BENARDE TIJDEN DE VROUW OP DEN ACHTERGROND dank TEGEN HANDELSGEBRUIKEN SCHAAKRUBRIEK '*è^Êmrn^ VA EK ZAL TOCH VOETBAL GESPEELD WOKDEN "V UURROOSTER VAN RADIO.VLAANDEREN Een wetsbesluit verschenen l ill lü m mm. 8 111wm.É3, m mz.&mm, Vrouwelijke kameraden van groote mannen m nic droeve dagen kunt ge toch voorkomen ;g;.' v DUIVENRUBRIEK Provinciale kompetities voor hoogere en gewestelijke voor lagere afdeelingen v -fit- Doe als ik, kind, neem op zulke dagen zoo nu en dan een "AKKERTJE". Voor ons vrouwen, zijn ook dan "AKKERTJES" kleine wonderdoeners. Bovendien is hei zoo geruststellend, dat ze absoluut onschadelijk zijn. Ik ken geen vervelende dagen meer, Inleiding I. De Vamp Armande Bèjart Vraagstukken van den middenstand FAILLISSEMENTEN IN BELGIE DE VRIJDENKER 6 - Voor Allen - 17 Sept. 1939 Probleem nr 269 door A. Ellerman British Chess mag WIT Kdl, Dd4, Ta4 en f7, Lel en c8, pion c2 en h2 (8 st.) ZWART Kg4, Dd7, Tc7, Lb4 en e4, Pb8, pion h3, h4 en 1x5 (9 st.). Mat in twee zetten. Oplossing nr 267 Sleutelzet Da8 wacht. Zwart Wit 1. d5d4, Dhl +mat 2. C4c3, Kxb3+mat 3. b3b2, Kb4 -i mat Dertien goede oplossingen van P.B.; A.D.B.; R.D.N.; P.B. P.P.; G.V.H.; A.V.A.; B. L.D.B. O.V.I. T.V. L.D.V. en E.M. E.D., St. Niklaas Gij liet uw pionnen in verkeerde richting gaan vandaar uw slechte oplossing. K en T tegen K In ons nummer van 25 Juni gaven wij de oplossing van een eindspel, ech ter bleef de uiteindelijke matstelling met de overmacht van een toren nog te doen. Voor den doorsnee schaker is dit een zeer gemakkelijke bewerking tal van beginnelingen vinden het moeilijk, sommigen zelfs onmogelijk. De overmacht van een toren is, in normaal spel, altijd voldoende om de partij te winnen zelfs dan als de vijandelijke koning op zijn voor hem gunstigste veld staat, kan men hem schaakmat zetten in zestien beurten. Laat ons zoo een positie opstellen. WIT Kal, Th8. ZWART Kd5. WIT ZWART 1. Th8e8, Kd5d6 De taktiek van Wit is duidelijk on middellijk beletten dat de zwarte ko ning de e-lijn niet kan overschrijden. Zwart integendeel nal trachj.cn zich by den witten toren te houden, om hem mogelijks te slaan, in ieder geval de partij te rekken. 2. Kal—b2, Kd6—d7 3. Té8e2, Kd7dS Om de bewegingsvrijheid van Zwart verder in te toornen, zal Wit zijn ko ning nader het strijdperk brengen. 4. Kb2C3Kd6d5 Wit mag nu geen schaak bieden op d2; dit zou den zwarten koning toela ten terug in open veld te komen. Om hem het strop nader toe te halen, speelt Wit 5. Te2el, Kd5c5 6. Teldl, Kc5b5 De zwarte koning rekt het zoo lang mogelijk. 7. Kc3d4, Kb5c6 8. Kd4c4, Kc6b6 9. Kc4d5, KbSb5 10. Tdl—bl Kb5a4 Het operatieterrein wordt steeds kleiner 11. Kd5c5, Ka4a3 12. Kc5c4, Ka3—a2 ■Wit moet nu zjjn toren in veiligheid brengen hij cal dit doen zonder de b-lijn te verlaten. Tevens moet hij zich hoeden voor pat, de eenige kans die voor zwart nog overblijft. De beste zet is 13. Tblb3Ka2—al 14. Kc4c3, Kal—a2 15. Kc3c2, Ka2—al 16. Tb3—a3+Mat. Moest Wit zijn laatste zet in plaats van Tb3a3 te spelen, b3—b2 gespeeld hebben, dan zou Zwart niet mat, maar pit staan. uRIEVENBUSEen drietal lezers zonden mij onlangs problemen ter in zage, hetgeen bewijst dat er ondanks den oorlojsroes nog neiging tot kom- poneeren bestaat. Wij geven Zondag aanstaande een artikel met speciale instrukties nopens den opbouw van een probleem. Alle problemisten aanbevolen. m Hiermede dank ik alle schakers die ons in hun korrespondentie aanmoedi gen, in dezen moeilijken tijd onze ru briek niet te laten vallen. Ik weet van een drietal deelnemers die reeds sol- daat zijn een vierde, van Pransche nationaliteit, zal nu waarschijnlijk reeds