4 y ALGEMEENE GESCHIEDENIS De bekendmaking der kleinhandelsprijzen Deze moeder kent 'n eenvoudig middé tegen hoofdkou HOE EEN DUBBELTJE ROLLEN KAN.. VI. - REVOLUTIETIJD (1805-1870) I Vicks Va-tro-nol De nieuwe wetgeving en de openbare dronkenschap i Het officieel onderwijs wordt als stiefkind behandeld EEN ZEER BELANGRIJK ENGELSCH VOORSTEL CENTRALE VOOR ARBEIDERSOPVOEDING Voor socialistische kadervorming EEN-EN-TWINTIGSTE LES HET CHARTISME IN ENGELAND VRAGEN Vraagstukken van den middenstand DE VEREENIGDE WINKELIERS VAN DEURNE-ANTWERPEN PROTESTEEREN DE KLEINHANDELSPRIJZEN Zij giet alleen maar een paar dezer druppels in ieder neusgat HET AANGEVEN DER VOORRADEN HET HOEKJE VAN DEN DETEKTIEF Iets over de internationale verwarring RECHTSKUNDIGE KRONIEK 3 - Voor Allen - 3 Dec. 1939' Steeds socialistisch i 1 De latere jaren van Napoleon vor men meer en meer een periode van reaktie; ook op geestelijk gebied. Vooral de teleurstellingen, die de Fransche Revolutie na de te hoog gespannen verwachtingen van de vo rige eeuw veroorzaakt, had, brach ten omstreeks 1800 een algemeene omkeer in de geesten teweeg. Velen hadden in Napoleon den be vrijder der menschheid begroet maar wanneer hij zich als een tiran ontpopt, wendden zij zich teleurge steld niet alleen van hem, maar veelal ook van de heele revolutie af. In de plaats van het geloof in de menschelijke rede en den vooruit gang, treedt de slaafsche eerbied voor het historisch gegroeide en een neiging tot somberheid en sentimen taliteit, die zich trouwens in de vo rige periode reeds had aangekon digd, toen de romantiek zich van de geesten meester maakte. Daarbij kwam nog dat in de door Napoleon veroverde gebieden en ook in Frankrijk de oppositie het hoofd begon op te steken. De burgerij was ontevreden over de hooge belastin gen, de conscriptie, de censuur en de geheime politie; de katholieken waren verontwaardigd over de kren kingen, den Paus aangedaan. In den strijd met Napoleon had Engeland niet alleen zijn overwicht als zeemacht en koloniale mogend heid weten te handhaven, maar het was er zelfs in geslaagd zijn bezit tingen aanzienlijk uit te breiden. Dat het ook zijn oppermacht in den wereldhandel kon handhaven, dankt net aan zijn groote steenkool- en ttermijnen, zijn ijzer- en zijn tex- elindustrie. Het werd langzamer hand «de werkplaats van de wereld». Men vergist zich als men denkt dat de Engelschen zich radikaal heb ben laten inspireeren door de Fran sche revolutie. Hun mentaliteit was er niet voor geschikt. Van geaard heid waren zij in de eerste plaats industrieel aangelegd. Zij die rap ryk geworden waren, haatten de verstoring der orde, en konden niet over den weg met de «abstrakte en vaak leege theorie van de revolutie». In Engeland was het een tijd van politieke tevredenheid en sociale vol daanheid, van regelmatigen ekono- mischen vooruitgang en van een machtige godsdienstige herleving, tenminste voor de bourgeoisie. De oorlog had de grondbeeitters, de pachters, de kooplieden en de fabri kanten verrijkt, maar de armen ver armd (Green). Er heerschte een parlementaire corruptie, en een kiesstelsel dat slechts 2 t.h. der be volking kiezen liet. Zoo breekt in Engeland het eerst de moderne klassenstrijd in vollen omvang los: een periode van verbit terden strijd en steeds herhaalde nederlagen vormt tusschen 1800 en 1828 een eerste fase. Vijftien jaren van betrekkelijke suksessen, tengevolge van een zeke re samenwerking met de burgerij, eindigden met een debakel rond 1835. Ben derde periode, eindigend in 1848. vindt haar hoogtepunt in het eigenlijke Cbartisme. dat blij vende resultaten geboekt heeft, ook al was voor de derde maal een ne derlaag onvermijdelijk. Reeds in de 18e eeuw bestond er bn de wolbewerkers een soort ver bond, dat echter niet mag worden beschouwd als een vakvereeniging. Al was dat verbond op demokrati- schen voet geschoeid, toch stond het afzijdig tegenover het arme proleta riaat. De leuze was Weest een drachtig. volhardend en vrij; geen inspanning voor het heil der mensch heid gaat verloren; wanneer een par lement niet meer den wil des volks uitdrukt, dan is het onze plicht niet te filosofeeren, maar te handelen.» Op het einde der 18e eeuw reeds wordt een kiesrechtaktie ingezet: De re^eering antwoordt met de afschaf- fing van het recht van vereeniging en vergadering, en van de volkspers. Robert Owen, de fabrikant (zie leergang «Sociale stelsels») stelt zich aan de zijde der arbeiders en eischt 12-jarigen leerplicht. 