AALST NIEUWS UIT HET ARRONDISSEMENT Geeraardsberqen ZOTTEGEM EREMBODEGEM S.W.V. i De kweslie van de huishuur MEERBEKE DENDERLEEUW Vertrouwen Hebinki, NINO VE Een gouden jubileum Ouders, oordeelt Gewest Aa!sfr Oudenaarde en Ronse Verantwoordelijke redaktie: 'Volkshuis, Molendries, 11 AALST Telefoon 572 4 - Voor Allen - 10 Sept. 1939 Oproep tot inschrijving voor de territoriale wacht voor luchtbescherming. S. V. V. S.A.V.-NIEUWS Aan de leden BELANGRIJK BERICHT Bericht IN ONZE KINEMA RADIO HULP S. V. V. De zware verantwoor delijkheid van de Vlaamsch-nationalis- ten en de rexisten die naar de politiek van het geweld streven VERGEET NIET... Oorlogsangsi PARTIJGENOOTEN, Voor Allen is ons beste wapen in den plaatselijken strijd. Denkt daaraan! Maakt propaganda voor ons blad! FINLAND'S HOOFDSTAD WIT OVERHEERSCHT KINEMA DE REDDING AVONDLEERGANGEN De giraffe in den dieren tuin en in de vrije natuur VOORUIT VOORUIT VOORUIT Zijt gij daarbij Kameraden, in deze moeilijke tijden welke wij doorleven moeten wij allen het onze bijbrengen om de algemeene veiligheid en den goeden gang der zaken te verzekeren. Wü gaan een periode in die de opoffering en de gedienstigheid vergen zal van eenieder in de mate van het mogelijke. Met dit doel voor oogen meenen wij een oproep te moeten doen tot al onze leden, die in de mogelijkheid zijn, om zich als vrijwilliger aan te geven bij de burgerlijke wacht voor luchtbescherming. De personen die zich kunnen aanmelden zijn de volgende 1) De mannen die geen militaire verplichtingen meer hebben, 't is te zeggen al dezen die ontheven zijn van militairen dienst, geboren van 1905 tot 1919; 2) De mannen die deel uitmaken van de 16de klas en ouder, dus dezen die geboren zijn van 1895 tot 1904; 3) De mannen van 45 tot 55 jaar. Het wervingsbureel is op het stadhuis en is open van 10 tot 12 uur en van 15 tot 17 uur. Voor de Mutualiteit FRANS RIMBAUT. Voor de Vakbonden HENRI FLIPS. Voor de Partij ALBERT VIJVERMAN. De jubilarissen De Coninck-Van Biesen Verleden Zondag vierden de echtge- nooten De Coninck-Van Biesen, Groen straat, hun gouden jubileum van 50 jaar gehuwd. Heel de gebuurte was in feest. Ka meraad Berghman, schepen, feliciteer de hen namens het stadsbestuur. Als oud-lezers van «Vooruit» ontvingen zij een feesttelegram van het blad en werd hun een geschenk aangeboden. De feestelingen zien er nog kras uit. De Coninck Polydoor werd geboren den 31 Maart 1867; zijn vrouw van Biesen Catherina den 27 April 1869. Ze zijn in het huwelijk getreden den 28n Oogst 1889. Zij hebben 8 kinderen gehad, waarvan nog 6 in leven. Wü wenschen aan het gelukkig paar nog vele jaren. Waarde Gezellin, Wü noodigen u dringend uit tot het bijwonen der algemeene vergadering, op Zondag, 10 September a.s., te 3 u. namiddag, zeer stipt, in het Volks huis. 2) Reorganisatie der kindervakan ties. 3) Wat moeten we doen om ons te beschermen tegen mogelüke luchtaanvallen Gezellinnen, de belangrijkheid de- zef dagorde doet ons vèrhopen dat ge, ondanks den droeven gemoedstoe stand waarin ge u bevindt, op deze büeenkom&t talrijk zult aanwezig zijn. Zeer belangrijke zaken moeten worden besproken. De kwestie van de kindervakanties moet worden her zien. Het bestuur wenscht niet alleen de verantwoordelijkheid te dragen en wenscht dat ook gü uw oordeel zoudt geven. Wij hopen dat deze oproep u zal aanzetten op post te wezen. Indien uw onverschilligheid u van uw plicht weerhoudt, zult ge later het recht niet hebben u te beklagen. Deze vergadering is zeer belangrijk; weest dus op post. HET BESTUUR. De volgende gezellinnen hebben by de rekruteerinjsaktie een prijs ge wonnen. Ze worden vriendelyk ver zocht, deze op de vergadering van Zondag a.s. te komen afhalen De Schauwvlieger Maria; V. d. Speeten Marcella; V. d. Meersche Maria; Vinck Leontine; De Wolf Me- lanie; De Brucker Jeanne; Vinck Jo