BUITENLANDSCH OVERZICHT De scheikundige oorlog HET BELGISCH VAKVERBOND BLIJFT WAAKZAAM NIEMAND MAG TE KORT HEBBEN! Aanpassing der loonen is noodzakelijk WIELRIJDERS! DE BETREKKELIJKE WAARDE VAN STIKGASSEN ALS AANVALSWAPEN Belangrijke koninklijke besluiten en mededeelingen KOLONIALE LOTERIJ V Turksch pakt een overwinning der Engelsch-Fransche diplomatie Het gestuite Duitsche offensief vervangen door een aanval op de Schotsche kusten De zaak van Finland Von Ribbentrop deelt mede wat de Führer zelf niet gaarne zeggen wil SYNDIKALE KRONIEK Het fortuin-pakket De kans kan met deze zending uwe hoop verwezenlijken POLITIEK WEEK-END 't ROOS KRUIS innimmuun,,,),, LA PREVOYANCE SOCIALE koopt D^dM8^9®I5sbrlrw"mheid tot -2 - Voor Allen 29 Okt. 1939 SlvijdiSyndikalisme-'&uilenlcmd ISMET INONU, voorzitter van de Turksche republ. De onderteekening van het drievoudig pakt tusschen Engeland, Frankrijk en Turkije, werd door gansch de demokratische wereld en in het bijzonder door de geallieer den met een gevoel van verlichting begroet. In Le Popu laire van 21 Oktober wijst Leon Blum erop, dat de Turksche regeering die zich aan de zijde van Engeland en Frankrijk heeft geschaard, deze is van een demokra- danken is, en die zich onder het voorzitterschap van Inonu danken is, en die zich onder het voorzitterschap van Inanu verder ontwikkelt. Turkije heeft ondervonden, dat, om een groote moderne natie te worden, het eerder gediend is met den steun van Engeland en Frankrijk, dan met dezen van het totalitaire Rusland of van het nazi-rijk. Het Turksche pakt herstelt het evenwicht in Zuid-Oosteuropa Griekenland en Roemenie worden er onrechtstreeks door verzekerd tegen Duitsche en Russische ambities. Het drievoudig pakt, schrijft Blum, is bijna hetzelfde als datgene waarvoor Engeland en Frankrijk gedurende maanden geijverd hebben ten opzichte van Jftusland. Een Engelsch-Fransch-Russisch pakt zou het STATU- QUO in het Oosten verzekerd hebben. Nu heeft Duitschland, Polen kunnen overrompelen, wat aanleiding gaf tot den Russischen inval. Moeten wij daaruit besluiten, dat de oorzaak van den oorlog niet alleen te Berlijn maar ook te Moskou te zoeken is Het Duitsche offensief in het Westen werd gestuit; er zal gedurende langen tijd geen sprake zijn van een nieuwen aanval, nu de winter voor de deur staat en hiermede een nog grooter overstroomingsgevaar voor de Duitsche verst erkingswerken. Als tegenwicht voor dezen niet voorzienen tegenslag, heeft de Duitsche luchtvloot een reeks aanvallen op de Engelsche kusten en oorlogsvloot ingezet, totnogtoe ook zonder groot sukses. Weinig schitterend voor de Duitsche wapens, die door Hitler en Göring zoo werden beboft En niets te venvachten vanwege "Rusland Stalin weigerde gewapenden bijstand aan zijn tegenvoet-bondgenootStalin heeft nu werk in China, en het Fransch-Engelsch-Turksch akkoord heeft hem iets groen doen lachen. De Sovjets zijn vredelievend daarom laten zij Duitschland maar liever alleen vechten. Daarom zijn de Duitsche kringen niet te troosten over het afspringen der gesprekken tusschen Molotov en Saradjogloe. Zoo komt het, dat te Berlijn weer gefluisterd wordt over een aanstaande vredesaanbod, dezen keer speciaal gericht tot Frankrijk. Want met Engeland is er niets aan te vangen Engeland blijft de erfvijand. Het gerucht over nieuwe vredesvoorstellen is in tegenstrijd met wat von Ribbentrop te Dantzig verklaarde. (Zie verder). Zooals altijd kan men slechts gissingen maken over wat de nabije toekomst brengen zal; in oorlogstijd is dit de eenige mogelijke, voorzichtige maar dan ook de gemakkelijkste zienswijze. Alles wijst erop dat de Duitsche legerleiding Hitier heeft kunnen over tuigen dat het doorzetten van een offensief in het Westen onzin is, en misschien katastrofale gevolgen zou hebben, rapper en grooter dan die welke gevreesd worden. Hitier denkt nu. dat de oorlog te winnen is door de vernietiging van de Engelsche vloot, en niet door die van het Fransche leger. Engeland's antwoord is klaarindien de Duitsche vliegers voortgaan de Britsche kusten onveilig te maken, zullen de Engelsche