EIKELS ALS VOEDSEL MORGEN WIEDER KRIEG i iim m i en de toepassing van de kunstmatige ademhaling SCHAAKRUBRIEK Cercle Brugge houdt vol lets over reddingszwemmen door LUDWIG BAUER w Eendracht Aalst beheerscht den toestand in Oost-Vlaanderen DUIVENRUBRIEK w *9 99 AAAAAaaaaaaaaa DUIVEN GEBRUIKT ALS FOTOGRAFEN /I Hier, neem n AKKERTJE Ga naar bed en neem er vanmiddag en vanavond nog een". Dat rillerige, grieperige gevoel en die koorts zullen dan verdwijnen. Dadelijk voelt Gij U beter en tien tegen één, staat gij morgen weer op frisch en gezond. "AKKERTJES" bedwingen zoo'n opkomenden griep aanval in één nacht en weren 't dreigend gevaar af! PROBLEEM NR 275 AANDACHT OPLOSSING NR 273 RANGSCHIKKING mm - mm a l WRIGIEYS EEN BLUNDER KNAPT U OP Y DE VRIJDENKER 6 - Voor Allen - 29 Okt. 1939 ARBEIDERSSPORT In ons vorig nummer gaven wij onze lezers benevens een korte inleiding over ons onderwerp, de noodige aan- wijzigingen om in het 1ste geval «aan klamping aan de beide polsen» met suisses op te treden. Het is van zelf sprekend dat men bij noodaakelijk op treden geen oogenblik mag talmen om den drenkeling ter hulp te komen, went ieder tijdsverloop is in die om standigheid van het kostbaarste goed, die vaak over het leven van den dren keling kan beslissen; voeg daarbij dat het oneindig veel gemakkelijker en tevens minder gevaarlijker is, hulp te bieden wanneer men den drenkeling nog ziet, dan wanneer men ver plicht is, hem onder water te gaan zoeken. Hoe begeeft zich een redder te water Vooraleer men tot het 2de geval van aanklamping komt lijkt het mij bepaald niet overbodig, eens voorafgaandelijk na te gaan, hoe de redder zich het best te water begeeft, want dit is even eens een faktor van belang waarmee rekening dient gehouden te worden, altyd om de grootst mogelijke kansen van redding doeltreffend te maken. Er zjjn 3 manieren om in het water te komen. a) aanstonds zwemmend; bl recht standig springend; cj duikend. Welke van deze drie manieren te verkiezen is, hangt heelemaal af van de bekendheid van den redder met de plaats. Is het water b.v. tamelijk diep en weet de redder dat hij geen kruid, steenen of andere voorwerpen te vree zen heeft, dan kan er gerust duikend te water gegaan worden. Heeft hij echter die verzekering niet, dan zal hu voorzichtigheidshalve handelen, door op de voeten te springen in ieder geval is lang onder water blijven af te raden. Als de redding nochtans moet ge beuren in een vaart of rivier waarvan de oppervlakte niet veel lager is dan den boord, waar men hinderpalen vreest, dient men van eerst al zwem mend aan te vangen. In geval de redder eerst en vooral een plaats moet oversteken waar kruid groeit, dan is het sterk aan te bevelen geen over- drevene arm- en beenbewegingen te maken. Hier geldt het vooral zoo hori zontaal mogelijk en met korte be wegingen te zwemmen. Bij aldien de drenkeling soms door den stroom wordt medegevoerd dient men altijd vóór hem, en nooit achter hem te water te gaan. TWEEDE GEVAL De aanklamping gebeurt rond den hals Deze manier van aanklamping zou zelfs de beste en de geoefendste zwemmer in kwade, zelfs in levensgevaarlijke omstandigheden brengen, indien hij niet de wijze van losmaken voldoende kent. Ziehier uit welke toepassing de bevrijdingsgreep bestaat: Bij de aanklamping haalt men aanstonds flink en diep adem, dit om eventueel en desnoods bereid te zijn eenige stonden onder water te