4 Geeraardsberqen denderleeuw EREMBODEGEM ROODE PI|LT1ES NINO VE V Herzele Zotfegem MEERBEKE HAELTERT Nieuwerkerker V c I NEUTRALITEIT ZIEKENBOND HELPER EN TROOSTER Belangrijk bericht aan onze leden ZIEKENBOND c HELPER EN TROOSTER Belangrijk bericht aan onze leden RADIOHULP AANVAL ÉN 'VERWEER IN ONZE CINEMA IN ONZEN WINKEL ARBEIDERSSPORT ROODE BAL Gemeenteraadszitting Hoe lang zal de regee ring het schandaal der Vlaamsch-Nationa- listen nog dulden AVONDLEERGANGEN VAN ALLES WAT Onze gemeentepolitiek DE PRO-DUITSCHE AKTIVITEIT VAN DE V. N. V.-FASCISTEN HOOGVERRAAD Een vraag waar schilder Grammens dient op te antwoorden HIJ REISDE ONDER EEN VALSCHEN NAAM Onbeschaamdheden «'T ZIJN DROEVE TÏJDEN ALS DE OORLOG WOEDT... VOORUIT VOORUIT VOORUIT Zyt gij daarbij FEDERAAL BESTUUR Belangrijke vergadering t t 1 i J 5 - Voor Allen - 24 Sept. 1939 ARRONDISSEMENT AALST Wat is neutraliteit 'k Beproef het u te zeggen En al de zaligheid Ervan, u uit te leggen. Wanneer een felle strijd Ontstaan is tusschen buren, Gegroeid uit haat en nijd Of andre zotte kuren. En men betoont een vlijt Om geen partij te trekken Het is neutraliteit Die men dan wil verwekken. Men mag naar wijd en zijd Zijn meening niet verkonden; Al 't tiert in 't harte spijt, Al branden zielewonden. Men is zijn vrijheid kwijt Tot scheiden en tot kijven, Maar krijgt gelegenheid oa uit den brand te blijven. Men mag te geener nijd De vechters hulpe bieden, Of men verliest het pleit Om 't strijden nog t'ontvlieden. Een nieuw mentaliteit Moet in de geesten dringen Zoo één die steeds vermijdt Zich ergens in te wringen. Want zie, het is een feit, De brave vechtersbenden Zijn eiken dag bereid D'onzijdigheid te schenden. Ook is de zekerheid Om nooit een klap te krijgen Bijna een nulliteit; Het blijft een eeuwig dreigen. Daar Belgenland niet vrijt Met d'een of andre natie, Zoo werd onzijdigheid Verkond per proclamatie. Ach, bleven wi) bevrijd Van alle bloedvergieten, Van alle narigheid, Ellende en verdrieten Of boeten wij altijd We hebben in 't verleden Voor vreemden burennijd Meer dan genoeg geleden Wij vestigen de aandacht onzer leden op den volgenden maatregel, getrof fen door de uitvoerende macht onzer federatie 1) Al de opgeroepen soldaten moe ten geen bijdrage meer betalen, van de eerste week af volgende op deze waarin zij opgeroepen zijn. Nochtans dringen wij er ten zeerste op aan bij de sóldaten die terug huiswaarts kee pen, er onmiddellijk kennis van te ge ven aan de boden. 2) Wij vragen aan onze leden zich zooveel mogelijk in regel te houden met hun bijdragen, teneinde onze mutua liteit toe te laten haar gewonen gang te gaan, in 't belang der leden, 3) Voor buitengewone gevallen zal er geen vergoeding meer betaald wor den, zooals voor operaties, X-stralen, bijzondere onderzoeken, enz., vooraleer de toestemming te hebben bekomen yan het bureel. 4) Bij gelijk welke uitbetaling op het bureel, hetzij geneeskundige kwitan ties, kraambed- of ziektevergoeding, moet het lidfooekje worden vertoond. Zonder lidboekje zullen dus geen uit betalingen meer worden gedaan. De briefjes van de geneesheeren moe ten zooveel mogelijk aan de boden af gegeven worden. Kameraden, gezellinnen, bovenver melde maatregelen zullen stipt nage leefd worden. Het bestjiur. Wij vestigen de aandacht van onze leden op het volgende besluit, genomen door de uitvoerende macht onzer fede ratie: 1) De leden worden verzocht zich totaal in regel te houden met hun bij dragen. 2) De opgeroepen soldaten moeten geen bijdrage meer betalen, en dit van de eerste week af volgende op deze waarin zij opgeroepen zijn. 3) Om 't even welke zaak de leden naar het bureel moeten komen, 't zij voor uitbetalingen of onderstand te ontvangen, moet het lidboekje getoond worden. Zonder het boekje, zal er niets meer uitbetaald worden. 