vliegers niet aarzelen de Siegfriedlinie en wat daarachter ligt te gaan bestoken. De gesprekken tusschen de Sovjetleiders en de Finsche afgevaardigden vlotten niet. Een week geleden zag het er uit alsof de zaken in der minne gingen geregeld worden, en dat Finland in niets afstand zou moeten doen van zijn onafhankelijkheid en souvereiniteit. De belanglooze inter ventie van Roosevelt en de Stockholmsche konferentie der vier Skandinaafsche staatshoofden waren daar niet vreemd aan. Tot slot van de rekening hebben de Sovjets moeten ondervinden, dat een demokratisch land zich niet zoo gemakkelijk door een totalitaire diplomatie maneu- vreeren laat als de fascistisch getinte naties, b.v. Litauen, Letland en Estland. Deze bevonden zich totnogtoe in de Duitsche invloedsfeer. Deze toestand leverde alle gemakken aan de Russische ambities, die een nieuwen vorm zijn van de vroegere tzaristische vlootpolitiek Op dit oogenblik, dat wij ons overzicht schrijven zijn de Finsche gevol machtigden Paasiviki en pgt. Tanner, minister van Financiën, uit Moskou vertrokken om onderrichtingen van hun regeering te Helsinki te gaan halen. Het feit dat gedelegeerden, die over een onbegrensde volmacht beschikten, hun gouvernement moeten gaan raadplegen, laat ons toe te veronderstellen dat er iets niet klopt. Er bestaat een gegronde twijfel aangaande een gunstig verloop der Russisch-Finsche besprekingen. Wij zijn geneigd te gelooven, dat die voor Finland eerder slechts dan goed zullen uitvallen; want het is een eigenschap der totalitaire regimes onredelijk te zijn. Mogen wij ons vergissen in het voordeel van het Finsche volk, dat aan zijn vrijheid houdt. Dinsdagavond, 24 Oktober, sprak von Ribbentrop voor een vergadering der nazi-partij te Dantzig. Zijn toespraak werd door de Duitsche en ook vreemde zenders over de wereld verspreid. Von Ribbentrop heeft moeten goedpraten wat hij als diplomaticus in de laatste maanden verbroddeld heeft. Hij heeft slechts een enkel en gemakkelijk aan te wenden argument gevonden, n.l. t Engeland alleen heeft schuld aan den oorlog; Chamberlain en zijn kliek vhllen dien voortzetten; zij weigeren de hand die hun door de Duitschers wordt toegestoken. Daarom zal Duitschland voortvechten, tot wanneer de grenzen van het huidige Duitsche rijk stevig zullen gewaarborgd zijn, onder voor behoud van een latere regeling der koloniale expansie. Daarmee weet het Duitsche volk dat het zijn hoop niet moet stellen op den vrede in een nabije toekomst en dat het zich moet sterken in het geloof voor zijn Führer, die Duitschland is; de rest komt vanzelf. Daarmee weet ook het buitenland, dat de Engelsche propaganda een leugen brouwerij is, bedoeld om gansch de wereld aan de imperialistische verzuchtin gen van den doktrinairen reaktionnair Chamberlain te onderwerpen... Pgt. V. TANNFR, Finsch minister van Financiën V. RIBBENTROP, Duitsch minister v. Buit. Zaken PRIJS VAN HET GAS. Een ministerieel rondschrijven aan de gouverneurs gericht bepaalt de prijs van het kolentype, om dan den prijs te kunnen vaststellen tijdens het eerste kwartaal 1940. (Staatsblad v. 21 Oktober, bladzijde 7070). HOOGESCHOOL-ONDERWIJS. Een koninklijk besluit (18 September 1939) legt vast, de herinrichting van het onderwijs voor den wetenschap pelijke ngraad van geneesheer-hygië nist. VLAAMSCHE AKADEMIE. Bij koninklijk besluit van 8 Oktooer, wordt het algemeen reglement opge maakt van de nieuw gestiente Vlaamsche Akademie. BEVOEGDHEID VAN DE KOM MISSIE VOOR MILITAIRE INVA LIDITEITSPENSIOENEN GEDU RENDE DE MOBILISATIE. Bij koninklijk besluit wordt de militaire pensioen- en reformkommissie afge schaft. Alleen de kommissie voor militaire invaliditeitspensioenen, ze telend te Brussel, zal tijdens de mo bilisatie blijven voortwerken. GENEESKUNDIG TOEZICHT op de autobestuurders van openbare autobus- en autocardiensten. Ko ninklijk besluit van 18 Okt. (Staats blad bladzijde 7096). Gedurende de mobilisatie zijn de autobestuur ders van openbare autobus- en auto cardiensten en van diensten van ge meenschappelijk vervoer van perso nen niet verplicht de voorziene