sephine; De Koker Louise; Rogiers Colette; De Smedt Alice; Roelandt Jeanne; Callebaut Melanie. De Vakantiewandelingen In tegenstrijd met wat vroeger ge meld wordt zal de tombola voor de kinderen die de vakantiewandelingen hebben medegemaakt, doorgaan op Zaterdagnamiddag, 9 September, te 3 uur, in het Volkshuis. Er zal geen rekening worden gehou den met verloren bons. MALVINA. Aan de vrouwen In deze uren van gevaar, achten wij het noodzakelijk dat iedereen zich ten dienste zou stellen der gemeenschap. Onze afdeeling heeft hare diensten aangeboden aan het gemeentebestuui om hare hulp te bieden in de comités, welke zouden worden opgericht, als by eiken arbeid welke zou noodzakelijk blüken. Wij doen een beroep op onze leden zich te laten inschrijven voor een der gelijke taak. De inschrijvingen kunnen gebeuren by gezd. Steenhaut, Bolleweg, 103. Het Bestuur. Met loome en trage schreden na dert stilaan den herfst en daarmede ook begint terug een nieuw tijdperk van zorgen voor onze jeugdgroep. Want eens de herfst daar, nadert ook stilaan de dag waarop het feest zal plaats hebben van onze jeugdgroep. En het is nu voor dit feest tot een groot sukses te maken, dat onze groep zoo hard werkt. Maar niet alleen de bestuursleden kunnen dit feest doen slagen, doch ook de leden moeten daaraan medewerken. Daarom, gezellen en gezellinnen, van nu af eens altijd op post zün voor de vergaderingen en voor de repetities van de volksdansen. Ge weet dat van nu af hard gewerkt wordt voor het aanleeren van liede ren, volksdansen en spreekkoren, en dat moeten we zien dat tegen den dag waarop het feest zal plaats hebben, wij paraat staan om het te beginnen en dat alles perfekt uitgevoerd worde, opdat we aan de partijgenooten die op het feest tegenwoordig zün, eens kunnen laten zien wat we in het af- geloopen jaar geleerd hebben. Beste gezellen en gezellinnen, ont houdt deze regels goed en volgt ze na. Dan zult ge ook zien welken grooten dienst ge aan onze jeugdgroep zult bewezen hebben. En ik sluit met den wensch, dat onze leden zullen begre pen hebben en thans voor goed zullen werken om ons feest een geweldig sukses te bezorgen. Vriendschap REMXE. Door het reglement van het Na tionaal Krisisfonds moeten de le den in regel zijn met de bijdragen om aanspraak te kunnen maken op de werkloozenvergoedingen. Daarom worden de leden ver zocht zich te voorzien van hun lidboekje, wanneer zij op de bu- reelen der vakbonden hun ken- trolekaarten of den werkloozen- steun komen ontvangen. Gezien de boden van de ge meenten verzocht zijn ieder week en regelmatig de bijdragen te gaan ontvangen, dat om den goeden gang van de diensten en het be lang der leden te verzekeren, ver zoeken wij onze aangesloten leden hier rekening mee te houden. De ontreddering bij de diktatoriale partijen Wij trokken de aandacht verleden week op de ontbinding der kommunis- tische partü. Maar ook bij de Vlaamsche nationa listen is de ohtreddering algemeen. Velen van hun volgelingen zien nu klaar en duidelük in dat de diktatuur een negatie is van den menschelijken geest en van de menschelyke waarden. In de Molenstraat is de geslagenheid algemeen. Zooals een drenkeling zullen ze zich nog vasthouden aan alles wat nog kan redding brengen. Maar de dood van het vlaamsch na tionalisme in Vlaanderen is een feit. De plaats var: adjunkt-politiekommis- saris is te begeven. De kandidaten moe ten voldoen aan de vereischten voorge schreven bij Koninklijz Besluit van 6 Maart en 13 September 1935. Ouderdom van 25 tot 35 jaar, leef tijdsgrens opgevoerd met 5 jaar voor de bevoorrechten der wetten van 3/8/1919 en 21/7/1924. De aanvragen moeten gezonden wor den aan den heer Burgemeester ten Stadhuize, ten laatste op 25 Septem ber 1939. Burgerlijke Stand GEBOORTEN van 30 Augustus tot 5 September. Mannelük 8. Vrou welijk 10. HUWELIJKEN van 31 