Geeraardsberqert MEIRE EREMBODEGEM DENDERLEEUW NINO VE Een wonderlijk boek LEDE HAELTERT Zotfegem DENDER- HOUTEM KERKSKEN Herzele ERWETEGEM Dieren vragen onze aandachf Nieuwerkerken 5 - Voor Allen - 17 Sept. 1939 ALLES GAAT HIER ZIJN NORMALEN GANG DE TOESTAND Droevige tijd Aalst S. V. V. AANTAL OPGEROEPENEN NAAR DE VAKBONDEN TERUG IEDEREEN AAN HET WERK De gemoedstoestand OVERWEGINGEN ZIEKENBOND «HELPER EN TROOSTER» Belangrijk bericht aan onze leden! RADIOHULP Bij'na een jaar geleden... AVONDLEERGANGEN IN DE SYNDIKATEN De V.N.V.ers zwijgen HOE DE KATHOLIEKE SYNDIKATEN UIT ALLES POLITIEKE MUNT TRACHTEN TE SLAAN Het sexueele leven van den mensch VAN ALLES WAT Nopens een daad laffe «Weetlust» ARRONDISSEMENT AALST De socialistische vrouwen op reis. Reeds werden verschillenden onzer leden onder de wapens geroepen. On ze diensten werken anders normaal. Nergens verlies van leden. Integen deel. Het is ook zoo dat het zijn moet. Het is in deze tijden, dat men de so ciale diensten het meest noodig heeft. Men spreekt van komiteiten voor de bevoorrading. Wij vragen in alle geval onze vertegenwoordigers daarin. Het mag absoluut niet zijn, dat hier één partij den scepter zou zwaaien. Ieder een wil hebben, dat er den dag van vandaag serieus en rechtvaardig ge handeld wordt. In Haaltert zooals overal selder wordt er ijverig gewerkt om gereed te zijn met alle mogelijke instellingen, om onze menschen te vrijwaren tegen oorlogsgevaar. Voor de meeste posten worden dezen vooruitgezet die men Zondags na de hoogmis aan de kerkdeur ziet buigen en handdrukken geven aan elkander. Ja, ja ge kent ze zeker wel Indien er bevoorradingsikomiteiten moesten tot stand komen, zou men best doen van onze oude komiteits- bazen weer aan den gang te zetten. Heel Haaltert zou er goed bij varen en'Sooi Smokkel ook. Bzelken. Onze kermis is onopgemerkt voorbij gegaan. Het was juist in de eerste da gen der wederoproeping. De café's wa ren maar enkele uren meer open. Anders wordt de kermis hier flink gevierd. Wij vinden het sluiten van de café's voor bepaalde uren niet heel billijk. Het drukt op de moraal der bevolking Het is een prikkel voor zwartgallige gedachten. Wij zijn akkoord dat zulke maatregel goed is in sommige omstandigheden. Maar dat moet niet blijven duren. De goede noot moet er in gehouden worden. Voor degenen die een café van den broüwer huren wil dat wat zeggen. Neen, we zijn niet akkoord met dien maatregel. Voor de leden welke Zondag 1.1. de algemeene ver-adering niet hebben bijgewoond, wordt ter kennis gebracht dat na de uiteenzetting van .gezellin Hiaratson over de reorganisatie der kin- w dervakanties, met algemeenheid van stemmen het volgende is aangenomen: De kosteloore kuren zijn afgeschaft. De leden die wenschen hun kind van een veertiendaagsche vakantie aan zee te laten genieten, zullen daar voor 2,50 fr. per week betalen. In deze som zijn reis- en onkosten begrepen. Ben ïnschryvingsbulletyn zal den le den aangeboden worden. Zij die wen schen een of meer kinderen te laten inschrijven, moeten dit bulletyn be hoorlijk invullen en terugbezorgen aan den bode of de bestuursleden De afhahn» der 2,50 fr. zal iedere •week geschieden en begint de eerste week van October. Ket spreekt vanaelf, indien de in ternationale toestand nog niet moest zijn opgeklaard of wanneer er ernstige redenen voorhanden zijn, zoodanig dat er van een vakantie aan zee geen sprake kan zijn, dat de leden het ge storte geld terug zullen ontvangèn. Om alle misverstand» te vermijden, herinneren we eraan dat de bijdrage voor onze leden 1,25 fr. per week Be draagt, Degenen, die een of meer kinderen naar zee willen sturen, zul len daarvoor 2,50 fr. per kind betalen Voor verdere inlichtingen kan men zich tot de bestuursleden of boden richten. HET BESTUUR. Van de socialistische vakbonden van ons gewest werden tot heden tusschen de 650 a 700 leden onder de wapens geroepen. De laatste 14 dagen zijn een aantal nieuwe leden ingeschreven, wat bewijst dat de werklieden in tijd van nood zich rond onze vakbonden komen scharen. De ouders worden er aan herinnerd, dat onze vakbonden gunstvoordeelen verleenen aan de jonge leden van 14 tot 15 jaar. Het is in het belang uwer kinderen die werken, ze te laten in schrijven in den vakbond. Burgerlijke stand van 6 tot 13 September 1939. GEBOORTEN. Mannelijk 8, vrou welijk 6. HUWELIJKEN. René Kets, ti- gensnijder, Kerrebroekstr. 