De waakzaamheid van de vakbeweging is meer dan ooit geboden Een manifest van onze partij NA TWEE WEKEN OORLOG vKsrB TUSSCHEN TWEE VUREN DE DUITSCHE EKONOMISCHE AUTARKIE Afval levert waardevolle pmdukten aan de leden van de Ba W. Pa gan° EngelandS SYNDIKALE KRONIEK BUITENLANDSCH OVERZICHT 't ROOS KRUIS mmmm; Er werd in ons land een politieke wapenstilstand gesloten, gezien '2 internationale omstandigheden, waarvan wy de gevolgen op vele gebieden ondervinden en die ons ver plichten steeds klaar te zijn om de zelfstandigheid van ons land te ver dedigen. Het feit dat elke politieke agitatie en alle polemieken werden stopgezet, bewyst nog niet dat wij de oogen zou den moeten sluiten voor zekere sociale problemen, die oprijzen tengevolge van de huidige gebeurtenissen. Het volstaat niet beroep te doen op de nationale eendracht, opdat al onze landgenooten brave en plichtbewuste menschjes zouden worden. De ondervinding heeft ons geleerd dat er, hier evenals elders, steeds personen worden gevonden, die zich, in de meest tragische uren, welke nochtans de samenhoorigheid van allen vereischen, ontpoppen als gieren voor hun medemenschen. Wat wij in de jaren 1914-18 hebben ondervonden vanwege deze verwerpe lijke wezens, zullen wij opnieuw onder vinden. Reeds wordt ons van verschillende zijden medegedeeld dat zekere werk gevers zich schuldig maken aan over tredingen van de sociale wetten en van de kollektieve overeenkomsten, zonder het oordeel van de betrokken vakver- eenigingen in te winnen of de toe stemming van de bevoegde openbate besturen te vragen. Liebaers, sekretaris van de Centrale der Kleeding, deelde aan de socialis tische pers mee dat de loonen in de kleedingbedrijven in sommige gevallen met 20 procent werden verlaagd. Som mige werkgevers trachten bestellingen voor het leger te verkrijgen, tegen prijzen, die hun niet toelaten de ge bruikelijke loonen te betalen. In een metaalbedrijf van het Brus- selsche, wilde de werkgever de loonen met 25 procent ineens verlagen. Dank zij de tusschenkomst van den vak bond, kon hij zijn voornemen met doorvoeren. Er werd overeengekomen dat voortaan vier weken op vijf zou worden gewerkt. De vakbond moest zich bezighouden met het geval van een andere firma, waar het personeel zestig uur per week moet werken, zonder dat het aanspraak mag maken op het bij de wet voor zien bijgevoegd loon. In een beschuitfabriek, moeten jon gens van 15 en 16 jaar 's nachts werken. Dit is natuurlijk strijdig met de wet op den arbeid van de aan- komelingen. Ook in somnjige gas- en elektriciteits bedrijven, worden overuren toegepast, die niet in overeenstemming met de wet worden vergoed, en zonder dat het oordeel van den vakbond werd inge wonnen. Deze enkele voorbeelden en vij zouden er nog tientallen andere kun nen aanhalen bewijzen dat, nu meer dan ooit, de waakzaamheid van onze vakvereenigingen geboden is. De syn- dikale aktie gaat voort. De belangen van de arbeiders moeten gevrijwaard worden tegen de misbrui ken van degenen, die meenen dat het oogenblik is gekomen om de afbraak vi i de sociale wetgeving door te zev ten. Wij blijven niet blind voor de moei lijkheden, die vele bedrijfsleiders op dit oogenblik doorworstelen. Deze be- bedrijtfsleiders kunnen met de vak verenigingen praten. Deze zullen ongetwijfeld bereid worden gevonden om, samen met den werkgever, de op lossing te zoeken, waarbij met alle be trokken belangen rekening wordt ge houden. Maar elk sociaal misbruik vanwege gewetenlooze oorlogsprofiteurs moet onverbiddelijk