Augustus tot 6 September. Joseph Van Vaeren bergh, spiegelslijper, Geeraardsberg schestraat 225 met Maria Neetens, 7. b., Gentschensteenweg 165. Hector Hellinckx, elektrieker, Moorselbaar 101 met Maria Van Geit, spoelmaak- ster, Ledebaan 3. Robert De Wuf- fel, meuoelmaker, Felix De Hertstraat 51, met Suzanne Devre, breister, Vakschoolstraat 62. brans De Neef, huidenvetter, Doolhofstraart, 101, met Philomena Linthout, breister, Gouden Leeuwstraat 22. OVERLIJDENS van 30 Augustus tot 5 September. Frans Wauters, echt Josephine De Lattre, schoenmaker, 43 j., Ledebaan 25. Philomena Mat- thieu, wed. Constantinus T ambertin z. b., 76 j., Kattestraat 34. Gustaaf Buyl, echt. Alice De Sadeleer, limona defabrikant, 42 j., Ledebaan 71. Hendrik Van den Broeck, echt. Jean- nette Verhulst, metselaar, 39 j., Pad denhoek 24. Robert Hanssens, scho lier, 8 j., Naartigheidstraat 94. Willem Eibers, echt. Marie Eemans. klerk aan spoorweg, 34 jPieter Coec- kestraat 36. Maria Van de Maele, echt. Petrus De Wolf, z. b., 64 j., Geldhofstraat 61. Joseph Verbeiren wed. Leontina Van den Broeck, z.b. 73 j., Binnenstraat 63. Joseph Bac- léne, echt. Jeanne Deghet, z.b., 60 j., Kattestraat 14. Adela Maes, ech*. Jan Van der Eist, z. b., 33 j.. Mo lenstraat 37. Maria De Vulder, wed. Domien Vermassen, echt. Fran, De Wolf, z. b., 78 j., Meirestraat 4 Henri De Sadeleer, echt. Emma Temmerman, metselaardiener, 61 j., Bergemeerschstraat 3. Domien Ver- bestel, echt. Joanna Wauters, z. b 64 j., Nieuwbeekstraat 75. Marga- retha Mannaert, echt. Alfons Verley sen, z. b., 42 j., wonende te Hekel- gem. 2 kinderen onder -ie 7 jaren In de «Geeraard» van 6 Oogst vin den we een artikel «Neutrale School» van de hand van Mr. A. Mr. A. verdedigt de gekende theorie der katholieken (het afgezaagd deun tje) het officieel onderwys is socialis tisch of liberaal. Een cnderwüzer kan niet onzijdig rjjn, beweert hij, neutraal onderwys is een hersenschim, boeren bedrog en zeer vaak Huichelarij, zegt hy. Kameraden, die nog steeds uw plich ten niet deedt, begrijpt gij dat goed? Dat beteekent niet mm of niet meer, dat de scholen, waar fanatieke partümenschen als leerkracht optre den, gebruikt worden om de kinder geesten naar hun doel te vormen. Alleen de katholieke scholen tellen onderwijzers en onderwijzeressen die een zelfde politieke partü dienen. Alleen in de katholiex? scholen zitten de fanatieke politiekers (de leerkrach ten moeten het trouwens zün willen ze hun baantje behouaen). Als gü socialist of gij liberaal, uw kind dus aan die menschen toever- trout, dan moogt ge gerust zeggen dat ge ze bü t>e katholieke partü 'f de leer steekt. Mr. A. zegt nog dat de officieele school onverschilligheid en zelfs haat tegenover God e:i zün Kerk onder de vlag voert. Dit is de andere formule van het aloude slagwoord «Schooi zonder God». Een kort antwoordje om te bewyzen dat die menschen niet terugschrikken voor de meest gemeene en gewetens- looze leugens. We nemen een school tot voorbeeld en opzettelyk deze die 't meest wordt aangevallen. In de jon gensschool Ier kaai zjin een bestuur der en 10 leerkrachten, van de elf zijn er 5 met een katholiex diploma, zes met een officieel (in de andere ge meentescholen zyn er nog meer katho lieke diploma's). Twee leerkrachten met een officieel diploma zijn gesyn- dikeerd in het C.O.V. (Christen On derwijzers Verbond) de 5 katholieken natuur'lük ook. De katholieken aarzelen dus niet hun eigen menscnen valschelijk te beschul digen om tot hun doeleinden te komen. Trouwens, wordt elke week over de godsdienstleergang door een onder pastoor ondervraagd. De eerste klacht moet daaromtrent nog geuit worden door die Eerw. Heer. Neen kameraden, geen fcwüfel meer; de officieele school staat onder scherpe kontrool en geeft dus alleen voldoe ning. Geen partyschap op de school. Vrijheid, opvoeding, ontwikkeling