10 1/2-urigen arbeidsdag, fabriekshygiëne en fa- brieksinspektieWeldra gaat hij nog verder en eischt de bedrijven op voor de arbeidersnog later ver wacht hij het heil van koöperatieve gemeenschappen en komniunistlsche kolonies. Het tweede kwart der negentien de eeuw kent een periode van voor spoed. Maar tusschen de jaren 1826 en 1846 breken ernstige krisissen uit, de onvermijdelijke begeleidingsver schijnselen van het moderne kapi talisme. Het verbruiksvermogen van het volk verminderde, terwijl de nood en de ontberingen der arbei dersklasse stegen; tegelijkertijd de den zich een gestadige accumulatie van den rijkdom in de hoogere klas sen en een voortdurende vermeerde ring van het kapitaal voor. Toch brak door den val van de reactionnaire regeering der Tories (behoudsgezinden) een periode van betrekkelijke suksessen aan. De liberale burgerij (de Whigs), die in konflikt was met den adel, vond in zekeren zin in de arbeiders klasse een bondgenoot. In 1824 ver vielen dan ook de gehate anti-ver- eenigingswetten. Reeds eerder was een fabriekswet tot stand gekomen, die echter evenmin als een nog vroe gere gezondheidswet goed werd uit gevoerd. Het waren de eerste sociale wetten. De katiholiegen krijgen eindelijk hun gelijkstelling als staatsburgers, waarmee een der laatste overblijf selen van de godsdiensttwisten werd opgeheven. Maar van nog meer beteekenis werd de nieuwe kieswet, de z.g. Reformbill (Hervormingswet) van 1832. Deze verving de verouderde en geheel op de belangen van het groot grondbezit ingestelde verdeeling der zetels in het parlement door een nieuwe, waarbij ook de industrieele belangen tot hun recht kwamen. Maar voor de arbeiders, die zich met kracht voor de parlementsher- vorming hadden Ingezet, was de te leurstelling ontzettend de arbeiders belangen waren niet vertegenwoor digd. Wel werd de feodale slavernij afgeschaft, een onvoldoend kinder wetje aangenomen en een fabrieks- inspektie aangesteld, maar de nieu we armenwetten verslechterden den toestand van de arbeidersklasse uitermate. Een breuk met alle dee- len van de bourgeoisie was het ge volg. Voor het eerst in de geschiedenis weerklinkt de roep van de sociaal- revolutionaire algemeene staking. Een vakverbond komt tot stand met meer dan een half millioen leden. De strijd breekt los. Maar de reactie neemt maatregelen. Den 28n Februari 1837 stellen de arbeiders hun eischen in een doku- ment het Volkscharter. Die eischen zijnalgemeen kiesrecht, gelijke kieskringen, iedereen verkiesbaar, eenjarige zittijd, geheime stemming, vergoeding van reis- en verblijfskos ten van parlementsleden. Het was het vertrekpunt van een soms met geweld gepaarden strijd tegen de reaktie. gevolgd dcor onder drukking. Tenslotte zien de vakver- eenigingen af van iedere revolution- naire taktiek, om zich aan rustige vakactie te wijden. In 1849 verzette zich zelfs de afdeeling Portsmouth tegen de werkstaking als strijdmid del. Zoo was dan alle verzet gebroken. Toch had de vakbeweging eenige reslutaten opgeleverd. Onder de burgerij had zich de vrijheidsgedachte ontwikkeld; de z.g. Manchesterschool stond op het standpunt van de volstrekt vrije konkurrentie (liberalisme), en liet niet na, van de agitatie onder de arbeiders voor zijn streven gebruikte maken. Omstreeks 1850 werden de beschermende handelswetten inge trokken. Op sociaal gebied was voor de arbeiders de 10-urenwet van 1847 voor vrouwen en voor mannen van het hoogste belang. «Die wet was een praktisch suksss, de overwinning van een principe» (Marx). Dit principe, het recht op bescher ming van den arbeid, zette zich onder voortdurend strijden lang zaam door in 1867 werd eindelijk het kiesrecht herzien en het onder wijs verbeterd; in 1871 werd het vak- vereenighigsrecht erkend. In het laatste kwart der 19e eeuw heeft de Engelsche arbeidersbeweging, na een eeuw van strijd, zich geheel van de nederlagen van het Chartisme '■hersteld. (Volgens Van Praag). 