6 en Suzan ne Droeshoudt, schoenstikster, Groen- str. 179. Albert Avermaet, jutewever Zele en Albertina Segers, stikster, Fe lix De Hertstr. 20. Karei Steenhou wer, kleermaker, Halle en Leontina Vanden Driesschen, z. b., Brouwery- str. 13. Franciscus Biebaut, wever, Merestraat 5 en Pia Geeroms, katoen- bew., Merestr. 5, Frans Hendrickx, textielbew., Nieuwerkerken en Denise Schollaert, textielbew., August Marcel- str. 55. Martinus Van Geit, schoen maker, Vakschoolstr. 12 en Elisa Gan- zeman, stikster, Naarstigheidstr. 122. OVHRLUÜENSColeta Neirinckx, echtg. Joannes Matthieu, z. b., 65 j., Geeraardsbergschestr. Petrus Raes, e oh tig, Margaretha Van Hauwermei- ren, slachter, 30 j., Nieuwerkerken. Josephus Roelandt, echtg. Antonia De Mol, z. b., 76 j., Geldhofstr. 31. Jan Jacob, wed. Maria Giets, gezworen landmeter, 74 j., Eremtoodegem. Maria De Decken, ongeh., z. b., 77 j., Onderwijsstr. 12. Constantia De Co- ker, wed. Jan Van Langenhoven, z.b., 70 j., Bergestr. 18. Jan Baptist Van Geirt, echtg. Maria Schockaert, z.b., 67 J., Bruss. stw. 64. Arthur Van Cauter, landbouwer, 53 j., ongeh., te Aaigem. 2 kinderen onder de 7 jaar. Een onbegrijpelijke maatregel getroffen door ons liberaal schepenenkollege Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen zou het liberale schepenenkol lege, ten titel van bezuiniging, beslo ten hebben den werkman der gemeen te af te danken, een man, die sinds zeven jaar onafgebroken in dienst der gemeente is en die hier wordt aange zien als een goed en bekwaam arbei der, die zijn dienst tot in de puntjes verricht, wat trouwens meermaals door den heer burgemeester werd ver klaard. Wij komen volgende week op deze onbegrijpelijke bezuinigingsmaatregel terug. Fred Mangeleer. Velen onzer kameraden werden hier ook reeds opgeroepen, 't Is natuurlys hard. Maar zoolang wy buiten den oorlog kunnen blijven, is het ergste vermeden en zijn onze opgeroepen vrienden veilig. Hier Diiji.u u«.s alles normaal werken. Al onze groepeeringen dienen nog ver sterkt. Want we zullen nu niet meer af te rekenen hefabe'n met de kommu- tistische grootschreeuwers. Ook de heer Valerie Mertens is er van overtuigd, aat kommunisme alleen bedrog, leu gens en vrdachtmakingen inhoudt. Den heer Valerie Mertens blijft er maar één ding over zijn ontslag ge ven in de kommunistische party en in den gemeenteraad de zaak van het socialisme verdedigen. De heer Mertens weet nu, dat hij misdaan heeft. De arme jongen weet nu ook wat de woorden van een Van Hoorick waard zijn. Dat alles behoort tot het verleden. De vroegere sterkte van de socia listische party moet hier terugkeeren. Onze kameraden hebben dus een ernstige taak te vervullen. Al degenen die met het kommunisme dweepten moeten terug in onze rangen. Laat ons-met al de noodige kalmte, ernstig onze taak voortzetten; onze partij en onze organisaties grooter en sterker maken. Ook hier zijn reeds verschillende jongens onder de wapens. Dat drukt zwaar op den gemoedstoestand der be volking. Onze kermis heeft al niet veel beteekend. Wat zoudt ge willen met zoo'n toestand? Sommigen zeggen, dat er moet ge beden worden... Ook in 1914 gingen ze hier «de kapellekens rond». Maar dat belette niet dat de Duitschers hier en kele weken later stonden. Immers, ook in Duitschland had men gebeden. En naar 't resultaat te oordeelen was men in Duitschland nog meer «de kapel lekens rond» geweest. De afrijzers, dit zijn de Vlaamsche Nationalisten, dus hier de fronters, zeggen: dat men aan Hitier zou moe ten geven wat hij vraagt. Trek hiermede de ladder op. De afrijzers hebben steeds veel no ten op hun viool gehad. Maar de oorlog is het gevolg van een politiek stelsel, dat de afrijzers zelf pratikeeren. Laten wij hopen, dat ons land neu traal blijve. Pas was onze kermis achter den rug of wij stonden met den oorlogstoestand nabij onze grenzen. Wij, we zijn met hart en ziel