ZaC ouet ÜwCand de Russische macht zich leetzetten aan den jittautischen Oceaan daoc i itec&uecen van de Ua&civeeaschaven Tlatvik 2t POLITIE PANORAMA DE ZIEL VAN ONZE JONGENS ZONDAG 22 OKTOBER 1939 0,50 fr, - Nr. 26 - 6 Jaar socialistisch weekblad voor vlaamsch belgie i lm w Uitgave Geen overijling De uitersten raken mekaar De punten op de i's De sociale veroveringen van de arbeiders blijven ongeschonden! Met den verrekijker Verzamel de «VOOR ALLEN'S» stuur ze postvrij, in pak op aan den kompagnie-komman- dant om uit te deelen aan onze gemobi'iseerden VCOfê ALL KEDAUTIE en administratie St-Pietersnieu'wstr. 64 Gent Telefoon 167.40 (4 ïynen) ABONNEMENTSPRIJZEN l Jaar 23,00 fr. 6 maanden T^.OO fr. 3 maanden p-*» Postclieck Het Licht Gent: 66733 Bij de foto's Rondom de Finsche vlag schaart zich de bevolking van Finland. Talrijk zijn de jongeren, die vlug opgeleid worden tot officieren. Links: Maarschalk Mannerheim, aanvoerder van het leger, die in 1919 en 1920 de Finsche troepen beval die in 't veld stonden tegen de Russen. Heeft Mannerheim gespeculeerd op den vroegeren tweespalt Duitschland-Rusland, om te kunnen rekenen op 'de Duitsohe hulp? In deze omstandigheden zijn in alle geval die vooruitzicbten sterk mis geloopen. De generale staf van 't Finsche leger Een deel van dit vrijkorps op oefening. Rechts: het vreedzame landschap van Finland en de hoofdstad Helsinski, dU nu bijna vol ledig ontruimd is. Finland verliet in de laatste jaren meer en meer de Duitsche invloedsfeer, en sloot aan bij de Skandinaafsche demo- kratieën, onder den Zweedschen invloed steeg de demokratische macht in Finland, verzwakte sterk de fascistische partij. Finland deed enormen kultureelen en socialen arbeid voor zijn bevolking. Zal nu de Russische drang een einde maken aan de onafhankelijkheid van dit land, dat ongeveer 20 maal zoo groot is als België? Moest Rusland Finland bevatten dan worden Zweden en Noorwegen er bedreigd, en dan lijdt het geen twijfel meer dat Rusland een open poort (de Noorsche haven Narvik) wil op den Atlantischen Oceaan. De hoop bestaat dat het aaneensluiten van de Skandinaafsche demokratieën, en de ver wittigingsnota van Amerika, Rusland voorzichtig zal doen zijn. Een aanval van Rusland op Skandinavië, zou ook voor Rusland een gansche leekenen een gansche omekeer in de politiek van China en Japan. Degenen die zoo op korten tijd hun politiek veranderen, en vergeten wat hun vroegere anti-nazistische stellingen waren, moeten dan ook verwachten dat hetzelfde kan gebeuren tegen hen. Het valt op te m erken dat van zoodra een beweging in nationalistisch vaarwater komt, het imperialisme opduikt met al de oorlogsgevaren eraan verbonden. Socialistische demokratie kent geen nationalisme; geen imperialisme en is de eenige formule om vrede in Europa te verkrijgen. WIJ hebben nooit de regeerings- deelneming als hoofdpunt van onze methode aangeno men en telkens opmerkingen gemaakt waar die van pas kwamen; maar nu dienen wij toch een waar- schuwng te richten tot hen die mee- nen, dat de socialistische ministers de klerikale aanvallen moeten beant woorden met hun ontslag. In de huidige omstandigheden ware deze taktiek absoluut af te ra den. Waarom Ten eerste komen de sociale wet ten leelijk in het gedrang ter oorzake van de moeilijke omstandigheden ge schapen door den oorlogstoestand, welke heerscht aan onze grenzen en waartegen wij verdedigingsmaatrege len dienen te treffen. De terugslag op ons zoo erg ge schokt ekonomisch levens is ramp- spoedg. Dat zal zich wel eenigszins herstellen maar de moeilijkheden zijn er nu toch. Daar is ten tweede veel nervositeit onder hen die in naam van de va derlandsliefde wat te schandelijk optreden tegen de sociaal-zwakkeren, namelijk tegen de werkloozen. Kortom er is ondanks alle schoone woorden een gevaarlijke atmosfeer, waarin al te gemakkelijk en onder bedrieglijke voorwendsels zou kun nen getornd worden aan de levens voorwaarden van alle arbeiders of zij werken of niet. De aanvallen tegen den achturen-dag en de afwij kingen welke al te gemakkelijk wer den toegestaan door M. Delfosse (kristen-demokraat)toen enkele we ken geleden liberalen en katholieken nog alleen de regeering vormden, zijn daar het klaarste bewijs van. Met onze politeke vrijheden zou