A. A I- S T ONZE SIAOSPOLITIEK DENDERLEEUW EREMBODEGEM WELLE A V WEEST OPTIMIST! Reissgem Woubrethlegem SI. Lievcns Essche Verantwoordelijke redaktie: 'Volkshuis, Molendries, 11 AALST Telefoon 572 Prachtig oude jaarsavondfeest Nog over het tewerkstellen van werkloozen. Het Belgisch Vakverbond protesteert tegen misbruiken. -- Het blad der Vlaamsch-natio- nalisten en de bankiers. -- En de objectiviteit dezer laatsten. -- Onze nieuw jaar swenschen AAN DE LEDEN VAN DEN ZIEKENBOND AAN DE BEZOEKERS DER POLYKLINIEK GEMEENTERAADSZITTING van Donderdag 21 December 1939 Het nieuw bestuur is niet fanatiek ten overstaan der vrije scholen. Intengendeel. Maar het streeft naar rechtvaardigheid op schoolgebied Roode Sportkring Geeraardsbergen S. A. V. Gemeenteraadszitting ONS KERSTFEEST S. V. V. Ons Kerstfeest Het onder onsken VERGEET NIET... Federatie van socialistische ziekenbonden der Arrondissementen Aalst-Oudenaarde. Zeer belangrijk bericht voor al de leden van al onze af deelingen 4 - Voor Allen - 31 Dec. 1939 NIEUWS UIT HET Trots den benarden toestand, Trots kommer en zorg vieren we twee dagen feest in het Volkshuis HEDEN ZONDAG, van 7 uur af Slechts een ordewoord: Volksbanket - Zang - Dans - Puik orkest. Opvoering van: Mesvegers, Pro- nostiekers. - De winkels emme trok. - By den ontvanger - Soldaat Wannes krijgt een pak, enz. Lachen! Lachen! Alle socialisten verzamelen Zondag en Maandag, telkens te 7 uur, in het Volkshuis. Zekere mijner vrienden hebben ons huidig stadsbestuur een verwijt ge maakt omdat dit goed gevolg heeft gegeven :aan het koninklijk besluit van 28-10-1939. Dit koninklijk besluit zegt, dat «de gemeentebesturen ver plicht zijn werkloozen te werk te stel len aan bepaalde werken en onder dui delijk omschreven voorwaarden» voorwaarden die we trouwens reeds vroeger hebben toegelicht. Rechtzinnig gezega ae toon waarin ons deze verwijten werden gedaan, hebben ons pijnlijk getroffen. Een oogenblik zijn we gaan twijfelen aan het feit of wij stadsbestuur, ons wei aan de termen van het koninklijk besluit gehouden hadden. We lieten een 40-tal werkloozen die zich trou wens vrijwillig hadden aangegeven, beginnen, aan het graven van loop grachten. Deze zouden moeten dienen om de burgerlijke bevolking tegen de luchtaanvallen te beschermen. Het hoeft natuurlijk geen betoog dat ieder een hartsgrondig wenscht dat alle voorzorgsmaatregelen volkomen nut teloos zullen blijken te zijn. Vandaag evenwel zijn we gerustge steld We zijn niet te ver gegaan. We blijven in het kader en den geest van het koninklijk besluit, waarvan hoo- ger sprake. Het stadsbestuur onthoudt zich van elke «bewijsvoering, maar het beroept zich op het deel der dagorde uitgaande van het Belgisch Vakver bond en waarin terecht geprotesteerd wordt tegen het feit dat: 1. De werkloozen verplicht worden prestaties te leveren van 9 en 10 uur per dag voor hun vergoeding met een toeslag" van 5 frank terwijl het be sluit van 28 Oktober slechts 5 uur ar beid voorziet. 2. De verzekerde werkloozen ver plicht worden 9 en 10 uur te werken voor hun vergoeding met een toeslag van 5 frank, terwijl aan de niet ver zekerde werkloozen het gewestelijk loon van 36 frank betaald wordt. 3. De werkloozen verplicht worden openbare werken uit te voeren, die niets gemeens hebben met de lands verdediging en die gewoonlijk door de openbare machten aan ondernemers toevertrouwd worden. 4. Werkloozen. die niet tot dien ar beid geschikt zijn, verplicht worden hout te hakken per stuk. wat voor gevolg heeft dat de werkloozen, zelfs wanneer zij 8 uur daags werken, het bedrag hunner vergoeding niet kun nen bereiken, zonder uit het oog te verliezen, dat sommige werkloozen aldus verplicht zijn meer dan drie uur daags weg af te leggen om het aangeduide bosch te bereiken en terug te keeren naar hun woonplaats. 5. Arbeiders die sedert 17 Augustus werken tegen gewestelijke loonen ver plicht worden van 1 .December af hun werk voort te zetten, niet meer tegen dit loon doch tegen de betaling eener werkloozenvergoeding plus 5 frank. 6. Arbeiders verplicht worden gedu rende 15 uur daags, te arbeiden, en zelfs op zekere oogenblikken presta ties te leveren van 32 en 38 uur zon der onderbreking, terwijl tallooze ar beiders van werk beroofd zijn en niet beter vragen dan door den arbeid hun brood te kunnen verdienen. 