I Geeraardsbergen NIN O V E BONTE AVOND EREMBODEGEM DENDERLEEUW HOFSTAPE St. Lievens-Haufem Zottegem Herzele HAELÏIRÏ Nieuwerkerken V olksboekerij De Verbroedering In onze cinema ROUWBE TOOGING RADIOHULP 1) Orkest: Fantasie op «Sneeuwwitje», muz. Churchill, bew. Salabert. 2) American Step, stepdans door Johnny en Freddy. 3) Liesjes Feestdag, door de tooneelgroep H. Heyermans. 4) Orkest: Wals: «Liefdegeheim», muziek, Gauvin, bew. Salabert. 5) Spreekbeurt door Alfons Berghman, schepen. 6) Johnny zingt Hollandsche schlagers. 7) Orkest: «Gavotte», muz. Paul Lincke, bew. Salabert. 8) «Follons the Fleet», stepdans door Johnny, Freddy en partners. Dit feest wordt gegeven ten voordeele van het Pakket van den Soldaat en de noodlijdenden. Toegangsprijs 5, 3 en 2 fr. A.S. DE ROODE BAL Bibliotheek He, Peet, handen af Hofstade Overlijden VAN ALLES WAT Aan al de aangesloten leden onzer organisatie Steunt het Pakket van den Soldaat Een politiek van verdraagzaamheid dient gevoerd Onze goede vriend Schollaert licht ons in Ambassadeurs gezanten en konsuls DE KWALITEIT VAN IVOOR HANGT AF VAN HET VOEDEL DER OLIFANTEN KAMERAAD, i 5 - Voor Allen - 29 Okt. 1939 ARRONDISSEMENT AALST X x (Om uit te knippen) 2de lijst Justus Van Maurik. 101 Oude Kennisens. 102 Met z'n Achten. 103. Verspreide Novellen. j' 04. Burgerluidjes. 105 Amsterdam bij dag en nacht. Rosalie en Virginie Loveling. 10P Novellen. 107 Novellen. 108. Novelllen. 109 Jonggezellenleven. Iode Baeckelmans. 110. Menschel). 111 Menschen. 112 Mijnheer Snepvangers le d. 113. Mijnheer Snepvangers 2e I Ernest Claes. 114. De Witte. 115. De Witte. lid. De Fanfare de St. JansvricO- den. 1'7 De Fanfare de St. Jansvrien den. 118 Oharelken Dop. 110 Kiki. 12(1. Wannes Raps. 221. Oorlogsnovellen. 122 Bei uns in Deutschland. 123. Sichemsche Novellen. 121. Het leven van Herman Coyne. Helix Timmermans. 120.Het Kindeke Jezus in Vlaan deren. 12ti. De Pastoor uit den bloeienden Wijngaard. 137. Zilveren verpoozingen. ï'dward Vermeulen. Uil De Blieckaerts. 129. De Blieckaerts. 130. Mietie Mandemalmr. 131. Pee Vlaminck, wijf en jongen. 132. De Pauwenschreeuw. 133. De Dieperik. 134. Her wording. 135. Pee Vlaeminck in 't ouderlijk nest. 136. Grepen uit het dierenleven. Mevrouw Courtmans. 137. Rosa van den Boschkant 1e d. 138. Rosa van den Boschkant 2c d. 139. De Zoon van den Molenaar. 140. Anna de Bloemenmaagd. 141. Karei Kleppermans. 142 Karei Kleppermans. 143. De Zwarte Hoeve. 144. Nicolette, le deel. 145 Nicolette. 2e deel. 146. Een zaakwaarnemer. 147. Het rad der Portuin, le dee,. 148. Het rad der Fortuin, 2e deel. 149. Christina van Oosterwei, le n 150. Christina van Oosterwei, 2e d. 151. De Hut van Tante Clara. 152. De Gezegende Akker. 153. Eens is genoeg. 154. Het rad der Fortuin, le deel. 255. Het rad der Fortuin, 2e deel. 156. Het geschenk van den jag/r. 157 Zoo zijn er veel. August Snieders. 158. Arme Julia. 159. Hoe men burgemeester word*. 160. Op den Toren. 161. Amanda. 162. Bij de boeren. 103. Dokter Marcus. 164. De Scheerslijper. 165. Naröa. l'"<6. Op de pijnbank. 167. Zonder God. 168. De Dorpspastoor. Victor Hugo. 169. Regenboog. Opdebeeck. 170. Bloemekens van den VI aam- schen Rozelaar. R. Herremans. 173. De Roos van Jericho. 174. De President van het heilig wiel. Anceele. 175. Voor 't volk geofferd. W. St. Reimont. 176. Dj Boeren. 177. Vertellingen in den donkeren wirter. 178. Brusselcche Krabbels. 179. Het huisje bij de dennen. 180. Geertje, le deel. 181. Geertje, 2e deel. 182. De Last.le deel. 183. De Last, 2e deel. 184. De Last, le deel. 185. De Last, 2e deel. H. Teirlinek. 186. Johan Dox. Job Steynen 187. Geschiedenissen. 