Algemeen nieuws De verwezenlijking ervan is een levenskwestie AALST Een rcsolulie van de Aniwerpsche federatie ONZE STADSPOLITIEK jr~=2l Krabbels van Pierken De duurtefoeslag Verantwoordelijke redaktie 'Volkshuis, Molendries, 11 AALST Telefoon 572 Dringende eischen van de arbeidersklasse aan de regeering DE NOODKLOK LUIDT VOOR DE WERKLOOZEN INZAKE HUISHUUR EN RENTEN BEHARTIGING VAN MUTUALISTISCHE BELANGEN VOOR DE OUDERLINGEN INZAKE LOONEN EN WERKVOORWAARDEN EN INZAKE DE LEVENSDUURTE IN SLOTSOM DE HUIDIGE OF EEN KRACHTIGE REGEERING MOET DE HANDEN AAN 'T WERK SLAAN Schouwburg Feestpaleis NON STOP, ALLEMAN DOET MEE Iets wetenswaardig. -- De lasteraars der werkloozen voor de zooveelste maal een mondstopper toegediend. -- Met onze her- opgeroepene kameraden en wat ze ons vertellen. Een schoon initiatief: soep- en kleederbedeeling voor de behoeftigen Doodelijk ongeluk van een politie-agent De huidige moeilijkheden en de vakbeweging Gewestelijke Sociale School -- Aalst Spreken en schrijven lesgever Spitaels 9É> 4 - Voor Allen - 3 Dec. 1939 NIEUWS UIT HET Nu de gure winter voor de deur staat en de nood voor de arbeidersklasse in volle scherpte zich zal laten gevoelen is het ons geboden eens den nadruk te leggen op de meest noodzakelijke eischen die de algemeenheid der wer kersklasse ten spoedigste wenscht verwezenlijkt te zien. We ontvijnzen niet de erge moeilijkheden waarmede de huidige regeering te kampen heeft. We geven ons goed rekenschap van de ontelbare gevallen die in deze angstwekkende tijden moeilijik op te lossen zijn. Wij kennen de zware lasten die de mobilisatietoestand het land opleg- En toch durven we het aan niet alleen te vragen, maar te eischen dat de allernoodzakelijkste verachtingen van een klas die zoo erg beproefd is, hun beslag zouden krijgen. Drongen we reeds aan opdat dadelijk een besluit zou genomen worden inzake winterhulp. Het Koninklijk Besluit verscheen in het Staatsblad, zoodat we hier een gunstige oplossing hebben. Doch, winterhulp is niet alles; dat is zelfs enkel een onmiddellijke ver lichting iii den toestand der werkloozen. t Wij blijven meer dan ooit de meening toegedaan, dat de werkloozen aan arbeid moeten geholpen, om een normaal loon te kunnen verdienen. Daarop hebben we reeds meermaals nadruk gelegd, en we komen daarop Doch, dat is nu weer een oplossing van langen adem. En ondertusschen is de levensduurte sterk gestegen, en is verdere stijging te duchten. Daarom moet de werkloozensteun aangepast. Geen onzinnige eischen, zooals die door sommige kommunisten «afgekondigd^ en waarbij de werk loozensteun hooger worden zou dan het normale loon. Dat zijn trouwens dingen die schade aoen, en geen goed. Neen, redelijke aanpassing, in aiwac. ting dat steun door loon wordt vervangen. Eenvoudig afkondigen dat geen huur meer verschuldigd is door de gezin nen van gemobiliseerden of door andere zwaar getroffenen, is met te doen. Dat zou aan den eenen kant den nood verlichten, maar aan den anderen kant onbillijke en onrechtvaardige toestanden scheppen. Want niet alle huiseigenaars zijn in goeden doen. Zeer talrijke zelfs moeten ten 'deele leven van de opbrengst van een zuur verworven eigendom- Derhalve stellen wij voor dat de regeering algemeene schikkingen zou uitvaardigen, regelen bepalend wanneer ontsnapping van huishuur j^an verleend, en hoe de kleine eigenaars schadeloos zouden gesteld worden. In elke stad, in elke gemeente of groep van gemeenten zouden dan kom missies moeten aangesteld worden die alle gevallen onderzoeken en beslechten Dat is' een stelsel dat in Nederland is toegepast geworden van 1915 Het is evenwel dringend dat gehandeld worde. Want. het Is niet vol doende thans te zeggen dat bij niet-betaling van huishuur de gemotoihseerden niet kunnen worden uit hun woning gezet. Immers de huur loopt op die manier op, en na de demobilisatie bevindt de betrokkene zich voor een berg schuld en moeilijkheden. Reeds verschillende malen drongen wij aan op een oplossing vanwege de regeering inzake tusschenkomst in het betalen van de bijdrage voor de gemoöilisee^deii.n, lndien aan deze netelige kwestie .geen oplossing kwam men een meer dan een 20-jarigen strijd en onverdroten ijver der mutuali teiten zouden teloor gaan. Onze partijgenoot Balthazar, minister van arbeid en sociale voorzorg, wetende dat deze kwestie een der belangrijkste was, spande zich in en zag z'n pozen bekroond met een mooie oplossing. Voortaan zal de regeering voor 80 t. h. tusschenkomen van het tetalen der bijdrage aan de mutualiteit voor al de gemobiliseerden. 