7. De werkloozen opgeëischt wor den om ver van hun woonplaats te gaan arbeiden, terwijl zij ongeschikt zijn om den zwaren arbeid te verrich ten. die hun wordt opgelegd gedu rende zeer lange dagen, terwijl er ter plaatse voldoende geschikte werkloo zen zijn. 8. De sociale wetten zooals deze der familievergoedingen, ouderdomspen sioenen, betaalde vakanties, enz. wor den niet geëerbiedigd hetgeen de be trokken arbeiders en hun familie erg benadeelt. Wie nu aandachtig gelezen heeft zal inzien dat geen enkel van de aan gehaalde Misbruiken het stadsbestuur van Aalst kan aangewreven worden. f. De krach van «Crédit Anversois» besprekende, heeft het weekblad der Vlaamsche Nationalisten «Strijd», het middel gevonden om nogmaals tegen de socialisten te keer te gaan door dezen krach hoofdzakelijk in de schoenen te schuiven van «politieke knoeiers» Immers, beweert het blad. de instel ling der bankkommissies is een tri omf geweest van de socialisten. Het blad van de V. N. V.-ers ze zijn nochtans altijd goed ingelicht als we hen moeten gelooven, vergist zich hier, en wel tot tweemaal toe. We kunnen niet gelooven dat dit met opzet zou gebeurd zijn; want de Vlaamsche heeren koesteren de waar heid met teederheid aan hun boezem. Dat er 'n krach kwam in de «Crédit Anversois» is niet het werk van poli tieke knoeiers geweest, maar wel van twee andere faktoren: natuurlijke evo lutie van het kapitalistisch stelsel en van den nooit voldanen geldzucht der dragers van dit stelsel. Als bijkomen de faktor kan gelden de onbekwaam heid of de spekulatiegeest van zekere bestuurders. Waarom verzwijgt «Strijd» dat de beheerraad uitsluitend uit katholie ken samengesteld was? De oorzaken van deze krach werden breedvoerig uiteengezet door minis ter Gutt in de Kamerzitting van 7 December j. 1. De argumentatie van den heer Gutt, zelf kapitalist, ban kier en verdediger van de kapitalisti sche belangen, heeft daarom voor ons des te meer waarde. Wat aangaat de instelling der bankkommissie in 1935 die was zeker geen triomf van de so cialisten. De eerste bankkommissie werd in gesteld door de regeering' Theunis in 1934. Het jaar daarop werd de kon- trole der bankkommissie eenigssins verscherpt. Maar de socialisten eisch- ten meer. Ze willen niet alleen kon- trole over de werking der banken, maar ook de nationalisatie van de banken om ze als kredietinstellingen ten dienste van het volk en de gan- sche nationale ekonomie te kunnen stellen. Eerst dan zal men kunnen gewagen van 'n socialistischen triomf. Wanneer de regeering Van Zeeland in 1935 haar wil te kennen gaf de kontrole op de banken te verscherpen om aldus de spaarders te bescher men, dan waren het de reaktion- nairen van alle slach die in aktie traden. De Vlaamsche nationalisten waren zeker niet de laatsten om te schreeuwen tegen wat ze noemden het staats-socialisme. Maar nu. nu door de tegenstand van de reaktie, de banken kunnen ge nieten van een vrijheid die te groot is, nu weer eenige duizenden spaar ders slachtoffer geworden zijn van den spekulatie-geest, nu zouden die zoogezegdp partijloozen de schuld in de socialisten hun schoenen willen schuiven. Voor wie er nog kon aan twijfelen heeft de heer Gutt. die door niemand, zal verdacht worden socialisten-vriend te zijn, het bewijs geleverd, steunende op feiten, dat de eenige schuldigen in deze zaak de klerikale beheerders z.ijn die de spaarders die hen vertrouwen, bedot hebben. Tegelijkertijd heeft hij de vermoedens van de baan gescho ven als zouden de socialisten hier maar in het minst door eenige schuld getroffen worden. Wii honen dat de heeren van het, V.N.V. de Kamerannalen over de zitting van 7 December j.l. zullen wil len nalezen, en aan hun lezers de zaak voorstellen zooals ze zich voor doet. Veel kunnen we er echter niet van verwachten, die menschen komen trouwens allen uit dezelfde klerikale school. Wat het volk zou noemen: een pot nat! Dit zal dan onze laatste briefwisse ling zijn voor het jaar 1939, een jaar dat bèheerscht werd door een woord dat diep treft: oorlog opnieuw. Onze regeering, gesteund op dit punt door om zoo te zeggen het gan- sche volk, heeft ten overstaan van dit gevaar de neutraliteitshouding aangenomen. Onze direkte aangewezen taak voor het volgend jaar is deze houding te verdedigen en te streven naar den vrede. Onder