1. Hoe ontstond de klassenstrijd in Engeland en welke was het voor naamste doel der arbeiders? 2. Maak de opsomming der ver overingen der Engelschen in de 75 eer ste jaren der 19e eeuw. Antxooordenvergezeld van een post zegel van 0.75 /r. sturen aan G. De Vos, Zwijnaardesteeenweg, 78, Gent. Het ls voor de vrienden van het officieel onderwijs geen geheim, dat er jaren verloopen. voordat er iets(?) te bereiken valt ten voordeele van de openbare school. Het administratief gedoe, alsook de tegenwerking fallen kant zouden de hevigste propagandis ten den moed in de schoenen doen zinken. We worden meer dan eens gefopt, ja, 't is zelfs een wonder als alles een normaal verloop van een paar jaren heeft. Wat het minst «smakelijk» voor komt, is, dat we door de bestrijders der cfficieele school zoo maar worden «afgedroogd». Het laatste geval, dat ons ter oore komt, is de oprichting van een school voor schipperskinderen te Nieuwpoort. Dit onderwerp is om zoo te zeggen geheel in katholieke handen. Wat zien we nu? Onze vrienden van West-Vlaanderen worden er letterlijk afgeloerd. Vooraleer zij daar de toe lating krijgen om de door hen gevraag de school op te richten, staan de kleri- kalen, die hun wensch vernomen had den, reeds met een vrije school klaar. We zijn dus nogmaals «gedribbeld». Dit dank zij de wijze, waarop de vrijheid van onderwijs wordt beschouwd en toe gepast, Wat'zullen we nu beleven? Dat onze Westvla amsche vrienden zullen hoeven te strijden om... wellicht niets te bekomen. In stede, dat de openbare besturen zelf hun werk doen, steunen ze nog hen niet; die in hun plaats voor hun scholen willen zorgen, neen. ze laten de verdedigers met ongelijke wapens strijden en helpen zelf mede tot de klerikaliseering van het onder wijs. We stellen nogmaals de vraag: Waar gaan we naartoe? De lessen ln de nieuwe school zullen natuurlijk gesub sidieerd worden: eenvoudige toepassing der wet. Doch wij, vrijzinnigen, kun nen daarentegen niets verkrijgen. Er mag geen centje af. Nemen we Lokeren als voorbeeld; -daar wacht men reeds lang op een Grieksch-Lftijnsche klas. Door slechts één prof, voor enkele uurtje aan te stellen was deze zaak geklonken. Dat kon niet, zegde men, omdat er te weinig leerlingen waren opgegeven. Er werd gevraagd: Hoeveel zijn er noodig? Het antwoord bewees, dat we meer dan het DUBBEL van het vereischt getal hadden. Nog maar eens gevraagd. Laatste antwoord op de zeer gewettig de vraag: Er gijn geen centen. Gevolg: een jaartje of wellicht langer uitstel. We stellen dus vast: a) rond-de-pot- draaierij. als wij iets vragen; b) geid is er te ■vinden voor de over zijde, dit gaat automatisch; voor ons geen centen. En daar nu hetzelfde gebeurt met al onze gewettigde en wettelijke verlan gens vragen we ons af: Zijn we nu werkelijk geschapen om te «wachten lijk Moeder Anna»? Waarde vrienden, wanneer zal het «twee maten- en twee gewichten systeem» ophouden? Eischt met ons vereenvoudiging der door ons te ver vullen formaliteiten, alsook gelijkheid tenminste bij de toepassing der wetten. Wie spant zich aan den wagen om een einde te stellen aan ons vruchte loos Pontius Pialatus-geloopen onze behandeling als stiefkinderen? Voor hét Oost-Vlaamsche Verbond, A. DE NEFF .V.vX® LEZER. Gaat ge een examen doen, Jan JAN. Omdat ik hier met een groot woordenboek voor mij lig LEZER. 