Na het jongste B.W. P.-kongres Hulde aan Michard Knights DE REDDINGSBOEI DER VLIEGENIERSHET VALSCHERM POLITIEK PANORAMA msM jsêêM ZONDAG 31 DECEMBER 1939 Een weke- lijksche kleine gift, groote waarde voor den soldaat «Voor Allen» Uitgave Met den verrekijker De gevoelige plaats Afschaffen afdanken aftrok en andere modewoorden De toestand der arbeiders en bedienden in openbare diensten Zenuw enoorlog V® R ALL liDAKTIE EN ADMINISTRATIE St-Pietersnieuwstr. 64 Gent T e I e I o n 1 5 7 4 0 (4 Ulnen) ABONNEMENTSPRIJZEN i Jaar 23.00 Ir. 6 maanden 12,00 Ir. 3 maanden fr. onsteherk Het l.lcht Pent: 56733 HET verloop van het jongste B. W. P.-kongres heeft ons andermaal schitterend gewroken voor de onwelwil lende spekulaties en voorspellingen waaraan onze tegehstrevcrs zich zoo lichtzinnig hadden gewaagd. Terwijl de eenen verkondigden dat dit kongres de uiteenbrokkeling van de socialistische partij defini tief bezegelen zou, hadden anderen zelfs de pretentie er voor te waarschuwen dat dergelijke assisen in de huidige omstandig heden slechts aan 's lands belangen konden schaden. Het antwoord is gekomen onder den v.orm van een dubbelen kaakslag een aan de klerikale socialistenvreters die intus- schen nooit een beeld van zulke verregaande verscheuring ver- toonen als thans; een kaakslag ook aan de «beschermhceren» van 's lands belangen, die er inmiddels niet voor terugdeinsden liet vertrouwen en gezag te ondermijnen door een nieuwe schan- daalgolf. Het B. W. P.-kongres he eft integendeel het land een grooten dienst bewezen. De eenheid van geest en van opvatting die er tot uiting is gekomen, is inderdaad een merkwaardige fak- tor van politieke stabiliteit, waaraan de natie meer dan ooit behoefte heeft. De debatten en de resoluties betreffende DE BUITENLAND- SCHE POLITIEK hebben het bewijs geleverd dat de polemieken waaraan ons neutraliteitsregime in den schoot onzer partij blootstond tenslotte eenzelfde uitgangspunt en bekommering hadden het land buiten den oorlogsgruwel houden zoolang zijn levensbelangen niet rechtstreeks aangetast werden. Een duide lijke, klare motie, de eenparigheid waarmede deze werd aange nomen. zullen aan de buitenstaanders de laatste illusie nopens zoogezegde oneenigheid hebben ontnomen. Maar ook op het gebied der BINNENLANDSCHE AANGELE GENHEDEN. manifesteerde zich. ondanks een grondig doch waardig debat, een sterke eenheitjswil. Hier stonden de bespre kingen veeleer in het teeken eener gewenschte en noodzakelijke opheldering. De aangenomen motie levert in de eerste plaats het bewijs van het plichtsbesef en den verantwoordelijkheidszin van de werkende klasse ten overstaan van de uiterst moeilijke en inge wikkelde problemen waarvoor de natie thans is geplaatst. Ander maal komt er de geneigdheid tot uitdrukking in het raam eener WEL OPGEVATTE NATIONALE SOLIDARITEIT zekere offers te brengen, door den uitzonderingstoestand gevergd. Wat de voor gebrachte eischen ten bate van de gemobiliseerden, de ouder- domsgepensionneerden en de werkloozen betreft, deze zijn slechts ingegeven door de verzuchting van sociale rechtvaardig heid, die steeds de basis van onze beweging heeft uitgemaakt. Een bijzondere vermelding verdient het begrip waarmede de pogingen tot het vrijwaren van de kollektieve overeenkomsten en de methode en de doelpunten van de jongste Nationale Konferentie werd bejegend. Buiten al deze vraagstukken van meer praktischen aard, is nog een zeer verheugend verschijnsel, van buitengewoon belang voor de ontwikkeling en de toekomst onzer partij, op den voorgrond van het kongres getreden. Wij hebben immers kunnen vaststellen aan den geest en reakties de kongressisten, dat onze partij stilaan haar opvoeding als regeeringspartij vol tooit. Men begint er zich. tenslotte rekenschap van te geven dat partijverzuchtingen en partijpolitiek eenerzijds en de taak. de opdracht en de werkmogelijkheden van de socialistische minis ters in den schoot eener drieledige