ALGEMEENE GESCHIEDENIS De prijzen van den groothandel stegen in September met 17 t.h.I Jan spreekt over den toestand der reserve-onderofficieren I 1 WIELRIJDERS! DE KONTROLE DER HANDELSPRUZEN KOLONIALE LOTERIJ OVER OORLOGS PROFETEN m V. - Revolutietijd (1750-1815) CENTRALE VOOR ARBEIDERSOPVOEDING Voor socialistische kadervorming i VIJFTIENDE LES Vraagstukken van den middenstand DE EKONOMISCHE VRIJHEID VRAGEN RECHTSKUNDIGE KRONIEK De dagen volgen elkaar op Super groot lot EEN MILLIOEN DE KANS IS U EEN BEZOEK VERSCHULDIGD HET HOEKJE VAN DEN DETEKTIEF Bedrogen zij de menschheid of zichzelf? 't ROOS KRUIS LA PREVOYANCE SOCIALE I 3 - Voor Allen - 22 Okt. 1939! Steeds socialistisch ageeeen GEWOONLIJK neemt men aan dat de hedendaagsche geschie denis begint met de Fransche Revolutie van 1789. De ver nieuwende krachten openbaren zich echter reeds eerder en hebben, zooals we zagen, eigenlijk nooit opgehouden te werken. De oorzaak van hun ver hevigde werking moeten we zoeken in de versnelling van de ekonomische ontwikkeling tengevolge van de mechanisatie. De Fransche Revolutie, dit politiek feit van het allergrootste belang, heeft in 1789 Frankrijk van zijn oude ekonomische kaders verlost, terwijl ditzelfde slechts later in de overige Europeesche staten gebeurd is, En geland uitgezonderd. Door de af schaffing der Feodaliteit, die tot dan toe op net land nor in volle kracht was, vervielen de "knellende lasten die op de boeren rustten, en die zij aan den adel en geestelijk heid verschuldigd waren. De ekono mische vrijheid van het individu wordt beschouwd als verbonden met de politieke. Deze opvatting, die een verren oorsprong had bij de humanis ten en denkers der 16e en 17e eeuwen, werd door de Rechten van den Mensch geproklameerd. Door de Fransche Revolutie wordt de produktie van landbouw en in dustrie van haar belemmering (voor rechten, feodale lasten, tienden, cor poraties, enz.) bevrijd; ce binnen- landsche tollen worden afgeschaft; het metriek stelsel en de munteen heid worden ingevoerd; wat den buitenlandschen handel betreft; de monopolies der handelsmaatschap pijen, en weldra deze zelf worden op geheven en de invoerrechten op hoogstens 15 t. h. vastgesteld. De absolute vrijheid op ekono- misch gebied maakt in één ruk het ouderwetsche Frankrijk tot een mo dernen staat, en een uitgestrekte mogelijkheid wordt geschapen voor het komend hedendaagsch kapita lisme, dat de veroverde vrijheid zal gebruiken om de werkende klasse aan zijn winstbejag te onderwerpen. België en het Rijnland zullen wel dra genieten van een soortgelijk regime,, na hun verovering door de legers der Fransche republiek. In Groot-Brittannië was reeds van ln de Middeleeuwen het regime der feodaliteit eenigszins verzacht ge worden, toen kleine en groote eige naars naast elkaar bestonden. In de 16e eeuw had een koncentra tie der eigendommen plaats. De groote eigendommen zijn blijven bestaan tot opi heden en zijn een kenmerk van den hedendaagschen Engelschen landbouw. Anderzijds heeft Enge- F"d nooit het absoluut koningdom gekend; reeds zeer vroeg, in de 13e teuw, werden den adel zekere privi legies door den koning toegekend (Magna Charta), en ten allen tijde heeft het parlement zeer veel gezag uitgeoefend. Daarbij komt komt nog dat de Engelsche adel op zijn beurt al lang veel van zijn macht verloren had door de snelle ontwikkeling van den overzeeschen handel, die in handen was der burgerij, toen het oude regime in Frankrijk omverge worpen werd. Daarom heeft Enge land de politieke revolutie niet ge kend als Frankrijk. Wat nu Duitschland (Pruisen) be treft, hier volgt de evolutie meer dan een halve eeuw na de Fransche revolutie, en het duurt tot in 1858 om de voorrechten van den adel af te