Strijd- Syn dikalismfï^llititcriland BUITEN LANDSCH OVERZICHT EEN SCHANDAAL BART DE LIGT BELANGRIJKE BESLUITEN EN MEDEDEELINGEN DE TAAK VAN DE VAKBEWEGING IN DE HUIDIGE OMSTANDIGHEDEN VEZEKERING TEGEN WERKLOOSHEID Zware Heest v EEN GROOT STRIJDER VOOR DEN VREDE 1883«1938 mn i Neutrale zeevaart, Duitsche mijnen en Engelsch-Fransche blokkade Man hat geschossen maar in het Russisch Vredelievende bedoelingen van Stalin POLITIEK WEEK-END VASTGESTELDE KLEIN HANDELSPRIJZEN VOOR VOEDINGSWAREN DE «ANTI-TERING» POSTZEGEL BOTER VOOR DE GEMOBILISEERDEN GEKEURD POOTGOED REGLEMENTEERING VAN DE BEROEPSBEDRIJVIG HEID DER VREEMDELINGEN it* li i 't ROOS KRUIS VOOR DE ONDER DE WAPENS GEROEPEN WERKLOOZEN WINTERSTEUN VOOR DE WERKLOOZEN VOOR DE LANDBOUW- ARBEIDERS SYNDIKALE KRONIEK i j ■2 - Voor Allen - 3 Dec. 1939- groote gebeurtenis der laatste dagen is het nemen van represailes- I maatregelen door Engeland eerst, en daarna door Frankrijk, tegen het Ly leggen van mijnen door de Duitschers waardoor de vaart op de twee eerstgenoemde landen uitermate gevaarlijk is geworden. Daarvan getuigen de talrijke schepen die reeds verloren gingen. Dat de neutralen, voor wie het transito-verkeer van Duitsche goederen een levensbelang is, tegen de geallieerde blokkade van den Duitschen uitvoer heftig protest hebben aangeteekend, baart geen verwonderingMaar de protes ten werden aan een verkeerd adres gestuurd, n.l. aan de Engelsche regeering. Deze heeft de protesteerenden eenvoudig doen opmerken dat niet Groot-Brit- tannië, maar wel Duitschland schuld aan den nieuw geschapen toestand heeft, zoodat men zich maar te Berlijn hoeft te beklagen. Duitschland, zoo wordt betoogd, heeft de mijnen gelegd het is tot dezen maatregel overgegaan omdat het radeloos onmachtig is tegenover de Engelsche heerschappij op zee. Daar door heeft het het internationale statuut eens te meer geschonden. Deze schending heeft de geallieerden genoodzaakt de blokkade van Duitschland te verscherpen door dezes uitvoer tegen te houden. Engeland erkent dat dit voor de neutralen nadeelige gevolgen kan hebben zij moeten zich echter niet al te veel verontrusten, daar de geallieerden alles zullen doen om de eigen belangen der neutrale scheepvaart niet te schaden. Te Londen werd er trouvsens op gewezen dat wat Duitschland niet meer zal kunnen uitvoeren dit door de geallieerden en andere neutralen zal kunnen geleverd worden. Trouw aan zijn gekende methodes heeft het Derde Rijk de door dit alles geschapen situatie aangewend om zijn neutrale buurstaten tegen Engeland in het harnas te jagen. Tot nu toe heeft het niet den schijn dat Duitschland in zijn opzet zal slagen. Want het is reeds duidelijk dat de neutralen, al zien zij de verscherpte blokkade met een niet al te gunstig oog tegemoet, van een anderen kant nog altijd het grootste wantrouwen koesteren tegenover eeri Duitschland waarvan de militaire ambities ten overstaan zijner Westerburen nog vrij geheimzinnig zijn gebleven. De rustpauze in de Russisch-Finsche besprekingen kon natuurlijk niet lang duren. Iedereen weet dat Rusland haast heeft in de Baltische zee. en dat van een anderen kant de Finnen tot nu toe op diplomatiek gebied een sterke positie hebben ingenomen. Daarom moest er geschotenworden. De Russen beschuldigen de Finnen deze blijven op hun standpunt staan, en leggen de schuld op de Russen. De gansche wereld is ervan overtuigd dat een klein land als Finland geen belang heeft bij een uitdaging. Dus is de zaak duidelijk. Zoo'n grensincident kan uiterst vreeselijke gevolgen hebben Maar dat is nog niet alles. De Russen hebben nu de nazi-methodes tot de hunne gemaakt, en hebben een weerzinwekkende propaganda op touw gezet die moet leiden tot een verzet der Finnen tegen hun regeering, waardoor het de Sovjets moet mogelijk worden gemaakt Finland in hun greep te krijgen. De eerste-minister Cajander vooral moet het ontgelden. Voor Moskou is intimidatie alleen onvoldoende de tvijand die een aanval op de U.S.S.R. wil plegen» moet ontzenuwd ivorden. De tPrawda» en Radio-Moskou gelasten zich daarmede. Van nu af reeds blijkt hun sukses twijfelachtig Het toppunt der smeerlapperij is dat vadertje Stalin zijn verantwoorde lijkheid dekken wil door de Russische houding tegenover Finland te laten passeeren als volledig aanvaard door de arbeidersorganisaties der U.S.S.R. overal werden meetings georganiseerd en vrijwilligmoties aangenomen gericht tegen Finland. Rusland toil den oorlog in het Noorden zooals het dien in het Westen gewild heeft. Maar daar