd. De in koor uitgevoerde liederen maakten een machtigen indruk op de zeer talrijke nieuwsgierigen, welke uit de buurt waren komen kijken. 's Avonds nog vereenigde zich het jonge volkje in het achturenhuis, dat natuurlijk bomvol was. 's Zondags greep eigenlijk de inhul digingsplechtigheid plaats. Nadat allen een goeden nacht in een dertigtal tenten, waaronder zeer prachtige hadden doorgebracht, werden ze tegen 11 uur opgeroepen om naar het woord der leiders te luis teren. De kameraden Pieters en De Bruyn Armand hielden gelegenheidstoespra ken en verklaarden het kampterrein voor geopend. 's Namiddags trokken onze Natuur vrienden weer weg om naar hun woon plaats te fietsen. De Natuurvrienden en A.T.B.-ers hebben een prachtigen dag beleefd en zijn meteen een nieuw en mooi gele gen kampeerterrein rijker geworden. Berg vrij 4 Onze nieuwe reis De voorbereidselen voor onze twee- daagsche reis in September zijn ge troffen na de vergadering van /er- leden Zondag. De reis gaat bepaald door op Woens dag 13 en Donderdag 14 September. De eerste dag gaan we naar Hamoir, met wandeling over de heuvelruggen van Sy naar Logne. Koepons vragen tot Bomal. We overnachten in het mooi hotel te Palogne, tusschen Logne en Sy, in de prachtige vallei. De tweede dag, groote autocarrit naar de beroemde stad Reims, in Frankrijk. Reims is een groote stad met prach tige monumenten en een wereldbe roemde kathedraal, die onder den oor log zoozeer geleden heeft onder de bombardementen. De heerlijke rit gaat over Bouillon. Sedan, enz. Terugkeer over Rethel Charleville. Te Namen nemen we den trein om terug te keeren. De autocarrit komt op 45 frank. Er zijn slechts 30 plaatsen. Wie meegaat, gelieve zich onmid dellijk in het lokaal te laten opschrij ven Groote kermis Zondag, 27 Augustus a.s., grijpt de jaarlijksche kermis plaats. Alle kame raden zullen er aan houden op die dagen hun lokaal een bezoek te b-<n- gen. Het zal er gezellig toegaan, ter wijl de bolders op de baan elkaar zul len bekampen. Fanfare Maandag, 28 Augustus, tweede ker misdag, te 8 uur 's avonds, geeft onze fanfare een koncert op de Dorpsplaafs. Alle kameraden gaan er naar luis teren. Zondag, 10 September, naar Pamel voor de vlaginhuldiging aldaar. Vóór een paar weken hebben wij geschreven over de seizoenarbeiders. Hier in 't zwarte nest van Herzele zijn er nog menschen van het V.N.V die trachten met vuile of gemeene praktijken onze aangeslotenen te mis noegen, maar niets baat hun. Wij zullen nu maar eens formeel de vraag stellen, want met hun uitla tingen weten ze niet, hoe ze iemand kunnen in 't gedrang brengen. En ziehier wat er zich voordoet; Een werkman gaat naar Frankrijk voor een 6- of 7-tal weken en komt terug met een afdankingsbewijs. Deze moet zich met zijn pensioen- kaart naar de werkbeurs begeven, om te onderzoeken of deze moet geklas seerd worden als nijverheidsarbeider ofwel als seizoenarbeider, en dit niet tegenstaande deze reeds alien hun verzekerheid hebben bewezen met nij verheid-arbeidsdagen. Wel hier in Herzele is er iemand die beweert, indien deze menschen zich bij 't V.N.V. aansluiten, ze als nijverheidsarbeider zullen geklasseerd worden. Jefken, wij stellen u formeel de vraag hebt u dan een haartje voor deel in het gewestelijk bureel? Is EEN. Is er iemand die u een bijzondere gunst verleent? Is TWEE. Of doet gii aan demagogie? Is DRIE. Deze vraagskens zijn niet zoo moei lijk te beantwoorden, nietwaar! Heb nu eens den moed ze te beantwoor den gij hebt wel den moed zoo'n taal te spreken tegen onze menschen. WAT ANDERS Maar zie wat de fronters niet ver tellen Een lid aangesloten bij V.N.V. komt bij ons (Algemeene Centrale) op een moment dat het moet onderzocht wor den of deze kan aanzien worden als gezinshoofd. Na onderzoek wordt dit toegestaan, maar hij heeft bij