schaffen. In Rusland, waar de landbouwers gedurende de Middeleeuwen vrij ge bleven waren maar in de 15e eeuw aan het goed van hun heer ver bonden werden, schaft Tsar Alexan der III de lijfeigenschap af, in 1861. De boeren moeten nog belastingen betalen, en kunnen slechts hun grond afkoopen door leeningen van den Staat, systeem waardoor zij uit de handen van den grooten land adel naar die van de goeverneurs overgaan. Toch hebben de groote grondeigenaars niet alle macht ver loren. Deze wordt echter definitief gebroken door de onteigeningen na de revolutie van 1917. Na den oorlog in 1919 hebben verscheidene landen een landbouw politiek aangenomen om de groote landheeren te onteigenen mits ge- Wij schreven het drie weken gele den De grootste schuldigen in de prijsverhoogingen waren de groothan delaars en fabrikanten. Elkeen die iets afweet van den han del kwam tot die konklusie. Een paar dagen geleden publiceerde het Ministerie van Ekonomische Za ken de indeks-getallen van de prijzen die van kraoht waren in den groot handel van België gedurende de twee de helft van September. Hieronder geven wij deze tabel we der vergeleken met de cijfers van Augustus 1939. Sept. Aug. Voedingswaren 653 502 Brandstoffen 871 843 Teer en onderprodukten 683 498 Mstaalprodukten 779 691 Petroleum en onderpro dukten 1115 915 Ceramiek 859 859 Glas 626 614 Chemische produkten 615 565 Harsprodukten 722 510 Chemische meststoffen 527 500 Vetstoffen 627 404 Textielprodukten: Wol 674 533 Linnen 815 668 Jutte 585 472 Katoen 613 472 Gansch deze groc(,> 672 534 Bouwmaterialen 822 768 Lederwaren 576 472 Tabak 636 545 Papierbedrijven 715 644 Ruwe rubber 143 140 Gemiddelde algemeene indexgetallen 706 594 De algemeene stijging is gemiddeld: 17 doch voor sommige voedingswa ren (vetstoffen b.v.) bereikt het 50%. Wat deze cijfers ons leeren? Dat over het algemeen de stijging der prijzen ondervonden door den koo- per meestal niet het feit van een kleinhandel is geweest, maar wel van den groothandel. «De Volksgazet, trekt daaruit de volgende konklusie: Door sommige groothandelaars wer den uitzonderlijke (om het zacht uit te drukken) winsten verwezenlijkt. Deze zouden als uitzonderlijke oor logswinsten moeten beschouwd wor den. «De Volksgazet, vraagt dat deze zouden getaxeerd worden zooals het behoort. Het blad laat echter niet na er op te wijzen dat hetgeen zich heeft voor gedaan grootendeels toe te schrijven is aan de regeering of juister omschre ven aan het Ministerie van Ekono mische Zaken dat dit moest voorzien hebben. «Er had een prijzenpolitiek moeten zijn aan de basis». Dat is het juist wat ontbrak. Wat hielp het maximum-prijzen te bepalen voor den kleinhandel als de groothandelprijzen hooger waren dan hetgeen zoogezegd door den verbruiker mocht betaald worden? De «bevoegde, minister heeft niet durven (of te laat) ingrijpen. Tot slot nemen wij de vraag van «De Volksgazet, over: «En verder vragen wij: Is de Staat nu gewapend tegen an dere mogelijke stijgingen? J. C. deeltelijke vergoeding. Dit was het geval voor Oostenrijk, Roemenië, Bulgarije, Zuid-Slavië, Tsjecho-Slo- vakjje, Polen, Hongarije, Letland, Estland, Lithauen en Finland; Italië heeft dezelfde maatregelen aangeno men voor het Zuiden, en Spanje ins gelijks. Zoo lang heeft het geduurd voor aleer in die landen de geest der Fransche revolutie, wat betreft den grondeigendom, was doorgedrongen. In de 17e eeuw hebben wij nieuwe ekonomische stelsels zien opkomen, zooals b.v. het mercantilismeIn de 18e eeuw verzwakken die stelsels een nieuwe richting wordt geboren, die van de vrijheid, die de grootste politieke en sociale gevolgen zaï hebben. Achtereenvolgens verwerven de Engelsche koloniën van N. Amerika, de Fransche, de Spaansche en de Portugeesche hun vrijheid. 