deze laatste de Moskovieten schijnt te ontgoochelen, moet Finland het ontgelden. Want in den Balkan gaat het ook al niet naar den wensch van de Duitsch-Russische vrienden. De samenstelling der nieuwe regeering in Roemenië werd te Moskou vooral maar koel onthaald. En onrechtstreeks komt de verscherpte Engelsche blok kade Rusland niet ten goedehet zal moeilijk zijn de ekonomische beloften tegenover Duitschland te kunnen houden. En andere dingen meer. Daarom *Man hat geschossen»... in het Russisch. Een korrespondent van het persagentschap Havas heeft een sensationeele onthulling gedaan: Stalin heeft den oorlog doen ontketenen om de bolsjewikatie van West- Europa voor te bereiden. Niet meer dan dat. De inhoud van het gepubliceerde bericht is te groot om hier volledig weer te geven. Wij resumeeren Op 19 Augustus werd het politiebureau der Russische K. P. te Moskou in geheime vergadering bijeengeroepen. Stalin zou het Duitsch voorstel voor de onderteekening van een akkoord met Rusland laten goedkeuren. Wat dan natuurlijk ook gebeurde. Stalin motiveerde die goedkeuring als volgt Door het akkoord kan Duitschland Polen verpletteren, en Rusland krijgt zijn deel. Daaruit moet noodzake lijk een aanval van Engeland en van Frankrijk op Duitsch land volgen. Rusland moet alles in het werk stellen om den oorlog zoo lang mogelijk te doen duren. Verliest Duitschland, dan zullen de verbondenen zoo afgemat zijn dat zij voor ons een goede prooi zullen worden. Wint Duitschland. dan zal dit ook uitgeput zijn. en zal het Rusland voor een tiental jaren gerust laten. Want het zal werk hebben met de verslagen verbondenen. Intusschen zal Rusland zijn invloed over gansch Europa weten uit te breiden, en Dimitrof zal aan de buitenlandsche K. P. het bevel geven een aktie op touw te zetten, vooral in Frankrijk, waarbij desnoods zal moeten afgeweken worden van den wettelijken weg. Men zal misschien zeggen dat het Havasbericht uitgevonden werd voor de propagandadoeleinden der geallieerdenMisschien. Maar de inhoud ervan komt ons zoo kommunistisch en Stalinistisch logisch voor, dat wij niet twijfelen aan de iverkelijkheid van de Russische daden en inzichten, al zou bedoelde onthulling zelf een verzinsel kunnen zijn. Want het geloof in de Russische vredelievendheid is voor gansch de wereld al lang verzioonden. Slalin wil nog altijd zijn bolsjewistische wereldrevolutie en overheersching. Maar nu het weer oorlog is, kan Stalin de Russische taktiek niet meer goed praten. G. D. V. CAJANDER STALIN De strijd die sedert verschillende dagen gevoerd wordt in de Kamer kommissies rond de voorstellen van M. Gutt zal nu eerstdaags in de open bare vergaderingen van het parle ment voortgezet worden. Het woordje strijd is niet te sterk en naarmate de heeren kapitalisten zullen gevoelen dat ze geklopt zijn, zullen hun aanvallen nog vinniger worden. Eenieder weet reeds waarover het gaat. Minister Gutt die de uitgaven doen moet, ziet zijn inkomsten dalen en zijn uitgaven stijgen. Hij vraagt daarom nieuwe inkomsten. Hij vraagt ongeveer een miljard en half. De belasting op cte winsten der elektriciteitmaatschappijen kreeg hij reeds, dat moet hem ongeveer 50 mil- lioen opbrengen. Over de andere nieuwe belastin gen moet het parlement zich uitspre ken en daarover is het nu juist dat de strijd aan gang is. Tusschen de voorstellen van M. Gutt is er een dat met hand en tand door de heeren kapitalisten bevoch ten wordt, het voorstel namelijk dat een bijzondere belasting voorziet op de uitzonderlijke winsten, gemaakt ingevolge den buitengewonen toestand veroorzaakt door den oorlog. Die extra-belasting kan tot 70 van de extra-winst aanslaan. Ge kunt wel begrijpen dat de vrien den van .Echo de la Bourse» en «La Llbre Belgique» den heer Gutt naar den duivel wenschen en dat zij mee- nen den hoofdvogel af te schieten door te schreeuwen, dat het weeral op nieuw de socialisten zijn, die deze extra-belasting uitgevonden hebben. öpijtig voor hen komt men een rozenpotje te ontblooten waardoor juist bewezen wordt hoe zeer die be lasting er noodig is. De vorige oorlog heeft ons geleerd dat de wol een grondstof is van groo te waarde voor een in oorlog zijnde natie. Dat hebben zekere heeren spe- kulateurs zich ook herinnerd en zij zijn er in gelukt de hand te leggen op dé ln vooraal zijnde wol en ook op wat er nog toe te koop was. Aan den Belgischen nijveraar ver kochten zij aan een verdubbelden prijs maar naar het schijnt verkochten zij vooral aan Duitschland. Men schat dat die operatie aan die