BUITENLANDSCH OVERZICHT BELANGRIJKE BESLUITEN EN MEDEDEELINGEN ROND DEN STRIJD IN FINLAND Het door de Russen aangewende choropicrinegas Pijnlijke indrukken Gerecht en balie in mobilisatietijd DE VLAMINGEN IN WALLONIË J i 1 J /V— FINLAND X Nog de uitsluiting van Rusland uit den Volkenbond De as Rome-Berlijn en het Duitsch-Russisch dilemma BELANGRIJKE BESLUITEN EN MEDEDEELINGEN VOOR DE MIJNWERKERS NIEUWJAARSZENDINGEN KERST- EN NIEUWJAARS- GESPREKKEN TEGEN VERLAAGD TARIEF RECHTSKUNDIGE KRONIEK 't ROOS KRUIS HET HUIDIGE FRONT IN FINLAND NOORDE- LUKfc SLAND ZWEDEN R USLAND OOST2CE rusland SYNDIKALE KRONIEK RIJK, JA, RIJK VOOR NIEUWJAAR Kolon'ale Loterij •2 - Voor Allen 24 Dec. 1939—* Stvijd ^Syndikalismv-'&uilciiland MAjN M L,KilH.IM R is nog maar een week verloopen seaert de uitsluiting van Sovjet-Rusland uit den Volkenbond, zoodat men nog niet duidelijk zien kan welken koers de interna tionale verhoudingen zullen nemen. Het verbreken der diplomatieke betrekkingen met de U. S. S. R. werd reeds door verscheidene V. B.-leden in het vooruitzicht gesteld. Vooral de Zuid-Amerikaansche republieken in de eerste plaats zijn daarvoor te vinden. In Frankrijk maakt de reaktionnaire pers de openbare meening warm voor dergelijken maatregel. Ruslands veroordeeling door den Volkenbond kwam Dinsdag l.l. ter sprake op de bijeenkomst van den oppersten oorlogsraad der geallieerden. Wat er juist besloten werd weet natuurlijk niemand. Toch kan worden gezegd dat het om Finland ging, dat een belang rijke faktor geworden is in den strijd van het demokratisc.ha Westen tegen het Derde Rijk, en wel door het feit dat het optreden van Rusland in het Noorden door Berlijn nooit is afgekeurd geworden. Tot nu toe houden de Finnen stand. De Sovjet-troepen lijden aanzienlijks verliezen. Maar Rusland zal weldra een groote macht tegen de Mannerheim- linie laten oprukken. Zullen intusschen de geallieerden en andere bevriende naties den tijd vinden Finland militair ter hulp te komen Aangaande het verbreken der diplomatieke betrekkingen met de U. S. S. R. is het klaar dat Moskou het initiatief daarvoor niet zal nemen. Stalin wacht de gebeurtenissen af, en hoopt dat, zoolang de diplomatieke betrekkingen niet opgegeven zijn, de agenten der Derde Internationale in het buitenland de handen vrij zullen hebben in hun propaganda tegen Engeland en Frankrijk, en door afleiding in het voordeel van Duitschland. Nu zijn er nog drie mogendheden waarmede Rusland in een misschien afzienbaren tijd zal af te rekenen hebben, n.l. de V. S., Italië en Japan. In de V. S. is sedert verleden week een grondige kentering waar te nemen inzake de neutraliteitspolitiek: de hevigste voorstanders der afzondering eischen thans maatregelen tegen Rusland. Zooiets is niet van aard Moskou gerust te stellen. Italiëmet den dag wordt de publieke afkeer voor de Sovjets sterker, zoo sterk zelfs dat de bal misschien wel op Hitler's hoofd zou kunnen terecht komen. Zelfs in diktatoriale regimes hebben de leiders tenslotte rekening te houden met de openbare meening, willen zij niet in den afgrond storten. Het is tenslotte merkwaardig dat Japan sedert ongeveer een week zijn houding tegenover de V. S. in de eerste plaats, en daarna tegenover Engeland en Frankrijk inzake dezer belangen in China grondig gewijzigd heeft. Japan blijft een onverbiddelijke tegenstander van Tsjang Kai Sjek, maar het is ook duidelijk dat het, nu meer dan ooit, de kommunistische indringing in China tekeer wil gaan. Zoo wordt Rusland in het Verre Oosten gehandicapeerd. Daar vervult Japan de rol, die door Italië in Europa wordt gespeeld. Verleden Zaterdag hield graaf Ciano, minister van buitenlandsche zaken, een rede in de Italiaansche Kamer van Korporaties. Op zichzelf gezien was die rede niet belangrijk genoeg opdat de wereldopinie zich daarvoor ging interesseeren. Ciano heeft niets ophefmakends verteld. Op zeker oogenblik was de Italiaansche minister zoo onvoor zichtig te verklaren dat zijn schoonpapa, Mussolini, in 1927 voorspeld had dat de oorlog tusschen 1935 en 1940 ging uitbreken. Iedereen vraagt zich nu af ivaarom de Italiaansche vredesgezinde