<4 i Geeraards berg en EREMBODEGEM NINOVE WELLE v DENDER* HOUTEM Van rfifgers en leeuwen De Eerste Internationale LUGUBERE KUNST V Vergadering van den gemeenteraad van Vrijdag 29 September VAN ALLES WAT Allerlei voor onze vrouwen Onze gemeentepolitiek In liet teeken van den oorlog Voor de mijnwerkers van Zuid- Oost-V laanderen Niet dezelfde woongebieden s.j.w.-BERICHT IN ONZE CINEMA RADIOHULP PARTIJGENOOTEN, Voor Allen is ons beste wapen in den plaatselijken strijd. Denkt daaraan! Maakt propaganda voor ons blad! De toestand Tijgers komen op een uitgestrekter gebied voor dan men denkt Zij werd drie kwart eeuw geleden gesticht Oorspronkelijk een soort Volksfront 5 - Voor Allen - 8 Okt. 1939 4 ARRONDISSEMENT AALS1 De mijnwerkers zijn aan de orde van den dag. De radio deelt ons iederen dag mee dat drie honderd mijnwerkers ge vraagd worden voor Limburg, honderd vijftig voor Charleroi, ene., enz. Een onlangs verschenen Koninklijk Besluit maakt het de mijnbazen moge lijk te genieten van toelr gen om hun toe te laten ongeschoolde arbeiders aan te werven en hun den stiel van mijn werker te leeren. In de burgerbladen wordt de ophef fing van de 45-urenweek geëischt. Waarom Eenvoudig omdat België in staat zijn moet steenkool uit te voeren naar Frankrijk, Holland en vele andere landen, die, ingevolge den oorlog, geen 6teenkooi meer zullen ontvangen van het in oorlog zijnde Duitschland. België moet ook nog steenkool uit voeren omdat het de eenige grondstof is die wij kunnen aanbieden in ruil voor de grondstoffen die wij moeten in voeren voor onze metaal- en textiel nijverheid. Volgens zekere inlichtingen zou onze textielnijverheid reeds een be stelling van 600.000 dekens voor het Fransche leger hebben moeten weigeren bij gebrek aan de noodige grondstof. België moet ook nog steenkool kun nen uitvoeren om zich de noodige mid delen aan te schaffen om bijvoorbeeld het graan to betalen dat wij in de vreemde landen moeten aankoopen. Om te kunnen uitvoeren moet onze voortbrengst stijgen. De gedeeltelijke mobilisatie van ons leger heeft er na tuurlijk niet toe bijgedragen om de pro- duktie op te voeren; honderden mijn werkers, tientallen mijningenieurs en andere techniekers werden opgeroepen. Zal het leger willen inzien dat een mijnwerker in de mijn aan het land meer diensten bewijst dan een mijnwer ker in uniform ergens in een of anderen verloren uithoek van de grensstreek Zullen zekere onzer ministers willen erkennen hoe verkeerd het was de mijnen van Flénu te laten sluiten, een voudig maar omdat een handvol ban kiers het aldus wilden Wat er ook van weze, er zal van onze mijnwerkers een enorme inspanning ge vraagd worden en onze vrienden Bevie en Dethier hebben gelijk, beroep ts doen op de mijhwerkers om alle niet gewettigd verlet en verlies van arbeids dagen te vermijden. Dethier wijst er ook op, dat de mijn werkers zich ook moeten hoeden voor die zoogezegde vrienden van de mijn werkers, die slechts één doel hebben: de wanorde te vergrooten door onrust en stakingen te verwekken. Meer dan ooit moeten de ordewoorden der centrale van mijnwerkers gevolgd worden. Nochtans heeft kd. Bevie, sekretaris der centrale van het Centrum, ook ge lijk wanneer hij de mijnbazen op hun plicht wijst. Het moet nu ook uit zijn met aller hande plagerijen en met zekere hande lingen die de mijnwerkers niet begrijpen ten die van aard zijn geschillen uit te lokken. Zoo wijst kd. Bevie er op dat in be paalde putten, mijnerkers die er vroe ger werkten geweigerd worden, terwijl anderen, komende van andere putten aanvaard worden. In andere mijnen worden geschoolde arbeiders van hun gewoon werk weggenomen om anderen arbeid uit te voeren en waardoor hun loon soms verminderd wordt met 10 Ir. per dag. In nog andere putten wordt het loon der stukwerkers verminderd en zelfs ook het loon van andere mijnwerkers, alhoewel niets dezen maatregel verrecht- vaardigt, wel integendeel, vermits de levensduurte met den dag stijgt. Dethier vraagt ook dat de kwestie der loonen niet willekeurig zou behandeld worden en dat niet al te spoedig om loonsverhooging zou geroepen worden er op wijzende dat de prijs der steenkool geen oorzaak worden mag van een ver dere ontreddering van onze andere nijverheidstakken. Vanzelfsprekend moet met de noodige omzichtigheid te werk gegaan worden, nochtans mogen al de voordeelen van de voor de mijnnijverheid gunstige toe standen niet uitsluitend gelden voor de aandeelhouders en zekere banken. Sedert maanden is de toestand zeer gunstig; sedert maanden werd meer ver