aan den vrede gehecht en wij zijn er van overtuigd, dat onder de medeleiding van spaak ons land zijn neutraliteit zal kunnen behouden. Maar wat zeggen onze Meirsche kommunisten nu Zij, die altijd den mond vol hadden van demokratie, vrede en dies meer? Hun aartsvijanden waren de Duitsche Nazis. En nu Iedereen kent het verloop. De Sovjets konden den oorlog beletten, maar ze legden hun hand in deze van Hitier. Wij herinneren het ons nog hoe Bert Van Hoorick hier vele arbeiders met leugens overstelpte om hen af- keerig te maken van het socialisme. Zelfs met de gemeenteverkiezing be haalden de kommunisten hier een handvol stemmen. Maar heden zullen die misleide ar beiders klaar zien in den toestand. Het bedrog van Van Hoorick is te klaar uitgekomen. Heden zullen alle arbeiders er van overtuigd zijn, dat hun plaats is in de socialistische rangen. Wij wedden er op, dat, moest Van Hoorick hier nog eens komen een meeting geven, hij zich gauw uit de voeten zou moe ten maken. In onze klnema Alhoewel velen het anders meenen, hebben wij dus onze kinemavertoonin- gen voortgezet. Onze bezoekers zijn ons trouw gebleven. Wy zijn er hen dankbaar voor. Deze week hebben wij nogmaals een programma, dat zelfs de zwartkijkers tot optimisme zal brengen. Immers, wij vertoonen als hoofdfilm de nieu we versie van «Mon curé chez les ri ches» met den onbetaalbaren komie- ker BACH in de rol van den pastoor. Donderdag, in volksvertooning, de groote Amerikaansche kluchtspeler Ed die Cantor in Arabische Nachten. Ontspanning tegen kleine prijzen is altijd te vinden in Volkscinema. Wij vestigen de andacht onzer leden op den volgenden maatregel, getrof fen door de uitvoerende macht onzer federatie: 1) Al de opgeroepen soldaten moe ten geen bijdrage meer betalen, van de eerste week af volgende op deze waarin zij opgeroepen zijn. Nochtans dringen wij er ten zeerste op aan bij de soldaten die terug huiswaarts kee- ren, er onmiddellijk kennis van te geven aan de boden. 2) Wy vragen aan onze leden zich zooveel mogelijk in regel te houden met hun bijdragen, teneinde onze mu tualiteit toe te laten haar gewonen gang te gaan, in 't belang der leden. 3) Voor buitengewone gevallen zal er geen vergoeding meer betaald wor den, zooals voor operaties, X-stralen, bijzondere onderzoeken, enz., vooraleer de toestemming te hebben bekomen van het bureel. 4) Bij gelyk welke uitbetaling op het bureel, hetzij geneeskundige kwitan ties, kraambed- of ziektevergoeding, moet het lidboekje worden vertoond. Zonder lidboekje zullen dus geen uit betalingen meer worden gedaan. De briefjes van de geneesheeren moe ten zooveel mogelijk aan de boden af gegeven worden. Kameraden, gezellinnen, bovenver melde maatregelen zullen stipt nage leefd worden. Het bestuur. Burgerlijke stand HUWELIJK. Gustaaf Moreels. Edingschestraat en Marie De Clercq, Ouden steenweg. GEBOORTEN. Julien Vande Vy- ver, Schillebeekstr. Julia Roels Vischstr. Etienne De Laeter, Visch- straat. OVERLIJDENS. Petrus De Bruy- ne, 81 j., wed. Marie Merckaert, Merschstr. Jean De Vos, 1 1/2 m., Ouden steenweg. Ludovica Arens, 75 j., wed. Alfridus Maudens, Karme lietengracht. Rachel De Vos, 87 j.. ongehuwd, Markt. Repareert uw radio bU u thuis GUST DE VOS Gentschestr., 37, Geeraardsbergen Verhuring van pick-up voor café Vergadering van ons middenbestuur Ons middenbestuur vergaderde ver leden Dinsdag om den toestand onzer inrichtingen te bespreken. We herhalen, dat in onze vakbonden en ziekenbond alle noodige maatrege len zijn getroffen om de werking er van te verzekeren. Verder werden een aantal maatrege len van overheidswege in verband met den uitzonderlijken toestand bespro ken. Wat we eischen is vertegenwoordi ging van alle gedachtengroepeeringen in op te richten komiteiten op allerlei gebied, om zoodoende voor gansch de bevolking de beste waarborgen te be komen van ordelijk en onpartijdig werk. In uitzonderlijke omstandigheden als deze welke land en volk thans be leven, moet de politieke gedachten- strijd gestaakt worden. We zitten allen in dezelfde boot en iedereen moet helpen roeien om ze vei lig aan wal te brengen. Nu gaan land en volk voor