't Is een Engclsch, als ik me niet vergis JAN. Juist gezien. Ik wil weten wat er zooal in de Engelsche pers, dus wat in Engeland gebeurt. LEZER. En is er iets belang rijks mede te deelen JAN. Ik geloof het wel. LEZER. Wel, ik luister aan dachtig. JA-N. Kent ge Keynes LEZER. Wacht even, ik heb dien naam nog gehoord. JAN. M. Keynes is een En gelsche ekonomist. LEZER. Nu herinner ik het mij. JAN. Af. Keynes deed in 1919 een boek verschijnen over de finan- cieele gevolgen van het vredesver drageen boek dat ophef maakte maar waaraan men in de leidende kringen bijna geen aandacht schonk. Keynes voorspelde ons de vergis singen die begaan werden en die we nu duur betalen. LEZER. Men zei zeker 't is maar een ekonomist. een professor en wat weet die van de praktische za ken JAN. Men redeneerde zoo. Maar zie, de toestanden zijn veran derd. In dezen oorlogstijd wordt een overwegend belang gehecht aan de ekonomische toestanden nu en dezen die zich zullen voordoen na 't slui ten van den vrede. LEZER. Men is wijzer gewor den. JAN. Als socialisten gaven we altijd die verwittigingen. Men zal nu eindelijk luisteren. Laat het ons ho pen. Maar het gaat hier over die nieu we voorstellen van Af. Keynes. LEZER. En wat zegt hij JAN. Wel, het slaat natuurlijk op Engeland, maar men zal goed doen eens ernstig te overwegen in ons land of men niet vlug dezelfde hervormingen zou invoeren. LEZER. En waarover gaat het nu JAN. Luister Door het uitbreken van den oor log stijgen de prijzen, stijgen de loo- nenstijgen nogmaals de prijzen, dan moeten ook de loonen weer stij gen. Dat brengt in deze periode erge schokken teweeg in de industrie. Er is daar een oud middel tegen sparen, de loonen niet aanpassen. En men komt in een straatje zonder einde, want dan zinkt men dieper en dieper. Een tweede kwestie ls deze, dat men moet vooruitzien, en weten dat bij het onderteekenen van den vrede, die millioenen soldaten terugkeeren zonder koopkracht, die wapenfabrie ken niet meer moeten leveren en we dus veel ergere toestanden zou den kennen dan in 1918. Daarbij moet, om den vrede te bestendigen, de werkloosheid opgelost worden. Anders gaat het niet. Wat zegt nu Af. Keynes Ten eerste moet men de prijzen van de koopwaren regelen. Dat kan door rantsoenceringdie noodig is. Maar dat moet, volgens Keynes, gebeuren naar een nieuwe metho de. want met alleen de prijzen wet telijk vast te stellen, komt men er niet. LEZER. Wat is zijn voorstel JAN. Het is zeer origineel. Dc loonen en wedden worden aan gepast aan de levensduurte. Geen enkele vermindering wordt toege past. Maar men betaalt de loonen en wedden niet volledig uit. Iedere loon- of weddetrekkende krijgt een postcheckrekening. Het deel van het loon of de wedde, dat niet uitbe taald wordt, wordt overgeschreven op d.e rekening van den belangheb bende, met eventueel een kleine interest. De belanghebbende kan niets afhalen van zijn rekening, die geblokkeerd blijft tot den dag dat de vrede afgesloten wordt. Zoodanig dat hij geniet van het vitaal deel van zijn inkomen, en over geld zal beschikken bij het af sluiten van den vrede, ails er in massa zal moeten gekocht worden en als er met de gewone middelen dan geen geld meer is bij de massa's. LEZER. Dat lijkt me zeer inte ressant. JAN. Daarom gaf ik het weer. met de hoop dat men ih ons land ook andere middelen zal aanwenden, en dat moet, om de ekonomie herop te beuren, en de massa's niet zon der koopkracht te laten. Laat mij toe te onderlijnen, dat een dergelijke maatregel pianistisch socialisme is. En ge weet hoe sterk ik een ekonomische pianist ben ge bleven. In «De Volksgazet» treffen wij een motie aan dat gestemd werd tijdens een vergadering der vereenigde winke liers van Deurne-Antwerpen. Wij keuren deze motie volmondig goed en kunnen niet nalaten de winke liers van Deurne als voorbeeld te stel len voor alle winkeliers van het land. In zich-zelf of onder elkaar moppe ren brengt geen aarde aan den dijk. Zóó handelen als de winkeliers van Deurne, dat is de goede methode. Het is dan ook met genoegen dat wij de motie gestemd op deze vergadering, overnemen in ons blad. Algemeen protest tegen de Intersyndikale groeveering in akkoord met den minister van Ekonomische Zaken naar aan leiding van het bekendmaken van de nieuwe kleinhandels prijzen I De vereenigde winkeliers van Deurne in algemeene vergadering stelde de houding dezer groepeering aan