TEGENSTELLINGEN AAN DEN POOLCIRKEL SCHAAK RUBRIEK dank Kw-aen, na uifpnvipn ME WIL ER JONG UITZIEN! ,,N-o£uuh,êijJz ga Ck mee/" Vrouwen, regen, jenever en Noorderlicht VOOR ONZE LICHT-ATHLETEN ARBEIDERSSPORT De verschillende Olympische prestaties MANNEN VROUWEN WAAR GINGEN DE TITELS HEEN? ALGEMEEN KLASSEMENT Lichtgevende wolken WAT IS EEN VARIANT Gelaats-massage DE VRIJDENKER Hoe dal zoo plots komt Ik heb doodgewoon een "AKKERTJE" ingenomen. Mijn migraine is radicaal, maar dan ook radicaal ver dwenen, en dat in minder dan een kwartiertje tijd, STELTj EEN EINDE, AAN DE RIMPELS 8 - Voor Allen - 10 Sept. 1939 Het lijkt ons bepaald van geen belang ontbloot eens na te gaan wat onze licht-athleten gedurende de drie Arbeidersolympiaden, namelijk deze van Frankfort-a/Mein 1925, Weenen 1931 en Antwerpen 1937, presteerden. De hierbijgaande tabellen der geleverde prestaties zijn stellig van belang met bet oog op onze aanstaande Olympiade in Finland, waarvoor reeds ijverig gewerkt woTdt. Frankfort-a/Main 1925 Weenen 1931 Antwerpen 1937 *00 m- 11,3 sek. 10,8 sek. 10,9 sek. 200 m. 23,2 sek. 22,3 sek. 22,9 sek. 400 m. 51,6 sek. 51,1 sek. 51,3 sek, 800 m. lm. 59,0 sek. 1 m. 57,5 sek. 2 m. 0.3 sek. 1 500 m. 4 m. 7,1 sek. 4 m. 4,3 sek. 4 m. 10.9 sek. 5.000 m. 15 m. 31,0 sek. 15 m. 27,7 sek. 15 m. 23,2 sek. 10.000 m. 32 m. 21,5 sek. 33 m. 22,8 sek. 31 m. 51,6 sek. 110 m. hagen 16,4 sek. 16 1 sek 400 m. hagen 1 m. 2,2 sek. 57,7 sek 4 x 100 meter 44,0 sek. 44 8 sek Hoogspringen 1,79 m. 1,80 m. l',85 m. Verspringen 6.88 m. 6,68 m. 7,12 m. Hink-stap-sprong 14,28 m. 14,29 m. 14 22 m Polstokspringen 3,44m. 3,70 m. 4 20 m Kogelstooten 12,98 m. 12,99 m. 14,68% m. Diskuswerpen 41,55 m. 41,00 m. 45 18 m Speerwerpen 54,71 m. 62,08 m. 64,36 m. Olymp. estafette 3 m. 43,2 sek. 3 m. 48,9 sek. Is de tabel der mannen aanmoedigend te noemen, men zal evenzeer hetzelfde kunnen vaststellen wat aangaat de bedrijvigheid van onze arbeiderssportvrouwen. Vele zijn de aandacht overwaardig en ingevolge de ons verstrekte inlichtingen zal de 4e arbeidersolympiade zich kunnen ver beugen in eene nog machtiger opgang in dit domein, wat zeker in het alge meen gretig en met voldoening zal onthaald worden. VROUWEN Frankfort a/M. Weenen Antwerpen 1925 1931 1937 100 meter 12.9 sek. 13 sek. 13.6 sek. 200 meter 27.3 sek. 26.3 sek. 4 x 100 meter 51.3 sek. 52.1 sek. 56.2 sek. KI. Olympische estafette 53.5 sek. 54.3 sek. 57.3 sek. Hoogspringen 1,39 m. 1.48 m. 1,50 m. Verspringen 4.96 m. 4,95 m. 5,43 m. Kogelstooten 8,07 m. 9,24 m. 11,15 1/2 m. Diskuswerpen 20,39 m. 28.91 m. 41,40 m. Speerwerpen 33,28 m. 37,33 m. 33,72 m. 60 meter hagen 9.5 sek. In de tabel der algemeene klasseering na de 3e Arbeidersolympiade die hier volgt zal men vaststellen, dat Finland de eerste plaats bezet met een redelijk grooten puntenoogst, wat stellig in het voordeel spreekt van den krc.chtigen opgang hunner lichtathleten. Hierbij moet men tevens vast stellen en terecht onderlijnen, dat in dit domein, en ook voor de andere sportvertakkingen, heel wat meer is gedaan geworden door de openbare testuren dat bij ons. Wat trouwens een algemeen verschijnsel is in de noor- der.'anden, die jaarlijks een niet te misprijzen budget aan de onderscheiden