1. 1783, onafhankelijkheidsoorlog en Stichting van de V. S. Amerika. 2. In de Antillen eischen de Fran sche koloniën de vrijheid van han del met Noord-Amerika. 3. Onafhankelijksheidsbeweging van Zuid- en Midden-Amerika tegen Spanje. 4. 1822, Brazilië's onafhankelijk heid van Portugal. De vrije handel met de koloniën is geboren. Na het tot stand komen hiervan baant zich een nieuwe vrijheids theorie een weg in alle domeinen. In Engeland is het Aaan Smith (17231790) die de rijkdomskracht van het geld loochent. Het geld is slechts een ruilmiddel en een waar- destandaard. Integendeel is de ar beid de eenige bron van den rijkdom der naties. En om volledig produk- tief te zijn moet men de vrijheid aan den arbeid laten. Dus vraagt Adam Smith het afschaffen der voorrechten der ambachten, en der leerlingenschap. Het staatsbeheer moet zich onthouden van ekono mische werkzaamheid of toezicht. In Frankrijk, waar de nijverheids- ontwikkeling min gevorderd is, er kennen de physiocraten slechts den arbeid van den grond als zuiver produktief. Wat de vrijheid aangaat zijn wij het eens met Adam Smith. Als voorstander van die school kan Quesnay (1755) worden genoemd. Hun principe is: laten doen, laten doorgaan(Laisser faire, laisser passer) De vrijhandel wordt in Engeland in 1820 ingevoerd; hij werd be schouwd als voorwaarde voor den industrieelen vooruitgang. In Frank rijk daarentegen was de nijverheids- politiek met de omwenteling van 1789 geboren. Reeds onder het be wind van Lodewijk XVI tracht mi nister Turgot de invoerrechten te verminderen en de ambachten af te schaffen. De omverwerping van het oud re gime bracht de verwezen]ijking van de liberale ekonomische principes, en, gebruik makende van den groo ten bloei der wetenschappen en tech nische kennissen, kwam daardoor zeer snel het begin der hedendaag sche industrie tot stand. Zoo ondergingen ekonomie. poli tiek en kuituur een wederzijdschen invloed, waaruit een nieuw tijdperk geboren werd, dat der vrijheid en der rechten van den mensch. Zij die hieruit de grootste voordeden heb ben gehaald zijn de burgerlijke heer schappij en het industrieel finan cieel kapitalisme. 1. Hoe hebben zich, op het einde der 18e eeuw, de ekonomische, poli tieke en kultureele principes weder zijds beïnvloed? Resumer de theorie der drie ekonomische stelsels mercantilisme liberalisme en physiocratie. Antwoorden, vergezeld van een post zegel van 0,75 fr. sturen aan G. De Vos, 78, Zwijnaardsche steenweg, Gent. N. B. demobiliseerden hoeven geen postzegels bij hun antwoord te voegen. Zij zullen er op letten hun militair adres op te geven. LEZER Ewel, Jan, werd ge ook opgeroepen JAN Neen jongen, ik ben te oud, maar 'k ging mijn jongens, mijn familieleden eens bezoeken in het leger. LEZER En daarmee hebt ge ook een soldatenvalies gekocht. JAN Zeker. Want als ge bij 'n soldaat gaat, moet ge hem wat proviand en rookgerief meebrengen. Daarbij, ge moet nog al wat aftrap pen om hen op te sporen in die ver schillende kantonnementenDaarom kocht ik zoo'n soldatenvalies, want het is praktisch en nog niet te veel opgeslagen van prijs. LEZER En wat zijn uw bevin dingen JAN Wel, 'k zou wel een boek kunnen vullen. LEZER Ge gaat dat toch niet doen JAN Geen sprake van. Daarbij, de plaats is nu beperkt in x Voor Allen 't Zou het van den redaktie- sekretaris vlug te hoor en krijgen. LEZER En wat zijn uw indruk ken. JAN Wel, ik zal zoo van tijd tot tijd eens de soldaten bezoeken. Trou wens, onze piotten zagen me graag komen en ze beloofden te schrijven. LEZER Dat doet mij plezier. JAN Mij ook. Een eerste kwestie is die van de soldij van den soldaat. Ze werd gebracht van 30 centimes op 1 frank per dag. 