diktator sedert 10 jaar niets gedaan heeft om dien oorlog te beletten. In de plaats hiervan kwam de as Rome-Berlijn-Tokio tot stand. Ciano heeft ook beweerd dat het Duitsch-Russisch akkoord de as niet in het gedrang brengt of gevaar oplevert voor Italiëgenoemd akkoord is de zaak van Duitschland en Rusland. Hij voegde eraan toe dat het inzicht van Berlijn, dit akkoord te onderteekenen, «reeds lang tevorendoor von Ribbentrop te Rome werd bekendgemaakt. Maar nu zijn de poppen aan het dansen gegaan de fascistische pers zelf o.m. de tTribuna*, beweert dat Ciano onwaarheid spreekt wanneer hij verklaart dat Rome iets afwist van het Duitsch-Russisch akkoord Men mag niet vergeten dat in Italië de haat tegen Rusland grooter is dan de liefde voor Duitschland. Daaraan kunnen Mussolini' noch de diplomatie iets veranderen. Dit gevoelen-, moet wel sterk zijn wanneer 't zelfs in een fascistische pers tot uiting komt. Vol gens de Tribunawerd Rome over 't Duitsch-Russisch akkoord slechts twee dagen voor zijn onderteekening ingelicht, *wat den schijn van voorafgaandelijke raadplegingen tusschen de asmog endheden redden meest*. Volgens de asover- eenkomst kunnen Italië of Duitschland met 'n derde mogendheid slechts een akkoord aangaan na de goedkeuring der andere partij. Dit is nu voor het tol stand komen van het Duitsch-Russisch akkoord niet gebeurd, beweert het Italiaansche blad. Het bestaan der as is niet in gevaar, zeker niet, doch wij hebben den indruk dat de publieke opinie in Italië zich tenslotte beurust wordt van wal j er tusschen Rome en Berlijn werkelijk omgaat. De Sovjetinval in Finland gaf aanleiding tot geweldige manifestaties in verscheidene Italiaansche steden, gericht tegen het bolsjewistische Rusland, dat de bondgenoot is van de asmo- gendheid Duitschland. Het Italiaansche volk zelf heeft genoeg gezond verstand om per slot van rekening het Duitsch-Russische akkoord niet te begrijpen. Onvermijdelijk keert de openbare opinie zich dan ook tegen Duitschland. Zal Mussolini daarmede rekening houden Intusschen voerthij een politiek van tnoch kop, noch staart*. Het is voor Italië het voorzichtigste. CIANO Voor een veertiental dagen kon men in de bladen lezen dat de Sovjet-troe pen in Finland gebruikt gemaakt had den van een strijdgas, «nitro-chloro- form» genoemd, beter gekend onder den naam van «chloropicrine». Vol gens de scheikundige nomenklatuur heet die stof «tri-chloor-nitro-methaan» zij behoort tot de derivaten van me thaan of moerasgas. Ch'oropicrine is eigenlijk geen gas, maar wel een kleurlooze, zeer vluch tige vloeistof, die orp 112 gradeij warm te aan het koken gaat. Bij de gewone temperatuur ontwijken reeds dampen wanneer de vloeistof aan de lucht is blootgesteld, en de verdamping ge schiedt ongeveer twee maal zoo snel als bij het water. De vloeistof wordt verkregen door salpeterzuur op chloral te laten inwer ken, op doorgaans door de inwerking van chloorgas op kalkcnloride op al lerlei nitreuze derivaten, zoals b.v. picrin,ezuur; vanwaar de naam «chlo ropicrine». Chloropicrine is reeds sedert 1848 gekend. Ook weet men al lang hoe schadelijk de dampen dezer stof zijn voor het menschelijk organisme. Maar vóór 1914 had er nooit iemand aan ge dacht dit goedje als wapen in een oorlog te gebruiken. De Russen zouden, een dertigtal ja ren geleden de eersten geweest zijn die op het denkbeeld kwamen chloropi crine als strijdgas te gebruiken, onder .den vorm van daarmede gevulde pro- {jektielen. en het in 1914 aangewend ihebben. Dit wordt tenminste door de Duitschers beweerd, misschien wel als verontschuldiging voor het gebruik dat deze nadferhand zelf van dit strijd middel hebben gemaakt op het West front. Daarna gingen de verbondenen het ook gebruiken. Bij het einde van den oorlog hadden de V. S. nog een voorraad van een millioen kilogram. Chloropicrine-dampen hebben een karakteristieke geur, waardoor onmid- I ellijk de aanwezigheid ervan kan worden vastgesteld. De slijmvliezen der ademhalings organen en de oogvliezen worden er buitengewoon pijnlijk door aangetast. Daarom noemt men chloropicrine- dampen in gewone omgangstaal «traangas»; want