Stvijd-'SyrsdihalismC'il'igHciiland EEN VREDESAANBOD DAT EEN ULTIMATUM IS De scheikundige oorlog IN DE GEZINNEN VAN DE GEMOBILISEERDE LEDEN VAN ONZE VAKBONDEN WANKELENDE GODSVREDE Eerbiediging van de sociale wetten en van de arbeidswetgeving 4 4 DE PRIJZENPOLITIEK DER REGEERING LOOPT MANK VERDEDIGINGSMIDDELEN TEGEN STRIJDGASSEN V BUITENLANDSCH OVERZICHT De demokratische verbondenen zetten him strijd voort voor de vrijheid der volkeren i SYNDIKALE KRONIEK POLITIEK WEEK-END Vraagstukken van den middenstand 't ROOS KRUIS ZOO IETS DOET, DOCH ZEGT MEN MET J. P, 'oof ci ts etnde^ «lap /l&lï'tve kool DE VRIJDENKER •2 - Voor Allen 8 Okt. 1939- Het sensationeele nieuws dat door Hitier voor de laatste week van Septem ber werd aangekondigd is dus niets anders geweest dan de formuleering van een vredesultimatum, dat vervat is in het definitief Duitsch-Russisch akkoord, waarvoor von Ribbentrop zoo dringend naar Moskou is moeten gaan. Men heeft ongelijk er den nadruk op te leggen dat het alleen Duitschland is dat absoluut den vrede wil; het voorwendsel van Polens volledige likwidatie bedekt de door de blokkade verscherpte ekonomische nooden van het Derde Rijk, zegt men. En van Rusland wordt verklaard, dat het Duitschland in zijn poging, om met de icrisis gedaan te maken, steunt, terwille van de territoriale voordeelen die de te Moskou onderteekende overeenkomst aan de U. S. S. R. heeft geschonken. Wat van Duitschland gezegd wordt betreffende dezes moeilijke ekonomische situatie, kan ook van Rusland gezegd worden, zoodat het Hitier alleen niet is die zoekt naar het beëindigen van den oorlog, maar ook Stalin, al is Rusland officieel niet in een konflikt met het Westen betrokken. Er is geen mensch die het er niet mede eens is, dat het z.g. vredesaanbod het vrij duidelijk karakter heeft van een ultimatum aan Frankrijk en Engeland. Liever nu gewaagd den demokratischen vijand in het Westen te intimideeren om tot een wapenstilstand te komen, dan later te moeten kapituleerenHitier, die te Dantzig plechtig verklaarde nooit te zullen kapituleeren, blijft dus trouw aan zijn gewoonten en voorloopig ook aan zijn... woord. Het feit dat het vredesultimatum omschreven is in een akkoord, waaronder naast de handteekening van von Ribbentrop ook deze van Molotof staat, ver sterkt de veronderstelling dat Rusland bezig is Duitschland te maneuvrceren. De geschiedenis van de grensajbakening in Polen is daar een eerste bewijs van geweest-, Rusland heeft eenvoudig stilzwijgend chantage gepleegd tegenover zijn bondgenoot. Op het huidig oogenblik dat Rusland zoover geraakt is voet te krijgen in Polen en de Baltische Staten te koloniseeren, en er gelegenheid heeft gevonden de bolsjewisatie naar het Westen uit te breiden, gevoelt Stalin er niets voor zijn winst prijs te geven, wat hij heel zeker later zou moeten doen, na een langdurigen oorlog tusschen Duitschland en de Westersche mogend heden, waarin deze laatste meer dan waarschijnlijk de overwinning zouden kunnen behalen. Want niets zegt, dat Rusland zich buiten den dans zal kunnen houden. In de Engelsche politieke en diplomatieke kringen komt dit vooruitzicht met den dag duidelijker naar voor. In de Lagerhuisvergadering van Dinsdag3 Oktober werd daarop een toespeling gemaakt. Daarom 'liever nu vrede, die een Duitsche opgelegde vrede zon zijn. dan later. Rusland is niet in oorlog: zoo moet Duitschland maar trachten de demo kratische geallieerden ertoe te brengen, een voor de totalitaire vrienden desas- treuse kampanje te staken. Zoo kreeg Rusland de lompe diplomatische machine van Duitschland in beweging. Ginder noemt men dat het dynamisme van het nazisme. De leiders van het Derde Rijk waren er echter van overtuigd, dat Frankrijk en Engeland niet zouden te bewegen zijn om hun gegeven tooord en hun demo kratischen