ANONIEME BRIEVEN De Boforswapenfabrieken in Zweden Kou int Koof d? DE RADIO-REDE VAN JAN ALGEMEENE GESCHIEDENIS UURROOSTER VAN RADIO-VLAANDEREN UURROOSTER Radio-Serenades WAAR DE FINNEN HUN VERDEDIGINGS MATERIAAL VANDAAN HALEN VII. - IMPERIALISME Een kenteeken van de ver warring bij onze kommunisten De wereldoorlog 1914-18 VERZWAKKING VAN EUROPA TE BEGINNEN VAN ZONDAG 8 OKTOBER 1939 TE BEGINNEN VAN ZONDAG 8 OKTOBER 1939 HET HOEKJE VAN DEN DETEKTIEF 't ROOS KRUIS "Ij VlCKS "M Va-tro-hol t CENTRALE VOOR ARBESDERSOPVOEDING Voor socialistische kadervorming TER NAGEDACHTENIS VAN EMILE VANDERVELDE (VIJF-EN-TWINTIGSTE LES) OP 28 Juni 1914 werd de troon opvolger van Oostenrijk door een Server te Serajavo ver moord. Oostenrijk, reeds lang vijandig gezind tegenover Servië omdat de Groot-Servische beweging ook Oostenrijk in zijn Servische dee- len bedreigde, besloot op te treden. De Duitsche Keizer was het daar mee eens. Pas op 23 Juli overhan digde Oostenrijk Servië een 48-urig ultimatum. Servië geeft toe, uitge nomen op den eisch Oostenrijkse!1» vertegenwoordigers toe te laten hij het onderzoek tegen de Ser>nsche samenzweerders. Op 28 Juli ver klaart Oostenrijk den oorlog aan Servië. Het is het begin van den wereldoorlog. De Socialistische Arbeiders Inter nationale, ten deele zelf medege- sleept, ten deele machteloos, kon de oorlogsmachine niet meer tot stil stand brengen. Jaurès is vermoord. De Duitsche rijksdagfractie stemt met twee tegen voor de oor logskredieten de andere landen volgen. Den ln Augustus verklaart Duitsch- land den oorlog aan Frankrijk. Rusland komt zijn bondgenoot Servië te hulp; Frankrijk verleend zijn steun aan Rusland; Engeland steunt Frankrijk; Japan sluit zich hierbij aan; Italië, dat eerst neu traal blijft, schaart zich in 1915 aan de zijde der geallieerden. Turkije daarentegen had alleen maar iets van Duitschland te verwachten, en ook in 1915 sloot Bulgarije zich bij de Centrale machten aan. Ook in de kolonieën ontbrandt de strijd. De negen tienden der aardsche bevol king is in oorlog. In den beginne was de Duitsche opmarsch naar het Westen overwel digend. Maar reeds in September ■werd het front om zoo te zeggen gestabiliseerd, n.l. door de Fransche overwinning in den slag aan de Marne. Na de bijna algeheele vernieling der Duitsche vloot door de Engel- sohe, werd op Duitschland een scherpe blokkade toegepast. Deze hongerblokkade is het die tenslotte de overwinning gaf aan de geal lieerden. In 1917 kondigde Duitschland den onibeperkten duikboot oorlog af, wat de V. S. en een groot aantal Zuid- Amerikaansche landen in den strijd sleepte. Op den duur gaf de Ameri- kaansche medewerking de besliste overwinning der Westersche mogend heden. Inmiddels trachtten de socialisten te doen wat ze konden. Binnen het kader der Internationale trachtte de Troelstra tusschen de partijen der oorlogvoerende landen te bemidde len. De konferentie te Stockholm, met dat doel in 1917 bijeengeroepen, bereikte slechts magere resultaten. Wel had reeds in 1915 te Zimmer- wald een andere poging tot verwer kelijking van een socialistischen vrede plaats gevonden. Hier waren onaf- hankelijken en linksche sociaal-de- mokraten, socialisten uit verschil lende landen, vooral Rusland, Duitschland en Italië bijeengekomen. Het waren vooral de revolutionnai- ren, die hier hun grondslag zochten. Voor Lenin was het vormen van een nieuwe Internationale de hoofdge dachte. In West-Europa had de bijeen komst geen den minsten invloed. In Rusland daarentegen vond de leus van den onverzoenlijken klassen strijd gehoor. In Februari 1917 begon de revolutie, die leiden zou tot de Sovjet-Republiek. Het Russische front stortte ineen. De Duitschers legden te Brest-IJtovsk hun harde voorwaarden op. Maar