sportvertakkingen ten dienste stellen, wat voorwaar geld is, op goeden inte rest geplaatst. Men is daar het spreekwoord indachtig «Beter voorkomen dan genezen» in het kader van de lichamelijke opvoeding der jeugd. Herhaalde malen hadden wij reeds de gelegenheid hierop te wijzen en de aandacht der onderscheiden gemeente-overheden daarop te trekken wat tot hiertoe zeker niet veel of zelfs geen aarde aan den dijk bracht. RANGSCHIKKING DER 3e ARBEIDERSOLYMPIADE le plaats 2e plaats 3e plaats 4e plaats 5e plaats 6e plaats Rusland 13 9 111 Amerika i i j Frankrijk 6 6 3 4 5 6 Zwitserland 2 S 7 10 5 3 Praag 1 5 6 5 5 Ausslg 1 i Palestina l i Letland 1 1 Denemarken 1 Finland 9 12 8 3 3 1 Nederland 1 4 2 2 2- België 112 3 Noorwegen 6 5 5 15 4 3 Spanje 113 3 4 1. Finland 136 punten 2. Rusland 117 punten 3. Noorwegen 82 punten 4. Frankrijk 79 punten 5. Zwitserland 66 punten 6. Praag 38 punten 7. Nederland 34 punten 8. Spanje 16 punten 9. België 7 punten 10. Aussig 6 punten 11. Letland 5 punten 12. Denemarken 3 punten 13. Amerika 3 punten 14. Palestina 2 punten De klasseering verkrijgt men door toekenning aan den le: 6 punten, 2e: 4 p., 3e: 3e punten. 4e: 2 punten, 5e: 1 punt, 6e geen punten. Wij zullen voor onze volgende nummers nog een en ander trachten te geven wat betreft onze andere sportvertakkingen, met betrekking tot de tabellen der technische prestaties en algemeene klasseerirtgen, wat stellig niet, van belang ontbloot is voor onze diverse specialiteiten." P. D. M. Het ontstaan van deze wolken ligt nog altijd in het duister. Eenige ge leerden vermoeden, dat deze wolken gevormd worden door uiterst kleine druppeltjes waterdamp, die zeer hoog in de lucht zweven en het licht der zon nog weerkaatsten, als deze reeds lang aan den horizon is verdwenen. Andere weerkundigen houden het er voor, dat zij haar lichtgevend vermogen aan de elek triciteit te danken'hebben. WIE Noorwegen wil bezoeken, informeert natuurlijk op voorhand in de desbetref fende letterkunde over dit land, zijn bewoners, en vooral zijn bewoonsters. Men komt aldus daar boven tot de vaste overtuiging dat de Noorsche vrouwen uiterlijk koel, en innerlijk een hoogst tempe ramentvol soort Eva's zijndes te ongenaakbaarder, hoe verder men naar het Noorden trekt. Meestal zijn zij, dat is aan deze boeken onweerlegbaar te merken, doch ters van goedbezitters, en ze kwel len zich, ver van alle westelijke le vensvreugde, het leven lang met moreele vraagstukken die ons. mid- den-Europeeërs, even bewonderens waardig schijnen als onbenullig. De ontgoocheling als men Noor wegen van nabij en niet meer door den bril van zijn officieele litera tuur bekijkt, is hoogst aangenaam. Van preutsche wereldafstand en mo reele problemen merkt men weinig, maar in de plaats daarvan leert men een volk kennen, dat met zijn twee voeten in de hedendaagsche werke lijkheid staat. Een avond brachten we door in Hjerkinn in het hart van het land, daar waar het er het meest Noorsch moest uitzien. Hjerkinn is gelegen tusschen Oslo en Trondjem, de beide natuurlijke polen van Zuid- noorwegen, en is het oudste gebouw in het hooggebergte dat een koning, bekommerd om het landverkeer in de twaalfde eeuw liet optrekken. Hjerkinn, zoo heette de eerste