zij verwekken een overvloedige sekretie van tranen. Door het feit dat een groote koncentratie van dampen ook braken veroorzaakt, wordt chloropicrine ook wel eens door de Engelschen «braakgas» genoemd. De hoofdwerking van de dampen op ons organisme is stikkend; in zeer hoo- ge koncentraties zijn zij blaartrek kend, juist gelijk yperiet (mostaard- gas). Volgens den onderzoeker Dr. Min kowski is chloropicrine oorzaak van longoedeem; de longen vullen zich met water, waardoor verstikking volgt. Chloropicrine is reeds schadelijk bij een koncentratie van 5 milligram in één kubieke meter lucht; de oogvlie zen worden geprikkeld en de oogen vullen zich met tranen, waardoor de getroffene verplicht is de oogen te slui ten. 25 milligram in één kubiek meter zijn voldoende om een soldaat buiten gevecht te stellen; wanneer de koncen tratie 2 gram is in één kubiek meter is chloropicrine doodelijk. Kct is niet slechts op het oogenblik zelf dat de dampen ontsnappen dat er gevaar bestaat, doch ook langen tijd nadien kunnen schadelijke gevolgen nog worden vastgesteld. Er werd in derdaad ondervonden dat vijf dagen na een verspreiding na chloropicrine, nog dampen hiervan uit den grond ontsnapten wanneer deze werd omge spit, Dit komt hoofdzakelijk door het feit dat chloropicrine niet door water ontbonden wordt, zooals dit met som mige andere strijdgassen gebeurt. Het eenvoudig drenken van doeken in wa ter om de ademhalingsorganen en de oogen tegen chloropicrine te bescher men volstaat dus niet. Slechts antigas maskers, voorzien van aktieve-kool- houdende filterbussen zijn doelmatig. Uit den inhoud van persberichten is het niet altijd mogelijk juist te oor- deelen over den daadwerkelijken toe gang der zaken, vooral wanneer het gaat om oorlogsberichten en speciaal over nieuws over het gebruik van stik gassen, Dat de Russen chloropicrine zouden gebruikt hebben is mogelijk, zelfs waarschijnlijk. Maar of zij daar mee sukses zullen gehad hebben is meer dan onzeker. Verleden week deed Prof. Kendall, van de Universiteit te Edinburg, inderdaad de opmerking dat bij lage temperatuur, zooals die op dit oogenblik in Noorden van Finland heerscht, chloropicrinè weinig of geen dampen loslaat, zoodat het gevaar er van daar zeer begrensd is. In het Staatsblad van 16 December' is een koninklijk besluit verschenen tot wijziging van de bestaande rege ling in zake den werktijd van onder- grondsche arbeiders in de kolenmijnen. Bij bedoeld besluit wordt toelating verleend tot het invoeren van een da- gelykschen arbeidsduur van 8 uren, mits het getal uren per jaar evenwel op 2.312 wordt beperkt. Bij de beperking op 2.312 uren wordt verstaan dat de rustdag zal in acht worden genomen en wel zoo dat, als op bepaalde dagen acht uren wordt gewerkt, weken van 5 dagen of 40 uren tusschen de weken van 6 dagen of 48 uren zullen invallen. De gemiddelde arbeidsweek mag al dus 45 uren en 20 minuten bereiken, terwijl tevoren geen enkele week meer dan 45 arbeidsuren mocht begrijpen. Bij deze nieuwe regeling is er een besparing op den voor de produkt:e verloren tijd. Het besluit was in principe van toe passing van af den Maandag die op de bekendmaking in het Staatsblad volgde, dus met ingang van 18 Decem ber, maar er werd overeengekomen dat de mijnondernemingen de nieuwe regeling niet op dien datum zullen in voeren. De Nationale gemengde mijnkom- missie, die de zaak reeds vóór het op stellen van het besluit heeft behan deld, wordt op 19 December bijeenge roepen om sommige modaliteiten van toepassing te onderzoeken. Verlangt gij dat uw wenschen snel en zeker ter bestemming toekomen? Gelieve dan uw naamkaartjes aan het loket af te geven van 26 December af, gefrankeerd zooals hieronder aange duid en na ze gebundeld te hebben tot afzonderlijke pakjes samengesteld uit 1) De naamkaartjes voor het post- kanton; 2) De andere naamkaartjes voor het binnenland; 3) De naamkaartjes voor het buiten land. Gedurende de nieuwjaarsperiode is het raadzaam geen naamkaartjes te gebruiken voor dringende mededeelin- gen, zelfs wanneer zij gefrankeerd zijn als brieven. Brieven met enkel port Binnenl. en Gr. H. Luxemburg 75 c.; Belgisch Kon go 1,50 fr.; Nederland 1,50 fr.; andere landen 1,75 fr. Gewone postkaarten Binnenl. en Gr. H. Luxemburg 40 c.; Belg. K. 70 C.; Nederl. 