Geeraardsberqen EREMBODEGEM DENDERLEEUW AALST NINOVE HOFSTADE Zofteqem Overboelare Ned@rboe!are Ons Rood Kabaret Volksboekerij De Verbroedering Hoe staat het met het uitebtalen van het soldatengeld BRIEF OM DEN SOLDATEN- STEUN OM DE WEEK UIT TE BETALEN DE DWAASHEID VAN DEN HEER FLORENT VAN DEN BERGHE In de katholieke partij S. V. V. Geeraardsbergen CINEMA «DE REDDING» S. V. V. DANKBETUIGING Aan al de metaalbewerkers onzer stad. Een nieuwigheid De mobilisatie en de huishuurkwestie ARRONDISSEMENT AALST In «Vooruit» van Maandag 1.1. ver scheen ons verslag over de vertooning van «Ons Rood Kabaret» van Woens dag van verleden week (het verslag verscheen met twee dagen vertraging en het moet te droog gelegen hebben op d? redaktie want het was verschrik kelijk ingekrompen). We gsven hieronder wat in «Vooruit» verscheen, ten bate der lezers van «Voor Allen», die nog gen lezers zijn van «Vooruit». OM£ ROOD KABARET GEMOBILI SEERD, Verleden Woensdag sneelde ons Kabaret voor een eivolle zaal en... aan minstens honderd telaatkomers moest plaats geweigerd worden. Het is het beste bewijs dat het Roode Kaba ret het vertrouwen heeft. En de ver tooning van Woensdag heeft nogmaals bewezen dat onze Roode Kabaretters er iPts van kennen. Stipt op 't aangekondigde uur be gonnen. werd zonder haperen of aarze len het eene nummer na het andere opgevoerd. We kunnen er niet aan denken ze allen oo t° noemen. Slechts de bijzon derste wrilen we even aanstippen. De puike s^he's over Ie maanden Augustus en September, toen de huis vrouwen dach<"=n dat de wlnkols moro- t"n leeggehaald word°n. weerklonk bij te' van mannen in de zaai. Het tooneel op de markt over het ontstaan van den oorlog was goed ge zien. «Dr droom van den leverliider» was een iuweeltie in ziin aard. Voor den speler kwam het er op aan t.e vertel!°n. maar de wijze waarop het •rorteld werd was z«lfs veel beter dan de inhoud van zijn droom. De drros «Boemnsa Daisv» bracht de voile leute. Dat was goed werk en ik hoop dat in de verdere vertooningen nog iets in dien aard zal gevonden wo-den. Zyn nu nog speciaal te ver melden: de Radiosehets, het Pak.ie van der Soldaat, de dansen, de liederen. Deden we dit dan zou onz°n brief mis schien in «Vooruit» geen plaats vinden We blijven dan nog even stilstaan b'j dat -paard dat ergens in België oveëischt werd e" naar ergens in Bel gië moest nebracht worden. Dit was voorzeker de clou van den avond en het werd met het noodiee brio opge voerd. terwijl het te pas'brengen van de «Boottrekkers van de Volga» een vondst was. Een woordje nog over de liederen. Me»stal goed voorgebracht durf ik toch den wensch uitdrukken dat meer passende liederen zouden gezocht en gevonden worden. Kluchtig of betee- kenisvol. Het is de eenige kritiek die ik vooruitbreng. De pot-pourri was uit stekend, in dien aard mogen er nog uitgevoerd "worden. De aankondiging van ieder nummer was goed en origineel, de tooneelschik- king was goed, de kleine compere was een verrassing. Alles getuigt dat we aan kam. K. Baret een flinke kracht hebben. Het balletkorps is er op vooruitge gaan. het orkest was juist zooals het behoort en alle medewerkers gaven wat ze konden. Wij vermelden geen namen, maar aan allen namens de partij een welge meend proficiat en een woord van dank. Wij hopen het weldra in een nieuw programma te mogen toejuichen We vernamen, dat op Dinsdag 12 Decembereen tweede vertooning ge geven wordt ten voordeele van «Het pakje van den soldaat». De zaal zal ongetwijfeld ook wel gansch uitver kocht worden. We meenen' ook te weten, dat het Mechelsch Roode Kabaret onze man nekens ook eens zullen naar Mechelen vragen. MAX Aan de families van onze gemobiliseerden Op de jongste zitting van 't partij bestuur werd den wensch uitgedrukt om t blad «Voor Allen» regelmatig aan onze gemobiliseerde lezers te be zorgen. Wij vragen daarom aan de c ders en echtgenooten van gemobiliseerden er zorg voor te dragen, iedere week «Voor Allen» aan zoon of man te wil len sturen. Zy die «Voor Allen» liefst zelf behouden, zijn verzocht naam en adres van den opgeroepe af te geven in het Volkshuis. Aan al de jongens wier naam wij aldus ontvangen, zal «Voor Allenge stuurd worden door 't partijbestuur Gewestelijke sociale school De eerste les in «Grondbeginselen van het Socialisme» werd, verleden Zaterdag, door een bevredigend aantal leerlingen met aandacht gevolgd Heden Zaterdag, 9 December, te 7 u stipt, tweede les in «Grondbeginselen van het Socialisme», door kam. PAT- TEET, die de eerste les zeer bevattelijk ten beste gaf. De leerlingen worden verzocht stipt op uur aanwezig te zijn, om zoo weinD mogelijk van die interessante lessen te verliezen. Nieuwe leerlingen mogen zich nog laten inschrijven vóór 7 uur DE SCHOOLRAAD Ziekenbond «Helper en Trooster» Wü trekken 'nogmaals de aandacht op de gezinnen, waarvan een lid sol daat is of gemobiliseerd geworden is, dit over te maken aan den bode die bijdrage afneemt. In het belang van een goede regeling hopen wij, dat er gevolg zal gegeven worden aan dit verzoek. HET BESTUUR V «Gelijkheid voor Allen» Op Zondag 10 December, wordt er een monstertentoonstelling gehouden van reisduiven. 