A. ALS T ONZE STADSPOLITIEK EREM- BODEGEM HEKELGEM Federaal besfuur Onze rouwbeiooging naar de graven onzer afgestorvenen Verantwoordelijke redaktle: 'Volkshuis, Molendries, 11 AALST Telefoon 572 Rond een bezoek aan den heer Vander poor ten, minister van Openbare Werken. Kmd. Deprez, schepen van Openbare Werken, in een goede rede, vraagt de hulp van de regeering voor het uitvoeren van meerdere werken EDE VAN DE STOBBEL EIR REDE VAN DEPREZ MOEDER SAROV Vergadering van den gemeenteraad In onze bibliotheek Krabbels van Pierken Herbergiers, schrijft op DE GELIJKHEID S. V. V. De leden die soldaat zijn ONZE ARR.-VERGADERING TERUG VERSCHOVEN Zij zal denkelijk op 19 November plaats hebben Solfège-lessen OPROEP TOT DE OUDERS Langs dezen weg richt het bestuur der fanfare zich tot de ouders ,om ons hun kinderen te sturen voor het aanleeren van de muziekkunst. De lessen zullen plaats hebben op Don derdag 9 November. V. d. Meersch. Welleman De acht-urige werkdag en de loonsovereen- komsten Aan de leden van den Ziekenbond Van alles wat 4 - Voor Allen - 5 Nov. 1939 N I W T HET .laandag 1.1. werd onze stad vereerd het bezoek van den heer minister "erpoorten, die er aan hield zien te komen overtuigen van endheid' van zekere werken. De Stobbeieir, in vervanging Nichels, die zich had later uldigen, verwelkomde in n het stadsbestuur, den heer ïster en verleende daarna het woord kameraad Deprez. is mij een groote eer, Mijnheer ltier, Ued. namens het Aalster- che listraat, in afwezigheid van izenachten Burgemeester, die m--j dezen rgen verzocht hem bij Ued. te u ill eifont schuldig en. omdat hij voor cene igende persoonlijke zaak. hier niet. ktegenwoordig zijn, ook namens de gaf'e Aalstefsche bevolking, var liartd-ll-om te heeten in onze stad. tegenwoordigheid in onze ge- ad Aalst, om met de stedc- rheden de lokale aangelegen- gebied van openbare werken en te bezoeken, getuigt enegenheid die gij voor onze] en de lust die u bezielt om tte plannen en de noodzake- te voeren openbare werken een spoedige en gezonde op-] ,.e brengen. Onze achtbare schepen van Open bare Werken, de heer Deprez, zal u. mijnheer de Minister, in dit opzicht over onze lokale openbare werken] spreken. Bij voorbaat dank ik u voor de at ten-] tie welke gij aan zijn betoog zult wil len verleenen en namens de gansche Aalstersche bebolking. mijnheer de Minister, dank ik- u zeer hartelijk, als- ^oofc de h-eeren' Ambtenaars van uw d(~pafïcment. voor 'wat gij voor onze stad zult willen doen. Aalst heeft in de laatste jaren eene buitengewone krachtinspanning ge daan, zoo op gebied van openbare werken als op financieel gebied. Aalst, twegde stad der provincie Gost-Vlaanderen, Ia een der belangrijk ste nijverheidscentrums van België. Ondanks de moeilijke toestand die erts Vaderland doormaakten wij zijn u zeer dankbaar voor uw wijs beleid in deze uitzonderlijke toestanden, ver hopen wij dat gij met onze verzuchtin gen zult willen rekening houden, dat onze plannen een uitvoèringsbevel zul len beleven tot gfooteren bloei van onze stad, tot heil van, ons dierbaar België. Dat een minister van Openbare Werken allerlei 'streken en steden moet bezoeken, is om zoo te zeggen een onvermijdelijke noodzakelijkheid. Bijna] et en onvermijdelijk, maar wellicht niet] even noodzakelijk, is-hij gedoemd om] b i die bezoeken talrijke begroetingen] 1e aanhocren, talrijke begroetingen die] in feit toch allën op hetzelfde neer komen: wenscheji worden geformuleerd initiatieven welke de stadsbesturen graag zouden verwezenlijken maar waarvoor ze volstrekt de hulp van het\ middenbestuur vah noode hebben, wor-\ den naar Voor gebraoht. Dit verzoek en-om-hulp bij officieele] begroetingen is gegroeid tot een tradi tie. en tradities worden nog niet zoo'] gauw uitgeroeid, zelfs niet door eenI mobilisatietoestand. Wij willen deze gewoonte voortzetten en daarvoor kun-\ nen wij ons beroepen op de woorden welke de koning onlangs tot de gansche natie richtte, en waarbij hij de be volking aanspoorde aan haar gewone] taak te blijven, opdat het leven zijn geregelden gang zou kunnen vervol gen. Onze vorst zal meteen ook wel bedoeld hebben dat de gemeenten oil het mogelijke zouden moeten doen om\ de opgevatte plannén uit te voeren. Niets ware ons liever. Doch dit blijkt totaal onmogelijk indien u, heer Minis ter, samen met uwe .kollega's uit de regeering. ons niet helpt. Laat mij toe. heer Minister, u in naam van het Aalstersche stadsbestuur, in kennis te stellen met wat in den laatsten tijd op gebied van openbare werken werd tot stand gebracht, maar vooral met datgene dat op dit gebied Te-doen valtv Dank zij de staats- Iden wies bet mogelijk alhier eev o.oie. overdekte zwemkom op te rich ten gehel ingericht, veolgns. en aanA gepast aan de mqdr.rfte vereischten.