4) De leden moeten zooveel mogelijk de briefjes van de geneesheeren aan de boden afgeven. Opgepast!! Zonder voorafgaandelijke goedkeuring van het bureel, zal er voor speciale gevallen, zooals X-stralen, operatiën, enz., geen tusschenkomst meer betaald worden. Kameraden leden, neemt boven staande goed in acht, het is in het belang onzer maatschappij. HET BESTUUR, Socialistische Vrouwenbond Wij roepen al onrae aangesloten ge sellinnen op tot de buitengewone alge- meene vergadering van Maandag 23 September, te 7 uur 's avonds. Dagorde 1) Het Inrichten van breiavonden in vervanging van de vroegere kookles sen. 21 Allerlei. Wij verwachten bijzonder op deze algemeene vergadering die leden, wier zoon of echtgenoot onder de wapens is geroepen. Cla.es Mathïlde. Het martelaarsbloempje Het is dus Zondag 24 September dat dit bloempje zal verkocht worden ten voordeele van «Het tehuis voor wegge voerden». Het nationaal werk dat hier geroepen is om groote diensten te bewijzen aan de oude en noodlijdende weggevoerden, hoopt dat de bevolking, ondanks de droeve tijden, waarin wij allen ver- keeren, het bloempje zal koopen, zoo doende het hare bij te brengen voor de verwezenlijking van dit edel en men- schely'k werk. Repareert uw radio bil u thuis OUST DE VOS Gentscliestr.37, Geeraardsbergen Verhuring van pick-up voor café Waarde MEDEBURGERS, Een harde beproeving is over ons volk neergekomen. Ons land werd ge noodzaakt voorzorgsmaatregelen te treffen. Ook in onze goede oude stede verlieten honderden dappere mannen hun haardstede, hun geliefden, om onrae grenzen te gaan bewaken en om ons aller veiligheid te verzekeren. Alles wijst erop, dat de geschapen toestand van eenigen duur kan zyn en bijgevolg dringen zich maatregelen op. Volksverbondenheid, solidariteit en naastenliefde wezen geen ijdele woor den. Wij willen onze soldaten, onze be proefde families, praktisch helpen en steunen; daarom is er een stedelijk ko- miteit gesticht. Bedoeld komiteit staat boven en bui ten alle politiek en partijen, en zal zich bezighouden met Het pak voor den soldaat» en met het verleenen van hulp en steun aan de noodlijdend ge zinnen. De reeds genomen nog te nemen initiatieven op bovengenoemd terrein zullen aan de zorgen van het stedelijk komiteit toevertrouwd worden. Leden van het komiteit zullen ten huize geld inzamelen en hopen vast op een gulhartig onthaal en op milde gilt vanwege de Geeraardbergsche bevol king. Beroep wordt gedaan op alle menschlievende instellingen, op maat schappijen van oudstryders, tooneel- en sportvereenigingen, enz., opdat elk in zijn midden zou uitzien, hoe ze best het hulpkomiteit kunnen steunen. Medeburgers, men verwacht u! Een goede daad! Nu! Het oogenblik is daar! Namens het komiteit De sekretaris, De voorzitter, Paul Byl. Fern and Morre. De schatbewaarder, Jan De Wandel. Bestuursleden Mevrouwen David, Dierick, Hooghuys, Me juffer Baras. Mijnheer Cyrille Ghysbrecht. De leden Mevrouw Van Nerom-De Turck. Me juffer cosyns. De heeren Al- fons D'Haenens, Van Onacker, Alfons Van Liefferinge, Armand De Schreye, Frans Coppens, Jacques De Rouck, Louis Bauwens, Sam. Haelterman, Pern. Van Trimpont, P. De Moor. Nieuws voor de duivenlief hebbers Het inzicht van in 't mogelijke bij te dragen aan de verzachting van het gevraagde offer onzer soldaten heeft het Geeraardsbergsch Verbond besloten een monsterprijskamp te spelen uit Quiévrain, op Zondag 1 Oktober. De globale winst zal toekomen aan een goed werk ingericht voor de sol daten. Alle bewerkingen zullen gratis wor den gedaan. Gezien het bijzondere doel durven wij verhopen, dat alle duivenspelers zon der onderscheid zullen medewerken aan het wellukken van onzen prijs kamp. Kaarten zullen verschijnen. Dank bij voorbaat. HET BESTUUR Volgende leeidrachten zullen plaats hebben: Zaterdag 23 September, lessen, ge wone uur. Zondag inkerving voor lessen, tot 9 uur; Maandag Maf fel. Dinsdag. Quiévrain, gewoon uur. Woensdag, Quiévrain, gewoon uur. Vaandrig klaagt er over dat nu ieder een tracht alle polemiek te vermijden «De Schoolbond» het aangedurfd heeft zich te verdedigen. Wel, wij ook zullen wat we te zeggen hebben noteeren voor later, toch mag dit niet beteekenen dat men het recht zou hebben ons of een onzer voorman nen of instellingen ongestraft aan te vallen. Godsvrede beteekent niet voor sommigen het recht om 'kwaadsprekerij te doen en voor den aangevallene de plicht te zwijgen. We hopen dat dit duidelijk is. Men geeft zich veel moeite om te beletten dat onze soldaten de «cafard» zouden krijgen; dit is uitstekend maar er moet ook voor gezorgd worden dat diegenen die thuis gebleven zijn den kop niet laten hangen. Het is deze ge dachte die onze leidraad blijft bij het samenstellen onzer programma's. Zooals we reeds schreven moet ieder onzer vertoomngen een kuur van opti misme wezen. Deze week deden we daarvoor beroep op de Marx Brothers, de gekende «clowns» van Metro-Goldwyn. Ze treden op in hun meest vroolijke film «EEN DAG OP DE