10 t. h. ein de overige 10 t. h. door de mutualiteit zelf gedragen worden. Minister Balthazar heeft een voorstel gedaan dat zoo vernuftig als edeimocdi0, is Hii vroe^'de maandelijksche pensioenzegels voor de werkenden te ver- hoogen met zoowat één vijfde. Wat patroons en arbeiders aldus meer zouden storten zou een speciaal fonds vormen, waaruit aan den eenen kanv de pensioenbijdragen der gemobiliseerden zouden betaald, en aan den anderen kant een toeslag zou verleend aan de gepensioeneerde loontrekkenden. Dat zou twee schoone werken mogelijk maken, Immers zoo voor de gemobiliseerden niet meer wordt gestort, zal daar door niet alleen later hun pensioen verminderen, doch dreigen ook hun vrouw en kinderen ten deele of ten volle, hun recht op weduwen- en weezen- pensioen te verliezen zoo de gemobiliseerde moest komen teoverlijaen. En dat het wenschelijk is de ouderdoms-gepensioeneerden verhoogmg toe te kermen, dat zal door niemand worden betwist. Doch, ook hier verzetten sommige kristen leiders zich. Aan den gelen kant zitten menschen, die werkelijk reaktionnaire verstekelingen zyn op het kisten-deinokratische schip. Een voorstel als dat van Balthazar zou door de arbeiders graag worden aanvaard, en zou moeten gestemd door alle we^keli)^ demokraten.. Wij drongen derhalve aan dat het verzet tegen het edelmoedige initiatief zou worden gebroken. De Staat gaf een slecht voorbeeld, door zijn personeel een aftrok op tc leggen. Daartegen verzetten wij ons met klem. Wii vragen tevens dat de loonen zouden aangepast blijven aan de levensduurte. Zoo in de privaatnijverheid als in de openbare diensten, loons vermindering want geen opslag geven m verhouding met de stijging der levensduurte is aftrok van loon is een onrechtvaardige en eenzijdige h^D?1 loonen6moefcn^nórmaal blijven. En gezien de staat zich hoogere Inkomsten moet verschaffen, dat hij zulks doe door elkeen te belasten volgens zijn inkomsten en naar vermogen. De regeering heeft in dat opzicht bepaald failliet geslagen. Geen prijzenpolitiek, en geen bevoorradingspolitiek. Niets lijkt op dat punt De huidige oorlog had men lang zien aankomen, 'tls niet als het brandt dat men een pompierskorps moet gaan instellen. Dat moet klaar zijn. En men mag zich gelukkig achten als de pompiers nooit moeten uitrukken. Doch, omdat men hoopt dat het niet zal moeten uitrukken laat men het korps toch niet vervallen. Zoo hadde een heele oorlogsreglementeenng moeten klaar zijn, in ae hoop ze niet in praktijk te moeten stellen, ja, doch klaar voor passing. Op dat stuk is niets gedaan, zoodat de toestand nu bij ons wel slechter is dan elders. Op dat stuk moet dadelijk ingegrepen worden, m Verder hopen we dat ons volk niet zal hoeven gerantsoeneerd te worden. Doch. ook hier is het beter tijdig, zelfs iets te vroeg, te beginnen, wanneer veel kwaad is geschied tegenover de on gelukkigs tem We weten toch allemaal wat het geweest is in September en besin Oktober Zij die er goed voor zaten, hebben zich beyverd overal op te koopen wat ze maar konden. Doch, wat gewerd daarbij van de werklooze de ouderdomsgepensioeneerden, de gekende en de schamele armen Zy hadden niet de middelen om voorraad in te slaan en als zij hadden getrokken, vonden ze niet wat ze noodig hadden, ofwel enkel overdreven prijzen. Het is een opschudding-om-niet geweest. Doch, niemand weet wat ons te wachten staat. Meer slechts dan goeds, dat ducht elkeen. Welnu, het is hooge maatschappelijke plicht de minst-bedeelden te beschermen, te waarborgen dat zij zich het noodige kunnen aanschaffen. Daartoe is de rantsoeneering aangewezen. Deze kan verder een regelende rol spelen inzake prijzen. Want als elkeen zich zijn deel koffie, en boter, en