4 k i DIEGEM ZAVENTEM H ALLE Federatie van vakbonden van het arrondissement Brussel KAPELLE o.d. BOSCH Neder-over-Heembeek HOEILAART Helsinki, Een brokje Genfsche geschiedenis m*. V VOLKSHUIS: BRUSSEL Telefonen 11.68.31 - 12.20.18 WERKLIEDEN, BEDIENDEN, AMBTENAREN Berichten van het sekretariaat UITSTEL DER AANGEKONDIGDE PROPAGANDADAGEN X Algemeene centrale van bouw, ameuble ment en gemengde vakken AAN ONZE LEDEN VAN DIEGEM, ZAVENTEM EN OMLIGGENDE Onze houding Dagen van spanning RED Sf AR F.C. Verklaring van den socialistischen Werkersbond Een woordje aan de kommunisten VERDAAGD VLAAIEN FINLAND'S HOOFDSTAD WIT OVERHEERSCHT HOE DE STRAATNAAM «ENGFLANDGAT» ONTSTOND Verantwoordelijke redaktie A. BYTEBIER S - Voor Allen - 10 Sept, 1939 ONZE VOLKSKINDEREN IN VAKANTIE AAN ZEE 1. Brussel; 2. Vilvoorde3. Woluwe4. Etterbeek 5. Wemmei De moeilijke tijden die we tegemoet gaan, maakt de vereeniging der werk lieden in den schoot van ae socialis tische vakbonden meer dan ooit nood zakelijk. Juist nu heeft ome vakbeweging scherp toe te zien: 1. op de bescherming van de belan gen en rechten der werkloozen in de families der opgeroepenen; 2. Op de eerbiediging van dé verwor ven werkvoorwaarden, sociale wetten, enz... 3. Op de belangen der werkende be volking bij de ravitailleering der bur gerlijke bevolking. Terwijl van alle kanten beroep ge daan wordt op de eenheid onder alle Belgen, verklaren wy dat die eenheid slechts mogelijk is in de mate dat a) de Lasten die uit den nieuwen toe stand voortvloeien niet eens te meer geladen worden op de schouders van de werkende bevolking die reeds meer dan haar deel er van draagt b) dat de rijke klassen hun overvloed in eerste plaats worde aangesproken; c) dat er geen profiteurs zijn aie kans krijgen fortuinen te verzamelen op het lfjden en de armoede der massa; d) vooral zal niet geduld worden dat de wapenfabrikanten schatten verza melen op gevaar af ons in oen oorlog te verwikkelen. Ziedaar de zware taak, die thans op ons allen rust. Wij zullen haar volbrengen in de mate dat wij kunnen steunen op uw medewerking en getrouwheid. Kameraden! Sluit dicht de rijen rond uw syndi- kaal vaandel. Versterkt, nu vooral, uw vakbonden. De syndikale strtjd gaat voort. De Federatie van vakbonden van het Arrondissement Brussel De sekretaris L. Kommens Voor de aangesloten vakbonden A. Arens, P. Beyst, Burniaux, Cammermans, G. Creton, F. Liebaers, P. Demeulder, O. Jeanjot, Amaert, Druine, A. Doutrepont. F. Denis, P. Fran- sissi, A. Etienne, A. Ots, C. Lesire, Stam, j. Wellekeer, Martin Gerard, Buelens, E. Marchand, Rubens T. Ver- neirt. van Campenhout, Van den Eynde, G. Vandenborre, Vandenbil G., A. De Decker, V. Vermeire, A. Vercruyce, Franio, R. cirlin. Brusselsche federatie der B. W P. Daar kameraad Bytebier, federale sekretaris, onder de wapens werd ge roepen, heeft het Federaal Komiteit, in z.ijm zitting van vrijdag, 1 September, 1.1. kameraad Lombaert Jan, sekreta ris van het Arbeiderssekretariaat ge last, den federalen sekretaris te ver vangen gedurende zijn afwezigheid. De aangeslotenen der socialistische groepen van het arrondissement Brus sel, alsook het bestuur der groepen, worden bijgevolg vriendelijk verzocht hiervan nota te nemen. Alle zaken betreffende de politieke federatie, mogen dus aan kameraad Lombaerts overgemaakt worden, alsook aile brielwisseling dient op zijn naam gestuurd te worden op het bureel der Brusselsche Federatie. Het sekretariaat. Gezien de moeilijke toestanden die wij heden doorleven, zien wij ons ver plicht de socialistische feestelijkheden, aangekondigd voor 10 September en einde September te Pamel en Hoey- laert, tot een verderen datum te ver schuiven. De groepen, die zinnens waren naar deze propagandafeesben een afvaar diging te sturen, worden bijgevolg ver zocht hiervan nota te willen nemen. De d.d. federale sekretaris: J. Lombaerts. UIT BRUSSELSCHE Afdeeling Brussel Gezien de omstandigheden zal het bureel van den vakbond, gelegen Key- berstraat te Zaventem-statie, terug op volgende dagen open zijn 's Maandags: van 10 tot 11 uur. 