het al niet beter gesteld zijn. indien de socialisten er toe moesten beslui ten in de huidige omstandigheden aan oppositie te gaan doen. Dat begrijpt elkeen met een klaar doorzicht en gezond verstand. Moeten wij dan de katholieken la ten doen en hun gevaarlijk ondermij- ningswerk vrij spel laten Neen Duizendmaal neen Wij moeten er sterk tegen reagee- ren en desnoods eischen dat er een einde gesteld worde aan het dubbel spel waaraan M. Sap ondermeer zich met voorliefde overlevert. In geen geval mogen wij de kom- mandoposten, welke onze vertrou wensmannen in de regeering bezet ten, prijsgeven. Dat ware een onver standige daad. Als wij daarbij eerbied blijven af dwingen voor onze politieke vrijhe den en een opbouwende politiek na streven zullen wij aan onze klasse en aan het land. zooals in het verleden, onschatbare diensten bewijzen. Zeggen wij net als den filosoof «De honden blaffen, maar de kara vaan vervolgt haar weg DE schat der spreekwoorden bevat een gezegde voor alle mogelijke toestanden. Maar als er één is dat veel waarheid bevat is het toch het typische «les extremes se touchent», in het Vlaamsch luidt dat «de uitersten raken», of beter, «vinden mekaar»! Wie had enkele weken geleden nog durven voorspellen dat de fascisten van het Vee-en-Vee, van Rex en... de kommunisten samen de «pax germanica» of het vredesultimatum van Hitier zouden verdedigen? Wie kon er voorspellen dat de Russische Sovjet-Republiek die zich dan nog wel SOCIALISTISCH heet een niet-aanvalspakt en een ekono misch verbond zou sluiten met nazi- Duitschland. en Polen mekaar naar het voorbeeld der «gangsters» zouden verdeelen. Dat behoort al tot het verleden! Wat even erg is dat in verschillen de landen er menschen te vinden zijn om dat monsterverbond goed te praten! De openbare meening in haar ge heel genomen staat volslagen afkee- rig tegen deze loensche kommunis- tische-fascistische streken, maar... en dat mogen we niet vergeten, wordt toch verder stelselmatig be werkt door menschen die het verraad in het bloed hebben. Die vreemdsoor tige vredesapostels schijnen zeer op hun gemak met hun bloedvijanden van gisteren, die hun geloofsbroeders hebben uitgemoord en in «koncen- tratiekampen» nog martelen. Zijzelf hebben al deze fascistische gruwel daden met hartstocht aangeklaagd en liggen ze met hun beulen in een stevige omarming. Natuurlijk dat de nazi's nu hun «anti-kapitalistisch pro- pagandamasker» terug opzet ten en de onteigeningen in Duitschland, die gebeuren onder den vorm van enorme oorlogsbelastingen, willen doen doorgaan als bewijs van hun anti-kapitalistisch streven. Ver dwaalden die dat gelooven! Elk land dat oorlog voert heeft ontzaglijk veel geld noodig. De onteigeningen die het nazidom doorvoert worden uitsluitend gedaan om hun oorlog te kunnen voeren en niet... om het kapitalisme als zulk- danig te vernietigen. De laatste slogan, welke langs een omweg de «pax germanica» moet doen slikken, is dat het «Engelsch- Fransch imperialisme» de vernieti ging van Duitschland als konkurrent wil. Bij dat argument zien wjj èn kom munisten èn fascisten broederlijk samentroepen. Daar is een afdoend antwoord op te geven dat uit twee deelen bestaat: «Het is het Engelsch-Fransch impe rialisme niet dat Oostenrijk, Tsjecho- Sloiwakije heeft aanvallen en dat door een aanval op Polen een nieuwe wereldoorlog in gang heeft gezet; de oorlogschuld is meer dan net afgebakend; ten tweede onder het Engelsch-Fransch parlementair staatsstelsel kan de demokratie leven, in vrijheid ijveren voor haar begin selen en is er mogelijkheid om aan EEN ECHT ANTI-KAPITALISTI SCHE aktie te doen. Beide burgerlijk demokratische landen hebben daar enboven rekening te houden met een sterke socialistische beweging en met andere demokra'.ische groepen die, bij het gebeurlijk sluiten van den vrede, er wel zullen op waken dat er een nieuwe sociale orde uit groeit die alle volkeren, welke de vrijheid in eigen land eerbiedigen, toelaat te leven. Daardoor is het bestaan van de demokratie en de mogelijkheid op een beter wereldorde zoo nauw ver bonden aan de overwinning van Engeland en Frankrijk. Wie dat niet begrijpt is rijp voor Siberië of voor andere diktatoriale lustoorden... HET intreden van de socialisten in de regeering bracht meteen, zonder