tot op heden nog niet vernoemde bra ve vaderlanders zoowat vijfhonderd millioen frank winst opleverde. Wat de zaak nog een oeetje meer doet stinken is het feit, dat naar het schijnt dit alles gebeurd is onder de bescherming, onbewust wel te ver staan, van officieele diensten. Wij eischen dat dit schandaal tot het laatste draadje wol ontrafeld wordt. De namen van de schuldigen moeten openbaar gemaakt worden en de straffen moeten in verhouding zijn met den omvang van het misdrijf. Hier kan zelf geen sprake zijn van belasting, hier moet eenvoudig alles als door diefstal verkregen goed aan geslagen worden. Het moet meteens duidelijk ge maakt worden dat er een velschil is tusschen uitzonderlijke winsten, uit zonderlijk maar toch normaal gezien de toestanden en het louter misda dig spekuleeren op den nood van het volk of de behoefte van de nijverheid. Of gelooft ge dat het optreden van die heeren wolhandelaars goed zal gedaan hebben an onze textielnijver heid? Meent ge niet dat gansch de bevolking er zal door getroffen wor den? Het schandaal werd gelukkig ont dekt. Maatregelen werden reeds dooi de regeering genomen opdat dit zich niet meer zou kunnen herhalen. Nu komt het er op aan de schul digen zonder meedoogen te straf fen en er op te waken dat na de wol geen ander artikel aan de beurt komt, In deze zaak zal de regeering nooit tevergeefs beroep moeten doen op de bevolking. Er worden offers gebracht, men brengt ze zelfs zonder al te veel te morren omdat men weet dat het nu niet anders kan. maar wee de regee ring die de heeren woekeraars vrij spel zou laten. ROEFFEL. Bij de uitgevery Van Loghum Sla terus te Arnhem verscheen het Ge denkboek Bart de Ligt 1met een inleiding door A. Müller Lehning, en waaraan o.m. medewerkten Mispelblom Bejr, Romers, Roskam Abbing, Dr. Waardenburg, Dr. J. van den Bergh van Eysinga, a. Storm, Albert de Jong, H. Kuysten, Dr. de Lange, Reginald Reynolds, J. van Wijk, J. L. van Tricht en C. L. de Light-Van Rossum. De:e leverde een vijftiental bijdragen gewijd aan het leven en het werk van den eerlijken strijder voor den vrede en een betere wereld, aan den geeste lijken agitator en groot socialist, die verleden jaar, in den ouderdom van slechts 55 jaar plotseling overleed. Het is geen gewone biografische ver handeling, dat boek; het is in de eerste plaats een gedenkboek, d. w. z. waar van het materiaal piëteitsvol werd sa mengebracht. Het leert den lezer een eerbiedwaardig en rechtzinnig strijder voor het schoonste menschelijk streven kennen, voor den vrede. Het boek werd geschreven door men- schen die Bart de Ligt van dichtbij gekend hebben. Wij zien hem als huis vader, echtgenoot en vriend; wij volgen hem in zijn veelzijdige werkzaamheden; wij leeren hem kennen als mensch en als denker. Dit gedenkboek is een waardevolle bijdrage tot de kuituurgeschiedenis van Nederland, en als zoodanig zal het door vele geestesverwanten van den grooten doode vol eerbied en liefde gelezen worden. tBart de Ligt 1883-1938is nog geen definitieve kritische en overzichtelijke biografie van den vredeskamper. He» boek is te beschouwen als een inleiding voor een veel grooter, meer omvattend werk. Want het figuur van de Ligt is zoo diep en veel omvattend dat het de moeite zal gelden het nauwkeurige» te analyseeren, ter initieering van hen die vooruitkomen voor de goede zaak. In het gedenkboek werd als laatste hoofdstuk de tekst van twee lezingen geplaatst, die de Ligt schreef voor den eersten zomerkursus van de Académie de la Paix» in 1938, en niet pei-soonlijk kunnen uitspreken. Het weie ons toe gelaten een passage daaruit aan te halen, omdat het ons in de huidige om standigheden van zoo'n groot belang schijnt. De titel luidt; Inleiding tot BART DE LIGT de wetenschap van den Vrede». Daarin lezen wij Het heeft aan de ontwikkeling van het socialisme, evenzeer als aan die van de wetenschap van den vrede veel kwaad gedaan, dat men in marxistische kringen, waar men in andere opzichten de kennis omtrent het ekonomische en sociale leven zoozeer heeft vei-diept, de studie van den oorlog en zijn funktie in de huidige maatschappij, volgens de historisch-materialistische beginselen heeft verwaarloosd. Mej. Simone Weil komt de eer toe, enkele jaren geleden op de noodlottige gevolgen van deie verwaarloozing te hebben gewezen. De marxistische leer van oorlog en vrede is verbazend oppervlakkig. En aan een anderen kant heeft het marxisme, dat zonder twijfel de moreele zijde van den mensch erkend doch tevens teveel ver waarloosd heeft, nog