^ De belangrijke baan Aalst-Herder- srm. icelke zich in eén echt erbarme- lijken staat bevond, .werd vernieuwd en verbreed. Het. schoone'Complex der Centrale ■meisjesschool op bet Vredeplein wera Ster kortelings vqltobid Dank zij de yjet minister Vander-i poorten, zien we hier. in Aalst, enI voor de eerste maal in ons land toege past, volledig op Staatskosten, een nieuw Koninklijk Atheneum oprijzen.] een prachtschool waarvan de ont-\ werper was onze Stadsbouwkundige en waar meer dan 1000 leerlingen hun\ onderricht zullen ontvangen. De overioelvingsweiken aan de Hoeze-] e" Siezegembaek zijn volop in uitvoe-] ring. Ook de verbeteritigswerken aan dcn-D.evder, in den doortocht ie Aalst, Zijn bijna geëindigd. Doch de stad Aalst heeft voor hare] uitbreidingen voor hare gezondmaking] nog menig ontwerp van wegenis en van gebouwen van algemeen nut en] dringende noodzakelijkheid te ver wezenlijken. Wat de wegenissen] betreft wordt onder meer nog gedacht] aan het rechttrekken van den rijks-] u-eg St-Niklaas-Geeraardsbergen aan de Keizerlijke plaats, doorsteek van den] Meiboom genoemd, alsook het verlen zen van den gemeenteweg Kaefstraat. he her- m'nister Vancaeneghem kwam. ich destijds ter plaatse van de nood- akelijkhejd van den doorsteek van ev Meibr-nm overtuigen Het ontwerp van overeenkomst tus- when de regeering en de stad Aalst, dat de voorwaarden tot uitvoering ■regelt, bestaat sedert. 18 Augustus 1936 Al de voorloopige akten van onteige ningen der te sloopec gebouwen zijn tusschen de partijen geteekend. Ter loops kunnen wij hier vermelden dat de onteigeningskosten ongeveer frank 1.700.0(10 zullen bedragen, terwijl de bestratingswerken zelve slechts 140.000 frank' zullen beloopen. Er zij hier ook aangehaald dat, al hoewel het tegenwoordig stadsbestuur de groote noodzakelijkheid van het doorsteken van den Meiboom niet meer zoo erg voelt, zij toch verveeld is door het feit dat de Bestendige Afvaardi ging geen bescheid geeft over dit werk. Een absolute oplossing, in welken zin dan ook, dringt zich in deze aange legenheid op. Verder betracht ons bestuur de ver wezenlijking der sinds lang ontioorpen nieuwe baan die den steenweg op Brus sel over den rijksweg naar Opwijck met den Steenweg op Dendermonde <n verbinding zou stellen, dit door een vaste brug over den Dender. Dat ook is een werk van groot be lang en van rechtstreeksch nut tot ontlasting van het groot verkeer. Heer minister Deman, in den loop van het jaar 1938, doorliep met plaatselijk be stuur geheel den ontworpen weg der nieuwe laan. Hij was de meening toe gedaan dat het hier een werk geldt dat alle belangstelling waardig is. Het kontrakt van overeenkomst tusschen Staat en stad is geteekend den 3n Sev- tember 1937. Van al de gronden be- noodigd voor deze laan zijn de voor loopige akten van afstand in ons bezit, op kleine uitzonderingen na, die wij slechts zullen kunnen onteigenen wan neer wij door den dienst van Bruggen en Wegen in bezit zullen gesteld zijn der definitieve plans. Wij durven van u verhopen, heer Minister, dat gij ons voor de uitvoe ring van dit werk een helpende hand zult toesteken. Wij moeten ook nog wijzen op de noodzakelijkheid der gezondmaking van ,het kwartier Schaarbeek, gezegd sKerrebroeckDeze wijk bestaat uit laag liggende gronden. In dit kwartiir is het dat vroeger herhaalde gevallen van typhus voorkwamen. Wij hebben een ontwerp ter studie welke een hoofd- rioleering voorziet met rechtstreeksche verbinding naar den Dender. Ook voor dit werk zullen wij zoo vrij zijn de hulpgelden van den Staat te verzoeken. Verder in verband met de volksge zondheid. moeten wij ook spreken over de noodwoningen of de barakken. Twintig jaar geleden moest de stad, om te voorzien in den heerschenden woningsnood, zich barakken aanschaf fen, die afkomstig waren uit de ver woeste gewesten. 