V.N.V. alleen voor zichzelve genoten, en heeft nog 9 we ken steun voor zijne moeder te goed, niettegenstaande de steekkaart 4 het toelaaat, en ik er met betrokkene reeds naar hun bureel ben voor ge weest. Ondanks we de klacht mon deling aan den bestuurder hebben overgemaakt en wij geschreven heb ben naar den verantwoordelijken sekretaris, komt daar niets van in huis. Zijn dat geen gemeene praktijken? Is het waar of niet Die menschen durven alles. Een lid van ons verhuist naar V.N. V., staat op zijn lidboekje 4 bijdragen achter; het heerschap dat de vrouw van dezen heeft weten te bewerken, vindt het niet beter, dan zelf het lid boekje maar af te teekenen, wel ver staan het lidboekje van ons. Zijn dat geen gemeene streken? Heeren, zou dat aan ons ook toege laten zijn Wij verwachten ten minsten bat ie? vragen in uw blad zullen beant- wo.rd werden. Moerenhout. ..V. Een groep partijgenooten gereed voor de reis Om een debat te sluiten De heer Van Audenhöve trekt zich terug Het schijnt, dat mijnheer Van Au denhöve er zijn gesting van krijgt nog langer zijn artikels «Aan den Schand paal» tegen mij uit te spelen. Ik vraag nochtans niet beter dan eerlijk met malkaar te diskussieeren en den zwem van verdachtmaking aan mijn ad1, es, in breede trekken, aah de volksopinie uiteen te zetten. Nochtans herhaal ik het. dat hij in zijn eigen vuil zou stikken, 't Is ten andere de reden, waarom hü niet durft. Mij bedreigen, mijnheer Van Auden höve, mij voor het gerecht ter verant woording te roepen, als ik zou voort gaan met mijn artikels in «Voor;Allen» dat laat mij ijskoud. Eén ding weet ik zeker: moest gij Vee-en-Veéërp 't ge recht zelf zijn. dan vloog 1k den ^ak in alleen maar omdat ik de domo kratische stelling verdedig tegen alies wat naar fascisme en diktatorschap ruikt. Ik weet ten andere, maar al te gr ed. dat onze vroegere kampers Pastoor en Priester Daens alleen en uitsluitend te vinden waren voor .een demakrati- schen striid, voor meer recht en een beter volksbestaan. Ik weet nog beter; dat hun geëerde woorden, omgezet in werkelijke .iaren werden beloond m»t e°n stuk gehoon en laffelijke bespotterlt. Ik ben er een die zal blijven velgen hun wenken spijt dwingelandij en geweld, zij het dan ook van den Vee- en-Vee-ër Van Audenhöve. V. R., oud-Daensisf. De heer Van Pottelherg is naar het zonnige Zuiden Terwijl veel arbeid°rs die "roeger bij den heer Albert Van Pottelsberg werkten en nu afgedankt zijn. nog immer wachten orti terug aan het werk gesteld te worden, is de hoer Al- bert afsoreisd naar het zonnige Zuiden en verblijft voor 14 dagen te Rrmë." Al de kiesbeloften, al de klachten en vragen van ziin gewezen arb"idcrs. lapt de heer Albert aan ziin hielen. De oaus zal me dat wel kwijtschelden denkt hij. En intusschen wachten vele arbei ders... Zij wachten zooals zuster Ar.na! 4*4 De Kleistraat en de Groene- weg zijn belangrijke schan dalen op het gebied van het onderhoud der wegenissen Kleistraat... Groenéweg!... Twee schandalen! De Kleistraat is een zeer belangrijke straat, 't Is de verbindingsweg van de wijken Resschebeek en Ten Bosch naar het centrum der gemeente. De Groeneweg is kort; maar de toestand ervan is verschrikkelijk. Daar moet absoluut verandering aan komen. Burgerlijke Stand OVERLIJDENS. D'Haes Geonie, 76 j.. Vrijheidsstraat, 3. Haeck Fau- la. 19 m-, IJZerenwegstraat, 45a. GEBOORTEN. De Koek William, Dorp. 64. Schollaert Frans, Wehe- weg. 12. De Troyer Josef, Geeraard- bergen steenweg, 58b. De Conseth Remi, Driesstraat, 1. Van Hieven Marguerite. Groenstraatje. Ds Cort Francois, Roncevaalstraatje. Fap- paert Etienne. Wij krijgen den volgenden zonderlingen brief Erembodegem, 19118-39. Mijnheer de Uitgever, Ik ben een tijd bij de partij der airijzers geweest. De komedie, die bij dit soort omgaat, was mij te