kocht dan bovengehaald werd. Dit heeft de mijnbazen niet belet hardvochtig op te treden tegen de mijnwerkers. Krijgen die heeren hun zin, dan zal van toekomende maand af de prijs der steenkool toch stijgen, dan zal de ar beidsduur verlengd worden; dan blijven zij genieten van de toelagen van de re geering, dan stijgt hun winst. Welnu, de mijnwerkers die hun plicht zullen doem moeten hun deel hebben in die winst. Hun loonen zijn niet te hoog en hun arbeid zal zwaarder wor den, het gevaar waaraan zij bloot staan zal ook toenemen. Hun stoffelijke toestand moet dus ver beteren en wat meer is, in al de maat regelen die zullen moeten genomen wor den, moeten zij hun woordje te zeggen hebben. De hoofdvereischte hiervoor is sterk vereenigd zijn en wij vragen aan al onze Vlaamsche mijnwerkers daar aan te denken. Ze zijn nog talrijk, zij die dagelijks den trein nemen rond Geeraardsbergen, Herzele, Zottegem, Nederbrakel. ja zelfs te Denderleeuw en te Ronse, die niet vereenigd zijn of die verdwaald zijn in vakbonden die veeleer vijanden zijn van de werkende klasse. Voortaan moet het parool wezen: allen in onze mijnwerkerscentrale, om dan, met vereenigde kracht in staat te zijn de belangen van de «gravers van het zwarte goud» te verdedigen en te be hartigen. Geen onverschilligheid meer. Gedaan met nutteloos gemopper. De mijnwer kers staan in de eerste rangen van het front van den arbeid. Goed, maar zij mosten ook toonen geen weerlooze sla ven te zijn. Hun volle plicht doen, voor zeker, maar in staat zijn ook de meest rechtvaardige behandeling af te dwin gen. Oogen open, mijnwerkers, versterkt uw syndikaat, het zal hoogst noodig zijn. MAX PATTEET Omhaling ten voordeele van «Het Pakket van den Soldaat» TWEEDE LIJST Overdracht der le lijst: 3.489,70 jr. Personeel der putten Marie-José te Maurage, 186.25 fr. Personeel der putten 9 en 10 te St. Vaast, 726 fr. Personeel der morgenploeg der putten St. Emmanuel te Bois-du-Luc, 170 fr.| Algemeen totaal: 4.570,95 fr. Waarde makkers, met deze verwitti gen wij u dat het feest van ons tien jarig bestaan niet aal doorgaan. Het is spijtig genoeg, maar gezien den toe stand waarin ons volk zich nu bevindt zou het niet gewenscht zijn feest te v'eren. S.J.W.ers, het oestuur heeft, gezien de omstandigheden, de gedachte op gevat geen bijdragen meer af te halen. Alleen verzoeken wij onze leden die nog niet in regel zijn, dit zoo spoedig mogelijk te schikken om later niet in moeilijkheden te geraken. Dit wil daarom niet zeggen, dat de S.J.W. als ontbonden dient te worden beschouwd. Neen. De S.J.W. blijft be staan, spijt we geen bijdragen meer in ontvangst nemen. Dit alles zal wel veranderen als wij in betere tijden zul len zijn. N. B. Den leden wordt aangeraden, zich niet te ontdoen van hun lidkaart daar ze nog moet dienen om het lid maatschap te bewijzen, als de toestand beter zal zijn. Wymeersch Albert. Studie- en aktiekring Studie- en Aktiekring, in andere plaatsen gekend onder den naam Ko- miteit voor Arbeidersopvoeding, hield Dinsdag j.l. een algemeene vergade ring. Een programma van winterwer- king werd opgesteld, waarover we toe komende week meer zullen vertellen, tefet voorziet voordrachten, kinemaver- •oonmgen, kursussen. Studie- en Aktiekring liet zich leiden door de gedachte, dat in de gegeven fcmstandigheden aan de jeugd en de ferbeidersklasse in het algemeen gele genheid tot ontspanning moet worden gegeven. Ons programma van werking zal daarvan rekening houden. We hadden verleden weeik een extra programma beloofd en we zijn geluk kig, te kunnen mededeelen dat onqe inspanning waardeering vond. In iedere vertooning was het aantal toeschouwers grooter dan de vorige week. Dit verheugt ons en doet ons voor deze week weer het beste verwach ten, want ook nu is het programma buitengewoon. Het voorziet ten eerste de gekende Metrofilm «De Onbekende Vrouw»ten tweede «Prince Bouboule» met Geor ges Milton. Ons Donderdagprogramma zal ook de moeilijksten bevredigen. Toekomende week, voortzetting der suksesreeks met «Message A Garcia», met Wallace Beery. P. S. De partijgenooten die de Zon- dagavondvertooning niet bijwoonden om plaats te maken voor de bezoekers der buitengemeenten, kunnen terug den Zondagavond komen. De mobili satie heeft enkele plaatsen vrijge maakt. Burgerlijke Stand HUWELIJK. Walter De Vogelaer, Overboelare en Jeannefcte Walravens, Gaffelstraat. GEBOORTEN. Eliane Vanderhae- gen, Idegem. Jozef Vercleyn. Nieu we Baan. Laurette Crosinsky, Mo lenstraat. Micheline Van Hoorde, Oudenaardschestraat. OVERLIJDENS. Maria Van Wil- derode. 