's Woensdags: van 2 tot 6 uur. 's Zaterdags, van 10 tot 11 uur. Verder kunnen onze leden der om geving zich wenden tot kameraad Gu- rickx, in het lokaal te Diegem-Hoek, alle avonden van 7 uur af. Fr. De Geyndt. Wij verontschuldigen ons bij onze trouwe lezers omdat wij ons verleden Zondag onthouden hebben, het weke- lyksch artikel te schrijven. Ge kent de reden. De internationale toestand was op dat oogenblik zoo gespannen, dat men voor het ergste vreesde; wat ook ongelukkig is gebeurd. De Duitsche troepen drongen op 1 September Polen binnen, een wreed- zaam land, doch dat evenals wy Bel gen in 1914 weigert zich te onderwer pen aan het fascisme. Wij wilden ons dan ook voor het oogenblik onthou den van verder polemiek met de kon- centratie; dit is voor latere tijden. Onze tegenstrevers integendeel hebben het zoo niet gemeend en hebben dan ook nog eens zooals gewoonte hun vuile proza naar het hoofd der meer der heidsgroep geslingerd, niettegen staande het gevaar dat ons land be dreigd. Wij staan thans voor onze taak en verantwoordelijkheid tegen over onze inwoners. Wij hebben altijd gevreesd dat het fascisme uiteindelijk naar oorlog moest leiden. Wij hebben altijd gehoopt dat als het zoover kwam ondanks alles ons land er niet dadelijk zou bij betrok ken zijn. Die hoop blijft en is nog niet ver vlogen. Wij bezitten thans als Belgen het pijnlijke voorrecht als toeschou wers naar het vreeselijke en monster achtige drame te kijken. Dat legt ons zekere plichten op, die wij als deelnemers aan het gemeente lijk bestuur zullen trachten, in de maat van het mogelijke te vervullen. Ten eerste zullen we trachten onze bevolking in alle opzichten bij te staan. Wij hebben van zoodra de span ning toenam alle vermijdbare pole miek gestaakt. Wij zullen daarin vol houden. Wij willen ons er op toe leggen na te sporen wat vereenigt in dagen waarin de menschheid zoo zwaar op beproeving wordt gesteld. Wij zullen er ook naar streven onze trouwe lezers, eerlijk en objektief in te lichten over al wat hun aanbelangt, 't Is te zeggen, al wat ons van hoo- gerhand bevolen wordt in 't belang der inwoners. Elkeen weet waarvoor hij staat. Wij socialisten nemen onze verantwoorde lijkheid voor de lastige taak die cns wacht. Men verge te trouwens niet dat er in het verleden oogenblikken van ver bijstering zijn geweest en dat die daar na bitter betreurd werden. Wij moe ten trachten ons gevoel te overraeest r- ren; het hoofd koel te houden en het gezond verstand aan het woord te laten. Als elkeen een poging doet in dien zin dan zullen we allen den plicht van het oogenblik vervullen en de zoo zware taak onzer regeering vergemak kelijken. De Werkersband. Aan de bondsleden De maandelijksche bijdrage werd deze week ten huize afgehaald door leden van het bestuur. De heropgeroo- pen kameraden zijn van de bijdrage vrij. Algemeene vergadering Maandag 11 september te 7 u. stipt algemeene vergadering in- het lokaal isluiting te 9 u. verplichtend). Belang rijke mededeelingen zullen er worden gedaan door kam. De Ceuster over de maatregelen welke genomen zijn in het belang der bevolking. Allen op post. Mededeelingen Ten titel van inlichting geven wij hieronder mededeelingen gestuurd aan den burgemeester, door den heer Gou verneur. 