ROODE PIJLTJES AALST Onze stadspolitiek Belangrijke berichten aan al onze groepssekrefarissen 4-v - Verantwoordelijke redaJctie: Volkshuis, Molendries, li AALST Telefoon 572 BEVOORRADINGSKOMITEITEN PLICHT NAAR NIEUWE AKTIVITEIT ALGEMEENE CENTRALE van bouw, hout en gemengde vakken ZEER BELANGRIJK VOOR ONZE LEDEN DER BUITENGEMEENTEN V .N .V .-neutraliteit Strenge kontrole Om niet te vergeten Hoe sommigen trachten uit de huidige moeilijke omstandigheden politieke munt te slaan. - Onze bevolking helpt duchtig mee voor de passieve verdediging. - De strategen van het hoekje zijn deze van het goede humeur Wat militairen en vrouwen van mili tanten weten moeten De ambachten in ons land VOOR DE WERKLOOZEN LUCHTGEVAAR WAT WIJ ZEGGEN MOETEN Onderrichtingen aan de werkloozenkassen DE WERKLOOSHEID TE AALST Bericht TEXTIELBOND HAND IN HAND Berichten van het stadsbestuur 4 - Voor Allen - 17 Sept. 1939 NIEUWS UIT HET Het staat reeds vast dat in elke provincie bevoorradingskomiteiten voor de bevolking zullen moeten opgericht worden. Gewestelijke en ook gebeurlijk plaatselijke komiteiten zullen van noode zijn. Hierover kregen onze afdeelingssekretarissen sinds een paar weken een rondschrijven, aandringende om er op te waken dat we overal een rechtmatige vertegenwoordiging zouden krijgen. Naar ons van links en rechts wordt medegedeeld, zorgen er de katholieke besturen voor steeds de socialistische afgevaardigden te weren. We vragen aan al onze groepssekretarissen ons regelmatig op de hoogte te houden van wat gebeurt. Want we zijn vastbesloten de noodige voetstappen te doen bij de hoogere instanties om die besturen die ons, socialisten, negeeren, eens op de teenen te trappen. Alwie in zijn gemeente eenigszins de burgerlijke overheid kan helpen; hetzij bij de bevoorrading, hetzij bij de passieve luchtbescherming, heeft voor plicht zijn diensten aan te bieden. In de huidige omstandigheden is dienstbetoon een sociale plicht. Ingevolge de militaire maatregelen zijn tal van socialistische kameraden onder de wapens geroepen. Menige dienst is hiermede eenigszins ontredderd geworden. Vlug ingrijpen om alles terug zijn normalen loop te geven, was hier dus geboden. We gelooven dat reeds in de geslagen leemten zal voorzien zijn. Diensivolgens verlangen we van al onze afdeelingen terug dezelfde aktiviteit. De gevoerde neutraliteitspolitiek onzer regeering zal wel vanwege onze afdeelingen wat aanpassingsvermogen vergen. Men vraagt ons zelfs alle politieke scherpheid wat in te toornen. Toch willen we er op wijzen, dat we niet voor alles een blad voor den mond zullen kunnen houden. Hoe zeer ook de politieke godsvrede in dezen bangen gespannen tijd gewcnscht weze, blijven er steeds dingen die moeten gezegd worden. Maatregelen zijn dan ook getroffen om langs den weg van ons blad «Voor Allen» onze aktie te kunnen voortzetten en onze socialistische gedachten te kunnen blijven beklemtoonen. Ons ordewoord is en blijft dus: Alle socialisten op hun strijdpost en aan 't werk tot versteviging onzer groepeeringen. HET ARR. BESTUUR Van deze week af moeten al onze leden, die wijzigingen hebben aan te geven, inlichtingen moeten vragen of zich hebben aan te geven als nieuwe werkloozen, zich richten tot het ihoofdbureel te Aalst. Door de oproeping van verschillende onzer bedienden zijn wij verplicht, tot dien maatregel over te gaan. Onfte hulpburcelen van Denderleeuw, Kerkxken en Meire worden dus voorloopig opgeheven. Wij doen hierbij beroep op onze leden-wcrkloozen, te trachten h"n zaken zoo stipt mogelijk in orde te houden. Daartoe moet men 1) regelmatig zijn bijdrage betalen (geen enkele week achterstal kan worden aangenomen op gevaar af moeilijkheden te verwekken) 2) nagaan of de patroon een werkloozenbewijs aflevert dat volledig in regel is; 3) elke wijziging die zich in den staat van het liuisgdzin voordoet, regel matig en zonder uitstel op het bureel te Aalst komen aangeven; 4) zich alleen op de wekelijksche betalingen aanbieden wanneer men volledig werkloos is en voorschotten dringend noodig heeft; 5) zich alleen op de betaling van het einde der maand aanbieden, voor zien van alle noodige loonbriefjes en volledig ingevulde stempelkaarten. (Opgepast!! Onnoodig zich aan te bieden wanneer, voor een werklooze die in den loop der maand heeft gestempeld, de kaart niet ingevuld is door den patroon.) Wanneer deze enkele wenken worden in acht genomen door onze leden, zal reeds heel wat zijn bereikt. In acht moet ook worden genomen, dat de dienst voor arbeidsrecht