32 j., echtg. Gaston De Gey- ter, Oollegestr. Henri De Smet, 75 j., wed. Maria D'hokers, Buizemont- straat. Repareert uw radio bU u thuis G V S T DE VO S Gentschestr., 37, Geeraardsbergen Verhuring van piek-up voor café Deze zitting was meer van adminis tratieven aard. Vraag voor aankoop van grond op het gemenetekerkhof door Madame J. Robyns toegestaan. Het proces-verbaal nazicht gemeente kas, 3e kwartaal werd goedgekeurd. De bespreking van den steun aan de behoeftigen door de Kommissie van Openbaren Onderstand nam meer tijd in beslag. Als gevolg van vroegere kritiek legde de heer V. d. Bergh een lijst van namen voor der bizonderste behoeftigen met den steun er bij. Na uiteenzetting vroeg hij, als lid der Kommissie van Openbaren Onderstand, dat de gemeenteraad een gunstig ad vies zou geven op de vraag der kom missie om een toelage. Volgens den heer burgemeester be steedt de Kommissie van Openbaren Onderstand te veel aan de behoeftigen. Hij leest een tabel af met cijfers die bewijzen dat de uitgaven ieder jaar stijgen. Vijverman blijft nog steeds bij zijn vroegere meening dat speciale ge vallen van steun niet hoeven bespro ken te worden op de raadzitting, tenzij er misbruiken waren. Nochtans, zegt hij, bewijzen de cijfers van den bur gemeester ook niet veel. De toestand is verscherpt. Er zijn meer behoeftigen. De nood moet geleenigd worden. Het verwondert ons, dat de burgemeester kritiek uitoefent, daar hij van rechts wege voorzitter is der Kommissie van Openbaren Onderstand. Als hij denkt dat er misbruiken zijn, hoeft hij maar naar de kommissie te gaan en het voor zitterschap op zich te nemen. Vijverman trekt achtereenvolgens de aandacht op den toestand der zwan gere vrouwen, wier man bij het leger is. Hij stelt voor aan de vrouwen, na 6 maand zwangerschap, een speciale vergoeding van 3,50 fr. per dag uit te keeren, boven hun gewonen steun. De ze kwestie zal op de dagorde gebracht worden van de volgende zitting. De heer Adelaer Gijssens komt nog tus- schen inzake steun der K.O.O. De gevraagde toelage van de O. O. 20.000 frank wordt gestemd. Mejuffer Martha Hunninck wordt be noemd als oiyierwijzers aan de lagere meisjesschool met 8 stemmen tegen drie voor mejuffer Adrienne Van Gij- seghem. Mejuffer Thesin Gabrielle wordt be noemd als onderwijzeres aan de be waarschool met 7 stemmen tegen 1 stem voor mejuffer Temmerman en 3 onthoudingen. De gemeenterekening 1938 wordt goedgekeurd. Ziehier de namen van de kandidaten onderwijzeressen voor het lager onder wijs De Clerck Marie-Paule, Erembodegem; De Vos Lucienne, Brussel Hunninck Martha, Haaltert Marcelis Marie, Vilvoorde Van der Burght—Wynants, Aalst Van Gijsegem Adrienne, Erembodegem; Van Sevencoten Jeanne, Ninove. Kandidaten onderwijzeres bewaar school Bruylant Raphaelle, Letterhoutem SgeersAsselman, Brussel Thesin Gabrielle, Erembodegem. Mejuffer Martha Hunninck stond al lang in het froëbelonderwijs. Ze was reeds verscheidene malen kandidate voor 't lager onderwijs. Haar benoe ming baart dus geen verwondering, daar zulks, naar onze bescheiden mee ning, haar rechtmatig toekwam Verre velden lijken groen... Naar ons bescheiden meening had de heer Coppens van Terjoden, als raadslid, meer steun verwacht van zijn partij van Erembodegem zelve bui ten Terjoden om. Wij wetep, dat de heer Coppens ver kazen is tot raadslid tegen den wil van den heer Van Audenhove, die hemel en aarde verzet heeft om naam- stemmen weg te kapen, om zoo boven het hoofd te springen van den heer Albert Coppens. Dat is hem niet gelukt. Maar zelfs, als zijn doel nu niet be reikt was, waarom dan nog die achter- baksche houding tegen hun vertegen woordigers Op Terjoden wonen onverdraaglijke menschen. Als iets niet afhangt van mijnheer Albert of niet Vlaamsch Na tionalistisch getint is, zullen ze wel trachten dat het verdwijnt. Van so cialisten schijnen sommigen een heili gen schrik te hebben. Nochtans hebben er ook botsingen plaats tusschen mijnheer Albert en VI. Nationalisten. Zoo hebben wü de sup portersclub bij D. Meyer. Mijnheer Albert heeft het behaald. De heer Strijpens Cyriel moest het destijds af trappen. De heer Strijpens zal hier ook gevoeld hebben, dat het moeilijk is op bepaalde oogenblikken zich tegen de macht van het geld te verzetten. Voor wanneer de eerste vergadering van het Comité van Bevoorrading Wij vragen dat in het bizonder omdat dit komitee zich ook zou bezig houden met het pakket van den soldaat. Er waren verleden Woensdag te Ereinbodegem 387 werkloozen, verdeeld