SELEKTIE OF ZIFTING PRAAG ZENUWKNOOP VAN EUROPA dank 'kU-my en de toepassing van de kunstmatige ademhaling Wereldgeschiedenis langs de straten SCHAAK Lusteloos - maar 't duurt niet laas NA DE EERSTE KOK.PETITIEWEDSTR1JDEN RUBRIEK Iets over reddingszwemmen DUIVENRUBRIEK ARBEIDERSSPORT want zij is natuurlijk zoo verstandig om direct een "AKKERTJE" te nemen. Bij zware hoofdpijn, bij zenuw- en tandpijn, na een dag vol inspanning, is 'n "AKKERTJE,, een echte weldaad. Het wekt U op - reeds na 'n paar minuten zijl Gij weer Uzelf en zonder pijnen, (Leeds Mercury) OPLOSSING NR. 274 Op 1. C4xb5, Lxb5; 2. TxL+, e7 e5 SICILIAANSCHE VERDEDIGING DUBBELZINNIGHEDEN Spelers vergaten de regels der sportiviteit 6 - Voor Allen - 5 Nov. 1939 Selektie mag niet enkel ten doel heb ben, de overbevolking te vermijden, hetgeen in de huidige omstandigheden soms maar al te veel gedacht en ge daan wordt om het aantal eters op Eijn strikt minimum te brengen, maar daarbij moet ze vooral streven tot het bekomen eener grootere volmaaktheid in den lichaamsbouw en voornamelijk tot een degelijker rendement in de vluchten, kortom, tot veredeling van de soort. Bij reisduiventeelt dient men altijd zijn meeste aandacht te verleenen aan het vluchtersvermogen, t.t.z. aan die hoedanigheden, die dienen samen te werken tot het vormen van een deug delijk geheel. Onder die hoedanigheden noemen we in de eerste plaats het oriëntee- ringsvermogen, dat ingeboren is, maar door gepaste oefening meer en meer wordt ontwikkeld. Daarbij behoeft een reisduif, om waarlijk goed te zijn, ook het uithou dingsvermogen, dat vooral afhangt van de weerstandkracht der spieren. Voegen wij daarbij een stoeren wil, dit verstandelijk vermogen, dat des noods van de spieren een uiterste krachtsinspanning kan eischen. Hoe veel voorbeelden zouden wij immers kunnen aanstippen van duiven, die bij een langen en lastigen tocht of bij het worstelen tegen tegenstrijdige elementen, tot het uiterste doorstrij den om toch den palm te veroveren! Het is dus duidelyk te begrijpen, dat de wilskracht van overwegend belang is en dat wij, bij de selektie, hiervan bijzonder rekening dienen te hcuden. Om gemakkelijk de uitzifting te kun nen doen, geldt het voor den liefhebber als een punt van belang, met de ele menten waarover hij beschikt een ko lonie te vormen, waarin z.ooveel moge lijk eenheid onder het type voorkomt en waar de duiven, in opzicht van rendement, bevrediging geven. Dit laatste punt is natuurlijk van veel grooter belang dan het eerste, al hoewel het eerste doorgaans als een gevolg van het tweede mag worden beschouwd. Lukt men immers in een kruising of een welkdanige familiever binding, dan zal men gewoonlijk meer geneigd zijn. verder zijn toevlucht te nemen tot elementen van dit ras. lie ver dan beroep te doen op sujekten die, al zijn ze van een hooge origine, nog geen bewyzen hebben geleverd van voortzettingskracht met de eigen soort. Dit streven naar een eenheidstyne wil daarom met beduiden, dat alle duiven derwijze op elkander ••vleten geliiken. dat ze werkelijk moeilyk te onderscheiden zijn. Dat is heel prettig onder schoonheidsopzicht, maar door eenvormigheid willen wij hier ver staan, dat er in de groep zekere de zelfde verschünselen moeten voorko men, 'tzy in op"icht van lichaams bouw, van oogenkleur, van vederen- schakeering, van manieren en doening, waradoor