regelmatig blijft doorwerken. Kameraden die moeilijkheden hebben betref fende hun familievergoedingen, arbeids ongevallen, Ioonkwesties, enz., enz., kunnen zich dus verder tot ons wenden. De sekretaris, BOMON JAN. Wie eiken dag verschillende dagbla den te lezen krijgt, voelt ten zeerste hoe er gezocht wordt zich aan de neu traliteitspolitiek aan te passen. Alle scherpe, goed afgeteekende sympathieën, voor ééin der oorlogvoe rende landen, worden afgerond en om zeggens totaal vermeden. In Volk en Staat alsook in Strijd organen van het V.N.V., gebaren ze ook geweldig te ijveren voor het behoud onzer neutraliteit, maar elke nietigheid waarop ze wijzen kunnen om hun antipathie tegen Frankrijk te betuigen, wordt in karak- terletter gedrukt. Die heeren roepen hard om het be houd der neutraliteit, omdat ze in den huidigen stand van zaken voordeelig lijkt voor Duitschland. We hebben nochtans reden te over om te gelooven, moest het zoo niet zijn, dat de houding der V.N.V.-ers heel anders zou zijn. Naar onize meening zijn en blijven de V.N.V.-ers de puurste Hitlerknech- ten. We hopen dat, indien de bevoor radingskomiteiten worden opgericht en in werking treden, er personen zul len aangesteld worden die geloofwaar dig en betrouwbaar zijn. Ja, die elk misbruik en willekeur zullen uitscha kelen, opdat wy niet de treurige ge vallen van 1914-1918 terug zouden be leven. Want waarlijk, in den vorigen we reldoorlog Mjn er zulke erge misbrui ken. gebeur i, dat ze deze maal niet meer te dulden zouden zijn. Talryk schijnen dezen te z.ijn die zich hebben vetgemest op den honger en de ellende van het arme, werkende volk en die terug likkebaardend opkij ken in de hoop dat hen opnieuw zoo'n baantje zal aangeboden worden. Oppassen zal hier dus de boodschap zijn- Hoe graag we ook alle politieke uitingen... «en sourdine» willen laten hooren om de neutraliteitspolitiek ter- wille te zijn, kunnen we er ons moei lijk van ontdoen, steeds ons volk voor oogen te houden, dat deze oorlog wordt gevoerd tusschen twee levensbe schouwingen: fascisme en demokratie. Hoe graag ons volk ook buiten deze gruwelijke moordpartij blijft, weet het toch heel goed wie van beide partijen de volledige sympathie verdient en wie de verachting. We zijn ervan overtuigd hoezeer de overgroote meerderheid van het Belgi sche volk het nazisme de nederlaag toewenscht. omdat ze aldus hoopt eens vrijelijk en in een waren vrede onder alle volkeren, te kunnen leven. Het staat buiten kijf het fascisme is de groote schuld dezer wereldramp. Daarom hopen we op zyn volledige ne derlaag. Alles in 't Vlaamsch, behalve de centen Elkeen weet dat, alhoewel madame Gravez, uit Aalst, niet gezegend is met een kroostrijk gezin, ze op de Keyzer- lijke plaats (het rykemenschenkwar- tier) een der grootste en mooiste hui zen bewoont, We hoorden zeggen dat ons madame kamers verhuurde. Alhoewel niet te nieuwsgierig, wil den we daar toch het fijne van weten en we trokken op informatie uit. En waarlijk, madame verhuurt ka mers, maar niet in haar huis, wel aan de zee. Ons madame bezit daar heele appar tementen en ze laat er kaartjes han gen waarop te lezen staat: «a louer»!! 't Vlaamsch is er niet te bespeuren, want ons madame verhuurt liever aan Vlaamschonkundigen, al waren het nog franskiljons. 't Geld heeft immers geen geur, zegt ons madame, en hebben is hebben. Een ander staaltje Te Zele is een zakskensfabriek geves tigd, waarin madame Gravez, uit Aalst, uitverkoren schoonheidskonin gin der V.N.V.ers, een ferme aandeel houdster schijnt te zijn. Zele in 't hartje van Vlaanderen ge legen zijnde en ons madame als ultra- flamingante aangeschreven staande, zoo spreekt het vanzelf, dat op dat fabrièksken alles in het puur Vlaamsch zou moeten zijn. Welnu, al de Vlaamsche sullen die zich hieraan laten beetnemen, zijn er aan voor hun moeite, want de nonkel van ons madame stuurde een brief naar het Aalstersche stadsbestuur om zakken te mogen leveren voor de lucht bescherming. En, geachte lezers, valt niet omver. De vermelding der firma, alsmede heel de getypte tekst, was uitsluitend in het Fransch! En zeggen dat alle V.N.V.ers bij het ontwaren van een Franschen tekst in Vlaanderen aan het brieschen gaan als wilde stieren, terwijl madame Gravez, een der meest vooraanstaande leidsters van het V.N.V., terwille van de centen vierkantig haar pollevieën veegt aan al het Vlaamsch. W raakroepend Gansch de menschheid schrikte op bij het vernemen dat Rusland een niet- aanvalspakt had afgesloten met Hit- ler-Duitschland. Elkeen, zelfs