alles. We vertrouwen dat ook de andere politieke groepeeringen deze meening zullen deelen. Het pakje van den soldaat In de bladen zal men gelezen heb ben, in een officieele mededeeling van het ministerie van landsverdediging, dat het werk «Het Pakje van den Sol daat» een officieel werk is en dat geen enkele groepeering het recht heeft, zich van den naam van dit werk mees ter te maken. Verleden Maandag is alhier een eer ste vergadering belegd voor het stich ten van een gemeentelijk komiteit, dat zich ten doel stelt opgeroepen solda ten en desnoods behoeftige gezinnen van opgeroepenen, dienstig te zijn. Voor deze vergadering waren de echt- genooten van ae voorzitters der vier plaatselijke partyen uitgenoodigd ge worden, alsmede de heer pastoor. Deze laatste had zich wegens het vormsel laten verontschuldigen. De heer burgemeester woonde even eens de vergadering by. Besloten werd, op een nieuwe vergadering het pro gramma van dit komiteit verder uit te werken en het aan te vullen met een of twee vertegenwoordigsters der ver schillende groepeeringen. We kunnen niet anders dan zulks een lofwaardig initiatief noemen. Het komt op zijn tijd en heel de bevolking zal er zich om verheugen. Het voedlngskomltelt Door ministerieele onderrichtingen is het tot stand brengen van een plaat selijk voedingskomiteit reeds sedert ge- ruimen tyd voorzien. We zijn er zeker van, hier de ge voelens van heel de bevolking te ver tolken wanneer we wenschen, d»t ook dit komiteit moge gevormd worden in een geest van onpartijdigheid. Het slechtste wat men zou kunneli doen is, er een vriendenwinkei van te maken. We vertrouwen hier ook dat men de lessen van 't verleden niet zal ver geten en dat menschen met objektie- ven geest zich aan deze taak zullen wyden. Fanfare en tooneel Van onze muzikanten zyn er zever, opgeroepen voor legerdienst. Van onze tooneelgroep 2. We zullen onze kameraden niet ver ge ten. Al de overige muzikanten wezen Za terdag te 8 uur in het Achturenhu. aanwezig voor het bespreken van de: toestand Deeling der spaarkas. Spaarka: Wegens den huidigen toestand is e: besloten, niet verder te sparen. De kameraden kunnen hun reeds gespaar de geld Dinsdag van 7 tot 8 uur in het lokaal komen ontvangen. Ons lokaal We zyn een partij van kleine men schen. We beredderen onze zaken goed, maar de weerslag van den hui digen toestand zal zich ook op dit ge bied doen voelen. Daarom verzoeken wij alle partijge- nooten hun lokaal, het moederhuis van al hun inrichtingen, in de mate van het mogelijke indachtig te zijn. Gezien het sluitingsuur vervroegen we den Zaterdag en den Zondag onze gezellige bijeenkomsten. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Beekman Rosa, d. v. /Albert. Van Droogenbroeck Marcel, z. v. Valerius. Van Vaeren berg Leontine, d. v. Jan. Van Mol Jeanine, d. v. Gustaaf. Verbeiren Pierre. z. v. Félicien. OVERLIJDENS.— Schoonjans Jean- na, 42 jaar, echtg. Geurs Henri. Van Molle Pierre, 29 jaar, echtg. Van Mol Clementine. HUWELIJKEN. Ogiers Albert met Juliette Van der Biest. Borian Edward met Emelie Pots. Bijna een jaar geleden waren er ook velen onder de wapens geroepen. De ontspanning trad dan gauw in en iedereen was dan ook gauw thuis. Het was juist vóór de gemeenteverkiezing. De katholieken hadden er gauw een middel in gezien om de terugkomst van onze jongens politiek uit te bui ten. Hun muziekkorps was van de partij; burgemeester en schepenen en andere gemeentelijke overheid, die beter zou doen onzijdig te blijven, waren er bij. Men bezocht de katholieke cafés; men liet drinken; het stak niet nauw; het was precies of de katholieken de red ders van de situatie waren. Het waren trukken van de foor. Velen lieten zich vangen door het ka tholiek manoeuver. Bijna een jaar geleden... Onze jongens zijn terug binnen... Het katholieke muziekkorps zou nog kunnen lang wachten op de komst onzer soldaten. Het ware nü ook goed, dat de be- stuursmeerderheid zich aan de belan gen interesseerde van de vrouwen on zer militairen. De Kommissies van Openbaren On derstand blijven in ieder geval voort werken. De regeering heeft de nocdige maat regelen genomen om de