deze zich van andere duiven families onderscheidt. Op nagenoeg alle kampioenenhok- ken, welke wij bezochten, moesten wij steeds onder de beste duiven zekere eenheid en geiykvormigheid van mo del aanstippen, en ontmoetten wij er soms een sujekt, dat merkeiyk -,-an het algemeen rasmodel afweek, dan was dit gewoonlyk een vreemde ingebrach te vogel, waarmede een kruising werd beproefd. Op die hokken wordt wel eens een andere oogentint toegelaten, ook een andere pluimenkleur wordt er geduld, maar steeds werkt de meester om uit deze vreemdelingen zoo nauw mogelijk zijn persooniyke type terug te kwee ken. Hoe gelijkvormiger een kolonie is samengesteld, hoe gemakkelijker het zal wezen op het einde van het jaar een beredeneerde uitzifting te doen. Diensvolgens houden wij niet veel van die hokken, waarop al te veel ver schillende rassen voorkomen en vooral niet van zulke, waar die verschillende soorten in groote tegenstelling, onder opzicht van vorm of bouw, te vinden zijn. We zyn er ten volle van overtuigd, dat men in de liefhebberij behoorlijk kan lukken, beschikkende over een koppel beste rassoorten, die goed op elkander passen. Wij nemen wel aan, dat er liefhebbers zijn die bevredigen de uitslagen bekomen met alles aan de goede kans over te laten en dat er zelfs zijn, die dit jaren lang volhouden, doch hieruit mag niet eenieder een vasten leefregel afleiden. Hetzelfde geldt voor deze hokken, waar de pa ringen aan het bloote toeval worden overgelaten, waar de duivers dus een gezellin nemen naar vrije keus. Naar ons nederig oordeel is zulks maar aan nemelijk voor liefhebbers, die niet al leen extra goede rasduiven bezitten, maar die ook uitermate streng zyn bij de selektie, die dus niets op hun hok dulden, dat niet perfekt is. Wij zijn ook de meening toegedaan, dat dergelijke vrye koppelingen niet lang mogen worden doorgevoerd, daar ze bij verschillende achtereenvolgende paringen aanleiding zouden geven tot nauwe familiekoppelingen, wat altijd beter vermeden wordt. Deze paarme- thode biedt alleen dit voordeel, dat de echtverbindingen geschieden uit vrije liefde, maar anderzijds leidt ze ook vlug tot een groote hokbevolking. Uit bovenstaande beschouwingen valt dus veel te leeren, vooral in de hui dige omstandigheden, nu elkeen er op uit is slechts het hoogstnoodige aan tal duiven over te houden. Streng ziften is goed, maar weten wat best past om te behouden, ziedaar wel de voorname zaak. Wie een persoonlijk ras bezit, waar mede hy zich behoorlijk kan onder scheiden, moet absoluut aan die soort houden. De goede, oude vliegers en kweekers, zoo deze geen teekens van sleet vertoonen. moeten blijven, zoowel als hun zuiverste afstammelingen. Het is een grove dwaling, zich van al de jonge elementen te ontmaken, om maar alleen enkele bekende stam- duiven te bewaren. Moest het immers gebeuren hetgeen we grootelijks be twijfelen dat het duivenspel als in 1914-18 eenige jaren stilligt, dan zou men, met te handelen als hierboven, niets meer bezitten dan bejaarde, ver sleten peetjes, die niet meer geschikt zouden zyn een nageslacht voort te brengen, dat volledig beschikt over de hoedanigheden van het voormalige ras. Zeker zijn er oude duiven, die nog besten kweek geven, daar dat zijn zeld zame uitzonderingen. In de keuze der te behouden jonge duiven were men eveneens uiterst streng. Toch zal steeds onze