1 fr.; andere landen 1 fr. Prentkaarten, Kerstmis of Nieuw jaarskaarten A) waarop alleen naam, adres, hand- teekening van den afzender en datum van de verzending vermeld zijn Bin nenl en Gr. H. Lux«mb. 10 c.; Belg. K. 30 c.; Nederl. 35 c.; andere 1. 35 c. B) Waarop daarenboven een beleefd heidsformule van ten hoogste 5 woor den voorkomtBinnenl. en Gr. H. Lu xemburg 30 c.; Belg. K. 30 c.; Nederl. 35 c.; andere 1. 35 c. C) Met gelijk welke geschreven mel dingen 1) niet onder omslag Binnenl. en Gr. H. Luxemb. 40c.; Belg. K. 75 c.; Nederl. 1 fr.; andere 1. 1 fr. 2) onder open omslag of band Bin nenland en Gr. H. Luxemb. 75 c.; Belg. K. 1,50 fr.; Nederl. 1,50 fr.; andere 1. 1,75 fr. Naamkaartjes A) Zonder vermeldingen: Binnenl. en Gr. H. Luxemb. 10 c.; Belg. K. 30 c.: Nederl. 35 c.; andere 1. 35 c. B) Met beleefdheidsformule van ten hoogste 5 woorden Binnenl. en Gr. H. Luxemb. 30 c.; Balg. K. 30 c.; Nederl. 35 c.; andere 1. 35 c. C) Met om het even welke korres ponden tie Binnenl. en Gr. H. Lux. 50 c.; Belg. K. 1,50 fr.; Nederl. 1,50 fr.; andere 1. 1,75 fr. OPGELET 1. De prent- en postkaarten met be stemming naar het buitenland dienen op de adressijde gefrankeerd te worden. 2. Let inzonderheid op het tarief toe passelijk op de in rubrieken B. be doelde poststukken. Telefoongesprekken, tegen den ver laagden prijs van 125 fr. kunnen wor den gevoerd gedurende de periode van 21 December tot en met 4 Januari, ter gelegenheid van de Kerst- en Nieuw jaarsfeesten, tusschen al de Belgische netten en de Kongoleesche netten In- kisi, Leopoldstad, Matadi, Moerbeke- Kwilu en Thysstad. Die gesprekken, waarvan de duur tot 2 minuten is beperkt, dienen vóór 10 uur 's morgens gevoerd en, zoo veel mogelijk, van daags te voren aan gevraagd. Van 23 December tot en met 4 Ja nuari, kunnen insgelijks gesprekken worden gevoerd met Argentinië, Bra zilië, Chili, Japan. Paraguay en Uru- guay, tegen een prijs welke over het algemeen met 50 t.h. wordt vermin derd. WIE eenigszins van dichtbij of yan ver af de verhandelin gen en besprekingen heeft gadegeslagen of gevolgd be treffende de geldelijke inkomsten, te verzekeren aan het land, zal getroffen zijn geweest door de wijze waarop men van konservatieke en reaktionnaire middens uit gemaneuvreerd heeft en nog doet om een heffing op de buitengewone winsten in deze onder nemingen en bedrijven welke door de oorlogsverwikkelingen begunstigd zijn, tegen te gaan. Dit optreden en tegenstribbelen van kapitaalbezittende- en winstmakende middens is heel zeker de arbei dersbevolking niet ontgaan en zal zeer pijnlijke indrukken hebben verwekt. De profiteurs van een verwensch- ten en verdoemden toestand zouden weigeren bij te dragen tot het in stand houden van 's lands financieele mo gelijkheden, dan wanneer anderen die Zoo érg onder dezen toestand lijden, daarbij nog have en goed moeten ver laten of in plan laten om de beveili ging van het land te waken? Het verwondert ons dat er in Ka mer en Senaat menschen aan te tref fen ziin dié zulk een ellendige hou ding durven voorstaan of verdedigen. Het zijn dan nog zulke heerschap pen die bij gelegenheid de trom der vaderlandsliefde doen roffelen. Maar de arbeidersbevolking en de kleine burgerij zijn niet meer om den tuin te leiden met zulke hartroerende bewoordingen die niet verder gemeend zijn dan zij van de lippen verdwiinen. Alhoewel deze kapitaalkrachtige middens nog ovpr een zekeren invloed beschikken en al eens van hun toeren laten zien, toch zijn ze niet meer bij machte de massa onder den hiel te houden, en de menschen hen blinde lings te doen volgen. Het mindere volk is er hoegenaamd niet meer op gesteld alleen de kastan- ien voor een ander uit het vuur te halen. Daarom ook maakt een verbeten woede zich van de arbeidersbevolking meester, wanneer deze ziet of vast stelt dat er nog bevoorrechten zijn in ons land die niet alleen tevreden zijn om hun bezit aan meer kapitaal dan een ander, maar die zich daarenboven nog zouden willen