16 kampioenen zullen er elk 5 duiven tentoon stellen. De tentoonstelling zal doorgaan in de turnzaal van het «Volkshuis». Liefhebbers, er zal iets puiks te zien zijn. HET BESTUUR Er zal eveneens overgegaan worden tot het uitbetalen van het kampioe- naat. HET BESTUUR Stedelijke muziekschool Verleden Zondag vond de prijsuitdee- iing plaats der Stedelijke Muziekschool. Zij ging gepaard met een uitstekend koncert, uitgevoerd door de leerlingen. Laat ons maar dadelijk zeggen, dat de heer bestuurder en de dames en heeren-leeraars eer haalden van hun werk. Al de uitgevoerde nummers gaven de grootste voldoening. Een massa moeders, vaders en fami lielede vulden de zaal. Vanwege de gemeenteraadsleden ware een beetje meer belangstelling gewenscht. Alleen burgemeester De Nauw en Max Pat- tect waren aanwezig. (Om uit te knippen) 700 De Erfenis der Woestijn, Zane Grey. 701 Gouddorst, idem. 702 De Wilde Jacht, idem. 703 Bette Zane. idem. 704 Nr. 44. E. J. Bat-h. 705 Rose, Eliot H. Robinson. 706 De Leeuwentemmer, E. M. Huil. 707 De zonen van den Sheik, idem. 708 De Sheik, idem. 709 De Toverkracht der Woestijn, id. 710 De Schaduw van het Oosten, id. 711 Naar het Land van den Vliegen den Vuurgod, Ph. Exel. 712 Tess, uit het stormland, Grace Miller White. 713 Blanke Ballast, Ida Vera Simonton 714 Metropolis, Thea V. Harbou. 715 Ais het Oosten ontwaakt Herbert Wild. 716 De Geheimzinnige Vrouw, Hudson 717 Blank en bruin, Pamela Wynne. 718 De Vechter. Ridgwell Gullum. 719 Het Mysterie van den Uilenhof, R. Gullum. 720 Ka.mir, Ferd. Duchene. 721 Idem. 722 Het Zigeunerskamp, D. Dykstra. 723 zy, idem. 724 Het Zonderlinge Testament, idem. 725 De Padvinder en Lederkous, R. Haggard. 726 De laatste der Mohekanen, id. 727 De Strikkenzetter, J.J.A. Gouver neur. 721 De Wilddooder. id. 729 De Roode Vrijbuiter, id. 730 De Loods. id. 731 D? Doodentocht, Stewart Edw. White. 732 Met Bootsman Maarten naar de Noord-Kaap. 733 Moeder Indië. Katherine Mago. 734 De Sterke Vuist, Max Brand. 735 Madame Claire. Lusan Ertz. 736 Het Woud der Gehangenen, Livin Rebreanen. 737 Niobe, Jonas Lie. 733 De Heilige Greval, Charles Van Iersel. 739 Goha den Onnoozele. Albert Avés. 749 De Raadselachtige Man, Edgard Wallace. 741 De diamantrivier, id. 742 De Roode Circel, id. 743 De Duistere Oogen van Londen, id. 744 Millioenen voor 't grypen, id. 745 De Wedren, id. 746 Valsch Geld. id. 747 Goudland. Stewart Edw. White. 748 Samenzweerders, E. Phillys Oppen helm. 749 Wraak en Wirugrave, id. 750 Geldkoningen, id. 751 Het Geheim Genootschap, id. 752 's Werelds Verleiding, id. 753 Afrekening, id. 7.54 Idem. 755 De Andere, id. 756 Het Gouden Web, id. 757 Het Geheim van den Heer Max, idem. 758 Mr. Grecx van Monte Carlo, id. 759 De Verdwenen Koerier, id. 760 De Dubbele Verrader, id. 761 De Duivelsklauw, id. 762 De Goud jacht, George Birming ham Ivans. 763 Het Spinneweg, id. 764 De Man op den Achtergrond, id. 785 Het Verloren Spoor, ld. 766 De Roode Haan. id. 767 De Roode Pimpernel, id. 7Q3 Valsch Beschuldigd, Alice Heath Hosken. 769 Door de Wildernis naar het Geluk, A. Stringer. 770 De Tijger van Batel, Pap. Rich. Benson. 771 Idem. 772 De Ijskoningin, Ivans. 773 De Eerste Schreden, id. 774 De Roode Haan, id. 775 De Medeplichtige, id. 776 Het fyook van Vöröshegy, id. 777 Don djuichot. La Mancha. 778 De Zwitsersche Robinson Crusoë, idem. 779 Idem. 780 Het Regenboog-eiland, Louis Tracy 781 Tussohen Kamebalen en Zeeroo- vers. J. Verhuel. 782 De Twee Hansen, Peter Rosseger. 783 De Terugkeer van zy. R. Haegard 784 De Neef Lavarède. Paul D'Ivoi. 785 De Vallei van de Maan, 1ste deel, Jack London. 786 Idesm (2e deel). 