bau- dewaard en zoo heet heden nog het jonge meisje, dat we als laatste spruit van deze acht eeuwen oude familie leerden kennen. Mejuffer Hjerkinn zat in de breede, schamele plaats, naast den oerouden haard, met zijn koperen ketels en streek naarstig. Hansun plus Undset dach ten we. Maar mejuffer Hjerkinn glimlachte, schudde vergenoegd het hoofd en bekende vrankweg, dat ze de heele wereld door beroemde boe ken van den grooten Noorschen dich ter niet lezen kon, omdat ze zich daarbij te veel ergerde. Het buiten land krijgt door deze boeken een heel verkeerd beeld van de echte Noren. Mejuffer Hjerkinn was wer kelijk een modern en levendig meisje, las dagelijks de bladen van Oslo en ging af en toe in de hoofdstad naar de bioscoop of naar den schouwburg, interesseerde zich voor alle aktueele vraagstukken en ver toonde niet het minste spoor van grondbezittersdochter, melancholie en Noorsch binnenleven. In drie dagen vaart men van Trondhjem uit noordwaarts. Boven den poolcirkel wordt het tusschen de Fjords en de kustklippen steeds eenza mer, grootscher. duisterder. Dan komt men eindelijk te Hammerfest aan, de noordelijkste stad van de we reld en in alle geval komt het den bezoeker weldra zoo, voor te vens de gemoedelijkste. Wij kwamen in December aan, dus op een jaargetijde, waarin het den ganschen dag ellendig donker is en slechts tegen den middag een zwakke lichtschijn den hemel op heldert. We waren er zeer nieuws gierig naar, welke menschen hier als afstammelingen leven van de Vi- kings, in «Wotan's eigen streekde verrukkelijke, zoo opgehemelde wieg van het Noorsche ras». Maar van blonde en blauwoogige Germaansche helden was er hier niets te bespeu ren. De Hammerfestenaars zijn zeer donker van haar en van oogen en vertoonen een verre verwantschap met de bontgekleede Lappen, die ge spleten oogjes hebben, en uit hun dorpen vaak naar de stad komen om de heldere winkels met verbazing te aanschouwen, inkoopen te doen of bij den pelshandelaar af te dingen. Maar daarentegen treft men hier boven de lustigste en temperament volste meisjes aan, die men wel in heel Europa vinden kan. Het leven speelt zich in de blijvende donker heid van den winter en de eeuwige klaarte van den zomer af als bij ons op de donkere straten bouwen de kinderen hun sneeuwburchten op den bevroren grond ligt de versch gevangen visch te koop, in de buro's en in de café's schijnt de dag uitgestorven. De Hammerfestenaars zijn er trotsch op, het eerste elek triciteitsnet van Europa te hebben gehad, maar we hebben het evenwel het meest van al noodig gehad ook. Nevens de nieuwe, moderne turbi- neninstallatie staat heden nog als curiositeit de kleine, oude Edison- Dynamo, die voor een halve eeuw Hammerfest als eerste stad van ons vastenland in het licht van de gloei lampen liet stralen Hier noodigde men ons uit naar het eerste amateurskabaret van de plaatselijke sportclub. Het was het amusantste kleinkunsttheater dat men zich kan indenken. En tot onze groote verbazing vertoonde het prachtprogramma van 's avonds een heerlijke karikatuur van de oude Germanen. In Berlijn zouden de schrijvers en de vertolkers ervan dui zend jaar koncentratiekamp hebben gekregen, wegens benadeeliging van de rasbelangen. De