167 houten barakken werden toen naar Aalst overgebracht, en te huldigen dage, een en tuyintig jaar na den wereldoorlog van 1914- 1918, blijven nog 85 van die barakken bewoond. Het is niet overdreven te zeggen dat deze toestand een moreel en hygië nisch gevaar daarstelt. Daarenboven zijn die barakken een zware last voor de stad. In 1932 besteedde de stad in een jaar tijds 108.000 fr. aan kosten van onderhoud en van verlichting. En de volgende jaren zijn in dezelfde ver houding. De werkloosheid in het bonro- vak neemt immer toe. Sedert ander halve maand werd ons geen enkele maag tot bouwen ingezonden. Het is ten stelligste bewezen, dat werkver schaffing aan de bouwnijverheid de aigemeene werkloosheid in de grootste mate lenigt. Het ware dan ook ten zeerste gewenscht, konden deze krot woningen die als een schande op de stad wegen, vervangen -worden, door degelijke en gezonde arbeiderswonin gen. Reeds tweemaal schreef de stad daarom het noodige budget in. Reeds tweemaal werd het door de hoogere instanties geschrapt. Hier ook hopen wi] op den steun der regeering om een bevredigende oplossing aan dit vraag stuk te geven. Heer Minister, in onze stad is er ook nog een tekort aan officieele scho len. Daarom heeft het stadsbestuur een ontwerp van school, kindertuin, op te richten in de wijk Schaarbeek, ter goedkeuring aan de bevoegde overheid gezonden. Dat zal de bevolking van dit volkrijke kwartier zeer ter hulp komen. Wij hopen nog in den loop van dit jaar de hand aan het werk te kun nen slaanEen tweede ontwerp van school, dit voor de rechteroever van den Dender, en even noodzakelijk als het vorige, ligt ter studie. Onderhan delingen voor den grond hiervoor noo- dig zijn aangeknoopt. Wanneer er van scholen gesproken wordt, dringt het vraagstuk der speel pleinen zicli vanzelf op. Het weze ons dan ook toegelaten u te zeggen, heer Minister, dat wij voor de gronden van ons stadspark een heel mooi ontwerp van speelplein, van de noodige gebou wen voorzien, in bezit hebben. Plannen en begrooting ervan zijn volledig uitge werkt. Wij wachten alleen op goedkeu ring en op toelagen om de uitvoering een aanvang te laten nemen. Ik mag niet eindigen zonder u te spreken van ons nieuw slachthuis waar voor de stad Aalst, een prijsvraag heeft uitgeschreven. Dit ontwerp ware reeds ter goed keuring aan de bevoegde overheid ge zonden, indien de bouwkundige, gelast met het opmaken van het hetzelfde, zijn korps bij het leger niet had moeten vervoegen en aldus zijn werk niet had moeten onderbreken. De uitbreiding van ons stedelijk kerkhof dringt zich op. Dit is een werk dat zeer spoedeischend is. Aanleg van een klein park in het midden der stad, eens de overwelving van de Siesegembeek voltrokken, wordt oi erwogen. Trouwens, de plans zijn reeds vol ledig klaar. Zooals u zult konstateeren, heer Minister, is er in onze stad nog zeer veel te doen. Wij beseffen dat wij uwe aandacht gevraagd hebben voor zekere zaken die niet in de bevoegdheid van uw departement vallen. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat wij tot u spraken als tot een vertegenwoordiger der gansche regeering. En als dit zoo is mogen we u dan ook zengen dat het te betreuren is de moeilijkheden die we ontmoeten met dien overdreven administratieven slenter die te neer drukkend werkt op al de initiatieven van de gemeentelijke besturen. Zoo u ons volledige inwilliging onzer vragen kondet toezeggen voor de zaken die uw departement aanbelangen, en uw integralen en daadwerkelijken steun voor wat die zaken betreft die bchooren tot dc departementen uwer kollega's ministers, dan zoudt u ons, het stadsbestuur, en de gansche Aalstersche bevolking aan u verplich ten. Op 11 NOVEMBER, te 15 uur, in het Volkshuis, komt Moeder SAROV. Aan ieder clublid zal door Moeder Sarov een geschenk overhandigd worden. Als gevolg van den abnormalen tijd zal dus niet zooals gewoonte. Moeder Sarov aan het station afgehaald worden door onze fanfare. Het feest gaat door in intiemen kring in ons Volkshuis. Allen te 15 uur naar het Volkshuis. van Vrijdag, 27 Oktober 1939 Er is vanwege het publiek weinig belangstelling. Als belangrijk punt hebben wij: toe wijzing der elektriciteitsbedeeling. Schepen DEPREZ doet de groote voordeelen uitschijnen van deze zaak. Het verbruik van 1938 als basis ge nomen, zegt Deprez, zou de stad m 1940 een tegemoetkoming trekken van 388.000 frank van de maatschappij, wat een enorm verschil beteekent met het oud kontrakt. Daarenboven zou de maatschappij drie achtereenvolgende jaren, ieder iaar, 100.000 frank storten in de stads kas. Op de openbare verlichting, stads- gebouwen, enz., zou jaarlijks 90.000 frank uitgespaard worden. De bevolking zou daarvan profitee- ren op verlichting en kleine drijf kracht jaarljjksch 675.000 fr.., daar omtrent. In andere woorden zou de stad Aalst en de bevolking om zoo te zeg gen van de maatschappij dus een ca deau krijgen van anderhalf millioen frank, in vergelijking met het vorige kontrakt en ruim geschat. Het aan te gaan kontrakt zou voor 9 iaar zijn. De heer D'HAESE merkt op dat hij zou graag hebben, dat de raadsleden eerst zouden inzage krijgen van het kontrakt, waaron Deorez