de minst ingewijde, voelde direkt dat die snoode daad de oorlogskansen met 103 t.h. deed stij gen. Elk rechtgeaard mensch hoopte, dat de Belgische kommunisten kordaat dergelijk verraad tegenover de mensch heid zouden hebben afgekeurd. Voor de zooveelste maal heeft elkeen vastgesteld hoe miserabel de houding der kommunisten is. Alhoewel ze zelf opschrikten bij het vernemen van dat nieuws, hebben ze zich vlug herpakt en de meest onaan nemelijke areumenten zijn ze gaan op zoeken om Stalin te verdedigen. Welnu, dat is het bankroet van het kommunisme, want zulke daden ver geet ons volk niet. (Zie vervolg onderaan voorg. kol.) Het ergste is dus gebeurd: Duitsche troepen zijn sinds 1 September Polen binnengetrokken, enkel en alleen om dat het Poolsche volk weigert zich te onderwerpen aan de grillen van het nazi-Duitschland Het ligt niet in on: bedoeling hier bijzonderheden dezer verschrikkelijke gebeurtenis te behandelen. Anderen deden dit voor ons met veel meer be voegdheid dan wij dit zouden kunnen. Maar ondertusschen zijn weer dui zenden onzer kameraden onder de ivapens geroepen. Duizenden moeders, echtgenooten, geliefden, kinderen, leven in angst en vertwijfeling: mis schien gebeurt het ergste en beleven we opnieuw een 1914-1918. En dit zou verschrikkelijk zijn! We hadden gezien de tragische omstandigheden gemeend ons te onthouden van elke polemiek met onze tegenstreversmaar alles wijst er op dat deze laatsten niet aldus denken. Integendeel, sommigen onder hen schijnen er alles te zullen opzetten om uit het tragisch gebeuren, politieke munt te slaan. De eersten die loskwamen waren onze kommunisten, die in een mani fest aan de bevolking besteld, tracht ten duidelijk te maken, dat het niet- aanvalspakt, afgesloten tusschen de twee diktators, Stalin en Hitier, den oorlog moest voorkomen.'... Wanneer de oorlog er dan toch kwam. grootendeels omdat Hitier va,n- wege Stalin niets meer te vreezen had. dan noemden onze kommunisten dit in een tweede manifest voor een groot deel de schuld van Spaak, die voor België een neutraliteits-politiek had voorgestaan! Ge moet, op zijn minst, op politiek gebied slaaf zijn om zonder blozen den achterbakschen vuilen toer welke Sta lin de demokratiën heeft gespeeld, te durven verdedigen. De feiten van heden bewijzen ten duidelijkste dat de buitenlandsche poli tiek door Spaak-De Man ingeluid en in elke omstandigheid verdedigd, de juis te is. Zij hadden het bij het goede eind. Daarin echter kunnen wij ons, op dit oogenblik niet eens verheugen: het oogenblik waarop we deze regelen schrijven laat geen plaats voor vreug de, de toestand teekent zich te onzeker af. Alleen wenschten wij aan de kom munisten, die langs alle hoeken en kanten verder gaan met het rond strooien van kletspraatjes allerlei, de vraag te stellen: Indien wij Hitier- knechten zijn omdat wij een zelfstan- digheidspolitiek voorstonden, welken naam verdienen dan uwe Russische meesters die met het nazi-Duitschland waar velen uwer en onzer geloofs- genooten werden doodgemarteld zelfs een niet-aanvalspakt sluiten? En zoo ge dan een antwoord geeft, tracht dan voor een keer, klaar en duidelijk te zijn, a. u. b. De Bond voor Passieve Verdediging 1. Wat moet ik doen om de militie vergoeding te trekken wegens het bin nenroepen van mijn echtgenoot? ANTWOORD. Hiervoor moet gij u wenden tot het bureel der militie van uw gemeentebestuur. 2. Hoeveel bedraagt de vergoeding en wanneer wordt zij uitgekeerd? ANTWOORD. De vergoeding be draagt per dag 8 fr. voor de echtge- noote en 3,50 fr. per kind ten laste. Zij wordt uitbetaald om de 7 dagen, dus per week. 3. Wie levert het getuigschrift af, waaruit blijken moet dat mijn man werkelijk onder de wapens is? ANTWOORD. Dat getuigschrift wordt afgeleverd door den komman- dant der eenheid waarbij uw man is ingedeeld. 4. Ik ben ingeschreven als student aan de universiteit en ben onder de wapens. Ik had mij voorbereid om tijdens den tweeden zittijd (Septem- ber-Oktober) examen af te leggen. Kan ik verlof bekomen op de dagen en uren van de examens? Wie moet daar over beslissen? ANTWOORD. Gij kunt inderdaad verlof bekomen op de dagen en uren van de examens waartoe gij u hebt voorbereid. Volgens het reglement is het uw korpsoverste die u dat verlof kan verleenen. Het is raadzaam hier voor tijdig uw vraag in te dienen en by uw vraag het bewysschrift te voe gen, afgeleverd door den sekretaris der universiteit, waaruit blijkt dat gy u voor bedoelde examens hebt laten inschryven. Want eerst nu begint men te begry- pen waarom Rusland de heldhaftige Spaansche republikeinen in den steek heeft gelaten. Aanpassing, aanpassing! 