kommer van de Hammerfeste naars is alleen dat zij geen alkohol krijgen. De stad heeft namelijk maar 3500 inwoners, en de wet door de arbeiderspartij in het parlement doorgevoerd, bepaalt, dat een stad slechts van 5000 inwoners af een staatsmonopolie-alkohol winkel ver krijgt, die overigens te vijf uur 's namiddags zijn deuren sluit. Wie dus in Hammerfest bier hebben wil, kan het slechts met heele kisten uit Tromsö laten komen. Daar dit voor ons, reizigers, de moeite niet loonde, voeren we met het volgende schip zelf naar Tromsö. Het is zeker de interessantste stad van Noorwegen. Van hieruit start ten verschillende groote arktische expedities Amundsen, Nansen, Wil- kins hier bereidde André zijn on- gelukkigen ballontocht voor en hier naartoe werden zijn, na 35 jaar te ruggevonden stoffelijk overschot en dagboeken, teruggebracht. Hier maakte Nobile zijn laatste halte voor de vaartkatastrofe van zijn lucht schip, en van hieruit steeg Amund sen om hem te redden met de Latham op om niet meer weer te keeren. Maar hier starten ook ieder jaar de jachtexpedities op pelsdie- ren en niet altijd keeren de ijsbeer- en robbenjagers. die hun leven voor den luxus van de vrouwen ergens in de wereld op het spel zetten, gezond naar huis. Vervroren, verdwaald, met het poedermagazijn in de lucht gevlogen, zoo luiden de titels der tragedies in het lokale blaadje van Tromsö «Nordlips» («Noorderlicht». De wereldpers heeft geen plaats om daarvan notitie te nemen. Niet alleen in zijn hoedanigheid van noordelijkste ijsvrije haven van Europa is Tromsö merkwaardig. Ge lijk reeds de naam van zijn dagblad eveneens het noordelijkste van Euro pa het te kennen geeft, bepaalt het noorderlicht het karakter van deze merkwaardige stad. Ze herbergt Waiviscnvanger op terugtocht naar Tromsö. Hooge met sneeuw en bosschen bedekte bergen in de nabijheid van Tromsö. Zicht op Bergen. Hamersfest, de het eenige noordlicht-instituut van de wereld, een van de vele eieren, die Rockefeller tot zegen van de weten schap in de verscheidene landen ge legd heeft. Wie door diepe sneeuw den weg bergop naar het instituut gevonden heeft, kan te midden van geheimnisvolle toestellen spekto- grafen, kleuren- en kinema-kame- ra's het romantische traadsel van den Poolnacht beleven. En het is werkelijk een overweldigende beleve nis. Er spant zich een spookachtige lichtboog dwars over den donkeren hemel. Nu balt een heldere vlek aan het hoogste punt van de lichtboog samen, breidt zich uit, wordt een stralenkrans, die zich machtig van de aarde tot het firmament welft, een kristallen witten regenboog ge lijk. Nu vallen stralen neerwaarts, teekenen als vlammende ijske—ris een ongehoorde grot in den nactuuemel, verzwinden, duiken weer op als was- rechte lichtstrepen, rennen als schijnwerpersbliksems dwars over den horizont, verbleeken, flakkeren nog eens op, en sterven uit Bergen, wederom drie dagen zee vaart zuidelijker, heeft een andere specialiteithet is het stiefkind van gods weer de stad waar het steeds regent. Voor de weer-statistiekers is Bergen een curiosumbij ons re gent er gemiddeld in een jaar zoo veel als in Bergen in vijf maanden. Ongeveer drie honderd dagen van het jaar verlaten de inwoners van Bergen hun