188. Vroolijke verhalen. Fr. Vanden Wyngaard, 189. De Lift. Paul Kenis. 190. Het dagboek van Lieven De Myttenaere. 191. De Lokkende Wereld. S. M. De Verbroedering Aan de kaarters Een groot aantal deelnemers hebben verleden Zondag reeds de eerste roede gespeeld. De achterblijvers moeten zich haasten, want op Zondag 29 Ok tober te 10 uur 's avonds, zal de eerste ror.de gesloten worden. Voor onze prijzen raadplege men et en onze uithangbrieven. De prijskamp is kosteloos. Het beheer. Club der vriendjes van Moeder Sarov Door onvoorziene omstandigheden kon onze vergadering van Zondag niet doorgaan. We roepen u dan op, beste cluble den voor toekomenden Zondag te 11 uur in het Volkshuis. We zijn er van overtuigd dat ge allen op post zult zijn. Meisjes, ook u ver wachten we. EEN CLUBLID. S.V.V. Kindervakantie Foto's, die nog niet werden afge haald. kunnen bekomen worden bij M. Patteet. Wijngaardstraat 14, op Zondag 28 October, van 3 tot 6 uur. MARIA. Plaatselijk comité voor het pakket voor den soldaat De Gseraardsbergsche bevolking welke gekend is voor haar solidariteit heeft eens te meer bewezen, dat zulks voor haar geen ijdel woord is. Het stemde ons vreugdevol wanneer we vernamen dat c!e inschrijvingslijsten voor «het pak van den soldaat» de 12.000 fr. nabij komen. Die milde bereidwilligheid der be volking stelt het comité in de gelegen heid aan elk der opgeroepenen onzer stad een pakje te bezorgen. Hoe zullen de pakjes bedeeld wor den? Ten einde ale verzendingskosten ie vermijden en om de volledigste zeker heid te hebben dat de pakjes onbe schadigd aan den soldaat zullen over handigd worden, heeft het comité be sloten dat elk pakje op een bepaalde plaats zal mogen afgehaald worden. Zoo zullen we het genoegen smaken in vele middens terzelfdertijd ook wat steun te verleenen. Er is immers geen enkele moeder, geen enkele vrouw, hoe onvermogend ze ook is, welke het over haar hart kan krijgen, haar soldaat zonder pakje te laten vertrekken. Al wordt er daar door soms ontbering in het huisgezin geleden. Onze soldaat zal ditmaal, dank zy de vrijgevigheid der medeburgers, het genoegen smaken een versnapering "e ontvangen en met zijn kameraden :e kunnen deelen, zonder dat zijn familie zich er iets moet voor onthouden. CLAES MATHILDE Dez.. week vragen wij uw bijzondere aandacht voor de film «De Citadel». Wal is de «Citadel»? Het is de Ucel van em boek, handelend over de groote stiijdviaag, waar tegenover de genses- heere- zich bevinden. Als jonge man- ren komen ze uit de universiteit, zij kr-nnen een beroep, maar hun opleiding gar hur ook een opdracht. Hun taak is het menschen die ziek zijn, die lij den, te helpen. Hoe zullen ze dit doen en hoe zullen ze hun brood verdienen? Er zrn twee manieren om het beroep vat geneesheer uit te voeren. Zij kun nen de zieken uitbuiten, hen involgen den kwakzalver uithangen en rijk wor den. Ze kunnen oprecht blijven tegen over zichzelf en hun zieken; ze kun- r.pn st ijd leveren tegen de kwakzalvers cn armoe lijden. De Citadel behandelt zoo'n geval. Het is een der schoonste boeken van c'e jongste jaren. Metro zorgde er voor aat he; een der meesbzeggende films •,v: rd fl?i laatste produktie. Eemeöer moet deze film gaan zien vooral ae mutualisten moeten minst°ns een vtrtooning bijwonen. Zie de film, lees het boek. Als tweede film vertoonen we ook een hoofdfilm met de kleine wonde~- lmaap Bobby Breen. Deze week twee volksvertooningen. Zie onzen bijzonderen strooibrief. Zooals ieder jaar houdt de partij bij gelegenheid van Allerheiligen op Woensdag 1 November a.s., een rouw betooging naar het kerkhof, om er de graven van