't Is schering en Inslag, ja, al wat de klok slaat. Men moet zich aanpas sen aan den nieuw geschapen toestand. Men koestert de hoop, dat binnen afzlenbaren tijd een ekonomische we deropbloei zal komen en aldus be nevens de vele gemobiliseerden de werkloosheid zou verminderen. Optimistische gedachte die, indien ze werkelijkheid mocht worden, ons volk met vreugde zou vervullen. Treurige maatregel Het dook op als een lichtstraal, toen ons volk het sluitingsbevel op de ca- fé's zag opheffen. Men dacht aldus naar een normali satie van den toestand te gaan. Helaas, na enkele dagen en alhoewel er werkelijk geen noemenswaardige moeilykheden zijn geweest, wordt nu terug het sluitingsbevel doorgevoerd. Dat is waarlijk een harde slag voor vele kleine café'baaskens, die hun bee tje gewin uit hun handen zien glippen. Waarlijk een maatregel, die wy al te streng vinden. 't Is waar. in deze tijdsomstandig heden dienen er offers gedragen te worden door iedereen, maar hier vin den we dat genoemde kategorie niet alleen zal offeren, maar totaal gerui- neerd wordt, en dat is te erg. tegen Luchtaanvallen had op de meeste onzer openbare plaatsen, model-schuil plaatsen laten aanleggen. Veel bekijks hebben die gehad! We veronderstellen dat dit oo~: het sein geweest is, voor velen onzer be volking, om over te gaan tot het aan leggen van kollektlevz schuilplaatsen. We vernemen dat reeds schuilplaat sen werden voltooid in verschillende stadsdeelen, onder ander op den Bol- Icweg, het Kerzebroek, de steenweg op Dendermonde. in de St-Gudulastraat aan het Roklijf e:- meer andere. We kunnen niets anders dan ons daarover verheugen. De boy-scouts hebben aan het ge meentebestuur spontaan hun diensten aangeboden om mee te helpen bij de bescherming onzer bevolking. Sinds dagen zijn een 40-tal scouts duchtig aan 't werk om een 20 duizend zakjes met zand te vullen, die dan aan de bevolking zullen besteld worden. We stellen dergelijke daden ten zeer ste op prijs en durven hier onze jonge wachters wel de vraag stellen: Denkt ge niet dat er in het domein der pas sieve bescherming tegen luchtaanvallen ook iets voor u te doen is? Daarom is het niet eens noodig dat ge uw mandoline of kampeertent op bergt. (Wat ondertusschen misschien reeds gepeurdi is tengevolge van het weertje.) Het is sbms wel plezierig eens te pleisteren bij de straat-strategen. Men ontmoet ze in alle wijken. Met breede armgebaren worden de laatste radio- en dagbladberichten gekommenteerd. Ze weten alles uit zeer vertrouwbare bron. In den oorlog van 1914-1918 was deze zeer vertrouwbare bron 'n heer met 'n hoed op!» Nu is dit in vele gevallen nog zoo. De Aalstersche strategen verzamelen veelal over dag op de groote markt, 's avonds ergens onder 'n lantaarn. Wanneer het weer slecht is, verleggen ze hun kamp naar de wachtzaal van het station. Ge moet ze hooren Masjoergeven over den tdosj», den fransman en de izwerte neigerswelke Engeland en Frankrijk in reserve hebben. Ik houd veel van deze strategen omdat ze over het algemeen niets dan goede berichten verspreiden die ten slotte de moraal hoog houden. De strategen die gelukkig in min dere mate onheilsberichten verkon digen, vindt ge niet veel op het hoekje, en die worden snel naarden duivel gewenscht. EUG. DEPREZ. Het Statistisch Bulletin, uitgegeven door den Centralen Dienst voor Statis tieken, brengt ons elke maand een reeks interessante cyfers en gegevens die voorzeker een groot aantal lezers aanbelangen. Wy zyn dan ook zoo vry er ten be hoeve van onze lezers enkele gegevens aan te ontleenen. De ekonomische en sociale telling van 5 Januari 1937 liet toe, een telling te doen van de ambachtslieden, het is te zeggen, de handenarbeiders, die zonder medewerking van bezoldigd per soneel een of ander produkt uitdelven, verplaatsen, verhandelen, bewerken of verwerken. Naar het aantal uitgeoefende am bachten (niet ambachtslieden) worden de provincies als volgt ingedeeld: Brabant, 20.89 t.h.; Oost-Vlaanderen 15.36 t.h.; Henegouwen 14/39 t.h.; West>-Vlaanderen 13.49 t.h.; Luik 12.62 t.h.; Antwerpen 11.65 t.h.; Namen 4.63 t.h.; Limburg 3.83 t.h. en Luxemburg 3.14 t.h. Antwerpen komt dan op den laat sten rang der ambachten, wanneer men zich baseert op de bevolking, die einde 1936 in de verschillende provin cies geboekt stond. Terwijl het algemeen gemiddelde voor het rijk 21 ambachten per 1000 inwoners bedraagt, spant