op geestes- en lichamelijk gebied, dat bie den alleen de officieele scholen. Zonder tegenbericht zenden wü dus onze kinderen op Maandag 18 Septem ber naar de gemeenteschool. Leest de strooibrieven die als ant woord op ie schrüvelarij der katho lieken verspreid werden. Schoolvriend. Zooals wü door middel van een strooi- brief aan gan»cn de bevolking meedeel den, zullen wy, zoolang'het ons eenig-. zins mogelük 's de vertooningen voort zetten. V/ij geven aldus gevo'g aan den op roep van den Koning die gevraagd heeft dat eenieder zou beproeven de gewone bedrüvigheia van het land gaande te houden. Wij willen anderzijds ook de bevol king onzer stad de mogelükheid bieden, al ware het dun maar voor een drietal uren, de angst en de spanning te ver geten. Vooral met dit doel voor oogen heb ben wü niet geaarzeld onze program ma's om te werken, voortaan en zoo lang de onzekere toestand aanhoudt, zullen wij slechts filmen vertoonen die waarachtig ontspanningsfilmen zullen zün. Ziehier ten titel van voorbeeld, de filmen die deze week vertoond worden Zaterdag. Zondag en Maandag 1) Vrooiijke oproep, een groote klucht met Joe Brown en Guy Kibber. 2) Adieu Paris... Bonjour New-York een muzikale komedie met Lily Pons, Gene Raymond en Jaca Oakie. Te 1 uur voor de kinderen een spe ciaal programma. Donderdag 14 September, een groot', spektakelfilm, genre operette met de gekende zanger Dick Powell, als tweede film een avonturenfilm met Diavolo. Laat ons hopen dat de toestanden ons zullen -oclaten onze voornemens tot het einde uit te voeren. Repareert uw radio bij u thuis GUST DE VO S Gentschestr., 37, Geeraardsbergen Verhuring van pick-up voor café De deelnemers aan de reis naar Blankenberge Onze reis Op 24 Oogst is dus onze reis naar Blankenberge doorgegaan ;ruim 84 reislustigen hadden hun laten in- schryven. Deze maal was het weder niet van de partü, maar ondanks alles is er toch plezier geweest. Ieder was tevre den. Alleen de dreigende oorlogswol ken drukten op ons aller gemoed. Laat ons vurig hopen, dat we het volgende jaar de reis naar de Arden nen met autocars kunnen laten plaats hebben en dat ons land geen tweede 1914-1918 zal beleven. Onze mannen en kinderen, wij hopen het, die terug onder de wapens geroepen zijn, zullen ons teruggeschonken wor den in bloeiende gezondheid, zooals ze ons verlaten hebben. Dat voor ons allen, vrouwen en moeders, de vurige verhoopte zonnige dagen van weleer vlug mogen terug- keeren. LIESKE. Zouden de Vlaamsche-nationalisti- sehe en rexistische windhanen nu tot het besef komen hoe krimineel hun politiek is Zij, die op gemeene, onwetende, ge wilde wüze naar de vernietiging heb ben gestreefd van de demokratie. De mond moest toegesnoerd worden van het volk. Eén leider hoe onverstandig en bekrompen deze ook maar mocht wezen zou bevelen. Men kent dat systeem; men heeft nu de droevige gevolgen er van; de oorlog woedt niet ver van onze gren zen. Vlaamsch-nationalisten en rexisten op onze gemeente voorwaar een schoon gezelschap stonden met de laatste gemeenteverkiezing op één lüst. Alle kandidaten waren goed, als zy maar een titel hadden. Dit potsier- lük gezelschap behaalde een 600 stemmen. De aanhangers van de dik tatuur ging het niet goed. Reeds velen, die toen op hun lyst stonden, walgen van hen. En de vrüe men schen, de burgers, de arbeiders die kunnen moeilyk hun woede verkrop pen tegenover hen die ons willen brengenslavernü, verknechting en de ontaarding van den Vlaamschen volksaard. Aantal werkloozen Verleden Woensdag waren er inge schreven 570 mannen en 52 vrouwen. Er gaan dus dagelüks een 500 tal werk loozen doppen. Opgeroepen soldaten Het getal opgeroepen soldaten be draagt 358 voor onze gemeente. Voor de vrouwen der militairen Wy ontvangen een brief nopens deze zaak. Er wordt gevraagd: Moet eet huisvrouw, wier man onder Je wapens