787 De Roepstem der Natuur, id. 788 Een Zoon der Zon, id. 78.9 Drie Harten, id. 790 De Muiterij op de Elsinorë, id. 791 In Tweestrijd, id. 792 De Kracht van den Sterkste, id. 793 Onder de Goudgravers, id. 794 Verhalen van de Zuidzee, id. 795 Zwerftochten in het Noorden, id. 796 De Ongelikte Beer, id. 797 Sport, id. 798 Onder de Koppensnellers, id. 799 Een Baanbreker, id. 300 De Kruistocht van de Meteor, id. ("Wordt vervolgt) In onze kinema Ons programma dezer week zal gansch de bevolking op de been bren- cren. Inderdaad, het voorziet als hoofd film «DRIE KAMERADEN». De prachtige Metrofilm werd ge maakt naar het boek van E. M. Remar que en wie zou als lezer van «Voor uit», dat boek niet als mengelwerk gelezen hebben? De film heeft als hoofdvertolker Robert Tavlor. Franchot Tone en Rob. Young. Dit drietal zyn de «Drie kame raden». Bijtyds plaatsen voorbehouden is deze week het ordewoord. S.M. «De Verbroedering» Om reden van het opstellen der ja-ar- ïyksche inventarissen in onze winkels, zullen deze gesloten zyn als volgt: NINOVE, Dinsdag 12 en Woensdag 13 December. GF.ERAARDSRERGEN. Dinsdag 19 en Woensdag 20 December. Alleen brood zal in de beide winkels op voormelde dagen mogen afgehaald worden. Voor het Beheer: DURANT HENRI, Beheerder-afgevaardigde, Burgerlijke Stand HUWELIJKEN. Romain Waute- rickx. Buizemontstraat met Yvonne Brynaert, Gaffelstraat. Camille Durant, Lessenschestraat met Magda- lena Vanden Bulte, zelfde straat. GEBOORTEN. Roberta Spitaels, Reepstraat. Josiane Stevens. Buire- mont. Mare Henau, Hemelveerde- gem. v OVERLIJDENS. Mathilde Verhas- selt, oud 76 j.. wed. van Petrus Vander Bruggen. Gaffelstraat. Elisa Van Hoorde, oud 82 j., ongehuwd. Hospi taal. Maria De Bodt, oud 85 j., wed. van Frans De Froy. Hospitaal. Rosalie De Galan, oud 64 j., echtg. van Bernard Pirreux, Kloostermeersch- straat. Zie vervolg onderaan volgende kolom. Er werden ons reeds vele klachten gedaan omtrent deze uitbetaling. Wij zijn bij den heer ontvanger geweest die zich met de zaak gelast, om de noodige inlichtingen hierover te ver nemen. De heer ontvanger is, zooals hij ons zei, overlast van werk. Wij kunnen dat gelooven. Om de 14 dagen, den Maandag van 1 1/2 tot 4 1/2 uur en den Vrijdag, op dezelfde uren, wordt er op het ge meentehuis door hem uitbetaald. Vroe ger geschiedde zulks thuis, op zijn bu- .reel. Dus op die gestelde dagen cn uren kan iedereen zijn soldatengeld krijgen, zei hij ons. Wie kan er nu zijn «geld niet krij gen? Eerst en vooral diegenen, die geen formulier invulden. Deze formulieren kan men krijgen bij den ontvanger. Ten tweede degenen, die niet op het gestelde uur komen. Dit is dikwijls moeilijk voor de vrouwen die werken. Daarom mogen andere leden van het gezin of kennissen het geld afhalen. De vrouw of degenen die de vergoe ding aangevraagd hebben dus het formulier teekenden geven de vol gende volmacht mee aan de persoon die om het geld komt: Ik geej aannaam en adres van den persoon die men stuurt) vol- mrisht, mijn soldatenvergoeding te ont vangen. Datum en handteekening.1 Voor degenen dje geen vergoeding kunnen ontvangen of althans niet vol ledig, ziehier de basis van berekening: Barema voor wedde- en loon- trekkenden Huisgezin zonder personen ten laste, de inkomsten mogen 7.467 frank per jaar bedragen om de volledige vergoe ding te kunnen trekken. Als de in komsten onder de 11.200 frank blijven, trekt men de helft der vergoeding. Bo ven deze som, niets. Een gezin met één persoon ten laste, de vrouw. De inkomsten mogen gaan tot 8960 fr. Als ze minder blijven dan 13.440 frank trekt men de helft. Twee personen ten laste: de inkom sten mogen gaan tot 10.453 frank: min der dan 15.680 fr. trekt men de helft. Drie personen ten laste: inkomsten 11.947 fr. en 17.920 fr., zelfde berede neering als hierboven. Vier personen ten laste: 16.590 fr. en 24.885 fr., enz. Wij kunnen niet alle gevallen aan halen. Voor handelaars is er een apart ba rema. Dit is te lang om hier mee te deelen. Men kan nochtans inlichtin gen bekomen in het Volkshuis. Komen in rekening, alle inkomsten der gemeenschap (man en vrouw). Dus niet de inkomsten der kinderen. Want als deze werken zyn zij niet meer ten laste. Dit stelsel brengt ons soms voor zonderlinge gevallen. Bijvoorbeeld: ge zin met drie kinderen, waarvan één opgeroepen. De twee andere kinderen werken. De vrouw en de soldaat zijn ten laste van het gezin. Vrijgesteld minimum: 10.453 frank. De vader wint 10.000 fr. per jaar en de twee zoons 30.000 fr. Dit gezin kan de volledige vergoeding trekken, omdat hier alleen rekening wordt gehouden van het loon van den vader. Wy deelen nog mee, dat de soldaat ten laste van het gezin wordt aan gezien, zooals trouwens het formulier vermeldt. Moet het soldatengeld alle weken uitbetaald worden of om de 14 dagen? Dat hangt af van de gemeenteover- heid. Te Aalst ontvangen de belang hebbenden iedere week hun steun. Naar onze bescheiden meening zou het soldatengeld iedere week moeten uitgekeerd worden. De gemeenteover- heid zou maar bedienden moeten werk stellig maken om dit in orde te bren gen. Erembodegem, 6 December 1939 Aan de heer en burgemeester en schepenen. Mijnheer en. Zou het niet mogelijk zijn, den sol- datensteun