aan de kaak worden ge steld. Onze vakbeweging waakt. Zij waakt ook, waar het gaat om de bestaansvoorwaarden van de werkloo- zen. Dezen worden eiken dag talrijker, gezien de verlamming van het bedrijfs leven. Wij beschikken over enkele aandui dingen betreffende het Brusselsche, waar de werkloosheid met één der <e is toegenomen in de hotelbedrijven, met 40 procent bij de boekbinders, met 100 procent bij de steendrukkers, met 20 procent in de v jedingsbedrijven, met 300 procent in de dameshoeden- fabrieken, met 45 procent in de klee ding, met 35 procent in de metaal industrie en met 20 procent onder da bedienden. Er wordt ook een lictue stijging van het aantal werklooz?n waargenomen in de textielindustrie. De toestand zal niet gunstiger zijn in de andere gewesten van het land. Het Belgisch Vakverbond gaat, op dit oogenblik, over tot een onderzoek naar de uitbreiding, die de werkloosheid heeft genomen, om een overzicht te krijgen van den toestand en over ie gaan tot de noodige tusschenkomsten. De vakbonden, die honderdduizenden arbeiders groepeeren, welke steeds da eerste slachtoffers worden van aa hamsteraars, van de voedselschaarschta en van de opdrijving der prijzen, zou den ook wat moeten mee te brokken hebben in de pap, waar het gaat om de voedselvoorziening en de bevoor rading. De komiteiten, die zich met! deze kwesties bezighouden, schijnen evenwel geen voldoende aantal ver tegenwoordigers van de vakbeweging in hun schoot te hebben opgenomen. Dat is jammer voor de nationale een dracht en voor de arbeiders, die in hun vakbonden hun beste verdedigers vinden, waarmee zij dagelijks in aan raking zijn. Ook de gemobiliseerden en hun ge zinnen verdienen de belangstelling van onze organisaties. Naar wij vernemen, houdt Balthazar, minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, zich aktief bezig met de oplossing van enkele moeilijk heden, waartoe hun speciale toestand aanleiding geeft. Zoo moet de steun, verzekerd blijven aan de gezinsleden van de gemobiliseerde mutualisten. Er dienen maatregelen bepaald voor wat 'de toepassing van het regime der ouderdomspensioenen voor de opgeroe pen militairen betreft. Uit wat hier voorafgaat, blijkt dat onze organisaties hun handen vol zul len hebben met de verdediging van de belangen van hun leden op vela gebieden. Zij zullen met bijval kunnen op treden, indien allen, de werklooze.i, de gemobiliseerden en dezen welke n >g aan het werk blijven, vertrouwen stel len in hun vakbonden. O. D. S. Waarom Hjden aan HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUM ATIEK ZENUWKOORTSEN PIJN DER MAANDSTONDEN als de WONPERBARE BRUINE POEDERS van der Apotheek DE POORTERE, te ST-NIKLAAS-WAAS, U oogenbllk- kelijk zonder schadelijke gevolgen van deze pijnen zullen bevrijden. De doos van 8 poeders i 4 frank. De drledubb. doos 25 poeders 10 fr. Te verkrijg. In alle goede apotheken ct vrachtvrij tegen postmandaat. Gebruikt ze eens. U zult nooit geen andere meer gebruiken. (Sïi'ijfd^Syiidifealisme^Siiiïealoiid jjj 7USSCHEN het oogenblik dat wij dit overzicht schrijven en het verschijnen van ons blad is er een verschil van een drietal dagen. Op zichzelf gezien en in normale tijden kan zoo'n tijdruimte niet zoo groot worden genoemd. Maar nu is het heel anders. Steeds moeten wij vreezen dat, wat wij op dit oogenblik schrijven reeds morgen niet meer van tel is. De gebeurtenissen in de internationale politiek, de diplomatie en de krijgs- verrichtingen volgen elkaar op in een tempo dat onze taak niet vergemakkelijkt, Als