geroepen is, nog huishuur betalen'' Voila en moeilijk te beantwoorden vraag. Ziehier de toestand: De huishuur is niet kwijtgescholden en moet dus be taald worden. Maar tegen een militair kan geen rechtsgeding ingespannen worden. Dat wil dus in and,-re woo'- den zeggen: de verhuurder kan de huurder, zoolang deze laatst onder de wapens is, niet-» rechterlük dwingen hem zijn huishunur te betalen. Büge- volg de vrouw van den militair kan niet rechterlük gedwongen worden te betalen. Op welke manier deze zaak later dan zal geregeld worden, weten we niet. Opeischingen Er werden slechts 2 paarden opge- eischt. Burgerlijke Stand GEBOORTE. Pollet Oscar. Wei lenweg 27. OVERLIJDEN. Bastaens Elisa beth Jacqueline, 1 jaar oud, geboren te Lukula in Kongo. HUWELIJK. De Decker Leopold Albert, asphalteur met De Schrijver Justine, passementeriewerkster, beiden van de gemeente. iiimiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiii dat een bewust arbeider een socialitisch dagblad moet lezen De nare dagen van mobilisatie en oorlogsangst van September 1938 zijn nog maar pas voorbü of weer staan we voor de zelfden toestand, doch in veel ergeren zin ditmaal. Duizenden van onze soldaten zün weer opgeroepen om hun plichten te vervullen en zoo noodig 's lands eer en vrijheid 'e verdedigen. SeptemberAugustus Hoeveel droefheid en angst brengen ons die maanden niet voor den geest? Pas 25 jaar is het geleden dat de heele wereld in een oorlogsramp is her schapen Millioenen onschuldige slachtoffers zün gevallen Millioenen weezen en weduwen, on gelukkige moeders en vaders, treu rende zusters en broers bleven achter! Stroomen oloed zijn gestort en dit alles om den bloeddorst van enkele oorlogszuchtige heerschers en wapen fabrikanten te voldoen Onze kansen staan zeer goed om uit het oorlogsgeweld te blüven. Laat ons nopen, dat ons landje ver der neutraal mag blijven en men onze onafhankelijkheid niet zal schenden. Laat ons dan ook ons vertrouwen niet verliezen en een voorbeeld nemen aan de rustige en kalme houding onzer soldaten zelf. Aan niets kan men bü onze wak kere jongens zien dat ze voor oorlog vreezen, en ieder soldaat die hier het bezoek krijgt van familie of kennissen, houdt zich flink en velen slaan er zelfs wel eens een grapje uit om het opti misme van hun volk niet te breken. Doch velen, daar ben Ik zelf oogge tuige van geweest, nebben niet het geluk eens een bezoek te kunnen ont vangen en menig soldaat, gewezen dopper en vader van een kroost of een arme jongen uit een werkersgezin, blijven van veel verstoken en moeter, dikwüls de simpele, doch zoo geliefde sigaret missen omdat ze het geld thuis zoo noodig var.doen hebben! Aan u allen ook. Kameraden socialisten, die het eenigzins kunnen doen, doet onze regeering een beroep op uw edel hart, onze soldaten te steunen met paket- ten, dewelke verdeeld worden aan dl meest behoeftige onzer jongens. Lük wy onze Spaansche vrienden hielpen, willen wij ook onze eigen soldaten steunen. Kameraden, steunt het edel werk onzer regeermg. Laat ons verder ho pen en vertrouwen in de neutraliteit van ons landje. Namens de Propagandaclub. E. GOUDSWILDERS. In tegenstelling met de gevone voor nemens begin September ae federale bijeenkomst te hebben, teneinde de winter-aktiviteit te bespreken, zijn de groepssekretaressen op Zondag 3 Sep tember te Denderleeuw in speciale vergadering samengekomen om de richtlünen, welke door het Nationaal Komiteit der Socialistische Vrouwen gegeven werden in kennis te nemen n.l.: de taak der Soc. Vrouwen in oor logstüd. Gezellin Blieck, door propaganda werk weerhouden in hare provincie, liet zich verontschuldigen. Gezellin Malvina Steenhout zat voor en legde in beknopte doch goedgeko zen termen de reden onzer vergade ring uiteen. De federale sekretaresse verzocht on: de medewerking van al de leidsters der vrouwengroepen voor ie taak we,- ke van al de socialistische erganisa- ties verwacht werd, incluis de vrou wen. Wel zün nu de te onthouden en ui' te werken punten: 1) In onderling kontakt blüven èn met de S. V. V. federatie èn met dj aangesloten leden. 