in November 1918 volgde de revolutie in Duitschland. De matro zen hadden geweigerd uit te varen om nog eens een nuttelooze wan hoopspoging te wagen; de bevolking, door den honger gedreven, kwam ln beweging; de Keizer vluchtte naar Holland; de centrale machten waren volledig verslagen. Op 11 No vember werd de wapenstilstand ge- teekend. Door het verdrag van Versailles in 1919 werd Duitschland politiek en ekonomisch afhankelijk gemaakt en ontwapend, in afwachting van een algemeene ontwapening die nooit komen zou. De Duitsche koloniën werden mandaten der overwinnaars; Elzas-Lot/haringen en tijdelijk het Saargebled kwamen aan Frankrijk; de mijnen van Silezië aan het her rezen Polen, dat ook een corridor naar de Oostzee kreeg; Oostenrijk- Hongarije viel uiteen; de geallieer den stemden er niet ln toe dat het verkleinde Oostenrijk bij Duitsch land ingelijfd werd; Tsjecho-Slova- kije wordt een onafhankelijke staat. Het vraagstuk der nationale minder heden werd niet opgelost10 mil- lioen Duitschers bleven onderhoo- rigen van Tsjecho-Slovakije, Polen, Italië, Litauen, Letland en Estland. Zoo moest onvermijdelijk 1914-18 tot een nieuwen oorlog leiden in 1939, die door het aan het bewind gekomen Hitlerisme in Duitschland werd bespoedigd. Dj eerste rang die Europa in de lae eeuw bekleedde is verzwakt ge worden door het opkomen van de V.S. eenerzijds, en anderzijds door de snelle modernisatie van Japan en door de technisch-ekonomische ont wikkeling van Ruslahd na de revo lutie. Daarbij heelt de oorlog van 1914 de verzwakking van Europa nog verergerd door vermeerdering van de onderlinge schulden en het groot verlies aan menschelijke krachten en kapitalen. Na in de 18e eeuw hun onafhan kelijkheid te hebben verworven werden de V.S. het toevluchtsoord van emigranten uit Engeland, Schot land, Ierland, Duitschland en Skan- dinavië gedurende de 19e eeuw van 1889 tot 1914 waren het vooral Sla ven en Latiinsche volkeren die naar de Nieuwe Wereld trokken. Toen in 1879 de Stille en de Atlantischen Oceaan door een spoorweg verbonden werden, bevon den zich de V.S. in een zeer gun stige positie om zich ekonomisch te ontwikkelen zooals dit in geen enkel ander werelddeel het geval was. De V.S. beschikten over een zeer rijken ondergrond steenkolen, petroleum, allerhande ertsen door hun uitgestrektheid lieten de ver schillende klimaten toe gedurende gansch het jaar te oogsten koren, katoen, maïs, tabak, vruchten, enz.: de techniek ging met reuzenstappen vooruit dank zij de aanwezigheid van talrijke watervallen die de pro- duktie van elektriciteit vergemakke lijkte. Zoo bekleedde weldra Amerika den eersten rang in de wereldproduktie en ontnam het belangrijke markten aan Europa. Amerikaansche goede ren en kapitalen vloeien naar de oude wereld. Ook de gebieden van den Stillen Oceaan komen onder Amerika's ekonomische hegemonie. Van een anderen kant ging in het Verre Oosten Japan weldra tot ont wikkeling komen. Deze omwenteling had plaats tijdens de regeering van den keizer Mutsu Hito (1867-1912). Het feodalisme werd gevoelig be perkt het land werd gemoderni seerd om de Europeesche Indringing tegen te houden, wat tenslotte ge lukte havens worden aangelegd Yokohama, Kobe, Osaka zeevaart maatschappijen worden gesticht. Op politiek gebied wordt het parle mentaire stelsel ingevoerd. Er komt een nijverheids- en handelswetgeving. Hoogescholen worden gesticht. En zoo kwam Japan weldra de eerste ekonomische plaats bekleeden in het Verre Oosten. Japansche goederen worden naar China. Indië, de Indi sche eilanden. Zuid-Afrika uitge voerd in steeds g-ootere hoeveel heden. Het merkwaardige van het geval is dat dit alles gebeurde met Engelsche kapitalen en machines. Zoo bekleedde weldra Japan in Azië de positie