we daarbij rekening houden met het feit dat vele berichten, al worden deze vrijwel door alle landen zorgvuldig geselektionneerd en gecensureerd, niet vrij zijn van bepaalde tendenzen en daardoor heel wat van hun betrouwbaarheid verliezen, dan wordt het klaar de taak van een goede en eerlijke pers eerder lastig wordt. Zelfs de meest doorzichtige kroniekschrijvers worden in verlegen heid gebracht. Het eenige wat wij dan ook kunnen doen is tn groote trekken vaststellen wat er in de eerste helft van deze maand als belangrijks is voorgevallen, de feiten in koördinatie te brengen en hieruit een voorzichtige, heel voorzichtige konklusie te trekken, zonder ons aan het gevaar te willen blootstellen ook maar de geringste voorspelling te doen. Als het waar is dat reeds in gewone tijden iedereen profeet in eigen land is, dan is dit in tijd van oorlog dubbel waar. De fantasie had nooit het domein der kunst mogen verlaten. Want m dat der politiek, en vooral in de internationale, heeft zij reeds zooveel geesten op hol gebracht en daardoor de beschouwing der wereldproblemen op een noodlottig dwaalspoor gebracht, dat het meer dan tijd wordt haar uit het praktisch denken te verbannen. Laat ons dus objektief zijn en trachten de feiten in hun ware gedaanten te bezien. Het staat ontegensprekelijk vast dat de gewapende ultieme strijd die nu aan den gang is, gaat om principes. Twee tegenovergestelde wereldbeschou wingen zijn in botsing gekomen. Het moest er van komen. Wij herinneren ons dat een paar jaren geleden velen de meening opperden dat het gevaarlijk zijn zou de wereld te scheiden in twee kampen: eenerzijde de demokratische, anderzijds de fascistische landenDe vrede moest per se bewaard blijven. Het is verkeerd uitgevallen. Na veel aarzelingen en nog meer vernederingen heeft %/ij zijn steeds overtuigd geweest van de klassieke waarheid, volgens dewelke alle oorlogen een ekonomischen ondergrond hadden. Zelfs die oorlogen, tvaarvan men ons op school zei dat zij van godsdienstigen of ideologischen aard waren, b.v. de kruistochten, de Amerikaansche vrijheidsoorlog, enz., waren per slot van rekening niet anders dan rooftochten. De huidige oorlog verplicht ons afstand te doen van die klassieke zienswijze. Het is juist dat het uitgangspunt van het konflikt een ekonomisch verschijnsel uns het failliet van de autarkische staatsinrichting van het Ille Rijk dezes verlangen die door de nederlaag van 1914-18 verloren gebieden terug tot zich U UMaar de ontwikkeling van het wereldgebeuren heeft bUks^snel den strijd nrt een ander terrein geplaatstde demokratie was het beu in bestendige onrust te leven Daarom liever den onmiddellijken oorlog gevoerd tegen een wereld beschouwing die berust op brutaliteit, dwang en kultuurvermetigingDe woord voerders van het Engelsche en het Fransche volk hebben het in de afgeloopen week uitdrukkelijk en officieel verklaard. Achter die reWclarmgs/aat de Ptibhcfce opinie der beide verbondenen, en ook die der meeste neutrale landen. Het onmiddellijke antwoord van Engeland op Goring s rede was duidelijkhet nemen van maatregelen om den oorlog minstens drie jaar te voeren Frankrijk wil zelfs nog verder gaan als het moet zal de strijd zelfs meer dan drie jaar duren gezamenlijke oorlogskredieten van meer dan honderdvijftig milliard frank het doorvoeren van een strikte oorlogsekonomie en het sturen naar een weelomvattende ekonomische oorlogtaktiek. De demokratische geallieerden hebbel gezworen niet te zullen rusten vooraleer het ^je3ime in Duitschland