2) Daar waar het nog niet geschied is, aandringen bü de gemeentebestu ren om in de gemeente-comité's opg"- nomen te worden. 3) Bestendige zittingen nouden in de volkshuizen of huisbezoeken orga niseeren opdat onze vrouwen zich langs ons om zouden inschrüven, voi.r alie soort werk te verrichten welke de omstandigheden vereischen, zoowei handenarbeid als intellektueei werk. 4) Onze diensten kollektief ter be schikking stellen van de openbare be sturen. 5) De noodige voetstappen aanwen den in zün gemeente om eventueele kursussen voor den gezondheidsdienst te laten inrichten of herinrichten. Des gevallend onze vrouwen aansporen deze lessen te volgen. 6) Een dringende algemeene verga dering beleggen in ieder afdeeling ten einde de leden met deze besluiten in kennis te stellen en verder de noo dige onderrichtingen te verstrekken in verband met de passie >'e verdedi ging tegen luchtaanvallen. Speciale syllabi werden niervoor ty- dens de zitting uitgedeeld. De kwestie van de uitwüking de.- kinderen, uitdeelen van gasmaskers, «het pakje van den soldaat, (nz., wer den ook aangehaald en onderzocht. De voorzitster besloot deze belang- rüke federale samenkomst door een oproep te doen bü al de aanwezigen, te werken volgens de gekregen onder richtingen omdat we als socialistisch: vrouwen voorloopig slechts hierdoor onze gehechtheid kunnen betuigen aan onze organisaties en door deze daad te stellen het onze willen bü'bren- gen voor de vrijheid en demokratie! Alleen het socialiste zal een duurzame vrede maken!!! Langs dezen weg verzoeken wü d-" leidsters, der vrouwengroepen om in samenwerking met de plaatselyke po litieke leiding, zittingen te houden hetzij in een lokaal van het volks huis, of in de raadplegingen voor zuige lingen, na de raadpleging b.v. met het doel de moeilükheden A-aarin moe ders, of gezinsleden van soldaten zich bevinden, te helpen oplossen. Een syllabus is hiervoor klaarge maakt en zal aan de sekretaressen ge stuurd worden. De federale sekretares, Leona W. Hantson. We drukken al onze leden van onze verschillende inrichtingen op het hart in de bange cogenbliKken, welke ons land thans doormaakt, voorai vertrou wen te hebben in zichzeii en in hunne organisaties. De oorlog :s begonnen tusschen onz< buurlanden. Zoolang ons land niet aan gevallen wordt, zyn wy er niet bij be trokken. De regeering, naast ai de noodig. maatregelen in verbana met den toe stand, zet er de bevolking toe aan hare gewone werkzaamheden voort te zet ten. Er zal dus getracht worden ons eko- nomisch leven, onze nandel en nijver heid, in gang ie houden Ook in dien nieuwen toestand is hei bestaan van goed ingerichte organisa ties ais vaKbonden en ziekenbonden van hoofdzaseiük belang. Deze organisaties vervullen thans een rol welke de hee.e gemeenschap dienen moet. We hebben leeds aangekondigd dat alle maatregelen getroit'en zün om dp werking dier bonden te verzekeren. Aan den anderen Kant hebben onze vrouwtjes besloten, in tijd van nooa hun diensten aan de overheid aan te bieden. Terwül velen onzer ngens opgeroe pen zün om r.e wacht aan onze gren zen op te trekken, rus. op allen de plicht de hoofden koel 'e houaen zien bereidvaardig te houden om tiulp'zaam te zijn waar net noodig is en voora vertrouwen te hebben. Met dit vertrouwen nopen we door de moeilijke lijden heen te komen De Finsche hoofdstad, Helsinki of Helsingfors, is een echte vakan- tiestad, Men voelt er zich gemak kelijk thuis. Zü ligt op een schier eiland, dat zich van de Finsche kust zuidwaarts in de Finsche Golf uitstrekt. Ten oosten en ten westen van deze landtong bevinden zich