onze afgestorven medeleden en bloedverwanten te bezoeken. Tot deze plechtigheid, die grootscli wezen moet, worden alle partijleden uitgenoodigd. Door onze deelneming moeten wij het bewys geven de over- leden strijdmakkers niet te hebben ver geten, doch steeds een eerbiedige her innering aan hen te hebben bewaard B:jeenkomst aan het lokaal De Reddingte 2 1/2 uur. Bloemen en kronen mogen mede gedragen worden. HET PARTIJBESTUUR. Komiteit ter hulpverleening aan de gemobiliseerden Het schepenenkollege in overleg met het verbond der Ninoolsche oudstry- ders en het voorloopig komiteit tot hulpverleening aan de opgerepenen van Ninove en hun familieleden, maakt bekend, dat bedoeld komiteit officieel erkend werd door het ge meentebestuur en onder het patronaat van het schepenenkollege allerhande feestelijkheden en geldinzamelingen houden zal met het doel hulp en steun te verleenen aan het werk «Koningin Elisabethfonds» en steun aan de ge- mibiliseerden en hun families van Ninove. Het eerste feest ten bate van boven genoemd werd zal doorgaan in de zaal Roxy, op Zondag 29 October, te 7 1/2 uur. Een talrijke opkomst wordt ver wacht. Kaarten zullen ten huize wor den aangeboden. In cinema De Redding Week na week worden met de groot- re regelmatigheid de beste films in c-nze kinema vertoond. Deze week is het nogmaals een suk- ttsprogramma. Het bestaat uit: 1) Proefpiloot, een film in 12 deelen met Clark Gab!e Spencer Tracy en Myrna Loy in de bj zenderste rollen. Verder wordt nog ge geven een kleine film over het leven eer wilde dieren; een klucht met de kleine bengels van Metro en een ge kleurde teekenfilm van Walt Disney. Ter gelegenheid van AllerheiligeY bijs onder programma met Douglas Fairbanks junior en Laurel en Hardy. Lees in dit blad, onder Geeraarcis- bfrgen. het nieuws over het program ma van aanstaande week. Bijzondere oproep tot de leden onzer Tooneel. en Jeugdgroepeering Beide groepeeringen woraen uitge noodigd tot de bijzondere vergadering, welke gehouden wordt heden Zondag voormiddag, te 10 uur. Dagorde Medewerking aan het werk tot hulpverleening aan de opgeroepe nen van Ninove. Dagorde Regeling van een eerste feest. Burgerlijke Stand OVER/ JJDEN. Maria Mac! ie- hnckx 63 j. echtg. Frans Hellinckx. Hunneghemstraat. Repareert uw radio l»U u thul* GUST D E VO S Gcntscbestr.37, Geeraardsberjjen Verhuring van pick-up voor café 106 Op Zondag, 12 November, te 17 uur, in het lokaal, m.m.v. de tooneelgroep Herman Heyermans en de keurgroep Johnny, Freddy en partners. Begeleidingsorkest uit Aalst. PROGRAMMA: Poos Kaarten te bekomen in het lokaal Voor het klaasfeest der schoolkindet en Gezien de bijzondere gebeurtenissen besloot onze soc. scnooloond een bui tengewone krachtsinspanning te vra gen aan al de vrienden van het otf. onoerwys om ons toe te laten het Klaasfeest der scnoolkinderen in eere te kunnen houden. Meer dan vroeger zal door de schoolgaande jeugd net ontvangen van het klaasgeschenk vreugde en genot schenken en ook veie ouders genoegen doen. Elkeen brenge bij wat hy kan, zelfs de kleinste gift zal met denzelfden dank ontvangen worden. Teekent in op de inschrijvingslijsten. SOC. SCHOOLBOND. m Op Zondag 22 October speelden we onze eerste match der noodkompetitie van den sektor Dendervallei, en dit tegen «Roode Sportkring Aalst», of de ploeg die het meest te duchten zal zijn met het oog op de eindklasseering. Ondanks we met 5 reserven dienden op te treden, wisten onze jongens een 1—1-uitslag af te dwingen, aïdus een pnut veroverend tegen de sterke Aals- tenaars. Door het feit dat we zooveel reservespelers diende op te stellen, liep in den beginne