kunnen blijven; men treedt zeer krachtig water en buigt zich over den drenkeling; men legt onmiddellijk de eene hand in zijn rug juist boven de lenden, de andere hand drukt met de handpalm op zijn kin, terwijl men met twee vingers de neusvleugels stevig toenijpt duwt men met eenig geweld zijn hoofd achterover tot wanneer het hoofd onder water komt. Als nu deze voornoemde onderrichtingen goed en snel uitgevoerd worden zal de drenkelinggezien zijn neus gesloten is, onvermijdelijk zijn mond moeten openen om adem te halen, en zal als dusdanig voor gevolg hebben dat het water er onmiddellijk indringt. Om nu zijn gelaat van de hand des redders te bevrijden, laat hij dezes hals los en brengt de handen naar zijn eigen gelaat, en dit is nu het beoogde doel en gewenscht oogenblik om den drenkeling van zich af te duwen, dezes handen te grijpen en hem op den rug te keeren. In het volgend artikel zullen wij de 3de manier van aanklamping behande len, met als inleiding «Be Drenkeling en Hoe brengt men een drenkeling aan de oppervlakten. (Vervolgt) P. D. M. Dr. Brunner schreef destijds daar over in de W. Br. Z. Hij verwittigde de liefhebbers de eikels niet te verza melen vóór de volledige rijpheid, dus eerst nadat ze vanzelfs afgevallen zijn. Hij raadde aan de nog groene eikels te verwijderen daar deze licht beschim melen en daardoor gevaarlijk worden. De eikels laten drogen in volle lucht, wijd open gespreid. Verkeerd is het ze te willen bewaren in zakken, manden of kisten ze beschimmelen of ze kie men. In het begin worden slechts een paar eikels per dag gegeven, tot de beesten eraan gewoon zijn vooreerst de schel pen verwijderen daar deze geen voe dende bestanddeelen schijnen te bezit ten en nutteloos de maag vermoeien. Enkel deze van hun schelpen ontdoen die men als voedsel geven wil. Eens gepeld wordt de eikel in stukjes ge sneden, ter grootte van een duiven- boon, en seffens toegediend. Het is verkeerd ze eerst te willen drogen daar de duiven die bruin geworden stukjes liever niet pikken. Eikels zijn daarenboven een goed voer in kweek en vliegtijd de eier dooier is rooder wat ten goede blijkt te komen aan de jongskens. Anderen blijven ervan geven 's Zo- mt rs, 10 o/o, of beweren er zieke dui ven mee te kunen genezen door des noods stukken eikels op te steken. Zelfs hebben wij wel eens hooren ge wagen van duiven welke slecht vlogen vóór eikelvoeding en sterk na een win ter op eikels. Bij onze Oosterburen is het gebruik van eikels voor duiven zoo doorgedron gen dat speciale molentjes om ze te breken in den handel gebracht werden in den fameuzen inflatietijd Een kwestie van gewoonte en de or ven te kunen laten honger lijden gedurende enkele dagen, wat nog kan dienen als een gezondheidskuur. Als ze andere granen krijgen, die zij gewoon zyn, komen ze niet aan de eikels, zie maar hoe ze dan de gerst laten liggen. Daarom zouden we maar hever niet met eikels beginnen in ruitijd en ze bewaren tot na nieuwjaar 't is dan ook dat wilde duiven er op bestaan, weinig anders meer te vinden zijnde. De eikels zijn dan ook droger, beter. Bij de ontleding van eikals werden enkel suiker vastgesteld alsmede een zekere hoeveelheid looizuur, wat ons misschien het meest aanbelangt omdat het meermaals gebleken is dat looizuur, in natuurlijken staat, hier de gezondheid der duiven bevorderd. Im mers, daarom werd vroege" weieens gemalen eikenschors als strooisel op