normale wer king der mutualiteiten en der syndi- katen te verzekeren. Het is jammer gesteld met de café's. Het sluiten op bepaalde uren schijrt dus definitief te zijn. De herbergiers die hun cafeetje van den brouwer hu ren, zitten er onmiddellijk in een slechte situatie mee. De kermis op Terjoden verleden Zondag was haast niet te merken Het is begrijpelijk. In vele huisgezinnen is er een militair. En dan nog die op roepingen die voortduren. Niemand is gerust. Stedelijke muziekschool De heropening der muziekschool zal plaats hebben op Maandag 18 Septem ber 1939 te 18 uur. De oud-leerlingen moeten zich op bovengemelde dag en uur aanbieden, om opnieuw ingeschreven te worden. Zij worden hiermede dringend ver zocht, en dit in hun eigen belang, de lessen dadelijk, bij de herneming der school, te hervatten. Nieuwe leerlingen kunnen zich laten Inschrijven in de school, Oude Kaai, op Maandag 13 September, van 18 tot 20 uur, en verder telkens den Maan dag en den Donderdag van 17 tot 20 uur, tot en met 28 September. De minimumleeftijd is bepaald op acht jaar. Volledige kursussen worden gegeven van notenleen piano, viool, altviool, houten blaasinstrumenten (klarinet, saxofoon, enz.) en koperen blaasin strumenten (trompet, kornet, bugel, enz.) Het onderwijs is volledig kosteloos. Studieboeken zijn ter beschikking van behoeftige leerlingen. HET BESTUUR Kinema «De Redding» Oorlog, werkloosheid, oproepingen, ge kunt er toch geen 24 uren per dag aan denken. Breng een bezoek aan cinema De Redding en vergeet uw zorgen in gezelschap van Joe Brown, Lily Pons, Jack Oakie en Gene Ray mond. Donderdag een nieuwe kuur van op timisme met Eddie Cantor. Kom en breng uw vrienden mee, ze zullen er u dankbaar om zijn. Stedelijke Nijverheidsschool Geeraardïbergschestraat Ninove Algemeene vakken Mechaniek en elektriciteit. Schrijnwerk en Bouwkunde HEROPENINGMaandag 18 September Inlichtingen en inschrijving by den Bestuurder, Edm. De lieyustraat, 18. (119 Als gvolg van het binnenroepen on der de wapens, is ons gewestelijk bu reel van den Bouw tijdelijk geschorst De kameraden zullen wei begrijpen, dat er m zulke omstandigheden door ieder een blijken van goeden wil moeten gegeven worden. Verder wordt het werk der vakbon den voortgezet en alies neemt zyn normaal verloop. Met kloeken moed vooruit Wij hebben veel kans, dat ons land van tusschen den oorlog zal blijven. De normale werking van al onze orga nisaties vakbonden, ziekenbond, enz. is gewaarborgd. Wij kunnen dus met kloeken moed de toekomst te gemoet zien. Onze kameraden hoeven dus niet alleen voet bij stek te houden, maar de werking tot versterking van al onze groepeeringen dient voortgezet. Meer dan ooit zijn kameraadschap- pelykheid en solidariteit geboden. De vragen die wy stelden aan de V. N. V.-ers in ons blad van 27 Augus tus zijn tot heden onbeantwoord ge bleven. Het ging namelijk over de seizoenarbeiders. Zoo ziet men in café of op straat durven die men schen van alles vertellen, maar als men hun vraagt, wat ze vertellen eens te schrijven, trekken ze zich terug. Wat dus wel de derde vraag is, die sevestigd wordt door hun zwijgen. Dus, Jefken, ge doet aan demagogie. Herinner u eens het lied dat ge hier htgegeven hebt met «tamtam» en nu s 't Jefken, de mosselman Wij geven u den goeden raad, jon- •en, als ge iets kunt doen, doe het .naar heel gerust voor uw leden; wij zullen wel voor de onze zorgen. Ga bij voorbeeld eens by uw advokaten, die een geding moeten pleiten voor een ar beidsongeval van een lid dat 2100 fr. werd toegestaan, en 1800 fr. eereloon moest hebben. Voor onze leden kost dit geen centime. En moeten we spre ken over uw dokters van dubbele kwijt schriften Onze" leden krijgen voor arbeidsongevallen, die dienen herzien te worden, een dokter-specialist en dit gratis, Jefken Ge ziet dus nietwaar dat ge werk genoeg hebt om eigen rangen te zui veren van profiteurs op de ellende van anderen, dat ge u dus niet moet bemoeien met zaken waarmede wij bezig zijn en die, volgens het regle ment zullen beslecht worden, waarvan gy niet het minste benul hebt. Maar gij hebt een vogel willen schie ten, maar helaas! de py'l