zulke omstandigheden is het dat wij aan al onze lezers een nieuw jaarsgroet zenden die niet anders zijn kan dan deze: wij wenschen dat het volgend jaar er een worde waarin de rede zegeviert over den waanzin: wii wenschen dat in het huidige konflikt een vredelievende oplossing zou wor den gevonden: wii wenschen met een eeuwenoude woord maar dat vooral nu weer herhaald moet worden: vrede aan alle menschen van goeden wil! EUG. DEPREZ. Door ziekte van pgt. Cornand is het onmogelijk geweest de ronden van Kerstdag te doen. Wij verontschuldigen ons hiervoor. Gelieve te noteeren dat de bydragen van Kerstdag en Nieuw jaar zullen afgehaald worden HEDEN ZATERDAG, Dr. Moens. zenuwarts, zal ran Nieuw jaar af, terug zetelen ELKEN DINS DAG, van 5 tot 7 uur. Ten voordeele der fanfare Hand in Hand Ontvangen van de wijkclub Joos Ni- chels, 52 fr.wijkclub Jean Jaurès, 50 frank. Wie volgt 7 Mededeeling Het Ceciliafeest der fanfare zal olaats hebben Zaterdag 27 Januari, te 8 u. 's avonds. Deelnemers die opmerkingen zouden te maken hebben, dienen zich te wen den tot den sekretaris. De eereleden hoeven zich zoo gauw mogelijk in regel te stellen Burgerlijke Stand HUWELIJKEN. Jozef Van der Haegen, tigensnijder, Dokter De Moor straat. 88, met Mathildis Van de Meersochc, stikster, Spaarzaamheid straat, 5o - Jan Ploru, fabriekwerker te Hekelgt met Philomena De Vlee- schauwer, „atoenbewerkster, Bolleweg 57. Philemon B'-anckaert. wr. Arys de mentia z. b. 87 i., Baudewijnkaai, 33. Augustinus Janssen, echtg. Rober- tina Van der Poorten, schoenmaker. 42 j., Nazaretst.raat, 1. Isabella Van èaien, Wwe Theophile Bombeeck, z.b. 69 j., Brusselschestraat, 53. Deze raadszitting werd bijna heele- maal ingenomen rond de hernieuwing van het schoolkontrakt der St. Gudu- laschopl en de aanpassing der wet van 30 Juli 1938. Wij moeten eerlijk zeggen, dat de nieuwe bestuursmeerderheid zeer breed is ten overstaan der katholieke vrije scholen. Zoo hadden de vrije lagere meisjesscholen der St. Gudulastraai vroeger 20 fr. per leerling en per jaar nu 24 fr. Het bestuur behield de toelage van 1000 fr. per klas. De bewaarscholen hadden vroeger 10 fr. per leerling nu 12 fr. De toelage van 1000 fr. per klas werd be houden. Terecht drukte de heer Cornells er op. dat de katholieken zich over zoo iets niet verwacht hadden, wat de h Callebaut beaamde. Doch mijnheer Callebaut kon zich dan nog niet wachten de nieuwe be stuursmeerderheid te beschuldigen van partijdigheid en haalde als voor beeld aan de provincie. Ook de heer Schelhaut en Bostiaens schermden met wat de provincie deed voor alle scho len. Kameraad RIMBAUT kon niet lan ger de zagerij van de katholieken ver dragen en lei uit wat de breedheid en de provincie feitelijk beteekende ten overstaan van het officieel onderwijs. Door het stichten van een nationaal werkloozenfonds kreeg de provincie 20 millioen vrij en kon dus méér be steden aan kuituurwerken. Het onder wijs kreeg 5 millioen meer. Wel werd het vrij onderwijs met het officieel gelijkgesteld, maar de verhouding van de vrije scholen tot de officieele is 10 tegen 1 Wat in feite neerkwam, vanwege het provinciaal bestuur, op een bree- de geste voor het katholiek vrij on derwijs. Onze lezers zullen dat gemakkelijk verstaan als men 1000 fr. te ver- deelen heeft onder 10 scholen en daar van ziin er 9 katholieken. Dan gaan de katholieken met 900 fr. loopen en het officieel onderwijs krijgt 100 fr. Het schoolkontrakt werd hernieuwd voor 1 jaar altijd nog om het be lang der St. Gudulaschool te dienpn. zei schepenen Cornells. Als men het kontrakt alle jaren hernieuwd, kan De werkloozensteun Van de maand December zal in het Volkshuis, Molendries, uitbetaald wor den. Door K. Amant: VRIJDAGNAMIDDAG, van 2 tot 4 uur. de volledige werkloozen zonder inkomsten en van 4 u. 30 tot 6 uur. de gedeeltelijke werkloozen die Zaterdag moeten werken. ZATERDAGMORGEN, van 8 U. 30 tot 11 u. 30. de volledige werkloozen met inkomsten, voorzien van de loon briefjes ZATERDAGNAMIDDAG, van 2 tot 6 uur. de gedeeltelijke werkloozen. DINSDAGNAMIDDAG, van 3 tot 6 uur, de werkloozen die de vorige dagen hune vergoeding niet zijn ko nijn ontvangen MAANDAG 8 JANUARI, 's voormid dags. van 9 tot 11 uur, en 's namiddags van 2 tot 5 u. 30, voor de Viscosebewer- kers-sters. Door de bureelen van Bomon. De