regeering twee verschillende zaken zijn. 1 Partijeischen kunnen totaal zijn en blijven. Doch inmiddels mag de werkelijkheid niet uit het oog verloren worden n.l. dat een drieledige regeering slechts kompromissen toelaat. Die geestesgesteldheid heeft overigens een verreikende prak tische draagwijdte. Zij zal een hechteren en kostbaren steun uitmaken voor de socialistische ministers die in den schoot van het bewind dagelijks alle krachten moeten aanwenden om de arbeidersbelangen te dienen. Daarom alleen reeds verdient het jongste kongres van da B. W. P. beschouwd te worden als een politieke gebeurtenis, ja als een politieke overwinning, waarvan in de toekomst de vruchten zullen geoogst worden. Het zijn de beste onder de besten, op physisch en geeste lijk gebied, die gekozen wor den om tot vliegenier opgeleid te worden. Het is een selektie van jon geren, die het erge werk der piloten van de jagers en van de zware bombardements vliegtuigen zullen te verrich ten hebben. Is het niet erg dat het juist deze flinke jongeren zijn die voorbestemd zijn tot het erg ste wapen, waarvan de sterf tecijfers het hoogst is? In dezen tijd van beschaving zouden zulke energieke man nen moeten gebruikt worden om aan de spits te staan van beschavende techniek. En nu moeten zij hun krach ten geven voor het vernielings werk. De wetenschap en de tech niek wordt in onze maatschap pij bijna ten volle aangewend voor kapitalistische uitbuiterij en oorlogsvernieling. Toch komt de dag, waarop zulks definitief wordt uitge schakeld. Want de oorlog kan uitgeroeid worden. Hij is het werk van menschen, menschen kunnen dat beletten. En in deze verschrikkelijke oorlogsperiode rfkoet de steun van het internationaal socia lisme sterker dan ooit weer klinken. Menschen kunnen allen broeders zijn, wanneer in de ekonomische verhoudingen in de binnenlanden en van land tot land naar een geregeld evenwicht wordt getracht. Bij de foto's 1. Men leert aan de vliegeniers het moeilijkste werk, het inpakken, het vouwen van het valscherm. 2. Het harnas wordt aangepast om het meeste gemak aan den vlieger te geven. 3. De eenvoudigste wijze, waar op men het gepakte valscherm kan dragen wordt gedemonstreerd. 4. Lessen aan de vliegers om den val te kon- troleeren tijdens hevigen mist. 5. Laatste les, alvorens de proef te wagen vanuit het vliegtuig. De lesgever heeft in de hand, het kleine valscherm, dat juist opengaat en het groote valscherm die bevrijdt bij het neervallen. DE algemeene sekretaris der kommunistische partij, nu nazi-bolsjewistisch kent zeer goed de zwakke vlekken van zijn bende. Wie nog een oogenblik zou getwij feld hebben is nu verzekerd dat G. Van den Boom, een oud-strijd ei;, zeer goed het politiek verleden van zijn politieke spitsbroeders kent. Dat pleit niet voor Van den Boom. al tracht,hij ondermeer den politieken avonturier Van Extergem voor te stellen als een onschuldig lam. Zijn kattekoleide bewijst dat het voor de kommunistische partij niet al te goed wordt als mannen als Jef Van Extergem, al was het maar als getuigen, in het debat worden gesleept. Wij hadden overigens alléén maar gevraagd of Jef Van Extergem soms geen oud-aktivisten kende, die na 'den oorlog vit de ruif aten van in Holland vertoevende aktivislen, die over geheime en onuitputtelijke fcr.dsen schenen te beschikken, en in België uit de kommunistische ruif leefden. Gezien Van den Boom in het Vlaamsche Volk erge beschuldigin gen uitkraamde jegens pgt. Herman Vos, die torenhoog verheven staat boven sommige gewetenlooze kom munistische gelukzoekers, en gezien die knecht van tsaar Stalin nooit bewijzen voor zijn beschuldigingen naar voren bracht, hebben wij liet eerste recht antivoord en duidelijk van hem te eischen. Hij is veel te slim als hij meent nu als eischer te kunnen optreden. Het feit dat hij zoo ijverig Jef Van Extergem wil naar voren schuiven, als de belaster de, is een grove streek waaraan wij ons niet laten vangen. Als