't Is reeds een schoone verbetering. Men heeft in zekere eenheden uit betaald, in ander nog niet Dus spoed dient er bij gezet om onze sol daten den frank per dag uit te be talen. Maar ge hebt dan de kwestie van de alleenstaanden. Die is soms erg. Natuurlijk dat men aan de vaders van familie denkt, aan de vrouw en de kinderen; maar dat mag geen re den zijn om den alleenstaande te vergeten. Die jongens zullen soms NIETS ANDERS hebben dan 1 frank per dag, en als ze met verlof gaan, zul len ze geen pakje meekrijgen, of geen enkel cent drinkgeld. Lezer Dat is j^aar. JAN Er is een andere kwestie ivaar ik moet over spreken, zelfs als de soldaten er misschien niet heele- maal mede akkoord zouden gaan. LEZER Waarover gaat het JAN Over den toestand der re serve-onderofficieren. LEZER In feite hebben ze een lastigen post in 't leger, de onder officieren. JAN Men mag hun taak niet onderschatten. Het moreel van een leger hangt veel af van de wijze waarop men het korps der onder officieren behandelt. LEZER Dat is zoo, maar dat be grijpt de gewone mensch niet altijd. JAN Zoo is het. Zie. de reserve-onderofficieren zijn over 't algemeen jongens, die volle dige middelbare studies achter den rug hebben. Zij maken wel 80 t. h. uit van het korps der onderofficieren. De soldij van den reserve-onder officier is 2 frank per dag gebleven. En vermits men nu de uitbetaling van den onderstand aan de familie van den gemobiliseerde doet steunen op de ontlasting van de beroepsbe lasting, zijn er zeer velen van die families van de reserve-onderofficie ren die niet de minste vergoeding zullen trekken. LEZER Dat is wel zóó JAN En kijk dan. De beroeps onderofficier ontvangt natuurlijk de volle vredeswedde, verhoogd met een kantonnementsvergoeding. De reser ve-officier wordt betaald aan de aan- vangswedde van den beroepsofficier. Alleen de reserve-onderofficieren blijven nu met de 2 frank per dag. LEZER Dat treft mij. JAN Er is iets meer. In vredestijd (kamp of dienstpe- riode) gaf de regeering voor elk re- serve-onderofficier aan de onderoffi cierskeuken een dagelijksche toelage van 5 frank. Zoodat het eten fat soenlijk was. Nu in mobilisatieperio de is de onderofficierskeuken afge schaft, dus ook de toelage van 150 frank per maand. LEZER Ge hebt gelijk, die toe stand is niet rechtvaardig JAN 't Is daarom dat ik dit pro test uit, en er sterk op aandring, opdat men in de regeering de maat regels voor de soldij van de reserve- onderfoficieren zou herzien. Dat was een eerste bevinding die ik opdeed, en ik zal wel over de andere een volgenden keer spreken. Maar nu vraag ik u, beste lezer, het volgende. LEZÈR Ik luister. JAN Zeg aan de soldaten, dat ze gerust mogen schrijven aan Jan, x Voor Allen St. Pietersnieuw- straat, 64, Gent. Hij zal zich spe ciaal met de soldatenkwesties bezig houden, zooals hij het steeds deed met de werkerszaak. NV er een zekere vertraging ingetreden is in den massieve aankoopen welke door de be volking gedaan werden in de eerste weken van den oorlog kan men er zich rekenschap van geven dat de genomen maatregelen gedurende deze periode weinig tastbare vruch ten hebben afgeworpen. Het is te hopen dat, de paniekstemming er voor het oogenblik wat uit zijnde, deze tijdspanne van betrekkelijke rust zal te baat genomen worden om de begane fouten te overzien, de moge lijke herstellingsmaatregelen te over wegen, en vooral vaste plannen te beramen voor de toekomst. In ieder geval lijdt het geen twijfel dat er geen ernstige leiddraad be stond voor het tegengaan der levens duurte. Vrome wenschen en wenken, oproepen tot het gezond verstand, sporadisch ingrijpen aan de opper vlakte, al deze drukte kon weinig baten. Men heeft bijvoorbeeld te veel aandacht verleend arn den verkoop