jaar- lyksche keuringen te ondergaan. ONLANGS verscheen in het En- gelsch dagblad .Daily Herald een kort maar merkwaardig artikel van Prof. Haldane den man die bekend staat om zijn stout moedigheid by het maken van expe rimenten waarvoor hijzelf als .proef konijn. diende. Dat was namelijk het geval tijdens het onderzoek naar de oorzaken van het vergaan van den Engelschen duikboot .Thetis., Hitler, zoo ving Haldane's arti kel aan, heeft beloofd geen gas te gebruiken, zooals hij beloofde de burgerlijke bevolking niet te bom bardeeren; maar hij zal waarschijn lijk zijn belofte niet houden wat gas aanvallen betreft, indien hij dit noodig acht, juist gelijk hij de an dere belofte niet hield. Ik moet be kennen dat, wanneer hy iets in mijn omgeving wil laten vallen, ik de hoop koester dat het gas zal zijn.. Haldane's zienswijze wordt vry al gemeen door de militaire experten in stikgassen gedeeld. Zij is niet nieuw. Het is ook altijd onze over tuiging geweest dat oorlogsgassen slecht voor afzonderlijke individuen vreeselijke gevolgen kunnen hebben, en dat zij geen massaal wapen zijn, al valt het psychisch effekt bij groo te menschengroepen niet te ontken nen, al is de duur hiervan toch nog gering. De uitslagen der stikgas bombardementen in 1915 tot 1918, en die in Abessynië in 1935 leveren daarvan het bewijs. Verleden jaar werd dit vraagstuk onderzocht door twee militaire ex perten. Ernest Dupuy en G. Hel ding Eliot, in hun interessant boek «Si la guerre éclatait» (Indien de oorlog uitbrak), verschenen bij Payot, Parijs. Ook zij komen tot de konklusie dat het gevaar van oorlogs gassen sterk overdreven wordt. Wat niet zeggen wil dat de noodzakelijk heid van een minimum voorzorgen overbodig is. De waarschijnlijkheid van men- schenvernieling in een bewoonde streek door gassen is tegenwoordig heel wat minder groot dan die door bommen van hetzelfde gewicht. De uitwerking van een bombardement met stikgas is echter meer van aard paniek te verwekken, wat in een aanval een faktor van belang is. Als reeds in gewone omstandig heden een paniek iets vreeselijks is, dan is dit des te meer tijdens een krijgsoperatie. Het is evenwel een vaststaande feit dat, na enkele bom bardementen, de aangevallenen kal mer worden, en den geesel die over hun kwam als een fataliteit gaan aanvaarden. Een belangrijk element in de pas sieve verdediging der burgerbevol king is dan ook de inrichting van een degelijke ordedienst, waarbij moet worden gevoegd dat de gebeur lijk voorziene gasdichte en andere schuilplaatsen zoo moeten worden gebouwd en verspreid dat het gevaar van overrompeling en wanorde wordt uitgeschakeld. Proj. j. b. s. Haldane Het publiek vreest de oorlogsgas sen om verschillende redenen. Groo- tendeels omdat het niet begrijpt wat ze zijn, zoodat zij het meer myste rieus vinden dan springstoffen. Gedeeltelijk ook omdat het bewust is dat zij schrikkelijke gevolgen kunnen hebben by onbeschermde personen, vooral in open lucht; in geval van een gasbombardement zullen de meesten instinktmatig bescherming zoeken in huizen. Daar nu het paniekeffekt gevaar lijker is dan het kwetsend effekt, is het oordeelkundig gereedmaken eener bescherming door middel van gasmaskers, neutraliseermiddelen en gasdichte ruimten, van het grootste psychisch belang. Paniek-zaaiers hebben fantastische geschiedenissen over de oorlogsgas sen verspreid. Enkele jaren geleden heeft dit gedoe den zwendel met gasmaskers, die toen drie en vier maal zoo duur waren als nu, in de hand gewerkt. Die lugubure han- delspubliciteit ging uit van de gas maskerfabrikanten en -verkoopers; deze hebben dan ook schatten ver diend. Er werd verteld dat 1000 kgr. gas honderduizenden menschen konden dooden. Dit zou wel het geval zyn moesten die ongelukkigen opeenge stapeld liggen in een van lucht- ververschingstoestellen niet voor ziene ruimte. Men zal zich nog het ongeval herinneren dat in 1928 te Hamburg voorviel, en waarbij een gashouder met 11 ton phosgeen, het meest giftige der niet blijvende gas sen, aan stukken sprong. Het gas vormde een wolk die over de voor steden van Hamburg