een bijna primi tief geloof in de doeltreffendheid van kollektief geweld op politiek en sociaal gebied. Nog heden ten dage huldigen de marxisten den burgeroorlog met steeds meer veranderde argumenten, terwijl toch alle ervaringen, van den wereldoorlog tot den Spaanschen bur geroorlog, op een onweerlegbare manier bewijzen, dat de burgeroorlog de revo lutie alleen maar verder van de wezen lijkste doeleinden kan afbrengen. Men kan in het algemeen zeggen, c'at de gewapende kolDktieve verdediging haar zin heeft verloren, sinds het middel van den oorlog, dat een volk, een klasse of een ras toepast om zich te verdeaigen, in oe eerste plaats dat volk, die klasse ol dat i-as zélf aantast en verderit. En toch is net natuurlijk en uit moreel oogpunt noodzakelijk, dat de menschen hun echten en vrijheden verdeaigen. en strijden tegen het on recht en voor de vestiging van een maatscnappeUjie orde, welke vrede insluit. De wetenschap van den vrede moet dus een volledig systeem uitwer ken van niet-gewelddadige strijd en een nieuwe opvoeding van individuen en masa's vooroereiden. in één woord: als de oorlogswetenschap, op haar hoogtepunt gesomen, nog slechts ge richt kan zijn op den totalen oorlog, kan de vredeswetenschap het nog siechts zijn op den totalen vrede. Dat beteekent, dat wij alle moreele en intel ïextueele Krachten der menschen, in alle beroepen en in alle takken van wetenschap en kunst, moeten mobili- seeren in dienst van dne vrede en van haar onvermijdelijk komplement, de so ciale rechtvaardigheid. Wij laten het den lezer over naar eig^n geweten te oordeelen over de opinie van die marxistische kringen welke door De Ligt bedoeld worden. Ons komt de uitspraak van den schrij ver in haar geheel voor als van buiten gewoon groote beteekenis, nu het er voor de socialisten, speciaal in de neu trale westersche landen, op aan komt positie te kiezen om het brandend ak- tueel vraagstuk, dat door de betrach ting naar een bestendigen, demokra- tischen vrede gesteld wordt, op te los sen. De geschriften van Bart De Ligt, en het lezen van het gedenkboek zullen tot de mogelijkheid van een rationeele oppuntstelling van het socialistisch streven in de huidige oorlogs-omstan- digheden veel bijdragen. G. D. V. (1) Prijs; ing. f 2.20, geb. f 2.95. De intersyndikale groepeering voor de verdeeling van koloniale- en voe dingswaren brengt ter kennis van zijn leden dat, ln akkoord met den minister van Ekonomische Zaken en Midden stand, de kleinhandelsprijzen van de volgende waren, van Maandag 27 No vember 1939 af, en tot nadere kennis geving, moeten beschouwd worden als de grenzen tusschen dewelke deze klein handelsprijzen mogen schommelen, na melijk volgens de lokaliteiten en de distributiekosten die hun eigen zijn I'er kllogr. Gerangschikte suiker, Tienen 4.35 tot 4.75 Gerangschikte suiker, andere merken 4,20 tot 4,60 Kristelsuiker 3,40 tot 3,65 Rijst, Japansche type 3,25 tot 3.75 Rijst Fancy 5.tot 6, Rijst Siam 2,50 tot 3,— Gebrande koffie Congo Robusta 10,tot 13,50 Zachte zeep 3,50 tot 4, Witte harde zeep, soort Marseille ,72 t.h. vet stoffen) 4,50 tot 6,50 Per liter Alkoholazljn (inlandsch) gewone kwaliteit, ba sis 6° 1,25 tot 2,— Aardnootolie, gewone kwaliteit 5,tot 9, Soya-olie 7,tot 8, Per kllogr. Gebroken erwten, gewo ne kwaliteit 3,75 tot 4,25 Droge ronde erwten 2,60 tot 3,25 Droge boonen, type Da nube 4,25 tot 5, Witte flageolets 5,tot 5,75 Groentenkonserven zonder verhoo ging op de prijzen van Augustus Deegwaren Per kllogr. a) basis bloem, gewone kwaliteit, los 3,80 tot 4,20 b) basis griesmeel, van harde tarwe, gewone kwaliteit, los of ln pakken 5,80 tot 6,40 c) van merk (Belgisch fabrikaat) ln pakken 7,40 tot 8, Bloem 00, los 1.80 tot 2, Keukenzout, los 0,50 tot 0,80 De doos Spraats. in aardnootolie 1/4 ciub 22mm. 1,50 tot 1,65 1/8 club 22 mm. 1,40 tot 1,50 Portugeesche sardienen, in olijfolie, gewone kwaliteit 1/4 club 30 mm. 2,50 tot 3,75 1/8 club 30 mm. 2,tot 2,80 Marokaansche sardienen, ln aardnootolie 1/4 club 30 mm. 1.95 tot 2.25 De groote doos Japansche pilchards 3,50 tot 4. Amcrüaansche pilchards 4,tot 4,50 Per kllogr. Inlandsch verpakt runds- vet 7,tot 8,50 Vreemd verpakt runds- vet 11,tot 12,- Geraffineerde reuzel 9,25 tot 10,25 Kookchokolade, blok 10,— tot 13,— Cichorei ln pakken, vol gens merk en kwallt. 