1 September 1939 Mr. de Gouverneur maakt den bur gemeester attent op het feit dat er in sommige nijverheidsgemeenten in de omgeving der stempelbureelen voor werkloozen, samenscholingen plaats hebben, welke tot een woelige drukte aanleiding kunnen geven. Ten einde in de huidige omstandig heden de goede stemming onder de bevolking te houden en elke uiting welke misnoegdheid zou kunnen ver wekken te verhinderen, is de burge meester verzocht de orde, in de om geving der stempelbureelen voor werk loozen, te verzekeren. Dit ten titel van kennisgeving. Wij denken niet dat zulks bij ons zich zal voordoen en vragen de inwo ners hun kalmte te bewaren, ondanks wat er voorvalt. 29 Augustus 1939. Heer Burgemeester, Ik heb de eer u uit te noodigen uw macht van opeisching ter beschikking te stellen van de hoofden van land bouwinrichtingen, die zich ten gevol ge van de wederoproeping der klas sen en van de militaire opeischingen in moeilijkheden bevinden om den oogst in te halen. Gelieve te dien einde over te gaan tot de opeisching van dewerkkrachten vervoermiddelen, karren en landbouw gereedschap welke voormelde inrich tingen noodig hebben. De beschikkingen betreffende de op eisching van werkkrachten voor den landbouw zullen eerstdaags het voor werp uitmaken van een koninklijk be sluit. De Gouverneur. Wij hebben hier verleden week ge schreven. met betrekking op den ge spannen internationalen toestand, wat most geschreven worden. Dit wil zeg gen dat wij het noodig achten zooveel mogelijk den politieken strijd op den achtergrond te schuiven. Intusschen is de toestand nog verscherpt. De oorlog is uitgebroken. Hij woedt aan onze grenzen. Onze regeering heeft de vol ledige neutraliteit van ons land uit geroepen. Terzelfdertijd heeft de Koning de regeering hervormd en er vijf socia listische ministers in opgenomen. Dit beteekent dat het hoofd van den Staat heeft gewild dat de gansche natie vertegenwoordigd weze in de regeering, ten einde een volledige eenheid en eensgezindheid te beko men. In deze dagen van spanning is het uitdrukkelijk geboden dat alle goede Belgen aan de zijde der overheid staan. Dat willen wij ook wat onze gemeente betreft. Ondanks dat de so cialistische party, noch de liberale ver tegenwoordigd zijn in het uitvoerend bestuur van de gemeente, doen wij een beroep op al onze partijgenooten, de gemeenteoverheid te steunen in al wat zij morgen aan de bevolking kan vra gen. De meerderheid die thans op het gemeentehuis regeert heeft ook plich ten. Haar eerste plicht is, in deze moeilijke tijden, kontakt te nemen met de minderheid. Dit is tot hiertoe niet gebeurd, on danks dat een onzer raadsleden er den wensch heeft over uitgedrukt tegenover den eersten schepen. Zooiets is bepaald misplaatst. Want het op den achtergrond schuiven van den politieken strijd, sluit de noodi- ge kontrole niet uit en nog veel min der de bespreking die kan aanleiding geven tot nuttige voorstellen en sug gesties. Wij kunnen niet gelooven dat de katholieke meerderheid in deze ern stige dagen, zich aan een enggeestige houding zal houden. Indien dit toch zoo moest zijn, dan zullen wij tot ons spijt moeten overgaan tot de rechten die de gemeentewet ons schenkt. Om ons te resumeeren, onze stelling is volledige steun, volldig vertrouwen van de gansche bevolking aan de ge meenteoverheid, doch deze dient de minderheid van den gemeenteraad ie erkennen wat betreft de voorlichting en de kontrole. En wij betreuren dat wij daarop moeten wijzen want deze medewerking had reeds spontaan moeten verwekt geweest zijn. Uitslag van Zondag 