van Engeland ln Europa. De snelle aangroei der be volking noodzaakte Japan kolonieën en afzetgebieden te zoeken. Zoo ont staat epn reeks oorlogen in 1895 tegen China, aan wie het eiland For mosa ontnomen wordtln 1904-05 tegen Rusland. Japan bekomt Porfe- Arthur, het protektoraat over Oorea, zoodat het een voet ot> het Aziatisch vasteland krijgt. In de laatste jaren (1931) bezetten de Ja panners Mants.loekwo, dat als onaf hankelijke staat een protektoraat van Japan Is geworden. Tenslotte voert het nu sedert 1936 een oorlog tegen Tsiang Kai Tsjek, om het Ja- pansch Imperialisme over gansch Midden- en Oost-Azië uit te strek ken. Tenslotte heeft de ontwikkeling der U.S.S.R. deze toegelaten zich meester te maken van de markt van Klein-Azië, Iran, Siberië, die als ult- voorgehieden voor de Europeesche lndustrieele landen verloren gingen. ConclusieEuropa Is het centrum der wereld niet meer. De eeuw van den Atlantischen Oceaan met het Suezkanaal heeft plaats gemaakt voor die van den Stillen Oceaan met het Panamakanaal. Vragen 1. Welke rol heeft ie Tweede Internationale gespeeld ln ie betrach ting naar den vrede tijdens den oor log 1914—18 2. Hoe hebben de Europeesche lan den hun ekonomische wereldpositie verloren 7 (SLOT). Antwoorden, vergezeld van een postzegel van 0.75 fr, sturen aan G. He Vos, Zwljnaardsche steenweg 78, Gent. ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG Morgenuitz. Golfl. 267.4 7 tot 10 U. Namlddagultz. Golflengte 201,07 13,00 tot 19,00 u. 13,00 tot 19,00 U. 14,00 tot 17.00 u. 13.30 tot 18.30 u. 14,00 tot 19,00 u. 13,00 tot 15.00 U. 13,00 tot 17,00 u. Avonduitzending Golflengte 201,07 21,00 tot 24,00 u 20,00 tot 24,00 U. 17,00 tot 19,00 u 20,00 tot 24,00 u -7.25 en 7.308.00 17.15—17.45 U. 18.00—18.30 u. 21.30—22.00 U. 21.30—22.00 u. 18.00—18.30 u. 17.30—18.00 u. 14.30—15.00 11. Verleden jaar op 27 December stierf onze geliefde patron Emile Vander- velde. Als jong advokaat kwam hij tot de arbeidersbewegingen vijftig jaar lang leidde hij zonder verpoozen, met moed en ontembare wilskracht Belgische Werkliedenpartij in den strijd voor het betere, het schoo- nere leven der werkers. Hij pleitte niet voor de rechtbanken, maar hij was de groote verdediger van iedere rechtvaardige zaak, voor het wereldgeweten. In ons land was hij een stuwkracht voor de sociale heropbeuringvoor het buitenland was hij de man die het opnam voor de onderdrukte koloniale volkeren, voor den vrede, voor de vervolgden in de diklatuurlanden, voor het republikeinsche Spanje, voor de vrijheid Nu meer dan ooit beseft men, wat het werk geweest is van Emile Vandervelde. Hij blijft met zijn werk, met zijn geschriften, een dezer groote socialistische leiders, in wier aktie en in wier boeken we steeds leidende gedachten kunnen vinden. Wij herdenken dan ook met diep leedwezen en den hoog sten eerbied de nagedachtenis van Emile Vandervelde. Als de gebeurtenissen zekere men- schen vreeselijk in de war hebben ge bracht, dan zijn het vooral de kommu nisten, de onze, die door de zedelijke en geestelijke schokken, voortvloeiend uit de verrassende be velen van het Kremlin, hun even wicht nog niet hebben teruggevonden. Velen dezer kommunisten, die enkele maanden geleden met ons nog betoog den voor de vrijheid en de demo- kratie moeten zich nu blindelings onderwerpen aan de t diktatuur van Stalin, die zich met den führer wonderwel verstaat over de opvatting der autokratie. Het is een pijnlijk, ja, een drama tisch geval. Maar onze Moskou-volge- lir.gen kunnen, ja, willen aan hun on gelijk en hun desillusie niet gelooven. Ze klampen zich vast met den moed der wanhoop aan enkele argumenten, die hen gisteren nog boven water kon den houden Ruslands groote werken, Ruslands geleerden en