onttrekken aan zekere verplichtingen die de bijzon dere omstandigheden waarin wij ver- keeren opleggen. De geldheeren zouden van de eer sten moeten zijn om te zeggen dat zij een deel van bijzonder gemaakte win sten, voortspruitend uit de omstan digheden, willen verzaken. En waren het geen ondankbaren in den volle- digsten zin van het woord, zij zouden zelf een gebaar hebben ge daan .en zelf hebben voorgesteld om. tot het verzekeren van 's lands finan cieele toestand, een deel van hunne meer-winsten af te dragen aan den Staat. Maar zij doen dit juist niet. Erger. Ze durven het aan. zich ertegen te verzetten dat de wetgever en de re geering een zekere belasting op hun gemaakte winsten zou leggen. En dat is toch wsit al te straf. Wanneer de toestand dreigt en nijpt, steken ze allen hun handen od, en roepen om hulp meer dan wie ook. Elkeen zou te vuur en te zwaard moe ten staan om het onheil van het land af te weren; maar zoodra er dienten gevolge op geldelijke hulp moet aan spraak gemaakt worden dan stoppen zij hun ooren en houden hun brand kasten gesloten. Maar de arbeidersmenschen. die om de beveiliging van 's lands onafhan kelijkheid en zelfstandigheid worden opgeroepen hebben geen schatrijk ge vulde brandkasten te beschermen en te verdedigen. Bijgevolg is het maar redelijk dat die rijke heerschappen tot een ander besef en begrip der zaken komen, en inzien dat zij wat meer in veilige ha ven hebben te brengen en dlensvol- grs er ook wat meer mogen voor offeren. We zeggen offeren, maar is dit wel de juiste beteekenis? Offert, hii d<e iets afdoet van wat hij omzeggens te weinig heeft. Maar als die heeren een deel van hun meer-winsten zouden betalen dan zou er in dit geval van offeren nog lange geen spraak ziin. Kijk maar eens; is het u nog niet opgevallen dit verschil van houding van onze geldbezitters bij deze van andere landen? De vergelijking is het onderlijnen waard. Van Frankrijk, dat in oorlog is, kunt ge af en toe vernemen dat be langrijke sommen geld worden als ge schenk gegeven of anoniem worden op gestuurd om te verheloen aan de uit rusting en het verzekeren van een overwinning. Maar in ons land. dat gelukkig nog niet in den oorlog betrokken is, doch waar het er opi aankomt alle moge- liike inspanningen te doen om ons van de gevaren v#n een oorlog te vrij waren. hebt ^e al een meldenswaardig gebaar van dien aard weten doen, om bii te dragen tot het verzachten der "■eldelüke moeilijkheden waar.'n ons land zich bevindt en om het hoofd te kunn.ep bieden aan welkdanige even tualiteit,? 7e laten niet alleen niet va" zich hooren; maar ze verzetten zich daarenboven tegen welkdanige poging om onder vorm van belasting on de meer-winst een zeker financieel even wicht van het land te bewerkstelli gen. Zooiets kan geen eratie vinden in de oogen van de kleine men«ohen. D'e heeren h°bben pen prestige dat zij bij de bevolking verkorven hebben we— goed te maken. We stelle^ dan ook voor. dat zii onmiddelliik ophouden met welkdanig verzet tegen bet heffen van een he- lasting en de e-emaakto meer-win«ten maar dat zii daarenboven een cheek laten geworden een het ministerie van Geldwezen uit dankbaarheid voor al hetgeen waarvan zij tot nog toe besnaard zijn gebleven. Kerstdog en igi-uw'nar zijn een goede /reiggonheid daartoe. On d'n wii'e kunnen ze misschien fot.s wegnemen van de slechte in drukken dip t=neevolge hun ontrpder. door de bevolking werden opgedaan. W" wachten af. J. DE CONTNCK. ZOOALS men lichtelijk zal be grijpen is de terugslag van de mobilisatie- en van den oorlogstoestand cp de wereld van het gerecht van de advokatuur zeer belangrijk. Zooals elk bedrijf een tijdperk van verwarring heeft doorgemaakt vooraleer een nieuw evenwichtspunt kon worden bereikt is het plots binnenroepen van een aantal praktikeerenden tijdelijk hinderend geweest voor den nor malen gang van het gerecht. Mter VAN HEMELRIJCK, sekretaris van het verbond der Belgische advoka- ten, heeft voor rekening van dit verbond een onderzoek ingesteld en een verslag uitgebracht over den toe stand die daaruit is voortgevloeid. Aldus liggen thans overzichtelijk de verschillende gegevens