sterk en ik ben er van onder getrokken. Als ik van «d'afrijzers» spreek, weet ge na tuurlijk dat dit de Fronters, nu de Vlaamsche nationalisten zijn de mannen die groeien a-la-Hitler en Le ve Dietschland roepen en verder al le stomme streken uithalen. Ge moest eens roeten, hoe zij hun lijst voor de gemeenteverkiezing samengeraapt hebben. Ge kent den heer Vergeylen. Hewel, dezen heer. die een onder nemer is, hebben ze alles beloofd. Vol gens de h. Albert Coppens zei, moest hij zich niet geneerenhij zou werk in overvloed gehad hebben. En dan kwamen er allerhande beloften uit Denderleeuw van den heer Vijverman, filzoo is de heer Vergeylen gelijmd Maar na de gemeenteverkiezing zag ik den heer Vergeylen werken uitvoe ren bij de socialisten zijn vijanden zoo gezeid. Van al die beloften kwam niets in huis. Hij kreeg zelfs niet het huis of de villa van den fronter D'Haese, te He- kelgem, hun armen senator. De andere kandidaten hebben ze ov dezelfde manier gelijmd Maar ik schrijf u nog. Ik ken nog vele oort jes van de afrijzers. Met achting. S. V. M. Ruslarid, vanwaar onze kommunis ten hunne bevelen ontvangen, steun de het republikeinsche Spanje tegen over de fascistische machten van Ita lië en Duitschland, die aan de zijde van Franco streden. Hitier groepeerde eenige landen te genover het kommunistisch Rusland; het «anti-kominternpakt». De wereld moet gezuiverd worden van de Joden en de kommunisten, zei Hitier. En wat gebeurt er nu? Het kommunistisch Rusland sluit een niet-aanvalspakt af met Hitler- Duitschland en laat den vrede en de demokratische landen in den steek. Is het niet waar dat de kommunis ten de grootste leugenaars en de grootste huichelaars zijn die men zich indenken kan? Opgedragen aan hun gewezen kan didaat, den heer Schaltin, die hier bijna député was met 45 stemmen. Op 10 September, naar Pamel Op 10 September rijden onze velo- rijders naar Pamel. Zie verder het programma in het blad. Volgende week geven wij 't juiste uur van bij eenkomst. van 18 Augsutus 1939 Op Vrijdag 18 dezer kwam de taad in buitengewone zitting bijeen. De heer burgemeester opent Ie ver gadering na verklaard te hebben, de wet te zullen toepassen tegenover de raadsleden, die incidenten zouden u!t- lokken. zooals het gebeurde op de laat ste zitting. De h. Meert, aan wién zulks bijzon der zou mogen gezegd worden, is de eenige afwezige. Het verslag der vorige zitting, als ook het 3e punt nopens den verxoop van sparren voor 1940, worden a'ge- meen goedgekeurd. Het 2e punt: wijziging der begroocing 1939. Er wordt lezing gegeven van een brief, waarin de redenen worden op gegeven tot het niet goedkeuren van de" begrooting door de Bestendige De putatie; er is in totaal 87.649 fr. te kort en het gemeentebestuur wordt verzocht gebeurlijk nieuwe belastingen te heffen. Vriend Simoens verklaart, dat het bestuur besloten heeft liever da.i ziin toevlucht te nemen tot belastingen, de noodige som te besparen op ver schillende posten, plus een reserve \ror onvoorziene uitgaven; hü hoopt dat de katholieken hun goedkeuring tul len verleenen. Soreker b°treurt de af wezigheid van den h. M°ert en zal hem" dan ook niet aanvallen: alleen herinnert hij aan de aktie door be doelden persoon gevoerd voor het af schaffen der straatbeiasting, we! we tende, dat deze er nu zoo noodig is als toen de katholieken meeste- wa ren. Die brief is daar trouwens een bewijs van. Ook lien hü zoo hoog on met dien boni van 181.000 fr. in 1938 en ge ziet nu dat od hetgeen we voor zien hadden voor bet betalen der -'nt- eigeningen voor dit' jaar, nog 'a' moe ten geschrapt worden, teneinde zeen nieuwe lasten et moeten stemmen. Francois betoogt .dat Simoens de zaak voorstelt oo ziin manier en dat er wel zoovel boni is, waarop deze aan Francois de vraag stelt; of hü wel dien br'ef van