de voorlyn nogal mank; zij verbeterde gaandeweg, met als uitblinker Arys Isidoor. Halflijn en backs waren goed, met als groote uit blinker der verdediging, onzen jongen veelbelovenden keeper. Onze talrijk opgekomen supporters en partygenooten spaarden dan ook hun aanmoedigingen niet en zullen aan deze match veel genoegen gehad hebben en zullen ook met belangstel ling het verder verloop der kampioen schappen volgen. In nog grooter getal zullen zij op komen om onze jongens aan te moedi gen en moreel te steunen, om zoo doende mede te werken aan de groot wording van onze arbeiderssportgroep. Kameraden-supporters en partijge- nooten, wij geven van nu af reeds rendez-vous voor Zondag 5 November op ons terrein om de match Ninove— Ath te komen bijwonen. P.S. Belanghebbende dame deed een prachtige gift aan onzen voetbalbond waarvoor onzen besten en oprechten dank. Pakket van den soldaat De moeders of vrouwen van de ge- mobiliseerden, die Ingeschreven waren voor een pakket», mogen het komen afhalen in den winkel. HET BESTUUR. Gemeentelijk komiteit voor steun aan gemobiliseerden Vrouwen of meisjes, die wat brei- of naaiwerk op zich willen nemen ten voordeele onze gemobiliseerde jongens, wenden zich tot gezellin Louise De Bruyn, Statiestraat. Zoo zijn ze In het bourgeoisblad «La Libre Bel- gique» lazen we in één nummer een artikel tegen de wferkloozen, een arti kel voor verlenging van den arbeids duur in de mijnen, een artikel tegen de overdreven staatsuitgaven, een artikel van een heele kolom om te bewijzen dat de soldaten te veel vleesch krijgen en, natuurlijk, een artikel tegen de voorgenomen taks op de oor logswinsten. Zoo zijn ze We herinneren er aan dat de biblio theek open is 's Zaterdags van 7 tot 8 uur. Enkele kameraden hebben het boek. 4at ze in leen hebben gekregen, nog niet teruggebracht. Zë gelieven dit Za terdag te doen om andere kameraden voldoening te kunnen schenken. Voor de spooragenten We vernemen uit goede bron, dat er van nieuwjaar af een nieuw stelsel van dienstvrijkaarten gaat in voege gesteld worden. Meerdere uitleg toe komende week. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Van Varenbergh Willy, z. v. Joseph. Van Durme Christine, d. v. Adolf. HUWELIJKSAFKONDIGINGEN.— Dierick.x Leopold en Alice Brey- naart, Liedeker.te Kosteloos dienstbetoon Kameraad Guiliaume Le Nauw Se nator en Burgemeester, houdt régel- matig zyn Zitdag oen eersten Woensdag en den derden Zondag de. maand. Wie raad noodig heeft, komt op dia vastgestelde dagen van 9 tot 11 uur naar het Volksnuis, Grocnlaan Her zele. Peet was eens op bezoek in ons lo kaal met of tegen zyn goesting; :n ieder geval kan ceze w.namoten het moeilijk kroppen, dat er ,;i 31. L. Hau tem een socialistisch lokaal is en hij zegt dat het meet verawynen. Ongelukkig voor Pee; is het mis vallen (zy nebben daar geen paar-; noodigj. Wie is Peet? Een witloofliandelaar. die evengoed oij Sociai.sten witlooi koopt als by anderen; als hij mai. kan geld verdienen op t zweet va.j een ander, gelijs welke politieke mee ning ze hebben, Maar een socialistisch 'okaal kan hy niet dulden. Spijtig voor hem! Maai' we zijn er binnen en Peet krygt ons hier niet buite.i, dat weze hem ge zegd. Men vertelt meer over Peet, Als hi; iemand noodig hteft, vraagt hij naa; werkloozen cue gaan stempelen, om hen niet veel te moeten betaien. Maal ais dezen weigeren, or.uat net nun niet toegelaten .s, ze.t men aat ny ze aanklaagt. Zoo kreeg een van onzt leden die werkte en nie; stempeit, den kontroieur van den Wermoozenaienst Door wie hy aangeklaagu is, weten niet; maar vermoedens wegen zwaar op Peet. Peet, jongen, gc