voorkeur overhellen naar die sujekten, die de meeste gelijkenis vertoonen met de goede sujekten van hun soort; zij zul len onberispelijk zijn van lichaams bouw en heeft men hun reiskwalitei- ten bij enkele africhtingen kunnen beoordeelen, dan kieze men natuurlijk deze die het best gepresteerd hebben, alhoewel dit nochtans geen zekerheid geeft voor hun latere deugden. Om te besluiten, houden wij ons aan een zeker aantal duiven waar weinig of niets op af te keuren valt, noch in opzicht van model, noch in opzicht van ras; liever behoude men een ge ring aantal, waarop men betrouwen mag. dan een grooteren hoop, waar onder verschillende twijfelaars schui len. CARLO. (Nadruk verboden.) Gaven wij in onze vorige nummers de onderscheidene beschrijvingen van 2 klassieke wyzen van aanklamping en hoe men er dient tegen te reagee- ren, wy laten hier het 3de geval volgen, met vooraf een bespreking over a) De drenkeling Wanneer een drenkeling zinkt, komt hij in 't algemeen terug aan de opper vlakte, door de lucht welke zich in zijn longen en kleederen bevindt; en ook grootendeels door de bewegingen welke hij maakt. Bij het verschynen aan de oppervlakte worden de armen instinktmatig in de hoogte gestoken en hij roept om hulp. Hoe meer hij echter het hoofd en de armen uit het water wil verheffen, hoe sneller hij zinkt. Het water dat hem door neus en mond is binnengedrongen spuwt hij uit, en door de behoefte genoodzaakt om te ademen, is het in plaats van lucht voortdurend water dat hij inhaalt. Voor de 2de maal zal hij echter zinken en door de bewegingen welke hij middeler wijl nog maakt, is de mogelijkheid niet uitgesloten dat hij nogmaals naar de oppervlakte kan komen, doch zijne krachten zijn op dit oogenblik zoozeer verminderd dat zijn hoofd niet meer geheel uit het water komt. Dit terug verschynen aan de oppervlakte is echter van zeer korten duur, zoodat hem geenszins de tijd overblijft om het ingezwolgen water uit te spuwen, en opnieuw zijn longen met lucht te vullen. Werktuiglijke bewegingen onaf- hankelyk van zijn wil, kunnen het nog mogelijk maken, gezien het geringe gewichtsverschil tusschen eenerzyds het lichaam en anderzijds de verplaat ste vloeistof dat de drenkeling nog eens aan de oppervlakte kan verschijnen, om daarna stellig voor goed weg te zinken. Er dient bepaald aangestipt te worden, dat hier geen kwestie bestaat die wettigt dat een drenkeling driemaal moet bovenkomen, alles hangt af van het toeval, doch zelden gebeurt het, dat een drenkeling niet meer boven komt, tenzij hy in zyn val in aan raking kwam met harde voorwerpen. b) Hoe brengt men een drenkeling aan de oppervlakte? Het bovenbrengen van een drenkeling hangt totaal af van dezes graad van bewegingloosheid. Is het een kind. dus niet sterk genoeg om de beenbewegin gen van de redder te hinderen, dan zal men met de eene hand het hoofd of den schouder grypenen zich dan met de beenen 'en eene vrije hand naai de oppervlakte werken. Is nu de dren keling een volwassen persoon dan dient het hoofd met beide handen gegrepen te worden om hem op te richten. Een knie dient in zijn rug geplaatst en met de vrij geblevene voet, doet men een krachtigen afstoot, waardoor drenke ling en redder snel naar de oppervlakte Het opzoeken van een drenkeling Als men een drenkeling treft die onmiddelijk wegzinkt, en niet meer bovenkomt, dan zal de plaats waar het lichaam zich bevindt (in stil water i aangeduid worden door luchtblaasjes, teweeggebracht door de lucht welke nog in zijn longen was. In stroomend water, dient men rekening te houden, dat deze luchtblaasjes niet meer in loodrechte richting, maar wel in schui ne opstijgen. De drenkeling dient dus verder stroomopwaarts gezocht, nage noeg op de lijn der luchtbellen, er zorg voor dragende met breede armslagen, en in zig-zag zich voorts te bewegen. 