de kaak en stelde tevens de onbevoegdheid vast van dit komiteit waar te veel groote instellingen in vertegenwoordigd zijn en te weinig kleine neringdoenden om met kennis van zaken over den inkoop en verkoop te spreken en een degelijke prijslijst naar voren te brengen. Om de onbevoegdheid dezer groepee ring vast te stellen, moet men slechts met één oog zien. De lijst der klein handelsprijzen levert het beste bewijs. Voor eenzelfde prodUkt laat men een speling van 3 frank toe, waar het geen 0,50 fr. zou mogen zijn. Benevens dit wordt de deur wagenwijd opengezet voor de BRADEHRS MET HUN LOK- PRIJZEN. waardoor het publiek wordt aangetrokken doch ook bedrogen. Ver der komen er op bewuste lijst produk- ten voor zooals groenten, konserven, stijfsel, enz., waar geen verhooging wordt voorzien. Wij vragen den heer minister of de intersyndikale groepee ring ons te willen inlichten, waar deze produkten te koop zijn zonder prijs- verhooging. Ook zouden wij graag wil len weten waarom de winkeliers SUI KER «T» in doozen mogen verkoopen tegen 4,35 fr., terwijl deze tegen den zelfden prijs kon worden ingekocht. Of is dit soms om de bradeurs en de grootwarenhuizen niet in moeilijkheden te brengen. In een woord al de vast gestelde prijzen strooken niet met de werkelijkheid. De vereenigde winkeliers van Deums zijn de meening toegedaan £at de heer minister en zijn groepeering het er op aanleggen eenige duizenden kleinhan delaars en winkeliers te zien verdwij nen, en deze in plaats het recht tot bestaan te geven, of ze in de reeds groote rangen van werkloozen te doen terechtkomen. Zij eischen tevens de invoering van een kleinhandelsprijslijst met gelijken verkoopprijs per gewest of provincie, Niet enkel mijn kinderen, ook ik, heb Vicks Va-tro-nol het vlugste en gemak kelijkste middel gevonden tegen zware hoofdverkoudheid zegt Mevrouw Peeters, uit Borgerhout. Het behoedt ons tegen de vreeselijke neusontsteking en tegen hoofdpijn, welke gewoonlijl' uit verkoudheden ontstaan Het is zoo gemakkelijk de zwaarte der hoofdverkoudheid en de neusontsteking met Vicks Va-tro-nol te verdrijven. Slechts een paar drup- ■uaart-^-s pels met het glazen J druppelspuitje. D e t. AÉHKWI slijmen komen on middellijk los, de ont steking bedaart, de gezwollen vliezen worden normaal, de sinuswegen worden gezuiverd. De adem wordt weer frisch en zuiver, als ware er geen verkoud heid geweest. Voorkomt vele verkoudheden Waarom wachten tot de neus ont stoken is? Gebruik Va-tro-nol bij de eerste niesbui of neuskriebeling, want dan kunt U vele verkoudheden voorkomen. Va-tro-nol is vooral aangewezen voor het "gevaarlijke gebiedin Uw neus, woor J van de 4 verkoudheden ontslaan. Zoodra U Va-tro-nol gebruikt, voelt U hoe het U helpt in den stdijd der natur tegen besmetting. Prikkelingen en zwaar- boofdigheid verdwijnen. Gewoonlijk wordt de dreigende verkoudheid in de kiem gesmoord. DE BONDGENOOT VAN VICKS VAPORU8 128 vastgesteld door een kommissie waar in alle vertakkingen van den verkoop en inkoop vertegenwoordigd zijn, be nevens verbruikers, gemeentebestuur, voortbrengers en groothandelaars en vragen strenge straffen voor de bra deurs, woekeraars en stockopslagers. En dit is de wensch van eiken eerlij ken winkelier en neringdoener. Onze vereniging telt geen woekeraars noch radeurs. In het Belgisch Staatsblad ls een besluit verschenen van den minister van Bevoorrading, waarbij van 1 December a.s. af, de maandelijksche opneming wordt voorgeschreven van dc voorraden van sommige allernoodig- ste voedings- en koopwaren. De bepalingen van dit besluit ver schillen eenigszins van die van het besluit op de aangifte der voorraden, d.d. 2 Oktober 1,1. De lijst van de aan opneming onderworpen produkten heeft tevens een lichte wijziging onder gaan. Ingemaakte groenten, azijn, suikerijboonen en rundvet zijn in de lijst opgenomen, terwijl andere produk ten, als voederkoeken en samengesteld veevoeder, eruit worden weggelaten. De voorraden dienen aargeeeven op formulieren die te gepasten tijden door de gemeentebesturen