antwoordt dat aan de raadsleden vroeger reeds een ontwero gestuurd werd. De heer ROSTEFT-S wil dat er in het kontrakt een clausule voorkomt, dat een minimum tegemoetkoming ea- randeert als de basis van 1938 niet be reikt wordt Schepen DEPREZ verklaart dat het schepenenkollege daar inderdaad mee bezig is. Het kontrakt werd dan aangenomen met aigemeene stemmen. Men is akkoord over kleine onteige ningen voor de verwezenlijking van het rooiingsiplan der Petrus Van Nuf- felstraat en Guido n-ezellesfxaat. De heer CALLEBATJT deed een In- ternellatie over het Comité tot steun aan de noodlijdenden der sted, inzake het verbieden van steunophaling voor private maatschanniien Burgemeester NIOHELS zegt dat ziin bedoeling niet was gewone omha lingen van liefdadigheidsmaatschaD- pifen te beletten, maar om orde en eenheid te brengen in het verzamelen van steun voor het nakket van den soldaat en de noodliidenden, dit on der het toezicht van het stedelijk Comité. De heer PEDRO D'HERT vraa,rt nog uitleg over een ronschriiven van den goeverneur nooens de betoogin gen van 1 en 11 November. Mevrouw GRAVEZ vraagt nog hoe het zit met het vernieuwen van het kontrakt der aangenomen scholen der Geldhofstra at, en St. Gudnlestraat. De he°r CORNELTS is akkoord hier over uitleg te geven en de zaak on- m'ddelliik af te handelen. Het punt wordt oo aandringen van den heer D'Haese verschoven. De raad gaat in geheime zitting. Ondanks den abnormalen toestand hadden wij er toch aan gehouden, on ze traditioneele rouwbetooging naar het kerkhof te houden op Woensdag 1 November. Het was een eerbiedwaardige be tooging. Van vóór de vooraanstaanden onzer groepeeringen en partij; dan on ze fanfare en vlaggen en de kransen gevolgd van familie der overledenen en de partijgenooten. Ptg. VIJVERMAN sprak op het kers hof de volgende rede uit De minister verklaarde niets te kun nen beloven, daar alles grootendeels afhangt van de voorhanden zijnde middelen. Daarna werd nog een bezoek ge bracht aan de werken in uitvoering, zooals de werken aan den Dender, enz Ze passen zich aan. Ze worden wijzer. Of ze spelen komedie. Wij gelooven het laatste. Verleden Maandag bracht minister Van der Poorten en bezoek aan de stad. Het spelen van de Brabangonne maakte deel uit van de ontvangstfor maliteiten op het stadhuis. En onze geweldige revolutionnaire Vlaamsche Nationalisten, waaronder Ernest Van den Berghe, de algemeen sekretaris van hun kamp formatie, re zen recht als een veer Iedereen stond er van verstomd... Heeft Staf met den baard daarom- tient nieuwe bevelen gegeven? Of weet hij er niets van, van wat zijn sekretaris hier flikt? Bij het hooren van de Brabangonne bleven vroeger die Charels zitten; want oi.ze leeuwen hadden met die Belgi- cistische kleinzieligheden niets ge meen. Wij houden nu ook precies niet veel von die Brabanconne Vlaamsche Leeuw». Marsaillaiseen hoe heeten die officieele en officieuse liederen al lemaal. Men toil nu eenmaal de etiquette niet breken: maar voor een verstandig breed ontwikkelden mensch houdt zulks tenslotte niet veel om het lijf. En als dan, zooals bij de Vlaamsche Nationalisten een bruut Hou zee!» ge- rc ep nog het alpha en het ommega is van al hun doen en laten dan zeg gen wij trek daarmee de ladder op! Maar deze volte face van een Nestje Van den Bergh en een Rasschart is kcnsch etsend. O, die eeuwige muilentrekkers, hoo ren wij den man uit de straat zeg gen. Nochtans hebben de andere Vlaam sche nationalisten zich daar voorzich tte heidshalve niet vertoond. Later hoorden wij dan nog zeggen, dat zij geen tijd hadden Bert d'Hae- se was gaan jagen op zijn uitgestrekt landgoed te Hekelgem; madam was naar een vergadering van de kroost rijke gezinnen. En zij hebben ze het nu gedaan, Fasschaert en Nestje. Als een veer zijn ze rechtgespron- gen voor het Belgicistische volkslied.. Zij, de mannen van Dietschland, hou zee! en van België kapot! Zij hebben nu Dietschland verra den, verkocht GEACHTE OMSTAANDERS, STRIJDGENOOTEN KAMERADEN, Wij zijn dit jaar terug naar het doo dt nveld gekomen, om de graven onzer duurbare afgestorvenen met bloemen en kronen te sieren. Wij blijven deze heilige traditie ge trouw. Want een volk. dat zijn dooden eert, is een groot volk, zegt men het houdt den blik gericht op het eeuwige. In onzen geest zijn wij vandaag bij al onze ouwe en trouwe kameraden, die hier rusten. En wij herinneren ons de dagen van gemeenschappélijken strijd, van gemeenschappelijk pogen voor een wereld van vrijheid, recht vaardigheid en waarheid. En wij blijven hopen, ondanks dc oorlog, die niet ver van onze grenzen