prez en Metaalbewerkers zal de werk loozensteun op de gewone dagen uit betaald worden. Echter vestigen wij de aandacht er op dat Maandag 1 Janua ri de bureelen gesloten zijn. Wie dus den Zaterdag hun vergoeding niet ont vingen, moeien Dinsdag 2 Januai den werkloozensteun komen afhalen. Op de Buitengemeenten zal de werkloozensteun van December aan de leden van textiel-, tabak- en lederbewerkers-sters uitbetaald worden in de gewone lokalen. Nieuwerkerke, Zaterdagavond, te 7 U. Lede, Zondagmorgen, te 9 1/2 uur. Hofstade, Zondagmorgen, te 7.30 uur. Kerkxken, Zondagmorgen, te 8 uur. Erpe, Zondagmorgen, te 8 uur. Meire, Zondagmorgen, te 9 u. 30. Erembodegem, Dinsdagmorgen, 10.30 U. De leden der vakbonden worden ver zocht hun lidboekje mede te brengen, tevens om zich in regel te stellen met de bijdragen van het jaar 1939. De soldaten leden van de Textielbond, worden een nieujaarsgift gegeven. geschonken wordt door de Textielarbeiderscentrale. Tevens vragen we aan de vrouwen en ouders van de soldatenleden, opdat zij de circulaire van den Textielbond zouden sturen, aan hun echtgenooten en zonen, teneinde hen te verwittigen wanneer zij in verlof komen, het nieuw jaarsgeschenk af te halen op ons bu reel. De Textielbond. Aalst heeft de gevaarlijke verplaat sing naar den Ouden Berg tot een half sukses kunnen brengen. Gemakkeliik is het niet gegaan en meer dan eens meenden we Aalst ten val. Er hoefde dan ook een Roelandt op zijn beste, en De Groot in prachtform, een aanklampende Luyckx en een al- lesgevende Meert om dit resultaat te bereiken. Met dit gelijk spel tegen den leider komt Aalst nog in aanmerking voor den titel, doch dan moet er Zondag tegenover Vreda gewonnen worden. Aalst presteert thuis machtig en we gelooven dat de ajuinen er alles zul len op zetten om zegevierend te be sluiten. Wanneer Kamiel en Henri op volle kracht spelen, moet Vreda er stellig aan gelooven. Meermaals deden we hier een be roep op onze arbeiders sportliefheb bers om onze matchen te 'Olgen en te vens onze jongens aan te moedigen. Sport heeft met politiek niets te ma ken, orakelt men. Wilt gij het oordeel kennen van een Aalstersch sportideool, opgeroepen sergant bij het leger: «Het ware beter dat met al de luierikken die de werkloozen zyn, opriep voor den militairen dienst.» De arbeiderssport geeft aan haar leden de noodige lichamelijke en mo- reele stof, om zich te ontwikkelen ten voordeele van de partij en van haar klasse. Ieder waar socialisti steunt ons in ons edel streven. V. D. V. Zondag speelt Sportkring aan huis tegen Vreda. Aftrap te 2 uur. men zulks beter aanpassen aan de om standigheden van het oogenblik. Meent ge dat de katholieken hier voor iets van dankbaarheid toonden Absoluut mis. Zij hadden er nochtans op gerekend da de school niet meer zou aangeno men worden. De heer DE STOBBELEIR, schepen, stelde ook nog deze kwestie op punt en verklaarde «Door de vrijheid van het onderwijs uit te vaardigen heeft de Belgische grondwet aan al de burgers van ons land de vrijheid gegeven scholen op te richten; maar de grondwet heeft aan deze burgers het recht niet toe gekend de kosten er van te doen dra gen door de openbare besturen. Het eenige onderwijs, zoo laag als middelbaar, dat geldelijk dient onder steund door de gemeenschap, is het onderwijs dat door zijn onpartijdigheid toegankelijk is voor alle kinderen en dat geen gevaar loopt, noch de kriste- lijke of filosophische gevoelens, noch de politieke opinies der familiën ie kwetsen. In onze gemeentescholen zijn alle overtuigingen en kristelijke gevoelens geëerbiedigd. De kerk is in haar rol met te ijve ren voor de verovering der zielen. Wij willen haar het recht niet betwisten haar aktiviteit tct op het schoolter rein uit te breiden. Maar wij wen schen trouw te blijven aan de grond wettelijke principes van de voordee- len der officieele school, waarvan het regime dat is «Van de grootste en volledigste breedheid van opvatting e:i waarvan wy.het recht niet hebben de verdediging vaarwel te zeggen.» Het overige der dagorde was van weinig belang. Na goedkeuring van de aanvraag tot grondafstand op het kerkhof, werd de begrooting 1940 der akademie van schoone kunsten aangenomen. Met 50 t. h. is het aantal leerlingen vermin derd. Deze der muziekakademie werd ins gelijks goedgekeurd. De bestaande be lastingen werden hernieuwd voor 1940. Ons geslaagd Kerstfeestje Verleden Zondag. 