3,tot 4,80 1 pak van 10 doozen Lucifers, volgens merk 1,40 tot 1,75 Produkten van runds- en varkensslagerij Per kilogr. Inlandsch rundsvet 6,tot 7, Inlandsche reuzel (lles- en spekvet) 11,tot 13,— Ben reeks van «antitering»-postzegels (Belforten van België) waarin begrepen zijn de volgende waarden: 10' c. plus 5 c.; 30 c. plus 5 c.; 40 c. plus 5 c.; 75 c. plus 5 c.; 1 fr. plus 25c.; 1.75 fr. plus 25 c.; 2.50 fr. plus 2.50 fr. en 5 fr. plus 5 fr. (Globaal bedrag per reeks) 20 fr. zal in al de postkantoren van het Rijk te koop gesteld worden, van 1 December 1939 tot 15 Januari 1940. De op dezen laatsten datum over blijvende onverkochte hoeveelheden zullen vernietigd worden. Voormelde zegels zullen voor fran keering geldig blijven tot 30 Septem ber 1940. Bestellingen per briefwisseling die nen geadresseerd aan den dienst voor verzamelingen, te Brussel, 1, postcheck- rekening no. 556,30. De regeering heeft beslist de hoeveel heid boter ln de rantsoeneering van de soldaten te verhoogen. De zuivelfabrieken en botedhande- laars die zich in staat achten, wekelijks minstens 300 kgr. vërSche, onvermeng de gepasteuriseerde melkerijboter Ite leveren voor het leger,' dienen zich da delijk schriftelijk bekend te maken aan den zuiveldienst van het ministerie van Landbouw, Middaglijnstraat, 3, te Brus sel. Deze dienst zal hen een lnlichtings- formulier laten geworden dat zij, na vol- ledige Invulling, dienen terug te sturen. Samen met de tarwe, ls de aardappel een der bijzonderste voedingsmiddelen van het Belgische volk. Het gebruik van gezond pootgoed !s een der beste middelen om de voort- brengst van de aardappelen op te voe ren. Het beste Belgisch pootgoed, te velde door een officieel organisme gekeurd, ls te vinden ln de Polders, alsook ln Hoog België. Op aanvraag kan men bij den H. Prof. Dumon, Kardinaal Merclerlaan, 30 He- verlee, kosteloos de lijst verkrijgen van de voortbrengers van gekeurd pootgoed uit de Polders. De lijst van voortbrengers van Hoog België, is te verkrijgen bij den h. Rigot, afgevaardigde der Keuringskommissie voor Plantaardappelen, te Orgée-bij- Bertrix. In het Staatsblad zal eerlang het be sluit van 16 November 1939 verschijnen betreffende de reglementeering van de beroepsibedrijvigheid der vreemdelingen. Deze regeling heeft tot doel een leemte aan te vullen in de huidige wetgeving betreffende het toezifcht en de kontrole op de bedrijvigheid Van vreemdelingen die toelating verkregen hebben om in ons land te verblijven. Er bestaan wette ij^e bepalingen waar bij het aanwenden van vreemde arbeids krachten of het drijven van leurhandel door vreemdelingen aan toelating ls on derworpen. De nieuwe reglementeering heeft niet tot doel het regime van de vergunning tot andere vakken, beroepen of bedrij ven uit te breiden, doch wel het be oefenen van alle andere bedrijvigheid met winstoogmerken, aan toezicht en kontrole te onderwerpen. Wettiging hier van is het belangrijk immigratie-verkeer in den loop van de Jongste Jaren, als mede de ontwikkeling van de belastinz-, handels-, nijverheids- en sociale wetten. Deze kontrole zal uitgeoefend worden dank zij de Invoering van een bedrijfs- kaart voor vreemdelingen waarvan uit- keering en gebruik door het Ministerie van Ekonomische Zaken en van Midden stand zullen gereglementeerd worden. Administratieve Jurisdictie zal het aan de betrokkenen mogelijk maken ln be roep te komen tegen alle beslissingen van het bestuur waardoor zij meenen Waarom lijden aan HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTSEN PIJN DER MAANDSTONDEN als de WONPERBARE BRUINE POEDERS van 4 der Apotheek DE POORTERE, te ST-NIKLAAS-WAA9, U oogenblik- kelljk zonder schadelijke gevolgen van deze pijnen zullen bevrijden. De doos van 8 poeders 4 frank. De driedubb doos 25 poeders 10 fr. Te verkrijg ln alle goede apotheken of vrachtvrij tegen postmandaat Gebruikt ze eens. U zult nooit geen andere meer gebruiken. 17 benadeeld te worden. Zeer strenge maat regelen, waaronder uitzetting uit het grondgebied, worden anderzijds voor dc overtreders van de nieuwe bepalingen voorzien. De regeering Is overtuigd dat de nieuwe regeling, terwijl zij aan de vreemdelingen die genot van het regime der bed rij l ska art verkrijgen, een nor male uitoefening van hun bedrijf waar borgt, van zulken aard is dat aan de, zoowel op sociaal of fiscaal gebied als op het stuk van handels- of nijverheids- konkurrentie heerschende misbruiken, een e*nde zal gemaakt worden. Werkloozen bij een wcrkloozenkas of een mutiialiteitsvereeiiiging voor ïyf- rentc aangesloten. De Werkloozen- kassen en de Mutualiteitsvereenigingen voor Lijfrente die ten voordeele van thans onder de wapens opge roepen werkloozen. maandelijksche inhoudingen doen, zullen ervoor