olie, en margarine en zoo meer aanschaffen kan aan vastgestelde prijzen, dan zal onbillijke opslag tegen gegaan worden op de beste en meest afdoende manier. Ons arrondi'sementskongres sloot de oogen noch voor de werkelijkheid, noch voor de feiten. Het erkende dat de regeering bezield is met goede bedoelingen en loffelijke pogingen deed om de vraagstukken op te lossen welke op ekonomisch. sociaal en financieel gebied zijn gesteld door de huidige internationale verhoudingen, en de daardoor onontwijkbaar gemaakte mobilisatie. Doch, goede bedoelingen zyn niet alles, en pogingen die niet leiden tot bevredigende uitslagen helpen niets. De regeering is niet geslaagd, omdat er geen voldoende samenwerking is in haar schoot, en haar doordryvendheid ontbreekt. We kunnen daarvan de redenen en oorzaken opsporen of aangeven. Docli. dat is thans ook niet de zaak. Hoofdzaak is dat het roer worde omgegooid. Vermag de huidige regeering zulks, des te beter. Vermag ze dat niet zonder omvorming in haar schoot of wijziging in haar samenstelling, dat daar dan onverwijld toe worde overgegaan. Het is tijd. En dringend noodig. Voor een krachtiger, doelmatiger en meer doelbewuste regeering! Op 12, 13, 19 en 20 December e.k., telkens te 10 uur, opvoering van de LIEFDADIGHEIDSREVUE ten voordeelc der noodlijdenden. Alle stedelijke tooneel- en muriekvereenigingen verleenen hun mede werking. Tientallen nieuwe dekors. Feërieke verlichting. Balletten. Machtig orkest. Drie uren spektakel. 150 UITVOERDERS Een voorspel en twee bedrijven. Prijzen der plaatsen 15, 12.50, 10, 6 en 4 fr. Kaarten in heu Burgers huis, Groote Markt. Alle dagen. Het doet altijd wel een beetje aan genaam aan, als we 'n Aalstenaar te gen buitenstaanders, met fierlieia liooren spreken over zijn Schoon park, met zijn spiegelvijver en zijn pracli- tige zwanen». Weinigen nochtans heb ben er eenig benul van welk een opper vlakte ons stadspark wel beslaat. Laten wij dit eens ten behoeve van de Aalstenaars navertellen: De opper vlakte van het beplante gedeelte, 't is te zeggen, graspleinen, beslaat 8 a 9 Hectaren. Dan komen daarbij de vij vers, de bloemenparkende lanen en de kleine wandelwegen die wel 10 Hec taren beslaat, zoodat de gansche op- ppervlakte van ons stadspark ongeveer 19 Hectaren bedraagt. Wist iedereen dat? Enkele weken terug werd een laster- kampagne begonnen tegenover ae werkloozen. We weten best uit welken hoek die storm van verdachtmakingen was gekommandeerd. Het Comité Central Industriel zal daar wel niet vreemd aan geweest zijn. Het ging er tegen een maatschappe lijke instelling, namelijk: tegen den geldelijken steun der openbare bestu ren aan de verzekerde onvrijwillige werkloozen. Dat een dergelijke kam pagne gevoerd werd door een minister van de kristen arbeiders, hebben we reeds bij een vorige brie}wisseling aan de kaak gesteld. We zouden op deze smeerlapperij niet zijn teruggekomen, hadden we verleden week niet ander maal tot ons groot genoegen kunnen vaststellen hoe onze arbeidersklasse door haar houding bewezen had, niet beter te vragen, dan haar werkkracht te verkoopen. Want haar arbeidskracht verkoopen beteekent le ven, terwijl het dopgeld een behoor lijk leven niet permitteert; alle bewe ringen van de uitvinders van iSinte- dop» kunnen daar niets aan wijzigen. ziehier wat er gebeurd is: de stad Aalst had bij het gewestelijk bureel laten weten aat ze graag een vijftigtal arbeiders had te werk gesteld in ae voorwaarden vastgesteld oij Koninklijk Besluit van 30-19-1939, en door ons breedvoerig behandeld in ons blad, twee weken geleden. Het bericht aan. het dop-bureel was geen 24 uren oud als zwn reeas meer aan 250 werkloozen hadden aangebo den om te gaan wernen voor nun steungeld, plus 5.00 jr. door de stad toe te voegen. Dat de staa al die werk krachten niet zal kunnen gebruiken, spreekt vanzelf. Maar we neoben dit willen meedee- len omdat daarmee den belagers van de werkloozen anuei maai een jun/ce mondstopper is toegediend. Er zijn reeds een paar onzer vakver- eenigingen aan wie het, dank zij ae solidariteit harer aangesloten leden, mogelijK gemaakt werd, iets te doen voor