rolde en een tiental kilometer verder een tiental personen doodde; 300 andere moes ten naar een ziekenhuis overge bracht worden en werden er gene zen. Toch was niemand gewaar schuwd geworden, en gasmaskers ontbraken volledig. Als e. met gas zal .gewerkt, wor den, dan zal het meer dan waar schijnlijk met yperiet (mosterdgas) Zijn. Daartegen zijn onze gasmaskers bestand. Yperiet, dat eigenlijk geen gas is maar een vloeistof die in een nevel kan verspreid worden, is doc^elyk wanneer het ingeademd wordt. Er werd nooit vastgesteld dat de verwondingen onder den vorm van blaren, hoe pijnlijk ook, ooit den dood tot gevolg hadden. In 1918 was de verhouding 1 doode per 43 aangetasten. Taktisch gezien is het aanvallen met blijvende giftstoffen, b.v. ype riet, eerder nadeelig, want zij belet ten den vooruitgang der linietroe pen. Dupuy en Fielding Eliot zyn dan ook van oordeel dat, indien mo gelijk, eerder gebruik zal gemaakt worden van phosgeen, een gas dat rap vervliegt. Zij wyzen erop dat de scheikundigen nog geen doodelijk en terzelfdertijd blijvend gas ont dekt hebben. De gekende gassen zijn alleen doodelijk wanneer zij in een zeer sterke dichtheid aanwezig zijn. Het zyn trouwens wapens met twee sneden; zij kunnen ook nadee lig worden voor hen die ze gebrui ken. Om werkelijk schadelijk te zijn moeten gassen in formidabele hoe veelheden over bewoonde plaatsen uitgestort worden. Zoo zyn 80 dui zend kgr. noodig om een koncen- tratie van één tienduizendste te be komen op een oppervlakte van 12 vierkante kilometer en voor een laag van 10 meter diepte. Die koncen- tratlc wordt slechts doodelijk na één uur; indien de lucht ingeademd wordt zonder geneutraliseerd te zyn door een antigasmasker. Een gewone hulskamer laat slechts één tiende van het uitgestorte gas naar binnen; en indien de bewoners over een gasmasker beschikken, dan worden van dit tiende slechts 8 dui zendsten ingeademd. Dit is een zoo geringe hoeveelheid dat wij ze ons niet goed kunnen voorstellen. Tot slot van rekening geven we Prof. Haldane volkomen gelijk wan neer hij zegt, dat hy een gasaanval verkiest boven een bombardement met houwitsers en brisantbommen. Indien men ons zeggen moest .Hier is een anti-gasmasker en een stalen helm; gij kunt slechts een van beiden krijgen; kies», dan zouden wij den stalen helm nemen. Dit sluit niet uit dat wij ons naderhand ook tegen gassen zouden zoeken te be schermen HET Belgisch Vakverbond heeft, vanaf het begin van de inter nationale krisis, de belangen van al zijn aangeslotenen ver dedigd. Het heeft talrijke voetstap pen bij de regeering aangewend, en geen enkele poging onverlet gelaten om verbeteringen te bekomen voor de arbeiders. Samen met de socialisti sche ministers, heeft het oplossingen gevonden voor verschillende vraag stukken, die aanleiding hadden gege ven tot moeilijkheden. Het B. V. V. heeft geen groote ruchtbaarheid aan zyn stelselmatige aktie gegeven. Maar zijn nationaal komiteit, dat Dinsdag Jl. vergaderde, heeft besloten het publiek, en na tuurlijk in de eerste plaats de arbei dersklasse, op de hoogte te stellen van zyn bemoeiingen en hun uitsla gen. Korneel Mertens, zyn algemeene sekretaris, heeft het op zich genomen uitvoerig verslag uit te brengen over deze bemoeiingen. Uit zyn uiteenzetting ls gebleken, dat het B. V. V. geen enkele kate- MUTUALITEITEN. Het kon. besluit van 18 Oktober 1939 wijzigt de regeling van het verleeney der staatstoelagen aan de erkende mu tualiteiten. Het ministerie van Nationale Voorlichting deelt mede Het Bestuur van Posteryen meent andermaal de aandacht van het pu bliek te moeten vestigen op de nood- zakelykheid een klaar en volledig adres te vermelden op de poststuk ken voor de militairen bestemd, en alle afkortingen te vermyden welke te vaak onjuist, gebrekkig of weinig leesbaar zyn. De adressen moeten vermelden a) den naam en de voornamen; b) den graad; c) het korps, de Inrichting of een dienst; d) de eenheid; e) de melding Belgisch Leger te Velde; f) desgewenscht het nummer van het militair postkantoor. De voorwerpen bestemd voor mili tairen, die zich bevinden