het hok aanbevolen. Voegen wij er nog aan toe dat vol gens Dr. Brunner de voedende waarde van eikels op 70 o/o kan geschat wor den tegen 67 o/o voor wiksen. «De Duif» voegt erbij In de eerste tijden van de melkerjj gaven hier en kelen zelfs eikelenthee, een paar keer per week, als drinken, een handsvol op 3 a 4 liter water afgekookt. En verder: Hoewel eenige duivers ln Duitschland goed speelden met duiven, die bijna niets anders kregen dan eikels' wordt deze voeding meest voor den winter gehouden en dan nog als toe- maat. Als we ons goed herinneren dan gaf A. Engels van Kolscheid, bij Aken. een uitstekend speler, tot 60 o/o eikels in den winter, met de rest tarwe. Over eikels schreef confrater Magis ter in «De Vlaamsche Duif» 't vol gt nde Niet zelden ook gebeurt het, dat mel kers hun duiven een afdrijvingsmidde! toedienen, waar wel het tegenoverge stelde dient aangewend te worden. In dm loop van dezen Zomer maakte een liefhebber my zijn beklag, dat zijn jonge duiven zoo waterachtig afgingen en diensvolgens zoo licht en slap in hun vleesch kwamen. Op aanraden van een apotheker had hij ze herhaaldelijk gepurgeerd, hetgeen, in stede van be ternis, niets bracht dan vercigenis der kwaal. Ik verschafte hem enkele droge eikels met verzoek, 's morgens en 's avonds enkele stukjes ervan aan zijn vogels op te steken. Na twee, drie da gen was de buikloop gedaan, er kwam stilaan meer levenskracht .n de beest jes, die thans op ander voedsel werden gesteld, aangezien de vermoedelijke oorzaak van den afgang aan het eten gelegen was en alles kwam op zijn effen. Zooals men ziet is buikloop ge nezen door purgeeren niet altijd evan gelie en past hierbij weieens een andere remedie. Het «Tijdschrift der Pharmaceuti- sche Specialiteiten» uit Frankrijk, heeft het volgende gepubliceerd De rol van reisduiven beperkt zich niet alleen meer tot het gewone over brengen van berichten De duiven kunnen ook dienst doen ais fotogra- ren, rol waarvan de belangrijkheid niet nader dient omschreven. In tijd van oorlog is dat van een gewichtig belang en zulks zal wel iedereen be grijpen. Welnu, weet ge dat men c.eze uitvin ding te danken heeft aan een buiten- landschen apotheker, nameiyk Dokter J. Neubronner? Het is inoerdaad hij, die de fotografie bij middel van reis duiven heeft uitgevonden. Gevestigd te Cromberg, in 't Noorden van Duitschland, had hjj net gedacht opgevat en uitgevoerd om een leve- ringsdienst tusschen het Sanatorium van Falkenstein en zijn huis in te richten. De voorschriften der genees- heeren werden hem bezorgd door dui ven en wanneer deze voorscliriften niet meer wogen dan 75 grammen, dan wa ren het duiven, die ze aan het Sana torium bestelden. Het ging geruimen tijd goed, doch er is geen visch zonder graten en het gebeurde al we! eens dat sommige dui ven teruglkeerden na uren afwezig heid. Waar bleven die duh'cn 't Is om dit te weten dat Dr. Neu bronner zijn duiven van verkleinde fototoestellen voorzag, toestellen, die enkel in werking kwamen na zekeren tijd. Zoo kreeg hij juiste inlichtingen en aanduidingen waar zijn duiven ver toefden. Jarenlang moest hij echter zoeken om een snelwerkend apparaat samen te stellen, dat op éénzelfde viucht acht tot tien zichtjes nemen kon. Dit ap paraat werd geregeld door een klein uurwerk dat achtereenvolgens de ge voelige fotoplaten voorbracht en deze dan op bepaalde tijden belichtte, dus fotografeerde. De