woedt, en de donkere onweerswolken die ook boven ons hoofd hangen, dat er eens die betere samenleving komen zal, waarvoor onze harten harmonisch kloppen, en wij schouder aan schou der streden. Want, wij kunnen niet gelooven, dat dc oorlog een noodzakelijk kwaad is. Wij blijven gelooven in het goede, in het edele in den mensch. Er is een hoogere rol te vervuiler- door hem. En eens. dat na deze menschenslach- ting het fanatisme het egoisme en de verderfelijke leer van het racisme uit. deze wereld zullen gebannen zijn, zal er weer plaats zijn voor de hooge en edele begrippen van liefde, vrijheid en b'oederlijkheid. Wij zeggen tegen hen, wier graven vii, hier straks zullen sieren met bloe men Overleden makkers, vandaag, op uw dag. zijn wij in onze gedachten bij v. leeft het verleden in ons, gedenken wij ons gemeenschappelijk verleden. De bloemen en kransen, die wij van daag leggen op uup graven, beduiden ons diep pieteitsgevoel voor u. Het zijn intieme, heilige oogenblik- ken voor ons, die ons sterken zullen in onzen groot en strijd. Wij zullen hier vandaan gaan met nieuwen moed, met nog inniger over tuiging voor onze taak van morgen. Lieve, overleden makkers, gij zuit voortleven in ons hart en in onzen geest. De dood was het laatste niet onze gedachten en ons werk blijven en kunnen niet gescheiden worden. Wij groeten u, rust zacht! De Aalstersche liberalen zijn toch onbehendig in het voeren van hun Liberaal» hier waarheid spreekt, ja of Zij schrijven nu in hun blad «De Liberaal» van verleden Zondag 29 Ok tober In de Brusselsche gemeenteraad vroeg de liberaal Roland Foucquart, om nogmaals aan te dringen de her bergen later open te laten dan 10 uur. De socialist Brunfaut, volksverte genwoordiger, sprong recht en riep uit De huidige toestand moet blijven bestaan, want de herbergiers zijn de minst interessante menschen van on ze samenleving. Wij zullen niet onderzoeken of «De Liberaal» hier waarheid spreekt. Ja of neen, maar als Brunfaut zulks gezegd heeft, dan heeft hy ongelijk, omdat een herbergier een mensch is zooals een ander en recht op leven heeft zoo als iedereen. Maar de heeren liberalen hebben on gelijk onmiddellijk daar politieke munt te willen uit siaan, want de uitroep die Brunfaut Zou gedaan hebben wat we ten zeerste betwijfelen kan niet het minste bijdragen om de her bergiers geen voldoening te schenken. Onze lezers zullen op eene andere plaats in dit blad kunnen lezen dat burgemeester Nichels een socialist, heeren liberalen er tot hiertoe nog niet in geslaagd is iets te bekomen in het voordeel onzer herbergiers. En het is nochtans geen socialist die moet voldoening geven. Het is een liberaal (want de heer Gouverneur heeft zijn benoeming te danken aan het feit dat hij een gekend liberaal is), mijnheeren, een uwer po litieke vrienden, die gansoh alleen over de macht beschikt, de herbergiers op dit gebied, voldoening te geven en het ir aan een socialist dat de liberalen gouverneur weigert iets te doen in het voordeel der herbergiers. Ge ziet, heeren liberalen, hoe ge vaarlijk het is van «koorden te spreken in het huis van een gehangene». De Aalstersche herbergiers kunnen nu uitmaken door wien zy het best zouden gediend zijn, door den liberalen gouverneur of door onzen socialisti- schen burgemeester? Maar voegen wij er onmiddellijk b;j: dat het jammer is dat er in deze ty- den op een dergelijke manier aan po litiek gedaan wordt. VOOR ALLEN. Een onderhoud met kameraad Van den Broeck Wie tegenwoordig eens gaat snuffe len in onze bibliotheek, ziet onmiddel- lyk dat er daar iets veranderd is. Er is orde, organisatie; het is er proper en net. Er is van onze bibliotheek Iets gemaakt, ondanks de schamele fond sen waarover men beschikt. En met het doel deze reorganisatie, welke veel initiatief, tijd en werk ge vergd heeft, eens te binnen te brengen onzer partijgenooten en om dezen on ze bibliotheek nog meer te doen bezoe ken, hebben wij een onderhoud gehad met kameraad A. Van den Broeck die dit opknappingswerk gedaan heeft en zijn ledige uren heelemaal aan de bi bliotheek wydt, met veel genegenheid en zorg. Hoe zit het met het lezerstal, vroe gen wij aan Van den Broeck, om maar met de deur in huis te vallen. Het verloopen boekjaar hadden wij 146 lezers en er werden 5670 boeken uitgeleend; het vorige jaar was dat ge tal 136 en in de uitleeningen bereikten we 4540. Er zijn 160 nieuwe boeken binnen gekomen. De belangstelling groeit dus. Maar dat werk van reorganisatie der boeke rij heeft veel tijd gevergd en werk? Het heeft bijna drie jaar geduurd eer ik klaar was met de nieuwe klassi- fikatie, de