naar zyn vaderland zijn en de onzekere tijd zal misschien nog zwaar der op onze gelederen komen te druk ken Toch zullen wij voet bij stek hou den en zoolang het eenigszins de moeite waard is, onze rubriek verzor gen met het beste wat wij geven kun nen. Er ligt inderdaad een reeks pracht- en rekordproblemen in gereed heid, waarvan zondag aanstaande het eerste en om de twee weken de vol gende z.ullen verschijnen. Waarin de hoedanigheid van deze problemen bestaat, hoeven wij niet te zeggen, dat zal de problemist in de oplossing aanvoelen. Met goeden moed het hoofd recht! En tot volgende week. Sedert nagenoeg een jaar beleeft Europa benarde, onzekere tijden. Overal heerschen wanorde en on- eenigheid in den politieken wereldtoe stand; de vrede tusschen de volkeren was bedreigd, zoodat men geen dag zeker was, dat hier of daar geen ge schillen tusschen de verschillende mo gendheden zouden losbreken. Volkenleiders en diplomaten hielden onderhandelingen en besprekingen, on gelukkig zonder tot een vast besluit te komen, zonder een vast doel te berei ken. De menschen leefden overal tus schen hoop en vrees, toen opeens alle vertrouwen op een wederzijdsche over eenkomst als een kaartenhuis ineen- viel en de staat van oorlog tusschen Duitschland en Polen, en vervolgens met Engeland en Frankrijk werd uit geroepen. Goddank! België blijft neutraal en zijn onzijdigheid wordt door de strij dende mogendheden gewaarborgd. Nochtans, willen wij nat onze onzij digheid geëerbiedigd blijve. dan be- hooren wij, zooals zijne majesteit ko ning Leopold het zoo duidelijk in zijn radiorede verklaarde, getrouw onze verplichtingen na te leven en ons voor al te onthouden van alle vijandelijke of partijdige uitlatingen tegen om het even welken oorlogvoerenden staat. Letten wij dus goed op onze woor den, want de muren hebben ooren en de kleinste onvoorzientigheid zou de spijtigste gevolgen na zich kunnen sle pen. misschien de zaak onzer neutra liteit kunnen bederven. Dat elk dus onder dit opzicht goed zijn plicht doe! Het zou bijna ondenkbaar zijn moes ten we dezen winter totaal verstoken bijven van alle voetbalwedstrijden. De huidige toestand heeft het gewone leven ontredderd en talrijke jeugdige elementen werden by het leger opge roepen. In die omstandigheden was het absoluut onmogelijk om het regel matig verloop van de kampioenschap pen te garandeeren. De sportenthoesi- asten liepen aldus gevaar van hun lievelingsvermaak ontroofd te worden. Zoover hebben de verschillende Bel gische clubs het niet laten komen en de hoofden werden bijeengestoken ten einde een oplossing te vinden. De goe de beslissing werd getroffen en de sportmenschen zullen zooals in het verleden de gelegenheid krijgen van hun lievelingssport te genieten. Het is vanzelfsprekend dat de kom petitie op een heel anderen leest zal geschoeid zijn als vroeger. Zoo zullen provinciale kompetities van hoogere en gewestelijke van lagere afdeelingen in gericht worden. In Oost-Vlaanderen streeft men naar een kampioenschap met acht hoogere klasseclubs, waarin La Gantoise. Een dracht Aalst, A. S. Ronse, R. C. Gent, R. C. Lokeren ,Sp. S. Niklaas, Vigor Hamme en Club Ronse zouden betrok ken zijn. Wat de beide Ronsesche clubs betreft bestaat er eenigszins voor behoud omdat men in de «Vlaamsche Ardennen »er weder zou voor te vin den zijn zich aan te sluiten met een reeks ploegen uit het Doornijksche. Verder werden in Oost-Vlaanderen vier gewestelijke reeksen samengesteld terwijl ook een kampioenschap voor kadetten voorzien is alsmede voor scholieren waarin vijf juniors mogen optreden. Ook in Brabant. Antwerpen, Luik en Henegouwen hadden