veel lawaai een ver andering van koers. Kenschetsend daarvoor is het feit dat M. Delfosse, kristen-demokrati- sche minister van Arbeid, onder den druk van zijn reaktionnaire broeders reeds tal van tergende afwijkingen had toegestaan voor wat den wetten- 1 ijken arbeidsduur en de vergoeding der overuren betreft. Partijgenoot minister Balthazar, die hom heeft opgevolgd, gesteund door al de socialistische ministers en de arbeidersorganisaties, sloeg het roer om en stelt zijn ministerschap in het teeken van het behoud van de sociale wetgeving. De eeuwige belagers van de arbei ders, en van de werkloozen in het bijzonder, hebben hun giftige pijlen voor niets afgeschoten. Niemand zal ontkennen dat de regeering in de huidige momenten voor zeer moeilijke vraagstukken staat en dat alleen bijzondere maat regelen het verder bestaan van een ongeschonden sociale wetgeving kun nen verzekeren. Minister Balthazar kwam voor de Parlementaire Kommissie van Arbeid en Sociale Voorzorg waar hij de kwestie van het behoud der sociale wetgeving uitvoerig behandelde. Daarover verscheen uitvoerig verslag in de dagbladpers. Laat van deze belangrijke rede drie hoofdpunten onthouden: 1) Dat de regeerin-g zich met de soe'ale kwesties bezighoudt; 2) Dat de sociale wetten onge schonden zullen bewaard blijven; 3) Dat de werkende klasse niet aan haar lot wordt overgelaten, maar dat integendeel gewaakt wordt op de belangen van alle arbeiders. Onze arbeiders zullen dat nieuws met voldoening en met een zucht van verlichting ontvangen. Dat zij die het nog altijd goed hebben hun plicht begrijpen jegens hen die te lijden hebben onder de huidige omstandigheden. Dat is de EENIGE wijze om land en volk te dienen. CHANTAGE POGINGEN ER zijn nog altijd middens die denken dat wij in normale omstandigheden verkeeren... Te oordeelen wel te verstaan naar hun argumenten en reakties die zij tegenover de regeeringsinitiatieven plaatsen- De mobilisatie en haar gevolgen kosten aan het land enorm veel geld. En er zijn er nog altijd die de neiging manifesteeren alles met den demagogischen slogan besparingen te willen oplossen. Dergelijke houding is alleen van aard vertrouwen te zaaien en de regeeringstaak nog moei lijker te maken. Laat ons even kijken welke maatregelen door de regeering worden overwogen om de buitengewone uitgaven te dekten. Van een buitenlandsche leening kan er geen sprake zijn. Integendeel, men zal moeten voorzien in de delging van de Menaelsohn- leening. Blijft dan nog, als eenig mogelijk middel, de belastingen, die ongetwijfeld niemand in het hart draagt, maar dit door den nood worden opgedrongen. De verschillende fiskale maatregelen die zijn vooruitgezet zijn de verhooging van de overdracht, taks; de militaire belasting, die reeds vroeger werd voorgesteld, de speciale taks op de winsten der elektriciteitsbedrijven en tenslotte dt belas tingen op de buitengewone winsten, verwezenlijkt dank zij den huidigen uitzonderingstoestand. De verhooging van de overdrachttaks, die grootendeels op door de verbruikersmassa gedragen wordt, heeft weinig kom- mentaar vereischt. De militaire taks, die nog op punt moet gesteld worden, zal bezwaarlijk aanleiding kunnen geven tot felle kritiek. De vrijgestelden van militairen dienst, verkeeren immers in een uitzonderlijk bevoorrechte positie tegenover de opgeroepenen die met hun werk hun inkomsten hebben moeten opoffeien. He meeste misbaar wordt echter gemaakt rond de belastin gen die rechtstreeks de kapitalistische middens betreffen. Een heftige kampagne wordt in den laatsten tijd in zekere burgersbladen gevoerd tegen de taksatie van de uitzonderlijke winsten, taksaie die 60 t.h. zou bedragen. Om aan een bijdrage van elementaire rechtvaardigheid en solidariteit te ontsnappen wordt natuurlijk gespookt met allerlei gevaren deze tak«atie zou elk privaat ondernemingsinitiatief verlammen en verhinderen; een bijkomende winst van 40 of 25 t.h. zou de moeite met Ioonen om de bedrijvigheid uit te breiden, enz., enz. Kortom er wordt in bedekte termen gedreigd met de afzijdigheid van he' kapitaal. Over de praktische draagwijdte van deze chantage blijven wij echter zeer sceptisch gestemd. Het Iaat inderdaad geen twijfel dat het winstbejag ondanks alles den kastegeest zal beheerschen en