talrijke eilanden of eilandjes, die ware lustoorden zün. Aan de oost zijde ligt het eiland, waar de ar beidersbeweging haar uitspannings oord heeft, Blauwbesland. Verder is er een eiland met vakantie-oorden voor het personeel van de arbeiders- koöperatie Elanto, waaraan wü hier vroeger een artikel wijdden. Een prachtig eiland herbergt den dierentuin, terwül voor het deftige publiek op een der grootere eilanden een keurig restaurant gelegen is met prachtig uitzicht over de Finsche Golf in de richting van de zeeves- ting Suomenlinna of Sveaborg. Op deze eilanden merkt men heelemaal niet meer, dat men zich in de buurt van een stad bevindt. Men is er zóó «buiten», als maar mogelijk is. Aan de westzijde van de landtong van Helsinki bevinden zich talrüke zwem- en badgelegenheden op zand strand. Op een der eilanden aldaar ligt het openluchtmuseum, waar men oude Finsche boerderijen en andere dingen, die men in een openlucht museum verwacht aan te treffen, bewonderen kan. De stad zelf valt niet op door schoone architektuur. Maar het ge heel is toch bijzonder bekoorlijk. Men krijgt een indruk van ruimte en licht. Voortdurend ziet men uit op een of ander watervlak, dik wijls met een beboschten oever aan den overkant. Er zyn eenige ge bouwen, die wel uitmunten door hun bouwwijze of indrukwekkende ligging. In de eerste plaats het sta tion, dat een waarlijk sieraad van de stad is en het waarschünlijk van alle andere stations in de wereld ver re wint. Bij het station staat het ouder Postgebouw, dat ook van bin nen een bezichtiging ten volle waard is. Machtig op een rots ligt het massale Ryksdaggebouw. Overal in de stad ziet men de sierlyken toren van de kerk van Kallio, het noor delijke stadsdeel. Zij staat op een heuvel en beheerscht het stadsbeeld volledig en zü is daartoe ook alles zins bevoegd. Meer naar het westen ziet men, als men den blik naar het noorden wendt, den ranken, wit ten, 73 m. hoogen toren van het nieuwe Olympische Stadion opreizen. In het zuiden van de stad trekt de Agricola-kerk met haar eenvoudige vormen en sierlüken torenspits de aandacht. In het centrum ligt de Groote Markt aan den voet van de indruk wekkende, maar toch niet zeer fraaie Groote Kerk, die in Russi- schen bouwstijl is opgetrokken. Van het plein leidt een machtige, hooge en breede trap naar den ingang, die omgeven is door geweldige pilaren. De gebouwen, die verder aan dit plein liggen, zijn door één archi- tekt ontworpen, zoodat het geheel in dezelfde sfeer is gehouden en een harmonischen indruk maakt. Men voelt er evenwel heel sterk den geest van een voorby tüdperk in. De geest van een nieuw tüdperk ademt men in in de nieuwe wü'ken, zooals Töölö in het noord-westen. Men zou deze buurt de witte wijk kunnen noemen. Wit overheersctit. Enorme huizenblokken van twaalf verdiepingen stralen hier met hun witte gevels in de zon. De stad breidt zich hier nog steeds uit. De toren van het Stadion beheerscht deze buurt. Het Olympische Stadion, de trots en de hoop van alle Finnen. Waarom we trots alies onze cinema in gank houden, lichten we toe onder de rubriek Geeraardsbergen. Wij ver- wachtn dat ook de bevolking van Ni- nove de groote opoffering naai waarde zal schatten. Neem de gelegenheid te baat die wij u bieden om gedurende weinig tijd alle zorgen te vergeten. De avonturen van Robyn der Bosschen zulien u dit mo gelük maken. Ook op Donderdag 14 September, wordt een flink programma aangebo den. Stedelijke Nijverheidsschool Geeraard 3hergschestraat Ninove Algemeene vakken Mechaniek e» elektriciteit. Schrijnwerk en Bouwkunde HEROPENING: Maandag 18 Septembe" Inlichtingen en inschrijving by den Bestuurder, Edm. Be Ueynstraat, 18. (119! Een giraffe ziet er in een dieren tuin uit als het gekste dier, dat ooit op aarde heeft rondgeloopen, een onmogelük klein lichaam op vier magere pooten en een hals