waarmede het publiek iets uit te staan heeft namelijk den detailver koop. Maar men vergat daarbij dat de detailverkoop gewoonlijk niet meer vrij is, dat hy bepaald is door de tusschenpersonen, door de grossisten en halfgrossisten en dat het alleen door een stelselmaitge tusschenkomst was van aan den t ortel tot in de toppen der takken dat er van ernstige uitslagen kon gesproken worden. Zoo gebeurde het bijvoorbeeld dat een kleinverkooper in overtreding werd genomen om zijn zeep aan 4 fr. de kgr. te verkoopen wanneer hij ze zelf aan 3,90 fr. had ingekocht; het geen niet eens als een winst kan worden beschouwd in aanmerking ge nomen het verwegen en de algemeene onkosten. Op c.lt oogenblik was de prijs van 4 fr. niet te billijken, maar dit slaande voorbeeld wijst er op dat men aan het verkeerde adres was bij de vaststelling der verantwoordelijk heid. Vermoedelijk zal deze overtre ding geen strafvervolgingen hebben medegesleept zoodat de tusschen komst van overheidswege in dit ge val praktisch niets heeft uitgehaald. Het is van het beginsel, dat bij de kontrole der prijzen doorslag gevend is, dat de goede gang van zaken zal afhangen. Elke maatregel, die niet zal uitgaan van het alge meen principe, dat in oorlogstijd de liberale ekonomie de begunstiging van den woeker in de hand werkt, moet failliet uitvallen. Reeds in normale tijden is ingrijpen tegen onverantwoorde prijsstijgingen nood zakelijk, laat staan dat een oorlogs- ekonomie zou kunnen opgebouwd worden op den willekeur van hen die er belang bij hebben aan de hoogst mogelijke prijzen te verkoopen. De grondslag moet dus zijn een geleide ekonomie met een zeker liberalisme als korrektief: de dwang als alge meen stelsel en een zekere soepelheid als uitzondering; thans is het omge keerd de vrijheid der prijzen met dwangmaatregelen tegen de overdrij ving. De kontrole der prijzen is ten allen tijde een der moeilijkst oplosbare vraagstukken geweest. Dit ligt voor een deel aan het kliënteel zelf die om in het bezit van de verlangde koopwaar te geraken wel eens 'tot medeplichtige wordt van den ver- kooper. De vrees dat de taxatie der prijzen de koopwaar van de markt doet verdwijnen speelt daarbij een groote rol. Zelfs de opeisching der maar gelijken niet op elkaar De kans is uw buurman gunstig ge weest bij de laatste trekking der Neem deel aan de 10e schijf nu te koop ALTIJD HET PLAN DER GROOTE LOTEN Honderd groote loten van 20.000, 50.000 en 100.000 frank en 61.200 loten van 100 tot 10.000 fr. 14 waren, die reeds in vroegere omstan digheden toegepast werd voorname lijk ten laste van de landbouwers, werd nooit met volledig welslagen be kroond. In diktatoriale regimes als Sovjet-Rusland evenmin als in demo- kratische landen. Liever een vogel in de hand, redeneeren sommige verbruikers al koste de zekerheid nog zoo duur. Anderzijds heeft men er geen idee van wat al middelen worden beraamd om de prijzenregeling te ontduiken: een bepaald voorwerp wordt geleverd tegen den gestelden prijs maar men wordt verplicht meteen een ander artikel te koopen waarop de leveran cier zijn profijt verhoogt; ofwel wordt het vastgestelde tarief wel geëerbie digd maar de hoedanigheid of de grootte van het artikel worden erbij verminderd. In andere gevallen nog wordt komptante betaling geëischt terwijl men anders gewoon Is op krediet te leveren; of er wordt voor gewend dat men niet over de gebrui kelijke vervoermiddelen of het noo- dige personeel beschikt om de leve ring te voltrekken: de kooper is al heel tevreden dat hij de zelfde koop waar mag in ontvangst nemen. Al deze maatregelen hebben op het oog langs zijdelingsche wegen den werke- lijken kostprijs te verhoogen. Het spreekt vanzelf dat het veelal zeer geboden zou zijn