3de GEVAL Aanklamping van zijn armen over de uwe en rond uw lichaam Onbetwistbaar is dit het ergste geval, en de redder zal al zijne tegen woordigheid van geest en kranigheid noodig hebben om 'n goed resultaat te kunnen bereiken. Er dient in het bijzonder zeer snel gehandeld te worden. Zijn eerste werk is diep te ademen en krachtig water te trappen. Door een sterk en krachtig omhoog rukken der beide armen zullen deze zeker een meer bewegingsmogelijkheid krijgen, waarna hij zal handelen als in het tweede geval. Meermalen is het echter gebleken, dat de drenkeling de bovenarmen van de redder blijft omstrengelen in dit geval brengt men zeer snel een der armen buitenwaarts omhoog en plaatst men onmiddellijk de hand op zijn gelaat, voor de toepassing der bevrijdingsgreep (2de geval) met dien verstande de andere hand op een zijner schouders te plaatsen, en een knie op hoogte der maagholte te brengen, waarna men met de meest mogelijke kracht het hoofd achterover duwt, terwijl men met de knie een geweldigen afstoot dient te geven. Het rzsulstaat zal onmiddellijk gunstig zijn, wat de redder voldoende toelaat een transportgreep met goed gevolg te plaatsen. Stellig is het waar dat een in nood verkeerend persoon zich misschien niet zal aanklampen op dezelfde manieren, zooals reed besproken, doch zich zal trachten vast te grypen, waar en hoe hij kan, maar het is ontegensprekelijk juist bevonden dat ieder der mogelijke afwijkende gevallen, kunnen terugge bracht worden tot de drie aangeduide aanwijzingen van bevryding. N. B. In volgende artikelen zullen wij de 4 voornaamste manieren be handelen, die toelaten een drenkeling door het water te dragen. P. D. M. Een niszoriscne opname.' Den veer tienden Maart 1934 stond de Ftih- rer en Rijkskanselier Adolf Hitler voor de eerste maal op de Praag- sche burcht. Hitler had juist een jaar te voren voorspeld dat hij wat toen bijna ongelooflijk klonk op zekeren dag op den Hrad- schin eten zou. De profetie werd bewaarheid, het einde van Tsje- choslovakije was aangebroken, toen Hitler van op de historische burcht het protektoraat over Bohemen en Moravië proklameerde. Xn niet een andere stad van het Europeesche vasteland staan we zoo clicht bij het groot geschiedkundig verleden van Europa als te Praag. Zooals zich aan den wandelaar in de straten van het oude Rome nog heden een grootsch filmbeeld ont plooit van de oudheid, van de Etrus- ken af tot aan het Romeinsche kei zerrijk, even gemakkelijk blikken we rechtstreeks van in de straten van Praag op de duizendjarige geschiede nis van de nieuwe Europeesche kui tuur, die in ome dagen weer eens een beslissenden strijd te doorstaan heeft om te zijn of niet te zien. Men heeft Praag de Stad met de hon derd torens het t Rome van het Noordenen zelfs de hoofdstad van Europa genoemd. Ieder van deze benamingen heeft haar reden van be staan, maar geen enkele zal in de volle beteekenis