moogt lee ren verdraagzaam woocn, emieaer neeft een tegenvalletje in zyn leven. Het verbittert maar zeer als men het zelf in de hand werkt. Wat zoudt ge zeggen, moesten w; in den omtrek oij ai de Socialistische gaan, waar ge jaarlijks witloof koopi en de;cn moesten vragen, het aan onze handelaars te verxoopen? Ge zoudt zexer bru.len, zooa s in den tyd dat ge by de Leeuwkens waart. Nu zyv gy van ae party aer Katho lieken, die menschen moeten wat ver draagzamer zyn. Wy geven u den raadmaak ai.een uat uwe nana-ji goed gaat, en iaat eenieders meening naar lust; traent iemano op menschè- lyke manier te cvertuigvn; wy doe i ait ook. Verlies niet uit i.et oog dat de men schen wat beter ontwikkeld zyn dan vroeger en dus beter weien voor hu._ Delangen te strijden, en i iet meer ge diend zijn met uiloagenae manieae.. en dwang. Eenle Ier is cry. En daarom roepen wij: Hé, Peet, uw handen a/: Moerenhout. Wij vernemen Let overlijden van Dc Backer Frans, vader van onzen goeden partijgenoot en strijder De Backer Jan. Wij aanschouwen hec als onzen plicht aan onz?.i kameraad Jan en aan gansch zijn familie onze oprechte deelneming uit te drukken in den rouw die hen trefc. De Socialistische Groepen. Wij verwittigen den heer schepen van Openbare vVerken maatregelen te willen nemen voor de afwatering van een deel der Van ue Maeiestraat, beg.n Ninoofschen Steenweg. Er moet daar een rooster bijge'egd worden voor een degelijke riolee.'ing. Nu staat ganscn de straat onder water bij grooten re gen. Wanneer komt nu de Groenewe. aan de beurt? Het wordt noog tijd, dat hier iets mee gedaan wordt Er zijn putten n deze straat, dat men er zien Kan m wegsteken. Waarop wacht de heer schepen van Openbare Werken om aeze straat te doen in orde totngen? De gemeenteraad nam nierover reeds lang een oesiissing. En de moderniseering van het schoolgebouw m ae Burgstraat? De gemeente KoMat aeze geoouwer. van den Heer pastoor. De Heer Van Potteibergn DleeK daar veel beiang in .e stellen. Het mag niii zijn aat au, werk ,p de lange baan ge schoven wordt e- enmin ais de nieu we school voor ae Kieisuaat en Rec- schebeek. De huishuurkwestie woidt een heei probleem. Men kan het ge-u niet doen betalen of niet doen verhuizen, waarvan net hoofd by het ie^tr is. Van aen andev»-n kant is de huis huur niet kwytgescholden. Wat te doen? Er zijn eigenaars die van hun huis- huur leven moeten. Er zijn eigenaars, waarbij dit niet het geval is. Niets betaien, dat lost ae zaak nie °P. Een overeenkomst is' ce beste op lossing. Men moet toc.h ook weten, dat de huisgezinnen, wi'.r man oy 't leger is, in moeilijke kondities leven moeten. Een verminden r.g van cie huishuur ware eene schooue geste voor somm,- gen. Wij vestigen er nogmaals de aan dacht op, dat de eigenaars van huizen, die geen café of winkel houden, kun nen 25 ten honderd vermindering be komen op hun grondbelasting, mi.s een aanvraag re ooen. A.s men een maal die aanvraag doet wordt de grondbelasting aan jaarlijks vermin derd met 25 ten Londero. Wie hier belang in stelt Kin die aanvraag ko men doen, alle Zaterdagen, van 3 tot 4 uur namiddag, ii. 