om de week uit te betalen? Dit zou, naar onze meening. toch beter zijn dan de veertiendaagsche uit betaling. Want voor sommige gezinnen van militairen zou de wekelijksche uit- keering beter van pas komen. Ook te Aalst wordt dit systeem toe gepast. In de hoop dat gij dit voorstel in overweging zult nemen en er een gun stig gevolg zult aan voorbehouden, bied ik u mijn gevoelens van hoogach ting. A. VIJVERMAN. Verleden week lazen wij in >De Waar heid» een brief van Florent, gestuurd aan den heer minister van binnenland- sche zaken, over de uitbetaling van het soldatengeld. Wij noemen dat een dwaasheid. Primo: de regeling van bedoelde uit betaling hangt niet af van den mi nister. maar wel van de gemeenteover- heid. Het is deze laatste die de noo dige bedienden moet aanstellen om de regelmatige uitbetaling te verzekeren. Secundo wij hebben hier nu het potsierlijke geval, dat een liberaal ge meenteraadslid schrijft aan een libe ralen minister... over ietr dat die mi nister zelf heeft uitgevaardigd. Deze brief kan dus worden aange zien als een goedkoope kiesreklame voor de lezers van het liberale blad, die den grond der zaak niet kennen. Wij gelooven dan ook dat de heei Van den Berghe, die we trouwens al tijd respekteeren en met wien we im mer op goeden voet leefden, dezen brief niet «au sérieux» heeft genomen maar wel, we zeiden het reeds, als kies reklame, Het gaat daar niet zooals mén het naar buiten wil voorwenden. Eendracht is daar ver te zoeken. Het gaat er zooals in de liberale par tij: als de vooraanstaanden elkaar een stroo kunnen steken, wachten ze niet Naar den burgemeester wordt wei nig omgezien. Schepen De Cock heeft van hem wat men noemt «carte blan che» gekregen. En de heer De Rijck staat dikwijls voor een voldongen feit Nochtans zijn ze allemaal akkoord om de inmenging van den heer Van Pot- telbergh tot een minimum te beper ken. In het katholiek lokaal hebben dan ook weinig officieele1 bestuursvergade ringen plaats. Ze houden meer van ruggepraat buiten het lokaal, in het geniep. Dat zulks door hun lokaalhouder niet altijd met een goed oog wordt aange zien. is te begrijpen. Deze is daar toch tot iets gezet. En als de bedrijvigheid der party dan naar een officieus lokaal wordt overgebracht... stel u in zijn plaats. Wij hooren zeggen, dat het in het katholiek lokaal «heel flauw» is: wei nig leven, de atmosfeer is beneden hel vriespunt. In alle geval, in de partij zelf wordt er nog veel over het hoofd gezien voor den burgemeester, die toch een braai mensch is, zegt men, Moest het bur gemeesterschap eens te begeven zijn, de storm zou nog zoo vlug niet luwen, trots al de behendigheid van den «be stuurder». Getal werkloozen op Woensdag 6 December Mannen: 326; vrouwen: 16. Deze week kregen wij van een ka meraad-gemobiliseerde een briefje waarin hij ons op roerende wijze be dankt voor het pakje, dat wij hem be zorgden. Wij villen tot hem en ook tot de andere jongens, langs dezen weg een woordje zeggen: Kameraden, Alles wat de S.V.V. voor u zou kun nen of willen doen, is maar een klei nigheid, vergeleken bij de opoffering die gij, soldaten, u moet getroosten. Door dit kleine gebaar van solidari teit willen wij den band, die ons, so cialisten, bindt, nauwer toehalen. Wij willen u tevens laten voelen, hoe wy, vrouwen, met u meeleven in al uw kleine en groote miseries. Het weze voor u een aanmoediging om vol te houden, terwille van hen die achter- blyven, om hen te behoeden voor dat gene wat wij allen verafschuwen, den oorlog. Duizendmaal liever kregen wij u allen onmiddellijk terug in onze ran gen, maar dat gaat nu eenmaal niet zoolang alle volkeren den geest van het socialisme niet begrepen hebben. Voor ons zijn de enkele woorden die wij van u ontvingen een spoorslag om den strijd voort te zetten. Goeden moed dus. kameraden, en... met Nieuwjaar komen we terug met een pakje. Het bestuur. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. D'Hondt Marcel. Keppestr. De Saedeleer Benoit, Wel le weg 25. OVERLIJDENS. Boel Petrus, 80 Heuvel 42. Van Holsbeeck Oscar. 30 j., Groenstr. Poleyn Liliane. 1 m., Brusselbaan 60. Vertongen Joan nes, landbouwer, 77 j., Kleistr. 