grootste toestellen, dis door Dr. Neubronner vervaardigd werden waren 8 centimeter hoog, lang en breed en wogen niet meer dan 75 grammen, het maximumgewicht dat een duif op afstanden van minder dan 150 km. vervoeren kan. De fotografie door middel van dui ven, te danken aan het vernuft van een apotheker, heeft in vele landen aantrek gevonden en men heeft er zich dapper op toegelegd om er de noodige verbeteringen aan toe te bren gen. Dat alles bewijst nogmaals van wat nut onze reisduiven zijn en daarom mogen wij, liefhebbers, aandringen op dat er meer zou gedaan worden tot hunne bescherming. CARLOS. ONDER een vreesaanjagenden titel verscheen in het begin van 1932, dus meer dan ze ven volle jaren geleden, de F'ransche vertaling van het werk van Ludwig Bauer: La guerre est pour demain het boek, dat den hul digen oorlog als onvermijdelijk voor zag is dus van gisteren niet en de schrijver bekent dat een dusdanige voorspelling gewaagd en overdreven moet hebben gebleken. Had hij zich echter maar in deze voorspelling be drogen! Nu we echter in de branding staan, lijkt het ons niet van belang ont bloot, even na te gaan op welke ar gumenten Bauer steunde, en te kon- stateeren dat deze argumenten in derdaad meetelden. Hij tracht na- tuuurlijk de verantwoordelijkheden te verdeelen. Hij tracht ook de zoo gezegde fouten van Frankrijk en En geland in een helder licht te plaat sen, en al nemen we aan dat de po litiek van een Clemenceau of van een Tardieu niet van aard was tot een verzoening der volkeren te leiden, toch mogen we niet uit het oog verliezen dat Duitschland, dat vier jaar lang Europa in al de wee- en van den oorlog had gedompeld, na de nederlaag er onoverkomelijk de logische gevolgtrekkingen uit zou moeten halen. Overigens, waren de Duitschers verslagen, ze hadden evenwel niets van hun hoogmoed, hun trotsch en hun pretentie verlo ren. En Bauer schrijft in een voor woord gedagteekend Lugano, Augustus 1931» Het doel dat Duitschland nastreeft kan slechts door oorlog worden bereikt. Alles laat voorzien dat Duitschland dien oorlog niet voeren kan en hem nog minder kan winnen.» Dit is duidelijk, meenen we. Wel nu, deze profetische woorden zijn de inleiding van een uitgebreid werk waarin de schrijver zijn thesis verdedigt. Het is onmogelijk in het bestek van deze korte studie in bij zonderheden te treden. Nochtans zouden we er onze lezers willen toe aansporen, iets meer erover te willen weten en even zelf het boek in han den te nemen. De schrijver brengt hulde aan de pogingen van Herriot, en van Mac- donald om in den Statenbond tot een volkenverzoening te komen. Maar om vrede te sluiten moet men getweeën zijn en roept Bauer uit Niemand is zoo naïef te den ken dat Staline (hij reeds!) Mus solini of Hugenberg werkelijk de ont wapening zouden eischen uit liefde voor den vrede!» Inderdaad, niets is gemakkelijker dan bij een verslagen volk den lust tot weerwraak aan te wakkeren. Dat hebben diegenen het best begrepen, die wisten hoe gemakkelijk men een dusdanig gevoel kan uitbuiten en misbruiken. Voor gewetenlooze de magogen was niets gemakkelijker. Alles heeft er toe bijgedragen om een oorlogspsychose by het Duit- sche volk te scheppen de schul den, de bewapening, de staatsaan slagen, de diktatuur, de rassenhaat, de klassentegenstellingen, de woede AKKERTJES Ongeëvenaard door hun snelle afleidende en koorts- werende werking bij aandoeningen zooals Griep. Kou, SpieiTpijn, Rheumatiek, Lumbago, Lendenpijn en dadelijk pijnstillende werking bij Hoofdpijn, Tand- en Kiespijn, Vrouwenpijnen, Zenuwpijnen, Migraine, enz. Let op dit AKKER -merk X Het in óók goed om altijd "AKKERTJES" op kantoor te hebben I "AKKERTJES" zijn volmaakt zuiver en onschadelijk voor het hart, de maag en de nieren. Per doos van 12 stuks Ir. 9.50. Per doos van 6 stuks fr. 5.