ook en vooral de onrechtstreeksche middelen om de prijzen pp te drijven in het oog moet houden. De organismen die met de bestrijding zijn belast zijn ongeluk kig niet altijd voldoende gespecia liseerd of gewapend om met de snel heid van slag en wederslag gelijken tred te houden met het gepleegde bedrog. De directieven die van hoo- gerhand gegeven worden zouden dan ook vollediger moeten zijn en van de ervaringen die links en rechts op gedaan worden zou door aanvullende aanbevelingen nota dienen genomen te worden. Er is thans een groot belang mede gemoeid dat de eventueele bestraf fing niet te lang uitblijft; de gewone proceduur is te langzaam en er zou dan ook een voorrang dienen gegeven aan dit soort van overtredingen. Zekere wetgevingen voorzien de mogelijkheid der vervolgingen voor de «eerstkomende zitting» van de rechtbank en verdere verkorting van termijnen. Kort en goed weze hier de leus. Zoowaar er een God is voor de dronkaards, zoowaar schijnt er een te bestaan voor de charlatans of de pro feten. Want beide laatste soorten heb ben soms zoo'n geluk, ja, worden soms zóó door het toeval gediend, dat hun kunst of «gave» aan het bovennatuur lijke, aan het wonderbare aan het mirakuleuze gaat gelijken. Dat is ook het geval met de voor spellers de waarzeggers, de sterrenwi chelaars en andere beoefenaars van okkulte kunsten die onder de rampen van dezen tijd ook... den oorlog hebben voorzien. Nu deze geesel over de menschheid ts neergekomen herinnert men zich weer oude voorzeggingen die men in verband tracht te brengen met de hui dige gebeurtenissen... En zie steeds zijn er van die profetieën die juist of onge veer juist uitvallen naast ontelbare andere natuurlijk die men achteloos overslaat omdat er nooit een van be waarheid werd. Zoo komt het dat waarzeggers die voor enkele eeuwen een blik wierpen ln de toekomst zich steeds maar pro- centsgewijze hebben vergist, hetgeen echter niet wegneemt, dat sommigen op merkwaardige, voor ons onbegrijpe lijke wijze den nagel op den kop sloe gen. Ten ware, en dit zal wellicht groo tendeels het geval zijn, de tijd de ge schiedenis mede hielp vervormen en het bijgeloof en de volkspraat er ook hun deel in hadden om na de feiten dezer voorspelling in den mond te leg gen van den een of anderen kluizenaar, die aldus in de volksverbeelding zijn legende kreeg en uitgroeide tot een beroemde toekomstlezer. Waarzeggers zijn er altijd geweest en zullen er altijd noodig zijn. Hun predikaties komen altijd in iemands kraam te pas en zij dienen zijn zaak met het ontegensprekelijke «het staat géschreven», dat voor de naïeve massa soms zooveel waard is als een argu ment. Hoevelen zouden er b.v. In Duitsch land niet zijn, die gelooven in Hitler's ster? De nazi-astrologen hebben er ook trouwens reeds zooveel goeds van ge zegd.'.. en iedereen weet toch dat de führer te rade ging bij zijn sterren lezeres, die, de principes van het eklipseeren indachtig, plots uit de cirkulatie is verdwenen sedert de oorlog met Polen uitbrak! Niemand weet waar ze is heenge- vloden, noch wat ze voor het laatst heeft voorspeld. Doch, zal er. na het konflikt, van haar niet beweerd worden dat ze alles, zooals het is uitgevallen, heeft voo-- zien ook al heeft ze daar nooit over gerept of geschreven? Zoo wordt in de fantasie de macht van de toovernarij van het bijgeloof of van de bovennatuurlijke gaven leven dig gehouden en gevoed met onkontro- leerbare histories. En nochtans, wie weet is in der waarheid de astrologe van Hitier niet gevlucht omdat ze inzag dat zijn daden onberekenbare gevolgen gingen hebben, onzinnige gevolgen, onlogische en monsterachtige gevolgen, die noch door het gezond verstand noch door de ziekelijkste verbeelding konden worden