KOERSEN». Deze film zal gedurende meer dan een uur en i.alf alle zorg en kommer doen ver geten. Op Donderdag a.s. vertoonen we, op algemeene aanvraag «LE OHANT DES CLOCHES». Woon een onzer vertooningen bij, we zijn veTzekeid dat ge gansch opge togen zult huiswaarts keeren. Tc Ben even met Cyriel een praatje gaan houden over den gang van zaken in den winkel. De verkoop blijft goed en de klanten 'beginnen te begrijpen dat de maatregel door het beheer ge troffen, waardoor in feite de verkoop beperkt werd, voor onze trouwe koöpe- rateurs noodig was. Het ware inderdaad eenvoudig ge weest maar alles te verkoopen aan wie zich aanbood, maar dan zouden onze gewone klanten, leden van de koöpera- tief, wellicht zonder winkelwaar ge staan hebben. Het ware ook mogelijk geweest zekere veel gevraagde artikelen in magazijn te houden, in afwachting van den op slag. Het beheer heeft noch het een noch het andere gedaan; het heeft verkozen te beslissen dat de voorhande zijnde koopwaren moesten verkocht werden, op basis der gewone aankoopen aan de trouwe koöperateurs. Dit was eer. wijs besluit want het geeft de zekerheid aan al onze leden, ten allen tijde het noodige te bezorgen. Onberedeneerde aankoopen zijn dus eenvoudig onzinnig en tevens onrecht vaardig. Wie ever 1000 fr. beschikt kan zich een klein magazijn aanleggen, maar, wie zooals de werkloozen met moeite het hoogst noodige kunnen aan koopen, zou dus te kort hebben. Dat eenieder dus een inspanning doet om reaeivK te blijven, het zal het beste HUdcel zijn om de woeker te voorkomen en het zal ons tevens meer kans geven om maatregelen te eischen die alltn woeker moeten beletten. Socialistische propagandaclub Gezien de uitzonderlijke omstandig heden zal het aangekondigde Feest niet plaats hebben, op 26 Sent-omber aanstaande. HET BESTUUR. Het gemeentelijk komiteit voor hulp aan soldaten weer vergaderd Deze week vergaderde voor de eerste maal het voorloopig komiteit, dat in onze gemeente tot stand werd ge bracht om hulp te verleenen aan onze wederopgeroepen jongens en desnoods aan noodlijdende gezinnen ervan. We hebben dit lofwaardig initiatiei reeds in ons vorig nummer vermeld en toegejuicht. Lofwaardig is het, omdat alle partij bedoelingen terzijde zijn geschoven en het komiteit tot stand werd gebracht in een geest van volstrekte onpartij digheid. Dit is trouwens de geest die bij de huidige erge gebeurtenissen, waar onder heel ons volk lijdt, best past. Op des nieuwe vergadering, bijge woond door de afgevaardigden der vier partijen, is het werkprogramma besproken Tijdens de komende weken en maan den zal dus steun ingezameld worden op allerlei wijze door het inrichten van feesten, wedstrijden, enz., enz. Het doel is dus, met de opbrengst daarvan onze jongens wat te kunnen opsturen. We zijn ervan overtuigd dat alle in woners dit ten zeerste zullen waardee- ren en dit werk, waarin onpartijdig heid en kontrole gewaarborgd zijn, ten zeerste zullen steunen. Slachtoffers In de huidige omstandigheden moet men vooral het hoofd koel houden en met nuchterheid de ontwikkeling van den toestand nagaan. Wij, als klein land, kunnen niet een noemenswaardige rol spelen. We blij ven er liefst buiten, maar we zien en voelen genoeg waar de oorlogstokers en de aanranders van kleine volken zitten. Nu wordt bewaarheid wat steeds voorgehouden is geworden fascisme is oorlog. Jarenlang heeft het er zich op voor bereid en er alles aan besteed nu moet dat alles verbruikt worden in een aanvalsoorlog. We denken met- treurnis aan de on gelukkige slachtoffers van den oor logsgruwel, aan de Poolsche grijsaards, vrouwen en kinderen, die onmeedoo- gend uit de lucht met bommen zijn be stookt geworden. Ons klein land heeft in 't verleden ook onder vreemde overheersching ge leden. We beklagen thans alleen degenen die zich door de propaganda van de oorlogstokers laten beetnemen, die zelfs meevoelen met de beulen. We moeten echter niet alleen mede lijden hebben met die slachtoffers van de fascistische propaganda, maar hen trachten aan het verstand te brengen hoe ze zich laten misleiden. Meer dan ooit voelen we thans de grootheid aan van de demokratische vrijheid, welke ons ongedwongen over alles laat oordeelen. BELANGRIJK BERICHT VOOR DE VERSCHILLENDE GROEPEN. Daar benevens velen onzer spelers ook onze voorzitter en onze sekretaris op geroepen zijn, heeft het bestuur in zit ting van Vrijdag, 15 dezer