7. Verghylen Frans, kleermaker, 43 j., Brusselbaan 225. Een prachtig feest op Zondag 24 December Met spyt moeten we onze lezers mel den, dat het ons niet mogelijk zijn zal ons jaarlijksch Kerstfeest te geven of toch tenminste niet zooals dat sinds jaren alhier gebruikelijk was. Door de moeilijke tydsomstandig- heden zijn we verplicht geweest er van af te zien. We hopen dat al onze leden en lezers dit zullen begrijpen. Maar in de plaats van het gewone Kerstfeest stellen we toch iets anders dat de liefhebbers van tooneel zal doen watertanden. Onze jeugdgroep, onder leiding van gezellin Louise De Bruyn, is inderdaad een wondermooi tooneelstuk aan het leeren. De titel ervan luidt: «SNEEUWWITJE» Wie onder onze lezers heeft de prach tige film «Sneeuwwitje en de zeven Dwergen» niet gezien; een reeks talent volle teekeningen die aan 't.ongeloof lijke grensden en door een wonder mooie muziek waren onderlijnd. Thans brengt onze jeugdgroep «Sneeuwwitje», een stuk in drie tafe- reelen op het tooneel. Voor nieuwe allerprachtigste kostu- mes is gezorgd. Sommige personnages veranderen tot driemaal toe van kieedy. Het staat van nu af vast dat onze Socialistische Vrouwenbond Op Maandag 11 December, te 7 u. 's avonds, buitengewone algemeene ver gadering. Dagorde: 1) Het Klaasfeest onzer kinderen: 2) De kooklessen (demon stratie met visch: vaststellen datum; 3) Het Kerstfeest. W» verwachten een groot aantal onzer leden. CLAES MATHILDA menschen op Zondag 24 December iets van de bovenste plank zullen te aan schouwen krijgen. En daarbij komt dan nog ren luimig blijspel in én bedrijf «DAAR IS MIJN HEER». opgevoerd door onzen tooneel- kring «Hocger Op». Gezien de hooge kosten zyn we ver plicht een inkomgeld te vragen. Voor behouden plaatsen 3 fr.; andere plaat sen 2 fr. Wc twijfelen er niet aan of ons feest van 24 December gaat een groot sukses tegemoet. Nog een ander prachtig feest in 't verschiet Half Januari geeft onze toone<rikring «Hooger Op» het vermakeliik blijspel in drie bedrijven «ZIJN BIJHUIS». Onze meisjes en jongens zijn druk in de weer. Me.n bedenke dat twee van onze beste spelers bij 't leger zijn en we Valentine en Oscar missen en men zal begrijpen dat er voor onzen tooneel- kring met zijn nieuwe jonge krachten veel werk is weggelegd. Deze vertooning zal doorgaan ten voordeele van het Gemeentelijk Komi- teit voor Steun aan Gemobiliseerden». Roode Spaarders Onze «Roode Spaarders» beleggen nun jaarlyksch gezellig samenzijn met eetmaal op Zondag 17 December. 't Is wel slechte tijd, maar vermits zii er toch al voor uitgelegd hebben, steken onze spaarders de beenen toch maar eens onder de tafel. Byeenkomst te 10 uur in 't lokaal. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Tuyneveldt Mau rice, De Naeyerstr. Van den Win ckel Andrea. OVERLIJDENS. Vanderstraeten Maria, 14 d. De Winter Benedikt 77 jwed. Staels M. HUWELIJKSAFK. Minner Ri chard en Emma D'Haeseleer. Voor het klaasfeest der schoolkinderen 3e Lijst. Van der Taelen Cyriel 5 fr ilej. Ev. Staels 20. Van Londerzele J. B. 10. Joh. Gulde- mon-t 10. Soc. Vooruitziende Vrouw 100. Soc. Vrouwenbond 100. Ghis. Guldement 10. Me,j. Agnes Van der Schuerrn 20. Van een onbekende vriend 109. Chavatte Maurice 5. D'Hoye Robert 5. Buydens Alber- tine 5 De Mol Constant 10 Des- pretz Valery 20. Wauters Jozef 10. De Regenboog 20. Jacobs Charles 10. Mme Schoorens 20. Mme Van Den Bossche 20. Totaal: jr. 520,00 Overdracht vorige lijst: fr. 325,00 Lijst Liberale Kring: fr. 820.00 ALG. TOTAAL: jr. 1665.00' Pak ie van den soldaat De aangesloten leden dpr S.V.V. en Socialistische Vrouwenbond, wier man of zoon opgeroepen is. worden verzocht zich te komen aangeven vcor een «pak.ie van den soldaat», die dan zal uitgedeeld worden als Nieuwjaarsge schenk voor onze jongens. Kerstfeest De kinderen der aaneesloten leden der S. V. V. en Socialistische Vrou wenbond. van drie tot twaalf jaar, mogen zich komen aangeven voor het ontvangen van het Kerstgeschenk oo vertoon der kaart of boekie der S.V.V en trouwboekje medebrengen. Inschrijvingen worden aanvaard tot 20 December; nadien is de lijst geslo ten. Breien voor de soldaten Verschillende gezellinnen, aangeslo ten leden, zijn reeds goed aan het breien van wollen sokken, die door de zorgen van het stadsbestuur als ge schenk aan al de soldaten zal uitge deeld worden teeen Nieuwjaar. BERTHA. Laurel en Hardy blijven de vrienden van groot en klein. Het zal er daarom m cinema «De Redding» weer stroo men want we vertoonen de laatste film van deze rakkprs. getiteld «LES MONTAGNAR.DS SONT LA». Het programma voorziet ook een goede bespiedingsfilm. Zie in dit blad, onder rubriek Gee raardsbergen, een woordje over 't pro gramma van aanstaande week. Het St. Niklaasfeest in onzo raadpleging Enkele dagen geleden is gezel Henri Vincent op de gedachte gekomen, voor een klaasgeschenk te zorgen voor do kinderen die regelmatig de raadpleging voor zuigelingen bijwonen. Op Maandag 4 December is dit ini tiatief verwezenlijkt geworden in de raadpleging zelf, in tegenwoordigheid van de juffers Vincent en de gezellen Henri Vincent, de milde gever, en Leon Lefèvre. Voor de aanwezige kinderen was ge zorgd voor een