is in uw eigen gezicht terecht gekomen en dat kan soms pijn doen, vooral als men zoo graag praat, nietwaar! Moerenhout. Het pakje van den soldaat Het kristen syndikaat heeft zich in de plaats gesteld van een onzijdig komiteit om inzamelingen te doen voor «Het Pakje van den Soldaat». In deze tijden, nu dat allen moeten samenwerken om ons door deze moei lijke periode heen te slaan, is deze daad ten zeerste afkeuringswaardig. Waarom luisteren de goede katho lieke patriotten naar onzen koning niet? «Het Pakje van den Soldaa' moet een officieel werk zijn. Wie kan er vertrouwen hebben als zulks van een partij uitgaat? Het katholiek syndikaat heeft hier een slechte daad gesteld. Van dit werk, geschreven door Dr. Fritz Kahn wiens ander werk «Het leven van den Mensch» wij 'hier onlangs gunstig beoordeelden verscheen bij de uitgeverij Contact, Amsterdam, in derde druk (21e-25e duizendtal)Bewerking van wijlen Dr. L. Heyermans, en ingeleid door wijlen Dr. A. Van Rooy. «Het sexueele leven van den Mensch» is een boek voor iedereen. Op een streng wetenschappelijke, maar toch eenvoudige en voor den leek begrij pelijke manier worden anatomie en physiologie der geslachtsorganen, ge slachtelijke verrichtingen, afwijkin gen. enz. weergegeven. Het is in den vollen zin des woords een waardevol leerboek, dat zonder bezwaar in ieders handen kan gege ven worden. Want het is geschikt om heel wat onheil en misverstand uit de wereld te helpen. Elke ongezon de geheimzinnigheid rond het vraag stuk der sexualiteit dient verban nen, ten einde de menschen beter en gezonder te maken. Aan dit stre ven draagt «Het sexueele leven van den Mensch »in hooge mate bij. Het boek kost, in rood leeren nrachtband, 80 fr. Te bestellen bij bopkhandel «De Vlam», St. Pieters- nieuwstraat, 64, Gent. Het is ongetwijfeld dat de rantsoe neering in zekere mate zal doorge dreven worden. Op het gemeentehuis zijn reeds gezinskaarten toegekomen wat dus allen twijfel uitsluit. Het al gemeen gedacht is, dat aJe winkels zullen behouden blijven. Maar iedei gezin zou bons krijgen, waarmee men naar den winkelier zou gaan die mer. verkiest. De winkeliers zouden hun voorraad opdoen bij grossisten. Deze laatsten zouden bevoorraad worden door centrale magazijnen. De prijzen zouden wettelijk geregeld zijn en de winst zou dus zeer beperkt lijn. zou een hoofdbestuur van be voorrading zijn te Brussel, dan pro vinciale komiteiten, intercommunale komiteiten en plaatselijke. Het schijnt dat de provinciale komiteiten reeds samengesteld zijn. Het is ongelooflijk hoe de pers de mentaliteit van een mensch kan vor men. Wij hoorden zoo links en rechts uitlatingen van Vlaamsche nationalis ten. Polen heeft Duitschland aange vallen «De Duitschers hebben zich alleen verdedigd Dat ze Hitier geven wat hy vraagt en hij zal geen oorlog voeren. Hitler is de schuld niet van den oorlog maar ze waren met Hitier akkoord dat hij eerst zou begonnen hebben, daarmee konden Frankrijk en Engeland ook vechten. En zoo gaat het verder. Redeneeren moet men niet doen met deze men schen. Het pakje van den soldaat Het schijnt dat het werk «Het pakje van den soldaat» een officieel werk is. In sommige gemeenten werd een plaatselijk komiteit gesticht,- waarin alle gezindheden vertegenwoordigd zyn, Is de bestuursmeerderheid niet van oordeel, dat hier insgelijks zoo'n ko miteit kan tot stand worden gebracht? Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Van Pottelberg Arthur, Ninoofsche steenweg, 3. Buyle Machteld Joris, Keppestraat, 96. De Troyer Felicien, Groen straatje, 9/a. OVERLIJDENS. Eeckeman Fran cisca, 72 jaar, Van de Maelestraat, 29 HUWELIJKEN. Jacobs Julianus, fabriekwerker, uit Denderleeuw, mei De Backer Augustine, fabriekwerk ster, alhier. Vóór enkelen tijd zagen wy in een kristen arbeidersblad met verwonde ring een titel in nogal grooten druk: «Een laffe streek te Erwetegem». Door nieuwsgierigheid geprikkeld na men wy aanstonds inzage van dit on derlijnd artikel. Met verbazing stelden wij vast, dat bedoeld schrijven een aan val was op twee onzer leden van de Algemeene Centrale, die de laffe daad zouden begaan hebben, een kristen