in kazer nen, hospitalen, of die deel uitma ken van vaste instellingen of dien sten, moeten het adres van die in richting vermelden, in stede van «Belgisch Leger te Velde». Voorbeelden van adressen Den heer Camille MAHIEUX Soldaat Wielrijderseskadron der 5e Divisie. Belgisch Leger te Velde Militair Postkantoor Nr. 12. Den heer Louis DUBOIS Militair Hospitaal te Brussel. De afzenders moeten nonondzake- lyk op hun zendingen hun naam en adres aanduiden, teneinde het moge lijk te maken de poststukken, welke aan de geadresseerden niet mochten kunnen worden besteld, zonder ver wijl naar de afzenders terug te zen den. Ruim 500 brieven dienen dage lijks naar het kantoor der onbestel bare stukken gezonden om te wor den geopend, omdat de afzenders dier stukken nalieten hun adres op de keerzijde te vermelden. VOOR DE OORLOGSINVALI DEN. Er wordt de burgerlyke oor- (Zie vervolg onderaan volg. kolom). Voeg in de mate van uw vermogen, by het pakje dat U aan onze soldaten zendt, een biljet of een vijfde DER 10e SCHIJF 1939 van de 14 logsinvaliden, die een rente genieten uit hoofde van minstens 25% invali diteit, herinnerd, dat de witte kaart waarvan zij houder zijn, en waarbij hun 50% vermindering wordt ver leend op de normale prijzen der spoorwegbiljetten, slechts geldig is tot 31 December 1939. De belanghebbenden worden drin gend verzocht een nieuwe fotografie te laten geworden aan den heer mi nister van Financiën, Diensten van Burgerlijke Oorlogsslachtoffers, 14, Wetstraat, te Brussel. De achterblijvers stellen zich er aan bloot de nieuwe kaart voor net vijfjarig tijdperk 1940-1944 niet bij tijd te ontvangen. GRAAN VOOR BELGIE. Het ministerie van Bevoorrading meldt dat meer dan 100.000 ton uitheem- sche tarwe sedert 1 Oktober te Ant werpen zijn binnengekomen. Deze hoeveelheden vertegenwoor digen de normale behoeften voor een tijdperk van 6 weken. Daaruit vloeit voort, dat de vei- ligheidsvoorraden, waarin dezer da gen een bres werd gemaakt, weldra tot hun normaal peil zullen worden teruggebracht. gorie arbeiders heeft verwaarloosd en dat het is opgekomen voor de belan gen van de arbeidersorganisaties. Het heeft met klem gesprotesteerd, toen de diensten van de werkloosheid werden overgebracht van het Minis terie van Arbeid, waarbij zy logischer wyze hoorden, naar het Ministerie van Bevoorrading. De heer Delfosse, de kristen minis ter van Bevoorrading, heeft een groo te ontevredenheid veroorzaakt in de kringen van de arbeidersbeweging, door zijn besluitwet van 26 Augus tus. Deze besluitwet had voor doei het toestaan van afwijkingen van de achturen wet te vergemakkelyken, waar het ging voor werken voor de landsverdediging. In feite, kon be doelde wet, aan de hand van de be sluitwet van den heer Delfosse, als geschorst worden beschouwd. Ver schillende werkgevers meenden reeds, dat het oogenblik was aangebroken om den aohturendag op te doeken. Gelukkig heeft Balthazar, de so cialistische minister van Arbeid, met krachtige hand ingegrepen, nadat hy overleg had gepleegd met de verte genwoordigers van de Vakbeweging. Hy heeft afwijkingen, die reeds wa ren toegestaan, ongedaan gemaakt. Hy heeft het toestaan van eventueele nieuwe afwykingen afhahkelyk ge maakt van een reeks voorwaarden het voorafgaandelijk beroep op de werkloozen van het betrokken be drijf; het akkoord van de vakbonden; het betalen van het byloon van 25 procent vanaf het negende uur. De vakbeweging kreeg geen vol doende vertegenwoordiging in de kommissies, gelast met de bevoorra ding. alhoewel het Vakverbond, bij het begin van de internationale kri sis, aan den eersten minister Pierlot had verklaard zich ten dienste van het land te stellen. Er werd heftig, en herhaaldelijk, geprotesteerd. Het B. V. V. houdt een oog in het zeil, waar het gaat om de verdediging van de werkloozen. De heer Delfosse heeft wel verklaard, dat niets tegen de werkloozen zal worden onderno men, maar de kampanje van zekere pers bewijst dat de vakbeweging op de bres moet blijven. Het B. V. V. heeft aangedrongen opdat de win- tersteun aan de werkloozen met in gang van I November zou