voor, die toelaten zioh een denkbeeld te vor men van de nieuwe adaptatie. Thans wordt gepoogd lokale en persoonlijke initiatieven, in zooverre ze doelma tig bleken ,een meer algemeen ka rakter te verleenen. Een eerste probleem dat zich stel de was dit van de vervanging der advokaten .die binnengeroepen wa ren. In de eerste dagen was het niet te best mogelijk vonnis te be komen of de voortzetting te bewer ken in zaken waarin de belangen van den klant door een afwezige moesten verdedigd worden .Zooals altijd heeft de plantrekkerij ook :hler haar voelhorens uitgestoken en hebben minder kieskeurige klien- ten wel eens gepoogd zich achter de mobilisatie van hun raadsman te verschuilen om zoolang mogelijk een minder gunstig uitziende zaak op de lange baan te schuiven. 'In dien de rechtbanken en de niet ge mobiliseerde konfraters aanvanke lijk een weinig geduld hebben aan den dag gelegd om de gemobiliseer- den ter wille te ziin, spreekt het vanzelf dat zulks slechts een over gangsmaatregel kon zijn en dat na enkelen tijd de noodige maatregelen werden getroffen om den regelma- tigen loop der rechtszaken verdpr te verzekeren. In de meeste geval len hebben de gemobiliseerde advo katen zelf hun schikkingen geno men om in hun plaatsvervanging te voorzien en zelf de modaliteiten van deze samenwerking bewerkt. Het is slechts in geval de gemobili seerde zou verwaarloozen een plaatsvervanger aan te stellen dat het hooger vermeld verslag sugge reert door den tuchtraad de noo dige beslissingen te doen nemen. In het kader van deze beslissingen zou de plaatsvervanger slechts ln naam van den gemobiliseerden kon frater mogen optreden en de kliën- ten dienen aan te zetten hun vroe- geren raadsman trouw te blijven. Hij zou geen zaken mogen aanvaar den aan een gemobiliseerde toever trouwd zonder voorafgaandelijk ak koord met den gemobiliseerde en in medewerking met hem ;ook de kwes tie van de verdeeling der eereloo- nen zou het voorwerp van een voor afgaandelijk akkoord dienen uit te maken. Teneinde misbruiken te be letten zou de plaatsvervanger gedu rende een tijdperk van een jaar na de mobilisatie niet mogen optreden Waarom lijden aan HOOFDPIJN M I G R A I N K TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTSEN PIJN DER MAANDSTONDEN als de WOSPERBARE BRUINE POEDERS van der Apotheek DE POORTERE. te ST-NIKLAAS-WAAS, U oogenbllk- kelljk zonder achadelljke gevolgen van deze pijnen zullen bevrijden De doos van B poeders 4 frank. De drtedubb doos 25 poeders 10 fr. Te verkrijg ln alle goede apotheken c4 vrachtvrij tegen postmandaat Gebruikt ze eens. U zult nooit geen andere meer gebruiken. voor den klient met denwelken hij als plaatsvervanger in betrekking kwam :aldus zou worden vermeden dat misbruik zou gemaakt worden van den toestand van vervangen- den raadsman. Wat het uitstellen der zaken be treft werd vooropgezet dat de ge mobiliseerde het noodige zou doen om geen onderbreking van den gang der zaken te veroorzaken. Teneinde echter den gemobiliseerde toe te laten zooveel mogelijk zelf zijn zaken te kunnen pleiten wordt de wénsch geuit dat de rechtban ken, op zijn aanvraag, de zaken zoo zouden vaststellen, dat hij, by gelegenheid van zijn verlofdagen, voor de rechtbanken zou kunnen" op treden. Een paar balies hebben het inl- tiatipf genomen om. in bijzondere gevallen, aan de familie van ge mobiliseerde advokaten, die geen officier ziin. eereleeningen toe te staan teneinde in hun bestaansmo gelijkheden te helpen voorzien. De wensch wordt uitgedrukt dit be wijs van beroepssolidariteit zooveel mogeliik door de andere halles te zien volgen. Waar het ncodig is zou de stafhouder als bemiddelaar kun nen optreden tegenover eigenaars en hvpothekaire schuldeischers van gemobiliseerde advokaten. Zcoals men ziet heeft men op korten tijd een aantal maatregelen voorzien die van aard zijn om den gewonen gang van het gerecht te verzekeren en ln de mate van het mogelijke de hindernissen voor de advokaten, uit hun mobilisatie voort gevloeid. tegen te gaan. Dit alles zal echter niet wegne men dat, in geval de oorlogstoe stand lang duurt een scherpe krisis in de advokatenwereld