van het woord aan den tooverachtigen polsslag, de sprookjesachtige romantiek, de ge heimvolle mystiek en de fabuleuze Europeesche navelpositie van deze stad recht laten wedervaren. We hoeven niet in een museum te tre den, ook niet met de menschen te spreken: hier vertelt iedere steen op zichzelf zijn bloedige geschiedenis, en tusschen deze steenen tafereelen van het Europeesche noodlot schijnt de lucht steeds onrustig te trillen, alsof men het komende onheil vermoedde en plaats wilde maken voor de duistere schaduwen die het voor zich uitwerpt. We stappen over een kleine plaats met lage huisjes omringd. Onze gids wijst ons naar het middenpunt van de ledige markt: hier, juist op deze plaats, heeft Hus gestaan en gepre dikt. Het was slechts een zeer kleine, gothieke kapel, links en rechts een bygebouwde toren. Ze is al lang ge sloopt geworden. Van hieruit echter begonnen de Hussieten- en de we reldschokkende godsdienstoorlogen die gansch Europa op zijn basissen deden wankelen. Het was in den be ginne slechts een innerlijk twistpunt binnen de kerkgemeenschap; maar weldra groeide het Hussitisme uit tot een byna Europeesche aangelegen heid. tot een politiek-nationale kwes tie, Hier, op deze plaats, vielen voor de eerste maal de programmatische strydwoorden van de beweging: t Voor de Vrijheid van Gods woord en voor de veiligheid van de Boheem- sche taal.* En daar, aan den over kant, lag het huis van den meester Jan Hus. Boven de huisdeur is het in het steen gebeiteld, in Tsjechische taal, want Hus heeft, ondanks zijn martelaarsdood, zyn doel bereikt en aan zyn moedertaal voor eeuwig eerbied gevrijwaard: Hier woonde meester Jan Hus. Het Tsjechische voik houdt niet op, dien nationale voorvechter te ver eeren, en ..eeft hem op de laan van de oude stad een reusachtig stand beeld opgericht. Hy is het juiste sym bool voor deze plaats, die sedert al- tyd, aan bloedige gebeurtenissen is gewend geraakt. Hier hadden, in den tijd van de Boheemsche heerschers- geslachten, de terechtstellingen van Przemysl in de grootste stilte plaats; later, in 1621, lieten hier de 27 lei ders van den Boheemschen opstand hun leven en in 1632 gaf Wallencicin het bevel, op deze markt 17 officie ren te onthoofden, die zich in den veldslag bij Lützen laf hadden be toond. Hier staat tenslotte ook het beroemde praagsche stadhuis, waar van de geschiedenis terugloopt tot in den dertigjarigen oorlog. We haalden zoopas den naam van Wallenstein aan. In het oude stads gedeelte, dat Kleinseite heet, staat nog heden het voorname paleis van dezen eersten Boheemschen vorst, die het best gedrilde leger van Eu- jp_ bezat. Hier, tusschen deze mv ren, werd eens aan Europeesche po- plitiek gedaan; hier lag het Foreign Office van den dertiajarigen oor log. Een open-luchttooneel in renais sancestijl, de zoogenaamde Sala ter- rena, een prachtige schilderyverza- meling met een bibliotheek, een klei ne lusthof laten op een waarachtig vorstelijk leven besluiten. Richten we van hieruit onze binden naar de hoogte, dan daagt voor ons de I.rad- schin op nu: de Vituskathedraal, de hoogst en mooist gelegen van alle hoofdkerken. Als een graalburg rijst de Hradschin boven den breeden «band» van de Moldaviërivier uit, herkenningsteeken van de stad, maar meer nog van het Europeesche nood lot. Uit de oude raadkamer van de burcht werden hier op den fatalen dag