er bij de kommunisten schui mers zijn die zich getroffen voelen door onze vraag is dat hun zaak en verraden zij misschien wel meer dan goed is voor hun al erg aange taste reputatie. Van den Boom wordt echt koddig en uitermate onvoorzichtig als hij de getuigenissen van den aktivist Borms in zijn blad voor Evangelie wil doen doorgaan. Ziedaar nog een der gevolgen van het nazi-bolsjewistisch verbond De aktivist Borms als waarheids bron van de kommunisten Borms als schutsengel van de kom munisten M. Van den Boom, door het aan halen van een getuigenis van Borms verraadt ge meer dan er voor uw verradersverbond met de fascisten goed kan zijn. Kregen we tot nog toe nog altijd uw bewijzen niet voor uw laster uit gebracht tegen pgt. Vos, we mogen ons toch verheugen in uw bekente nis waarbij gij. dr. Borms als be schermheer van uw aangebrande leiders laat doorgaan. We begrijpen tenslotte de woede van Van den Boom. Na eerst den patriot te hebben uitgehangen en Hitier en zijn regime te hebben aan gevallen, moet hij nu het door bloed- bezegelde verbond (zie telegram van Stalin aan von Ribbentrop) tus- schen de bolsjewisten en nazi's door dik en door dun verdedigen. Eerst waren de kommunisten voor een preventieven oorlog tegen na&i-Duitschland en scholden ze de socialisten, die hen niet wilden vol gen, uit voor landverraders en nu lig gen de knechten van tsaar Stalin op kommando in de armen van de nazi's. Het is daarom dat Van den Boom rond de pot ligt te draaien en aflei dingen zoekt die zeker de kommunis tische megersniet wit kunnen was- schen. Hoe een dubbeltje rollen kan En, de kommunistische taktiek wordt gespijsd en bevolen door Rus sische ^dubbeltjes HET zal wel niet noodig zijn de beteekenis van bovenstaande woorden te omschrijven. In alle fabrieken, bureelen en vooral... in de openbare diensten zijn ze allang in de mode gekomen. Voeg daarbij het feit dat de le vensduurte steeds maar stijgt en men eerder geneigd is de loonen op hun huidig peil vast te leggen. Maar,... duren is een schoone stad, maar van deze wereld niet. Het zou fout zijn te meenen dat onze men schen zich zoo maar goedschiks zullen laten te rugdringen naar een levenspeil, beter naar een armoe die goed gaat gelij ken op de tijden waarin het kapi talisme ongestraft mocht teeren en vette winsten slaan uit de ellende van de arbeiders. Temeer, omdat de arbeiders kun nen vaststellen dat de patriotieke deklamaties en de kruimel-liefdadig heid van de bezittende klasse feite lijk een eng gebleven klasse-egoïsme dekken. Elkeen weet dat de toestanden zeer moeilijk zijndat elke regee ring onmenschelijke pogingen moet doen om het bestuur van het land op normale wijze te blijven verze keren. Maar wat elkeen ook weet, en stilaan tot eisch zal groeien, is dat de offers niet alleen van den kant der arbeiders en kleine burge rij kunnen blijven komen terwijl bet kapitaal zich aan zijn plicht onttrekthetzij door kapitaals- vlucht, hetzij door zich te verzet ten tegen de rechtvaardige belastin gen op de oorlogswinsten. Tot hiertoe zijn het nog de «be velenden» die de werkwoorden af schaffen, afdanken, aftrekken ver voegen op alle wijzen tot groote schade van de kleine menschen. Maar 't kan verkeeren zei Brederoö. Moesten de kleine menschen eens eensgezind worden en het hyper- kapitalisme afschaffen, de uitbui tende parasieten afdanken en een einde stellen aan de schaamtelooze uitbuiting GEEN slechter patroons dan staat, provincie en gemeen ten. Dat hebben de huidige toestanden weeral eens bewe zen. Inplaats van zich te kunnen verheugen in een verzekerde betrek king zijn het de arbeiders der open bare diensten die men het gemakke lijkst de rechtmatige loonsverhoo- gingen ontzegt en allerlei andere maatregelen, opdringt die« stelsel matig hun verworven rechten afbre ken». Voeg daarbij dat de loonen die vooral aan deze arbeiders en kleine bedienden betaald worden over het algemeen wraakroepend klein zijn. We meenen dat