daareven begrepen heeft? Francois vervolgt zijn ja:oog en verklaart ae wijziging niet goed te keuren, evenals zijn partijgenooten. Schepen Simoens betreurt dat üoor hem zal tegengestemd worden, uaar er ook een som van 5.800 fr. wordt voorzien voor de C. O. O., waarvan hijzelf voorzitter is. Van De Neucker vraagt nog aan Francois waarem de katholieken met al hun boni die onteigeningen niet betaald hebben, terwijl zij nog mees ter waren. De Bruine wil doen gelooven dat er door de katholieken goed bestuurd is en dat zij toch straten gemaakt heb ben, waarop kam. Simoens antwoordt, dat hadden zij goed bestuurd, r.u al de binnenwegen zouden hersteld zijn voor hetzelfde geld waarmee ze nu eén enkele straat en hier en daar een stuk hebben gemaakt, omdat de Staat in dien tijd voor groote werken tusscaen de kosten kwam voor 89 Met hier en daar een straat te beginnen en niet te voleindigen hebben zij het geld der inwoners verkwist, hetgeen door ons nooit zal gedaan worden. De wijziging van de begrooting wordt goedgekeurd met 5 tegen 3 stemmen. Nadat de eerste schepen de afb; e- kende oppositie gevoerd door de ka tholieken hekelt, sluit deze belangrijke zitting. N. B. Aan de noodlijdende kristen arbeiders, die maandelijks hun man daat moeten ontvangen der C. O. O., vragen wij wat ze denken over de hou ding van hun kristen demokratischen vertegenwoordiger in wien zij hun ver trouwen hebben gesteld. Heeft hy niet samen met den heer Francois, voor zitter der C. O. O., tegen het bijzoer der krediet gestemd van 5-800 fr.. dat moest dienen om aan de noodlijdenden regelmatig in iedere maand hun man daat uit te betalen? Is het niet, zoo als wy vroeger hebben geschreven? Zit de heer Walraevens hl den raad niet om samen met de katholieke kon- servatieven de arbeiders in het a'ge meen in den rug te schieten?, Arbeiders, noodlijdenden, houdt daarvan rekening; werpt in de toe komst uw stem niet meer verloren aan een kristen demokraat, die onner den hiel zit van mijnheer; uw belan gen zal hij nooit mogen verdedigen of hy vliegt de deur uit! Zonder al te veel belang te hech.en aan de maneuvers der kommunistische valsche eenheidspredikers, blijkt het ons nochtans noodzakelijk onze leden op hun hoede te stellen tegen de oude maar altijd vernieuwde taktiek van menschen zonder doktrine voor wie alle middelen goed zyn, die er maar enkel op uit zyn den vakbond te gronde te richten na zien van de leiding te hebben meester gemaast. Ten titel van dokumentatie, geien wij hierna de vertaling van een artikel dat verscheen in Le Peuple van 17 Juni, geschreven door kameraad Ever- ling, die jarenlang sekretaris was \an de afdeeling Brussel. Men weet, of zou moeten weten, cat van 1922 tot 1924 het ledental eer afdeeling Brussel met 36 procent ver minderde. Dat was het bestuur Jac- quemotte. Van 1925 tot 1928 was er stabilisa tie, indien wij rekening houden n.et de overdracht van 625 gemeentene dienden aan de Centrale van open bare diensten. Dat was het bestuur Everling, met een slecht geslaagde proef voor eenheid. Figatner, voorzitter, en Valkar, se kretaris der Russische bedienden, die naar Siberië werden verbannen om als eerlijke eenheidsbelijders opgetreden te zijn, zouden hierover kunnen mee praten indien zij nog in leven zi'n Want het is wel begrepen dat de een heidsbelijders in Rusland worden van kant gemaakt. Van 1929 tot 1932 verhoogde het le dental der afdeeling Brussel met 54 procent, hetzij gemiddeld met 14 pro- Onze reizigersclub Toen onze S. V. Vrouwen dezen zo mer reisvaardig stonden heeft menig kameraad geeroogig zijn Eva nageke ken. Wij hadden allen den indruk: «Onze vrouwen zijn ons voorgeloopen' In het reizen en we hebben 't Zien» Mannen, kameraden, toen neboen we gezegd: Toekomend jaar nemen wy onze revanche, dan gaan we vast cn zeker ook