24 December, heb ben we ons jaarlijksch Kerstfeest ge vierd met de Valken. Ondanks er nog verscheidene ont braken waren we toch nog met 25tal Valken. Ons Kerstfeest mogen we als gelukt anschouwen. Om 3 uur hadden we afgesproken en 't was nog maar 2 1/4 uur als de eerste Valken al kwamen opdagen. Wat bewijst hoe graag zij er bij wa ren. De tijd werd gekort door muziek- platen als «Violetta», «Donauwalzer», «Jan zoekt een meisje», enz. Intusschen zorgde een 3tal Valken (onder de scherpen cogen van de hor- releidster» voor onze lekkere choko- ladethee. Onze vriend Albert was van korvee in de... kleedkamer (Albert is daar voor opperbest geschikt). Te 3 1/2 u. waren al de Valken te genwoordig en als de artisten bin nen zijn dan kan de cirk beginnen, nietwaar. Dat deden we dan ook. Met een krachtige Wij zijn de Roode Valken, werd ons Kerstfeest 1939 ingezet. Daarna kregen we een tweezang met Elvire-Louise, twee prachtstemmen, goed voor de opera. Nadat we ons een tijd vermaakt had den, kwam de beurt aan de koeken en onze chokoladethee. De Valken lieten het zich eens goed smaken. Ge moogt er van zeggen, wat ge wilt, maar de jongens hebben nu eens doen zien wat ze kunnen. Deze maal hebben onze jongens zich bijna evenveel geweerd als de meisjes. Tusschen het eten in werd er gedu rig platenmuziek afgedraaid. De Val ken waren dan ook in hun nopjes. Eens dat de koeken binnengespeeld waren deden we onze Kerstboom bran den. Het licht werd uitgedraaid en de meisjes begonnen met mooie liederen te zingen. Dat was werkelijk een prachtig oogenblik. Op dien stond heb ik nog eens ge dacht aan onze pioniersgroep. Hoe ge lukkig we waren geweest hadden we teisamen Kerstfeest kunnen vieren. Zoo'n gezellig «onder onsje». Maar ja, de mooie tijden zijn voor bij- Intusschen lieten de meisjes het zich niet verdrieten en zongen ze er maar lustig cp los. Zoo verliep spoedig de tijd. En dan kwam de groote schok: sur- prisenuitdeeling. Gelachen dat wij hebben als we za gen hoe een Valk moeite deed om zijn pak los te maken. De één na de andere had veel werk aan zijn surpri se. De Valken hadden er werkelijk tyd voor over. Maar juist, dit is de aangenaame kant van de surprisenuitdeeling. Ieder had ziin best gedaan en meer was er natuurlijk niet noodig. Nadat ieder zijn prijs gekregen had zongen we als afscheid het Kame raadschapslied. Ons Kerstfeest 1939 is voorbij, maar Vergeten doen we het niet. Aan de ouders dringen wij er nog maals op aan opdat deze hun kinderen naar onze Valkengroep zouden zen den. lederen Zaterdag te 3 uur houden we onze vergadering. Iedereen is ons welkom. JAN. Reinigingsdienst De bevolking wordt bij deze ver wittigd dat de reiniaheidsdienst van Maanaag 1 Januari 1940 (Nieuwjaar) zal plaats hebben op Dinsdag 2 Jan. en deze van Dinsdag 2 Januari op Woensdag 3 Januari. De schepen van Openbare Werken DEPREZ Eugeen. van Vrijdag 22 December 1939 Door burgemeester Rollier wordt de vergadering geopend, rond 7 1/2 uur. Ei' zijn slechts enkele toehoor ders. Punt 1. Advies gemeenteraad over vraag C. O. O. om toelage op speciaal fonds van openbaren onder stand. Het betreft hier een vraag ge richt aan het provinciaal bestuur voor geldelijke hulpverleening aan het armbestuur en waarbij alle leden zich aansluiten. Punt 2. Goedkeuring begrooting K.O.O 1940. Vastgesteld wordt dat de uitgaven voor steun aan be- hoeftigen van jaar tot jaar vermeer deren iets waarover het schepenen kollege zich ten zeerste bezorgd toont. Na een korte bespreking wordt deze begrooting met algemeenheid van stemmen in geheime zitting goedge keurd. Punt 3. Goedkeuring gemeente- begrooting 1940. Door de minderheid wordt het voor stel ingediend om de toelage ver leend aan de mutualieteiten te ver dubbelen. Zij bedraagt thans 10.000 frank. Als argument doet kameraad De Cleyn gelden, dat na de mobili satie veel zieken ten laste van de ziekenbonden zullen vallen en deze het geld goed zullen kunnen gebrui ken. De meerderheid aanziet echter haar begrooting als een heiligdom en wil aan de cijfers niets veranderen, zoodat het voorstel wordt verwor pen. Daarna wordt de begrooting 1940 in geheime zitting goedgekeurd met 6 stemmen meerderheid tegen 5 ont houdingen socialisten en V. N. v.