bijeenkomsten plaats en werden de noodige schikkin gen getroffen om op regelmatige wijze wedstrijden in te richten. De andere provincies zullen vast en zeker vol gen. Over dien gang van zaken kunnen we ons slechts verheugen omdat de menschen in de beroerde tijden waar in we leven toch een weinig oplich ting en ontspanning zullen krijgen. Het inrichten van sportwedstrijden kan dit in de eerste plaats" brengen. Massale belangstelling zooals zulks bij een normalen gang van zaken het geval was, moeten we niet verwach ten. Nochtans hebben we den indruk dat het voor de betrokken clubs aller minst een financieel fiasco zal worden, te meer dat we teruggekeerd zijn tot het zuiver amateurisme. In andere woorden zullen de spelers niet meer vergoed worden terwijl een groot ge deelte van de opbrengst ten goede zal komen voor het pakje van den sol daat». Ook by het leger spreekt men er volop van, wedstrijden in te richten en daar overal befaamde elementen zit ten, zoo kunnen we hier belangrijke wedstrijden krijgen. Ook de arbeidersvoetballers blijven niet inaktief en zoo zullen we op Zondag a. s. in het Gentsche reeds verschillende wedstrijden betwist zien. Op Zondag 24 September worden dan twee voorname wedstrijden gespeeld ten voordeele van het .pakje van den soldaat». Twee geselektionneerde Gent sche ploegen zullen tegenover elkander staan en moeten vast en zeker voor boeiend sportvertoon zorgen. Verder wordt druk geijverd om een kompeti tie tot stand te brengen. Kortom de voetbalsport blijft krachtig en dat mogen we een heuglijk verschijnsel noemen. LOUIS. \*;v" Hn go«ae raad. Noem ook "AKKERTJE" bij griep, kou, rheu- maüek, influenza, verschot in den ..tg, lendenpijn, spierpijn, zenuw pijn, tand-en kies pijn, enz enz. Het helpt zeker I "AKKERTJ j. -AKKERTJES" kunt Ga elk •v oogenblik noodig hebben. Heb dus een doosje in huis Let op oh AKKER"-merk De onzekere tijd, dien we beleven, heeft voor gevolg dat alle sportbedrij- vigheid en dus ook de duivenliefheb- berij zy'n stilgevallen. Het vluchtjaar 1939, buiten nog enkele kermis- en lief- dadig'heidsvluchtjes. was feitelijk ver ten einde en mettertijd zullen we zien, wat er ons verdei; te doen staat'. Zullen wij onze duiven mogen be houden? Ziedaar de angstige vraag, die vele sportmakkers zich stellen. Zij her inneren zich immers den oorlog van 1914-18, waarbij al de duiven van het operatiegebied werden aangeslagen, weggevoerd of geslacht. 't Ware inderdaad lastig en pijnlijk, moesten wij onze geliefde vogels op nieuw slachtofferen, maar hiervoor v. lt tot nogtoe niet te vreezen. Kan België buiten het konflikt blijven wat te hopen is dan mogen we ge rust zijn dat de duiven zullen mogen behouden worden, ja, dat wij zelfs toe komende jaar voort zuilen kunnen spe len. Tot nu toe bevinden wy ons op denzelfden voet als de Hollanders in den voorgaanden oorlog. Dan ook richt ten onze noorderburen duivenvluchten in met lossingen binnen hun iand en waarom zouden wij. zoo hier alles rus tig blijft, dat ook niet kunnen doen? Hopen wij dus, dat alles in 't beste verloope De benarde toestanden welke wij be leven, zullen vast en zeker van groeten invloed zijn op de verkoopingen van reisduiven. Wie immers zal het wagen, zijn geld te besteden voor het aanwer ven van vreemde sujekten, waarvan hij niet zeker is ze ooit te kunnen ge bruiken? Diensvolgens zullen zij, die voornemens waren een gedeelte hun ner kolonie in openoare veiling te brengen, daar meestal van afzien, ten ware in den huidigen politieken toe stand spoedig een oplossing kwam. Sommige liefhebbers zien de omstan digheden zoodanig zwart in, dat ze het onnoodi-g