op reis en dan roepen wij 't vrouwtje toe: best lacht lest lacht! Om dien wensch te vervullen heeft de propagandaclub in zijn schoot een reisclub gesticht. Daar geld het beste en onfeilbaar middel is om een dege lijke reis in te richten en wij kameir,- den over een beperkt budget beschik ken, is de «menie» de eenige knoop die dient doorgehakt te worden. Na wikken en wegen is een gelukkig ini tiatief geboren. De goede spaarders- bond die in het Volkshuis reeds lang bestaat, komt ons spontaan zijn meu beltje, te zeggen een kastje met 1"eel- vuldige verdeeiingen, bereidwillig aan te bieden. Wij hebben snel gebeten, als een snoekje in het frissche water. Van de groote kermis af beschikken wij totaal over de geldmachine; wie lid wil worden van den reizigersclub kan zich laten Inschrijven bij den lo kaalhouder. De 42 eerste ingeschrevenen zyn ze ker een spaarhokje met naambriefje te bekomen, lanterfanters en teiaat- komers zullen staan te geeuwen en spijt komt altijd te laat. Dus spoedig ingegrepen; het aantal hokies is beperkt. Allo, kameraden, wij reizen om te leeren door geheel het land. HET BESTUUR. Volgend schrijven is door ons gemeenteraadslid gezonden aan het kollege van burge meester en schepenen Mijnheeren, Ik heD de eer u te laten kennen, dat ik voornemens ben het schepanen- kollege te ondervragen over onregel- matigneden, die volgens men my ver zekert, zouden bestaan in het huren van armengoed. Landen, die zouden toebehooren aan den openbaren on ier stand, zouden gehuura zijn door icaen der kommissie van onderiingen onder stand. Artikel 55 der wet op den op r.iba ren onderstand, verbiedt formeel aan elk lid der kommissie een goed in huur of in pacht te nemen, welke toebehoort aan de C. O. O. Ik zal u de namen laten kennen, welke mij zijn opgege ven en vraag een spoedige oplossing. Terzelfdertijd een ondervraging te mogen doen over het aanstellen van de jaarmarkt, als feestdag der gemeen te. Door dit aanstellen verliezen onze wcrkloozen een dag steungeld. Zou ons nieuw schepenenkollege wil len goed maken wat het oud sollege misdaan heeft tegenover onze wèrk- menschen? Ik zou de heeren zeer dankbaar zijn als dat zou kunnen geschieden op de eerstkomende vergadering en bie.it u, heeren, mijn beleefde groeten. G. ELSKENS, gemeenteraads'id 4 4 4 Zondag is het kermis en te dezer ge legenheid zijn er in Haaltert vier velo- koersen. Zaterdagnamiddag eene -..or beginnelingen tot 17 jaar oud ojj on zen sportman Stant Van Impe. Maandag, in den Eekent, een wijk waar wij vele leden tellen in onze ver schillende bonden. Om onze leden van den vakbond te voldoen zullen w ij in den Eekent een schoone beker len geschenke geven- Voormannen en leden op post. Woensdag koers voor onafhankelij- ken; 3500 fr. prijzen; op de Hoogstraat wordt deze gereden. Donderdag koers voor beginnelingen op den Brul. Wij wenschen u een aangename Ier- mis. ELSKENS G. cent per jaar. Het was net aestu'ir Everling, dc kommunisten uit net be stuur verdreven, en Jacquemoue uit den bond gesloten. In 1933-1934, verhooging van 16 pio- cent, hetzy gemiddeld 8 procent per jaar, zonder rekening te houden met de samensmelting met USDIT. Het was het bestuur Zoete met Ever ling als goede vooraanstaande. Van 1935 tot 1938, verhoogmg van 32 procent, hetzij gemiddeld 3 pro cent per jaar. Bestuur waarop de kom munisten zich beroemen te hebben aan deelgenomen. Bestuur Jacquemotte verlies i2 t.h. per jaar. Bestuur eenheidsproefstabilisatie. Bestuur Evering: winst 14 t. n. rer jaar. Bestuur Zoete: winst: 8 t .h. per aar Bestuur Vandenborre: winst 3 t. h. per jaar. 4 Gelukkig dat de vruchtabre weg aer eenheid, waarin Jacquemotte de or ganisatie had weten te leiden, ne-jes door Everling werd afgesneden of er ware van de afdeeling geen sp-ake meer geweest, zoomin als men