-. - Verkrijgbaar bij alle Apothekers. l|l||H| IIIIIIH Hill ill i i| IHIMI Hifi illll i il'IMI ■BII—l—■llllll 147 WIT: n KIb7, Dh3, Le8, Pc5, pion -14 en e4 (6 st.) ZWART: 7 Kf6, Pb 6en c7, pion d5, d6, e6, el, f2, g3 g5 en g7 6 (11 st.) Dit probleem was bedoeld 5, als bweezet en heeft als sleutelzet Kc6, tempodwang. Dit probleem is aanvan kelijk zeer mooi, nochtans, als Zwart goed tegenspeelt, kan hy het «mat in twee zetten» verydelen. 1 Dit probleem heeft boven dien een onmogelyke posi- ti°. Eerste maag. Wat moet zwart spTen om het mat te verijdelen? Tweede vraag. Welke Is de onmo gelijke positie, en toaarom is zij onmo gelijk? Op ieder vraag mag men maar één antwoord geven, en aan ieder goed antiwoord worden twee punten toege kend. Sleutelzet: Lg2e4! Dreigt PxP. ZWART WIT 1. PxP+ Le4—d3+ mat 2. P«5+ Te3d3+ mat 3. PxT+ Pdfib5 mat 4. Pd2+ Pc4+ mat 5. Ke5 PxP of Pf7 mat Alle meesters zyn het eens om dit het beste kruisschaakprobleem te noe men dat ooit werd gekomponeerd. De sleutel, die gansch het thema be- heersoht, ontpent het zwarte paara dat aldus gelegenheid krijgt den witten koning schaak te bieden; hy schept daarenboven nog een vlucht/veld: Ke5. De vier varianten door deze krui> schaken bekomen zyn als zoovele ster ren waarvan de scherpe antwoorden aanleiding geven tot zelfblok en zelf- penning, allen strategisch op een eent tooverachtige manier saamgeweven. Het eerste, tweede en derde getal is respektieveiyk van het le, 2e en 3e probleem. 1. FRANS BEECIKMAN 17 17 7 p. 2. A_ De Meulenaer 16 16 7 p. 3. R. De Nève 17 17 4 p. 4. R. Eeckhout 15 16 6 p. 5. Blikschen 6. L. De Backer 7. H. Beyst 8. E. Dobbelaere 9. A. De Baetselier 10. P. Baert lObis A. Jaquemljn 12. Oh. Broeckx 13. B. Geers 14. Huyghe 17 14 5 p. 12 16 7 p. 17 17 0 p. 10 16 7 p. 16 15 0 p. 12 9 7 p. 8 13 7 p. 8 10 7 0. 10 8 0 'p. 6 8 0 p. Uit bovenstaande rangschikking biykt dat de oplossers over 't alge meen veel te weinig aandacht hebben besteed aan de varianten. De timmerman evengoed als de smid klopt al eens nevens den nagel op zyn vinger. Iedereen kan falen, ook een schaakmeester. Ten bewpee hiervan volgenden stand uit een party te Ber- gespeeld: Maroczy met Wit en Dr Tar- rash met Zwart. Wt'f: Kb5, Th8, pion a5 en b4 (4 st.). Zwart: Kg3, Tal, pion h2 (3 stukken). WIT ZWART 1. Kb5c6 Tal—cl 4- 2. Kc6—b6 Tel—c4! Nu dreigt Tc4—ih4 met het oog od torenruil. 3. Th8xh2 Tc4xb4+ 4. Kb6c5 Tb4—a4 en de partij loopt uit op remise. Tüdnood kan hier de groote rol ge speeld hebben, misschien ook een zwak oogenblik, of gebrek aan uithoudings vermogen; om 't even, na een zorgvul dige studie kon deze partij als volgt gewonnen worden: 1. Th8Xh2 Kg3xT 2. Kb5a6 Kh2g3 3. b4b5 Kg3—f4 4. b5b6 Kf4e5 5. b6b7 Talbl 6. Ka6a7 Ke5—d6 7. b7b8=D en de zwarte koning komt één zet te laat: Wit wint. Wat n ook doet, u zult het met meer genoegen en met grootere energie volbrengen, wanneer u frisch blijft door de heerlijke WRIGLEY'S. Wrigley's is uitstekend voor de tanden en voor de spijsvertering - doktoren en tand artsen bevelen het aan. Twee heerlijke smaken t Spearmint (knalseritnnt) en P.K. (zuivere pepermunt). Beide geven a een frisschen mond. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bij de hand. 75 cent, per pakje. 146 INDIEN GIJ begeert op de hoogte te zijn der vrijdenkersbeweglng, leef wekelijks PER NUMMER 0.60 fr Voor drie maanden 8,fr Voor één jaar 32.fr VOOR ANTWERPEN E. LAURIJSSEN, St. Laureysstraat 5i te Antwerpen. Postcheck nr. 430.529 (19 Verantwoordelijke uitgever R. Vercammen, St. Pletersnleuv .tr. 64 GENT der volkeren, het nationaal-socialis- me, de werkloosheid, de overdreven belastingen, kortom al snaren die Hitier, toen hij aan het bewind kwam, met een ongewone virtuosi teit heeft weten te bespelen ondanks de wijze raadgevingen en de tal rijke voorspellingen van de Duitsche socialisten, wat Bauer ook bewere! En daar komt nog by, dat sinds jaren ie oorlog niet meer van de wereld is verdwenen de inval der Japanners in China, de oorlog van Italië tegen Abessinië, de Spaan- sche omwenteling door vreemden uitgelokt en gevoerd, en nu tot slot een nieuwe wereldbrand! We kunnen spijtig genoeg Bauer niet volgen van hoofdstuk tot hoofd stuk in zijn merkwaardige uiteen zetting van de verschillende fasen die moesten leiden tot de huidige ramp, en naast vele juiste opmer kingen ook de talrijke vergissingen die hy begaat, onder de loep ne men. We kunnen alleen vaststellen dat de schrijver heel duidelijk heeft vooruitgezien waarheen dit alles moest leiden: denken we even aan de sedert jaren in de Duitsche bla den smadende aanvallen tegen Po len die vanzelfsprekend een veront waardigd protest vanwege Warschau moesten uitlokken; denken we ook aan de, laten we zeggen, onvoor zichtige maar des te rechtzinniger uitlatingen van Hitler in «Mein Kampf», die men ook niet onbeant woord kon laten. Het sukses van Hitler is ongetwij feld te danken geweest aan zijn be lofte, het Duitsche volk de macht en het prestige terug te geven die het in 1914 bezat, dit zonder oor log. En dit is hem, dank zij de laksheid der anderen in zeer groote mate gelukt. Stippen we slechts de aanhechting aan van Tsjechoslova- kije en van het Sudetengebied. Waarom heeft men laten begaan? Daarvoor zijn ons inziens meer dan een geldige uitlegging voorhanden; al was het maar om hem gebieden te laten inlijven waar men van bin nenin zijn stelsel kan bestrijden en zijn grenzen zoo te verlengen dat ze steeds moeilijker zouden te verdedi gen vallen. Maar ook en vooral, meenen we, omdat men tijd noodig had om de Duitsche bewapening in te' halen en voorbij te streven, om dan tenslotte te kunnen afrekenen. Maar dat wist Bauer toen vanzelf sprekend niet. Wy zullen Bauer heel zeker niet volgen in zijn anti-socialistische uit latingen: Ze houden geen steek, ze zyn te grof, zij zijn niet verantwoord en getuigen van een totaal onbe grip van diegenen die Duitschland en Oostenrijk hadden willen ombou wen tot een ideale republiek, en waarvan sommige getuigenissen zoo sprekend zijn! We zullen hem des te minder op 'dien weg volgen, dat de reaktionnairen, toen ze aan het be wind waren in de groote hoofdste den van Europa, weinig begrip heb ben getoond voor de nooden hunner geslagen vyanden en al de pogin gen van b.v. een Stresemann en een Briand systematisch, uit eigenbe lang, hebben gedwarsboomd. Zou Bauer dat soms goedkeuren? We kunnen dan ook met des te meer