als volgt354 mannen en 33 vrou wen. De heer Adelaar Gijssens zei op de laatste gehouden raadszitting, dat er zooveel vreemdelingen gesteund werden door de kommissie van openbaren on derstand. In zekeren zin is dat waar. Maar dat feit wil niets zeggen. Erembode gem is een gemeente waar de inwijking legio is. Het meest Aalstenaars. Als deze gezinnen nu behoeftig zijn, moe ten ze gesteund worden. Dat deze steun billijk moet toegepast worden, daarmee zijn wij het eens. Burgerlijke Stand GEBOORTENVerbestel Etienne, Ninoofsche steenweg, 43. OVERLIJDENS. Edirs Victor, ondernemer, 55 jaar. Goetvinck Maria, gestorven op haar geboortedag. Arbeidersvoetbalclub «Roode Bai» Ninove Op Zondag 8 Oktober, te 3 uur, groote voetbalmatch tusschèn Roode Bal Ninove en Roode Sportkring Aalst. Deze match is de eerste groote schok van het speelseizoen '39-40, op ons ter rein «het Meuleken». Partijgenooten, supporters en sport liefhebbers, we verwachten u in groot aantal op ons terrein, om deze belang rijke voetbalmatch bij te wonen en onze jongens aan te moedigen in hun zwaren strijd die ze zullen te leveren hebben tegen hun sterke tegenstrevers. Want sterke tegenstrevers, dat zijn de Aalstenaars. Dit bewezen zij in hun jongst geleverde wedstrijden tegen vreda Geerardsbergen, waartegen ze de heen- en terugwedstrijden wisten te winnen met sprekende cijfers. Aan u, kameraden-spelers van Ninove, te be wijzen dat ge de Aalstenaars waardig rijt. Er voor gezorgd dat ge Zondag 8 Oktober allen in tip-topvorm en bij tijds op het terrein aanwezig zijt om de kleuren van Roode Bal Ninove hoog te houden en de overwinning af te dwingen. Aan u, kameraden-partijgenooten, supporters en sportmannen, onze jon gens te komen aanmoedigen. Totnogtoe verloren we nog geen en kele match op ons nieuw terrein. Nu wordt het de vraag wordt het Zondag een eerste nederlaag De toegang tot het terrein is vast gesteld als volgt Supporters, vrouwen en werkloozen 1 fr.; niet-leden 2 fr.; soldaten gratis. Cinema «De Redding» De film met de Marx Brothers is goed in den smaak gevallen. Deze week zal het programma ook 100 t.h. voldoening geven, want de filmen die wij vertoonen hebben als bijzonderste vertolkers William Po well. Jamts Stewart, Myrna Loy, Er- rol Plynn en Kay Francis. Vijf namen, die alle ware kinemaliefhebbers naar Cinema «De Redding» zullen brengen. Voor het Donderdagprogramma, zie onze publiciteit en voor het programma van aanstaande week, zie rubriek Gee raardsbergen in dit blad. In verband met het artikel van ver schenen onder deze rubriek, ontving ik een schrijven van Meester Wies. De lezer weet dat er in dit artikel sprake was van het organiseeren van een voordracht over luchtbescherming, zonder voorkennis van het gemeente bestuur; van het naar Gent gaan o.n de Burgerwacht te kelderen; en het schrijven voor het verbreken der be noeming van den gemeentewerkman. Met als slot vraag het eens aan Meester Wies; was hij het niet, hij stond er voorzeker dichtbij. De geachte heer onderwijzer laat mij opmerken dat er aan zijn adres abso luut onware aantijgingen voorkomen en zegt «Ik ben niet gewoon in te gaan op krantenpraat; doch gezien .k hier genoemd wordt en gezien de om standigheden, voel ik mij genoodzaakt de aandacht van ued. te trekken op een drietal feitjes. ALS HIJ HET NIET WAS waarom de feiten dan willen voorleggen Dat was toch overbodig ,1e feit De bedoelde voordracht was niet georganiseerd door V. O. S.; op een eerste bestuursvergadering ging het voorstel van mij uit en wordt het in princiepe aangenomen. Een daarop volgende bestuursvergadering bracht het besluit, alle aktiviteit voorloopig stop te zetten, dus ook geen voor drachten te organiseeren. Ik kreeg in- tusschen een schrijven van Dr. De Cock en liet den h. voorzitter van V. O. S. weten indien V.O.S. niet aannaam en aktief optrad, ik het ten persoonlijken titel zyu gedaan hebben.» Dat, Meester Wies, is een bekente nis. Gij hebt niet het recht persoon lijk op te treden, zonder voorkennis van het gemeentebestuur. Uw veront schuldiging omtrent deze ^aak aan den heer burgemeester kwam wat laat. Dit moest ge den dag der voordracht ge daan hebben, gezien ge op de hoogte waart gesteld door den heer voor drachtgever. 