geschenk volgens hun ouderdom. Ieder kind was er werkelijk mede in zijn schik. Dat de moeders tiet geluk van hun kind deelden, was hen aan te zien. Langs dezen weg wil tjet bestuur der raadpleging, mede namens de moeders, gezel Vincent hartelijk danken vooi den blijk van genegenheid tegenover onze werkerskinderen, waarvan bij velen vader werkloos of opgeroepen is, en die anders misschien maar weinig van den Sint te verwachten hadden. Wy hopen, dat deze daad door ieder een zal worden gewaardeerd. Wy sluiten deze enkele regelen met nogmaals Vincent en zijn dochter te bedanken voor hun milde gift en ho pen dat zij op ons aanstaande kerst feest zullen tegenwoordig zijn. Lieske. De moeders die vóór 1 December '39 de raadpleging minstens viermaal heb ben bijgewoond, worden met hun kin deren op ons Kerstfeest verwacht. Ook die kinderen komen in aanmerking voor een geschenk. Dus, moeders, wel opgelet' et feest heeft plaats op Kerstdag zeil. samen met de kinderen van de S.V V.-leden. Wij ontvangen volgend schryven van de voorzitster van het komiteit voor het pakket van den soldaat onzer ge meente: Hof stade, 21 November '39. Mijnheer, Het comité voor het pakket van den soldaat bedankt u van harte voor de bijdragen, welke gij ons hebt overge maakt ten voordeele van onze solda ten. Aan de leden werd zulks bekend ge maakt en we noemen dit lofwaardig van uwentwege. Ook de dankbaarheid der opgeroe pen soldaten zult gij in vergelding ont vangen. Met de gevoelens van ware dankbe tuiging, Namens het comité, De Voorzitster, (get.) Mme Victor de Clippele. Aan den heer Jozef Robbrccht, Molenkouterte Hofstade. Ons Kerstfeest Ondanks den neteligen toestand waar in ons land zich op dit oogenblik be vindt en waardoor vele kameraden zijn opgeroepen, heeft de B.W.P., afdee- ling Hofstade, het noodig geoordeeld ons kerstfeest te laten doorgaan. Wij doen daarem een beroep op de cfferwilligheid van al onze partijgenoo- ten en vrienden, ons te steunen om dit jaar van ons kerstfeest iets puiks te maken. En hoe kunnen ze dat? Door onzen bode, Vermeiren Charles, zullen aan al onze partijgenooten sou ches worden aangeboden aan den prijs van 0,50 fr. Door die te koopen, als ook door giften in natura te schenken, kunt gij ons helpen. Giften worden aanvaard door Robbrecht Jozef en Ver meiren Charles, alsook in het lokaal bil Pappaert. Kameraden en vriendinnen, steunt, steunt veel, opdat wij onze kleintjes een avond van vreugde kunnen bren gen in deze grauwe tijden! Namens de B.W.P., Jozef. Oproep Langs dezen weg richten wij een op loep tot onze leden die kinderen heb ben, die naar de bijzondere vergade ring te sturen die plaats heeft Maan dag, te 5 uur in ons lokaal, bij Pap paert Gilbert, Blekte, voor het aanlee ren van liederen voor het kerstfeest. De kinderen die optreden zuilen een verrassing ontvangen. Dus, kinde ren, tot maandagavond. CENTRALE DER METAALBEWERKERS, afd. AALST Kameraden, Reeds sedert de eerste opening uwer loonsrekening, het dichtst bij 15 November gelegen, moest ingevolge een beslissing der Nationale Paritaire Kommissie c t.h. ioonsverhooging worden toegekend. Tot op heden hebben de patroons ondanks ons aandringen geen gevolg gegeven aan deze beslissing. Wij doen bijgevolg een dringenden oproep tot al or.ze leden zoowel werk- aam op de ateliers ris in de textielfabrieken aanwezig te willen zijn op de ALGEMEENE VERGADERING DFR METAALBEWERKERS. welke gehouden wordt in het VOLKSHUIS. Molendries 11, op WOENSDAG a.s. 13 DECEMBER 1939. te 6 uur, alwaar de loontoestand zal worden onder zocht. Kd. LONGVILLE. sekretaris onzer Provinciale Afdeclimr, zal aan wezig zyn. Namens het bestuur De voor itter. De sekretaris, Brcugelmans J. Bcmon J. Duivententoonstelling in de Belfortzaal Groote Markt Al de duivenliefhebbersmaatschap- pyen der stad, in samenwerking met net stedelijk hulpkomiteit. richten op Zondag 17 December 1939, een groote duivente-'oonstelling in, waar alleen duiven zijn toegelaten die in den loop van 1939 minstens een prijs in de eer ste vyf behaalden. Deze tentoonstelling gaat door in de ruime en prachtig versierde belfort zaal. Reeds meer dan tweehonderd der vooraanstaande liefhebbers onzer stad en omliggende gemsenten, zegden hun medewerking toe. De meesten onzer puike liefhebbers schenken ook een jong van 1940. om af te loten in de kostelooze tombola voor al de bezoekers. De iniangsprijs is vastgesteld op een frank; met deze genummerde ingangs- kaart neemt men deel aan de tombola dus ingangsbiljet goed bewaren. De inbrengst der duiven heeft plaats den Zondag 17 December 1939 van 7 tot 9 uur 's morgens. De plechtige opening der tentoonstel ling door het magistraat