besloten, dat van af heden alle briefwisseling moet gestuurd worden aan Schepens Louis, Astridlaan, Ninove. VOOR DE SPELENDE LEDEN. Het bestuur besloot ook, dat vanaf Dinsdag 19 dezer, de wekelijksche oefe ningen en turnavonden zullen gehou den worden eiken Dinsdag te 7 1/2 uur 's avonds, onder leiding van Van der Taelen Cyriel. Alleen de leden van den bond zullen toegang krijgen tot de turnzaal. Het Bestuur. MATCH VAN ZONDAG 17 SEPTEM BER. Roode Bal tegen S.A.V.. plaatselijke jcugdafdeeling Ninove. De kapitein van Roode Bal won den gooi en verkoos met den wind in 't voordeel het spel aan te vangen. Reeds na 5 minuten lukte Roode Bal het openingspunt langs hun center voor Vernaillen. Daarna volgde langen tijd verdeeld spel, toch aan den 303 minuut lukten de rooden een 2e doel punt op uitloopen van den keeper der bezoekers; rust kwam met 20. Na de rust lukten de rooden na 4 minuten spel een 3e doelpunt. De be zoekers bekwamen dan penalty d;e broederlijk in de handen van onzen kee per werd gegeven. Na wederzijds in grijpen der keepers lukten de onzen na den 30e minuut een 4e doelpunt, welke voor de 2e maal op rekening van den keeper der bezoekers dient geschre ven. Onmiddellijk nadien ontsnapte hun doel als bij wonder aan doorboring. Na den 36e minuut had de keeper der bezoekers wederom zijn doel verlaten en het 5e doelpunt was geboren. Nadien miste hun centervoor een prachtkans om hun achterstand te verminderen. Enkele minuten nadien was het hun binnenlinks die wederom een pracht kans miste. Eindelijk op den laatsten minuut wisten ze dan de eer te redden, langs hun center voor en het einde kwam met 51. Verdiende overwin ning van roode bal. Goede leiding van den gelegenheidsabiter, makker Albert Le Ville. De volledige opbrengst komt ten goede voor het pakje van den soldaat. LOUIS. Cinema De Redding Het boek «Mon cure chez les Riches» is gekend en is zoo populair dat voor de derde maal de geschiedenis tot film verwerkt werd. In de film die deze week in cinema «De Redding» vertoond wordt, werd de rol van den pastoor opgedragen aan Bach en Iaat het ons maar dadelijk zeggen, 3a-,h is in deze rol in zijn element; m oit zagen wij hem beter. Van bij zijn verschijning reeds moet men lachen en met spijt ziet men het woordje «fin» op het doek verschijnen. Donderdag a herneming van «Le Chant des Caches*. Voor het programma van aanstaande week, zie rubriek «Geeraardsbergen». Stedelijke Nijverheidsschool Geeraardsbergschestraat Ninove van Dinsdag 19 September De heer Albert Van Pottelbergh, pas terug uit Rome, waar hy den zegen van den Paus ontving, stelt een anti- kristclijke daad: hij verzet zich tegen de gemeentelijke tusschenkomst voor het interkommunaal hospitaal-sanato rium te Geeraardsbergen. De heer Van Geit was afwezig. Het eerste punt der dagorde was de stichting van een steun- en ravitaillee- ringskomiteit voor de burgerlijke be volking. Op bevel van hoogere instanties moet worden overgegaan tot het stich ten van een gemeentelijk komiteit van bevoorrading en steun. Men dringt aan dat iedere politieke gezindheid zoo sterk mogelijk vertegenwoordigd zou zijn in deze komiteiten. Na een korte gedachtenwisseling tus schen den burgemeester Van Pottel bergh en Vijverman is men het alge meen eens dat iedere partij zou verte- genwoordgid zijn door drie bestuurs leden. Vijverman dringt ook aan, dat bij de aanstelling van het personeel ook rekening zou worden gehouden met de politieke partijen. Men is akkoord met het ontslag van Mejuffer Anna Schockaert als onder wijzeres aan de gemeentemeisjesschool. Bespreking over het inter kommunaal hospitaal-sanatorium te Geeraardsbergen. Vijverman verklaart, de laatstgehou den vergadering van deze instelling te hebben bijgewoond. Op deze vergade ring was een afgevaardigde aanwezig van de bestendige deputatie der pro vincie. Deze drong bijzonder aan, dat al de gemeenten de verhooging van bijdrage zouden betalen. Op hygiënisch gebied was het volstrekt noodzakelijk, dat werd afgezien van het eerste plan en een nieuw plan werd aangenomen, dat, natuurlijk, meer geld zou kosten. Vijverman zegt, dat de eerste ra ming 25.000 fr. per kamer bedroeg; later is dit gebracht op 57.000 frank, of een vermeerdering van 32.000 fr. Al de afgevaardigden waren na een algemeene bespreking hiermee ak koord. Slechts 2 i 3 gemeenten hadden geen beslissing genomen. Vijverman zegt ook, te