27-8-1939 Red Star 9Etterbeek 2 Zoodat wij Zondag met een puike overwinning het kampioenschap heb ben ingezet wat ons hoopvol moet stemmen voor de toekomst. Er waren een paar veranderingen langs beide kanten gezien den toe stand enkele elementen had weerhou den hun geliefkoosde sport uit te oefe nen, zoodat er niet al te veel gevolgen te trekken zijn over de match van Zondag. Iets over de jongeren ver dient evenwel een plaatsje in ons arti kel, daar zij ons Zondag werkelijk voldaan hebben. Veel kommentaar over het verloop van dezen vrienden kamp is er niet neer te pennen, daar er na de rust om zoo te zeggen een enkele ploeg speelde. Een echte oefen partij werd het voor Red Star die waarlijk Zondag sterkere tegenstrevers wenschte. Na de match had onze kd. Hukkens als president enkele harte lijke woorden over voor de spelers, en dankte hen voor hun fair optreden en had daarna het genoegen aan beide aanvoerders een puike schaal te over handigen. Voor Zondag a. s. wacht Travail Sport ons bezoek af, en laat het ons reeds van nu af herprediken het zullen andere kalanten zijn, hoor man nen, die ge daar zult voorgeschoteld krijgen. Nochtans geven wij ons man nen nog niet verloren, want het Jo- saphatpark heeft reeds puike uitsla gen van onze jongens mogen toejui chen. Supporters die ons willen vergezel len kunnen een coupon tegen halven prijs bekomen bij een der bestuurs leden. Er wordt vertrokken met den trein van 13 u. 30 te Saventhem. Deeling der spaarkas Zondag 10 September, van 10 tot 12 uur 's morgens, zal de spaarkas in het Volkshuis haar leden hun geld uitikeeren. Gansch de wereld staat in rep en roer. Oorlog is uitgebroken. Veilig heidsmaatregelen worden getroffen Voor die algemeene taak staat gansch de bevolking paraat. Met kalmte en vastberadenheid wordt aan de verster king van ons leger gewerkt. De opper ste leiding der verschillende instellin gen der Belgische Werkliedenparty stellen zich ten dienste van de natie. Wanneer het land in gevaar is moet eenieder waken. Om die reden heeft het bestuur van de socialistische wer kersbond besloten, zoolang de huidige Internationale toestand niet is opge klaard: 1., Alle plaatselijke politieke polemiek stop te zetten, opdat nie mand onze beschouwingen zou kunnen misbruiken en om te toonen dat wy partijbelangen voor algemeene belan gen kunnen nalaten. 2. Zich met de organisatie en oneen invloed ten dienste te stellen van de gemeenteoverheid. 3. Zijn plaats te nemen in alle orga nismen ter bevoorrading en andere diensten, welke gebeurlyk zouden op gericht worden. Gezien den troebelen internationalen toestand, raden wy gansch de bevol king zonder onderscheid aan, zichzelf steeds te beheerschen, stipt de gegeven voorschriften te volgen en niet te den ken dat ge alleen op de wereld zijt. Als er te strijden en te lijden is, moeten we allen broeders en zusters zym. Dus kalmte overal en niets beginnen alvo rens eerst goed nagedacht te hebben. Namens den socialistischen Werkersbond: Buelens Frans en De Valck Pieter, gemeenteraadsleden en Van Hoeck Florent, lid van het Bevoorradings comité. Wij weten niet of er nog kommu nisten zijn te Zaventem. Ten andere als partij hebben zy hier nooit een werkelijk bestaan gekend. Toch waren er inwoners kommunistisch gezind ver mits er 135 stemmen werden uitge bracht op deze lyst. Na het groot verraad dat de kom munisten hebben gepleegd tegenover de demokratie. Na het verdrag Rus- land-Duitschland dat de uitbarsting van den oorlog heeft bespoedigd, den ken wij dat alle arbeiders er genoeg van hebben in het kommunistisch ga reel te loopen. Wij vragen aan deze arbeiders, die te