zorgen de pensioenkaarten van de bij hun instelling aangesloten werkloozen in orde te houden, en er maandelijks in het vak. waarin het zegel normaal zou dienen geplakt, de vermelding «gemobiliseerd* te schrijven, en tevens, indien het moge lijk is, de hoedanigheid van den ver- zekeringsplichtige aan te duiden bij het leger: «soldaat»; «onderofficier», offi cier». Werkloozen die zelf hun verzekerings bijdrage aan de Lijfrentekas bezorgen. De thans gemobiliseerde verzekerings- plichtigen die tot op het tijdstip waarop zij werden opgeroepen maandelijksche minimumstortingen van 5 fr. recht streeks bij de Lijfrentekas deden, wor den ertoe verzocht hun stortingskaart in orde te houden en maandelijks in het vak waarin het zegel normaal zou dienen geplakt, de vermelding «gemobi liseerd» te schrijven, en tevens de hoeda nigheid bij het leger te vermelden: «sol daat», «onderofficier», «officier». Desgewenscht zal een gezins- of fami lielid ervoor zorgen dat voormelde for maliteiten worden vervuld. Tot de onder de wapens opgeroepen verzekerlngspllchtlgen wordt anderzijds een speciale oproep gericht opdat zij, zoo regelmatig mogelijk, het maande- lijksch zegeVbedrag by de Lijfrentekas zouden bijstorten. Sedert enkele Jaren ontvangen de be hoeftige werkloozen, in de strenge wintermaanden, van November tot Februari, een steunbijslag om het hun mogelijk te maken in de hoogere kosten van verwarming en kleeding te voorzien. De zorgen voor bezuiniging hebben de regeering niet belet dit jaar opnieuw een maatregel te treffen die, tegenover de slachtoffers van de werkloodheid, reeds de vorige Jaren een gebiedenden plicht van menschelijkheid en solidari teit was en dit jaar, wegens de stijging der levensduurte, méér dan ooit nood zakelijk en dringenden geworden is. Een besluit is onlangs in het Staats blad verschenen, waarbij wordt voor zien dat ieder behoeftige werklooze, van November tot Februari, een winter- steungeld zal ontvangen dat, over het algemeen. 10 zal beloopen van het totaal bedrag van den werkloozensteun en -tegemoetkomingen, waarop hij voor elke maand recht heeft. Evenals vorige jaren zal die winter hulp niet worden toegekend aan de werkloozen die tenminste zes dagen ge durende een maand van vier weken of acht dagen gedurende een maand "an vijf weken gewerkt hebben. Het Nationaal Paritair Comité voor de vruchten-, groenten- en aardappelen handelaars ls byeengekomen, onder het voorzitterschap van den heer w. Direc teur Blaise. Ten aanzien van de werkelijke- stij ging der levensprijzen en gelet op de steeds moeilijker wordende bestaans voorwaarden, erkennen de vertegen woordigers der werkgevers, ondanks de tijdelijke gedruktheid der zaken, dat het noodig is een minimum uurloon van 5 fr. (240 frank basis 48 uren) vast te stellen voor de arbeiders die op volle kracht werken en dit voor geheel het land. Daar dit minimum reeds door talrijke firma's, die loonen van 300 frank toe passen. ruimschoots overtroffen wordt, bevestigen zij dat de verkregen rech ten behouden biyven. ER is reeds veel geschreven over den toestand van België in ie huidige omstandigheden. De konklusie is steeds: deze toe stand is niet gemakkelijk. Vooral ons bedrijfsleven krijgt harde klappen, tengevolge van de mobilisatie en va-u den onverbiddelijken oorlog op zee. Men moet slechts even door onze meer dan half veria ten havens wandelen, om vast te stellen dat ook het neutrale België heeft af te rekenen r~et de groote ontreddering, die de oorlog in Europa heeft gebracht. En de arbeiders kregen natuurlijk ruimschoots hun deel. Honderdduizen den werden door de mobilisatie aan hun haard ontrukt. Tienduizenden moesten het reeds aanzienlijk leger der werkloozen vervoegen. En al d" ande ren leven onder de bestendige bedrei ging met aanslagen op hun leven standaard. vanwege reaktionnaire werkgevers en persorganen. Twee wegen lagen voor de vakb" weging open, tegenover dezen toestand De "eene is deze van de onverant woordelijke demagogie, waarbij agita ties worden uitgelokt, in felle bewoor dingen wordt .geprotesteerd en elke poging tot het plegen van overleg wordt afgewezen. Deze weg leidt naar geen oplossing. Aan het einde, zijn slechts de ekonomische ontreddering, de repressie en de uitzichtlooze ellende voor de arbeiders te vinden. De vakbeweging van ons land heeft steeds den tweeden weg gevolgd. Het is de moeilijkste, daar hij een juist begrip van de verantwoordelijkheid vergt en een bestendige waakzaamheid vereischt. Het is de weg van de onder handelingen. mét het