regenmantels niet. Daarmee houdt Bergen het Euro- peesche regenrekord. De inwoners van deze stad hebben zich natuur lijk gansch op dezen vochtigen toe stand ingericht en daardoor bekomt die plaats haar karakteristieke at mosfeer. De visschers op de beroem de vischmarkt dragen hun hoogzee- kostuum, de meisjes zijn allen in rubberhuid, de baskemutsen zijn al gemeen en reeds de kleinste kinde ren dragen rubbermanteltjes en rub- berhoeden als ze uit wandelen gaan. Dat staat natuurlijk niet als een attraktie in Baedeker vermeld, maar in de plaats daarvan echter de «Tyrkebryggen», de set' rt eeuwen on veranderde straten van de Hansa- Huizen. Deze kommercieele trust van het vroegkapitalisme heeft in Ber gen haar meest beteekenisvolle Skan- dinaafsche opslaghaven. Maar het leste stad der wereld. belangwekkendst zijn echter niet de ruimten van die opslagplaatsen, de kantoren en de grootboeken, maar de sociale en kultureele kleinighe den die den bezoeker opvallen zoo bevindt zich aan den muur naast het bed van ieder Hansabediende een schuif opening. Waarom Het antwoord spreekt boekdeelen geen vrouwelijk wezen mag de kamer van de mannen betreden en de dienst meisjes moeten de bedden van uit den gang opmaken. Want de Han- sagezellen worden vanuit Duitsch- land naar Bergen gestuurd en moe ten met hun chef een aanstellings verdrag sluiten, waardoor ze zich voor drie jaar te Bergen engageeren, onder de voorwaarde, dat ze geen omgang zullen hebben met Noorsche vrouwen, opdat de door de Duit- schers beheerschte handel niet in de handen der Noren zou vallen. Ge lukkig wisten de 3000 Hansagezell-r.n, die in den bloetijd van die trust in Bergen leefden, daar raad op ach ter de Hansahuizen werd een lange straat ontuchthuizen gevestigd, die heel zeker goede zaken zullen heb ben gedaan. Sedert de dagen van de Hansa en van haar «zakenleider» is de Duit- sche invloed in Noorwegen zeker sterk geslonken. De Noor, die slechts een dertig jaar geleden, door zich af te scheiden van Zweden, zijn na tionale zelfstandigheid verwierf, heeft geen lust zich opnieuw in het vaarwater van zijn Berlijnschen Germoanschen broeder te laten meeslepen. Alle Duitsche rassenpro- paganda blijft hier zonder uitslag omdat de Noor een gezonde realpo- litieker is en niet een ton walvisch- traan op krediet levert, als men hem van uit het propaganda-ministerie als een Noordschen held bezingt Voor hem volstaat het, dat Duitscli- land sedert jaren zijn schulden niet betaalt. Daarom drijft hij liever za ken met Londen. Overigens heeft het Noorsche volk, wiens geschiedenis en vrijheidsstrijd zeer aan de Tsjechen en Slovaken herinnert, de demokratische levens aanschouwing diep in het bloed ste ken en hii zal zijne, in den strijd tegen de Zweden en de Denen zoo moeilijk veroverde zelfstandigheid, moest het eventueel noodig zijn. tot zijn laatsten ademtocht verdedigen. ELA Probleem nr 268 Door J. De Waepenaere (Breedene a/zee) WIT Kb3, Db8, Ta6 en d6, Ld5, Pc5 (6 st.) ZWART Kc5, pion a7, b6 en h7 (4 stukken). Mat in twee zetten. Oplossing nr. 266 SleutelzetKe2, tempo. ZWART WIT 1. Pd2 Td8 mat 2. Ff2 Tf8 mat Achttien oplossers P. Baert, O. Van Imschoot A. De Baetselier, E. Dobbe- laere, Fr. Beeckman, R. De