kunstenaars, Ruslands moderne instellingen, Rus lands leger... Maar sedert de processen van Mos kou, is de storm opgestoken. Ruslands verdoken ellende, Ruslands onwetend heid, Ruslands politieke en militaire intriges, de voorwaarden en methodes van Ruslands tusschenkomst in Span je, de ware reden van het stopzetten dier interventie, enz. Dat waren zoo vele golfslagen die den goeden indruk over het vaderland aller proleten kwamen aanbeuken. De naiefsten konden nog de schou ders ophalen toen Rusland Polen bin nenviel om den weerstand der aange vallenen tegen Hitier te breken. Waarom al die herrie maken tegen de Sovjets, vermits Chamberlain toch plots de spraak verloren had na juist Hitier, om zijn inval, de huid te heb ben volgescholden Solt... Maar na het uitbreken van den oor log van Rusland tegen het oneindig zwakkere Finland brak er ln menig kommunist het laatste koppig verzet tegen het erkennen van het ideologisch verraad. Wie de politieke en ekonomische ontwikkeling van Finland ln de laatste jaren heeft gevolgd, weet, dat al de zeever over het huidig Finsch fas cisme en kapitalisme op overdrij ving berust. Het fascisme werd in dit land over wonnen. De laatste verkiezingen be wezen het nog eens te meer. Maar zelfs al waren AL de Finnen kapitalisten, dan nog had Stalin het recht niet, weerlooze vrouwen en kin deren te bombardeeren en zijn eigen volk naar het slachtveld te sturen in een niet-uitgelokten aanval, gedefi nieerd door de woorden die Litvinoff zelf eens uitsprak in den Volkenbonds raad Dat beseffen onze kommunisten ook. Zc weten niet meer waar ze staan. Hun eenige hou-vast is nog de haat tegen het socialisme. Ze weten, dat ze hun eerste suksessen hebben be haald door lasteren en kleinzielig schelden tegen de socialisten. Ze kee- ren tot die periode terug. Ze hopen dat, terwijl ze tegen ons grommen, de storm zal overgaan. We zeggen wel grommenwant het diskuteeren is gedaan. Het nazi- bolsjewisme heeft hun alle argumen ten ontnomen en, wat voor hen even erg is, het volk zou niet meer dulden, dat ze nog hun verraderstaai luidop voeren. Om hun haat te stillen en zich van him minderwaardigheidsgevoel te ont doen werken de kommunisten nu in stilte en verspreiden circulairen en schrijven... anonieme brieven Deze laatste zijn niet zonder eenlg belang. Ze hebben allen denzelfden verbit terden toon, maar ze onderscheiden zich door hun verwarde uitlatingen en tegenstrijdigheden. Het zou de moeite loonen op al die onjuistheden en boos aardigheden te reageeren was het niet, dat de lafheid dezer schrijvelaars hen door de anonimiteit onbereikbaar maakt. Alsof een rechtzinnig arbeider iets te vreezen heeft als hij... in België (niet te Moskou voor zijn gedachte uitkomt We hebben enkele dezer ongeteeken- de brieven in ons bezit gekregen. De inhoud is niet zeer verheven. Er zijn zelfs anonieme brieven die het kapita lisme herleiden tot een kwestie van een hoed, een gestreken broek, een badkamer en een auto. Ja, wie dat alles bezit is een uitbuiter of een ver rader der werkende klasse Met den besten wil is met dergelijke onwetenden geen vruchtbare diskussie aan te vangen. Hoeveel kapitalisten zou Rusland dan wel tellen Of is het er waarlijk 'zoo slecht gesteld met de kleeding, de hygiëne en het ver keer Komaan, laten we ernstig blijven. Het spektakel van menschen, die dreig- en lasterbrieven moeten schrij ven om hun ontredderd gemoed te ver lichten is inderdaad onverkwikkelijk en triestig genoeg. Maar moesten er nog onder hen zijn, die niet voor 100 pro cent verdorven of blind zijn. dan zeg gen wij hun denkt eens kalm na over het volgende Ge kunt den oorlog niet beletten. Stalin giet voortdurend olie op het vuur (gewild of ongewild, zooals ge 't verkiest). Als de vlammen nog meer