2e feit Ik zou naar Gent geweest zijn om de burgerwacht te kelderen. Ik geloof dat deze bewering haar recht zou krijgen met geen antwoord er op te geven. Ik ben naar Gen^ geweest. Dat heb ik voor niemand gezwegen, vóór dat de kennisgeving langs den weg van stroobriefjes gedaan werd. Ik had toevallig vernomen, dat de mi litairen van de 16e klas zioh konden laten inschrijven. Niemand wist ech ter meer uitleg te geven over de bur- grwacht. Het toeval wou dat de afdeelingschef van die bureelen een kennis van mij was. Alvorens mij te decideer—om mij te laten inschrijven en voor 5 joar te teekenen, ben ik om inlichtingen geweest bij dien heer, die mij deze gereedelijk gaf. Dat is alles. Heb ik daarmee iets misdaan Meester Wies, wij nemen hiervan akte. 3e feit Nopens het schrijven om de benoeming van den kantonnier. Laat me u zeggen, dat ik me met die zaken niet bemoei. Het is voor mij om het even of er een kantonnier benoemd wordt of niet; ik heb daar over geen verantwoordelijkheid te dragen. Het meeste wat ik hierin doen kan is, als het past, mijn eigen opinie nopens een zaak te zeggen, waartoe, meen ik, iedereen het recht heeft; doch zal nooit eenig initiatief nemen. Wij moeten vrede nemen met deze verklaring, desondanks het feit be staat dat de brief uit het katholiek midden afkomstig is. Wij kommentee- ren deze zaken niet meer, maar laten het oordeel over aan de bevolking. RICHARD WILLEMARCH Prysbolling Met deze worden al de kameraden bolders uitgenoodigd deel te nemen aan de prijsbolling op kermis-Donderdag, te 7 uur. 100 fr. \fooruit! Alles gaat hier zijn gewonen gang. Van politiek hoort men hier weinig spreken. Wij weten niet of er hier al een plaatselijk bevoorradingskomiteit is opgericht. Als men bij ons van l miteit» spreekt ziet men al zure ge zichten. Velen weten er nog van te spreken onder de bezetting. Er zijn er die er rijk op werden. Er waren er die bijna verhongerden. De heer Jules De Mulder, de ge achte onderwijzer, weet er ook onge twijfeld nog alles van. De heer De Mulder, die een rechtvaardig man is, kwam toen in botsing met den heer pastoor en de andere heeren van het komiteit. Dien tijd is lang voorbij. De tijd heelt veel wonden. Hij is gelijk een goede moeder ,die alles vergeeft en vergeet... Toch is het nog van belang die beel den uit vroeger dagen eens terug naar voren te brengen. Zij zeggen ons veel. Het zijn van die dingen die vastgean- kerd zitten in de verbeelding. Als een leeuw geen manen had, zou zijn kop er lang niet zoo vervaar lijk uitzien en dan was hij waar schijnlijk nooit «koning der dieren» geworden, want hij heeft voor dien titel een konkurrent, die even groot, even mooi en minstens even sterk is als hij, en dat is de tijger. Waar schijnlijk om den laatste te troosten, dat hij door zoo'n kleinigheid die prachtige benaming is misgeloopen, noemt men een bepaald soort tijgers koningstijger, maar dat is maar een lapmiddeltje en als er werkelijk onder dieren van rang en stand gesproken kon worden, dan was er al lang een vreeselijke strijd aan den gang tus schen het geslacht leeuw en het ge slacht tijger om den voorrang. Het is niet noodig beide dieren in de wildernis te vergelijken, ook ln een dierentuin zien wij meteen, dat zij elkaar op geen enkel punt wat toegeven, behalve dan wat die man nen betreft. En als men beide bees ten van den zijkant bekijkt, dan ziet een leeuw er eigenlijk tamelijk raar uit met eajn dikke kop, die veel te groot is voor het naar verhouding kleine lichaam, terwijl de tijger dan juist met de prachtige strepen over zijn huid en het wonderlijk soepele enorm groote poesenlichaam op zijn voordeeligst uitkomt. Werkeliik, de man, die den leeuw het,eerst «ko ning der dieren» heeft genoemd, moet hem alleen maar van voren ge zien hebben en daarna hard weg- geloopen zjjn. Overigens zullen we niet veel kans hebben een tijger en een leeuw in de wildernis met elkaar te vergelijken, want waar de één is, komt de ander niet. Maar het gebied van den tijger is toch waarschijnlijk wel het groot ste. We stellen ons dit beest altijd in de jungle voor en inderdaad: waar in Azië een jungle is, vindt men vaak een tijger, maar dat wil niet zeggen, dat hij nergens anders voor komt. Men treft den tijger aan in groote wouden, die uit hooge boomen bestaan. De eenigen plaatsen in zijn rijk, waar hij niet komt zjjn de berg weiden. En toch zou het voor hem best de moeite waard zijn eens een kijkje te nemen in het hooggebergte, waar hij een tijdlang zijn maal mee zou kunnen doen. Maar een tijger schijnt geen goed bergtoerist te zijn en houdt zich liever in de lagere streken op. De met rietgras be groeide oevers van de rivieren, de on doordringbare bamboebosschen en andere dichtbegroeide plaatsen, de echte jungle, daar zit hij toch het liefst, maar aan de schaduwrijke plek onder een bepaalde struik, de