voorgespiegeld! Of wie weet heeft de sterrerawichelares haar biezen niet ge pakt uit louteren schrik omdat het nu afgeloopen was met suksessen «e voorspellen en de ster van Hitier. uit haar baan geslingerd en verbleekend, een vaart kreeg, die door geen teles- koop meer bij te houden was? De «groote» profeten van alle tijden hadden immers van die subtiliteiten, waardoor ze aan een te sterke ont nuchtering of een te fatale logenstraf fing wisten te ontkomen. Ze hadden zelfs een methode om zien nooit te vergissen en dl: bestond er eenvoudig in. zich zóó duister uit te drukken.'dat alle eventueele fouten ten laste konden gelegd worden van degenen, die de profetieën interpre teerden of verstaanbaar wilden maken. Door de wet der kontradiktie, die de mensch en steeds in beroering houdt, zijn er altijd minstens twee tegenstrij dige verklaringen voor één geheimzin nigheid. Vandaar dat er altijd één groep is. wier interpretatie der ondui delijke voorspellingen met de feiten klopt. 't Is het sekreet van het sukses van den bijbel. Ieder vindt er zijn gading ln. God is er tezelfdertijd vredesapostel en heer der heerscharen. Wie die waanzinnige taal. diep en duister als de onfeilba-e diepten der verhevenheden van gods wijsheid! - heeft verorberd, weet dat ze door de onbegrensde mogelijkheden van des menschen symboliek steeds in alle eeuwen zal begrepen worden... dank zij degenen, die haar behendig weten te hanteeren of te exploiteeren. Alle profetieën hebben zulks nage noeg met elkander gemeen, of ze ver kondigd werden door heiligen, charla tans. Raspoetlnes of geletterde of onge- lettrde zonderlingen. In het jaar 1503 werd te St-Remy 'n Provence uit een geslacht van Jood- sche notabelen een zekere Michel Ie Notre-Dame geboren, die opgroeide tot magiër, sterrenwichelaar, en zijn naam latiniseerde tot «Nostradamus». Aan de hoven van Hendrik II (wiens dood tengevolge van een steekspel tegen kapitein Montgomery hij voorspeld had!), van Karei IX en van Katharina de Medici genoot hij veel aanzien. Hij was een dezer toekomstlezers van wie nog af en toe gesproken wordt, vooral omdat hij zijn visioenen te boek stelde onder den vorm van kwatrijnen (vier regelige verzen). Hij schreef aldus twaalf boeken: «Les vrayes Centuries et Prophities». Deze meestal politieke voorspellingen loopen tot het jaar 2009 en zijn in zulke duistere taal gesteld, dat de kommentators het er nooit over eens werden, iets wat wellicht de heimelijke bedoeling was van den auteur zelf, die, schrander als hij was, nogal een loopje nemen kan met zijn bijgeloovi- gen tijd. Vermits die voorspellingen ook onzen tijd raken, wordt nu op een en ander weer de aandacht getrokken. Zoo wordt in kwatryn 11-78 geprofe teerd. dat «de eilanden van den groo ten Neptunus (Engeland) in bloed zul len drijven «pour le tardif ramer» wegens het vertraagde roeien, d. i, dé achterlijkheid der vloot. Zal men zulks met veel fantazie en nog meer gceden wil in verband bren gen met de jongste tegenslagen der Britsche vloot? Er is echter nog iet: zonderlinger bij Nostradamus op te merken, daar waar hij in kwatrijn 111-57 duidelijk op ons huidig jaartal zinspeelt. Het vers luidt: Sept fois changer verre? Gent Brit tanique Tainte en sang en deux cents nonante [ons; France? non point! par appuy German nique D'rriës double jon Póle Bashariun. Wat beteekent dit Alles voor de kom mentators? De laatste regel is volgens hen zuiver astrologisch. De drie andere beteeke- nen: de Britsche natie zal binnen 290 jaar van de eerste revolutie af, er zeven andere kennen, waarvan de laatste niet door Frankrijk zal gesteund wor den maar van Duitschen kant zal komen. De eerste revolutie deed zich voof met de onthoofding van Karei I in 1649. De volgende revolutiejaren waren: 1669 (Karei II). 