zin voor vrijheid te verraden, en dat geen enkel neutrale staat ter wereld zou kunnen worden gevonden om tusschenbeide te komen. Er bleef voor Duitschland geen anderen uitweg dan het tot nu toe neutraal gebleven Italië, zijn ouden bondgenoot, te bepraten. Daarom werd Mussolini aangesproken: maar het was Ciano die naar Berlijn ging. Dit verwekte ontstemming in de Wilhelm- strasse. Mussolini wacht, spreekt wel eens de fascio's toe, maar zegt niet veel; hij heeft andere zorgen. Anderzijds heeft de reis van Saradjogloe, den Turkschen minister voor Buitenlandsche Zaken, naar Moskou, Rusland niets opgeleverd. Turkije's voordeel ligt naar de Engelsche zijde. En Roemenië is niet zinnens Bessarabië door Rusland te laten inpalmen. Met de Duitsch-Russische inzichten in den Balkan ivordt niet opgeschoten. En intusschen gaan de krijgsverrichtingen in het Westen voort en wordt het Saargebied ernstiger dan ooit bedreigd. In den Atlantischen Oceaan werd Duitschland schaakmat gesteld Engeland blijft meester op zee. Als de Duitsche duikbooten nog handelsschepen in den grond boren, dan zijn het neutrale bodems die geslachtofferd worden, en dan nog op plaatsen waar Engeland moeilijk kontrole kan uitoefenen in het Zuiden van den Atlantischen Oceaan, en in de Baltische Zee. Dat de Duitsche oorlogsvloot hoegenaamd niet meer gevreesd wordt door het transatlantisch verkeer, wordt bewezen door het feit dat de verzekeringspremies voor oorlogsrisiko's-niet werden verhoogd. Kommer- cieele maatschappijen riskeeren niet zoo rap hun geld als zij niet zeker zijn van-hun zaak. Daarbij komt nog, dat de Engelsche marine besloten heeft niet alleen Engelsche en Fransche handelsbooten te eskorteeren, maar ook neutrale die voor rekening van de geallieerden varen, en dat de Skandinaafsche vloten zullen weigeren voor Duitschland bestemde goederen te vervoeren, indien de regelen en neutraliteit niet wederkeerig worden geëerbiedigd. Dit alles is niet van aard Duitschlands positie te versterken. In Rusland heeft men dit begrepen; er werd ingezien dat een meer en meer geblokkeerd Duitschland noodlottig zou kunnen worden voor de Russische ekonomie, en dat anderzijds de vooruitzichten in de Zwarte Zee zich ook al ongunstig voordoen, zoodat een uitweg langs de Baltische Zee moest worden gezocht. Hierin heeft de Russische diplomatie een tukses behaald, dat de geallieerden op hun hoede moet stellen. Om terug te keeren tot het langs het Duitsch-Russisch akkoord om aange boden vredesultimatum daarop werd door Chamberlain in het Lagerhuis een kordaat en duidelijk antwoord gegeven. Eerst en vooral bestaat er geen aanbod, ook geen ultimatum. Officieel weten de kanselarijen van niets. Toch wil Engeland de vijanden van de demokratische vrijheden verwittigen, dat het verloren moeite is Engeland en Frankrijk door chantage en bluff te dwingen tot een kapitulatie over te gaan. De bal werd teruggekaatst. Gansch de wereld moet weten, zei Chamberlain, dat indien Polen aanleiding gaf tot het losbreken van den oorlog, het ultieme doel der geallieer den is de menschheid verlossen van de heerschappij van het geweld dat de karakteristiek is der totalitaire landen. De strijd zal onverbiddelijk voortgezet worden en in hevigheid toenemen, tot wanneer door het van eiken druk vrij gemaakte Duitsche volk een regeeringsvorm in het leven zal zijn geroepen en leiders zullen zijn aangesteld, waarmede vriendschappelijk zal kunnen onder handeld worden. Er zal geen vrede komen zoolang die door totalitaire machten wordt opgedrongen. Als Duitschland beweert, verklaarde Chamberlain, dat Engeland de schuld zal zijn van alle verdere bloedvergieten, dan antwoorden de geallieerden dat het gaat om de wereld te verlossen van de nazi-plaag, om de vrijheid der volkeren te verzekeren. Gansch de wereld is het met Engeland