Korintha genaamd, geeft hij de voorkeur boven alle andere1-oorden, omdat de kroon daarvan zoo dicht is, dat er nauwelijks een zonnestraal door de takken dringt. Behalve dat we ons den tijger al tijd in de jungle voorstellen, denken we ook, dat hy alleen in heete lan den voorkomt, maar hy beperkt zich heelemaal niet tot Indië, doch neemt het grootste deel van Azië in beslag. Van 8 graden Zuiderbreedte tot 53 graden Noorerbreedte komt de tijger overal voor, dat wil dus zeggen, dat de Noordgrens van z.yn gebied nog Noorderlijker ligt dan Antwerpen en als we nog bedenken, dat Siberië een heel ander en naar verhouding veel kouer klimaat heeft dan Europa, dan mogen we den tijger nauwelijks als een dier uit de tropen beschouwen. In het Westen komt hy voor tot aan den Kaukasus en in heel China kan men tygers aantreffen. Op de eiian- den in Nederlandsch-Indië, behalve op Java en Sumatra, hoort hy niet tnuis, maar enkele om zoo te zeg gen uit hun koers geslagen tygers komen wel eens voor buiten de gren zen van hun gebied. Hoe erop tygers gejaagd wordt en hoe tijgers zelf jagen is algemeen bekend en daar zullen we dan ook niet uitvoerig over spreken, maar één van de vreemdste manieren om het beest onschadelük te maken is de volgende. Men bouwt een kooi van sterk bamboe en zet deze op het wildpad van den tyger. In de.e kooi verbergt zich een gewapende man, in zekere zin als lokaas. Tegen de schemering komt de tyger te voor schijn; hy ziet den man of wordt door gekreun of andere geluiden dichterby gelokt. Om de zaak te on derzoeken komt de tijger al nader, tot hy zyn vermeende prooi door de staven van het traliewerk ontdekt en de®e nu met zyn klauwen tracht te breken. Daarbij moet hij zoo gaan staan, dat hy zyn borst naar den man keert en deze maakt van een gunstig oogenblik gebruik om hem met een lans dood te steken. Die lans Is meestal vergiftigd, zoodat de stoot niet eens erg goed gemikt be hoeft te zijn, als hy maar een flinke wonde maakt. Tygers eten om zoo te zeggen alles wat op vier pooten rondloopt, ten minste als het een zoogdier is. Het liefst houdt hij zich bij vee, antiloo- pen, en herten maar als hij werke- lyk honger begint te krijgen, dan ziet hy er niet tegen op een sprong te doen, als een muis hem voorbij- trippelt. Olifanten, neushoorns en buffels zun hun gewoonlijk te groot, hoewel er voorbeelden bestaan van gevechten tusschen deze dieren en een tijger, waarby de laatste het meestal niet heeft kunnen winnen. Olifanten tracht de tyger by hun slurf te pakken en dat schünt de beste methode te zyn, buffels wor den van achteren besprongen. Het is echter eens voorgekomen, dat een buffel met een tyger op zyn rug zoo hard tegen een boom rende, dat de tijger versuft moest loslaten en op den grond viel. Daarop nam de buf fel het roofdier op zyn horens en slingerde hem in de lucht, diende hem telkens eenige stooten toe en veroorzaakte o.a. een 8 cm. lange en 3 c.M. diepe wonde aan den kop. Ondanks die smadelyke nederlaag was de tijger, toen hy een paar we ken later gevangen werd, heelemaal genezen en zag er gezond en sterk uit. In den loop der tijden hebben de tijgers zich beter tegen de menschen kunnen handhaven dan de leeuwen, ook al, omdat de jungle nu eenmaal ontoegankeiyker is dan de woestijn, maar op den duur houdt ook de tyger het niet uit; dikwijls heeft hij slechts te kiezen of te deelen: een kogel of achter de tralies. Waarom niet het laatste gekozen? Een vast baantje met recht op pensioen... Morgen zal het vyf en zeventig jaar geleden zijn dat de Eerste Socia listische Arbeidersinternationale ge sticht werd onder den officieelen naam van The Working Mens Inter national Association. De reaktie die volgde op het revo lutiejaar 1848 had de internationale verbindingen tusschen de arbeiders, die in den Bond der Gerechten en den kommunistenbond bestaan had den, vernietigd. De opleving in de Engelsche vakbeweging sinds de eko- nomische krisis van 1857, het kon- takt tusschen Engelsche en Pransche arbeiders en tenslotte de internatio nale protestbeweging onder de ar beiders tegen de onderdrukking van den Poolschen opstand in 1863, leid den tot de nieuwe internationale ver- eeniging, die op 28 September 1864 te Londen gesticht werd. In afwijking van den numeriek zwakke, maar principieel socialisti- schen kommunistenbond, had de Eerste Internationale aanvankelyk, zooals uit het gesprokene op de tijdens bovengenoemde protestbewe ging gehouden meeting blijkt, nau welijks een socialistisch, veeleer een radikaal-demokratisch karakter, waartegenover