ter beschikking van de betrokkenen zullen worden ge steld. Deze formulieren voorzien aangifte van de op den eersten der maand aan wezige voorraden, alsmede van de tijdens de verloopen maand ingekomen en uitgegane waren. Nochtans zal de ln- en uitgang van waren gedurende de verloopen maand slechts dienen aangegeven van de tweede opneming af, d.w.z. van deze af welke in het begin der maand Januari e.k. zal plaats hebben. Het besluit d.d. 2 Oktober beoogde namelijk de kleinhandelaars, die min stens twee loontrekkenden te werk stellen. Naar luid van het nieuiw »esluit wor den aan verplichte aangifte van voor raden niet onderworpen, de kleinhan delaars die minder dan 5 personen in de gemeenten van meer dan 100.000 inwoners en minder dan 3 personen in de andere gemeenten te werk stellen, met dien verstande dat de echtgenoote* de bloed- en aanverwanten in rechte :'lijn van den handelaar onder deze personen niet zijn begrepen. Tenslotte, wordt erop gewezen dat voorraden in het bezit van de bijhuizen door het moederhuis dienen aange geven. Voorraden in het bezit van de bij huizen die minstens 5 of 3 personen te werk stellen onder bovenbedoelde voorwaarden, worden dcor de zaakvoer ders van deze bijhuizen bij het plaat selijk gemeentebestuur aangegeven. Niet alleen is het leven een wisse lende kans vol zonderlinge situaties, maar vooral de jongste 25 jaren waren vol tegenstrijdige chaotische spelin gen, die de geschiedenis onzer eeuw al even duister aan het nageslacht zullen doen voorkomen als sommige periodes der anders wel schitterende middeleeuwen. Kruistochten (geen godsdienstige maar politieke) komplotten, verraad, tegen-verraad, superwraak, sluipmoor den, massa-terechtstellingen, heksen- of liever politieke monsterprocessen, struikrooverij en kaperstreken, onmen schelljkheid, afgewisseld met sportieve ridderlijkheid, idealisme, fanatisme, doodsverachting en avonturenzin heb ben van het huidig wereldgebeuren een hutsepot gemaakt, waar de his torici onmogelijk nog de ware bestand- deelen zuiver van elkander zullen kun nen onderscheiden. En weer zooals in 't verleden zuilen die geleerde bollen de feiten interpre teeren naar hun eigen voorliefde en zal de geschiedenis de roman der romans weer eenige leugens rijker zijn. Er zijn er die zich troosten met den waan, dat door alles op afstand te be kijken, de feiten klaarder worden en men ze beter overschouwen kan, aldus ontdaan van de troebele atmosfeer vol hartstochten, waarin ze zich ontrol den. Helaas, ook dat geeft nog een schee ven kijk op den stand van zaken. En zelfs het getuigenis van de meest objektieve direkte waarnemers vermag niets daartegen, want wie heden op recht over de gebeurtenissen oordeelen wil, kan niet anders dan bekennen dat hij... er niets van snapt. De wereld is een gekkenhuis gewor den met patiënten van de ergste soort en met dokters, die nog veel ziekelij ker zijn Er zijn razende diktatoren en er zijn idioten, die het te München met hen eens waren over iets, waarvoor ze nu als oorlogsdoeleindentegen de razenden vechten moeten... Er zijn er die in 1938 den vrede ge red hebben en door heel de wereld wer den toegejuicht, dan wanneer die zelfde wereld besefte, dat men geen intoxikatie geneest door er aan toe te geven... Engeland bulderde tegen Italië, maar Abessinië, Albanië en Spanje zijn reeds lang vergeten en vergeven en men wacht of soms het fascisme geen lust heeft de geallieerden bij te springen in den strijd voor de... demo- kratie De Sovjets die in Spanje de Duit- schers bevochten, defileerden zij aan zij in het... veroverde Polen. Dimitroff de held van het proces Van der Lubbe (Rijksdagbrand) meent nu ook, dat de aanslag in den Bürger- braukeller te München het werk is van Duitschlands buitenlandsche vijanden! Wie weet komt de Rus in het proces te Leipzig in 1940 niet getuigen... ten laste van den kommunist (ln 1933) Georg' Eiser. De reaktionnaire Wit-Russen waren een jaar geleden nog te Berlijn geor ganiseerd onder de bescherming der nazi's, die nu met de bolsjewisten