West-Vlaan- deren de kroon met 25 ambachten, ter- wyl Antwerpen, stad van haven, han del en grootnijverheid, enkel 17 am bachten per 1000 inwoners medebrengt. De indeeling der ambachten is na tuurlijk verschillende per provincie en afhankelyk van allerlei faktoren. Berekening van den staat van behoeftigheid Worden ingetrokken de volgende ali nea's van bylage 4 van den ministe- rieelen omzendbrief 135/7735 van 25 November 1934; Alinea 4. «In elk geval dat een lid van het gezin, buiten de echtge- noote, vrijwillig zijn betrekking ver laat, om de toepassing van de regels betreffende den staat van behoeftig heid te ontwyken, zal dit lid worden beschouwd alsof het nog immer werk te. In de bestaansmiddelen van het gezin zal er voort rekening worden ge houden met het loon dat hy won, op het oogenblik dat hii het werk heeft gestaakt en zulks, zoolang dat hy het werk niet heeft hervat.» Alinea 5. Indien het lid waar van spraak verzekerd is en in de mo gelijkheid verkeert de rechten op ver goeding te laten gelden, na den by ar tikel 27 van het koninklijk besluit van 31 Mei 1933 voorzienen carentietijd te hebben ondergaan, zal men, voor het berekenen van de bestaansmiddelen van het gezin, het bedrag van de ver goedingen en tegemoetkomingen die hij trekt niet in aanmerking nemen. Alleen het loon, waarvan hij heeft af gezien, zal bij de bestaansmiddelen van het gezin, waartoe hij behoort, aangerekend blyven.» Alinea 6. «Dezelfde regel is toe passelijk wanneer hij, zonder recht- vaardiging, weigert op een vraag naar arbeidskracht in te gaan. In dit ge val zal er met het aangeboden loon rekening dienen gehouden.» Wordt eveneens ingetrokken minis- terieele omzendbrief 154/693 van 24 April 1935, houdende interpretatie der bovenaangehaalde bepalingen van om zendbrief 135/7735. Onderhavige omzendbrief is toepas- selyk van 4 September 1939 af. De Direkteur-generaal, G. Grignard. Raadgevingen aan de bevolking Gezinschuilplaatsen. In de onder verdieping een kelder als schuilplaats geschikt maken (3 kubiekmeter per persocn). Zoo het plafond (gewelf) niet sterk genoeg Is om aan de instor ting van de verdieping te weerstaan, de noodige schoringsmaterialen klaar stellen (balken, kepers, enz.). Een schup, een houweel, enz. hebben om de uitgangen vry te maken. In prin cipe moeten er twee uitgangen, zoover mogelijk van elkander gelegen, be staan. De kelder moet langs binnen gasdicht gemaakt worden (elektriek- band, groene zeep). Zoo er geen pas sende kelder bestaat, in den hof, op tamelijken afstand van het huis, een smalle en diepe loopgracht graven (breed 1 meter op 1,80 meter diep, mi nimum 1 meter per persoon), met toe- gangsmcgelykheid. Een dak, met ge woon materiaal gemaakt, enz. Ga de modelloopgrachten bekijken op de verschillende pleinen van de stad. Verder geen brandbare stoffen op de zolders stapelen, teneinde deze snel te kunnen ontruimen. Een schip, een emmer, droog zand, om begin van brand te smoren, gereedstellen. Bij het seinalarm: 1. Vensters en rolluiken sluiten; 2. Het gasmasker in ruststand op de borst dragen (als -hetj moet opgezet worden, traag gaan en: traag ademen); 3. De badkuipen vul len; 4. Niet op de bovenverdieping blij ven; 5. De schuilplaatsoverste doet de bewoners in de schuilplaats gaan, voor zien van levensmiddelen, drank, de-' kens, zaklampen; 6. Hij sluit water-, gas- en elektriciteitsmeters af; 7. In de! schuilplaats gekomen ziet hij de gas- dichtheid ha; 8. Niet rooken, kalm blyven, zwijgen, aan den schuilplaats overste gehoorzamen; 9. By gebrek aan een schuilplaats, de loopgracht bezet ten (met het masker op). Bijzondere raadgevingen aan de be volking. 1) Wy herhalen en druk ken er ten stelligste op, dat iedereen die over een tuin of nabijgelegen grond beschikt, zelf een schuilplaats en een loopgracht moet inrichten. Inlichtin gen worden hieromtrent gegeven iede- ren dag op de bureelen der stedelyke direktie, van 10 tot 11 voormiddag en van 15 tot 16 uur namiddag, bureel, eerste deur links, koer stadhuis. 