zal ?iin vernietigd Zoolang zij niet een definitieve overimnning hebben behaald, mlleh zij^iet rusten. Zij zoeken geen wingewesten, maar willen het mensch- onteerend nazisme uit de wereld helpen. w r(,prj. Dnifsrhlands aiaenoot. het fascistische Italië, wacht, net wacht reeas veerHendagenzouder zich duidelijk te durven uitspreken. Een zonderlinge houdTna die van ItaliëHet weet dat de demokratische bondgenooten de uitroeiing van het nazisme willen. Daarom houdt het zich stil. het heeft a friknansrhe koloniën en wingewesten in Europa te verliezen. In een kerk te Rome werd ite tMarseittaise* gespeeld, en er is sprake van het sluiten van een vriendschapspalct met Frankrijk I Tanas den anderen kant, in het Oosten, ligt de V. S. S. R. op loer, zij komt niet tu?sch™in het konflikt. Zij zal leveringen doen aan beide kampen men vastste heeft dnt de Turksche minister van Buitenlandsche Zaken zal te.zeggen hebben, Z%,%%eonder d iwloed der geallieerden, zijn hegemonie in de Zwarte of Turkijeonder aen mmo u neutraliteit, met betrekking tot het Embargoop den XenZtvoer "groote lansen heeft herzien te worden. °P hUitWheterWe!teen zijn de communiqué's meer dan schaars. De fransche legers die nu door Engelsche kontingexten zullen gesteund worden, schijnen '°r9Vlnde lucMis lïl/eZde Duitsche macht werkzaam in Polende Engelsche vliegtuigen na d li0Se?e^loUe mogenwij ons afvragen of ^nom^lokkad^ van Duitsch- land, ook de neutrale West-Europeesche landen niet zal treffen.^ y Tengevolge het losbarsten van den oorlog tusschen Duitschland eenerzijds, en Polen, Engeland en Frankrijk an derzijds, bevinden wij ons zoowat tus schen twee vuren. In 1914 waren wij tengevolge den Duitschen inval in ons land, recht streeks en onmiddellijk bij dezen gruwelyken wereldoorlog betrokken. Thans zijn we er voorloopig nog kunnen van tusschen-uit blijven, en dit, wegens de politiek van zelfstan digheid die aan de regeerders van ons land heeft toegelaten zich uit te spreken voor een strenge neutraliteit. Hoelang echter deze positie zal kun nen gehandhaafd blijven, kan nie mand met zekerheid zeggen doch we hebben tegenover 1914 dit verschil aan te stippen, dat we toen door een der groote mogendheden werden aange vallen ondanks onze neutraliteit van destijds welke bezegeld was geworden door al de ons omringende grOote lan den, terwijl nu, alle mogendheden welke in botsing zijn gekomen het als een gewetenseer aanzien in niets onze neutraliteit te schaden. Is het dat de opvattingen dienaan gaande zijn gewijzigd en verbeterd of spruit dit eenvoudig voort uit het feit dat de eraan verbonden belangen of mogelijkheden niet meer dezelfde zijn gebleven Daarop zal men voor het oogenblik het antwoord schuldig moeten blijven. Intusschen kan niets ons ervan te rughouden te zeggen dat de grens- toestand tusschen België en Duitsch land, vandaag niet meer dezelfde is, als dit wel het geval was in 1914. Toch kan men ons landeken onver wachts binnenrukken en overrompelen gezien de weinige bewapening en ver sterking aan de Oostergrens, maar hedentendage weet men toch dat er bestendig moet gezorgd en gewaakt wordt om een onverhoedschen Inval te voorkomen, en dat versterkings- en versperringswerken het niet zoo gemakkelijk meer zouden maken om, zooals in 1914, bijna ongehinderd door ons land te wandelen. Maar of dit wel een afdoende reden ia geweest om van een nieuwen inval en doortocht in België af te zien, is een andere vraag. Het is best mogelijk dat andere, meer doorslaande beweegredenen er hebben