Neve, M. Cnudde, O. Van- tomme, Ch. Broeckx, P. Peeters, T. Verlodt, G. Van Heuverbeke, A. Van As, Blikschen, R. Eeckhout, L. De Bakker, L. De Vuyst en E. Maes. Aan ieder vier punten. De oorzaak van den lichten achter uitgang is niet ver te zoeken een woe- ligen tijd als deze is weinig geschikt voor een studie die zou moeten gebeu ren in een rustige atmosfeer. Deze nadeelige omstandigheden in acht genomen mogen wij de deelne ming aan den wedstrijd een sukses noemen. Wij hebben geschreven dat in de derde reeks van onzen probleemwed strijd de varianten een groote rol zul len spelen voor vele schakers zal het dan ook niet misplaatst zijn aan te duiden wat een variant precies is. Een variant is een verdedigingszet van de eene partij (in twee zetten al tijd zwart) met den matzet van wit door één gegeven stuk op één gegeven veld. Een variant is dus nieta) een on- gepareerde zetb) een duel. a) Wat zijn ongepareerde zetten Dit zijn twee of meer verdedigings- zetten van Zwart die allen met een zelfde stuk op eenzelfde veld afgesla gen kunnen worden. Nemen wij als voorbeeld een y bleem ons door een lezer overhandigd. WIT Kh5, Dh6, Tb8, Lg6, Pd5, pion b3 en b5 (7 st.) ZWARTKa5. Del, Tc8 en g7, La2. Pdl, pion g4 en g5 (8 st.) Mat in twee zetten. Sleutelzet Lg6 c2. ZWART WIT 1. D x L, Da6 mat 2. L x b3 Da6 -f mat 3. T X T Da6 mat 4. Tg7 h7 b3 b4 mat 5. Tg7 a7 b3 b4 mat 6. Tc8 c6 b3 b4 -j- mat De zes verdedigingen van Zwart worden door Wit op slechts twee ma nieren weerlegd, en hier zijn dan ook niet meer dan twee varianten, het overige zijn ongepareerde zetten of zetten waar Wit geen aparte matzet voor heeft. b) Wat is een duel Een duel is één verdedigingszet van Zwart die door Wit op twee of zelfs meer manieren kan afgeslagen worden. Als voorbeeld nemen wij het volgen de probleem ons door een ander lezer toegezonden. WIT Kg3, Te3, La5, pion f3 en e4 (5 stukken). ZWART: Kg5, Pb5 (2 stukken). Sleutelzet Te6. Zwart bezit slechts een paard om dan nog een arme tempozet te doen en Wit kan op twee manieren mat ge ven, ofwel met zijn looper, ofwel met pion 13. Die twee matzetten van Wit, op één verdediging van Zwart, tellen hier slechts voor een variant. Toch heeft dit kleine probleem twee volle varianten, want Zwart kan zich met zijn paard op twee verschillige bed e f e h velden verdedigen, op c7 en c3, zoodat Wit op twee verschillige velden kan mat zetten met zijn looper, respektie- velijk op veld d2 en d8. En dit is een punt van belang. Verondersteld dat Zwart twee of meer verdedgiingszetten uitvoert met eenzelfde stuk, maar telkens op een ander veld, of dat Wit twee of meer verdedigingszetten afslaat met eenzelf de stuk, maar eveneens telkens op een ander veld, dan wordt zulks als zoo vele regelmatige varianten beschouwd, en voor ieder een punt toegekend. Wij gelooven dat zulks duidelijk is. De deelnemers die aan de waarde van een variant mochten twijfelen, mis doen echter niet met een ongepareer de zet of duel op te geven er wordeu geen strafpunten toegepast, en wij gelasten ons zelf met het koren uit het kaf te zeven. De meeste vrouwen weten heel handig met de make-up om te gaan. Nochtans zijn er slechts weinige die, als ze zich wasschen, trouw de voor schriften toepassen die bij