stond, dat zij, even zeer van den aanvang af, een massa beweging zijn wilde, een soort volks front zooals wij dit nu zouden noe men. Socialistisch werd zy pas door de medewerking van Karl Marx, die met ;yn Inaugural Adress. spoedig na de stichting ontworpen, doch pas na 2 jaar in de besluiten en mani festen van de Internationale als een officieele akte geciteerd, haar een theoretisch-socialistisch fundament gaf. Dat tweeslachtig karakter, eener- zijds spontane vereeniging van radi kaal-demokratisch gezinde arbei dersmassa's, anderzyds de theore- tisch-kommunistische inslag, dien Marx en de zynen er aan gegeven hebben, blijft ondanks de aanvanke lyk niet geringe organisatorische suksessen voortdurend op de Inter nationale drukken. Het heeft zoowel haar officieele organen (Vorbote, Tribune du Peuvle. The Workmans Advocate, later The Commonwealth) meer tot diskussie- dan tot propa- ganda-bladen gemaakt, alsook op haar koneressen (Genève 1836. Lau sanne 1887, Brussel 1868. Bazel 1869, 's Gravenhage 1872, Genève 18731 en hoor konferenties (Londen 1865. Londen 1871. Philadelphia 18761 tot een reeks vaak hoovst verwarde en onverkwikkelyke debatten geleid, waarbij tal van stroomingen, groe pen en meeningen in de elf aange sloten landen telkens weer op elkaar botsten. Als de voornaamste dier stroo mingen kan men onderscheiden: 1. de aanhangers van Marx; 2. de En gelsche vakbeweging, die haar zelf standigheid jaloersch bewaakte; 3. de Fransche sektie, die voor een deel uit aanhangers van den anarchist Proudhon bestond, die de onvermy- deiykheid van den politieken stryd en de machtsverovering door het proletariaat loochenden en zich ver zetten tegen de omzetting van den partikulieren grondeigendom in ge- meenschappelyken4. een ander deel van de Fransche sektie, aanhangers van den revolutionnair Blanqui, die juist wel van politieken stryd wilden weten, maar in den vorm van een samenzwering tot plotselinge ver overing van de macht; en tenslotte 5. de aanhangers vi.n een anderen anarchist, Bakoenin, die vooral on der de Italiaansche, Romaansch- Zwitsersche (Jural en Spaansche sektie, een Latynsche dus, te vin den waren, die ook tegenstanders waren van de politieke machtsvor ming door het proletariaat, daaren tegen alle heil verwachtten van de «afschaffing» van alle kerkelijke en staatsautoriteit en haar plotselinge vervanging door vrije associaties anarchistisch-syndikalistische of vry-socialistische richting). Wel is het Marx en zijn aanhang gelukt organisatorisch hun meening over de geheele linie achtereenvol gens te doen zegev'eren, met uitzon dering van de Engelschen, wien hij hun vrijheid laten moest; maar de aanhoudende inwendige oneenivhein had de Internationale toch dermate verzwakt, dat zy den schok, door de Parysche Commune van 1871 ver oorzaakt, waar zy het ronduit voor oonam. en de daarop gevolgde reak tie, toch niet te boven is kunnen komen. Op de konferentie te Phila delphia in 1876 is de Generale Bond dan ook formeel ontbonden. De beteekenis van de Eerste Inter nationale is in de toenmalige pers van haar talrijke tegenstanders mateloos overschat. De geheime terreur-orga- nisaties, met overal haar vertakkin gen en machtigen invloed, die deze pers en de publieke opinie er in zagen, is zij nooit geweest. Toch zou het anderzijds, ofschoon de Eerste Internationale op geen tastbare re sultaten kan bogen, foutief zyn haar beteekenis te onderschatten. Lenin heeft haar beteekenis als volgt om schreven: «zy legde het fundament van een internationale organisatie van arbeiders ter voorbereiding van hunrevolutionna'ren druk op het kapitaal.» (Volgens Prof Dr. J. M. Romein) In onze laatstgehouden vergaderin gen hebben we de vrouwen al op de noodzakelijkheid gewezen regelmatig ons weekblad Voor Allen en het dagblad «Vooruit» te lezen. De reden hier van is, dat de tyden zoo rap evolueeren en er dagelyks soms nieuwe mededeelingen te doen zijn. De:e be palen zich in sommige gevallen by den dag zelf hunner verschymng, hetgeen in andere woorden wil zegien, dat een mededeeling vandaag van groot i.ut xan zyn, doch er zich voor morgen wat anders opdringt, maar het eerste zoowel als tweede aoor on»e menschen moet geweten zyn en men niet mag betrouwen op we zullen ei wel hoo- ren over spreken als het iets pressant is. We zyn in onderhandeling met «Vooruit» om dageiyks een aankondi ging te laten verschijnen met mede deelingen, raadgevingen, recepten, nuttige wenken enz. uitgaande den eenen dag van ae Sociaiistiscne en Vooruitziende Vrouwen, een