- ers. Besluit. Het is natuurlijk niet mogelijk in deze moeilijke tijdsomstan digheden het nieuwe schepenenkollege te beoordeelen op zijn volle waarde. Bij gebrek aan regeeringstoelage wordt er van afgezien groote openbare wer ken uit te voeren en bepaalt het zich bij het gewoon onderhoud der wege- nissen. Toch dient er de aandacht op ge vestigd, dat oudschepen kameraad Pots daarvoor slechts over een be drag van 35.000 fr. beschikte, terwijl deze som nu bijna verdrievoudigd is en waarover geen uitleg wordt ver strekt. Op deze wijze is er vanzelf sprekend geen geld om meer toelage te verleenen aan liefdadige instellin gen. Terecht deed gezel De Cleyn de op merking dat de vroegere begrootingen in een anderen geest werden besproken en zelfs van toegevendheid. De katholieken kunnen zich der halve nog herinneren op welke wijze de subsides aan de vrije scholen zijn verhoogd. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Cobbaert André. Weggevoerdestraat. Van de Wiele Pierre, Steenweg. Steppe Georges. Visscherhuisstraat. Van den He! Willv. Steenweg. OVERLIJT>BNS. Duffeleer Lau rent. 87 j., weduwnaar Smols M. J. HUWELIJKEN. De Geyer Mau- rits met Rachel Cannoot. Voor een bomvolle zaal is ons Kerst feest als een droom doorgegaan. Het tooneelstuk «Sneeuwwitje» met zijn ta lentvolle vertolksters, allen prachtig gekleed, heeft het overtalrijk publiek als 't ware betooverd. Het stuk is onder leiding van ge zellin De Bruyn Louise uitgegroeid tot een groot sukses. Al de vertolksters hebben als het ware gewedijverd onder elkaar in het uitbeelden der verschillende per- connages. Allen zijn in één adem te noemen om hun stijlvol presteeren. De dansen tusschenin uitgevoerd door onze nu reeds geschoolde danse resjes, in wondermooie kleederdracht en tooverachtige lichteffekten, zijn een ware streeling voor het oog geweest. Tot slot heeft de éénakter «Daar is Mijnheer» het de zaal gedurende een half uur doen uitgieren. Hier ook hebben speelsters en spe lers hun best gedaan. De nieuwelin gen stonden goed hun stuk Zoo is de avond op gezellige wijze besloten geworden. Onnoodig er aan toe te voegen dat het dankbaar publiek herhaaldelijk door applaus zijn groote tevredenheid heeft laten blijken. Allen, van harte proficiat. Tusschen de bedrijven in stuurde kam. Prosper De Bruyn een woord van dank tot de aanwezigen voor hun talrijke opkomst, deed een oproep voor het tooneelfeest van Zondag 14 Ja nuari ten voordeaje der soldaten en wees op de be teekenis van het kon- gres dat onze partij met de Kerstda gen te Brussel hield en waar de eischen van de arbe'ders in de huidige moeilijke omstandigheden werden vastgelegd. Voor de eemobiliseerden eischt. de partij de gelijkstelling van de soldaten met de beroepsmilitai ren zooals het bestaat voor de offi cieren en zooals het aanvaard is voor de onderofficieren. Ten slotte wees hij er ook op dat onze partij er met Spaak als minister van Buitenlandsche Za ken vooral om bezorgd ions land voor den oorlogsgruwel te vrijwaren. Ook dit werd door applaus vanwe ge het publiek onderlijnd. Voor het pakje van den soldaat Zondag 14 Januari wordt, zooals reeds gemeld, door onzen tooneelkring «Hooger Op »het suksesblijspel in drie bedrijven: «Zijn Bijhuis» opgevoerd ten voordeele van het gemeentelijk steunfonds ten voordeele der gemo- biliseerden en gezinnen. De kaarten zijn te verkriieen in 't lokaal en bij de spelende leden. De prijzen zijn vastgesteld als volgt: Bereden, voorbehouden en genum merd 7 fr. Niet genummerd 5 fr. Balkon 3 fr. Het lijdt geen twijfel of op 14 Jan loont onze groote zaal weer bomvol. We kunnen de verzekering geven, dat het een avond van genot worden zal. Onze Nieuwjaarswensch Het oude jaar Is bijna heen. De tijd vliegt snel. Maar geen refleksies over 't verleden. De toekomst alleen ls van belang. Een dag die komen moet is ons meer waard dan a' wat reeds voorbij is. Dat is 't leven. Dus geen spijt, geen melancholie om het doode jaar. Maar met nieuwen moed vooruit en vasthouden aan al wat wij bezitten aan vriendschap, liefde, genegenheid en werkkracht. Vooruit naar nieuwe en betere da gen. Aan allen onze oprechte wenschen. De Kerstweek was voor de S. V. V. een gelukkige week. Wij ontvingen van een sympathiek persoon 500 fr. voor onze noodlijdenden. Van een anderen persoon kregen we nog 5 manshemden. Na de vergadering van Zondag 1. 