eens. G. D. V. Men is het in bijna alle middens eens: de prijzen-politiek der regeering loopt mank». Het bepaalt maximum-prijzen ■waaraan niemand of bijna niemand koopen kan. De verbruiker beschuldigt den win kelier, de winkelier den grossist, de grossist den fabrikant, enz. De fabrikant werpt de schuld op de Invoerders die zich verschuilen achter de reederijen die hoogere vrachtprijzen eischen. Men handelt en spreekt alsof België een maand gelegen een uitverkochte winkel was en alles nog moest ingesla gen worden... Doch dit alles lost de moeilijkheden niet op. Iets is onbetwistbaar sommige pro- dukten moesten niet (of weinig) op slaan. Dat de bevolking schuld daaraan heeft betwist niemand. Waarom HJden rheum atiek ZENUWKOORTSEN MAANDSTONDEN als de tVOSPERBARE BRUINE POEDERS van der Apotheek DE POORTERE, te ST-NIKLAA3-WAAS, U oogenbllk- kelljk zonder schadelijke gevolgen van deze nljnen zullen bevrijden. De doos van 8 poeders 4 frank. De drledubb doos 25 poeders 10 fr. Te verkrlte ln alle Gebruikt ze eens. U zult nooit geen andere meer gebruiken Dat zij die over de middelen beschik ken voorraden inslaan is weliswaar niet goed te praten doch zeer begrijpelijk. De regeering had dat moeten voorzien en zelf geen paniek verwekken door van de eerste week af der mobilisatie aan te kondigen, dat de rantsoenee- ringskaarten gereed waren. Wie dit kenbaar gemaakt heeft mag zich zelf een diploma van onbekwaam heid toekennen. Dat van dan af de menschen begon nen te hamsteren is vanzelfsprekend. Dat sommige winkeliers ervan ge profiteerd hebben om aan hoogere prij zen te verkoopen zullen wij hier niet honderd per honderd goedkeuren doch wij begrijpen het. Inderdaad, elke -winkelier voorzag dat, indien hij bleef verkoopen aan de oude prijzen, deze hem niet zouden toelaten de waren aan de nieuwe prij zen te betalen. In vele gevallen is dit juist geble ken; de nieuwe inkoopprijs is hooger dan de oude verkoopprijs. Men stelt allerlei nieuwe handelsge bruiken vast, de eene al verfoeilijker dan de andere en de regeering staat er machteloos tegen. Wel werden in groo- te centra honderden overtredingen vastgesteld en gestraft doch in de klei ne gemeenten is de kontrole bijna nul. Hoe zou trouwens de kontrole doel matig kunnen zijn als de notabelen medeplichtig zijn? Wie zijn het die in kleine gemeenten het meest hamsteren? Burgemeester, schepenen, notaris, geneesheer, apotheker, advokaat, kos ter, pastoor enz. Zij die het goede voorbeeld zouden moeten geven doen juist andersom. Uit dit alles kan slechts een besluit getrokken worden Het is minder by den kleinhandelaar dat de regeering dient op te treden, die waren koopt tegen den prijs van den dag en daarop een min of meer normale winst, maar wel degelijk bij den handel en de produktie aan de bron. Kortom, de kontrole over onrecht matige verhooging van prijzen moet daar geschieden waar het effekt heb ben kan. ALS wij in onze twee voorgaande artikels zoo breedvoerig hebben gesproken over de natuur en de verspreidingswijze van oorlogs- of strijdgassen, zooals de juiste naam van dit moderne wapen luidt, dan is het omdat de kennis ervan veel bij draagt tot een goed gebruik van het anti-gasmasker als dit eens noodig moest worden. De bescherming tegen gassen onderstelt inderdaad in de eerste plaats een goed onderricht. Want al schijnt het nog zoo eenvoudig een anti-gasmasker op te zetten, toch zijn er kleinigheden daarbij gemoeid die van het hoogste belang zijn voor een doelmatige bescherming. De burgerlijke bevolking kan zich op twee manieren tegen gasaanvallen beschermen: door individueele midde len, n.l. het anti-gasmasker, en door kollektieve middelen, n.l. de speciaal ingerichte schuilplaatsen die tevens weerstand bieden aan de bombarde menten met brisantbommen. Over ge meenschappelijke schuilplaatsen