achten hun duiven nog ver der naar behooren te verzorgen. Wij weten het, 't is niet aangenaam veel werk te besteden aan dieren, die, moest de toestand verergeren, mis- misschien maar van weinig nut meer kunnen zijn. Zij nochtans, die zoo han delen, geven getuigenis geen ware mel kers te zijn. Tot nu toe doet niets voor zien, dat er aan onze duiven iets kwaads zal overkomen of dat ons sport tijdelijk zal worden vernietigd; in tegendeel, zooals wii hooger zegden is er zelfs meer hoop, dat toekomend jaar vluchten zullen plaatshebben en ver geten wij niet dat zij, die hun vogels voort goed verzorgen in het vooruit zicht ze gezond te houden, om hun een normale en volledige ruiving te laten doormaken, den hoogsten troef in han den zullen hebben om later prijzen te spelen. Passen wii voort onze duiven goed op, dat zal ten andere een afwisseling brengen in het onrustige leven en wat genot bezorgen; waar tegenwoordig niets anders heerschen dan bevangen heid en angstige twijfel. Dit jaar ook, meer dan ooit, zullen wij uiterst streng zijn bij de uitzifting onzer duiven. Geen onnoodige monden zullen behouden worden, want die heb ben thans nog veel minder nut dan voorheen. Enkel wat noodig en onmis baar is blijve voortleven, ten einde den last en de kosten van onderhoud op het minimum te brengen. Moest de oorlog aanslepen, dan zal de invoer van duivenvoeders, die meestal uit den vreemde komen, aanmerkelijk afne men, zoodat de prijzen er van natuur lijkerwijze zullen stijgen. Misschien ook moest de tijd verslechten zullen de inlandsche granen worden opge- eischt en de uitdeeling er van gerant soeneerd, zoodat het veel voordeeliger is voor het onderhoud der duiven geen overdreven uitgaven te moeten doen. dus het aantal te beperken. Moest het daarenboven gebeuren, dat wij in 1940 niet kunnen spelen, waarom dan een overdreven aantal vo gels doorhouden? Neen, enkel het ware goede blijve behouden! In geval duiven ten dienste van het leger zouden worden opgeëischt wat niet te voorzien is. aangezien onze sol daten zelf beschikken over een lof goedgetrainde vogels van de militaire duivenhokken vervullen wij dan met liefde dien vaderlandschen plicht. Om dit artikel te beëindigen wen- schen wij aan al onze sportmakkers, die tot den legerdienst werden opge roepen, een snoedigen terugkeer naar hun veilig tehuis; wii wenschen hun. dat ze ongedeerd alle moeilijkheden mogen te bovenkomen, opdat ze. eens de vrede en de rust in de wereld te ruggekeerd, zich met nieuwen ijver op hun geliefde duivensport zouden mo gen toeleggen. CARLO. De hcele wereld kent den naam van beroemde mannen. Maar wie kent hun echtgenoo- ten, als ze zelf niet iets buiten gewoons hebben gepresteerd Wie kent die vrouwen, welke steeds op den achtergrond staan en vaak door haar voorzorgen, liefde en offerwilligheid, de prestaties van het genie precies hebben mogelijk gemaakt Er waren heel zeker ook onverstan dige vrouwen, die het leven van den beteekenisvollen man heb ben verzuurt, die waren wat we heden de VAMPnoemen, maar deze vormen een minder heid. Als we de levensgeschiede nissen nagaan, overwegen op verre na deze goeds kameraden, deze martelaressen en heiligen De wereld heeft haar veel te danken, zonder het zelfs te we ten. In alle geval was hun lot zioaar, het genie doorheen het dagelijksche leven te begeleiden. Pet doos van 12 stuks Fr. 9.50. - Per doos van 6 stuks Fr. 5.