het aanbrengen van crème of andere schoonheidsmiddelen gebruikelijk zijn. Nochtans is het nakomen van deze elementaire regels van groot belang voor het behouden van een frisch en Jeugdig uiterlijk. Jonge menschen, die een fijne en soepele huid bezitten en dus nog geen kunstmiddeltjes moeten gebruiken, zouden reeds nu de rationeele metho de moeten volgen die we voorschrij ven. Want, alhoewel niet dadelljx zichtbaar, is het resultaat na eenigen tijd toch duidelijk waar te nemen. Het is niet voldoende het gelaat op goed valle het uit met gelijk welke zeep te wasschen. Kies uw zeep met zorg en overleg. Voor de buitengewoon vettige of droge huid bestaan er bij zondere medicinale zeepsoorten, maar voor de normale huid is b.v. Lux Toilet Zeep uitstekend. Ga als volgt te werk: neem lauw water, liefst regenwater, en wasch u zooveel mogelijk met opwaartsche be wegingen. Terwijl het milde schuim in de poriën dringt en ze van onzui verheden bevrijdt, versterkt deze mas sage de spieren van het aangezicht. Wijd de meeste zorg aan de plaat sen die het meest aan huidverstik king blootgesteld zijn rond de neus vleugels, de mondhoeken en de kin. Droog u af met een zachten hand doek en volg dezelfde opwaartsche bewegingen. Indien ge tweemaal daags deze be handeling toepast, zult ge voorkomen dat de gelaatsspieren verslappen en het gelaat een vermoeide en moede- looze uitdrukking krijgt. Wie haar gelaat Jeugdig wil hou den, volge dus deze methode van Jongs af, want zooals het spreek woord zegt: «'t Is beter te voorkomen dan te geniezen. Ltz-1 'er doos van 12 stuks Ir. 9.50. Per doos van 6 stuks ir. 5.—. - Verkrijgbaar bij alle Apothekers irMBWumrrnwiii—imiT1-""'"*" INDIEN GIJ begeert op de hoogte te z'jn der vrijdenkersbeweging, lees wekelijks PER NUMMER 0.60 fr. Voor drie maanden 8,fr. Voor één jaar 32.fr. VOOR ANTWERPEN E. LAURIJSSENSt. Laureysstraat 56 te Antwerpen. Postcheck nr. 430.529. 147 Verantwoordelijke uitgever: R. Ver- cammen. Gent Red. en Admln. Sint Fletersnieuwstraat, 64, Gent AKKERTJ Verbazende VROUWER vin 60 JUR KUnnER ER 36 UITZIER Doe deze PROEF Een nieuw kost baar extrakt van huidcellen - juist als de levensele menten in een gezon de jongemeisjes huid. Ontdekt door een befaamd dokter van de Universiteit van Weenen, die ze bekomen heeft uit zorgvuldig uitgekozen jonge dieren. Dit ex trakt Biocel genaamd, is thans bevat in de Tokalon Rooskleurig, Voed sel voor de Huid. Gebruik ze eiken avond. Elke minuut terwijl gij slaapt slorpt uw huid deze levenselementen op. Eiken morgen bij uw ontwaken is uw huid helderder, frisscher, zachter - JONGER. Gebruik in den dag de Crème Tokalon (wilkleurig niet vettig). Door deze eenvoudige behandeling kan iedere vrouw er tien jaar jonger uilzien. Zij kan een prachtige tint en huid hebben waarop ieder jong meisje fier zou zijn. Succesvolle uitslagen worden bepaald gewaarborgd met de Tokalon Voedscls voor de Huid zooniet wordt uw geld terugbetaald. "AKKERTJES** zijn volmaakt zuiver en onschadelijk voor het hart, de maag en de nieren. £en goede raad: Neem een "AKKERTJE", óók bij griep, kou, influenza, lumbago, lendenpijn, nare dagen, rheumaiiek, zenuwpijn, enz. enz. Hel helpt I o d dit "AKKER"-mefk

Voor Allen | 1939 | | pagina 8