de onder ae wapens geroepen le den. Aangenaam is het, na te gaan hoe dit gebaar door onze kameraden eer- geus ten veldewordt onthaald. Reeds tientallen brieven van kame raadschappelijke genegenheid bereik ten ons. Uit die brieven kan men ook opmaken waaraan het ons weder opge roepen kameraden ontbreekt. Talrijk zijn zij die ons naar socialistische le zing vragen. Verheugend is het vast te stellen hoe het grootste deel betracht onzen ekonomischen strijd te volgen. We laten hier enkele uittreksels uit brieven geworden, die duidelijk illus- treeren wat voorafgaat. Vanwege E. K., Orouwersgast uit Aalst <i Het heeft me tevens ook zeer verneugd aoor mijn /cameramen mee Vzigeien te worden. Ik reken net ais mijn puchi u en al ae ka meraden namelijk te aannen. Mijn vurigste wensen is, in ae rungen uer ueïeenigmg, meae mei u en de leaen aer vereniging, aen satjU oin nei aageiijkscn brood opnieuw te kunnen moeiten. Vanwege J. D. B., uit Denderleeuw ilk aank u auen van de afu.te lingornaat ge ae leaen zoo m- dacntig zijt. We dopen, aai we weiai u. met u auen te samen zullen mogen stnjuen om een scnoouet leven en oei.ere maatschappij Vanwege M. D., scnoenmaker uit Aaisi Wat me toekwam van den vak bond heej t me diep ontroerd, niet zoo zeer om den innoua zei]maai meer om ae innige genecmneid die daaraenter verscnoien zit. Meer aan ooit neb ut gevoeld, aal derge lijke aingen bij ons den meest sym- yatnieken ui.siag tegenover aen vakbond teweegbrengt. m ajwacnting, aat ik weer van dichtbij mijn vakbond mag begroe ten, enz. Vanwege C. L., uit Aalst <t net aeea me ongelooflijk veel genoegen iets van u en ae vereeni- gnig te vernemen, is liet niet mo- yenjk mij van tijd wat sociahs- tiscne leniuur te aoen geworaen.' 't Is allemaal zoo eenvouuig-aiep-uit- het-hari, wat ons gesenreven worat. Dikwijls zoo ontroerend. We vernopen dan ook vurig aai onze aaitg^s,o,entn aie zijn mogen muis oujven, graag het uunne zuuen unuen bijorenyen om ons te helpen, voor ae naaste toekontst opnieuw iets te kunnen doen. üoliaarueit mag geen praten zijn al leen. Bij gelegenneid eens in aen zak tusten -o oeei oeier. De Federatie van Vakbonden, in sa menwerking met de partij lieejt nietiegensiuanae de moeilijke omstan- digheaen die we doormaken, opnieuw gezorga voor aegUijke soepueaeeiiny aan ae werkloozen. We noemen ait een gelukkig initia tief dat door onze aangeslotenen on- geiwijjela op prgs ,zcu woraen g^stt-ia. De bedeeling voor al diegenen die zich aangeven, zal aanvangen van 5 Decem ber aanslaande af en plaats neoben j^auienae vier aagen in de week. Dit werk is onaer leiuuty y^gizatst van kameraad Berghman. Onder dezelfde leiaing zal ook dezen winter aan alle behoeftige sclioolkin- aeren, ondergoed uitgedeeld worden. En dat is nog veel beter! Voor nader bescheiden omtrent deze kleederbedeeling verwijzen we naar een andere plaats in ons blad. Door dit werk blijft het gemeentebe stuur zijn rol getrouw: de gemeenschap doen tusschenkomen om den grooten nood harer ingezetenen, zooveel als dit mogelijk is, te lenigen. EUG. DEPREZ. Wij laten ook de resolutie volgen, die na bespreking, door de Antwerp sche Federatie van Vakbonden aan genomen werd. De vergadering van de Algemeene Federatie van Vakonden van Antwer pen, gehouden Zondag 26 November 1939; na bespreking van onderscheiden vraagstukken, besluit betreffende De vergoedingen aan de families van gemobiliseerden De vergadering geeft uiting aan haai levendige verontwaardiging in zake de overdreven formaliteiten, welke aan de gemobiliseerden en hunne families worden opgelegd tot het bekomen van hun militievergoedingen; vestigt nogmaals de bijzondere aan dacht op het feit, dat de verleende steun van 8, 10, 12 fr., volgens de kategorie der gemeente, onbetwistbaar onvoldoende is. t Volgens de regeeringsverklaring mag de vergoeding slechts verleend worden aan diegenen welke in nood zijn. Zij waarvan de inkomsten het vrijgestelde minimum overschrijden van de beroepskas, zullen er niet van genieten. s> Het gaat vooral over in nood verkee renden. of beter gezegd, gezinnen waar men het zeer goed gebruiken kan. Wij dringen in deze