zullen wij in onze volgende nummers hande len en ons in het huidig artikel be perken tot de anti-gasmaskers. De studie van de individueele be scherming omvat de nasporing van een beschermende gelaatsbedekking, die de oogen, de ademhalingsorganen, de huidbekleeding van het aangezicht, en eventueel de ooren vrijwaart. Volledig heidshalve omvat zij och het onderzoek naar de kleederen, de handschoenen en het schoeisel dat dengene, die ze draagt, moet beschermen tegen de dampen welke de blaastrekkende stoffen laten ontsnappen. Dit laatste onderzoek betreft meer speciaal de civiele of aktieve hulptroepen, dan wel de leden der passieve burgerbe- volking< De eerste van al de aanwijzingen is de bescherming van de ademhalings organen; zij heeft alleen ten doel aan Qocqla: Uitlaat/ ékkklna KU? I >U»| -stop Lucfct* GL|fg<\2. Eenvoudig anti-gasmasker met filtreerbus Schematische voorstelling der werking van een anti-gasmasker de longen giftstofvrije tucht te ver schaffen, hetzij dat men de noodige zuurstof voor de ademhalingswisseling ontleent aan de omringende lucht welke gefiltreerd wordt door natuur kundige of scheikundige middelen, of door beiden gekombineerd, hetzij dat men zijn toevlucht neemt tot een zuur- stofvoortbrengend toestel of eenvoudig tot een aan het masker toegevoegde1! zuurstofcylinder. Gelijktijdig met het verschaffen van giftvrije zuurstof aan het ademhalingsstelsel, moet ook ge zorgd worden voor den afvoer van de uitgeademde gassen, waarvan het be langrijkste bestanddeel koolanhydride is, een gas waarvan de aanwezigheid in de maskerruimte stikkend werkt. Het ideaal is natuurlijk het adem halen in besloten luchtkring, waartan de zuurstof door een voortbrengend- toestel vernieuwd wordt naarmate het verbruik, terwijl het watervrije koolan- hydridegas (koolzuur) vastgelegd wordt naarmate zijn vorming. Maar dergelijke toestellen kosten zeer duur, en zijn door den eersten den besten niet te gebruiken. Alleen ge oefende lieden kunnen daarmee om gaan, en zij worden doorgaans slechts gebruikt door aktieve hulptroepen, brandweerlieden, mynreddingsploegen, enz. Voor den eenvoudigen burger, die doorgaans niet over voldoende midde len beschikt om zich een ingewikkeld apparaat aan te schaffen, kan er al leen sprake zyn van het eenvoudig anti-gasmasker, dat door den rijks dienst voor de bescherming tegen oor- logsgassen werd goedgekeurd en op dit oogenblik voor het publiek wordt te koop gesteld. De werking van het vereenvoudigd anti-gasmasker berust op het principe der luchtfiltreering, terwyl alle verbin dingswegen met de buitenlucht door middel van een dicht op het gelaat aanpassend masker, dat ook de oogen en ook best de ooren bedekt, worden afgesloten. Hierbij is een speciale inrichting voorzien voor de verwijde ring van de ui'tademhalingsgassen. De werking van het eenvoudige anti- gasmasker kan op beknopte wijze als volgt worden uiteengezet. Bij de inademing ontstaat er in de vrije maskerruimte een drukverminde- ring waardoor de giftstofhoudende buitenlucht (1/5 zuurstof) naar bin nen stroomt, na door de filtreerbus te rijn getrokken. Deze bus bevat aktieve kool en bepaalde chemikaliën, die de giftige gassen of dampen tegenhouden en neutraliseeren, zoodat het alleen zuivere zuurstofhoudende lucht is die in de ademhalingsopeningen tereent komt. Door die drukvermindering wordt de inademingsklep geopend (ze is naar binnen gekeerd), terwijl de uitademingsklep gesloten wordt (ze is naar buiten gekeerd), net als bij een waterpomp. Door de uitademing nu wordt door de longen lucht uitge- stooten, die bijna geen zuurstof maar veel koolzuurgas (koolanhydride) en waterdamp bevat. Deze «bedorven» lucht verwijdert zich langs de uit ademingsklep, die, tengevolge van de door de uitademing verwekten over druk in de maskerruimte