hebben mee gedeeld, dat Erembodegem hiermee al in principe akkoord was op de laatst gehouden raadszitting. Het spreekt vanzelf, dat de aange sloten gemeenten voordeelen zouden hebben tegenover de gemeenten die niet zijn aangesloten. Het tarief zou later worden vastgesteld op een alge meene vergadering. Gezien het prin- cipieele akkoord van vroeger, denkt Vijverman, dat de zaak hier dus ook als afgedaan mag worden beschouwd. De heer Van Pottelbergh vroeg het woord. Vijverman was niet op de hoog te zijner taak, zegt hij, daar hij van bij den beginne er moest op gewezen hebben, dat later nog een verhooging zou worden gevraagd, (Trek hiermee de ladder op!) Het geld van de gemeente mag niet verkwist worden! Hij, Van Pottelbergh, zou er tegen stemmen. Vijverman zegt, dat het eerste plan werd afgekeurd door den technischen dienst en het tweede werd door dezen dienst goedgekeurd. Deze techniekers, die heel wat hoo- ger staan dan de heer Van Pottel bergh, vervolgt hij, kunnen veel beter dan wij weten, hoe een sanatorium moet worden gebouwd. Vijverman zegt, dat de woorden van den heer Van Pottelbergh hem eenigs- zins verbluffen, daar hij in volle tegen spraak is met zijn eerste verklaring. Doch deze woorden zijn wel verstaan baar, zegt hy, als men het doel van den heer Van Pottelbergh doorgrondt. Op zijn voorstel zal de katholieke meerderheid het geld weigeren aan het sanatorium. Deze zaak was reeds af gedaan vóór de zitting. Vijverman wyst den heer Van Pot telbergh op zyn groote verantwooorde- lijkheid. Geld voor een sanatorium is het best geplaatst. Iedereen heeft er belang bij, dat een teringlijder onmid dellijk kan worden weggedaan en voor al de gemeenschap. Hij verwyt Van Pottelbergh, een anti-sociale en een anti-kristelyke daad te stellen. Hy wyst nogeens op het vroegere princi- pieele akkoord. Niets te doen: de katholieke meer derheid weigert het geld. Stemden voor: de heeren Coppens, Gyssens en Vyverman. Daarmee heeft de heer Van Pottel bergh zyn anti-kristelyke en anti-so ciale daad volbracht. Naar onze be scheiden meening zal de zegen van den Paus nu geen kracht meer heb ben: een nieuwe reis naar Rome is noodzakelijk. De gemeenteraad keurt vervolgens de aanstelling goed van tusschentijdige onderwijzers, in vervanging van diege nen, die by het leger zijn. Aan de kinderen Van de Maele- Eeckman en E. Jacob wordt grondaf- stand op het kerkhof toegestaan. Wie de bladen «Strijd» en «Volk en Staat» leest is getroffen door de pro- Duitschheid van deze bladen. Al wat het Hitlerisme ophemelt staat in groo te blokletters gedrukt de waarheid erover wordt verzwegen of gecamou fleerd den mentaliteit van deze men- schen die alleen deze bladen lezen doet meelijdend aan. Wy zijn niet pro-Fransch, ook niet pro-Engelsch, maar we zyn demokra- ten. Wij verafschuwen het regime dat de persoonlijke vrijheid kneveltdat ons beletten zou onze gedachten uit te drukken in woord en schrift. Wij haten een regime, voorgesteld door de Vlaamsch-nationalisten en ge praktiseerd in Duitschland en Italië, waar de verklikking zoo ver gaat, dat de vader den zoon niet meer kan be trouwen en omgekeerd. Een regime dat de beste geleerden en kunstenaars verjaagt en hun boeken en kunstwer ken verbrandt. Wy haten het regime dat ons deze oorlog gebracht heeft. «Stryd» mag nog zoozeer dat regime en zijn dikta- tor ophemelen, wij verafschuwen zulke praktyken. Wij zijn demokraten, wij zijn menschen die de vryheid lief heb ben. Onze Sudeten - Duitschers. de Vlaamsch-nationalisten, zijn bezig een wrok te doen ontstaan in de harten van velen, een wrok waarvan ze eens het slachtoffer zouden kunnen zyn. Het pakje van den soldaat Het gemeentebestuur heeft ook be slist, dat het komiteit voor bevoorra ding zich zal bezighouden met het «Pakje van den Soldaat.. Dat is een goed werk. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Victor Van Hes- pelgem, Brusselbaan 257b. OVERLIJDENS. Everaert Emiel, 1 m.. Heuvel 35. Jacob Jan, 74 j., landmeter, Hoogeweg 39. D'Haese- leer Walter, 4 j., Kapellestr. Algemeene vakken Mechaniek en elektriciteit. Schrijnwerk en P wkunde HEROPENING: Maandag 18 Septembe' In'Jeh'lngri en inschrijving by den R- rdm. De Deynstraat, 18. (119 Hier zooals elders heeft de mobili satie van vele gehuwde mannen on zer gemeente wat weemoed teweeg gebracht en men aanziet den toe stand wat pessimistisch. Men weet wel, dat de toestand verre van goed is maar men bewijst de menschen toch geen dienst met hem slechter af te schilderen dan hy is. Wel integen deel, dat doet vele menschen hun kalmte verliezen, zoodanig dat de win kels bestormd worden wat den voor raad doet inkrimpen. En dat weeral de ongelukkigsten der ongelukkigen er het slachtoffer van worden Huisbazen, blyft kalm en heb wat geduld. Er zijn reeds huisbazen die hun geduld verliezen en zich heel brutaal gaan aanstellen by vrouwen wier man ls binnengeroepen, met te dreigen hen buiten te zetten. Wij geven den raad aan deze bemid delde huisbazen hun kalmte te bewa ren en vooral omdat by hen niets ontbreekt en ze alles kunnen doen waar him harteken naar lust wat niet het geval is met velen van hun huurders. Züt gij vaderlander of niet? Niettegenstaande we in Herzele reeds een groot gedeelte van de be volking in onze organisatie hebben, zijn we tot hiertoe nog altyd mis kend. Een oproep is gedaan voor luchtbe scherming. Terwyl andere maat- schappyen geraadpleegd zijn kennen ze ons nog niet, zoo kan men zich ook voorstellen dat ze ons evenmin heb ben gekend voor het bevoorradings- komiteit. Wij wenschen uit ter harte dat het nooit in werking moet komen, maar als het zoover komt, wees er van ver zekerd dat we er alles zullen opzet ten opdat de kleinste zoowel als de grootste met evenveel recht zal be diend worden, want de minste over treding zullen we aanklagen. Ieder Belg moet het zyne bijbren gen om ons land te redden zoo mo gen er dus geen miskenden meer zyn. Heeren, het weze u dus gezegd. Er is een spreekwoord dat zegtin de zwartste tijden leert men zyn vrien den kennen. Dat wil dus zeggen dezen die het zij gelijk waarvoor een dienst noodig hebben, mogen zich heel gerust tot het bureel der Algemeene Centrale wenden die bestendig open is op de Groenlaan, Volkshuis, by Moeren hout. Alles wordt stipt geheim gehouden er zal in de café's niet overgespro- ken worden. Maakt er gebruik van, het is gansch kosteloos. Aan de vrouwen van onze opgeroe- penen leden uit onzen ziekenbond Van de week af die volgt op de op roeping van ons lid, moeten deze huis gezinnen geen bydragen meer beta len, doch blyven in volle rechten maar ook zal de kontrole stipt uitge voerd worden. We meenen dat dit met de meeste voldoening zal vernomen worden door al onze leden. Moerenhout. Zooals wy in ons blad «Voor Allen» van 17 Sept. 1.1. onder vermelding Een onbegrijpelijke maatregel ge troffen door ons liberaal schepenen kollege, schreven, dat wij deze week daarop terugkomen, vernemen wy nog het volgende. De werkman onzer gemeente werd by monde van den heer burgemeester verwittigd van het besluit genomen door het schepenenkollege. Dus deze arbeider werd afgesteld met de belofte als zou hy nog eenige dagen mogen gaan werken in het hospitaal, voor re kening van de kommissie van openba ren onderstand. Maar nu, tengevolge van moeilykheden die ontstaan zijn tusschen het schepenkollege en den aannemer van den reinigheidsdienst onzer gemeente, mag deze arbeider de dagen dat deze dienst werkt, medehel pen. Maar eens deze moeilijkheden op gelost, zal hy dus wel werkloos zyn. Wy zym volledig akkoord dat er in deze moeilyke tijden met de finan- cieën moet voorzichtig omgegaan wor den. Maar dat deze bezuinigingen eerst moeten nee» kom en op hit be staan van een armen arbeider, die voor het onderhoud onzer gemeente byna onmisbaar is, kunnen wij bijna niet begrijpen. Zouden er in onze ge meente soms geen andere posten zijn waar er kan op bezuinigd worden Wy geven dit ter overweging aan ons schepenenkollege. Wat nog hei ergst is voor dezen ar beider, dat hij niet meer vereenigd is, dus geen werkloozensteun kan genie ten voor vrouw en kinderen, daar men hem gezegd zou hebben, al zou hy niet meer werkloos worden gesteld en niet meer van noode had vereenigd te zyn. Wat wij aan ons schepenenkollege zouden willen vragen is, de mogelijk heid te willen onderzoeken om dezen arbeider in dienst te houden; want als de gemeente hem niet meer in dienst houdt, zal het ook geen bezuinigings maatregel beteekenen. Men kan toch geen gezin met drie kinderen zonder de minste inkomst laten. Dan moet de K.O.O. toch tusschenkomen, wat toch ook gebeurt met het geld van het al gemeen. Wij denken dat ons schepenenkolle ge zal terugkomen op dezen maatregel en de mogelijkheid zal onderzoeken te bezuinigen daar waar het mogelijk is. MANGELEER. Het is waarlijk TE opvallend hoe de V.N.V.