er een einde moet gesteld worden aan de plichtverza king van staat, provincies en ge meenten. Ten eerste vormt hun reaktionnaire handelwijze een ge weldig slecht voorbeeld voor het pri-" vaat patronaat, dat zich natuurlijk beroept op het verwerpelijke voor beeld dezer overheidslichamen. Ten tweede Is het geen stichtend voorbeeld van verantwoordelijkheids zin en sociale moraliteit, dat men steeds op aanstellerigere wijze de kleine menschen wil voorspiegelen maar waaraan de besturende krin gen wel het meest gebrek schijnen te hebben. De verbittering is groot in de ran gen van deze voorbeeldige katego- rie arbeiders die steeds gehoor ga ven aan eiken oproep tot opoffering en tucht. Maar er zijn grenzen die moeten geëerbiedigd worden. Zullen de overheidslichamen mis schien eerst den bom laten barsten? In elk geval kunnen de arbeiders en bedienden rekenen op den steun en sympathie van de socialistische organisaties. DE diktatoriale muilhelden bezi gen met voorliefde krachtter men om de bange wezels, waar voor zij alle demokraten aan zien, schrik aan te jaren. Aldus werd door hen e;en nieuw woord de wereld ingeslingerd om een zaak, die zoo oud is als de menschheid en vooral bij oorlogen van pas komt, namelijk de buitenlandsche propa ganda te betitelen. De zenuwenc orlog die gepaard ging met den Duitschen inval in België in 1914 was in feite niet zwakker dan de huidige. De generatie die ook deze «fris- sche en vroolijke krieg» onderging heeft lak aan de jongste Hitleriaan- sche slogans. Alleen de woorden er van verschillen, maar het deuntje is hetzelfde gebleven. Blader maar teloos zoeken. Michard Knights is noch her vormer, noch uitvinder, noch theoloog, noch scheppend kunste naar, noch generaal. Hij is een voudigweg advokaat in de goede stede New-York, ivaar hij, eenige maanden geleden, de society in verbazing bracht door in den foyer van de Metropolitan Opera op zijn hoofd te gaan staan. Het doet er minder toe te weten icat hier de aanleiding teas en waarom onze vent de wetten van het evenwicht ging trotseeren en hierbij aan de hulp van zijn beenen verzaakte. Mij lijkt het dat Michard Knights een eerbiedwaardig humorist is. Wie op zijn hoofd gaat staan heeft ongetwijfeld de bedoeling te demonstreeren dat de wereld ook ondersteboven kan draaien. (Hetgeen zij trouwens doet op dit oogenblik.) En Michard Knights is meer in een klank met haar dan al de geleer de knuisten, die dikke boeken schrijven en gedokumenteerde betoog en houden om te bewijzen dat het nu eenmaal niet anders kav. Wij zijn verwonderd dat nog zooveel kwibussen hun apothe- kerslatijn aan de menschen kun nen opdraaien, maar wij vinden het heel normaal dat zij op hun beenen blijven staan. Michard. Knights heeft beioezen dat die zelfde kwibussen niet eens zoo gevaarlijk meer zouden zijn, moesten zij hun hersenpan ale voetzool gebruiken. En omge keerd. Waardoor alles tot zijn juiste verhoudingen zou herleid zijn. Maar wat wilt ge? De mensch laat zich nog imponeeren door den schijnbaren ernst waarmee allerlei charlatans hem trachten te bedotten. Hij zal schaterlachen bij de gekke streken van een clown... en heel diepzinnig doen voor een meneer die hem wat hoogdravende woorden, die kant noch wal raken, opdraait. Moest Erasmus in onze eeuw terugkeeren hii zou overvloed van stol vinden om een tweede deel van zijn uLof der Zotheid* te schrijven... PIER MOEIAL Sociale tegenstellingen Belangrijke besluiten Politiek week-end Zal het weer zonder ons gaan Waardig kongres. blz. t Algemeene geschiedenis Imperialisme Het hoekje van den detektief: Anonieme brieven. De Boforswapcnfabrieken in Zweden blz. 3 Vraagstukken van den middenstand Schaakrubriek Duivenrubriek Onregelmati ge of zieke pennen. Drukke sportdagen tijdens de Kerstfeesten Arbeiderssport blz. 8 niet in uw encyclopedisch woordenboek of in uw handlei ding van ge schiedenis: den naam van Mi chard Knights 5*1/7/ nypr wnnh.-

Voor Allen | 1939 | | pagina 1