nog spreekt van de kommunistische afdee- ling der kleeding. Wat onze organisatie betreft over te leveren, zijn wij te onafhankelijk m ons aan hetzij gelijk wie over te .eve- ren, zelfs niet aan de nationaal-Kom munisten. Ik zal niet spreken over den steun, welke ik persoonlijk aan de afdeeling Brussel tijdens de groote beweging van 1936 gegeven heb. Ik werd voldoende beloond door een brief, welke mij ge schreven werd door Vandenborre, on middellijk na deze groote verheugen de dagen. Maar andere afdeelingen hebben, zon der mijn medewerking, in verhouding nog in ruimer mate dan de afdeebng Brussel haar ledental weten te ver meerderen. En deze afdeeiingen heb ben altijd de kommunisten op afstand gehouden. De Algemeene Bond ging vooruit in gansch het land; in sommige ge westen minder dan te Brussel, maar meer in andere. In ziin geheel st«mt het gemiddelde duidelijk overeen Een spreekwoord zegt: «Hij is te be leefd om eerlijk te zijn.. Ik heb de handelingen der kom munistische voormannen gekend. Het was toen zij er onstuimig op los gin gen. Zij berokkenden kwaad, maar in het algemeen dacht ik van hen dat zij eerlijk waren. Ik ben sedert lang van meaning veranderd. Zij zijn één honig, maar één gal. Reden te meer om er voor op te Dassen, want onder hun nieuw masser berokkenen zij neg meer kwaad aan de kaak der arbeiders in het algemeen en aan de bedienden in h»t bijzonder. Oh. EVERING. De kommunistische bedriegers De kommunisten en de V.N.V.-ers, dus de mannen van Gtaf den Baard hebben een akkoord gesloten. Zy, de geweldige vijanden van voor heen, vallen nu in eikaars armen. Gij weet, dat de Fronters voor Hit- Ier steeds op hun bloote knieën val len. Zie «Strijd», zie «Volk en Staat», zie de doenwijze van De Ridder. Nu heeft mijnheer Hitier een akkoord ge sloten met Stalin, chef der kommu nisten, om elkaar niet aan te vallen. Zulke bedriegers en leugenaars is het niet om dood te vallen? De kommunisten willen dus dat Hit- Ier oorlog voert; de kommunisten la ten de demokraten in den steek Wij vergaten nu eoeien dag te zeg gen aan den heer valère Mertens, den bedrogene van van Hoorick. 4 4 4 Al onez veloryders zullen op 10 September te Pamel zijn De Algemeene Centrale van de bouw arbeiders huldigt op 10 September te Pamel een afdeelingsvlag in. Drie muziekkorpsen gaan erheen. Wij doen een oproep, vooral tot onze fietsers, om dien optocht mee te ma ken. Het uur van vertrek volgt later. Spreekt nu, vuige lasteraars, man nen met een masker Wie verraadt nu de demokratie? Wie is nu akkoord met de V.N.V. -ers uit de Molenstraat om Hitier vrije hand te geven in geval hij een oorlog ontketent? Uw opperste chef, de kommunist Stalin, het hoofd van het kommunis tisch Rusland, sluit met Hitier een akkoord af om elkander niet aan te vallen in geval van oorlog. De kommunisten verraden dus de zaak van den vrede! De kommunisten verraden dus de zaak van de demokratie. De Fronters die dagelijks voor Hit- Ier bidden, zyn hun beste vrienden. Kommunistische arbeiders van Mei- re, doet uw oogen open! 4 4 4 Op 10 September naar Pamel De Algemeene Centrale huldigt te Pamel op 10 September een afdeeling in. Wij zullen er zijn Do fietsers houden zich gereed. Vol gende week geven we het uur van vertrek. Naar Pamel op 10 September weze de leus. In tal van afdeelingen zijn onze kameraden druk bezig aan het nemen van maatregelen om vele kameraden-velorijders op Zondag 10 September e.k. doen deel te nemen aan de feestelijkheden die aldaar plaats hebben. Programma: Te 3 uur namiddag in de hovingen van Stockman Krupin, opgeluisterd door de socialistische muzieken uit Aalst, Denderleeuw en Tollembeek. Overhandiging der vlag van de afdeeling Alg. Centrale. Allerhande volksspelen. Al wie over een rijwiel beschikt, moet er heen

Voor Allen | 1939 | | pagina 7