't Volkshuis. Het laatst belastingsbiijet dient meeg bracht. Bemoeien zij z ch in ae labrie-r Bosteels, zooals men deze firma ge woonlijk noemt, ook met ae Zieken oonden? Naar men ons verzekerd zouden sommige werksters schriftelijk moeten aangeven bjj wc ken Ziekenbond zr aangesloten zijn. Maar dat is ongehoord Wij onderzoeken die gevallen. A:s dat waar is zuden wij wel aan de hoo gere overheid het dossier overmaken om rechterlijk .n e grijpen. Men weef dat het streng - t' boden dwang op de mutualiteiten uit te oefenen Algemeene bestuursvergadering Heden Zondag, K oktober, te 3 uur. in 't Volkshuis wordt er ten algemeen bestuursvergadering gehouden. Dagorde: gemeentepolitiek, pakker van den soldaat, onze groepeeringen Wat het blad A.B.C. uitbetaalt Erembodegem moet 15000 kgr. haver leveren voor het leger. Dat is betrekKO.'ijk veel, daar er hier niet veel groote boeren wonen. De v;er- deeling voor het leveren van dezen ha ver is dan ook moeilijk. Iedereen te vreden stellen ;s een lastig iets. Naar het schijnt zal de haver betaald wor den aan 90 frank ae 100 kgr. Waarde Vrienden. Op Woensdag 1 November Allerhe5- ligen), nemen wij met al onze groepeo- ingen deel aan de jaarlijksche rouw- betoogirig naar het kerkhof, om de gra ven van onze afgestorven medeleden cu bloedverwanten te gaan bezoeken. Dez- plechtigheid moet grootsch zijn Door uw deelneming aan dezen optocht moet gy het bewijs geven, de overleden ctrijdmakkers niet te hebben vergeten maar er een goede herinnering van te b.'ijven bewaren. Daarom doen wij een beroep op a' cr.ze aangeslotenen, zoo talryk mogelijk deel te nemen aan deze rouwbetooginz. Wij vergaderen in het Volkshui i te 10 1/4 uur, om in groep onze aangewe zen p aat: in te nemen in de betooging Dus, kameraden, ons aller plichc is op te slappen in de betooging, achter enze 'laggén. wij rekenen op een tal rijke opkomst. Het bestuur. Waarde medeleden, Tn deze moeilijke tijden is het nood zakelijk dat wy elkander steunen en helper De socialistische vakbond en zieken bond van Zottegem en omliggende, ze tel Volkshuis, Nieuwstraat, heeft reeds op aidocnde wijze bewezen, bij aen strijd «oor lotsverbetering van de wer kende klasse altijd behulpzaam te sim en waardeerende inlichtingen te geveii Opnieuw moet er geholpen worden! Velen onzer leden zijn opnieuw on der de wapens geroepen, om onze on afhankelijkheid en onzijdigheid te be waren. Doch velen kunnen niets of wein:g van huis uit bekomen; het hoofd var het gezin of de steun van 't huis is v.-eg. Om in de mate van het mogelijke te helpen, richt het bestuur der federatie van socialistische vakbonden en zie kenbond een warmen oproep tot zijn i- den die nog niet onder soldatendienst zijn, mede te helpen om regelmatig e?n pakje van onze leden te sturen in naam onzer federatie. Daa' toe kunnen wij overgaan als elk lid vrijwillig een bijzondere wekelijs- ;che bijdrage van 0.50 fr. zou willen stelten, wat zou gekontroleerd worden c nor het federaal bestuur. Wij zijn overtuigd dat ieder lid zal willen medehelpen aan het opbeurend werk voor onze leden, zoodoende wat verzaenting brengende in het lot onzer soldaten. Om oen wagen aan het rollen fe tiengen stuurde de federatie een ea sts «pakje voor den soldaat» op de al geheel kosten der federatie. (steurt!! En hoog de solidariteit! Namens de federatie van soc. vakbonden en ziekenbond. De sekretarissen, Leon Lefevre. Fred. Mangeleer. N. B. Reeds talrijke brieven en kaar ten van onze gemobiliseerde leden kwa men in de fe-deratie van vakbonden en ziekenbond toe. om ons te bedanken er de tevredenheid onzer jongens ute t: drukken voor het reeds ontvangen pakje. Onze kameraad Frans De Schrijver, waarvan ge de foto hier ziet, verloor een oog ten gevolge van een ongeval. Hij las A. B. C. en was dus ver zekerd. Frans trok van het blad A.B.C 4.000 frank. Partijgenooten. leest het blad A. B. C.. het aangenaamste, het beste. Het geeft u de beste verzekering. Burgerlijke Stand OVERLIJDENS. Hamerijck Jan- Laptis'. 