katalogisatie en het herstel len der boeken. Kunnen wij het een en ander ver nemen over het nieuwe stelsel? Ik heb een systematische katalo- gus aangelegd in boekvorm, een steek- kaarten-katalogus. een katalogus waarin de auteurs alphabe-tisch staan, gebaseerd op het tiendeelig stelsel. En Van den Broeck toont ons wat gemak dat zulks allemaal bijbrengt, hoe vlug en hoe juist er mee gewerkt wordt, de uitleening is nog een kin derspel men moet nooit zoeken, er kunnen geen missingen zijn en men heeft een bestendig overzicht op de uitleening. Hoe stelt ge u de taak voor van den bibliothekaris? De bibliothekaris moet weten dat hy de leider is van een instelling van openbaar nut. Hij moet initiatieven kunnen nemen en ook daarom moet hij de middelen kennen om de belang stelling van zijn lezers gaande te hou den. De bibliothekaris moet een leidende dienaar zijn. Hij moet de ontwikkeling van zijn lezers polsen en deze geleide lijk hooger opvoeren. Hij moet er vooral van bewust zijn dat hy een voorname rol kan spelen, het zedelijk en intellektueel peil van velen op kan voeren en hij dus in dienst staat der aigemeene kuituur. Om nu van iets anders te spreken, wordt de bibliotheek bezocht door kin deren? Ja. En in de laatste twee jaar is er een vermeerdering vast te stellen. Doch het is niet wat het zou moeten zyn, rekening houdende met het getal in woners der stad. En is daar niets aan te verhelpen? Toch wel. Het onderwijzend per soneel der lagere scholen zou hier een handje kunnen toe steken met de kin deren aan te zetten meer de bibliothe ken te bezoeken. Het is, in zekeren zin een na-schoolsch werk. Ten andere als de kinderbibliotheek goed bezocht wordt, moet en zal de andere ook meer bezoeken ontvangen, want als men op een ouderdom van 20 a 25 jaar begijit boeken te lezen, houdt men het niet vol en men geeft het veel gemakkelij ker op dan alswanneer men van jonvs af een trouw bezoeker is der biblio theek. Dat initiatief, in de lagere scholen de kinderen aanzetten boeken te lezen kan alleen verwacht worden van een onderwijzend personeel, dat breed van geest is. Het weekblad «De Liberaal» der blau wen te Aalst, beklaagt er zich over, dat er te Brussel aan de herbergiers bij zekere gelegenheden toegestaan wordt open te blijven tot middernacht en hier te Aalst niets daarvan. Die reklamatie is heel gegrond en wij zijn dan ook om inlichtingen gegaan bij den burgemeester, om hem te 'vra gen of hij niets kan doen in dien zin, want onze herbergiers beklagen zich, op dit gebied zeer erg. Ziehier wat hi; ons zegde Het is de heer Goeverneur der pro vincie die alleen over de macht be schikt afwijkingen op het sluitingsuur der herbergen toe te staan, en ik heb reeds getracht, in het belang der her bergiers, daar ook in te slagen. Wanneer de herbergen niet mochten openen in den VOORMIDDAG, dan heb ik den heer Gouverneur gevraagd om des ZATERDAGS (onzen markt dag) daar afwijking op toe te staan. Hij heeft zulks geweigerd. Later, gezien wij in Aalst geen sol daten hebben, heb ik den heer Gou verneur gevraagd toelating te willen geven om de herbergen alle dagen en kel te doen sluiten te 12 uur. Hierop nog geen antwoord. Nu heb ik gevraagd om op St. Mar- tinus, onzen jaarlijkschen feestdag en tevens den verjaardag van den wapen stilstand in 1918, tot 12 uur te mogen open blijven. Ik hoop dat de heer Gouverneur mij dit niet zal weigeren. Zondag 5 November, te 3 uur, in het Volkshuis, aigemeene vergadering. Dagorde Het brood en z;jn toepas singen; Het pakje voor onze soldaten. Gezellinnen ku .:ien de lekkere pud ding proeven, welke wij klaar maken van de resten oud brood «De Liberaal» die zich beklaagt kon zich dus wenden tot den heer Gouver neur onzer provincie. Het is een libe raal en het hangt van hem ALLEEN af, om hunne klachten te doen ophou den. VOOR ALLEN. Een belangrijk getal leden der socia listische vakbonden zijn onder de wa pens geroepen, daarvan werden ons door de vakbonden de volgende cijfers medegedeeld. Aigemeene Centrale 549 soldaten Metaalbewerkersbond 209 soldaten Textielbewerkersbond 207 soldaten Lederbewerkersbond 86 soldaten Bond der Voedingnijverheid 57 soldaten Transportarbeidersbond Bond der Openbare Dien sten Tabakbewerkersbond Bediendenbond Kleermakersbond De metaalbewerkersbond Wij namen afscheid van onzen ka meraad Van den Broeck. nadat hii ons nog eens ziin nieuw oro-a-nwqtipiTro-ij Catalogussen, steekkaarten, enz. zrondig uiteengezet had. Or ":"- theek is rijk aan boeken vn aard. Eik kan e- En in deze -besloten tyd is het best eeschikt om zich te ontw.K,;.. ,i cn zijn