uitslaan zal de oorlog nog verschrikke lijker worden en niemand kan zeggen met welk overwinnend imperialisme de arbeiders nadien zullen af te reke nen hebben. Het kan gebeuren, dat het kapita lisme voor altijd gebroken uit den strijd komt, maar het tegenovergestel de is ook mogelijk. Dan wacht in het slechtste geval het proletariaat een nieuwen kamp. Wat kunnen wij, kleine neutralen, meer doen dan, buiten alle dwaze voorspellingen om. de oogên ge richt houden op de toekomst, naar den eventueelen strijd binnen een overwinnend kapitalisme Daarom is het noodig, dat wij onze krachten gaaf houden, onze demokra» tische vrijheden en instellingen vrij waren, den weg versperren voor ons eigen fascisme. Voorzeker, het regime, dat thans mede den dans leidt, het West-Euro peesch kapitalisme, dat het nazisme heeft gesteund, gevoed en... bedorven, dat regime, hetwelk thans niet omver te werpen is zonder rechtstreeks den triomf te bezorgen aan een veel ergere en meer autoritaire kapitalistische grootmacht het huidige nazl-reich elscht zijn tol. We hebben de keuze van het geringste kwaad. Later komt de afrekening, wie weet komt ze niet vanzelf 7... Maar wie thans toegeeft aan onge duld, verbittering en blinden haat, loopt naar zijn ondergang. Er zullen in dezen strijd maar één soort spekulateurs door het nageslacht worden geëerd zij, die voortdurend de kansen hebben berekend en ge waagd om den vrede duurbaar te doen zijn en hem te grondvesten op waar heid en rechtvaardigheid. Ziedaar de moeilijke taak voor morgen. Laten wij die spekulateurs rijn. Maar we moeten niet mlseeren op Ben- lijn. Londen of Moskou. We mogen slechts op ons eigen rekenen. NICK. Waarom lijden aan HOOFDPIJN MIORAINB TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTSEN PIJN DER MAANDSTONDEN als da «ONPERBARE BRUINE POEDERS van der Apotheek DE POORTERK, t« ST-NIKLAAS-WAAS, U oogenblu- kelljk zonder schadelijke gevolgen van deze pijnen zullen bevrijden. De doo» van 8 poeders t 4 frank. De drledubb dooa 25 poeders 10 fr. Te verkrijg. In ahe goede apotheken et vrachtvrij tegen postmandaat Gebruikt ze eens. U zult nooit geen andere meer gebruiken. '3 - Voor Allen - 31 Dec. 1939" yy-^OFORS» is de naam van mis- IJ schien wel de best ingerichte [J wapenfabriek ter wereid. Die firma is technisch belangrijker dan Krupp, Schneider, Vickers, Sko da. Toch is zij bij ons minder gekend. In de laatste weken hebben wij den naam «Bofors» al wel eens in de dag bladen gezien, en wel in verband met den aanval van Rusland op Finland. Bofors is een industrieele gemeen schap die zich in het hart van Zweden bevindt. Er bestaan wel uitgestrekter ondernemingen, maar er is geen enkele die meer geperfektionneerde en betere wapens voortbrengt. Het is dan ook begrijpelijk dat in de eerste plaats Zweden, en daarna ook Bofor's kliënteel een zekere vrees koesteren ten overstaan van den drang van de Sovjets naar het Noord-Wes ten. Joachim Joesten, die een goede ken ner is der Skandinavische zaken, be schrijft in de «Daily Herald. Bofors als volgt Een gril der natuur heeft 's werelds wapenfabriek zocals Bofors terecht genoemd wordt in een der meest vreedzame landschappen geplaatst. Btel u een oneindig uitgestrekt, wee moedig dennenwoud voor, met hier en daar heldere meren en zilveren beken. Maar al met eens, midden in dit tooverland, ontmoet de dwalende droo- mer de werkplaats van den oorlogsgod Mars. Ten ware hy verwittigd werd door bet gedonder dat komt van het proef- schietterrein, staat hij plotseling vóór een oceaan van verblindende lichten en koortsachtig gedoe. Voor zijn oogen strekt zich een reusachtig mijnkomplex uit; hij ziet hoog- en smeltovens, walsen, smidsen, werkplaatsen en laboratoria, waar dag en nacht, in elke der drie