80 j., landbouwer. Ten Bosch 14. GEBOORTEN Eulaerts Francois. Leuvestraat 102!b. De Schrijver Etienne Hoogeweg 71. De Wever Roger Heuvel 45a. Wij bespralcen in ons vorig nummer de circulaire van de katholieke vrou wen om het pakket van den soldaat te steunen. Een oproep in naam van alle vrou- vengroepeeringen, maar die alleen van de katholieke vrouwenorganisatie uit ging. Het is bedroevend als men zulke taktiek ziet in deze benarde tijden. Waarom niet korrekter zijn Waarom altijd die achterbaksche doenwijze Tellen dan die andere vrouwenorga nisaties niet Mogen andere vrouwen niet mee werken aan dat prachtig en edel werk Er zou, vooral in deze tijden, meer verdraagzaamheid moeten zijn. Verdraagzaamheid is een eerste noodzakelijkheid. Het is dit als enke ling, als partij en als samenleving. Men moet niet altyd het monopool trachten te bezitten van liefdadigheid en zoo meer. Maar wij weten het het is die arme katholieke middens ingeworteld. Een haal het er uit Dat wil toch niet zeggen, dat wij altijd moeten zwijgen. Wij zullen die geniepige manieren aan den schand paal spijkeren. Onze allerbeste vriend Schollaert, die op Edinvelde nog het kommunis- tisch lokaal openhoudt, zegt ons dat de kommunistische partij op Nieuwer- kerken niet meer bestaat. Wij zitten hier nog wel met den heer Valere Mertens, kommunistisch raadslid; maar of de heer Valere daar nog zal bijblijven, is een andere kwes tie. De kommunisten kunnen hier geen drie menschen meer bijeenkrijgen, zegt Schollaert. Ik laat ze nog binnen, zegt hij, omdat men toch niemand in den regen mag laten staan, Ik heb met die sukkels nog medelijden. Van dat waschhuis, dat de heer Valère Mertens voorstelde in den ge meenteraad, is nog niet in huis van gekomen. Onne vrouwe waren er reeds mee ingenomen, gaat Schollaert voort, omdat ze het nu zouden gemakkelijk hebben. Tot hun combinaisons toe zouden wekelijks in dat groot wasch huis een wreef krijgen. En de heer Valère Mertens, na maanden, weet er nog niets van. 't Is onhebbelijk, 't is niet serieus, 't is .gewild gelogen, het is geen korrekt handelen. De kommunisten zouden best doen eens een algemeene vergadering te houden voor de vrouwen. De heer Jef Van Extergem mag dan ook ko men om den heer Mertens een riem onder het hart te steken. Uit Vilvoorde werd ons gevraagd een artikel te geven over het ver schil tussclien eer. amoassadeschap, een gezantschap en een consulaat. Wij doen dit langs den weg van onze wekelijksche magazine-pagina Elk wat Wils Wij zijn overtuigd dat vele lezers zich hieraan zullen interesseer en, vooral in den huidigen tijd, waar men bijna niels meer te lezen krijgt dan berichten over diploma tieke besprekingen... en kuiperijen. Wij beginnen met den algemeenen term GEZANT. Een GEZANT is een openbaar am- tenaar, die door een souvereinen staat als vertegenwoordiger van zijn belangen, voorzien van een geloofs brief en de »treischte volmacht, naar een buitenlandsche mogend heid afgevaardigd wordt. Men kent twee groote groepen: de buitenge- gewone gezanten, gezonden voor bijzondere gevallen, b.v. het sluiten van verdragen, troonsbestijgingen, vorstenhuwelijken, begrafenissen, enz. en de gewone of vaste gezan ten. De regeling van Weenen (1815) en Aken (1818) is uitdrukkelijk of stilzwijgend door alle staten aange nomen en maakt thans deel uit van het internationale recht. De hoofden van gezantschappen zijn in vier klassen verdeeld De hoosste klasse is die der AMBASSA DEURS. De ambassadeur vertegenwoordigt volledig het staatshoofd. Op één lyn met hem staat de pauselijke legaat en nuntius. Voor den oorlog 1914- 18 waren, volgens het reglement van Weenen van 1815, en het nrotokol van Aken van 1818, slechts de groo te mogendheden gerechtigd ambas sadeurs aan te stellen. Sindsdien