der stad. heeft plaats te 10 uur. De tentoon stelling is open van 10 tot 17 uur. Liefhebbers dezer Show biedt u eer. eenige gelegenheid, om een by uitstek liefdadig werk te steunen, en iets eeni's te bewonderen en tevens krijgt gij de gelegenheid een afstammeling dier kampioenen te winnen. ALLEN ER HEEN! De trekking voor de tombola heeft plaats te 17 uur. Luchtgevaar en volksopleiding Door het toedoen van het Bestuur der Plaatselijke School voor Luchtbe scherming. is volgende werking op touw gesteld, met het doel: De Aalstersche bevolking in te lich ten over de gevaren bij luchtaanval len: ze aan te leeren op praktische wyze wat ze dienen in te richten; over welk gerief ze dienen te beschikken, en hoe ze moeten te werk gaan om zich zelf. hun gesin, huis en inboedel te beschermen. Een twintigtal gebreveteerde vrijwilli gers van de Burgerlijke Wacht, ver- leenen hun gewaardeerde medewerking en treden op als sprekers om de beurt. 28 lokalen zijn te bepalen waar het volk zal vergaderen den Woensdag of den Vrijdag, te 8 u. stipt, en twee sprekers zullen het woord voeren. Al de voordrachtgevers zullen op de onderscheidene plaatsen dezelfde pun ten behandelen, en na het onderhoud, aan de toehoorders briefjes met den korten inhoud uitdeelen. Vrijwilligers zullen zich gelasten met briefjes uit te dragen in de gebuurte, waarop de dag. het uur. en de ver gaderplaats worden vermeld. Moge deze poging, die onbaatzuchtig door al de medewerkers wordt aange wend lukken en de beste vruchten dra gen. Het gaat hier om de algemeene bescherming van het Aalstersche volk Het is van groot belang dat iedereen wete wat hem te doen stzaf opdat de ingewijde niet het slachtoffer worde van de onwetendheid zijner buren. Allen naar de vergadering van de vrijwilligers. Men verwacht u. Voor de eerste maal gebeurt het in onze gemeente, dat onze kinderen in de gemeenteschool een St-Niklaasge- schenk ontvangen. Het is ook de eerste maal sedert 13 jaar, dat onze gemeenteschool buiten het toezicht is gesteld van de kleri kale bestuurders, die vroeger alleen dachten aan de kloosterschool en niet geaarzeld hebben onze kinderen der gemeenteschool stiefmoederlijk te be handelen. Die onrechtvaardigheid is nu hersteld. Het huidige gemeentebe stuur, bestaande uit socialisten en libe ralen, zal zorgen dat er ieder jaar zoo veel mogelyk voor onze kinderen wordt gedaan. Vooral voor het onderwijs zelf. Het was dus Dinsdag, 5 December, 's namiddags, dat St. Niklaas zijn in trede deed. bygestaan door schepen Delvoy. Nadat al de kinderen hun ge schenk in ontvangst hadden genomen en vernomen hadden, dat het Woens dag geen school was, moet gij niet vra gen welke vreugde er by de kleinen was. Zij keerden huiswaarts al zingen de. Er zal op 17 December een goochel- feest worden ingericht in de zaal van den heer Van Malder, ten voordeele van het pakket van den soldaat. Deze maal zal de opbrengst alleen dienen voor de opgeroepen soldaten on zer gemeente. Het schepenenkollege heeft zich dus in verbinding gesteld met het bestuurskomiteit van het sol- datenpakket. om te zien of er geen middel was onze schoolkinderen te ver gasten op een paar uurtjes ontspan ning. Die overeenkomst is bereikt en al de kinderen der school zullen dus in het bezit worden gesteld van een toegangskaart. De kinderverlooning zal doorgaan op 17 December, te 3 u namiddag. Ouders, stuurt dus uw kin deren daarheen. Zij zullen onder toe zicht worden gesteld van de onderwij zers en onderwijzeressen. Dat diegenen die in «De Volkswil» ons betitelen als lamlendige bestuur ders daar de les uithalen. Dat zal hun verstandiger doen spreken. Maar ai- lez, dat zyn zulke lessen die zy aan hun volgelingen geven. Vergeef hel hen, zy weten niet wat zij doen. Simoens. Door een onbekende werd 100 fr. gestort ten voordeele van de propagan- daclub, voor bewezen diensten dooi schepen Simoens. Hartelijk dank vanwege de propa- gandaclub. Cyriel. Onze lezers hebben verleden week dus kunnen kennis nemen van de sischen die we op het voorplan hebben gesteld en we verlangen met aandrong dat z.e spoedig een goede oplossing krijgen. Een der meest aktueele kwesties ;s wel deze der te betalen nuishuu- cioor de gemobiliseerden. In tal van bladen is hierover her haaldelijk geschreven, en vooral in c.e socialistische werd met k>m g'-éi.roht dat er een bevredigende cplorsirsf kwam. De regeering heeft ons r.anlnnnt begrepen en ze nam het besluit dat le gen gemobiliseerden geen prjcp? kan iivespannen worden. Daarmede was voorloopig dit hinder lijk probleem van de baan. maar geeft geen bevredigende oplossing, want l".et niet betalen van de huishuur neteekent geen kwijtschelding, maar wei