-. - Verkrijgbaar bij alle Apothekers 347 MADELEINE BÉ J ART Madeleine Bèjart, de oudste doch ter van een eenvoudigen, met tal rijke kinderen gezegenden man uit Parijs, werd door een edelman ge schaakt en met den uitslag van deze liefde, de kleine Armande, die den derden Juli 1638 het levenslicht zag, eenvoudig in den steek gelaten. Madeleine was echter niet uit de teedere stof eener vertwijfelde on schuld gemaakt, en toen ze kort daarop door den dood van haar va der ook nog van haar laatsten ma- terieelen steun werd beroofd, sticht te ze, om haar eigen leven en dit van haar broers en zusters te verze keren, een theatertroep. Een onder- nomingslustige vrouw, een prachtige tooneelspeelster en buitengewoon organisatorisch aangelegd, had ze ook de intuïtie, den. zeer jongen Jéan Baptiste Poquelin in haar en semble op te nemen, die zich eenige maanden later Molière noemen zou. De kleine Armande werd bij een gedistingueerde dame in Languedoc grootgebracht en haar moeder nam ze slechts bij zich terug toen ze on geveer tien jaar oud was, terwijl ze jaren reeds trachtte te verbergen, dat de kleine haar dochter was. Veel menschen namen ook zonder meer aan, dat het hier om een jongere zuster van haar ging. Armande had het goed in de troep, ze speelde kleine rollen en de plankenatmos feer werd het natuurlijkste milieu waarin ze leven kon. Ze sloot vooral vriendschap met Molière, die haar leerde uitspreken, zingen en haar de Italiaansche taal onderwees. Overigens leefde de gansche troep, dij ook aan Armandes ooms en tan tes toebehoorde, in de Maison du Singeals een enkele familie en het kind werd door allen verwend en vertroeteld, alhoewel het op zich zelf niets bijzonders was. Armande was noch mooi, noch bijzonder be gaafd; in een geen enkel punt kon ze een vergelijking onderstaan met haar moeder, die ongetwijfeld een vrouw was van formaat, aan wie de geschiedenis slechts daarom geen recht laat wedervaren, dat deze kunstenares door het overdonderend genie van Molière in de schaduw werd gesteld zooals overigens al wie hem omringde. Want deze jonge man had zich weldra de leiding we ten te veroveren en, hoe meer de jaren verliepen, hoe scherper om lijnd zijn persoonlijkheid naar voren trad. Hij schreef de stukken, hij speelde de hoofdrollen, hij besliste over het dekor, hij voerde de regie, hij onderhandelde met de overheid, hij ontving de hulde van den ko ning. Molière deed alles. Madeleine was niet meer zoo jong, dat haar een ontlasting welkom ware geweest, en Molière had instinkt voor het sukses het was best, hem te laten begaan. Iedereen hield van hem. Velen zelfs te zeer, want toen hij plotseling verklaarde, Armande, die ondertusschen een prachtig meisje van vier-en-twintig jaar was gewor den, te willen huwen, dan waren er in zijn troep twee gebroken harten dat van Madeleine, die zelf liever zijn vrouw zou zijn geworden dan zijn schoonmoeder en dat van de primadonna, la De Brie. Er grepen veel hatelijke toonee- len plaats. Armande, die volstrekt voor geen groot gevoel vatbaar was, trok er zich niet veel van aan. Ze was gevleid, dat de beroemde Mo lière, die sukses op sukses stapelde, die de gunst van den- koning en de bewondering van de hofdames ge noot, die als teeken van de hoogste genade bij al de hem gegeven on derscheidingen, ook nog een rente van duizend livresverkreeg, dat deze man haar liefhad. En met het instinkt van de echte vrouw zag ze in, dat deze man van langs om meer passioneel in haar strikken vemesteld lag, en ze nu met hem doen kon wat ze maar wilde. Nu was ook de tyd voorbij, dat ze onbeduidende rollen te spelen kreeg, terwijl Made leine en la de Brie in schitterende DAGEN Golflengte 267,4 m. Golflengte 201,07 m. Morgen uitzending Namiddag uitzending Avond uitzending Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 07,00 - 30,00 07,00 - 10,00 07,00 - 10.00 07,00 - 10,00 