ge- syndikeerde slagen toe te brengen en hem te beschuldigen van verraad. Als dit gebeurd is, zullen wy deze daad niet goed trachten te praten. Maar wat al dikwijls gebeurd is, kan nu ook wel het geval zyn: dat een ver rader zijn verdiende loon ontvangt. Wij zijn ook verwonderd, in ditzelfde kristen blad onder hetzelfde opschrift niets te vinden aangaande de vecht partij die zou hebben plaatsgehad in de kerk van Erwetegem, tusschen den burgemeester en den kerkbaljuw, na de processie, met tusschenkomst van den heer pastoor als scheidsrechter. Als het gaat om socialisten te be zwadderen, dan vliegen deze hee- ren er op als haaien op hun prooi. Maar als het er om gaat, in hun eigen midden laffe streken te melden, dan zijn die kristen heeren zeer zwijgzaam. Nochtans, volgens de kristen opvatting moet een vechtpartij in een kerk wor den aangezien als een groote heilig schennis en dan nog tusschen men schen, die aan de verdoemde socialis ten de les zouden willen spellen in zake verdraagzaamheid. Wat moet hun Meester van uit het tabernakel toegezien hebben, toen zijn discipels daar aan den slag waren in het huis van den Heer, met zyn ver tegenwoordiger hier op aarde als ar biter... Naar wij naderhand vernemen zou de heer burgemeester een geding hebben ingespannen voor de recht bank. Wij zijn benieuwd daar den uit slag van te kennen, wie er als overwin naar of overwonnene zal uitkomen. Aan den schrijver van de laffe streek der socialisten zeggen wijwees een andere maal voorzichtiger met het bekladden onzer leden. Zie eerst eens in uw midden welke laffe streken daar gebeuren. Moest ooit een onzer leden het aandurven in een kerk een vecht partij aan te gaan, de gansche katho lieke pers ware te klein. Maar als het om hun vrienden gaat, zwijgen zij als een graf. Wat ons betreft, zulke daad noemen wij een heiligschennis, of zij gepleegd werd door den kerkbaljuw, den burge meester, den pastoor cf anderen. Wij hebben meer eerbied voor gelijk wel ken eeredienst: dit is de socialistische verdraagzaamheid. Fred Mangeleer. Truus Eygenhuyzen, de trouwe be zoekster van den Amsterdamschen dierentuin «Artis», schreef een pret tig boek: Dieren vragen onze aan dacht. Het is een boek voor iedereen. Er is geen mensch die niet nieuws gierig is om de ryke verzamelingen levende dieren, afkomstig uit alle wereldstreken, in hun eigen gedoe te zien. Zien doen de zoo-bezoekers wel. maar heel zelden begrijpen zij het leven der dieren. Truus Eygen huyzen leert ons zien en begrijpen. Zij doet het op een talentvolle wijze. Zij schrijft kleurig en vermakelijk; Haar verhaal is eenvoudig, en toch diep gezien. Dieren zijn de moeite waard bekend te worden. Het is de verdienste der schrijfster hen bij het publiek bemind te hebben gemaakt. Het boek, dat een schat van mooie platen bevat en 250 blz. telt, werd uitgegeven door de Nederlandsche keurboekerij, N.V. Amsterdam (Uit geverij «Onze Tdy», Brussel), kost ingenaaid 49.30 fr., gebonden 66.30 fr. Wij veroorlooven ons hier een brokje van het werk van Truus Eygenhuyzen over te nemen. Nergens is het gevaar om dieren met menschen te vergelijken zoo groot als bij orang-oetans, gorilla's en chimpansé's en de namen «bosch- mensch» en «menschaap» helpen daar niet weinig aan mee, terwijl de bewering, dat menschen van apen afstammen in allerlei zonderlinge va riaties de ronde doet. Laten wij voor zichtig zijn met vaststellen van wat hiervan waar is. Het laatste woord in deze kwestie is nog niet gezegd; de tegenwoordige wetenschap neemt alleen aan, dat er slechts sprake kan zyn van een gemeenschappelyk'en stamvorm, waaruit menschen en menschapen zijn ontstaan. Wat hun lichaamsbouw betreft vertoonen orangs, gorilla's en chim pansé's met den mensch merkwaar dige overeenkomsten en eigenlijk meer wat den inwendigen dan wel den uiterlijken kant aangaat. Uiter lijk zien we aan den menschaap ook twee armen, ook twee beenen, twee handen, twee voeten en nog veel meer wat bij den 'mensch valt op te merk- ken, maar de verschillen in deze li- chaamsdeelen tusschen die van den mensch en die van den menschaap zijn zoowel groot als typisch. De orang oetan