goeder trouw zijn misloopen, cf het niet tyd is de rangen te vervoe gen van de oude en ware arbeiders partij Verleden week schreven wy 10 nieu we leden in. De werklieden voelen waar hun party is. Waarom volgt gy dit voorbeeld niet Onze strijd is vrede, demokratie en recht op bestaan. U moet daaraan mededoen en daar om onze rangen vervoegen. Laat u allen opschryven in den socialistischen werkersbond. Daar is jong leven, stryd en broederschap. Onze groepen Het leven onzer groepen gaat na tuurlijk verder. Verleden week hadden wy een vergadering van onzen wer kersbond, waarop uiterst belangryke beslissingen werden genomen die la ter zullen worden uitgewerkt. Wij had den ook het groot genoegen op deze vergadering tien nieuwe leden in te schrijven. Zulk een belangrijke aan winst is één maand, maakt den besten indruk op de aanwezigen in zoover dat er een riep sedert de mot in den Peupel zit hebben wij nooit meer vooruitgang gekend Dit is waar. onze Werkersbond heeft nooit zoo sterk gestaan als nu. De vakbond werft nog steeds nieuwe leden aan. Alles gaat dus opperbest. Burgerlijke Stand van 7 tot 21 Augustus 1939. GEBOORTEN. De Greef Maria, Clara, Clairette. OVERLIJDENS. De Clercq So phia, Clara, Maria, Wwe Vergnès Jh. P.C.J.. ClaeS Jacobus, Wr Van Eysenrode Maria Virginia. Maurage Lucien, Adolphe, C'harles, echtg. La- lieux M. C. Heymans Frans, An- toon, echtg. Muls Anna M. Th. Bro- hée Jeannine, Germaine Paulette. Ombelets Maria, Joséphine, echtg. De Backer J. Léopold. Sanders Odile Sidonie, Wwe Nackaerts M. E. HUWELIJKEN., Roeckens Frans, Willem met Lintermans Maria. Wallenus Pierre met Vandenheuvel Coletta Victorina. van 22 Augustus tot 4 September. GEBOORTEN. Bottelbergs Hil da, Maria, Alfonsina. De Valek', Jean, Joseph. Adrien. OVERLIJDENS. - Boulangé Lode- wijik, Wr. Koch Maria, echtg. Van Grunderbeek. Marie, Isabella. HUWELIJKEN. Van Malder Al- phonse met Schoutens Florence. Geuffens Franciscus met Berinckx Elisabeth, Augustine. Lauwers Frans, Albert met Van Doren Marie Hélène. Welnu Het sluiten van een pakt tusschen Staline en Hitier zou den vrede ver sterken, dat is wat onze Belgische kommunisten ons wilden doen slikken. Helaas thans stellen wij vast wat er de gevolgen van zijn. Hitler, tellende op het niet aanvalspakt gesloten met Staline en zijn trawanten, heeft het aangedurfd zijne kanonnen te doen spreken en zijn gekozen slachtoffer is Polen. Laat ons de hoop uitdrukken dat de demokratie zoohaast mogelijk het fascisme zal verslaan. Dan eerst zal er terug voor de menschheid vrede en geluk weggelegd zijn. Wij kunnen nochtans niet nalaten te vragen aan onze Heembeeksche vrienden die (alles kan gebeuren) sym pathie voelden voor Rusland en de leiders ervan, de werkelijkheid van het gebeurde te willen inzien, en thans met ons te willen saamwerken voor de ver standhouding van alle volkeren welke gehecht zyn aan dit kostbaarste goed: DE VRIJHEID. Ouderdomspensioen Op Maandag 11 September dus zal er in 't Volkshuis van N. O. Heem beek, een Voordracht gegeven worden nopens het wetsontwerp aangaande de ouderdomspensioenen Deze voordracht zal gegeven worden door Makker Van Hellemont en zal doorgaan te 19.30 uur. Iedereen is welkom, mannen, vrou wen, van welke partij men ook zij. Bestuur Werkersbond De makkers van het bestuur worden verzocht Maandag 11 dezer, in 't Volks huis te zijn te 19 uur stipt, daar er enkele punten te bespreken zyn. Allen op post. De sekretaris. Gezien den huidigen internationalen toestond, heeft het bestuur van den werkersbond besloten, de aangekon digde Algemeene Vergadering op Zon dag 10 septemberte 10 uur, in de zaal Harmonie, Victor Mertensstraat, tot een lateren datum uit te stellen. Voor den Wencersbond: de sekretaris: R. DELSAERT. 