opengaat, terwijl de luchtinlatensklep gesloten wordt. Dan wordt opnieuw ingeademd, de lnlaatklep opent zich, de uitlaat klep wordt gesloten; en zoo gaat het verder. Om te beletten dat de oogglazen ondoorzichtig worden door den neer slag van den uitgeademden waterdamp, worden zij met een speciale zeep inge wreven of met een anti-damp door zichtig dekseltje uit celluloseacetaat bedekt. (Vervolgt) Gasdichte kap met groote filtreer bus en zuurstofvoorraad (in stalen flesch onderaan). De kraag wordt bij gebruik van de kap op de bloote huid gedragen en met de kledings stukken gedekt ONZE vakbonden bekommeren zach om den toestand van de gezinnen van hun gemobliseer- de leden. Bij alle besprekin gen, die zij, in de jongste weken, heb ben gevoerd met de vertegenwoordigers der openbare besturen, hebben zij voor de verbetering van dien toestand ge pleit. Dank zij de welwillendheid van Rom- mens, sekretaris van de Federatie van Vakbonden van het arrondissement Brussel, en van enkele andere vakbond- sekretarissen, hadden wij de gelegen heid tal van gezinnen van opgeroepen gesyndikeerden te bezoeken. Wij hebben tijdens onze bezoeken onder meer vastgesteld dat de achter gebleven echtgenooten en moeders meestal niet weten tot wie zij zich kunnen wenden als zij moeilijkheden ondervinden, bijvoorbeeld, met hun huisbaas, die eischt dat de huishuur zou worden betaald, of met firmas waarbij zy, vóór de internationale kri- sis, een of ander stuk huisraad op krediet hebben gekocht. Sommige waren wanhopig en wisten niet waar zij moesten aankloppen öftr raad te vragen of hun rechten te ver dedigen. V/ij kunnen niet genoeg aandringen bij de vrouwen en moeders van onze gemobiliseerde vakbondsleden, opdat zij niet zouden aarzelen zich tot den vakbond te richten. De leiders vragen niets liever dan in aanraking te blijven met de gezinnen van hun leden, die onder de wapens werden geroepen. Nu meer dan ooit, wenschen zij de arbei ders en hun verwanten te dienen. Waar het kan, zullen zij de achterge bleven familieleden van de gemobili seerden met raad en daad bijstaan. Zij zullen den weg aanwijzen, die moet worden gevolgd in sommige moeilijke gevallen. Na onze bezoeken, hebben wij er ons ook rekenschap van gegeven dat ver schillende kwesties spoedig hun be slag zouden moeten krijgen, indien men wil voorkomen dat de armoede in vele arbeidersgezinnen zou sluipen in den loop van den winter. Reeds gaan de prijzen van vele wa ren de hoogte in. Zij zullen nog stij gen, indien de oorlog voortduurt. In die voorwaarden, zullen de gezinnen van de gemobiliseerden, die geen daad werkelijken steun van familieleden moeten verwachten, onmogelijk in hun meest dringende behoeften kunnen voorzien met de 8 fr. per dag voor de vrouw en de 3,50 fr. per kind die na den 31n dag tot 5 fr. worden ver hoogd. Een werkelijke verhooging van deze militievergoedingen is dringend nood zakelijk. Waar de openbare besturen niet over de noodige middelen zouden beschikken, moet een progressieve ex tra-belasting worden overwogen .van de inkomsten dergenen die aan het werk kunnen blijven, en, in de huidige omstandigheden, als bevoorrechten die nen 'beschouwd. Het spreekt vanzelf dat, eerst en vooral, de oorlogswinsten dienen aan gesproken, Zij kunnen niet hoog ge noeg worden getaxeerd. Men heeft van 90 procent gesproken. Ons goed. Wij zouden zelfs instemmen met 95 of 99 procent. Wy zouden zelfs met geestdrift toejuichen, indien strenge straffen werden toegepast voor hen, die winsten maken op de ellende van hun landgenooten in dezen tijd van algemeene verarming. Men moet ook denken aan de nood zakelijkheid voor de gezinnen, hun woning te verwarmen tijdens de gure wintermaanden. De kleine kinderen van de soldaten moeten melk hebben. Zij en hun moeder hebben recht op een degelijke geneeskundige verzor