anderen dag van het Nationaal Verbond oer Sainenwerksters. Wy raden onze vrouwen aan de'.e berichtjes oplettend te lezen. Ze zyn speciaal voor haar gemaakt en ze zul len er voordeel by nalen. Wy herinneren er onze leden aan, dat te beginnen van 1 OktODer de ver goedingen by hospitalisatie verhoogd worden. In plaats van 5 fr, daags te trekken gedurende 6 maanaen, is dit nu gebracht op 10 fr. De kalenders der vooruitziende Vrou wen z.ullen dezer dagen in omloop ge bracht worden. Ze worden verkotnt zooals gewoonlyk aan 1 fr. Ditmaal te voordeele van onze soldaten. De groepen welke hun bestelling nog niet gedaan hebben worden dringend verzocht zulks zoo rap mogelyü te doen. De federale sekretaresse: Léona W. Hantson Nu de oorlog weer over Europa woedt en men zich overal voorziet tegen eventueele luchtaanvallen, is het natuurlijk dat er veel gespitken wordt over stikgassen. Gasvergiftigingen, bomaanvauen, luchtoorlog, al deze verschriettelijke uitingen van het menschelyii ver nuft beheerschen geheel en al het denken van de bewoners van West- Europa, evenals de noodzakelijkheid van een doelmatige bescherming daartegen. Allerwegen is mei be gonnen met voorbereidingen se tref fen om in geval van nood ten minste eenige toevluchtsoorden te hebben. Deze heele wyze van denken, die steeds op het gas was ingeste.J, is reeds een paar jaren geleden ook doorgedrongen in gebieden, die het verste afgelegen lijken van oorlog voering en dood: naar de wereld van de tooneelkunst, zelfs naar het bal let. Balletdansen en gifgas schyien op het eerste gezicht twee ten tf nen- male onvereenigbare dingen. 'I och hebben leden van een balletgroep nog niet zoo heel lang geleden, toen er nog geen sprake van oorlog was. een «Gasballet» opgevoerd, dat zeker groote belangstelling verwekte. Het waren leden van de balletgroep van de Koninkiyke Opera te Boedapest, die dit geheel nieuwerwetschs gege ven aangedurfd hebben en lot uit voering hebben gebracht. Het scenario van dit gasballet zou zelfs een echt oud-strijder de haren te berge kunnen doen ryzeu Het heeft tot onderwerp, de gedacn ,e dat men gevat moet zyn op een aifgas- oorlog en dat men voorbereidende maatregelen moet treffen voor ge vallen van nood. Zooals men ziet, het heeft een duidelyk «opvoedkun dige» strekking. Dit komt in het ballet vooral tot uiting in een ge- dansten opleidingskursus die de men schen moet onderrichten in heter en zij hebben te doen by een gasaanval. Deze opvoedkundige tendens is ar tistiek in de dansgeschiedenis ver werkt. De mannelyke hoofdpersoon nanst de rol van den instrukteur van den opleidingskursus. Alles uitgedrukt in dans, leert hy de menschel 'de groep)hoe zy hun gasmaskers moe ten opzetten, hy geeft hun vaste regels voor de verdediging tegen een gasaanval. Maar ook toont hei hal- let, hoe de beschermingstroepe.o zich een weg banen door de puinno.open na een gasaanval en ook de gevol gen van een gasaanval. Het stueekt wel haast vanzelf, dat men derge lijke verschrikkelijke gebe ïrtenissen op het tooneel slechts symbolisch kan aanduiden* Toch komt het lugubere van het heele geval op het tooneel sterk tot uiting. Dit wordt nog ver hoogd, doordat de dansers gasmas kers dragen. De geschiedenis, de inhoud op zichzelf van het scenario, ,s ook al droevig genoeg. De prima ballerina, de eerste danseres van net ballet, danst de rol van een van de leerlin gen van den instrukteur. Zij var een groote liefde voor hem op, die zy ook Geantwoord vindt. Dit kamt ln een zeer levendige, maar tevens ui terst lugubere wyze tot uiting, ln een treffenden mimische liefdes- dans, die gedanst wordt in... gas maskers Na dezen dans biedt het meisje den geliefden man een roos aan. Als er dan een werkelijke gas aanval plaats vindt, bevestigt hij de roos aan de binnenkant van zyn gas masker. Door deze daad van trouwe aanhankelijkheid sterft hy echter den verstikkingsdood, want een gasmas ker Is op iets dergelijks niet bere kend. Ondertusschen drukt de g^oep de groote angst voor en tydens den aanval uit van de massa. die. hoe wel voorzien van gasmaskers (al thans in dit ballet), feitelyk toch weerloos Is. De smart van het meisje over den dood van haar vriend is ontzettend, vooral als zy ontdekt, dat zij daar van de oorzaak is, ook al had zij het niet gewild. Dit is het einde van deze merk waardige, gedanste tragedie, die vol gens den scenarioschrijver kenmer kend is voor de geestesgesteldheid van Europa's bewoners in de periode die juist de nieuwe wereldramp voor afging.

Voor Allen | 1939 | | pagina 3