van 23 Mei 1618 de Boheemsche edellieden Martinitz en Slavata door het venster in de wallen van het slot geworpen. Dit was, zooals men weet, de aanvang van dm dertigjariaen oorlog, dus weerom het begin van een katastrofe, die de wereld in rep en roer zetten zou. H.er verbleef Ka- rel de Vierde en verhief hy daardoor de trotsche burcht to„ hoofdplaats van het Heilig Romeinsche rijk van de Duitsche natiën,. De eerste univer siteit van Europa opende haar deu ren, de heerlijke Karlsburg werd over den Moldaviëstroom geworpen, kerken en paleizen rezen uit der. grond op, en machtige koperen koe pels bekroonden hun torens. Een gouden tijdperk zooals de geschie denis het later noemen zou! Hier hebben Wenzeslas IV, Ferdi nand I, Rudolf II, gewoond. De laatste was de groote kunstver zamelaar en beschermer van astro nomen en alchimisten zijn tijd perk werd het zilveren tijdperk genaamd hier hebben de Habs- burgers hun residenties gebouwd; hier kwam dan nog na den wereld oorlog de philosoof Masaryk inwo nen. en hier stond onlangs de kanse lier van het groot-Duitsche rijk, Adolf Hitler, en stichtte hij het pro tektoraat van Bohemen en Moravië Het huis van Jan Hus is nog heden in de Praagsche oude stad te zien. Boven den ingang draagt een bord de lakonische woorden: «Hier woon de meester Jan Hus». Het huis is weliswaar herhaalde malen omge bouwd geworden, maar het Go- thische venster op de eerste ver dieping werd in zijn oorspronke- lijken toestand behouden en ver toont een medaljon van den Tsje- chischen prediker en martelaar. De Franschman Mathias d Arras van Avignon herbouwde de kerk, waar de gebeenderen begraven liggen van den heiligen Wenzeslas, en Pe ter parlev, uit het Zwabisch stadje Gmundt, voleindigde naar. Keizers, koningen en veldheeren richtten van hier uit, alvorens de gewichtigste beslissingen te nemen, hun gebeden tot den hemel; het is de hoofdkerk waar het geloof en de hoop van Europa's heerschers zich tot de eeuwigheid richtten. Op enkele mijlen van Praag staan we weer voor een slot, waarin het noodlot van het vasteland werd ge smeed. Slot Konopischt. Het was de geheimnisvolle bijresidentie van den Oostenrijkschen troonopvolger Franz Ferdinand. Hier zattn in den bloeien- den hof> Kei er Wilnelm en Franz Ferdinand in belangrijke politieke gesprekken verdiept. Van hieruit on dernam het hertogelijk koppel in 1914 zijn reis naar Sarajevo, een reis naar eigen dood. waarop die van mil- lioenen menschen volgen zou. Sedert dien vertelt men dat de wonderbare rozen van Konopitsch bloedig rood zijn en er een onheilvolle schemer op ligt van zoodra donkere wolken opda gen aan den politieken hemel. In een grooten kelder onder den tuin van het slot staat nog heden de beroemde Jorisverzameling van den vermoor den troonopvolger, een groot aantal conterfeitsels, standbeelden, figuri nes en zinnebeelden van den heiligen Joris, die ertoe bestemd waren, aan den Engelschen koning Georges, bij ?.ijn aangekondigd bezoek aan Kono pitsch te worden aangeboden. Maar het bezoek van den koning greep niet meer plaats en zoo rijst ridder Joris hier voortaan in honderdsoortige ge stalten nog steeds voor onze oogen in een onbeslisten strijd met de dra ken van de Europeesche tweedracht. UKKERTJ' AKKERTJESkunt Ge alk oogenblik noodig hebben. Heb dus al tijd een doosje m hui* ■ft. AKKERTJESzijn volmaakt zuiver en onschadelijk voor het hart, de maag en de nieren Een goede raad: Neem een "AKKERTJE", óók bij griep, kou, influenza, vei schot in den rug, lendenpijn, nare dagen, rheumatiek, spierpijn, enz. enz. Het helpt 1 Let op dit AKKER"-merk Per doos van 12 stuks lx. 9.50. - Per doos van 6 stuks Fr. 5.