-ers, die heden zoo hard schreeuwen over de dringende nood zakelijkheid dat de huidige regeering toch niets zou laten gebeuren, wat kan schaden aan de Belgische neu traliteitspolitiek zulks doen met het innig verlangen aldus Hitler-Duitsch- land te kunnen dienen. Volk en Staat pro-fascistisch blad van het V.N.V., verleden Maan dag, gaf er ons nog een treffend staaltje van. Inderdaad, sinds ettelyke maanden, week aan week konden cinemabezoe kers filmjournals voor hun oogen zien ontrollen, steeds met Hitler-parades, en dit ALTIJD met een propagandis tisch karakter ten voordeele van het fascistisch menschonteerend geweld. Nooit vonden we in «Volk en Staat, een woordje van afkeuring hierover. Welnu, te Aalst in cinema Pa lace van verleden Vrydag af, ver toonde men er een filmjournal Dantzig, die de ware toedrach'. gaf van al het gebeurde in Dantzig. Hoe het Hitlerfascisme is ontstaan, zijn kernen heeft opgericht, organi satievorm kweekte om er nadien een machtsvertoon op na te houden en om tenslotte zijn gebruikelijke ge- •vyeldspolitiek brutaal door te voeren Hoe gansch die doening tot den huidigen oorlog heeft geleid, er dui delijk toonende dat Hitier de ware schuldige is. Welnu, elk vrijheidsminnend mensch al wie niet gekoord en gebonden zich zelf overlevert aan het Hitler-fascis- me, al wie nog iets menschelijks in zich heeft en elke fascistische ge- weldspolitiek, met al haar onnoeme lijke barbaarsche zeden verafschuwt, en die dit filmjournal heeft gezien'' zal voorzeker onwillekeurig binnens monds gezucht hebben Eindelyk Ja, eindelyk eens een filmjournal dat ons volk de waarheid toonde Eindelyk eens een filmjournal dat NIET de Hitler-propaganda in zich draagt, maar duidelijk het gebeurde weergaf. Welnu, Volk en Staat is veront waardigd en vraagt dat de regeering ingrijpen zou opdat dergelijk anti- Hitleriaansche en pro-Fransche film journals zouden verboden worden. Duizenden en nog duizenden malen is het geschied dat ons volk verplicht was de propaganda-journals van het Hitlerisme te aanschouwen, maar nooit is het bij ons in 't gedacht ge komen er tegen te p'rotesteeren, alhoe wel wy er wei reden toe hadden. Maar, we zijn geen agenten van dezen of genen staat. Volk en Staat springt recht en eischt ingrijpen. Welnu, gebruik makende van ons goed recht, vragen wy dat Volk en Staat een mondstopper krijgt. Het blad Volk en Staat dat dag aan dag druppelken voor druppelken, ons volk heeft willen vergiftigen met het doen te gelooven dat we alle heil te verwachten hadden van het Hitier- regime. Volk en Staat dat tot heden nog geen enkel woordje vond om datzelfde regime, dat 'gansch dé Wereld dreigt in vlam en vuur te zetten, moord en verminking zaait, af te keuren welnu dergelijke bladen vinden wij voor de menschheid heel wat gevaarlyker dan een filmjournal dat ons de waarheid toonde over Dantzig. Juist daarom vragen wij ook aan de regeering, NIET te verbieden het vertoon van zoo'n filmjournal, maar te verbieden dat bladen als Volk en Staat nog langer ons volk ver giftigen. Het moet ons van het hart Sov jet-Rusland pleegde hoogverraad te genover ae demoKratische landen van neel de wereld, met zijn brutaien in- va- in Polen. Polen, zoo laffelyk aangevallen door de Hitier-troepen, die moord en ver nieling zaaien onder het Poolsche volk, werden daadwerkelyk bijgespron gen door Russische troepen. Het kommunisme brengt hier in werkelijkheid den verraderlyken dolk steek in den rug van een volk dat reeds op de meest laffelijke wyze worat overrompeld en uitgemoord. Ziedaar wat het volk verwachten kan van geweldspolitiek. De boeman Een nieuw ministerie, dat van Voorlichting werd in deze benar de en angstvallige tyden in 't leven geroepen. Elk rechtgeaard mensch, al wie be gaan is met de orde er. tucht, de nood- zakelykheid van een welbegrepen po litiek om alleen 's landsgemeenschap te dienen, gaat akkoord met de op richting van genoemd ministerie. Alleen de azynpissers, de eeuwig- malkontenten, zooals de /.N.V.