2) De namen der ouderlingen, on- geneesbaren of van menschen die zich moeilyk kunnen verplaatsen, moeten opgegeven worden op het bureel der stedelijke direktie, bureel, eerste deur links, koer stadhuis. Eventueel trouw boek en paspoort meebrengen. De Direkteur, Kommandant Peynsaert. Men past zich hier goed aan de nieuwe toestanden aan. Het lucht afweer is goed georganiseerd. Het stadsbestuur heeft gewaarschuwd te gen den woeker. Er zal zich nog een nieuwe aanpassing moeten voltrekken eens dat er een zekere rantsoeneering zal doorgevoerd worden. Want die komt er. De politieke aktiviteit ligt grooten deels stil wij zeggen: grootendeels, want er worat nog met steentjes en keitjes gegooid in andermans hof. Vooral de Vlaamsch Nationalisten hebben er een handje van weg. Wij lezen in Strijd een venijnig artikel van de hand van den heer Van den Bergh. Hij gooit een heelen hoop hate lijkheden naar het hoofd der socia listen. Zijn argumenten zijn kleinzielig. Het geval Hubint... Wij zeggen aan aen heer Van den Bergh, dat hij van het persoonlijk ge val Hubin niets kent. En een afzon derlijk geval willen generaliseeren, is al even stom als onhandig. Wij hebben het ook te danken aan de vlaamsch Nationalisten, dat ons land neutraal is voor 't oogenblik? Wij kennen de pro-Duitsche gezind heid van de Vlaamsch-Nationalisten. Wij weten ook hoe zij de nazi-me thoden toegepast hebben in hun par tij het beginsel van de persoonlijke leiding, al zijn vijanden tot één vijand herleiden; heel schuchter reeds spre ken van het Dietsche volk in hun bladen reeds gewagen van Dietsche huwelijken (hoe groj-naïef!enz. Wij... we zijn niet pro-Fransch noch pro-Engelsch. Maar wij hebben onze levensbeschouwing. Wij verafschuwen de rassentheorie van Duitschland en huldigen het beginsel der persoonlijke vrijheid en van de demokratie. In het diepste van ons hart men schen wij de overwinning der demo kratie. Gij, mijnheer Van den Bergh, niet! Ziedaar, het is een verschil van le vensbeschouwing. En de zaak der neutraliteit van Bel gië. Is het niet te danken aan het wijs beleid van den socialist Spaak, als minister van Buitenlandsche Za ken, dat wij heden staan waar we zijn? Het uitzonderingsgeval Hubin verandert niets aan de zaak. Onze partij is dus een pionierster voor de neutraliteit. Maar de zaak der demokratie is ons heilig. Wij willen niet terug naar verouder de vormen der beschaving, die in een nieuw pak gestoken, hier en daar op gedoken zijn. Het woord kameradenwaarmede ge u tot anderen richt, klinkt valsch in uw mond. Het staat niet voor een volbloed Vee-en-Vee-er, die met een ongehoord ongeduld den dag verbeidt dat hier ook in Vlaanderen een ver kapte diktatuur ingeroepen wordt, on der liet gezag van een Staf De Clercg, die groot is in zijn verwaandheid, maar die door menigeen van zijn lui tenanten ver overschaduwd wordt, en die eerder medelijdend aandoet. Wij... we zijn ervan overtuigd, dat de Vlaamsch-Nationalisten voor de neutraliteit zijn, niet met het oog op eigen volk, maar omdat ze Duitsch land ten goede komt voor 't oogenblik. Wij zijn voor de neutraliteit omwille van ons eigen vólk. De Vlaamsch-Nationalisten zijn voor de censuur, nogmaals omdat er de dik tatuur baat bij heejt. Wij zouden zoo kunnen voortgaan. Doch wij hebben alles gezegd wat diende gezegd te wor den voor het oogenblik. BETWISTBARE ZAKEN. Art. 26. 3° van het K.B. van 31-5-33, gewij zigd d-or het K.B. van 29-1-35, bepaau in zijn al. b., dat de volledig werklooze gehuwde vrouwen, wier een (genoot on aer de wapens werd geroepen, als ge zinshoofd wordt beschouwd. Gelieve te noteeren dat deze hoeda nigneia niet kan erkend worden, ten gunste der volledig werklooze verzeker den, wier echtgenoot, ten gevolge de' vei'sterkmgsmaatregelen tot 's lando verdediging, onder de wapens word' gehouden of opgeroepen. Inderdaad, ae toestand der Delang- hebbenden, die vanaf den dag zelf der oproeping van huil eentgeuoot onder de wapens, een byzondere vergoeding genieten, kan niet gelijkgesteld worden met dezen der verzekerüen, wier echt genoot zyn militaire verplichtingen ver vult en slechts een geringe solde in ontvangst neemt. Aan ae militairen ten andere, die, in uitvoering der maatregelen getroffen om 's lands veiligheid te verzekeren na het verstrijken van net termijn van nun aktieven üienst, onder de wapens worden gehouden, wordt een door he' K.B. van 18-839 vastgesteld altzonder lijke maandelyksche vergoeding toege kend. Het is wel begrepen dat er inzake de vergoeding der gedeeltelijte werklooze gehuwde vrouwen niets gewyzigd wordt. Gelieve verder te notetren dat de bepalingen van art. 37bis van toepas sing blijven by het berekesen der ver goeding voor de dagen van werkloos- neid voorgekomen in den loop der week gedurende dewelke de verz&erde werk loozen onder de wapens warden geroe pen of naar hun haardstelen werden teruggezonden. RECHTSKUNDIGE VRtAGSTUK KEN De verzekerde wertoozen, die zich vrijwillig ter beschik&ig stellen van de open care machten >1 organis men tot passieve bescnermiig der be volking tegen de luchtaaivailen met het oog op de uitvoering *tn werken voor de verdediging of de veiligheid en die in vergelding hunnw prestatie geen enkele vergoeding ontvingen, be nouden hun recht op vergEding ge durende de dagen waarop zijhun wel willende bezigheid hebben uigeoefend. Zij blyven voort aan da kon trole maatregelen onderworpen, tiaar he- staat de gemeenteoverheid vrij hun kontrolekaart ter plaatse var hun be zigheid af te stempelen. ARBEIDSBEMIDDELING. Toe passing T. - 120. 