dreigt in te treden. De aanzienlijke verminde ring van het aantal zaken, vooral van winstgevende zaken, de betrek kelijke insolvabiliteit van de kliën- teel, de steeds stijgende lasten en levensduurte zullen zeer zwaar drukken op een korporatie die reeds sedert verscheidene jaren een la tende krisis doormaakt. Ook deze zijde van het vraagstuk zal het Ver bond der Belgische advokaten vroeg of laat onder oogen te nemen heb ben.. yufvfH. HElilB EVTIAND Ot AAW VA IA PORT Bid «F OB RVSilSCWm PROKTLUM. DE HOCFt>STBU.m«<H VAN OEN FlNSCHÊN WEERSTAND. girtjcH- Russische FROHTtUN. Dit kaartje geeft ons een oeela van aen weerstana van het kleine maar dappere volk, dat zijn overmachtigen vijand nog steeds weet te bedwingen Ondanks alle pogingen, die wer den aangewend toenadering te brengen tusschen de Walen en de Vlamingen, onder meer door on:.e party, -blijven nog misver standen bestaan, waarmee zou dienen opgeruimd, in het belang van de wer kelijke eenheid van het land, die moe: gesteund zijn op wederzüdsch besry- pen en wsderkeerige waardeering. Dese misverstanden houden soms verband met een plaatselijke omstan digheid, waarbij het toeval een zekere rol speelt. Een typisch geval wordt ons bekend gemaakt door den heer Guillaumc Jacquemyns, leider van de opzoekin gen van het Sociologisch Instituut Solvay, die zoo pas de uitslagen heeft gepubliceerd in de Borinage. (1) Dc heer Jacquemyns heeft alle mo- geiyke uitzichten van het sociale leven in deze mynstreek bestudeerd. Hy heeft ook een hoofdstuk gewyd aan de Vlamingen en de vreemdelir. gen. In tegenstelling met de streek van Charleroi, waar zij byzonder tal rijk zyn, zyn de Vlamingen, die zich in de Borinage hebben gevestigd, dun gezaaid. Uit de officieele statistieken kan men daaromtrent evenwel geen preciese gegevens afleiden. Inderdaad, Vlamingen, die min of meer geassi mileerd zyn, hebben het Fransch als hun taal opgegeven, zy gaven zoo toe aan een snobisme, dat ook een belang- ryken faktor vertegenwoordigt bij het opmaken van de betwistbare taaista tistieken ln het Brusselsche. De heer Jacquemyns heeft zich vooral toegelegd op de studie van do Vlaamsche kolonie te Quaregnon. Slechts vier of vijf leden van deze kolonie zijn mynarbeiders. In de negentiende eeuw reeds, ver scheen in bedoelde gemeente een aan tal Vlaamsche leurders. In 1889. ves tigde een Vlaming, die veel had ge reisd, zich in een herberg, die In den Chineesheette. Deze gelegenheid werd vooral bezocht door Vlamingen, maar ook door Waalsche leurders en smokkelaars de Fransche grens ligs in de buurt die door de overigs bewoners als - sales Flaminswer den gedoodverfd. De Vlamingen vestigden zich meest allen in de buurt van den Chinees langs de groote ba~ ndie door Qua regnon loopt. Op dit ooeenblik, zijn er nog ongeveer driehonderd overge bleven, meestal kleinhandelaars of leurders. Sommigen zijn heel nederig begonnen, maar hebben nu een win kel met bediening, een zaak met han delsreizigers, of bezoeken de markten met een auto. Vele Vlamingen van Quaregnon zyn welstellende lieden. Zij zijn eigenaars van minstens één huls. Het zijn wat wij in Vlaanderen uitgeslapen ke rels noemen. Zij werden soms in kroostryke gezinnen geboren, die zij verlieten om aan den kost te komen met leuren. Oorspronkelyk kon men hen dooi hun kleeding onderscheiden. Zij droe gen een zwart of grijs manchesterpak, een pet met een grooter klip dan de Boreinen en. rond den hals. een rooda zakdoek, dat zij 's Zondags vervingen door een bonten zijden foulard. Zij hebben het manchesterpak afger legd om psychologische redenen, na melijk omdat het door de Walen, en vooral door de Waalsche schoonen, als te gemeen werd beschouwd. Do Vlamingen wenschen zich niet meer door hun kleeding van de overige be woners te onderscheiden. Zij hebben evenwel niet al de levensgewoonten van de Boreinen aangenomen. Zij blij ven buiten de bestaande groeneerinceo en vermaal-kringen. De oudsten zijn duivenmelkers; de jongsten stellen be lang in de voetbalsport. De meesten zyn liefhebbers van biljarten. Bijna al deze Vlamingen spreken nog hun moedertaal, zelfs indien zij verklaren dat