07,00 - 10,00 07,00 - 10,00 07,00 - 10,00 13,00 - 20,00 13,00 - 17,00 14,00 - 20,00 13,30 - 18,00 14,00 - 20,00 13,00 - 21,00 14,00 - 17,00 geen 20,00 - 24,00 geen 20,00 - 24,00 geen geen 21,30 - 24,00 In het Staatsblad van Zondag 10 September is het wetsbesluit versche nen tot het voorkomen en het beteuge len van de misbruiken bij den handel in waren en andere goederen. Dit met het oog op de regelmatige ravitailleering der bevolking en ter voorkoming van alle spekulatie; ter verzekering van de eerlijkheid bij koop en verkoop. Gezien de uiterste belangrijkheid van dit besluit geven wij het tekstueel weder en raden onze lezers aan het uit te knippen. J. C. Dit wetsbesluit luidt Artikel 1. Het is verboden waren of andere goederen te koop aan te bie den of te verkoopen cp de nationale markt aan een prijs die hooger is dan den normalen prijs. De Hoven en Rechtbanken beoor- deelen oppermachtig het abnormaal karakter van den prijs. In dat opzicht, houden ze rekening met den stand der markt en de exploitatiekosten van den handel of de nijverheid, inzonderheid met de kosten van produktief, van fa- brikatië, van tewerkstelling en van vervoer. Art. 2. De minister van Ekonomi- sche Zaken en Middenstand kan vooi gansch het Rijksgebied of voor zekere deelen ervan den maximum verkoop prijs, in het groot of in het klein, vast stellen van waren en andere goederen die hij bepaalt. De minister kan, bovendien, wan neer de omstandigheden zulks gebie- dens eischen, de hoeveelheid reglemen teeren die van zekere waren en goede ren mag worden aangeschaft, binnen een bepaalden termijn, hetzij door de verdeelers of handelaars, hetzij door de verbruikers. Art. 3. De voortbrengers, verdeelers of handslaars mogen niet de door den Minister van Ekonomische Zaken en Middenstand bepaalde waren of goede ren aan den omloop onttrekken, hetzij door ze vrijwillig te laten bederven, hetzij door te weigeren zs te verkoo pen overeenkomstig de modaliteiten door den Minister of door zijn afge vaardigde vastgesteld. Art. 4. Al de officieren van de ge- rechterlijke politie alsmede de aange stelde agenten zijn bevoegd om de in breuken op het onderhavig besluit en op de besluiten in uitvoering ervan getroffen, vast te stellen; de proces- senverhaal hebben rechtskracht tot bewijs van het tegenovergestelde. Met het oog op de vaststelling van ,deze inbreuken mogen de officieren en agenten tusschen 9 en 21 uur de lokalen binnentreden, waar de waren en goederen gefabriceerd, opgeslagen of te koop gesteld worden; ze mogen ze zich doen voorleggen, alsmede de boeken, papieren en dokumenten die tot den handel betrekking hebben. Ze mogen zelfs buiten de hierboven vastgestelde uren de lokalen binnen treden die open zijn voor het publiek. Art. 5. Worden gestraft met een ge vangenzitting van vijftien dagen tot drie jaar en een boete van honderd tot honderd duizend frank a) Hij die artikels 1 of 3 of de be sluiten getroffen krachtens het twee de alinea van het artikel 2 overtreedt; b) hij die waren of goederen verkoopt of te koop stelt tegen een prijs die hooger is dan de krachtens het eerste alinea van artikel 2 vastgestelde prij zen c) Hij die op 't is gelijk welke wijze de vaststelling verhindert of belem mert van de inbreuken of de opzoe kingen gedaan met het oog op deze vaststelling, overeenkomstig artikel 4. Ai de beschikkingen van boek I van het Strafwetboek inbegrepen hoofd stuk VII en het artikel 85. zijn toe passelijk op deze inbreuken. De rechtbank kan bovendien bevelen het vonnis aan te plakken in de door haar aangeduide plaatsen en het geheel of gedeeltelijk in te lasschen in door haar vastgestelde