1. zongen Meert B. en Schockaert J. een liedje en haalden het mooie sommetje van 25.25 fr. rond. Wij danken allen die ons zoo mild steunden uit ganscher harte. Onze Kerstfeesten Deze zijn prachtig geslaagd De lo kalen op Terjoden en op den Brussel- schen steenweg waren bomvol. Alhoe wel de tombola en de Kerstgeschenken minder waren, als gevolg van den toe stand. was iedereen zeer tevreden. Liederen werden voorgedragen en Vijverman hield op de twee plaatsen een gelegenheidstoespraak Onze gemeentepolitiek Wij hadden bijna een nieuwen kor- respondent voor Voor Allen Wij hadden gaarne deze week reeds zijn medewerking begroet. Maar wij kre gen niets. Wij bedanken den heer Van den Bergh, die zulks beloofd had in «De Waarheid». Belofte maakt schuld. Het is nu toch de heer Oscar De Cock die burgemeester wordt. Het voor de overgroots meerderheid voor hem. Wij hadden dat verwacht. Oscar geniet de meeste sympathie in de katholieke rangen. Naar wy vernemen had de heer De Cock 9 stemmen, de heer De Rijck 5 en de heer Van Pottelberghe slechts 3 stemmen. Men ziet dus. dat zijn meerderheid op vasten grond berust. Wij hopen, dat de nieuwe burge meester eens hij officieel benoemd is met onpartijdigheid onze ge meente besturen zal en ten dienste zal staan van iedereen. Iedereen kontent stellen is moei lijk. Maar als men doet wat men kan, is men zijn ambt waardig. De stand der werkloosheid Woensdag zyn pr 361 mannen en 13 vrouwen gaan doppen. Een voordracht over het oud socialistisch lied Pgt. Bomon zal op Zaterdag 13 Ja nuari. in het Volkshuis, een voor dracht geven over het oud socialistisch lied Verscheidene oude socialistische lie deren zullen voorgedragen worden door pgt. Arthur De Neef. uit Aalst, met be geleiding eener harmonika. Dit belooft een zeer interessanten avond. Voor het Pakket van den Soldaat Op Terjoden, tijdens het Kerst feest, gezongen en rondgehaald door Jeannette 26,80 fr. Onder een grooten toeloop van volk heeft ons Kerstfeest plaats gehad. Het was buiten ieders verwachting. Geen plaatsje was er meer te veroveren noch voor te zitten noch voor te staan. Dit gaf bewijs dat de menschen zich aan ons doen interesseeren. De baletten waren wondergoed ge lukt. Alleen is onze tooneelplaats wat te klein en hadden de kleintjes last om er zich thuis te gevoelen! Dat is ook niet. t.e verwonderen. Als men re kening houdt dat de herhalingen an ders plaats hadden op een ruim too- neel met een tiental uitgangen en bij ons ditzelfde werk moet geschieden langs drie deuren. Men begrijpe de be kommeringen van de leidster. gezellin Le Bruyn Louise, die voor dit enorm werk van aanleeren en uitvoeren wel een bijzondere felicitatie verdient. De tooneelgroep «Hooger Op!», die het blijspel opvoerde, die ge kent als deze die voor de lachspieren zorgt en die den 3n Zondag van Januari het blijspel komen opvoeren, genaamd «Zijn Bijhuis» een stuk zooals ze zeg gen dat nog veel leuker is dan al de andere, die ze al opgevoerd heeft. Dien dag zullen de plaatsen terug genummerd worden en zal er gezorgd worden om meer zitplaatsen. Natuur lijk kunnen we niet buiten de muren gaan zooals dit zou moeten geweest zijn op Kerstdag. Wij noodigen terug al de liefhebbers uit dien dag op post te zijn, maar ko men hier binnen een paar weken wel op terug om de noodige inlichtingen te verschaffen. Samenwerkende maatschappij Volkshuis De aandeelhouders van de S. M Volkshuis worden hierbij uitzenoodigd op Zaterdag 30 dezer, te 7 uur 's av. hun intresten te komen afhalen. Men gelieve zoo stipt mogelijk te zijn. Soc. Propagandaclub Zaterdag 30 dezer, te 7.30 uur. al- gemeene vergadering. Het raadslid Mijnheer Frans is ten gevolge van de bekendmaking van het «onder onsje» te Ressegem. in een Fransche koleire geschoten, verschoo ning in een Vlaamsche gramschap, en heeft er ondergeteekende in het pro per en rein weekblad «Strijd» eens doorgehaald. Frans is natuurlijk niet tevreden, omdat we het bekend maakten op wel ke manier er in Ressegem bestuurd wordt en omdat we Fransken eens zi.in geheugen wat helderden; want mv>- schien is hij het al vergeten: als hfj zich voorstelde voor de eerste maal in Ressegem, was er niets dat goed ge daan was. want, zegde Frans, eens in den gemeenteraad, zal ik de versla gen laten verschijnen en door middel