zijn ook enkele andere landen daar toe overgegaan. Een zeer belangrij ke taak der ambassade is vooral nu, naast de waarneming der belan gen van het land dat zij vertegen woordigen, zich op de hoogte te houden van de binnenlandsche toe standen en de internationale betrek kingen van den staat waar zij ge vestigd zijn, en hun bevindingen aan hun regeenng over te maken. De tweede klasse omvat de GE WONE GEZANTEN, meestal bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister genoemd. Praktisch is er niet veel verschil met de ambassa deurs; deze hebben een voorrang en kunnen op geen enkel bil'"onder voor recht aanspraak maken. Tot de derde klasse behooren de MINISTERS RESIDENTEN. Deze worden gezonden door de staatshoofden, zijn bii hen geakkre- diteerd en kunnen audiëntie bij hen verkrijgen. Tot de vierde klasse re kent men de ZAAKGELASTIGDEN. Deze worden niet bij het staats hoofd geakkrediteerd, maar by den minister van buitenlandsche zaken. Tot het gezantschap behooren het huisgezin en het gevolg van den ge zant. dat naar omstandigheden se kretarissen, raden, een archivaris, een tolk, kommiezen enz. omvat. Gezanten gemeten, behalve de hun als vertegenwoordigers van vreemde mogendheden toekomende eerbewij zen, verschillende voorrechten om hun taak te vergemakkelijken en hen te beschermer tegen inmenging in hun zaken exterritorialiteit) Ten slotte iets over de konsuls. De konsuls in de meeste landen hebben geen diplomatieke bevoegd beden en ook niet de voorrechten der diplomaten; in sommive landen echter is dit wel het geval. In het algemeen geschiedt dit in landen, waar het van minder belang is. een gezantschap te houden, doch waar mede het vaas wenscheliik is in eenige diplomatieke betrekking te staan. De konsulaire ambteraren kunnen hun amibt pas aanvaarden, nadat zij door de regeering zyn er kend en toegelaten. In sommige landen oefenen de konsuls rechtsmacht uit over de onderdanen en beschermelingen. De konsuls moeten de belangen van har del. nijverheid, landbouw en scheepvaart behartigen van het land dat zij vertegenwoordigen. Zij moeten hieromtrent geregeld rapoor- ten en berichten indienen. Fen voorname taak der konsuls is het beschermen va.a hunne andgenooten binnen den krmg hunner bemoeiin gen. Het gebeurt wel rens dat een am bassade door een konsuiaat vervan gen wordt. Dit is het geval wanneer de diplomatieke betrekkingen tus- schen twee landen verbroken wor den. zonder dat daarom de vreemde lingen een of ander land moeten verlaten. In een in oorlog ziinden staat wordt aan een konsul. die ge woonlijk een neutraal land vertegen woordigt. de taak opgedragen de be langen van de onderhoorigen van den vijandelijken staat waar te ne men. P. Het ivoor ontleent zyn hoofdwaar de aan ziin duurzaamheid en zijn be werkbaarheid Een zachte kwaliteit is veel geschikter voor de bewerking en om die reden veel kostbaarder. Men heeft nu vastgesteld, dat het ras of de afkomst van den olifant (Afrika of Azië) nauwelijks een rol speelt. Daarentegen hebben vrucht bare streken met veel water, waar dan ook overvloedig voedsel van goede hoedanigheid vooi den olifant groeit, het ontstaan van zachter ivoor ten gevolge. Moet de olifant in onvruchtbare streken zijn voedsel zoeken, dan is het ivoor gewoonlijk hard. Het kostbaarste ivoor komt van Oeganda, aan den Oostelijke oever van het Albert-meer, in Oost-Afrika. Trouwens, ook het voedsel van den mensch is van grooten invloed op de kwaliteit van zijn tanden cn kiezen, hetgeen by... kiespijn bijzonder dui delijk tot uiting komt. geef qw blad na lezing aan een andersdenkende te lezen

Voor Allen | 1939 | | pagina 5