dagbladen, dit alles op kosten van den veroordeelde. Art. 6. De in artikel 4 bedoelde of ficieren en agenten, die een inbreuk vaststellen, mogen beslag leggen op de waren en goederen die het voorwerp uitmaken van deze inbreuk; ze zullen deze die niet kunnen bewaard blijven, onmiddellijk te koop stellen. De pro- kureur des Konings mag bovendien te allen tijde de proceduur bevelen voor de te koopstelling van de waren en goederen waarop beslag is gelegd. De prijs van deze verkoopingen zal in de Deposito en Konsignatiekas ge stort worden, en in geval van veroor deeling, zal deze prijs aan den Staat toegekend worden in plaats van de verbeurd verklaring van de waren en goederen. Dit wetsbesluit wordt onmiddellijk van kracht. Er werden over de week eindigende 1/9/39, in België 8 faillissementen uit gesproken, tegenover 11 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedurende de week 25/8/39 tot 1/9/39 4 diverse; 1 kleermaker; 1 vleesch- houwer; 1 meubelmaker; 1 aannemer. In totaal werden er van 1/1/39 tot 1/9/39 in België 512 faillissementen uitgesproken tegenover 420 over heb zelfde tijdperk van 1938. Concordaten. Van. 1/1/39 tot 1/9/39 werden in België 181 aanvragen ingediend tot het bekomen van een concordaat, en 120 aanvragen gehomo logeerd, tegenover 142 en 85 over het zelfde tijdperk van 1938. Protesten. Over de week eindigen de 1/9/39 werden in België 2135 pro testen geregistreerd tegenover 1640 over hetzelfde tijdperk van 1938. Van 1/1/39 tot 1/9/39 werden in België 80.413 pro testen geregistreerd tegenover 66.683 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Er werden over de week eindigende 8/9/39, in België 15 faillissementen uitgesproken, tegenover 5 over hetzelf de tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedurende de week 1/9/39 tot 8/9/39: 10 diversen; 2 mdustrieelen; 1 wisselagent; 1 meubelhandelaar; 1 ho telhouder. In totaal werden er van 1/1/39 tot 8/9/39, in België 527 faillissementen uitgesproken tegenover 425 over het zelfde tijdperk van 1938. Concordaten. Van 1/1/39 tot 8/9/39, werden in België 182 aanvragen ingediend tot het bekomen van een concordaat, en 120 aanvragen geho mologeerd, tegenover 144 en 87 over hetzelfde tijdperk van 1938. Protesten. Over ae week eindi gende 8/9/39, werden in België 2415 protesten geregistreerd tegenover 1759 over hetzelfde tijdperk van 1938. Van 1/1/39 tot 8/9/39 werden in België 82.828 protesten geregistreerd tegenover 68.442 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. J. B. POQUELIN MOLIÈRE rollen op den voorgrond stonden. Nu was ze Molières vrouw, nu moest hij de nieuwe stukken voor haar schrijven. Nu heette ze Molière, in alle geval niet madame Molière, maar mademoiselle Molière, want in de zeventiende eeuw mochten de vrouwen zonder socialen rang niet madameheeten, ook als ze ge huwd waren en den naam droegen van haar echtgenoot. En Molière, dit groote genie, die de meesterwer ken uit zijn mouw schudde, die in zyn hekelwerken zijn tijd gevangen hield, die de zwakheden van de sa menleving uit zijn eeuw aan de kaak stelde, die eigenlijk het Fransche blijspel heeft geschapen. Molière, die zich tot Shakespeariaansche onster felijkheid verhief; hij, in wien zien de dichterlijke vorm en de oneerbie- dige spot zich tot een eeuwig ge wrocht vereenigden, werd in de hand van dit egoïstisch, pronkziek, koket, alledaagsch persoontje, week als zij was. Hij hield van haar en wilde de hemel aan haar voeten leggen. Wat baatte het, dat zijn verstand hem zei, dat zij haren twintig jaar ouderen man niet liefhad en dat zij zijn liefde onwaardig was zijn hart was .niet te verhelpen. Maar