van strooibriefjes uitgeven. En wat is er gebeurd sedert dien? Niets, een groote zero. Integendeel, in plaats van dit alles, heeft Frans zich laten voordragen op een katholieke lijst en nu zelfs kan hij de raadszit tingen niet meer volgen. En zoo is dus alles goed. wat er gedaan wordt en hij heeft zich dus niet te schamen voor de rijke grondbezitters. Neen. maar voor het volk. die u ver tegenwoordigt. hebt ge verraad ge- plepgd. En Frans kan zeggen dat ik een ge mene leugenaar ben of niet. Dit raakt zelfs het stof op mijn kleeren niet. De feiten staan vast en ziin bekend in Ressegem. niettegenstaande dat gij, Frans, ze altijd verzwegen hebt. En het volk zal daar zelf wel over oor- deelen. Verder tracht Frans in ziin artikel nog te spreken over de landelijke poli tiek. wat, hier voor Ressegem ntet van pas komt; maar aangezien er toch over gesproken wordt, mij goed en hier zal ik het u maar zeggen zooals ik het meen. AL gij spreekt, dat gij, Vlaamsche na tionalisten 20 .iaren gestreden hebt voor «los vran Frankrijk», dan zult gij moeten toegeven, dat het weer een socialist heeft, geweest die het ten uit voer heeft gebracht. En nu zien we dat het uw boezem vrienden ziin die een heele wereld in rep en roer zetten met den oorlog, ja uw vrienden van over de oost grens waar uw kopstukken den Hit lergroet hebben aangeleerd. Ge weet wel. nietwaar, uw hand omhoog ste ken! En herinnert het u nog van de omhaling die ged:.an geweest heeft om het kommunisme tegen te werken. en het nu de beste vrienden ziin gewor den en samen vechten om ons de vrij heid te ontnemen en ze aan banden te leggen om ons naar den vooroorlcvg- schen zwarten eltendiTn tijd terug ts brengen. En als slot zegt gij nog dat ge menschen helot met raad en daad. Wii sturen die maar eenvoudig wan delen Maar laat me toe. dat ik nooit zou doen wat er bü u gebeurd is. Niet- te.gpnst.ende gij gestudeerd hebt iu de goddelijke leer 'draagt ge nog altüd haat en nnd in het hart. want het is maar pas één jaar geleden, dat. er een ziek nrensch naar het, hospitaal moest g-voerd worden en als er gezegd werd «die mag ginder blijven», was dit ook raad en daad of haat en-nijd Lees regelmatig «Voor Allen» Men kan zich laten abon- neeren bij Moerenhout, Herzele, Volkshuis. Politieke muilentrekkers Heeft de bevolking nog niet vastge steld op welke manier ze door de dorps- politiekers om den tuin wordt geleid? Hier kan men het weer eens vaststel len. dat V. N. V. en katholiek hetzelfde is. In kiessstrijd komen ze op als ka tholiek. Eens gekozen en benoemd als burgemeester, schepen of zoo meer, zijn ze opeens fronter geworden. En als dit niet waar is, lees dan «Strijd» van 24 December 1.1. waar ze het goed praten van ongehoorde praktijken die zich voordoen. Dat ze een veldwachter gebruiken om dienst te doen, als politieke voor lichter. en niet verkeerd begrijpen, a.u.b. De bevolking mag wel weten wat ?r gebeurd in een gemeente. Maar daar om iemand gebruiken die buiten al deze zaken staat, dat is ongehoord en vooral als het gedaan wordt om er zich achter te verduiken: dat is de magogie! Ons lokaal Dit om kennis te geven, dat vanaf '1 Januari ons lokaal, waar onze beta lingen voor werkloozensteun gedaan wordt, overgebracht is bij Schouppe op Terbist. De betalingen zullen er plaats grij pen, iederen Zaterdag van 9 tot 9.30 uur. Inwoners van St. L. Esschen kun nen dan ook gebruik maken van ons kosteloos dienstbetoon. Iedereen is welkcm. Moerenhout. dat sen bewust arbeider een socialitisch dagblad moet lezen Geacht medelid, Gij wordt vriendelijk maar dringend verzocht volledig in orde te wezen met de bijdrage tot einde 1839. Wanneer gij nog iets te betalen hebt aan de heeren dokters, doe het nog vandaag en wendt u onmidd'Uijk bij den bode of den sekretaris voor de uit betaald. De echtgenoote of ouders van kwijtschrift voor 1939 nog worden uit- bltaald. De echtgenoote of ouders van opgeroepen soldaten of deze die nog bij het leger zijn wegens hun gewonen diensttijd, gelieve de boden te ver wittigen. Leden, weest vooral zeer zuinig met geneesmiddelen, ouate of verbanden. Alles verduurt geweldig en er kan ook wel schaarschheid voor sommige pro- drukten komen. Vermijdt nuttelooze doktersbezoeken. Maakt gebruik van de diensten onzer verpleegsters-bezoeksters.

Voor Allen | 1939 | | pagina 4