1 kgr. bloem, 1/2 1. melk, 50 g gist, 100 gr. suiker, zout, kaneel. De gist breken in warme melk, mengen met suiker, een snuifje zout, en kaneel en er de bloem onder wer ken. Het deeg 1/2 u. laten rijzen op een warme plaats. Het deeg uit- eenrollen op een t?fel die bestrooid is met bloem. De vlaaiplaten inwr ven met vet of boter en verwarmen. De platen vullen met het deeg en neg een weinig laten rijzen. Door steken met een vork, vullen met ge lei, konfituur, appelmoes, rijst vanilleipa.p en in den oven laten bakken. De vlaaien mogen ook ver sierd worden met bandjes deeg. Werkers! Alle wrijvingen onder de Belgen van waar ze ook komen mogen zijn nu uit den booze. We kunnen onze partyge- nooten en vrienden niet genoeg aan raden van in de mate van het moge- lyke hun gewone bezigheden voort te zetten; dat is de eerste vereischte om den rampzaligen tijd dien we door maken te boven te komen. Niet ledig blijven zelfs zij die geen bezigheid hebben, moeten zich op de eene of andere wijze nuttig maken; 't is zelfs noodig om een goede moraal te behouden! Als tijdverdrijf, nu de winteravon den voor de deur staan, is gezonde en leerzame lektuur aan te bevelen. De Volksboekerij van het «Volkshuis» zal dus open blyrven zooals voorheen; den Woensdag van 7 tot 8 u. en den Zon dagmorgen van 10 tot 12 u. Ook onze School voor Lichamelyke Opvoeding zal verder in werking blij ven. Jongens en meisjes zyn welkom, alle Woensdagen en Vrijdagen te 7,30 u. in 't Volkshuis! Ook de herhalingen onzer Volkskin deren zullen gehouden worden eiken Donderdag te 7,30 u. 's avonds. En onze vrouwengroepen, die zoo veel geywerd hebben voor de Spaan- sche kinderen, zullen nu voorzeker ook in de bres zijn als 't er op aankomt zokken en sjerpen te naaien of iets anders voor onze jongens die alles veil hebben voor de verdediging van land en haard! Geen ontmoediging dus, maar allen schouder aan schouder in dezen bangen tijd, zoo zullen wc alle beproevingen het best te boven komen. Eendracht maakt macht moet immer onze leuze zyn! Erkentelijkheid Onze samenwerkers die in de in richtingen van «Het Volkshuis» gra nen en zaden gekocht hebben van Tri flange we hebben enkele specimen in onze winkels gebracht om aan de klan ten toonen aardappelen zóó dik. zulke patatten hebben we nog nooit gezien wortelen als beiten 't zijn oprecht vruchten uit het Aardsch Paradijs! Dus afgesproken voor toekomend jaar koopt allen de hof- en veld- zaden van Vihange Voor de samenwerkers van Het Volkshuis Te beginnen van Maandag 11 Sep tember mogen de handtickets en win kelbons binnengebracht worden in onze winkels te Halle, Stadhuisstraat en Nyvelsche steenweg alsook in den winkel te Buiz.ngen. We raden iedereen aan niets mede te geven met de troodvoereiers. Gaat zelf alles binnendragen in uwen gewonen winkel of het dichtst by uw woonst gelegen. Ziehier waarom: Als ge uwe bons en lidboekje af geeft ontvangt ge een geel ontvangst bewijs. Dit bewys zult ge moeten too nen telkens ge u naar den winkel be geeft om aankoopen te doen! Er zyn artikels welke ge maar eens per week en per vastgestelde hoeveel heid kunt bekomen. Dank aan de samenwerkende maat schappijen blijven de prijzen zoo lagg mogelijk er. dit zoolang het zal kunnen! Met uw boekje zelf naar den winkel te dragen zult ge ock zoo rap mogelijk uw zesmaandelijksch deel ontvangen; laat dan terzelfdertyd ook uw zieken- kaart hernieuwen om in geval van z: kte in regel te zijn Nu meer dan ooit raden wij onze samenwerkers aan stipt en ordelijk te zijn! Wilt ge