genoegen onderlijnen dat de schrijver (blz. 184) uitdrukkelijk on derlijnde: «Er is maar een centraal gevaar; het Duitsch gevaar.» Meer hoeft hij niet te voegen aan zyn zeer uitgewerkt betoog. Mogelijk is hy een uitgesproken reaktionnair. (zijn uitlatingen over de Duitsche socia listen zijn daar een meer dan vol doende bewijs van) maar dan moe ten we er des te meer den nadruk op leggen dat diegenen, die nu de moreele schuld dragen van het lo den van millioenen menschen, reeds sedert acht jaar, duidelijk waren aan de kaak gesteld en dit des te meer dat Bauer in 1931 (vergeet het niet) er aan toevoegt blz. 293: in ge val van oorlog zal SovjetMtusland niet lijdzaam toezien en is zijn hulp veel te zeker. v Wat tevens typisch in zijn werk uitkomt is de bewondering dien de Duitsche intellektueel, en dit sedert altyd voor den Franschman heeft gekoesterd, zoowel de junker van in den tyd van Willem II als de gegaloneerde Hitler-Duitscher. En een dusdanig argument is voor ons van des te meer gewicht, waar Bauer schrijft en laten we daar mee besluiten: «Alwie in de wereld, bewust of onbewust, naar oorlog snakt, hoopt in de losbranding van Duitschland, en wacht er ongeduldig naar. Eens dat Duitschland zal in brand staan, zal men dien brand niet meer kun nen blusschen.» Tenware? Ja, tenware eens de volkeren wil den begrijpen dat een overwinnaar op zijn beurt den overwonnene niet mag vertrappelen van zoodra hij oh1" delijk bewezen heeft zijn verkeerde handelswijze te begrijpen. Want het ware immers een zeer verkeerde tak- tiek een gansch volk te doen boeten omdat enkele gewetenlooze schur ken zijn gebreken zoo goed als zijn verkeerde neigingen hebben weten uit te buiten en daarvan het nage slacht de gevolgen te doen dragen, zooals zich dit, helaas in de geschie- denis, zoo vaak heeft heeft voorge daan Men denke alleen maar aan het traktaat van Versailles, dat, vyfentwintig jaar lang, de interna tionale atmosfeer heeft verpest, om te leiden tot al de verschrikkingen en ellende die we nu beleven. PAUL PEE. Het heeft gewis vorigen Zondag niet ontbroken aan wedstrijden met belang- rük karakter en in de eerste plaats moeten we Eendracht Aalst-Gantoise vernoemen of het groot event van den dag. De lezer kent reeds het brutale resul taat: Eendracht Aalst verpletterde met 6—1 de Gentsche ploeg. Meteen hebben de «Ajuinen» het bewijs geleverd, dat ze ontegensprekelijk de sterksten zijn. Die wedstrijd, die vinnig maar op heel sportieve wijze betwist werd, heeft ons de gelegenheid gegeven enkele fei ten vast te stellen. Zoo moeten we in de eerste plaats spreken over de groote rol, die een middenvoor in een ploeg vervult en laat ons nu even Voogt van Aalst en Kapper van Gan- toise vergeiyken. Eerstgenoemde lukte vier doelpunten waaronder een paar waarlijk ophef maakten. Voogt is een stormram in den echten zin van het woord en zijn keihard schot kent zelden genade. Hij heeft daarbij een zeer klaren kijk op het spel en is trots zijn zwaren lichaamsbouw nog buitengewoon vluj. Kortom, we kunnen hem het type van den idealen middenvoor noemen, die aan zijn ploeg nog heel wat overwin ningen zal en moet bezorgen. Kapper, die bij Gantoise dezelfde plaats vervult of de post die in een ploeg het meest verantwoordelijkheid medebrengt, is van het licht kaliber. Vorige week nog stelden we de ver diensten van dit jeugdig element in een bijzonder daglicht omdat de jongen