-. - Verkrijgbaar bij alle Apothekers. PROBL EEM NR. 276 door J. Kuble WIT; Kd2, La3, Pb5 en pion b3, c2, e2, f3 (3 st.) ZWART Kd5, Ld3, J?6 en e6, pion a4 en g4 (6 st.) Mat in twee zetten. f5 Dit probleem heeft drie sleutelzetten Eerste Th6, dreigt Lé6. (Vijf varianten). Tweede Ld8 C7, tempo (Vier varianten). Derde Pé4, tempo. 'Vyf varianten)u Een thematisch nevenoplossings- probleem van beteekenisvolle waarde. Goede oplossers Fr. Beeckman, P. Baert en E. Dobbelaere; ieder zes punten. R. De Neve en A. Jacquemijn leder vier punten. Hiermee wordt Fr. Beeckmans' voorsprong zoo groot dat hij beslist de eerste komt. A. De Meulenaer 2 goede en 2 slechte sl. zetten. Op. 1. Txa6, b5b4; 2. Ta5 weerom e7e5 J. De Backer Zie hierboven. R. Eeckhout Op Th7 of h8, een voudig e7e6, en Wits witte looper staat gepend. Ch. Broeckx Uw matzetten worden en passant verijdeld. Blikschen Van uw 8 sleutels, meer dan ge deuren hebt (zooals ge zelf schrijft) past er maar één op dit pro bleem. Partij gespeeld op het laatst gehou den tornooi te Bournemouth. WIT MIESES; ZWART LANDAU 1. é2é4, c7c5; 2. PblC3, Pb8c6; 3. g2g3, g7g6; 4. Lflg2, Lf8g7 5. Pgle2, e7e6; 6 d2d3, Pg8e7 7. Lqlf4, Pc6d4; 8. Ddld2, Dd8a5; 9. é4é5(a), Pe7c6; 10. PxP, c5xP; 11. Pc3é2, Da5c5; 12. Lg2xc6, d7xL(b); 13. O—O, Le7xe5; 14. Lf4h6 Lc8d7 15. c2c3, d4xc3; ede f ff h 16 b2xc3, Dc5e7; 17. Tal—bl, b7b6; 18. Tfl—él, c6c5?(c) 19. d3d4. Le5—f6; 20. d4d5 e6e5(d) 21. d5d6; De7e6; 22. Pe2—f4 DeSf5 (e) 23. Pf4d5, Ld7e6; 24. d6d7+ Lxd7; 25. Pd5c7 Ke8e7 26. Tél—dl Ta8c8; 27. Pc7d5 Ke7e6; 28. Pd5e3 Zwart geeft op (a) Hiermee bestrykt Lg2 gansch de diagonale lijn. (b) Zwart profiteert van de gelegen heid om zijn pion te ontdubbelen. (c) Beter ware 000. (d) Zwart mag niet slaan wegens Wit Pen Zwart zou de dame ver liezen. (Het nadeel van niet tijdig te rocheeren). (e) De positie van Zwart verzwakt merkelijk. (f) Zwart verliest de dame, ofwel mat. De vakken van mijn zelfgemaakt schaakbord, met papier beplakt, ko men meer en meer los. In andere woorden de vakbewe ging neemt toe. Hebt gij reeds gehoord van den Amerikaanschen schaakmeester en ex plorer James Keighly, die als lid eener wetenschappelijke expeditie in de Argentijnsche Pampas vijf glypto- doniums en een scelidotherium heeft ontdekt Zijn dat kruiswoordraadsels Wilt gij mij zeggen wat de bijzon derste benoodigdheden zijn om een schaakclub te stichten Schakers. Blik op den «HRADSCHIN*, den historischen burcht van Praag in wiens midden zich de ivonderbare Gothische Vitushoofdkerk verheft, het van ver zichtbaar kenteeken der stad. Op den voorgrond, een deel van de onder Karei IV opgerichte brug, aan beide zijden versierd met heiligenstandbeelden. die nog heden den hoofdingang aanduiden naar het stadsgedeelte «KLEINSEITEen naar den HRADSCHIN De eerste kompetitiewedstryden zyn achter den rug en hebben ons door den band beschouwd normale uitslagen gebracht. Alleen het sukses van Gan- toise op Cercle Brugge behaald, kan als eenigsïins verrassend voorkomen. De meeste clubs konden over hun beste krachten beschikken, zoodat het sukses