nogmaals aan. het bestaande bedrag te verhoog en. Opeisching van werkloozen De Federatie verklaart zich in deze kwestie volledig akkoord met de reso lutie, aangenomen door het Nationaal Komiteit van het B. V. V. in zitting van 31 Oktober 1939. Wij kunnen ons echter niet ver eenigen met de maatregelen, welke volgens bekomen inlichtingen worden toegepast, namelijk, de opgeëischte werkloozen gedurende 8 uren en meer daags te doen arbeiden, met als ver goeding den werkloozensteun, plus 5 frank daags. Het was toch aldus verstaan, dat de opgeëischte werkloozen 5 uren daags zouden werken, aldus zouden de be schikbare werkloozen om beurten kun nen arbeiden, wat een meer recht vaardige verdeeling van den beschik baren arbeid zou daarsteilen, en dit enkel voor werken betreffende het passief verweer, wier dringende aard, tijdelijk karakter en onbetwistbaar al gemeen belang de toevlucht tot aller medewerking, en vooral van diegenen die over hun tijd beschikken, wettigen. De vergadering protesteert tegen dit eigenmachtig optreden, maatregel welke slechts de reeds bestaande onte vredenheid kan doen toenemen. Inzake het index en de kollektieve arbeids overeenkomsten kunnen ons volledig aansluiten bij iet Communiquéaangenomen op het Nationaal Komiteit van het B. V. V., in zitting van 31 Oktober 1939: waarschuwen op onze beurt de regee ring voor het dreigend gevaar dat ons land te wachten staat, indien ze niet spoedig overgaat tot de invoering of de toepassing van een gezonde en pas sende ekonomische politiek, dit vol gens de vereischten van de tijdsom standigheden waarin wij verkesren. maatregel welke overigens reeds lang door verschillende neutrale en oorlog voerende landen werd genomen; vragen ons met spanning af, waar op de regeering wacht om in dien zin op te treden. Deze resolutie zal aan de regeering worden overgemaakt. In den nacht van Zaterdag 25 en Zondag 26 November waren de politie agenten Van Vaerenberg en De Stroo- per Petrus, op nachtronde langs de Capucienenlaan. De wind stormde en het regende ge weldig. Ongeveer aan het stedelijk zwembad zag De Strooper de elektriciteitsdraden op malkander slaan en vlammen sloe gen eensklaps op. Hij wilde er zich van vergewissen of hierdoor geen ongelukken konden gebeuren, stak de laan over om zich te vergewissen en keerde nadien terug. Op datzelfde oogenblik kioam een auto aangehold uit de richting van Brussel. De agent Van Vaerenberg die de auto zag kon op het nippertje ontsnappen, en trots zijn waarschuwingskreet tot De Strooper gericht, was het helaas te laat. Met een ongehoord geweld werd hij aangereden en 't slachtoffer stak, trots het vlugge stoppen, letterlijic onder de auto. Dr. De Cockspoedig ter plaats, deed in allerijl den ongelukkige naar het hospitaal overbrengen. Geen zorgen konden baten, want De Strooper overlecdt 's morgens in de hevigste pijnen. Het slachtofferdat slechts 46 jaar oud is, en een der meest oppassende agenten, is verleden Donderdagonder een grooten volkstoeloop, ten grave ge dragen. Wij bieden langs dezen weg aan de diepbeproefde weduwe en familie onze innige deelneming. iVOOR. ALLEN Ze zullen dus priester Daens her denken zij, de Vlaamsche Nationa listen, wier politieke opvatting regel recht inaruist tegen de zijne. Sommige politiekers bezitten geen enkel dosis schaamtegevoel: met een verregaand cynisme permitteeren ze zien alles. Priesler Daens beteekent de opstan- standing van het Vlaamsche arbeiden de volk tegen de katholieke heerschap pij, tegen de katholieke verdrukking toen Charles Woeste hier te Aalst zijn tsaucissenpoiiiieKs, voerde en het meer voudig stemrecht de voorrechten der rijken als met een ijzeren pantser oe- scnermde. Priester Daens was een demokraat van groot formaat. Hij streed met de socialisten voor algemeen stemrecht. Voor een onaantastbaar minimum loon der arbeiders. Voor de synaikale vrijheid. Voor een sociale wetgeving voor de werklieden. Priester Daens deed de begrippen van vrijheid, rechtvaardigheid en po litieke gelijkheid diep doordringen op den Vlaamschen buiten toen de so cialisten daar nog geschuwd werden als de pest en sommigen hun