toe aangespoord, het spel '-an 1914 niet meer te hernieuwen, zoodat ons een kans te meer werd gegeven ons niet onmiddellijk of rechtstreeksch bij een konflikt in Europa betrokken te worden. Zeer zeker zullen vandaag weinigen er kwaad om zjja dat we niet mede in oorlog zijn. Maar er zijn dingen die soms ster ker spreken of onzen wil. Zulks zal ook wel het geval geweest zijn van Polen, Engeland en Frank rijk, alwaar de menschen al evenmin dan wjj op oorlog verzot zijn, maar die wegens de omstandigheden geen an deren uitweg meer gezien hebben. Kan zooiets met ons land, tijdens die aangebroken oorlogsfaze, het ge val niet worden Het zal gewis fijn aan boord moeten gelegd worden om, doorheen die oor logsfaze, welke Europa aan het door maken is, te ontsnappen aan het ge vaar dat ons bedreigt. Het onvoorziene en onwaarschijnlij ke kan altijd nog gebeuren, en het is maar best dat wij op geen enkel oogen blik onverhoeds in de grijparmen van het oorlogsmonster vallen. Onder dit opzicht kunnen we lang, zeer lang, op proef gesteld worden. Eigenlijk zoolang, tot wanneer deze nieuwe oorlog een einde zal genomen hebben. De eerste dagen van dezen oorlog hebben reeds genoeg doen uitschijnen hoe delikaat de positie van België en van andere neutrale landen is. Wanneer men aan een of anderen uitkant gelegen is, kan men nog met een zeker gemak zich uit den slag trekken, maar wanneer men, zooals dit voor ons land het geval is, tusschen twee vuren gewrongen zit, is de aan te nemen houding dubbel moeilijk om van alle gevaar bevrijd te blijven. Maar zelfs met alle geboden voor zichtigheid is het nog niet uitgemaakt dat wij de handen vrij blijven houden. Want wie verzekert ons dat, gegeven zelfs al de gedane beloften om onze neutraliteit ongeschonden te laten er dan toch niet tot een schending wordt overgegaan We willen het ergste niet verwach ten maar is een gegeven woord in 1939, meer waard dan in 1914V Redenen om daaraan te twijfelen van dergelijke schending verschoond hebben wij te over, en wanneer wij ongeschonden blijven zal het meer zijn om andere beweegredenen en tenge volge andere oorzaken, dan wel om de eenige zorg het eerewoord gestand te biijven. Zooiets beseft dan toch eenieder, zoodat het niet noodig is er verder nadruk op te leggen. We zijn een te klein landeke om toonaangevend en richtingaangevend te zijn. Dit weten we maar al te wel. Bijgevolg kan onze rol er maar in bestaan te trachten een goeden mid denweg te bewandelen, en te maken gaaf en gezond van tusschen deze twee vuren uit te geraken. J. De Oomnck. HET streven van Duitschland naar ekonomische autarkie is reeds sedert langen tijd door iedereen gekend. Hieronder moet worden verstaan dat Duitsch land zoekt door eigen middelen en onafhankelijk van het buitenland in zijn eigen behoeften te voor zien. Dit kan evenwel slechts in een zekere mate geschieden, want vele industrieele grondstoffen worden in het land zelf niet gevonden; b.v. die welke gedeeltelijk voor de metaal nijverheid noodig zijn; die grond stoffen moeten uit het buitenland worden ingevoerd. Maar er zijn heel veel zaken die op eigen bodem kunnen worden gerekupereerd, om in waren voor het dagelyksch ge bruik omgezet te worden. Enkele maanden geleden wijdde het c Bulletin Commercial Beige hieraan een uitgebreide beschou wing, waaraan wij een en ander ontleenen. Uit wat volgt zal blijken wat de moderne industrieele schei kunde in staat is te presteeren. Steenkolenasch bevat een menigte metalen, die door Duitschland niet voldoende worden