steeds verzekerd zijn dat ge uw rechtmatig deel in waren en in brood langs de koöperatief zult ont vangen, getroost u dan a. u.' b. met de voorschriften die u by tusschen- poozen bezorgd worden stiptelijk na te komen. Ge zult er u en anderen een grooten dienst mede bewijzen. - Een voor allen en allen voor een» blyft nog immers onze leuze! Links en rechts! We hebben wel gehoord dat er lieden zijn die aankoopen gedaan hebben en die bij tusschenpoozen van één dag, voor dezelfde waren een merkelijke verhooging moesten betalen en dit bij denzelfden groothandelaar en voor de zelfde koopwaren. Das is misbruik ma ken van de ontreddering van een deel van de massa die bij het minste alarm het hoofd verliest. We weten niet wie de grootste schul dige zijn. de handelaars prijzenverhoo- g"~s of de onzinnige koopers! 'n Goede raad. Als ge te rap uw hoofd op hol laat gaan, neemt dan een frisch koud stortbad, dat helpt in veel gevallen. SLOEBERKE. De Finsche hoofdstad, Helsinki of Helsingfors, is een echte vakan- tiestad. Men voelt er zich gemak kelijk thuis. Zy ligt op een schier eiland, dat zich van de Finsche kust zuidwaarts in de Finsche Golf uitstrekt. Ten oosten en ten westen van deze landtong bevinden zich talrijke eilanden of eilandjes, die ware lustoorden zijn. Aan de oost zijde ligt het eiland, waar de ar- beidersoeweging haar uitspannings oord heeft, Blauwbesland. Verder is er £en eiland met vakantie-oorden voor het personeel van de arbeiders- koöperatie Elanto, waaraan wy hier vroeger een artikel wydden. Een prachtig eiland herbergt den dierentuin, terwijl voor het deftige publiek op een der grootere eilanden een keurig restaurant gelegen is met prachtig uitzicht over de Finsche Golf in de richting van de zeeves ting Suomenlinna of Sveaborg. Op deze eilanden merkt men heelemaal niet meer, dat men zich in de buurt van een stad bevindt. Men is er zóó «buiten», als maar mogelijk Is. Aan de westzijde van de landtong van Helsinki bevinden zich talrijke zwem- en badgelegenheden op zand strand. Op een der eilanden aldaar ligt het openluchtmuseum, waar men oude Finsche boerderijen en andere dingen, die men in een openlucht museum verwacht aan te treffen, bewonderen kan. De stad zelf valt niet op door schoone architektuur. Maar het ge heel is toch bijzonder bekoorlijk. Men krijgt een indruk van ruimte en licht. Voortdurend ziet men uit op een of ander watervlak, dik wijls met een beboschten oever aan den overkant. Er zyn eenige ge bouwen, die wel uitmunten door hun bouwwijze of indrukwekkende ligging. In de eerste plaats het sta tion, dat een waarlijk sieraad van de stad is en het waarschynlijk van alle andere stations in de wereld ver re wint. Bij het station staat het ouder Postgebouw, dat ook van bin nen een bezichtiging ten volle waard is. Machtig op een rots ligt het massale Rijksdaggebouw. Overal in de stad ziet men de sierlijken toren van de kerk van Kallio, het noor delijke stadsdeel. Zij staat op een heuvel en beheerscht het stadsbeeld volledig en zij is daartoe ook alles zins bevoegd. Meer naar het westen ziet men, als men den blik naar het noorden wendt, den ranken, wit ten, 73 m. hoogen toren van het nieuwe Olympische Stadion opriizen. In het zuiden van de stad trekt de Agricola-kerk met haar eenvoudige vormen en sierlyken torenspits de aandacht. In het centrum ligt de Groote Markt aan den voet van de indruk wekkende, maar toch niet zeer fraaie Groote Kerk, die in Russi- schen bouwstijl is opgetrokken. Van het plein leidt een machtige, hooge en breede trap naar den ingar.g, die omgeven is door geweldige pilaren. De gebouwen, die verder aan dit plein