onderdrukken. Overigens, de talrijke verzoeken tot het be komen van afwijkingen op de 8-urenwet bewijzen dat tengevolge van de ruime behoeften van landsverdediging, de bedrijvigheid en de buitengewone winstmogelijkheden aanzienlijk zijn toege nomen. De regeering zou dan ook ongelijk hebben zich aan bedoelde maneuvers te storen. Ook rond de belasting op de winstcijfers van de elektriciteits bedrijven, een ontwerp dat reeds lang aan de dagorde staat, wagen de financieele kringen zich aan afdreigingspraktijken. Zonder dat de winstbanlansen maar in iets aangetast zijn hebben zekere groote elektriciteitsvennootschappen hun divi- dende-uikeeringen voor het dienstjaar 19331S39 aanzienlijk verminderd. De natuurlijke en ook de kunstmatige inzinking van de noteeringen van de doeltreffende waarden op de effekten- beurs heeft er het hare toe bijgedragen om de houders van deze titels in beroering te brengen. De verantwoordelijkheden w rden begrijpelijkerwijs ver plaatst. Het zijn niet de beheerders nagenoeg alle de ver tegenwoordigers van machtige financiegroepen wien de schuld wordt aangewreven. Neen, het is weerom de staat, die zijn vijf'ig millioen frank eischt, op de winsten, op de exploitatie van de gemeenschap verwezenlijkt die de volle lading krijgt Tenslotte, waarom erkennen de konservatieven het niet openlijk, dat zij wenschen, dat de buitengewone kosten van de mobilisatie uitsluitend zouden gedragen worden door dc kleinen, door diegenen die voorioopig nog kunnen arbeiden in afwachting van de werkloosheid of de oproeping, door de vrouwen en kinderen der gemobiliseerden, die in rampspoedigen ioestand en zonder voldoende middelen werden achtergelaten; door de scharen oudjes, die in de huidige omstandigheden en tengevolge van de stijgende levensduurte, met hun schamel pensioentje een hongerkuur ingaan. Het spel der reaktie mag en zal echter niet lukken. De soldaten aan de grenzen en in de kantonnementen moeten immers de zekerheid worden gewaarborgd dat de gebrachte opofferingen ook aan hun klasse ten goede komen en dat zij ook voor hun sociaal erfgoed op de bres staan. Er is iets ver schrikkelijks gebeurd in ons land. Wist ge 't niet? Lees het dan, zooals ik het zelf vernam uit een katholiek blad HET BOEK VAN DEN SOLDAAT Wij ontvingen een klacht over een boekenzending wel ke ons zeer ernstig voor komt en waarop de aan dacht der legeroverheid dient gevestigd te worden. Het betreft eene zending van zes Fransche boeken aan een Vlaamsche kompa- gnie, waaronder een werk van Zola, den schrijver waar van al de werken, behalve één, op den index werden geplaatst en een ander dat geïllustreerd was met schuni nige plaatjes. We vroegen ons reeds in vorige artikels af wat er ging geschieden met de boe ken die nog in de kelders van het ministerie lagen, en die geweigerd werden door de volksbibliotheken, we gens de zedelijke gevaren aan hunne lezing verbonden. Uit bovenstaande zou blij ken dat ze toch aan de sol daten werden uitgedeeld. Daartegen protesteeren we met kracht. Het leger heeft niet het recht de zielen on zer jongens in gevaar te brengen. Nee, maar stel het u voor: een boek van Zola Dat iveet ge toch, wie Zola is? Die schunnige, godvergeten au teur, wiens boeken op den index staan Stel u voor, dat men derge lijke lektuur aan onze jongens geeft En 't is bijlange niet al. Zelfs de verfoeilijke pennevruchten van een Cyriel Buysse, een Ver- meylen, een Maurice Roelants, een Gerard Walschap, een Tous- saint van Boelaere, een Henri Borel, (een Boedhist!), een Ber- lage, (een Hegeliaan!)heeft men aan de soldaten als geeste lijk voedsel trachten op te solfe ren Maar dat is niet gelukt, god zij dank. Ge zult me misschien zeggen dat de tommies de werken van Shakespeare, van Sterne, van Lawrence zelfsdat de poilus Balzac, Stendhal, Rousseau en Villon in hun ransel zitten heb ben Mij goed, maar dat is hun zaak. Zoo laag gezonken zijn we nog niet Onze jongens kunnen zich te vreden stellen met het vertelsel ken van Roodkapje en de levens geschiedenis van de Heilige Fla- vie. Er is een moraal of er is er geene, nondepietses En wij zullen niet dulden dat de ziel van onze jongens door verderfelijke lektuur in de war gebracht wordt A bon entendeur, salut PIER MOEIAL.

Voor Allen | 1939 | | pagina 1