namelijk heeft veel lan gere armen dan beenen, iets wat van den mensch niet kan gezegd worden. Verder valt bij de hand van den orang het belachelijk kleine duimpje op, dat in het gebruik, dat er van de hand wordt gemaakt, niet schijnt mee te doen. Ook de groote teen» van den voet is een heel an dere dan die welke we by menschen opmerken. Hy lijkt by den orang veel meer op e«n duim. omdat hy bij de overige teenen meer naar achte ren is ingeplant en net als onze men- schelijke duim heelemaal naar bin nen gedraaid kan worden. Loopen alleen op zyn twee voeten doet een orang oetan dan ook niet bij voor keur, daar hij niet de zool, maar alleen den buitenrand van zijn voe ten op den grond plaatst, terwijl de binnenrand, de zyde dus waar zich de beweeglijke «groote teen» bevindt, min of meer naar boven is geheven. De gang, alleen op de twee voeten, is dan ook eigenaardig wag:elend en niet bepaald mooi om te zien. In Artis is dit nogal eens nauw keurig waar te nemen, want daar mag Pim, de jongste van de twee orangs, wel eens in de zaal aan de hand van zyn oppasser of van men schen en kinderen uit het publiek, die het dier niet onrustig maken door bang te zyn, rondwandelen. Pim legt dan zyn groote handen in de handen van zyn begeleiders en waggelt dan zoo, op den buitenrand van zyn voeten, met hen mee. Maar niet zoodra is de orang losge laten of hij beweegt zich weer op zijn eigen en veel gemakkelyker wyze voort. Hij gebruikt e,ijn armen als krukken. Hij buigt zijn vingers naar binnen, steunt op de knobbels, zet zich met de voeten af en zwaait zoo zijn beenen en zyn romp naar voren. Maar wat de voet van den mensch aap op die van den mensch voor heeft is, dat hij er mee grijpen kan, en in de bosschen van Borneo en Su matra, waar hij in den vryen na tuurstaat leeft, komt dit hem goed te pas bij z.ijn klimpartijen in boomen. Inwendig echter is de overeen komst tusschen mensch en mensch aap veel volkomener. ook de apen hebben een tong, een luchtpijp, een keelholte, longen en een ingewand stelsel nagenoeg net zoo gebouwd als bij den mensch, terwyl ook de herse nen aan die van den mensch in by- zonderheden gelyk, maar in afme ting veel kleiner zijn. De hersenen van een ouden en zeer grooten orang wegen ongeveer 400 gram tegen die van een volwassen mensch 1350 éi 1500 gram. En juist deze achterstand is het die de menschaap onder de dieren, al is het dan ook onder de hoogere dieren, doet rangschikken en niet onder de menschen. Zijn her senen komen overeen met de herse- nën van een pasgeboren kind en zij blyven zoo gedurende zyn geheele leven. En net zooals wy een pas ge boren kind geen verstand en begrip kunnen toedichten, mogen wij ook de menschapen niet als wezens mét menschelyke eigenschappen beschou wen, hoogstens als wezens, die van alle dieren den mensch het dichtst naby komen. Het Augustusnummer van dit maandblad voor de vulgarisatie van wetenschappen, dat wij aan al on ze leergierige lezers ten zeerste aan bevelen, bevat talrijke merkwaar dige bijdragen, en is versierd met een 25-tal foto's en uiterst mooie teekeningen. In het artikel Op het Strand door Jos Van Limbergen, leeren wij de meest voorkomende strandschel pen kennen. De duidelijke teekenin gen zullen bij het determineeren der schelpen uitstekende diensten bewy- zen. In het artikel Wolken, Wind en Water», wordt allerlei vertelt over de zeilsport. Deze bijdrage is met 5 foto's verlucht. Remigius Gaston verhaalt allerlei merkwaardigheden over den Goud arend en den Vischarend. De be kende mycoloog L. Imler deelt aan de belangstellenden mede hoe men een sporenbeeld van paddenstoelen verkrygt en hoe men het bewaren kan. R. Enckels heeft een zeer be langrijke bydrage over de herfstty- loos. Buitengewoon uitvoerig geïllus treerd is de bydrage van Dr. W. Heine over de zaadverspreiding bij de hoogere planten. Dr. J. Geyskens publiceert een studie over de vlie gen. De aflevering sluit met een boek bespreking en een rubriek «Uit het Rijk der Wetenschap». Prijs per nummer 3 fr.; abonne ment 26 fr. Uitgever Gust Jans- sens, kerkstraat, .9, Antwerpen. P. C. R. Nr. 305.54.

Voor Allen | 1939 | | pagina 5