die tus schen de mangel gezeten heeft of op een middeleenwsche martelin- strument is uitgerekt. Maar in de streken waar zij thuis hoort g-draagt de giraffe zich an ders dan in de dierentuinen. Wan neer men eens een kudde giraffen, of liever een troep, want gewoon- lük leven ze in troepjes van 6 of 7 stuks, in haar natuurlijke omge ving heeft gezien, bij voorbeeld in een mimosaboschje, waar zü bij de bovenste takken kunnen komen, dan moet men al heel weinig gevoel voor natuurschoon bezitten om niet van dat schouwspel te genieten. Dikwijls is het echter moeilijk ze te onderscheiden, want zelfs de in boorlingen verwarren wel eens een ouden boomstam met den hals van het dier. Maar des te duidehjker zijn ze te zien, als ze zich aan den rand van de steppe bewegen en te gen de lucht afsteken, dan schij nen ze nog langer dan ze in we: kelijkheid zün en al zijn ze dan thuis mooi kan men ze onmoge lijk noemen, hoe merkwaardig ze ook zün. Trouwens een giraffe moet het niet wagen hard te gaan loopen, want dat verhoogt haar schoon heid heelemaal niet. Zoo lang zij zich langzaam beweegt gaat het nog, maar ais zij gaat galoppeeren dan is het met alle waardigheid gedaan. Dan zijn de bewegingen zoo plomp, dat men op een afstand van eeni ge honderden passen zou kunnen meenen, dat het dier gemakkelyk door een mensch ingehaald zou kun nen worden. Maar deze langzaam heid is maar schijnbaar, want ztf maakt stappen als de reus in het sprookje van Klein Duimpjeeen sprong van vijf meter is een klei nigheid. Het is de giraffe echter on mogelük haar pooten van den grond op te tillen zonder eerst den hals naar achteren te werpen en daar door het zwaartepunt naar de ach- terpooten te verplaatsen. Daardoor beweegt zij dus in galop den hals steeds heen en weer, byna zooals de mast dat doet bii een stampend schip in den storm en dat is een bijzon der koddig gezicht. Als gij ooit in een dierentuin naar een giraffe hebt staan kijken, hebt ge ongemerkt, dat het dier zich niet bukt en evenmin knielt om iets op te rapen, maar de voorpooten zoo ver uit elkaar zet, dat zii met haar kop den grond kan bereiken. Wan neer zij gaat liggen buigt zij eerst de voorpooten. dan de achterpooten en valt dan neer op den buik, net als een kameel. Toen de dames vroeger nog mooie kunstbloemen op haar hoeden droe gen is menig modesnuf ie het slacht offer geworden van de nieuwsgie righeid van de draagste- en de be- geerigheid van een giraffe, die de kleurige bloemen voor een lekker hanie aanzag. Hieruit blijkt, dat de giraffe zich bii de keuze van haar voedsel meer dooi- het oog dan door den reuk laat leiden. In vrijheid voedt zy zich hoofdzakelijk met knoppen, takjes of bladeren van de mimosa en daar mimosaboomen niet ve»i hoo-er worden dan ziwelf, is het dier zonder moeite in staat rustig de struiken af te grazen, waarbij het zich niet om de scher pe doornen bekommert, want lip pen en tong zün ongevoelig als schoenzolen. Vocht, vinden de gi raffen voldoende in de bladeren, daarom vindt men ze dan ook in streken, waar op kilometers afstand geen water te bekennen valt. In het droge jaargetijde moeten ze toch probeeren een bron of rivier te vinden, want dan ziin de oladeren even droog als haar tong en met den besten wil van de wereld is er geen water uit te krijgen. De giraffe heet eigelijk Serafe (de liefelüke) en als we haar in een dierentuin dus een beet.ie belache lijk vinden, moeten we maar den ken. dat menschen. die haar beter kennen dan wij. het waarschiin- liik wel aan het rechte eind zullen hebben en dat onde- haar vreemde uite-liik een vriendelijke geest ver scholen is. Deze titel is een heel programma. Dat b<*> teekent VOORUIT joot meer volkswel- waart VOORUIT voor sociale rechU vaardigheid Dat is het strüdprogramma van ons DAGBLAD ALLE VERSTANDIGE ARBEI DERS LEZEN HET

Voor Allen | 1939 | | pagina 4