een vriendschapsverdrag sloten Polen werd geheel verpletterd door de schuld van den verraderlijken aan val der Sovjets, maar daarover vraagt niemand rekenschap en het herstel van de Oostelijke helft van het land is nog geen oorlogsdoeleinde De oorlog woedt in het Westen maar geen der partijen bestookt de mijnen- en industriecentra van den tegenstre ver. Men spaart niemand op zee, zelfs de neutralen niet, maar nog geen en kele vliegraid werd tegen een militair doel te land ondernomen... Zeg eens, wie wordt er uit dit alles wijs En dan zou men de neutralen dur ven verwijten, dat ze laf zijn en zich opsluiten in hun kortzichtig egoïsme?. Komaan, laten we ons niet meesle pen door zooveel gekheid, ook al is de lof der zotheid nog zoo groot. We weten het maar al te goed hoe de dubbeltjes kunnen rollen... ook bij ons. Want al doen wü, neutralen, nog zoo verstandig door ons van het interna tionaal geharrewar zoo weinig mogelijk aan te trekken, juist omdat we er tot nog toe geen logischen gang in zagen, toch hebben we sommige gelegenheden om ons belachelijk te maken, niet ge mist... Wij, kleine neutralen, krijgen zoo allengs de reputatie ons vooral kranig aan te stellen tegenover die oorlogvoe renden, waarvan we het minste gevaar te duchten hebben. Ook Nederland lijdt aan die ziekte. Daar hebt ge b.v. het erge incident van Venlo, waar twee Engelschen en een Nederlander door de Gestapo wer den ontvoerd althans volgens de lezing der Nederlandsche bladen zelf, (die, tusschen haakjes gezegd, een heel wat stoutere taal voeren dan de onze). Weet ge wat er het gevolg van was De minister van Justitie kreeg drie vragen te beantwoorden vanwege het kommunistische tweede-kamerlid Wijn koop. Over de Gestapo Mis Over het gedoe der Britsche spionnen Ja, diezelfde Wijnkoop, die ln 1914- 1918 in zulke goede termen stond met de spionnen der geallieerden, dat de Fransche bespiedingsagent, luitenant Pierre Desgranges, hem in zijn boek «En mission chez l'ennemi (1930 Alexis Redier) vermeldde, speelt nu in de kaart der nazi's... terwille van het pakt tusschen Sovjets en nationaal- socialisten Geen wonder dan ook, dat het pro- nazistisch Nationale Dagblad van Nederland op zijn voorpagina de vra gen van Wijnkoop in groote vette let ters overnamde verbroedering der doodsvijanden Nietwaar, dat een dubbeltje aardig rollen kan In zijn boek heeft luitenant Des granges echter goed de rol geschetst der Nederlandsche kommunisten in het spel van den Franschen spion- nagedienst (Deuxième Bureau). De kommunisten werden zelfs financieel gesteund door de Franschen, die via Nederland de revolutie in Duitschland zochten te bewerken. Dat spelletje heeft maar gepakt voor zoover Enge land en Frankrijk het hebben geduld, t.t.z. alleen tot omverwerping van het keizerrijk en niet ten bate eener ar beidersrevolutie. De kommunisten werden in 1918 gebruikt door de spionnen der geallieerden. Worden zij het thans door die van Stalin-Hitler Het zon ons niet verwonderen. Alsof de chaos nog niet groot ge noeg ls... De arbeiders zijn ln de meeste lan den overgeleverd aan de ergste verwar ring. Ik meen zelfs, dat er zijn, aan het front, die niet weten waarom zo eigenlijk vechten. Maar te midden van dezen t ragi schen t oest and komt er misschien allengs klaarte opdagen?... Hoe het ook vergaan zal, het zullen de Wijnkoops en konsoorten niet zijn, die in Europa aan de arbeiders hun evenwicht zullen terugschenken. Want de laatste jaren hebben t>na te goed geleerd dat op geen enkel ter rein de strijd voor edele idealen to winnen is met een laaghartige taktiek. NICK. MET 19 November is een nieuwe besluitwet in werk- king getreden, welke m ver vanging komt van de wets bepalingen van 16 Augustus 1887 tot bestrijding van de openbare dronkenscnap. De regeering is van oordeel geweest dat de buitenge wone omstandigheden waarin wij thans leven een scherper optreden tegen de dronkenschap wettigen, en men mag dan ook zeggen dat de ge nomen maatregelen aan duidelijk heid niets te wensohen overlaten. Vooreerst wordt