worden be taald. Het is niet onverschillig gebleven voor het lot van de gemobiliseerden en hun gezinsleden. Het heeft talryke voetstappen ondernomen met het oog op de vrywaring van hun belangen als mutualisten en van hun rechten in het vooruitzicht van hun pension- neering, op de handhaving van hun recht od betaald verlof, op de verhoo- vergoeding en op de rechtvaardige verdeeling van de paketten van den soldaat. Het B. V. V. heeft zoo pas het eerste nummer uitgegeven van een bulletin, waarin inlichtingen voorko men omtrent alle wettelijke bepalin gen in verband met de mobilisatie en den huidigen toestand. Alle vak- vereenigingen zullen door dit bulle tin worden voorgelicht over de vraag stukken, die van belang zyn voor hun gemobiliseerde leden. De grensarbeiders, die zoo zwaar werden getroffen door de waardeda ling van den Franschen frank, de beperking van de arbeidsmogelykhe- den en de lasten, die drukken op de loonen van diegenen, die in Frankryk hun kost moeten gaan verdienen, werden niet vergeten. Het B. V. V. heeft aangedrongen op maatregelen, waarbij htm voldoende bestaansmid delen zouden worden verzekerd. Het heeft zich aangesloten bij de eischen van de Intersyndikale van de openbare diensten. Enkele werkgevers hebben gepoogd misbruik te maken van den huidigen toestand, om de vrijheid van vereeni- ging van hun arbeiders aan banden Soudan, minister van Justitie, aange drongen opdat zou worden ingegre pen waar deze grondwetteiyke vry- heid niet wordt geëerbiedigd. De werkgevers mogen hun personeel niet verplichten deel uit te maken van da patroonskassen. Ook de kwestie van de loonsover- eenkomsten en van het indekscyfer der kleinhandelsprijzen is niet voor bijgegaan aan de aandacht van onze vakbeweging. Men weet dat de h. Sap, minister van Ekonomische Zaken, in de Ka merkommissies heeft gesproken van een soort oorlogs-indeks. Bij de bere kening van dit laatste, zouden een se rie waren worden uitgeschakeld, die niet meer op de markt zouden wor den gevonden. Deze verklaring heeft argwaan ge wekt in de vakbeweging, daar het in dex-cijfer ten grondslag ligt aan de wijzigingen van de loonen, voorzien bij de bestaande loonsovereenkoms- ten. Het nationaal komiteit van het B. V. V. staat er op, dat deze over eenkomsten onaangetast blyven. In afwachting dat het probleem van het indeks-cijfer definitief word gesteld, eischt de vakbeweging dat dit indeks- cijfer in elk geval op objektieve wyze zou worden berekend. Op voorstel van Balthazar, zal de kwestie van de oudersdomspensioenen voor de gemobiliseerden worden gere geld. De arbeiders en werkgevers zul te leggen. Het B. V. V. heeft bij len voor een deel tusschenkomen in de bijdrage van de opgeroepen dienst plichtigen, maar in ruil daarvoor, zal een by pensioen worden voorzien. Het gaat hier om een kwestie van breed- opgevatte solidariteit. Uit dit beknopt overzicht blijkt, dat het B. V. V. geen enkel van de vele belangen, die hem zyn toever trouwd, uit het oog verliest. Zyn nationaal komiteit heeft be sloten dikwyls te vergaderen, om de vele sociale problemen te onderzoe ken, die in dezen beroerden en kom mervollen tyd opryzen. Het zal Dins dag a. s. opnieuw bijeenkomen. Het B. V. V. bewijst door zijn on verdroten aktie, dat zijn aangeslote nen vertrouwen mogen hebben. Het staat paraat voor de verdediging van hun belangen, waar en wanneer ook. O. D. S. Vóór een paar dagen kon men in «De Volksgazet» ret vers.ag lezen van een vergauer.ng i ar gepensionneerden, gehouden m een der gemeenten van Groot-Antwerpen. De vergadering was beiego geworden door net bestuur van den «Bond der ouderaomsgepensionneeruen» en in het versiag der by eenkomst werd gezega dat minstens ?o t. h. der .eden aanwe zig waren. Dergeiyke bo«.den» testaan oo.: nog elders, we weten dat ie Gent, byv. pgt. Vergeylen op dit gebied groote diensten oewees en voor-.