1. Indien een verzekeüe were opgeeischt en in bezit van eenform. 37 werd gesteld, zal het Gewesttlijk Bu reel aan de werkloozenkas, bij de welke bedoelde verzekerde aalgesloten is, en dat voor elke maand 'erkloos heid gedurende dewelke de opischlng plaats heeft, een duplicaat vm voor noemd form, laten geworden. De werkloozenkas zal bedeld du plicaat aan de kontrolekaart der loo- pende maand-werkloosheid amhech ten. Het opelschingsformulier vooziet dat de directeur van het G.B. dn aarri der werken zal aanduiden voor welker uitvoering de verzekerde wrklooze wordt opgeeischt. Ik verzoek u, in voorkomend geval, deze aaniuiding aan te vullen door de vermeldng «In vervanging van het hoofd der exploi tatie» of «In vervanging van eei fami lielid in rechte lyn van het hoefd der exploitatie». 2. Indien de verzekerde 'rywil lig aanvaard heeft den door onzend brief T/210 beoogde dringenden lindar- beid uit te voeren, zal de directeur van het G. B. een verklaring vilgenr het hierbygevoegd model in cubbel exemplaar opmaken. Een exemplaar dezer verklaring zal op het G. B. bewaard blijven htt an der zal aan de werkloozenkas, bij dewelke de verzekerde aangesloten is worden toegezonden, ten einde aan de kontrolekaart der maand werHoos heid gedurende dewelke de opeisthing plaats had, te worden aangehecht. Indien het werk gedurende de daar opvolgende maand-werkloosheid word* voortgezet, zal het G. B. een dupli caat dezer verklaring aan de werkloo zenkas doorzenden met dezelfde be doeling zooals hierboven vermeld. De directeur, G. Van den Berghe. Gedurende de maand Oogst hebben 4.488 verzekerden der stad de werkloo- zenkontrole gevolgd, tegen de vorige maand Juli 4 414 of een vermeerdering van 74 werkloozen. Integendeel werden in de maand Juli (5 weken) 133.924 werklooze da gen afgestempeld, tegen in de maand Oogst (4 weken) 97.515 dagen, of een vermindering van 36.409 dagen. Voor de maand Oogst verdeelen de werkloozen zich als volgt: Mann. Vrouw. Tot. Geheel werkloos 1.421 89 1.510 Gedeeltelyk 1.797 1.181 2.978 Alg. totaal 3.218 1.270 4.488 Door het oproepen der soldaten ein de Oogst, zyn een aantal volledige werkloozen aan de kontrole onttrok ken, doch hierdoor werden de eerste week van September een aantal werk lieden gedeeltelijk of voor ombepaalden tyd werkloos gesteld, in zulke mate, dat de eerste dagen van September ruim 700 verzekerden meer de kon trole volgden, waarvan intusschen een deel terug werkstellig is gemaakt, ter wijl werklieden van andere bedryven nog werkloos worden gesteld. De burgemeester der stad Aalst heeft de eer aan de belanghebbenden ter kennis te brengen dat de Techni sche Dienst der Luchtbescherming kosteloos ter beschikking staat voor het verstrekken van alle inlichtingen nopens de inrichting en versteviging van schuilplaatsen. De architekten Van Driessche en Derochette zullen zetelen den Maan dag, Woensdag en Vrijdag, van 17 tot 19 uur in het bureel T.W.B., Stad huis (eerste deur links koer). Hy doet beroep op de eigenaars wel ke over ruime, gemakkelijk toeganke- lyke en stevige kelders beschikken, deze ter beschikking te stellen als kol- lektieve schuilplaats. De vrouwen en ouders, wier echt genooten of zonen zijn opgeroepen, worden langs dezen weg verwittigd, dat de Texticlarbeiderscentraie besloot, dat de leden die onder de wapens zijn geroepen, volgens art. 10 van haar reglement nog de voordeden der soc iale fondsen kunnen genieten. Op verzoek van de regeering moeten de kinderen van minder dan 15 jaar oud (dus kinderen die nog niet in het bezit zijn van een paspoort), drager zijn van een identiteitskaartje. Het zijn metalen plaatjes, die wij in de bureelen van het stadhuis onmid- dellyk vervaardigen. Die plaatjes ver melden naam, geboortedatum en plaats, nationaliteit, woonplaats, straat en nummer. Zoo bijvoorbeeld: De Pril Emiel, Aalst 15-1-1929 Belg Wetstraat 15, Aalst. De stadsdiensten houden een fiche van ieder aangevraagd plaatje. Deze plaatjes zijn te verkrijgen van heden af, bureel Kadaster, derde deur