het begrip van de openbare dronkenschap zelf veel elastischer gemaakt. Vroeger werd een toestand van dronkenschap ver eischt welke aanleftling gaf tot wan orde, tot ergernis of tot gevaar voor zichzelf of voor anderen, maar thans volstaat het dat men in dron kenschap zij zonder meer, van het oogenbliK af dat deze vast te stel len valt. Ook het begrip der open bare plaats wordt thans ruimer op gevat. Als openbare plaatsen worden ten titel van voorbeeld aangeduid de openbare weg, de drankslijterijen, de hotels, herbergen, spijshuizen, vermaakgelegenheden, magazijnen, kramen, schepen, treinen, trams, stations, werkhuizen of werven. Maar ook de zoogenaamde pri vate kringen heeft men dezen keer mede onder de wetgeving wil len brengen en wel namelijk de plaatsen waar de leden van een vereeniging of van een groepeering vergaderen, uitsluitelijk of voorna melijk om er sterke of gegiste dran ken te verbruiken of om aan ha zardspel te doen Met het oog op de beteugeling worden de straffen merkelijk ver zwaard en schijnt daarenboven het aannemen van verzachtende om standigheden, die anders recht kunnen geven op een terugbrengen der straf beneden het minimum, uitgesloten. De minimumstraf wordt voor de eerste inbreuk 15 tot 25 fr., bij herhaling binnen het jaar na de eerste veroordeeling 26 tot 50 fr., bij herhaling binnen een jaar na de tweede veroordeeling gevangenis straf van 8 dagen tot een maand en geldboete van 50 tot 100 frank. Zekere nevenveroordeelingen kun nen daarbij nog worden uitgespro ken zooals ontzetting uit bepaalde rechten, verbod gedurende een ma ximum van twee jaar dranken te verkoopen, ontzetting van het recht een voertuig of een luchtschip te besturen of een rijdier te geleiden. Wie ln dronken toestand met een wapen bevonden worden, zal het zien verbeurd verklaren. Bijzonder strenge bepalingen wer den voorzien voor het gerij en ver keer in staat van dronkenschap. Wie in staat van dronkenschap een voertuig bestuurt of een rijdier ge leidt of een andere bezigneid ver richt welke voorzichtigheid of bij zondere voorzorgen vereischt, stelt zich bloot aan een gevangenisstraf van 8 dagen tot een maand en geld boete van 26 tot 100 frank, oi ten van die straffen alleen, verdubbeld in geval van herhaling binnen het jaar na de eerste veroordeeling, ver driedubbeld binnen het jaar na de tweede veroordeeling. Daarenboven moet de rechtbank, zonder de minste schorsing of voor waarde, de ontzetting uitspreken van het recht een voertuig of een luchtschip te besturen of een rij dier te geleiden gedurende minstens 15 dagen en hoogstens 6 maand; bij hernanng binnen het jaar na de tweede veroordeeling moet de ont zetting definitief uitgesproken wor den. Nieuwe maatregelen werden ins gelijks genomen ten overstaan van ue personen die dronkenmakende dranken hebben geschonken aan iemand die klaarblijkelijk dronken is. Deze bepaling wordt niet enkel beperkt tot de herbergiers en slij ters van dranken, maar wordt thans zonder onderscheid toegepast welke ook de hoedanigheid zij van dege nen die drank bestellen. De oaarbjj in aanmerking komende straffen worden overigens verhoogd indien de persoon waaraan de drank ge schonken wordt minder dan acnt- tien jaar oud is. Maar het is niet enkel strafbaar drank te schenken aan kennelijk bedronken personen ook wanneer men bestendig drank levert aan een persoon die nuchter is tot op het oogenblik dat hij kennelijk dronken wordt, valt men onder de strafwet. Buiten het geval van het drank- schenken aan jonge lieden van min der dan 18 jaar die reeds dronken zijn, voorziet men straffen wan neer, zonder aannemelijke reden, dronkenmakende dranken opge diend worden aan een minderjarige die den vollen leeftijd van 16 jaar niet heeft bereikt. Uitdagen tot drinken en het aan vaarden van dergelijk voorstel is votAtaan ook strafbaar. Dit zijn de bijzonderste bepalin gen van een wetgeving die zooals men ziet zeer verstrekkend is. Dat de liefhebbers van het bedwelmen de nat het zich voor gezegd hou den...

Voor Allen | 1939 | | pagina 3