kennis te vermeerderen door het lezen. Wij vragen aan onze partijgenooten eens pen kijkje te komen nemen in on ze bibliotheek. Zij zullen zich kunnen vergewissen van de grondig» verande ring die er heeft plaats gehad. Men zal er den besten indruk van meedrag»n A. V. 11 soldaten 5 soldaten 2 soldaten 2 soldaten 1 soldaat heeft, in verhouding van zyn leden, het grootste getal onder de wapens of ruim 22 per honderd. De tabak-, bedienden- en kleermakersbonden het kleinste getal of min dan 2 per honderd van hun aangesloten leden. Deze cijfers zqn sprekend 1089 leden van de socialistische vakbonden van het gewest Aalst zijn voor 's lands vei ligheid onder de wapens geroepen. De vakbonden stelden zich ten dien ste van onze opgeroepen leden. De vrouwen en ouders van deze soldaten die voor de een of andere zaak onze medehulp noodig hebben, mogen zich wenden tot het bureel van den sekre taris H. Flips, Voikshuis, Molendries. Aanbesteding Het Kollege van Burgemeester en Schepenen brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat er op Dinsdag 7 November e.k., te 11 uur voormiddag, in het kabinet van den schepen van Openbare Werken, zal worden overge gaan tot de opening der aanbieding'en betreffende het leveren en plaatsen van 425 l.m. geperste rioolbuizen op de Dam- en Van Wambekekaaien. Het lastenboek ligt ter inzage ten stadhuize, bureel 13, alle dagen, 's voormiddags. Het bureau der B.W.P. besloot in een harer vorige zittingen, in alle arrondissementen, een groote militantenvergadering te houden. Voor Aalst werd 5 November gekozen. Nadien 12 November. Edoch, op 12 November zal er te Brussel een uitgebreide vergadering van den Algemeenen Raad der B. W. P. plaats hebben, zoodat we opnieuw verplicht zijn onzen datum te verschuiven. Hopen wij dat deze maal 19 November de juiste datum zal zijn. Al onze propagandisten dienen dus rekening te houden van deze wijzi ging, want de verschuiving van datum verandert in niets de groote belang rijkheid dezer vergadering. HET ARR.-BESTUUR. Heden Zondag, 5 November, te 9 uur voormiddag in het «Acht- urenhuis», te Denderleeuw, zeer Dringende vergadering voor al de leden van het Arr. Bestuur. Dagorde; 1. De Arr. Vergadering van alle militanten. 2. De uitgebreide vergadering van de Alg. Raad. 3. De Finantieele toestand. We dringen ten zeerste er op aan dat geen enke' lid zou ont breken. Broederiyk, De Arr. Sekretaris, Alfons Berg'hman. Wij vernemen dat in vele werkhuizen en fabrieken sommige werklieden zon der toelating meer dan 8 uren per dag moeten werken. Dat zijn misbruiken die moeten be kend worden gemaakt, omdat het in strijd is met de wet van 14 Juni 1921, en men niet zeker is of de 25 t.h. bijleg voor de overuren betaald wordt. Het is van belang, zelfs noodig, te herinneren, dat de patroons de toela ting moeten vragen aan het ministe rie om over te werken. Wanneer dit geldt voor leveringen aan het leger en de 25 t.h. bijleg betaald wordt, zijn de vakbonden steeds bereid om die g-e- vallen te onderzoeken. Werklieden, waakt op den 8 urigen werkdag, die zooveel strijd gevraagd heeft. Helpt mede opdat de voorziene vergoeding voor de overuren uitbe taald wordt en de loonovereenkomsten worden gevolgd. Dat is in het belang van al de arbeiders (sters). Kameraden Wilt ge uwe loonen en werkvoorwaar- den verzekeren? Wilt ge de misbruiken en slechte be handelingen beletten? Wilt ge de eendracht onder de werk lieden steviger maken? Helpt allen mede om nieuwe ledep te winnen voor de vakbonden. Dat ver sterkt- de arbeiders(sters) en geeft de beste waarborg, om uw bestaan te ver zekeren. Landbouwercomice De leden van het Comice, alsmede hun vrienden en alle belanghebben den, worden vriendelijk uitgenoodigd tot een aigemeene vergadering op Zon dag 5 November a.s., te 14 uur, in de zaal van het Landhuis, Groote Markt, te Aalst. Dagorde 1) Me-dedeelingen door den heer Der- wa, staatslandbouwkundige, over «De aanpassing van den landbouw in betrek met de huidige omstandigheden. 