links, koer stadhuis. Prys per plaatje; 1 frank. Trouwboek medebrengen. Plaatjes kunnen schriftelyk aange vraagd worden, maar dan moet de aanvraag de volledige noodige inlich tingen bevatten. In dit geval zullen, deze plaatjes door de politie ten huize besteld worden tegen betaling van een frank per plaatje. In tegenstelling met plaatjes, ver vaardigd in karton, mica en andere stoffen, zyn zy bestand tegen vocht en alle andere ongunstige weersge steldheid. De moeders maken om den hals van hun kinderen een stoffen zakje, dat het plaatje kan bevatten. Enkele belangrijke berichten tot de bevolking vanwege het stadsbestuur; A) In uitvoering van de onderrich tingen van den heer Minister van Landsverdediging, zal het bestuur der stad Aalst twee zakken zavel ter be schikking stellen van ieder huisgezin. Dgze zullen aan elke woning worüen afgezet en de zavel moet op de zolde ring worden gelegd, om getoeuriyk brandgevaar tekeer te gaan. De bevolking wordt tevens aangera den alle ontvlambare stoffen van de zoldering te verwyderen. B) Wy vernemen dat enkele winke liers der stad sedert verscheidene da gen de pryizen hunner voedingswaren op ongewettigde manier hebben doen stygen. Het stadsbestuur vestigt, in dit ver band, dringend hun aandacht op arti kel 311 van het strafwetboek, dat een gevangenisstraf van één maand tot 2 jaar vooraiet en een geldboete van 300 tot 10.000 frank voor dergelyke mis drijven. We verzoeken de inwoners die er het slachtoffer van geweest zijn of er nog zullen van zijn, zonder verwijl klacht te komen neerleggen op het politie- kommissariaat. Wy maken van de gelegenheid ge bruis om den winkeliers te herinneren aan de wet, welke voorschryft dat de prys der te koop gestelde waren moet worden aangeduid. De politie is streng gelast de winke liers, die aan dit bevel niet voldoen, te vervolgen. C) De burgemeester der stad Aalst brengt hierbij ter kennis van de bevol king, dat op Zondag 17 September a.s. te 15 uur, in het stadspark demonstra- tieproeven zullen genouden worden met brandbommen. De vrywilligers, in bezit van hun uitrusting, zyin zonder verderen op roep uitgenoodigd die proeven by te wonen en zich allen in het Stadspark te bevinden om de leiding te verzeke ren. r Bericht aan de bevolking Herhaaldelijk werden in den laatsten tyd geruchten verspreid aangaande het water uit ons Zwembad. Volgens de beweringen van sommigen, voldeed dit water niet aan de noodige vereisch- ten. Vooral op de chloor had men het gemunt. Oogen-, neus-, oor- en keelont stekingen werden er door veroorzaakt. Het Bestuur van het Zwembad, al hoewel vast overtuigd zijnde dat het grootste deel van dergelijke bewerin gen overdreven was, ofwel uitgestrooid werd door lieden, die er op uit zijn de werking van ons bad te saboteeren, deed toch tot een onderzoek van het water overgaan. Dit chemisch en bac teriologisch onderzoek, uitgevoerd door het Stedelijk Laboratorium der stad Gent, gaf een uitslag die alle verwach tingen te boven ging. Het besluit was onvermengd GOED GEZUIVERD ZWEMKOMWATER Wy hopen, dat de Aalstenaars, nu eenmaal overtuigd, zich niet meer zul len laten beïnvloeden door tendenz- volle of ongegronde geruchten, maar voorts in ruime mate van hun goed gezuiverd zwemkomwaterzullen ge bruik maken en dit, tot spijt van wie 't benydt. De Burgemeester, A. NICHELS. De burgemeester der stad AALST herinnert aan de bevolking, dat het kenteeken van het Roode Kruis slechts mag gebruikt worden door den Ge zondheidsdienst van het Leger, en door het Nationaal Roode Kruis. Diensvol gens is het de openbare ziekenhuizen, private klinieken, gestichten voor krankzinnigen en allerlei andere in richtingen verboden een rood kruis op hun daken te laten schilderen. De overtreders van dien regel stellen zich bloot aan rechtsvervolging. De burgemeester, A. NICHELS De burgemeester der stad Aalst brengt ter kennis dat, in het belang van de volksgezondheid ten van de ge mobiliseerde troepen alhier gevestigd), ieder gezinshoofd of slaapsteehouder (logeur) verplicht is, onmiddellijk aan den burgemeester elk geval van be smettelijke ziekte te verklaren, dat zich voordoet by zyn huisgezin of in zyn logementhuis. De geneesheeren worden ook uitgenoodigd dezelfde ver klaring in te dienen. Worden voor toepassing van huidig art. als besmettelijke ziekten aange zien: de typhuskoorts, de typhus recur- rens, de vlek-typhus, de pokken, de scharlaken-koorts, de kroep, de kinder verlamming, de kraamkoorts, de cho lera en de piest.

Voor Allen | 1939 | | pagina 4