venster luiken sloten als socialistische voor aanstaanden het aandurfden ergens een meeting in hun omgeving te geven. En gij, Vlaamsch Nationalisten, die heden alles wilt vernietigen wat er kwam door den volksstrijd en alle da gen de demok.ra.tie en de vrijneid iracht te ondermijnen, hoort gij niet de vermaledijding van den volkspries ter tegen u, van uit zijn graf?... Als men ooit een doode zal onteera hebben en een heiligschennis gepleegd, dan zult gij dat wel gedaan hebben op 17 December. Want de schim van priester Daens zal op dien dag u achtervolgen u de farizeeërs, de schijnheiligen, de aoodenomeeraers, de veryijtigcrs van den gezonden Vlaamschen volksgeest. Maar wij leven in een tijd dat ion- mogelijk» uit het woordenboek zou die nen geschrapt te worden. Die immoreele poimeice methodes zijn nochtans van vreemden bodem: zij waaiden over van uit Duitschland en Rusland. De Vlaamsche Nationalisten zorgden en zorgen nog daarvoor. Maar ondanks alles zal de figuur van priester Daens blijven wat zij was: de demokratie ten goede. Sportnieuws Regen en wind zijn dit seizoen reeds meermalen als spelbreker opgetreden. Zoo komt het dat Sportkring enkel één thuiswedstrijd speelde en reeds twee verplaatsingen maakte. Zondag toekomende gaan de Aalstenaars op verplaatsing naar Ath. Met een beetje goeden wil moet er daar ditmaal ge wonnen worden. We dringen er by onze supporters ten zeerste op aan de reis mede te maken. Vertrek te 12 uur aan het Volkshuis. Prijs 8 en 4 fr. Allen op post! Jef Rens gaf enkele dagen geleden vóór de bestuursleden der Antwerp- sche Federatie van Vakbonden, een uiteenzetting over de moderne vakbe weging ten overstaan der huidige moei lijkheden. Wij geven hier ten gerieve onzer lezers deze uiteenzetting be knopt weer. Spreker heeft het eerst over de plots gewijzigde politeke, ekonomische en sociale voorwaarden in ons land door het uitbreken van den oorlog, waar door het B V. V. zich genoodzaakt voelde aan de regeering zijn diensten aan te bieden. Rens onderzocht hierna hoe Je onmiddellijke weerslag is geweest van den oorlog op onzen ekonomischen °n socialen toestand. De werkloosheid is gestegen, alhoe wel duizenden areiders werden gemobi liseerd. Zwaar getroffen nijverheden zijn o.m. bouwbedrijf, transport, ameu blement. Andere nijverheden her nemen. omdat er behoefte is aan hun produkten. Een ander uitwerksel was: de stijging der prijzen, die soms nogal aanzienlijk was Sterk legt spreker den nadruk op den grooten omloop van geld, namelijk van 21 naar 27 milliard, t.t.z. 30 t.h. Dit. en ook andere elemen ten (prijsstijging, tekort op de begroo ting, enz.) kunnen en niet zullen wellicht aanleiding worden voor inflatie. Er wordt geschat dat op het einde van 1940 een tekort van 10 tot 12 milliard frank zal vastgesteld zijn. Welk zijn de middelen? De traditioneele belastingverh joging thans doorge voerd zonder voorgaande in de poli tieke geschiedenis van ons land - zal bij de gunstigste schatting 11/2 mil liard opleveren. Leeningen? Buiten- landsche markt: zeer moeilijk. Binnen- landsche markt? Zelfs als er vertrou wen is in staatspapieren, dan nog zou de grootst mogelijke leening 11/2 mil liard kunnen opleverenSamenvat ting: uitgaven 10 a 12 milliard, inkom sten 3 milliard maximum. Rens onderzoekt dan hoe wij er ekonomisch voorstaan. Wij moeten kunnen voortbrengen, maar het pro bleem van het betrekken der grond stoffen stelt zich, door de gekende maatregelen, zeer moeilijk, evenals de uitvoer die over zee moet geschieden Ten overstaan van dien toestand had men mogen verwachten dat secraa1 gesproken er een stevige een dracht onder alle burgers zou ont staan zijn. Integendeel hebben het patronaat en de reaktie een ongekende kam pagne ontketend tegen de arbeiders klasse en in de eerste plaats tegen de werkloozen. Het ging ook verder de wet op den 8-urigen arbeidsdag werd aangevallen en de vakvereenigingsvrij heid aangetast. Spreker ontleedt dan de poging di-a werd aangewend om de loonen te ver lagen door het index-experiment van den heer Sap. alhoewel de regeering heelemaal geen prijzenpolitiek volgde. Het B. V. V. strijdt nu