voortgebracht, en daardoor in het buitenland moeten worden aangekocht. Volgens een groot aantal laboratorium-analyses bevat een ton steenkolenasch gemid deld ongeveer 2,7 kgr. metalen, dienende voor de vervaardiging van speciale staalsoorten, b.v. kobalt, nikkel, chroom, molybdeen en vana dium, voor een waarde van 55 mark; ongeveer 19 kgr. niet-yzerhoudende metalen, b.v. tin, lood, zink, arseni cum, enz., voor een waarde van 4 mark; ongeveer 6 gram edele meta len goud, zilver, platina, palla dium, voor een waarde van 3 mark; ongeveer 7 gram zeldzame metalen gallium, beryllium, lanthanium, enz., voor een waarde van 60 mark. Een ton steenkolenasch bevat dus voor een waarde van 122 mark aan verschillende metalen. Uit statistie ken leert men dat Duitschland jaar lijks 10 millioen asch als residu op levert. Van deze hoeveelheid zijn ge makkelijk 2,5 millioen ton te reku- pereeren. Aannemende dat men op een rendeerende en ekonomische wijze voor 60 mark aan metalen uit een ton asch kan verkrijgen, kun nen die 2,5 millioen ton asch dus jaarlijks voor 150 millioen mark me talen opleveren. Een rationeele ge bruikmaking van de asch, zou dus, in theorie althans, Duitschland toe laten zich per jaar de volgende me talen In eigen land aan te schaffen 1000 ton kobalt, 1000 ton nikkel, 600 ton molybdeen, 6O0 ton chroom en vanadium, 1200 ton zink, 400 ton tin, 10.000 ton arsenicum, 120 ton lood, 6000 kgr. zilver, 600 kgr. goud, 250 kigr. platina en 25 kgr. palla dium. Om zich een 'beeld te vormen van de waarde van deze cijfers, bedenke den, dat Duitschland per jaar slechts 200 kgr. goud, in het geheel geen platina, noch palladium voort brengt, dat het per jaar 10 a 12.000 ton tin in het buitenland moet koo- pen en dat de wereldproduktie van kobalt ongeveer - 17O0 ton bedraagt, waarvan de Belgische Industrie, die de Kongoleesche koperertsen ver werkt, de grootste voortbrenger is. Verder gebruikt Duitschland jaar lijks 12.000 ton zwavel, meestal ko mende uit Italië, Spanje en Ameri ka. Deze zwavel dient voornamelijk voor de fabrikatie van zwavelzuur, dat de essentieele grondstof is voor vele scheikundige nijverheden pa pier, kunstzijde, rubber, springstof fen, enz. Men heeft nu berekend dat, door de volledige zuivering van het'ruwe lichtgas in de cokesfabrie- ken, jaarlijks een hoeveelheid van 260.000 ton ziwavel verkregen kan worden. Hiermede is reeds een be gin gemaakt. In 1937 heeft men 32.000 ton zwavel op deze wjjze ver kregen; verleden jaar moest de op brengst 50.000 ton zijn, en dit Jaar zou er, volgens het industrieele plan 60.000 ton moeten worden voortge bracht. De voornaamste producent is de i. G. Farben, die in staat is per jaar 40.000 ton zwavel uit zijn industrieele gassen te halen. Andere merkwaardige bronnen van talrijke gezochte stoffen zijn lucht en zeewater. Sedert 1935 zonderen de Leuntt- werke van de I. G. Farben uit de atmosfeer groote hoeveelheden krypton en xenon af. Dit zijn zeld zame gassen die voor het vullen van elektrische lampen gebruikt worden. Verder ook nog een ander gas, n.l. neon, dat in de elektrotechnische industrie gebruikt wordt. Het idee uit de lucht voldoende helium te ha len heeft de Duitsche Industrie moe- Her Duttscne vierjarenplan het oua papier worat zorgvuiaig verzameld voor de fabrikatie van allerhande ersatz-produkten. ten opgeven. Helium is een zeer licht en tevens onbrandbaar gas, dat volkomen geschikt is voor het vullen van luchtschepen. De V. S. van Amerika bezitten talrijke na tuurlijke bronnen van helium