-xer nog doet. Niettemin blyi't net een waarheid dat het een bedroevend iets .s te moeten denken dat wanneer trbeiders de 65 jaar bereikt hebben, nog de ver- plicnting neDoen zien te vereenige i om voor hun pe.angen op te komen. Men heeft dan gansch syn teven ge werkt, men worat 65 jaur, men zou moeten aanspraax kunnen maken op een rustigen ouaen dag en om het toch maar een beetje beter te hebben is men verplicht om stryd den harden stryd cm het bestaan voort te zetten Pgt. Van Hecke heeft er reeds in «Vooruit» op gewezen, dat we voor grauwe dagen zunen komen te staan. Grauwe bittere dagen, maar wat zaï net lot worden van de duizenden oude gewezen werklieden, die het karig ouderdomspensioen hebben als eenig bestaansmiddel Wat beteekent 3 200 Ir. per jaar voor een gezin? Wat beteekent 2.100 ir. per jaar voor een L.eenstaanae? Dit pensioen oe teekend e voor de groo te massa der gepeusionneerden sparen en scharrelen van den eersten dag van 't jaar om rond te komen, om juist genoeg te hebos.n om z.ch de hoogst noodige voeding ai n te schaffen. Maar wat zal nun toestand morgen zyn? ue levensduurte stijgt geweldig. De woeker viert ree-ls hoogty, maar het is nog maar een begin. Er worden pogingen aangewend om hen te helpen. Kam. Jauniaux doet voorstellen; kam. Balthazar onderzoekt ze en verklaart zuh bereid al te doen wat in zyn macht is, maar verbetering wil in dit geval zeggen; de pensioenen verhoogen en van waar zaï het geld ko. men? Men stelt voor dat dë nog aan he* werk zynde arbeiders em verhoogde storting zouden doen. Wij twyfelen er niet aan dat de overgroo.e massa der arbeiders akkoord zyn za.. Maar, de patroons zoucèn ook meer moeten storten en daartoe ontbreekt het hen aan goeden wil. Zonder hun medewerking zal het nochtans niet gaan, matr zy worden by hun weerstand geholpen door ai wat reaktionnair is. Men kan ae ouajes toch niet prys geven aan den noi.ger. wat er is moet toch verdeeld worden opdat niemand zou te kort hebben. Dit lykt logisch en rechtvaardig. Maar zoo vatten ae anderen het niet op. Voor hen zyn de ouden van dagen van geenerlei waarde, nist meer bruifc. baar, niet meer geschikt om winst voor hen te maken. Waarom zouden zij zich dan over de oudjes ontfermen? En toch moet ei iets op gevonden worden. Laat onze ministers hun uiter ste best doen, laat hen met overreding te werk gaan, zoolang dit helpen kan, maar dat ze niet vergeten dat de ge- syndikeerde aroeic.ers desnoods toen ook nog kunnen meepraten. Men zegt, dat al'es moet gedaan wor den om de moraa: der to daten hoog te houden. Goed zoo! Maar wat zouden de soldaten doen als hun gezegd wordt dat thuis vader en moedtr honger lij den? Ook dat mogen onze ministers niet vergeten aan te wenden als middel oiu Gutt en konsoorctn tot meer mensche- lyke gevoelens ,e brengen ROEFFEL. DE ingetreden Europeesche oor logstoestand heeft als van zelf sprekend allerhande bezorgdhe den en bekommeringen op den voorgrond doen treden. Daaronder komt vooral het levens vraagstuk sterk tot uiting. Dit slaat niet alleen op het zelfbe houd van den mensch als dusdanig om van alle oorlogs- en vernielingsgevaren bevryd te blyven; maar dit slaat ook op het levensonderhoud van den enke ling en van het gezin. De menschen, inzonder de arbei ders, zyn beangstigd om het vraag stuk, te weten: Of zy morgen nog over het noodige inkomen zullen beschik ken om aan de eerste levensnood wendigheden te voldoen, om in het onderhoud van het gezin te voorzien. Immers, de loonsinkomsten liggen ten grondslag van gansch het arbei dershuishouden. Neemt dit gedeelteiyk weg of ontrekt dit volledig, en daaf valt gansch de ekonomie van het arbeidersgezin in duigen, wordt het een chaotische toe stand, en is men het verval naby. Men zal goed doen de gedachte van zich af te werpen die nochtans in sommige middens heerschen zou de internationale verwikkelingen als een welkome gelegenheid aan te wenden tot het doen van een aanval op de sociale verwezenlyking, de ar beidswetgeving en den loontoestand. stand. Het is geen oogenblik om de arbei ders nog meer op den proef te stellen en ze nog harder op den kom te doen bijten. Het is al erg genoeg zoo. An dere moeilijkheden en verwikkelingen moeten er niet meer bykomen; en wan neer men op een algemeene krachts inspanning en medewerking rekenen wil. dan moet men niet beginnen