-ers en Sapisten, zy die een socialist op de neus zitten hebben, zyn niet tevre den. Niet om de oprichting van het mi nisterie van Voorlichting, maar... om dat er een socialist van aan 't hoofd staat. Maar juist dat geblaf en die gewone afbrekery van de naar fascisme rie kende, Hitlerknechten uit Volk en Staat en De Standaard geven ons de overtuiging dat het allernood zakelijkst was dat er een socialist, en dan nog eenen zooals Wauters aan 't hoofd van dat ministerie is gesteld. Laat de honden maar blaffen, de karavaan gaat voorbij. Wy lezen in een Brusselsch Fransch- talig blad: Wat deed hij te Virton? Het betreft hier het kamerlid Gram mens. Donderdag p.l. kwam hy, van Hasselt komende in een Hollandsche auto, bestuurd door een zyner vrien den, te Virton aan. Hy liet zich in een hotel inschrijven onder den naam van Debock. Het uitzicht en de taal van de twee reizigers wekte zekere vermoe dens bij de hoteliers en de klanten, die de rykswacht verwittigden. Grammens moest zyn papieren voor den dag halen en zijn ware identiteit laten kennen. Wat deed dit Belgisch kamerlid, van Limburg komende, te Virton onder een valschen naam? Wat deed zyn reis gezel, ingeschreven onder den naam vén Parqui Richard, advokaat te Den Haag, in deze militaire zone? Deze vragen hebben in de huidige oogenblikken niets indiskreets. Welnu, heer Florimond, wat weet ge er op te antwoorden? Naar het schynt zouden er hier in onze gemeente zekere V.N.V.ers zyn, die de onbeschaamdheid zoover heb ben gedreven, Waalsche soldaten, die in 't omliggende gelegen zijn, uit te dagen en te tergen met hun V.N.V.- groet by het binnentreden dier solda ten in een café. En dit gebeurt wanneer de toestand overal zoo kritisch' scherp is en de vol keren overal tegenover elkaar staan. Hebben die menschen, die zich zoo trotsch Vlaming noemen, dan geen ziertje eergevoel meer, om die jongens, die reeds zelf genoeg in de miserie zit ten, daarby nog den duivel aan te doen? Of vergeten die heeren V.N.V.ers, dat, moest BeLgië ooit in een konflikt betrokken geraken, diezelfde Waalsche jongens ook hun leven en hun bloed zullen te pande stellen, zoogoed als zy, V.N.V.ers? In dezen zoo droevigen toestand moeten Waal en Vlaming ons gelyke zyn; want beiden zyn toch moeders kinderen en niemand vraagt om by al die miseries nog gekoeioneerdte worden, op zyn Meerbeeksch gezegd. Vergeet ook niet, V.N.V.ers, dat gy, vandaag of morgen, kunt worden op geroepen en ergens in een of ander Waalsch dorp kunt terechtkomen. Stelt u dan zelf eens in den toestand, waarin gij nu de Waalsche jongens brengt en oordeelt dan eens of gij wel rechtvaardig handelt en of gy de zoo geprezen Vlaamsche gastvryheid eer aan doet. Als gij dit goed begrypt, zult gy u schamen! E. Goudswilders. Onze menschen leven «gesleten». De cafébazen hebben geen ruzie om op het sluitingsuur hun Wanten te doen heengaan. Er is weinig leven en wei nig, zeer weinig verteer. Iedereen heeft wat in zich zelf ge leerd. Iedereen Is in bange verwach ting: zal ons land uit het konflikt kun nen blyven? Het ls niet zooals in 1914 toen er door onze soldaten gezongen werd. Nu voelt men dan ernst van een toestand nu weet men wat oorlog beteekent. Onze menschen gevoelen hier ook het groot verraad der kommunisten. Het kommunistisch Rusland kon den vrede redden. Het heeft niet gewild. Het valt zelf Polen aan. Al de kommunistische propaganda valt in duigen. Onze menschen zien nu klaar in den toestand. Er zijn twee partijen die uitgediend hebben: de kommunisten en de Vlaam sche Nationalisten. De stichting van bevoor- radings- en steunkomiteiten Op bevel van hoogere instanties wordt er overal overgegaan tot de stichting van plaatselyke komiteiten. Het scheen, dat men zich eerst zou beperkt hebben tot regionale en pro vinciale komiteiten; maar ook plaatse lijke komiteiten moeten er gesticht worden. Er wordt ook van hoogerhand aangedrongen opdat iedere politieke gezindheid zou tot uiting komen in deza komiteiten. Dat is ook maar juist. Wy vernemen dat te Erembodegem reeds het komiteit in dien zin is samenge steld ieder party zal drie bestuurs leden hebben. Haaltert moet dus in denzelfden zin de zaak oplossen. Deze titel is een heel programma. Dat be teekent VOORUIT /oor meer volkswel- waart VOORUIT voor sociale recht vaardigheid Dat ls het strijdprogramma van ons DAGBLAD ALLE VERSTANDIGE ARBEI DERS LEZrN HET Heden ZONDAG, 24 September te 9 uur voormiddagin het Achturcnhuis te Da.idcrleeuw van het ARR.-BESTUUR. DAGORDE 1) De nieuw ge schapen toestand. (Houden we arr.-kongres 2. De toestand in het Zottegemsche. Gezien de belangrijkheid der dagordo rekenen we stellig op eenieders aan wezigheid. Broederlyk De Arr .-Sekretaris, ALFONS BERGHMAN

Voor Allen | 1939 | | pagina 5