het Fransch hun taai is. Alhoewel zij naar de Waalsche school gaan, blyven hun kinderen Vlaamsch spreken, wanneer ook hun moeder van Vlaamschen oorsprong is. De Walen zoeken trouwens den om gang met de ingeweken Vlamingen niet. Vóór den oorlog, kwamen zy niet overeen met de lange klippen zoo- als zy onze taalgcnooten noemden Voor vele Boreinen, heeft het woordje Flamin een mispryzende beteekenis bewaard. Men kan niet zeggen dat er een openlijke vijandschap tusschen de Wa len en de Vlamingen bestaat. De laat- sten mengen zich onder de bevolking Vlamingen en Walen spreken me', elkaar, als zij zich in de herbergen bevinden, maar van werkelijke kame raadschap is er geen kwestie. Zy spe len samen geen kaart. De bewoners van de Borinage hebben de gewoonte elkaar uit te noodigen. Ondanks de gastvryheid, die zy tegenover de vreemdelingen betuigen, noodigen zij nochtans de Vlamingen niet uit, die in hun streek of hun gemeente wo nen. De Vlaamsche en Waalsche gezin nen hebben geen omgang met elkaar. Vriendschapsbanden groeien soms, wanneer de Vlaming zich het Waalseh dialekt eigen maakt. Af en toe, trouwt een Vlaming met een Walin. Er trou wen meer Vlaamsche meisjes met War len. De heer Jacquemyns stelt vast dat de Vlamingen meestal de hoedanig heden van de Walen waardeeren en doorgaans geen kwaad van hen spre ken. En hy voegt er aan toe, dat do Walen, integendeel, al te dikwyls de Vlamingen blijven beoordeelen, alsof zy niet waren geëvolueerd, sedert zij zich in de gemeente hebben gevestigd, in de buurt van de herberg In den Chinees Hy besluit dat de meeningen, in dit geval, ten achter zyn by de werkelijk heid. wy meenden, dat het niet van be lang was ontbloot dit typisch geval van Quaregnon aan te halen, alhoe wel het bepaald wordt door plaatse- lyke omstandigheden. Men zal trouwens geiykaardige ge vallen met de vleet kunnen vinden in andere gewesten van Wallonië en te Brunei, waar de meeningen nog ten achter zijn by de werkelykheid Zelfs in de Waalsche arbeiderskrin gen, worden de Vlamingen nog te dik wyls beoordeeld als de loonbedervers en stakingbrekers van een halve eeuw terug. Wij zouden aan struisvogelpolitiek doen, indien wij dit negeerden. Maar een extremistische agitatie zou geen oplossing brengen. Integendeel, zy zou de scheiding tusschen Vlamingen en Walen in de hand werken, en de toe stand van de Vlamingen, die in Wal lonië leven, zeker niet verbeteren. Want het gaat immers om deze Vla mingen. Indien de voorstanders van de be stuurlijke scheiding hun zin kregen, zouden de naar Wallonië uitgeweken Vlamingen totaal aan him lot overge laten worden. Binnen den Belgischen eenheids staat, integendeel, beschikken wij over de mogelijkheid de Walen tot een beter inzicht te brengen, hoe moeilijk dit ook kan zyn, en hen desnoods beter in te lichten over de evolutie, die de Vlamingen hebben meegemaakt. Wij denken hierbij aan de rol die de B.W.P. en het Vakverbond met zijn aangesloten organisaties kunnen ver vullen. In de Borinage, wonen slechts enkele honderden Vlamingen. Maar tienduizenden zijn in het Luiksche en in de streek van Charleroi gevestigd. Wij zouden voor deze menschen eigen Vlaamsche organisaties moeten oprich ten, die in nauwe verbinding zouden staan met de Waalsche. Slechts door de erkenning van d« gelijkwaardigheid van de Vlamingen en de Walen, waar in België zy zich ook mogen bevinden, zal men er ten slotte in slagen meer toenadering te brengen tusschen beide taalgroepen en elke oorzaak van minderwaardigheids- kompleksen uit den weg te ruimen. Het spreekt vanzelf dat hierbij de ver- franschte zoogenaamde minderheden van Vlaanderen riet in aanmerking moeten komen, en dat wij de assimi latie van de Vlaamsche en Waalsche minderheden niet moeten tegenwer ken, waar zy mogelijk blykt. O. D. S. (1) «La vie sociale clan le Borinage houiller(490 blz.), uitgave Falk. te Brussel. NOG Besteedt enkele franks aan de om uwe kans te beproeven bij de TREKKING ZATERDAG 30 DECEMBER Honderd groote loten van 20.000, 50.000 en 100.000 frank Super groot lot EEN MILLIOEN 61.200 andere loten van 100 tot 10.000 fr. (13 i

Voor Allen | 1939 | | pagina 2