en be- heerschen daardoor de geheele he- liummarkt. Men zal zich herinneren dat Duitschland in groote moeilijk heden kwam met betrekking tot het vullen van zijn zeppelins, toen Ame rika weigerde in voldoende mate helium daarvoor te leveren. Wat nu het zeewater betreft, dit bevat 32 bestanddeelen waarvan verscheidene als grondstof voor de scheikundige nijverheid zouden kun nen dienen. De kosten van extraktie zijn echter zoo groot, dat de tot nu toe bestudeerde behandelingsprocé dés ver van rendeerend zijn geble ken. Wat de zeewieren aangaat, deze hebben tot nu toe slechts ge diend voor de produktie van jodium. Zij bevatten echter neg vele andere stoffen, zooals eiwit, cellulose, enz. Zoo kunnen zij tevens dienst doen bij de fabrikatie van films, vezels voor de textielindustrie, lak. kos- metische produkten en voeder. Een bestanddeel van den bodem, dat voor de metaalnijverheid van groot nut zijn kan, Is de klei. Deze bevat inderdaad heel wat alumi nium. Het erts waaruit dit metaal getrokken wordt is doorgaans het bauxiet, waarvan de wereldproduk tie tamelijk beperkt Is. Duitschland heeft geen behoorlijke produktie van genoemd erts. Zijn ondergrond biedt echter belangrijke hoeveelheden klei, die uitstekend voor de fabrika tie van aluminium kan gebruikt worden, maar daarvoor eerst een serie bewerkingen moet ondergaan. Nu zijn er nog tal van andere za ken tot dewelke de Duitsche indus trie zich gewend heeft om ontbre kende nationale grondstoffen te winnen of om ersatsprodukten te vervaardigen. Zoo zijn er b.v* de kastanjes. Duitschland bezit ongeveer 3 mil lioen kastanjeboomen. Onderzoekin gen hebben geleerd, dat uit de tot nu toe waardeloos geachte vruchten vier nuttige produkten verkregen kunnen worden olie, zeepstoffen, stijfel en oliehoudende koeken. De kastanje-olie heeft dezelfde eigen schappen en gebruiksmogelijkheden als petroleum. Daarom worden de kastanjes door de scholieren en de Hitlerjeugd verzameld. De produktie van kastanjes schommelt jaarlijks, maar kan toch op 17.000 ton geschat worden. Hieruit kunnen op indus trieele wijze verkregen worden 1.000.000 kgr. olie, 1,600.000 kgr. zeepstoffen en 14.400.000 kgr. koe ken. Ook het koffiedik is een waarde volle stof geworden. Jaarlijks wordt ln Duitschland 5.000 ton koffiedik vernietigd. Deze hoeveelheid kan echter ten minste 3.000 ton olie oj?- leveren. Zelfs waschwater en loog zijn In dustrieele grondstoffen geworden. Phenol en cresol werden op een ge geven oogenblik zooveel gevraagd (.o.a. voor de vervaardiging van springstoffen) dat de uitvoer van deze steenkolenprodukten verboden werd. Intusschen heeft men phenol, cresol en ooxylol weten te bereiden uit het waschwater van cokesfabrie- ken, gasfabrieken, fabrieken voor de vloeibaarmaking van steenkolen. De verworven hoeveelheden waren zoo groot dat de uitvoer van phenoi en cresol opgeheven kon worden. Houtafval, zooalsspaanders, krullen, zaagsel, enz., worden aan gewend voor de produktie van hout suiker, dat kan gebruikt worden als veevoeder, en van brandalkohol. Stroo kan gebruikt worden tot het vervaardigen van cellulose. En tenslotte de keukenafval. Het zorgvuldig verzamelen, vooral van de beenderen, zou Duitschland den invoer van ongeveer 100.000 ton beenderen per jaar besparen. Deze hoeveelheid levert 10.000 ton vetten, 15.000 ton lijm, en gelatine, 45.000 ton voeder, mest, diermeel, eiwit stoffen, enz., voor een waarde van ongeveer 20 millioen mark. Aan de Duitsche techniek en In dustrie werd het geboden zich steeds te