ging. Hier meenen wij den wensch te mo gen uitdrukken' dat door de kommis sies van openbaren onderstand zoo menschelijk mogelijk wordt opgetre den. Partikuliere initiatieven kunnen ook goed werk verrichten, op voorwaar de dat zij niet al te partijdig optreden. Onze mutualiteiten en vakbonden hebben bij de regeering aangedrongen. opdat de staat de bijdrage voor de ge zinnen van de gemobiliseerden aan de mutualiteiten zou betalen, zoodat de leden van deze gezinnen van de ge neeskundige hulp zouden kunnen blij ven genieten. En dan is er de kwestie van den huis- huuf en van de schulden der behoef tige gezinnen. Wij meenen dat er van nu af aan ernstig moet worden ge dacht aan de vrijstelling van het be talen der huishuur. De belangen van de huurders, in veel gevallen nederige menschen, die onderverhuren, mogen niet over het hoofd worden gezien. De eigenaar moet verplicht worden zich menschelijk te gedragen. Als hijzelf schulden en hypotheken heeft te beta len, moet ook met zijn belangen reke ning worden gehouden. Wij weten dat de regeering reeds ver schillende initiatieven heeft genomen en verschillende maatregelen over weegt, welke in de eerstkomende da gen zullen worden toegepast. De socialistische ministers hebben een voornaam aandeel genomen ln het voorstellen en het uitwerken van deze maatregelen. Maar zij zullen sterker staan als zü heel de arbeidersbeweging en de open bare meening achter zich voelen. O. D. S. VOOR DE VEILIGHEID DER AMERIKAANSCHE SCHEPEN Om de schepen van Onkel Sam tegen de bommen der oorlogvoerenden te beschermen, worden op de dekken groote zeilen aangebracht, waarop de Amerikaansche kleuren zijn geschilderd In normale tijden is de maand Ok tober een maand van intens politiek leven. Het parlement herneemt alsdan in begin November zijn bedrijvigheid en iedere party schijnt dan Oktober te willen benutten om haar batterijen op te stellen. Is de heropflakkering van het poli tiek leven, dat zich trots alle gods vrede en oorlogsgevaar met den dag meer en meer doet voelen, aan die oude gewoonte toe te schrijven of heeft het een diepere oorzaak In de drie groote partijen, die te samen de regeering uitmaken, wordt om zoo te zeggen gelijktijdig de elsch gesteld een nauwere samenwerking te zien tot stand komen tusschen regee ring en parlement. Waarom De besprekingen in de parlementaire groepen hebben het ons geleerd. Eenvoudig om de daden van de regeering van dichter bij te kunnen volgen, ln andere woorden om kritiek uit te brengen en wellicht om zekere regeeringsbesluiten te voorkomen. Zeer gematigde socialistische kame raden vragen zich af of zij geen onge lijk hadden in de regeering te treden. Zij hebben het gevoel dat de regeering niet genoeg laat voelen dat zij in haar geheel ieder genomen besluit dekt. Zij vragen zich ook af of wij niet voor de zooveelste maal misleid ge weest zijn door onze goede trouw. De uitgebreide regeering Pierlot mag een oorlogskabinet genoemd worden. Welke zijn in de gegeven omstandig heden de drie bijzonderste departemen ten en wie heeft ze in handen Bé- voorrading en werkloosheid M. Del- fosse, kristen-demokraat; Ekonomi sche ZakenM. Sap, katholiek; LandbouwM. d'Aspremont-Lyn- den, katholiek. Wij hebben kameraden Spaak aan Buitenlandsche Zaken Soudan aan Rechtswezen Balthazar aan So ciale Voorzorg en Arbeid en het zal een socialistisch minister zijn, die zoo dra de tijd daarvoor aanbreekt de 45 uren arbeidsweek der mijnarbeiders zal moeten verlengen. We hebben Arthur Wauters aan Voorlichtingen kd. de Man, een der bijzonderste ekonomisten van ons land aan het Werk van Elizabeth 't Zou ons geenszins verwonderen moest de tegenwoordige verdeeling, die een maand geleden voor alle menschen van goede trouw, van weinig beteekenis was, kortelings uitgroeien tot groote ontevredenheid. En de