doel het maxi mum te verkrijgen en oplossingen voor te stellen, waarbij geen eenzijdige offers aan de arbeidersklasse worden opgelegd. Het is de weg van het realisme. De methode, die daarbij dient ge volgd, wordt op dit oogenblik op de proef gesteld. De werkgeverskringen hebben bij de regeering aangedrongen, opdat wijzi gingen zouden worden gebracht in de berekening van het index-cijfer. Sedert September 1.1., is dit met ongeveer 8 procent gestegen. Dit heeft voor tevolg dat de loonen dienden verhoogd 'n de meeste bedrijven. Inderdaad voor zóowat 70 procent van de Belgische arbeiders en bedien den, werden in de paritaire kommis sies kollektieve overeenkomsten geslo ten. waarbij de loonen bij de schom melingen van het index-cijfer der kleinhandelsprijzen dienen aangepast. Totnogtoe werden, sedert Oktober jongstleden, in talrijke bedrijven de bij de overeenkomsten voorziene loonsvrr- hoogingen toegepast, die, naar gelang de bepalingen van deze overeenkom sten, 2.5 tot 7,5 procent bedragen. De werkgevers vreezen dat de prijzen de hoogte zullen blijven ingaan, en laten katastrofale gevolgen voor hun bedrijven er neel de nationale e ono- mie voorzien. In sommige kringen, wordt reeds het spook van de infla.ie opgeroepen. De idee van een index-cijfer voor ds oorlogsperiode heeft dan ook in de we-kgeverskringen een steeds groot -r aanhang gevonden. Deze idee heeft haar oorspro.-g te danken aan net feit dat vier van de 56 produkten bruine zeep. rijst, boonen en olit- erwten die in aanmerking komen bij het vaststellen van het index-cijfer, in Oktober 1.1. dit laatste met 2 oro- cent oo het totaal van 6 procent he-.bb"n doen stijgen. En men deed daarbij opmerken dat deze produkb-n el echts in zeer beperkte mate dom het Belgisch publiek worden verbruikt, of in feite van de markt zijn *'erdwe; en sedert den aanvang van den oorltg. En bii gelegenheid van de nublikriie van het index-cijfer van November, dat een nieuwe verhooging van 2 pro cent aanwees, werd van officieele zr'de een nota gepubliceerd, waaruit bliikfc dat, wegens het index-cijfer der kleinhandelsprijzen feitelijk zoowat 5 procent hooger staat dan het peil van de werkelijke h^ten van het levensonderhoud. De eerste reaktie van het Belgisch Vakverond kon niet anders zijn dan een zich te wer stellen tegen het ge vaar. dat de loonovere°nkomsten be dreigde. Deze zijn gesteund op het indexcijfer der kleinhandelsprijzen, en niet op een of ander indexcijfer «van de kosten van het levensonderhoud» Er moest voor worden gezorgd dat het vertrouwen van de arbeiderski" ~re in het index-cijfer niet zou worden ge schokt, vooral daar in de jongste maan den reeds een lichte wijziging wero ge bracht in de wijze van berekening, rüe dit dient er volledigheidshalve bij- gevoegd de beteekenis van c':zcn maatstaf der loonen niet heeft aange tast. Na deze verdedingspositie te hebben ingenomen, heeft het Vakverbond be wezen dat het vich njet bij negatieve formules beperkt. Het heeft vastgesteld dat het vraag stuk van het indexcijfer nauw is ver bonden met allerlei ekonomische vraag stukken. als de prijzenpolitiek, den ekonomischen toestand en den finan- cjoelen toestand van het land. Het oordeelde dat. tijdens de samen komsten met de werkgevers, die door de regeering in het vooruitzicht waren gesteld, het probleem van het index cijfer moest worden behandeld als een onderdeel van ds ekonomische en financieele problemen, waarmee h't land heeft te worstelen. En het liet zich daarbij steeds 1c ion door de zorg om, wat er ook mag gebeuren, hét principe van dc loon- overeenkomsten. en bijgevolg het levenspeil der arbeidersklasse, te vrij waren'in den storm, die ook ever ruis land woedt. O. D. C. TE oordeelen naar de verschillende mededeelingen, zou er spraak van zijn, het omvangrijke probleem van de verzekering tegen werk loosheid, opnieuw in behandeling te r.emen en zelfs een oplossing te geven. We zien met genoegen dat alle bui tenlandsche verwikkelingen ten spijt, men dan toch nog de sociale vraagstuk ken, eigen aan ons land, niet uit het oog verliest. Bijgevolg ma» men hopen dat, zon der onverwachtsche en buitengewone verwikkelingen verder zal gewerkt wor den aan de op- en uitbouw ven de so ciale wetgeving. Van deze nu, maakt de verzekering tegen werkloosheid een niet te ver smaden onderdeel uit. We mogen ons gelukkig achten dat zulk een vooruitzicht vroeger ieeds bij de arbeiders aanwezig was. Alleen kun nen we heden maar niet begrijpen dat zulk vooruitzicht vroeger zooveel tegen kanting hééft