vlug is, omdat zijn spelverdeeling kei- rig mag genoemd worden en ook om dat hij heel handig een tegenstrever kan voorbügaan. Wat Kapper echter mist is fysieke kracht en een schot «genre» Voogt. Daarom bezit Gantoise in hem tot nu toe we drukken er op tot nu toe niet den idealen mid denvoor en moet onder dit opzicht nog fel gehandikapeerd zijn tegenover ploegen, die er wel een bezitten. Het is tijdens dien wedstrijd ook opgevallen, dat de jeugdige elementen van Gan toise, hoe sterk ze ook beloven, nog ondervinding en kracht missen om het tegen meer geschoolde en fysiek ster kere tegenstrevers op te nemen. En dat waren de Aalstenaars. die we terloops hartelyk moeten gelukwenschen om het behaalde resultaat, wel heel in het bijzonder. We kunnen ook niet nalaten Debuck te vermelden omdat de jongen weer eens ophef maakte en steeds een vaa België's beste voetballers blijft. Belangrijk kon ook de wedstrijd R. C. GentVigor Hamme genoemd worden in dien zin, dat we van do- Gentenaars een flinke prestatie ver wachten waardoor de pessimistischs geruchten, die te Gent de ronde doen, zouden den kop ingedrukt worden. De Gentenaars werden echter weer eens zwaar geslagen en alle begoo chelingen, die men nog hebben kon, zün bepaald verzwonden. Een afctief van 0 punten na vier wedstrijden ,s voorzeker weinig aanmoedigend sa opent wel heel donkere vooruitzich ten. Arme Racing Gent... Dat C. S. Brugge ln West-Vlaanderea verder den toestand blijft beheersch°n moet niemand verwonderen. De Brug gelingen spelen nu ook danig flink -»n we achten geen enkel tegenstrever ste-K genoeg om ze te kloppen. Melden we hier neg het kranig vol houden van Meenen en het tegenvallen van Club Brugge, dat maar moeilük de goede kadans kan vinden. In Antwerpen was F. C. Mechelea- Lyra het groot event van den dag en door den band beschouwd vertrokken de ongeslagen Lierenaars favoriet. Het is echter heel anders uitgevallen! De Mechelaars speelden een pittig partijtie en daar middenvoor Decleyn zijn beste beenen teruggevonden had, zoo nam naarmate de partij vorderde, de neder laag van Lyra katartrofale vormen aan. Zes—een wees tenslotte het scoor- bord en die cijfers bleken nog in niet» overdreven. Lyra heeft fel ontgoocheld en moet nog wel een toontje lager zingen. Daar Liersche nu zonder veel kleerscheuren won van R. C. Mechelen. zoo prijkt het team van Bernard Voorhoof alleen aan de leiding. En wees ervan over tuigd. heel gemakkeiyk zullen die kerels niet van hun verhoog gehaald worden hoe prachtig ook de Beerschot machine voor het oogenblik draait. Weinig senraboneels wat de andere provincies betreft. Stippen we voor Henegouwen de groote meerder heid van O. C. Charleroi aan, die met niet minder dan 27 haar stadsgo- nooten Sporting in eigen midden ver pieterde. Dokter Gionella mag fier zija op zyn jongens! LOUIS Finsche soldaten bij het afweergeschut, bedienen een telemeter, apparaat dat dient om den afstand van het vliegtuig te bepalen en toelaat het kanon te richten. Finland lieeft moeten mobiliseeren. De Skandinaafsche landen zijn verplicht nieuwe militaire maatregelen te treffen. Dat is toch geen gevolg van een vredespolitiek van Sovjet-Rusland. Toch heeft zich een Skandinaafsch blok gevormd en de uitstraling van de moreele kracht is dan toch van zulk belang, dat Rusland misschien wel aarzelen zal over te gaan tot een geweldpolitiek.

Voor Allen | 1939 | | pagina 6