ontevredenheid is reeds groot. We geven grif toe, dat zulks vooral nu niet te vermijden is, maar kan het dan blijven duren dat de kritiek alleen van de rechterzijde komt en moeten wij dan blijven toezien Men heeft in de burgerbladen kd. de Man uitgescholden voor embus- quéHebben wij op passende wijze geantwoord Heeft een onzer bladen minister Del- fosse belachelijk gemaakt, omdat hij 's Vrijdags de naphte rantsoeneert en 's Maandags terug den vrijen ver koop instelt Wij vragen verhooging van de ver goeding, betaald aan de vrouwen der gemobiliseerden; de regeering moet nog altijd beraadslagen. Maken wy dan misbaar omdat een doodgewone reser ve-officier 90 fr. per dag trekt Het meerendeel der ambtenaren van hoogere openbare besturen, die opge roepen werden, zijn reserve-officieren. Zij krijgen van de regeering hun volle wedde voor September en ook voor Oktober; zij krijgen bovendien hun vergoeding als reserve-officier. Hebben wij daarop kritiek uitge bracht Maar mogen de burgerbladen dan voortgaan de werkloozen als van staatswege betaalde luiaards uit te schelden Hebben wij niet het recht te vragen of de kleine agenten der openbare be sturen, die ook hun loon blijven trek ken, moesten afzien van de 8 fr. per dag en de 3,50 fr. per kind, juist om dat zij hun gewone wedde ontvingen Zijn er geen twee maten en twee ge wichten Ja, er komt ontevredenheid en er moet snel verandering komen, zooniet moeten wij als partij onze volledige vrijheid van handelen nemen. ROEFFEL. HETT is niet, omdat een oorlogs atmosfeer over Europa Is gestreken, dat daarom onmid dellijk een einde zou dienen gemaakt aan alle maatregelen »n ver plichtingen, die de arbeiders bescher men op maatschappelijk- en arbeids gebied. Waar men zich elders de nood tot een deugd heeft te maken, omdat men er werkelijk in den oorlog is be trokken, kan dit voor ons land toch niet tot maatstaf worden genomen. We zijn totnogtoe niet in hetzelfde geval van de oorlogvoerende janden, zoodat er geen reden toe bestaat anders te handelen dan wy tot neden gedaan hebben. 't Is te zeggen dat de socials wetten en de arbeiderswetgeving nag steeds van kracht en van toepassing zijn ge bleven, en dat men er zich naar ge dragen moet. Het kan zijn, dat zulks niet al te best in den smaak valt van sommige bazen, werkgevers en patroons; maar de toestand Is zoo, dat men verder nog rekening heeft te houden met al wat op wetgevend gebied werd beze geld. Bijgevolg blijven de beteugehngen en de bestraffingen van de inbreuken en de overtredingen bestaan *ooals voordien. Dit zal gewis voor een groot deel zijn toe te schrijven aan het kranig en krachtdadig optreden vanwege on ze gezaghebbende arbeidersorganisa ties, die al spoedig hadden ingezien dat nu dubbele waakzaamheid was geboden om niet te zien verloren gaan hetgeen zoo moeitevol aan sociale- en arbeidswetgeving was opgebouwd. Want ja, sommige werkgevers dach ten, zoodra de internationale ve: wik kelingen op hoogspanning waren ge dreven en tot oorlogsverklaringen aan leiding hadden gegeven, dat dan ook voor hen het oogenblik was aangebro ken spoedig met zekere arbeidersbe- schermende wetgeving en sommige er uit voortspruitende sociale verplich tingen gedaan te maken. Die droom was al te schoon om waar te zijn; en de arbeidersvertegenwoordi- ging was nog daar om te beletten dat het zulk een verloop zou nemen. Wel kon men wijzen op zekere terug slagen en schokken die wij noodzakelijk zouden en moesten ondergaan, en zou men zich op de landsverdediging kun nen beroepen, die dan toch zekere ver- eischten doet gelden en zekere ver plichtingen oplegt. Doch dit is geenszins van dien aard, dat tengevolge daarvan zoo maar in eens de sociale wetten en de arbeids wetgeving zouden ophouden van kracht te zijn. Dit kan sommige bazen onaange naam zijn; maar tot op heden