van die noodkompetitie als vol ledig mag worden beschouwd. Dat de massa en heel in het byzon- der de soldaten nog heel sterk met de voetbalsport meeleven, konden we best opmerken tijdens den wedstryd Beer- schot-Standard, die vorigen Zondag plaats greep en die, zooals verwacht, door de Antwerpenaars werd gewon nen met 62. Als we zeggen, dat er meer dan 10.000 toeschouwers waren, dan doen we stellig niet aan overdrijving en het feit, dat de soldaten vrijen toe gang kregen mag als een fraai gebaar van het Beerschotbestuur worden be schouwd. Die wedstrijd had aangename maar ook onaangename zijden. Aangenaam, omdat Beerschot tijdens de eerste helft een spel demonstreerde, waarvan we allen genoten in den waren zin van het woord. De bal ging steeds van man tot man, schynbaar zonder veel in spanningen, en men zou gezegd heb ben dat die kerels biljart speelden. Dat was Beerschot, de echte Beer schot, de best voetballende ploeg van België. Tegenover dit kunstenaarswerk stel de Standard haar furie en het was opvallend, dat de Walen alles in liet werk stelden om de nederlaag tot het minimum te herleiden. Braine was weer eens in zyn ele ment. Hij goochelde letterlijk met het leder en legde de grootste verscheiden heid in zyn spel. Nooit konden de tegenstrevers zijn bedoelingen raden en vaak liepen ze van het hoekje naar het kantje. Diezelfde Braine echter, die ons zoo in bekoring bracht door zijn gemeten en efektief spel, dat bij oogenblikken kreten van bewondering opwekte, bracht ook de schaduwzijde in den wedstrijd. Het begon met een duel Braine-Petit, dat in een vechtparty dreigde te ontaarden. Mogelijks had de Beerschotman hierby niet alle schuld, maar naderhand bleek hij zoo nerveus, dat hij allerhande fouten bedreef, die zelfs de misnoegdheid van zijn talrijke aanhangers opwekten. Niet alleen Braine zondigde tegen de regels der sportiviteit, maar ook tal van ander spelers langs beide kanten wekten door hun manier van handelen de misnoegdheid op van alle menschen die het goed meenen met de sport. Zoo zagen we op zeker oogenblik een boks match tusschen keeper Louis van Stan dard en Isemborgs van Beerschot. We zagen Van Zuylen en Leonard vuile fouten bedryven, waarbij het oogmerk den tegenstrever te beieeren opvallend was. En zeggen dat de meesten van hoogervernoemde spelers den naam van intellektueelen dragen! Dergelijke incidenten maken steeds een pijnlijken indruk en we kunnen maar niet begrijpen, dat de spelers niet van meer waardigheidszin getui gen. De Beerschotspelers heel in het bijzonder hebben het niet noodig, te zondigen tegen de sportiviteit. Ze kun nen ook winnen tegen de besten door hun normaal spel te ontwikkelen. We geven grif toe, dat er zich feiten voordoen tijdens een voetbalwedstryd, die zenuwachtig stemmen, maar van daar overgaan tot handtastelijkheden noemen we gladweg verkeerd en dit beteekent allesbehalve propaganda voor de voetbalsport. We doen dan ook een beroep op alle voetballers, kalm en waardig te blyven. De sportbeoefening moet in de huidige, triestige omstandigheden een vermaak en een ontspanning zijn. De meeste spelers zijn cp geroepen solda ten, die tegenover elkander moeten staan als vrienden, die elkaar eeren en waardeeren. Een beetje goede wil, ka meraden-voetballers, en dan zult ge een stap nader doen tot de perfektïe. LOUIS.

Voor Allen | 1939 | | pagina 6