met hetgene het meest onwelkom is bij de arbeidersbevolking, te weten het ach terhouden van de loonen, of het niet aanpassen dezer aan de vereischten van het leven. Niets werkt zoozeer demoraliseerend op den mensch dan te moeten vaststel len dat men hem het weinige ontzeg- zen of onttrekken wil dat hij noch tans van doen heeft om in zyn levens onderhoud en in zyn bestaansmoge- lykheid te voorzien. Hier juist, willen we waarschuwen tegen elke betrachting va.i dien aard. En de patroons mogen het zich voor gezegd houden dat de arbeiders niet zinnens zijn zich bij zulke pogingen neer te leggen, Zelfs dan niet, wan neer men tot het uitvoeren van zyn booze inzichten schutting gaat zoeken achter het ministerie van Landsverde diging. Terwijl de patroons winsten zouden maken en profijten zouden optrekken, zouden zy de arbeiders het wat meer aan den lyve doen voelen dat zy van een zekere overmacht misbruik kun nen maken. Indien er ooit van een kompensa- tie, voor offers die moeten gebracht worden, zou dienen gesproken te wor den dan is het wel in de omstandighe den welke zich nu voordoen. Er is geen enkel arbeidersgezin dat niet op gevoelige wijze door mobilisa tie, werkloosheid, ol anderen nasleep is getroffen. Welnu, indien men de geslagen wonden niet bloediger wil maken, doch veeleer heelen wil, dan moet men beginnen in de patroons middens met redelyk te zijn. Dan moet men elke kontraktueele loonsregeling stipt volgen, dan moet men vervroegde aanpassingen in voege brengen, dan moet men de levensduurtebyslagen stipt naleven, dan moet men recjelylc zyn bij het uitkeeren der loonen. Dit is er dus verre van af, de ver hoogingen voortspruitende uit de toe nemende levensduurte niet op den ge stelden termyn uit te betalen. Wij zyn erop gesteld, aanspraak te maken op een zekere inschikkelijkheid waarvan de patroons thans getuigenis dienen af te leggen. Zooniet dragen z. de verantwoordelijkheid van de ge volgen die eruit zouden kunnen voort spruiten. Indien men een zekere noodzake- lyke en onmisbare verstandhouding wil bewaren, dan moet men inschikke lijk en redelyk zijn, en niet vergeten aan de arbeiders een loon toe te ken nen dat zy vandoen hebben om be- hoorlyk van te leven. In deze kan de regeering ook een gebaar doen, door erop te letten dat de arbeiders de staatsdiensten en de openbare besturen voorbeeldig worden betaald, en bij hare bemoeiingen in de privaatnijverheid er nadruk op te leggen dat aan de arbeiders een dege lijk loon moet toegekend worden. Van hunnen kant zullen de arbei ders alles in 't werk hebben te stel len om dan een gepast en krachtda dig optreden te verzekeren dat hun loonen niet ten achter blyven. Door scherp toe te zien, taktvol op te treden, verstanddig te handelen, slagen wy erin een loonpeil te behou den dat als redelyk kan genoemd wor den. J. DE CONINOK. Waarom ïyden aan HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATREX ZENUWKOORTSEN PIJN DER MAANDSTONDEN als de WONPERBARE BRUINE POEDERS van der Apotheek DE POORTERE. le ST-NIKLAAS-WAAS, U oogenbltk- kelljk zonder schadelijke gevolgen van deze pijnen zullen bevrijden De doos van 8 poeders 4 frank. De drledubb. doos 25 poeders 10 fr. Te verkryg. In alia goede apotheken of vrachtvry tegen postmandaat. Gebruikt ze eena. U zult nooit geen andere meer gebruiken. V »ÏIEI dai e,lk oogenblik. aan een gevaarlijke» draal, aan een kruisweg, op de baan, u een ongeval wordener£e°steld T°°r hetwelk SU verantwooraeiyk kunS DENvan daelooan KfIdellJke volgen. aan het Terllea oneindige bekommeringen die i* worden van eenZgeTaTf 8U Persoonl«k slachtofle, LUCHTVAARTSQUARE. 31, BRUSSEL mits een jaarlljksche premie van 55 frank biedt j ?r7tkerlng aan die uw burgerlijke veisntwoordJ- lljkheid tegenover derden waarborgt en de ongeval: m Persoonlijk kunnen overkomen dekt in ae volgende voorwaarden m ae PremY<f~'van'*25 fVrf KANTWOORDELI-'K HE'D in lr' voor lichamelijke schade. 000 fr- voor Stoffelijke schade PERSOONLIJKE VERZEKERING ITemie van ia fr M rr- £8 dOQ<leIyk ongeval 20.000 fr. bij gebrekkelijkheldv 62 r X x

Voor Allen | 1939 | | pagina 2