1685 (Jacobus). 1689 (Willem III), 1711 (Tories en Whigs), 1714 (George I). De zevende revolutie zou dus 290 jaar na 1649 komen, t.t.z. in 1939! En Du'tschland heeft er de hand in! Zonder een bepaalden datum te noe men maakte Nostradamus ook gewag van de bloedige zee en «een nieuwe soort van oorlog», die door zekere kom mentators rond het jaar 1940 of 1943 werd gesitueerd. We hebben nu maar af te wachten of die revolutie in Engeland er komen zal, maar het begrip omwenteling ,'s weer zeer rekbaar en wie weet wat Nostradamus eigenlijk heeft willen zeggen? Ben heele ommekeer ln de politiek? De plotse verandering van Chamber lain, die na de zwakke onderhandelaar van Miinchen de vastberaden tegen stander is geworden van Hitier? Er zfjn nog andere voorspellers ge weest van dezelfde soort, doch we kun nen ze natuurlijk hier niet allen aan de beurt laten komen. Interessant is evenwel de profetie van een ouden pat.er uit Polen, die in 1790 werd ópgeteekend door een reUi- ger en in ditzelfde jaar werd uitge geven. Een exemplaar berust in de Univer siteitsbibliotheek te Weenen. De mysterieuze pater voorzag voor de twintigste eeuw: oorlog en sociale omwenteling. «Hoe merkwaardig ook elke eeuw op aarde was. verkondigde hij, de twin tigste zal de merkwaardigste van alle zijn. Ik zie reeds voor mij al het wee, dat in dien tijd de bewoners der aarde treffen zal. Al wat men zich vreeselijks en schrikkelijks kan denken, zal in die eeuw over de menschen komen. In vele landen zullen de prinsen zich tegen hun vader, de burgers tegen de overheden, kinderen tegen hun ouders keeren en geheel het menschengeslacht zal tegen elkander opstaan. Zoo zal het gaan tot in 1938. tot een algemeene oorlog in de geheele wereld, de gansche schepping tot een omwenteling brengen zal.» Zooals men zret zijn de gebeurtenis sen op weg dezen profeet gelijk te geven alhoewel hij zich maar van één jaar over het uitbreken van den oorlog vergiste. Laten we evenwel hopen dat de pater totaal den bal missloeg waar hij het had over de «veralgemeëning» van het konflikt Alsook over den vrede, dien hij maar eerst in 1986 heeft zien opdagen! NICK Waarom lijden aan HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTSEN PIJN DER MAANDSTONDEN als de WONPERBARE BRUINE POEDERS van der Apotheek DE POORTERE. te ST-NIKLAAS-WAAS, U oogenbllk- kelljk zonder schadelijke gevolgen van deze pijnen zullen bevrijden. De doos van 8 poeders 4 frank. De drledubb doos 25 poeders 10 fr. Te verkrijg In alle goede apotheken o* vrachtvry tegen postmandaat Gebruikt ze eens, U zult nooit geen andere meer gebruiken. [mini VERGEET NIET dat elk oogenblik. aan een gevaarlijken draai, aan een kruisweg, oo de baan, u een ongeval kan overkomen voor hetwelk gij verantwoordelijk kunS worden gesteld. t DENKT GIJ aan de geldelijke gevolgen, aan het verlies van dagloon, aan de oneindige bekommeringen die ht te wachten staan, moest gij persoonlijk slachtor worden van een ongeval LUCHTVAARTSQUARE. 31, BRUSSEL mits een Jaarlijksche premie van 55 frank, biedt n een verzekering aan die uw burgerlijke veisntwoorde- lijkheid tegenover derden waarborgt en de ongevallen die u persoonlijk kunnen overkomen dekt, in de volgende voorwaarden BURGERLIJKE VERANTWOORDELIJKHEID Premie van 25 fr. 50.000 fr. voor lichamelijke schade. 10.000 fr. voor stoffelijke schade PERSOONLIJKE VERZEKERING Premie van 30 fr. 20.000 fr. bij doodelijk ongeval. 20.000 fr. bij gebrekkelljkheid. 10 fr. per dag bij tijdelijke onbekwaamheid tot werktal KOOPT DEZE GERUSTSTELLING Beschermt u tegen de get aren die tl bedreigen en onder* schrijft aanstonds een volledige wlelrljdersverzekeiing. ear

Voor Allen | 1939 | | pagina 3