reeds vijf weken tegen de poging het index weg te moffelen. Het B. V. V. is niet ongeneigd om te praten en te onder zoeken wat kan gedaan worden, op voorwaarde evenwel dat de opofferin gen over alle maatschappelijke klas sen gelijkmatig zouden verdeeld wor den. De regeering heeft gezwicht voor de gezonde redeneering van het B. V. V. en ook deze maand is het index ver schenen. Volgende week zal nu einde lijk een vergadering worden gehouder. van patroons- en arbeidersvertegen woordigers, waar de sociale "oorwaar den voor de toekomst zullen vastge legd kunnen worden, hoopt men. Rens heeft het dan over de ontwik keling van den internationalen toe stand in de jongste dagen en den weer slag op de toestanden in ons land, en besluit met een beeld op te hangen van een betere toekomst, en waaraan een grondige ekonomische verstand houding onder alle volken moet ten grondslag liggen, kortom, het koncept van de Ver. Staten van Europa. De georganiseerde arbeidersklasse heeft daarin een grootsche taak te vervul len en als wij die vraagstukken aan de publieke opinie durven stellen, dan zal daaraan uiteindelijk een oplossing moeten gebracht worden. Een dankbaar applaus volgde op deze prachtige uiteenzetting. De werkloozensteun Van de maand November zal uitbe taald worden in het Volks.ouis, Mo lendries, door K. AMANT: Vrijdagnamiddag van 2 1/2 tot 5 1/2 uur voor de volledige werkloozen zon der inkomsten. Zaterdagmorgen van 8 1/2 tot 11 1/2 uur voor de volledige werkloozen met inkomsten. 's Namiddags van 2 tot 5 1/2 uur, voor de gedeeltelijke werkloozen. Maandag- en dinsdagnamiddag van 4 tot 5 1/2 uur voor de leden, die de vorige dagen him vergoeding niet zijn komen ontvangen. Donderdag 7 December, van 9 tot 10 uur 's morgens en van 2 1/2 tot 5 uur, voor de viscoseibewerkers-sters. De werklooze leden van de bureelen Bomon. De Prez en de metaalbewer kers zullen uitbetaald worden op de zelfde dagen en uren der vorige maand. Voor de buitengemeenten zal de werkloozensteun van Novem ber aan de leden van textiel, leder en tabakbewerkersbonden, in de ge wone lokalen van hun gemeenten uit betaald worden. NHEUWERKHRKENzaterdagavond te 7 uur. KERKXKEN: zondagmorgen, te 9 u. HOFSTADE: zondagmorgen, te 7 1/2 uur. LEDEN: zondagmorgen, te 9 1/2 u. ERPE: zondagmorgen, te 8 uur. METRE: zondagmorgen, te 9 uur. EREMBODEGEM: dinsdagmorgen, te 10 1/2 uur. De leden worden verzocht hun kon- trolekaart volledig in te vullen en de pensioennummers er op te vermelden. ZONDAG 3 DECEMBER 1939, tc 10 uur CURSISTE!* OP POST De bestuurder MARCEL DE fOONINCK. Voor de breisters en Textielbewerkers-sters Sinds een paar jaren werd voor deze beüryven een n.euwe overeenkomst geiroifen, waardoor de loonen acr werklieden vermeerderen of vermin deren, voigen.» net klimmen ol dalen van den inuex. Deze o ve. eenkomst vermeldt dat ieder drie maand en volgens den in dex, de loonen naar de ïevensauurte zullen herzien worden. Dus de ïnaex- cyiers der maanden Oktoper, Novem ber en Decem-er worden gerekend, voor den ouurtetoeslag van Januari aanstaande. De overeenkomst wordt steeds door beide partijen geëerbiedigd. Dit geeft aan de werklieden de zekerneid uat in gelijk welke omstandigheden (dus ook in krisistijden) hun loonen aangepast worden aan de levensduurte, en het stelt de patroons in de gelegenheid zich daarnaar te schikken. Doch de gebeurtenissen der laatste maanden heoben de prijzen der levens middelen op een buitengewone wijze doen stijgen, zoodanig dat met den index der maand Oktober een ver hooging van 5,5 t.h. in het vocru.