ontmoet. De openbare organismen zouden de laatste krisisjaren voor onmogelijke toestanden gestaan hebben, indien niet het vooruitzicht van de arbeiders had gesproken. Zoodat men het hedentendage als een weldaad mag beschouwen dat zooveel arbeiders en werksters zich tegen deze sociale kwaal hebben verzekerd. Maar hoe heilzaam dit tot nog toe heeft gewerkt, en welke goede gevolgen dit heeft gehad, dan toch moeten wij ens spijt erover uitdrukken dat er nog altijd menschen uit den arbeiders wereld aan te treffen zijn die zich niet tegen werkloosheid hebben laten ver zekeren. Hetzij uit onverschilligheid. Hetzij moedwillig en opzettelijk, hetzij uit onverschilligheid of egoïsme, hetzij om welkdanige andere reden ook. Dat deze laatsten, dan nog alleen te boeten hadden voor hun zonden, we souden het misschien nog zoo erg niet vinden; maar eenieder weet dan toch dat zij tenslotte een lastpost worden dis op gansch de gemeenschap komt drukken. Van dit oogenblik af is het optre den of handilen dezer laatsten niet meer een vraagstuk dat alleen hen ai- leen raakt, maar een probleem dat gansch de gemeenschap aanbelangt. En vermits de werkloosheid een so ciaal kwaad is dat door allen dient be streden te worden is het maar redelijk dat dan ook allen die er eenigszins bij betrokken zijn, tusschenkorm-n in de regeling welke er dient getroffen te worden om de verzekering tegen werk loosheid een definitieve oplossing te geven. Zoowel de patroons dus, als de open bare machten, en de arbeidersmassa zelf, dienen het hunne bij te dragen om aan dezen geesel des Lijds het hoofd te bieden. Er zijn natuurlijk andere maatrege len nog te treffen buiten het verwerven van een recht op vergoeding door het betalen van een verzekeringspremie te gen werkloosheid. Maar aangezien dit liet eerste en dringenste van wat er zich in het kader van een doeltreffend" regeling stelt, zoo is het maar redelijk dat dit behoorlijk wordt uitgewerkt. En hier stelt zich dan als vanzelf het vraagstuk in zijn verplichtenden vorm. Vermits alle arbeidend personeel aan werkloosheid onderhevig is of zyn kan. is het maar billiyk dat een systeem wordt uitgediept waarbij alle tewerk- gestelden verplicht worden zich tegen het risiko van werkloosheid te verzeke ren. en dat ook de patroons en den staat het hunne ertoe bijdragen oni de last van die verzekering zoo licht mo gelijk te maken. De laatste krisisjaien heoben zoo danig bij eenieder ingewerkt, dat wel niemand nog het principe van de ver plichte verzekering zou willen ontken nen of betwisten. Allen wordt nog getwist over modali teiten van toepassing. Over de wiize waarop deze algemeei.e verplichting zou dienen in voege te worden gebracht. Hot dat de aansluiting zou dienen te geschieden. Op welke wijze d? bijdrage zou moeten geïnd worden. Welk orga nisme er zou dienen gehandhaafd of in leven te worden geroepen om den dienst van de verplichte verzekering waar te nemen. Met gediskussieer over deze twist punten is ai heel wat tijd verloren ge gaan. Kostbaren tijd zelfs voor de ver- zekeringsplichtigen. Mogelijks een kans op toepassing. Zooals reeds gezegd, wordt dus op dis vraagstuk teruggekeerd en houdt men zich in de regeeringsmiddens op nieuw met dit vraagstuk onledig. We zagen graag dat spoedig te ver schillende ingenomen standpunten me kaar zouden gebracht worden, en dat men zonder al te veel tydverspilling er zou kunnen in slagen het verplichte systeem van verzekering tegen werk loosheid in toepassing zou kunnen bren gen. Wij vragen niet beter dan dat dc toe passing van de verplichting in ha |- volmaaktn vorm zou kunnen geschie den. Maar men is desaangaande zoodanig van tegenovergestelde opvattingen, dat het moeilijk zou zijn om te zeggen Deze, en geen andere, is nu eenmaal de juiste en de beste oplossing. Laten we niet, van meet af aan, te volmaakt willen zijn. op gevaar af hee- lemaal niet te zijn. Dat wil daarom riet zeggen dat wij onze opvatting die wij van de juiste bar.den dienen prijs te geven, neen; maar het wil zeggen dat wij cm11e van een bepaalde opvatting niet alles mogen prijsgeven vun wat er op het spel staat. Eenmaal de eerste stap m de ver plichting gezet, kan er naderhand dan altijd nog van een verbeterde toepas sing geijverd worden. J, DE CONINCK. Om de prikkeling te verlichten, het slijm los te maken en het hoesten te verzachten, smelt een weinig YapoRub in kokend water en adem de medicinale dampen in. Voor het slapen gaan, wrijf keel, borst en rug flink met deze zalf in. i

Voor Allen | 1939 | | pagina 2