ploegen 6500 arbeiders aan het werk zijn. In het statig direktiegebouw van het «Aktiebalag Bofors» werkt een staf van 650 bedienden, waarvan 370 technici, aan de studie voor het uit- voeren der vreemde orders. Meer dan veertig staten, van de grootste tot de kleinste, vormen Bo for's kliënteel. Hoe het rhythme der wereldbewape ning sedert 1938 op ontzaglijke wijze versneld is, blijkt uit de jaarlijksche bedi'ijfsrappqrten van Bofor. Van 160 millioen frank in 1933 waren de bij dit concern geplaatste orders gestegen tot één milliard 250 duizend frank in 1937. In tegenstelling met andere wapen fabrikanten moet Bofors niet bevreesd zijn voor een tekort aan grondstoffen. De maatschappij kan in haar eigen be hoeften voorzien: drijfkracht (goed- koope elektrische stroom), mangaan- houdend ijzererst, cellulose (voor de springstoffen)enz. Wapens maken is geen bedrijf dat geïmproviseerd wordt. Daarvoor zijn tientallen jaren noodig. Want slechts door veel zoeken en grondige ondervin ding kunnen resultaten worden be reikt als die van Bofors. Op het hui dige oogenblik beizt het koncern bui tengewoon geschoolde specialisten, waarvan de kennissen van vader tot zoon overgeleverd werden. Bofors heeft een ondervinding van bijna drie eeuwen: de in 1646 bij ko ninklijk privilege opgerichte smis is de bakermat geweest van de nu zoo sterke firma. In 1873 werd een naamlooze ven nootschap gesticht, wier grootste hoe veelheid aandeelen in 1894 overgingen in de handen van Alfred Nobel, die een reusachtig fortuin verwierf met het vervaardigen van wapens en springstoffen, maar die later, inziende welk verderf zijn bedrijf in de wereld bracht, een meer vredelievende daad beging door de prijzen voor humane verdiensten te stichten. U ademt direct weer gemakkelijk. Een paar dezer nieuwe druppels in ieder neusgat verwijdert slijm, geneest 5Jr ^r*«iA*™«asopgozwollen slijmvlie- yf ze" en lucht op. Na den wereldoorlog 19141918 was Duitschland er in geslaagd gedeeltelijk kontrole over Bofors uit te oefenen. Dit werd naderhand verhinderd door de snelle tusschenkomst van de Zweed- sche regeering, die, na een ophefma kende redevoering van den minister van buitenlandsche zaken Sandler, een wet uitvaardigde om te beletten dat de Zweedsoh-nationale wapenindustrie in vreemde handen overging. De Duitsche invloed op Bofors werd toen gelikwideerd, met het gevolg dat in het Derde Rijk de pers aan het schreeuwen ging tegen Sandler, Zwe den en ook Engeland, dat er van be schuldigd werd de plaats te hebben ingenomen van Duitschland in het beheer van de Zweedsche wapenfabri- katie. De valschheid van deze aantij gingen werd weldra bewezen. Wel was het waar dat Engeland enorme hoe veelheden speciale wapens aan Bofors bestelde. Gezien de bestaande Zweedsche wet was het trouwens onmogelijk dat En gelsche kapitalen ln Bofors werden belegd. Het zou voor Zweden on zinnig geweest zijn ook maar gedeelte lijk zijn toezicht over zijn verdedigings middelen af te staan aan vreemde geld beleggers. Het feit Is dat Bofors, om in een snel tempo aan de Britsche orders te kunnen voldoen, verplicht geweest is zekere bijkomende fabrikatiemogelijk- heden uit te breiden, en dat hiervoor gedeeltelijk Engelsche kapitalen ge bruikt werden. Als we dit alles nu in verband bren gen met de aanval van Sovjet-Rusland op Finland en met de moeilijkheden die Zweden ondervindt als neutraal land, dan begrijpt men welke oogmer ken Rusland heeft met Finland te willen inpalmen en de vrees die Duitschland koestert dat Zweden een toenadering tot Engeland zou kunnen zoeken. Maar men begrijpt ook hoe het mo gelijk ls dat de Finnen tot nu toe weerstand bieden aan het SovjeHeger, wanneer men weet dat zij zich verde digen met Boforswapens, wier superio riteit