2) Praktische voordracht door M. Geerinckx, land-bouwleeraar, over «Be waren van fruit en groenten in natuur- lyken staat». Namen het bestuur P. COOREMAN. De sekretaris. De voorzitter, LOUIS CALLEBAUT, burgemeester, Nieuwerkerken. Rekening houdend met Zaterdag, 11 November, zal er eerstkomenden Vrijdag uitbetaald worden, op de ge wone uren. Het bestuur heeft besloten als St. Martensgeschenk een pakje klaar te maken voor de soldaten van onze le den. De vrouwen van de S.V.V., wier man of zoon semobiliseerd is, worden verzocht, zoo gauw mogelijk dit pakje te komen afhalen bij de sekretares, J. Keurvels, Burgstraat, 3/a, liefst 's avonds, na 5 uur, of 's Zondags voor middag. De verlichting op onze gemeente Onze vrouwen vragen zich af waaj- om de elektrische lampen, die de ge meente verlichten, juist te 10 uur ge dempt worden. Talrijke werklieden ver laten dan eerst hun werkhuis of fabriek in de stad. Ze moeten zich te voet of per fiets langs modderige wegen naar huis begeven. Een auto, zooals sommi gen onzer gemeentebestuurders, kun nen ze zich niet permitteeren, soms nog niet eens een velo. Er zou ten minste dit voor hen kunnen gedaan worden, n.m. dat de lampen blijven branden tot 11 uur en op de moeilijkste wegen zelfs gansch den nacht. We ho pe.. dat van deze wensch nota zal ge houden worden. J. KEURVELS. Wij vroegen aan vele gemeenteraads leden wie het slimste en het ontwik- kelste gemeenteraadslid was te Erem» bodegem. Niemand antwoordde, maar ze be zagen ons heel vies. Wij vroegen het dan aan Fiorept Van den Bergh en «op slag» antwoord de hij ons Garriouken Hij spreekt niet vele in den raad, zei Florent, maar als Garriouken open gaat is het best, dat men ver van hem zit. Een kameraad schrijft ons Ik kom een klacht teontvangen van een persoon die aangeworven was om bij «Den Boer» te gaan werken, de dekenfabriek te Erembode-gem. De ze persoon zegt, dat de wevers van de ze fabriek de nieuwe gasten niet willen aanleeren, omdat ze zoo In de gelegen heid zijn zestien uren per dag te ar beiden. Zou daar niet kunnen aan verhol pen worden? Bedoelde persoon vraagt ook of gy zoo goed zoudt willen zyn er eens in «V-oor Allen» over te schrijven.» Deze zaak ligt niet in onze bevoegd heid. De persoon die bedoeld wondt zou zich dienen te richten naar zijn syndikaat. En als die toestand bij «Den Boer» bestaat, is dat wel de moeite waard zulks over te maken aan de bevoegde syndikaten. Deze zullen dan onderzoe ken of «Den Boer» de permissie heeft om over te werken of niet, en of hy dit ja dan neen laat gebeuren. Hoe zit het nu met het loon van den gemeentekasseier en zyn helpers? Wij vroegen hun opslag. Is deze al uitbetaald? Besluiten nemen is zeer goed. Die besluiten uitvoeren is nog beter. Onze bestuursmeerderheid laat de gemeenteraad veel besluiten nemen. Ze is met veel zaken akkoord. Maar weken en maanden nadien is van al die besluiten nog niets in huis geko men. Zoo is het ook met het Pakket van den Soldaat. Die kommissie schynt dood geboren te zijn. Wie wil muziekinstrumenten koo- pen, kan deze krijgen bij de Vlaamsch Nationalisten op Terjoden. By uit scheiding van bedryf wordt alles ver kocht. Het is een feit, dat Erembodegem kan bedeeld worden van water, van uit Aalst. Wij willen zeggen, dat een waterlei ding hier gemakkelijk zou kunnen ge ïnstalleerd worden, aangekoppeld by Aalst. Het ware voor velen gemakkelijk moesten ze in hun huis, aan een civiel prijsken, zuiver water kunnen beko men. Wij komen op deze zaak terug. Het bijeenbrengen der twee liberale groepen op één lijst, bracht nog geen eenheid in de party zelf. Dit schynt uitgesloten te zijn. Ook de eenheid bij de Vlaamsche Nationalisten is ver te zoeken dezen van Terjoden en dezen van Erembode gem staan tegenover mekaar. De heer Albert Coppens werd en wordt nog met een kwaad oog aangezien door den heer Van Oudenhove, die zich met voorkeurstemmen steeds tracht te red den. De hulp die den heer Coppens heeft hy moet dat zelf bekennen van zijn «vrienden» van Erembodegem is heel klein. Wij zouden veeleer geloo ven, dat men hem nog bestendig tegen werkt. Aan de leden van den Ziekenbond Rekening houdend met Zaterdag, 11 November, zal er eerstkomenden Vrijdag uitbetaald worden, op de ge wone uren. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Jacob Yvette, Hooge weg, 43. Van Biesbrouck Al- bert, Loberenveldstraat, 12a. OVERLIJDEN3. De Bolle Frans, 42 jaar, voerman, Ninovestraat. 57. Cassiman Maria, 79 jaar, Brussel- baan, 233. Van de Sijpe Alosius, 69 jaar, landbouwer, Kapellen, 23. Sam. Maat. Vooruit Gewest Aalst De Samenwerkende Maatschannij Vooruit heeft het genoegen aan hare talrijke leden en klanten, ter gele genheid van St. Marten, iKlaasfeest), haar fijn gebak aan te bieden zooals: Spekuloosmannen van 0,75 fr., 2.50 fr. en 6 fr., alsook de fijne speculoos aan 2 fr. het 1/4 kgr. Alle soorten taarten te beginnen aan 6 frank. Kleine taartjes aan 1 fr. en 1,25 fr. In onze kruidenierswinkels der Lede- baan en Molenstraat, te bekomen allerlei klaasgoed in chokolade aan zeer voordeelige prijzen, In onzen kleederwinkel der Molen straat: alle soorten schoolgerief aan de goedkoopste prijzen. t I

Voor Allen | 1939 | | pagina 4