Armande stelde geen belang in zijn kwellingen. En de scènes, die hij haar maakte, verveelden haar alleen maar. Ging hij te ver met zijn verwijten, dan hielpen de tra nen en hij gehoorzaamde weer als een hond. Zij zegepraalde. Het volgende stuk dat de troep opvoerde was Prinses Elide en zij speelde de hoofdrol. Zij droeg een kleed in zilver en goud, in kanten en strikjes, met zooveel zijde en tulle, dat alles maar spatterde en wipte. Het kleed kostte een klein ver mogen. Ook op het tooneel werd een kolossale luxe tentoongespreid. Maar dat moest zoo zijn, want ze speel den toch in Versailles voor het ge- heele hof. Armande zag er prachtig uit, en Molière was daarover geluk- kig. Maar terzelfdertijd kwetste en pijnigde hem haar groot decolleté t waarop de hovelingen hun lorgnet ten richtten. Ook koketteerde ze te veel. Nu, mocht dat niet Ze was toch jong. Weer hadden scènes plaats. Hij was te ernstig voor haar. Altijd bezig, overwerkt, oud en knor rig. Molière zag te laat in. dat Ar mande niet voor hem de gepaste levensgezellin was. Hij had te huis rust moeten hebben, opmontering, vriendelijkheid. In zijn beroep loe ren, naast het sukses, ontgoocheling, haat, intrigne, rivaliteit. Wil hu met zijn vrouw over zijn werk, zijn plannen spreken, dan geeuwt ze of loopt er van door. Na het vallen van het doek, na zijn dagelijksch werk, is hij uitgeput en moe, maar geen vriendelijk woord, geen zoen troost hem Armande houdt van prullen en parures, van flirt en dans, van toiletten en banketten, van jonge graven en mooie geschenken. De echtgenooten worden meer en meer vreemdelingen voor elkaar. Maar ook de twee kinderen een derde stierf kort na zijn geboorte die ze samen hebben, kunnen er niet in slagen de kloof te overbruggen en tenslotte is hun bestaan nu meer een naast elkaar, dan met elkaar le ven. Ai-mande ontwijkt haar echtgenoot systematisch en booze tongen mon kelen, dat andere mannen bij haar meer kans hebben. Heeft de kom mer om haar, hebben de voortdu rende opwindingen en krenkingen in zijn huwelijk zijn vroeg einde ver oorzaakt Het is aan te nemen. Armande had begrip noch voor zijn beteekenis, noch voor zijn verplich tingen tegenover de wereld, noch voor zijn leven, noch voor zijn dood. Ze nam het dan ook lieelemaal niet tragisch op. toen hij den zeventien den februari zestienhonderd en drie-en-zeventig over pijnen en on- behaaglijkheid kloeg. Toen vrienden hem den raad gaven, toch niet te spelen, wees hij dit af met zijn hem eigen plichtsgetrouwheid. Wat zou ik Ik kan toch geen vijftig men schen hun loon doen verliezen Toen nu De ingebeelde ziekeop de planken trad, trok er zich ook Armande verder niets van aan, en het ontging haar, dat hij slechts met de grootste inspanning zijn rol tot het einde spelen kon. Zoodra ze verkleed en ontschminkt was, ging zij naar huis., zonder zich verder om hem te bekommeren. Was ze zoo hardvochtig Zoo dom We weten het niet. we weten alleen maar, dat Molière, toen hij door den tooneel- speier Baron naar huis gebracht was geworden, om een priester en om zyn vrouw vroeg. En dat hij stierf alvorens een van beiden aan kwam. Daar lag hij in zijn bed, dood, koud, zwijgzaam. En de wufte kokette weende bitter. Ze betreurde hem diep, wat feitelijk in tegenstel ling was met haar vroeger gedrag. INDIEN GIJ begeert op de hoogte te z'jn der vrijdenkersbeweging, lees wekelijks PER NUMMER 0.60 fr. Voor drie maanden 8,fr. Voor één jaar 32.fr. VOOR ANTWERPEN E. LAURIJSSEN, St. Laureysstraat 56 te Antwerpen. Postcheck nr. 430.529. 147 Verantwoorde!jlteeve* tv. Vercam men, St. Pletersnleuwstraat. 64. Jent.

Voor Allen | 1939 | | pagina 6