nu niet meer moet bewezen wor den. Beste vrienden, burgers en soldaten, Inplaals van een nieuwjaarsbrief te schrijven, besloot ik dezen keer een beetje meer modern te zijn en u allen langs de draadlooze toe te spreken. Trouwens, dat wordt nu toch de gewoonte. Wie spreekt zijn groote discours niet uit En ik ben er dan ook maar bij. Kameraden, het jaar 1939, 't jaar van den oorlog, ligt ermaar de oorlog is nog niet gedaan. Hij is neg r.iet eens begonnen, vertellen de militaire deskundigen uit 't cafeetje op 't hoekje van de straat. En hoe gaan we nu het jaar 1940 in Wel. er zijn er die beweren dat het niet slechter kan zijn dan 1939. Daar ben ik nu niet mede akkoord. Want wanneer 1939 ons veel miserie bracht, en aan de arbeiders in de eerste plaats, dan kan het slechter, we hadden den oorlog kunnen ken nen, en dat gebeurde niet. Jamaar, zegt men ons dan, wacht een beetje «Ge wordt erin getrok ken in 1940 Als men mij dat zegt, dan vraag ik En op welken dag en op welk uur zal dat gebeuren Wat mij betreft, ik weet het niet of we in den oorlog zullen betrokken worden. Ik ben niet in de geheimen der Goden ingewijd, maar ik hoop uit ganscher harte dat het niet ge- beure. Toch voeg ik eraan toemaar men moet ons gerust laten. Het afschuwelijk, monsterachtig spel van Finland dat Rusland ging aanvallen moet niet herhaald worden tegenover óns. Want ik zeg het ronduitwij ook, wij hebben iets te verdedigen. Laat ons hopen dat het zoo ver niet komt. En dan wil ik juist over die ver wachting spreken, 't Jaar 1940 brengt ons nader den oorlog, zeggen zwartkijkers. 't Jaar 1940 brengt ons dichter den vrede, antwoord ik. En we moeten aan den vrede den ken, want, laat mij toe tot u allen, die naar mij luistert, eens zeer op recht te spreken. Denkt gij werkelijk dat de oude toestanden, van sociale onrecht vaardigheid, van bestendige of ge deeltelijke werkloosheid, kunnen blijven bestaan Denkt gij. dat millioenen soldaten naar huis gaan terugkeeren om aan te schuiven voor de stempellokalen Neen,- dat kan niet meer; dat mag niet meer Maar als we al onze krachten in spannen om buiten den oorlog te blijven dat we dus ons best doen om bloedvergieten te vermijden, dan moeten we ook den opbouw van de nieuwe sociale en ekonomische toestanden in 't licht van het ge- weldlooze zien. Dat is de taak die voor ons is weg gelegd. Gaan tot die duizenden, die ons omringen in het leven, om het hun te zeggen: het uur van het socialisme is aangebroken. Honderd jaar heerscht het kapita lisme. Honderd jaar afwisseling van oor log en krisis, van nationalistischen haat en uitmoording der volkeren. Het socialisme liet vroeger de zwakke stem. van het geweten hoo- ren: Over de grenzen heen broeder lijkheid onder alle volkeren, door de uitroeiing van de uitbuiting van den mensch en door de hervorming van het ekonomisch stelsel. Maar sterker is nu de socialistische gedachte ingedrongen. Wij moeten ze doen groeien en groeien. Een storm moet zij zijn van internationa le verstandhouding. Vrienden, hoopvol en moedig moe ten wij het jaar 1940 ingaan, on danks beproevingen die we kunnen ontmoeten. Omdat we een nieuw Europa eischen omdat we de broederhand willen reiken over de grenzen heen; omdat we geen rassen-, geen bloed- theorie kennen en alle menschen kunnen overeenkomen. 't Is met dien geest bezield, dat ik u allen het beste wensch voor 1940. Den moed voor u, die in moei lijke voorwaarden verkeert, aan te sluiten bij ons; gedaan te maken met de oude miserie en een lichtend leven in te gaan. Kameraden, Jan wenscht u allen voorspoed en hardnekkigheid in den strijd. Jongens, we naderen. De dag breekt aan, dat wij het winnen, en daarom met hart en ziel op voor het socialisme u 'JZ' •W# S

Voor Allen | 1939 | | pagina 3