het op- hoopen van schulden. Welke oplossing aan deze k'ves ie zal gegeven worden is totnogtoe r.iet vast gesteld en nochtans aringt die ge^eele zaak van het betalen of beter nog - an het niet-betalen der huishuur zich sterk op den voorgrond. En n et alleen voor de gemobiliseerden. Want het probleem heeft verschil lende zijden. Een geniobilisferde die ;een huishuur betaalt kan h°t overi gens ook niet brengt wellicht oo zyn beurt den huiseigenaar in groote 'moei lijkheden. die dan zijn hypotheek of zijn lasten niet betalen Kan Wij schrijven hier natuurlijk met over begoede lieden die gansche rijen huizen bezitten, huizen die in den loop der jaren wellicht verscheidene malen hun kostprijs hebben opgebracht Maar wel voor zoovele anderen, die geen be tere manier kenden om hun spaarcen ten te beleggen, dan een huis te kco- pen. Voor die menschen brengt ie mo bilisatie groote moeilijkheden rr-de Er z.yn andere gevallen. Velen z-en hun inkomen door de mobilisatie veel verminderd en bewonen of huren een huis, waarvan het huurgeld v°r boven hun financieele kapaciteiten gaat. Zoo verkeeren talrijke handelaars in derge lijk geval. De verkoop is lel ges'onken maar zij zitten sebonden aan hur.rkon trakten, die hun verplichten zware huishuren op te brengen. Andere'» zijn gemobiliseerd. De regeering heeft zien met de huis huurkwestie ingelaten en volgende te- sluiter. genomen 1) Er moet mogelijkheid bestaar. voor den huurder, die gemobiliseerd werd de huurceel te verbreken, zoo voor esn huis, ais voor een handelsgebouw De mogelykheid tot verbreken tou ook aan niet-gemobiliseerden toege staan worden, alleen waar het ge.ut, de huurcel eener woning. Ds vraag tot verbreking m >et inge diend worden door den huurder, rnr.ar het is de rechter, die :.al beslissen, ra door alle middelen .getracht tc hebben eigenaar en huurder te doen overeen- komen. Alleen wanneer een overeenkomst on mogelijk kan bereikt worden. Zou ca veroreking van de nuurcel uitgpsprokea worden. 2) Het moet mogelyk zijn een er- mindering van huishuur te v-agen, maar deze vermindering zou v orbelrou- den zijn, alleen aan de huurders van handelsgebouwen. Hier ook is het de rechte, die ce kwestie zal beslechten, na mtp ïtting van alle mogelijke middelen tot ver-:-je- ning. Het is ook de rechter, die het bedrag der vermindering zal bepalen. Het spreekt vanzelf, dat de .-.uurcer, die geniet van een vermindering, zyn huurceel verlengd ziet, om te beletten, dat hy 's anderendaags door oen eve naar op straat zou gezet worden. Hier dient aan toegevoegd te worden dat de eigenaar, die zijn inkomsieü verlaagd ziet door de e vermindering van huishuur, zich ook tot den rech ter kan wenden, als hij een nypotne- kaire schuld heeft, en een uitstel kan vragen, zoowel tot betaling van het Ka pitaal, als voor oe intresten of de jaar- lysche aflossingen. De rechter zal hem dit uitstel moeten verleenen als ny oordeelt dat de eigenaar niet bij macn- te is den last te dragen van zijn hypo- thekaire intresten. De rechter ca. kun nen beslissen, cat ne nie»-uitbetaalde intresten gekapitaliseerd worden, en deze een intrest doen opbrengen die de:elfde is, als deze vastgelegd in de overeenkomst. Bovenstaande principe bestaat »eeds in de huidige wergevinj. Als er een at- wyking is, tusschen het kadastraal in komen en de voorziene efiektieve in komsten (minimum 15 procent) clan kan de eigenaar kwytschelding of er- mindering van grondbelasting beko men. Het is steeds de rechter die beslist. Ziedaar de schikkingen, waarover een akkoord verwezenlijKt werd in den schoot der regeering. Wij deelen deze besluiten mede, lot voorlichting onzer lezers. Maar wij ves tigen er de aandacht op dat die beslui ten nog niet uitgevaardigd zijn onder den vorm van een kgninklijK besluit of bij besluit-wet. Zy zijn dus nog niec van Kracht. Er zal c,us gepooid worden diegenen die huurkontraktsn aangegaan hebben, tc helpen zooveel het kan. Goed. Wij hooen echter dat de regeering ten spoedigste de noodige maatregelen zal weten te treffen, om een oplossing te geven aan de moeilykheden waarin zoovele gemobiliseerden, die geen huur- kontrakt bezitten, geplaatst zijn. Hst bedrag van niet-betaalae huis huur hoopt zich op. Welnu, wij eischen een4duidelijke op lossing van dit netelig vraagstuk. Het pakket voor den soldaat Medegedeeld wordt, dat op Woensdag 29 November 1.1.. ook op Nederboclare, een Plaatselijk Komiteit van het Pak ket voor den Soldaat samengesteld werd. Een eerste bezoek aan een gedeelte van de inwoners der gemeente gaf °en prachtig resultaat en laat ons voer de gemobiliseerden der gemeente het beste verhopen. (Medegedeeld)

Voor Allen | 1939 | | pagina 5