hebben zij zich te gedragen naar al de bepa lingen en de verplichtingen, die er uit voortvloeien. Meteen weten de arbeiders dus, dat geen rechten zijn prijsgegeven en dat geen verplichtingen zijn opgegeven. En allen hebben wy erop <e wa ken opdat er geen Inbreuken zouden gemaakt en geen misbruiken zouden gepleegd worden De syndikale organisaties zijn op de waak, en ook de arbeidersverccgen- woordiging loert er op, dat niets zou worden gedaan van aard om een of ander beschermende maatregel ui wet telijke verplichting met de voelen te treden. Langs deze zijde mogen de arbei- dersmenschen gerust zijn. Daar doet men alles wat plicht maar eenigszins opleggen kan. Maar kan hetzelfde worden gezegd van alle arbeiders en werksters? Het zou ons een genoegen zijn even kor daat en bevestigend daarop not ant woord te kunnen geven, doch hel zou tot niets baten de zaken te willen verbloemen, of in een ander daglicht te stellen dan zij werkelijk eruit zien. Er zijn spijtig genoeg, nog altijd, hier en daar, arbeiders en werksters aan te treffen die zich minder be zorgd maken om het eerbiedigen en naleven van de sociale wetten en de arbeidswetgeving ,dan dat zulks met plichtbeseffende en syndikaalbewuste leden het geval Is. Zooiets kunnen we slechts betreu ren, want het verhoogt in niets het waardige van deze menschen. Daaren boven berokkenen zij veel nadeel aan huns gelijken en evenmenscner. Waarom zij zoo verkeerdelijk han delen, is soms niet te verklagen, t Is niet altijd uit reden van onbewust heid, of van een niet beseffen van den misstap, 't Is wel eens gedreven door een verfoeiijk egoïsme en door een. opzettelijkheid die werkelijk geen ver schooning vindt. Hier kunnen we niet genoeg aan dringen opdat deze arbeiders en werk sters de verkeerdheid van hun han delwijze zouden willen inzien, en dat ze spoedig tot een beter besef en be grip van de zaken zouden komen. 't Is al erg genoeg dat bazen, werk gevers en patroons er ten allen tijde naar snakken de sociale wetten en de arbeidswetgeving een deuk te geven, zonder dat arbeiders of werksters zich daaraan medeplichtig maken. Wanneer men ziet hoe onze arbei dersorganisaties en onze arbeidersver tegenwoordigers zioh Inspannen om doorheen de kritieke momenten, wel ke wij doormaken alle beschermende maatregelen en verplichtingen op maatschappelijk- en arbeidsgebied on geschonden te behouden en op nor male wijze te doen naleven, dan mag het niet dat één arbeider of werkster zulks onverschillig zou voorbijgaan en doen alsof dit hen niet raakt. Meer dan ooit, moeten wij er thans om bezorgd zijn nu juist de omstan digheden eerder de patroons gunstig zijn om aan afbraak te doen om alles wat wettelijk kontraktueel werd geregeld in zijn omschreven en bppaal- den vorm te doen naleven. Wil dit zeggen dat wij tot welkdanlg oninschikkelijkheid aanzetten en ertoe aansporen in niets geen reden te wil len verstaan? Hoegenaamd niet. En we weren dat er nu zooals voordien reden Kan toe bestaan om zekere bepalingen in een of anderen zin te omschrijven of er een verklaring van te vinden. Maar dit zegt nog niet dat de be staande wetgeving daartoe over het hoofd dient te worden gezien, noch dat wyizgingen en veranderingen aan ge nomen beslissingen en getroffen rege lingen dienen te worden gebracht zon der vooraf overleg te plegen met de arbeidersorganisaties en dezes aange- stelden. Dergelijke procedure werd meestal van uitzonderlijke toestanden en bij zondere omstandigheden voorzien; en moet nu ook niet zijdelygs worien ge laten. J. DE CONINCK. INDIEN GIJ begeert op de hoogte t« x'jn der vrijdenkersbeweging, lees wekelijks PER NUMMER 0.60 fr. Voor drie maanden 8,— fr. Voor één jaar 32.fr. VOOR ANTWERPEN E. LAURIJSSEN, St. Laureysstraat 56 te Antwerpen. Postcheck nr. 430.529. (19 4

Voor Allen | 1939 | | pagina 2