„richt wordt gesteld. Die onvoorziene toe stand heeft de werkersorganisaties aangezet, met de patroons ever dit geval te spreken. In de samenkomsten van de paritaire kommissie werd aan de heeren gevraagd dit feit der le vensduurte in overweging te nemen, maar dat die vraag niet voor doel had de bestaande overeenkomst te wijzi gen. De werkersafgevaardigden wensch- ten van de patroons te vernemen, of zij bereid waren in deze omstandigheden toch wat te doen voor hun werklieden, b.v. onder vorm van krediet waar voor een regeling kon getroffen wor den voor de volgende maanden. De patroons verklaarden hierover hun lastgevers te moeten raadplegen. Wij vernemen dat de patroons het niet eens konden worden over dit voor stel en brengen daarvoor verschillende beweegredenen in 't midden. Dit wii zeggen dat volgens de be staande overeenkomst, de voorziene loonsverhooging van de maand Janua ri zal toegepast worden. Daarover zul len wij op tijd en stond onze leden inlichten. Mannen en vrouwen Het heeft vele jaren strijd en van de werklieden greote opofferingen ge vergd, om de wet op den achturen- werkdag, de vergoedingen voor het overwerk, ploegen en nachtwerk te bekomen. Voor degenen die mogen overwerken moeten bijzondere redenen bestaan om daarvoor de toelating te bekomen. Voor de twee eerste uren boven de 8 uren per dag. moeten de werklieden 25 per honderd meer betaald worden. De twee ploetren werken 7 3/4 uur per dag met 1/4 uur rust. Dus 8 uur per dag verblijf in de fabriek. Op de gewonnen loonen van 7 3/4 uur. moet een vergoeding van 9 t.h. betaald wor den. Voor het nachtwerk wordt voor de textiel- en breiwerkfabrieken e°n ver goeding betaald van 26 per honderd. De wet verbiedt de patroons, vrou wen en kinderen te doen werken 's nachts. Zii die de wet overtreden stel len zich bloot aan rechterlijke vervol gingen en gevangenisstraffen. Kameraden en vrouwen, waakt met uw vakbond op de veroverde rechten en loonen. Wanneer patroons misbrui ken maken op den 8 uren werkdag, noch de vergoedingen voor het toege stane overwerk, ploeg- of nachtwerk betalen, verwittigt in deze gevallen den sekretaris van uw vakbond. Naar de vakbonden De feiten bewyzen nu meer dan voorheen dat de werklieden moeten vereenigd ziin. Inderdaad, de gebeurte nissen der 'laatste maanden bewijzen, dat zonder de vakbonden er geen spra ke meer zou zijn van de achturen- wet, noch van de vergoedingen voor overwerk, ploeg- en nachtwerk. Zonder de vakbonden zouden de on- gebreidelden werktijd_ en de honger- loonen van voor 30 a 40 jaar terug ingevoerd worden. Welke werklieden zouden dat nog willen De arbeiders en vrouwen die den ellendigen toestand van vroeger willen beletten, moeten zich aansluiten bij de socialistische vakbonden. De wintersteun Door het koninklijk besluit van 23 Oktober zal de wintersteun voor de maanden November, December, Jan. en Februari uitbetaald worden, in de volgende voorwaarden. Aan de werkloozen welke in de maand van 4 weken niet meer dan 6 dagen werkten en in de maand van 5 weken niet meer dan 8 dagen hebben gewerkt, indien zij ook den steun van het krisisfonds kunnen genieten. De wintersteun bedraagt 10 per hon derd van den steun, welke zij in den loop der maand kunnen genieten. Nochtans zullen de vrijgezellen, we duwnaars, gescheidenen zonder kind en die alleen wonen, denze'fden win tersteun genieten van de gehuwde mannen met hun vrouw. De werkloozen welke door hun in komsten geen aanspraak kunnen ma ken op de vergoedingen van het kri sisfonds, alsook dezen welke alleen de kasdagen kunnen genieten, kunnen geen aanspraak maken op den win tersteun. Wanneer de vakbonden van hun cen trale de onderrichtingen ontvangen, zullen de werkloozen verwittigd wor den op welke dagen de wintersteun uitbetaald wordt. Burgerlijke Stand GEBOORTEN van 22 tot 28 Nov. Mannelijk 5 en vrouwelijk 7; sa men: 12. HUWELIJKEN van 23 tot 29 No vember. Arthur Libaut, beroeps- vrijwilliger, wonende te Machelen, met Paula Lievens, Kleermaakster, Scherreveldstraat, 23. OVERLIJDENS van 22 tot 28 No vember. Barbara Steenhaut, echtg. Alfons Schollaert, z. b., 72 j.. Jan Jeliestraat, 27. Petrus Van den Bossche echtg. Emerentia Blanckaert brouwersgast, 36 j., Geeraardsbergen- straat. 96. Clementina Wiilemswe duwe Coppens, z. b. 73 j. IJzerenweg- straat, 3. Gustaaf Van Hiile, echt- genoote Irena Schoonjans, verzeke raar, 55 j., Statiestraat, 9 Celes- tina Van Geeteryen, echtg. Frede- ricus Van Branteghem z b., 78 j., Schoolstraat, 11. Petrus De Stroo- pere, echtg. Ludovica Keymeulen, po litieagent 46 j., St. Jobstraat. 8. Leonie Van Den Bremt, echtg. Petrus Nerinckx, z. b., 67 j., Terlindenstr., 3. 2 kinderen onder de 7 jaar.

Voor Allen | 1939 | | pagina 4