liggen, zyn door één archi- tekt ontworpen, zoodat het geheel in dezelfde sfeer is gehouden en een harmonischen indruk maakt. Men voelt er evenwel heel sterk den geest van een voorby tydperk in. De geest van een nieuw tydperk ademt men in In de nieuwe wijken, zooals Töölö in het noord-westen. Men zou deze buurt de witte wijk kunnen noemen. Wit overheerscht Enorme huizenblokken van twaalf verdiepingen stralen hier met hun witte gevels in de zon. De stad breidt zich hier nog steeds uit. De toren van het Stadion beheerscht deze buurt. Het Olympische Stadion, de trots en de hoop van alle Finnen. Te Gent heeft ae ietwat zonder linge naam van een der straten, namelijk Engelandgat, menigmaal aanleiding gegeven tot gissingen om trent den oorsprong daarvan. Reeds in 1564 werd door den ge schiedschrijver Vaernewijck het vol gende. niet onvermakelijke verhaal verteld. In het jaar 965, toen graaf Ar- noud over Vlaanderen regeerde, werd Gent belegerd door den Franschen en den Engelschen koning, die met een aanzienlijke legermacht daar heen waren opgetrokken. Zij bedreigden de stad met volko men vernietiging, doch wisten in werkelijkheid niet veel uit te rich ten tegen de dappere verdedigers. In de hoop, met groote woorden meer te bereiken dan met de steeds te kort schietende wapens, zonden zijj een tweetal schildknapen als bood schappers naar de stad, om overga ve te vorderen. De schildknapen werden door de wachters binnen de poort gelaten en naar het stadhuis gevoerd, waar de schepenen, de aanvoerders en de hoofdlieden van de gilden juist bijeen waren. Hier brachten zy hun boodschap over. doch op den eisch tot overgave verklaarde de ruwaard van Vlaanderen, Diderik van Beve- ren. uit aller naam, dat men vast besloten was, de stad tot het ein de toe te verdedigen en in geen ge val de poorten voor vyandelijke troepen te openen. De Engelsche schilknaap deelde nu mede, dat de koning, zijn heer, plechtig gezworen had. eigenhandig koren te zullen zaaien op de Vrij dagmarkt en zoo hem daartoe de poorten niet werden geopend, hy wel genoodzaakt zou zyn, de stad tot den laatsten steen te slechten. Men zou in de toekomst moeite hebben, de plaats terug te vinden, waar zy eenmaal gestaan had. Nogmaals antwoordde de ruwaard, nu zeggende: «Vertel den koning, uw heer, dat wij, noch zijn macht, noch zijn bedreigingen vreezen. Ock wy hebben een duren eed gezwoj;n, namelijk dat wij nooit of nimmer de poorten voor hem zullen openen» Het beleg duurde nog geruimen tijd. maar tenslotte waren de En gelsche en Fransche strijdmachten wel gedwongen, den aftocht te bla zen. Zij konden niets uitrichten en hun eigen manschappen begonnen ongeduldig en ontevreden te worden. De Engelsche koning zond nu een ridder tot den ruwaard, ten einde dezen te verzoeken, hem toe te staan eenige graankorrels op de Vrijdag markt te zaaien, ter voldoening aan zyn eed. Deze liet nu antwoorden, dat de stad haar eed even heilig achtte als de koning de zijne. Vergunning om «door de poort» binnen Gent's muren te komen, kon hem dus niet worden verleend. Mocht hy even wel door een nieuw te maken ope ning in den ringmuur de stad wil len binnenkomen, dan zou dit hem niet worden belet. Er zat voor den koning niet veel anders op. dan dit vriendelijk aan bod aan te nemen. Hy liet een gat breken in de muur. tusschen de Torre- en de Posternepoort, kroop daar doorheen en begaf zich naar de Vrydagsmarkt. waar hy een hand vol koren neerwierp. De straat, waar, volgens de le gende, hij bij die gelegenheid het eerst doorheen kwam, werd Enge landgat gedoopt en bleef sedertdien dien naam behouden.

Voor Allen | 1939 | | pagina 5