perfektionneeren om een zoo hoog mogelijk profijt te trekken uit de aanwezige materialen en grond stoffen, waarvan vele vroeger als waardeloos werden beschouwd. Als het waar ls dat Duitschland zich de luxe niet kan permitteeren jaarlijks voor honderden millioenen mark aan grondstoffen te vernieti gen, ls het niet minder waar dat ook alle andere industrieele landen ekonomisch voordeel kunnen trek ken uit de rekuperatie van vele bruikbare stoffen die anders weg gegooid worden. Het is niet om dat men in weelde leeft dat men verkwisten moet. Oefeningen van de Ftnsche sporters voor ae Olym piade van 1940, die zeker niet zal doorgaan. Vreedzame krachtproeven zijn nu vervangen door het oorlogsgeweld. In Litauen schouwt de voorzitter der republiek de troepen. Zal.Litauen aan den oorlogsdans ontsnappen? Duitsch afweergeschut wordt in allerijl aan de niet-afgewerkte Siegfriedlijn opgesteld. Zwaar Poolsch bombardementsvliegtuig, dat in ae Poolsche fabrieken, die ver achter het huidig front liggen, wordt vervaardigd. Gezien de gevaren die ons land be dreigen, zijn vijf socialisten in de regeering getreden met de instem ming van de organismen iie de mee ning vertegenwoordigen van de massa van onze aangeslotenen. Deze regeering heeft de neutraliteit van België afgekondigd in het kon flikt, dat de naburige "groctmogend- heden tegenover elkander stelt. In het Parlement hebben onze man datarissen uiteengezet in welken geest zij hun steun zullen verlcenen aan deze politiek. Ieders geweten blijft vrij. Maar de uitdrukking van de meeningen moet gebeuren met een zelfbehcersching die geen hinder is voor de aanspannin gen van de regeering, om te beletten dat ons land, zooals in 1914, het slag veld van Europa zou worden. Alle beroep op koelbloedigheid, op het verantwoordelijkheidsgevoel en op tueht moet gehoor vinden bij ai onze aangeslotenen. Dat zij vertrouwen stellen in de regeering waarin zij ver tegenwoordigd z^jn, opdat deze in alle omstandigheden de tolk zou zijn van de gehechtheid van ons volk aan den vrede van z'jn verlangen van natio nale onafhankeijkheid, van zijn liefde voor de vrijheid en zijn trouw aan hel Ideaal van een vreedzaam Europa dat bevrijd is van de bedreiging van het Aan onze leden onder de wapens Renden wij onzen broederlijken groet, y de uitdrukking van onze genegenheid, van onze dankbaarheid en van om vertrouwen. Kameraden, soldaten, die waakl over de veiligheid van onze grenzen: bedenkt dat de socialistische syndl- kale, mutualistische en koöperatiev» organisaties blijven waken over u er de uwen. Van den nederlgsten van de müt tanten die thuis gebleven is tot onw ministers, allen zullen voortgaan t< werken opdat de natie aan haar ven dedigers een lot zou verzekeren dal waardig is van hun toewijding en van hun opofferingen, en opdat de gezin, nen, die gij hebt verlaten, de ellende niet zouden kennen tegelijk met den angst van de moeders, de echtgenoo- ten en al diegenen die u duurbaai zijn. Uwe organisaties zullen blijven wa ken over u en de uwen. Blijft van uw kant verbinding hoQ den met hen. Zjj zullen raad geven, u bijstaan, u verdedigen. Door trouw te bleven aan de B.W.P, zullen degenen die in deze uren van gevaar hun plicht van burger of sol daat vervullen tegenover België, dier plicht des te beter volbrengen. Want de B.W.P. wil een onafhan kelijk, vrij, vreedzaam België, eer België dat morgen degenen het meesi zal eeren die als arbeider of soldaal het best het land gediend hebben. HET BUREAU VAN DE B.WJP|

Voor Allen | 1939 | | pagina 2