Geeraardsberg V en NINO VE GEMEENTERAA DSZITTING HOFSTADE gelukkig Nieuwjaar Zoftegem DE GROOTE WERKEN IN BEIGIE i Overboelare 3 - Voor Allen - 31 Dec. 1939 A OP 'T STADHUIS Nationale instelling voor sociaal dienst betoon VOLKSBOEKERIJ DE VERBROEDERING Nachtbal S.J.W. In onze Cinema Prachtig Kerstfeest Aan al onze trouwe lezers een oprecht Ons liefdadigheidsfeest S. V. V. Onze gemeentepolitiek DE STUWDAM TE EUPEN i ARRONDISSEMENT A» lST Verleden week Woensdag vergader de de gemeenteraad onder voorzitter schap van burgemeester De Nauw. De' dagorde voorzag in feite uitslui tend punten van bestuurlijken aard. Vooraleer de dagorde aan te vatten meldt burgemeester De Nauw het af sterven van den heer Merckaert, ge- meentesekretaris, en herinnert in een paar woorden aan de loopbaan van den afgestorvene. Het eerste punt der dagorde ver plicht ons de vleeschkeuringstarieven te verhoogen, dit in opdracht van de bestendige deputatie. Het nazicht der rekeningen der K. O.O, laat toe vast te stellen dat de K.O.O. een verlies onderging van fr 102.000 ingevolge het laattijdig indie nen der ouderdomspensioenen (herzie ning) voor de verpleegde ouderlingen. Bü de bespreking der bijwedden voor de gemeenteonderwijzers voor 't jaar 1940 vraagt de heer Carliez namens de rechterzijde om het voordeel der bijwedden ook toe te kennen aan het onderwijzend personeel der katholieke school. Zeer gevat doet burgemeester De Nauw opmerken dat de stad toch maar bijwedden kan verleenen aan personen die in stadsdienst zijn, wat niet het geval is met de onderwijzers der ka tholieke scholen. De heer earlier deelt dan mee dat bij de a. s. bespreking der begrooting een vorstel in regel zal ingediend wor den. In geheime zitting gaf burgemeester De Nauw lezing van een brief van .La Dendre» in antwoord op een vraag om een onderhoud ten einde een her ziening der overeenkomst met de maatschappij te bekomen. De maatschappij is akkoord het aangevraagde onderhoud toe te staan. En hiermee is over deze zitting het bizonderste gezegd. aan de gezinnen der militairen en het breiwerk voor de soldaten (afd. Geerardsbergen) Bij onzen eersten oproep hebben meer dan veertig gezellinnen zich spontaan aangeboden, om voor onze soldaten te breien. Zelfs zijn er goede zielen welke 1 kgr. wol voor hun reke ning hebben genomen. Zulks volstaat echter niet. Er moeten 570 paar sok ken vervaardigd worden. Allo, moeders en vrouwen, de brei naalden uit den hoek gehaald, en wan neer ge over een uurtje vrijen tijd be schikt, u dapper aan het werk gezet. ■Wanneer uw zoon of echtgenoot morgen in verlof komt, toont hem dan vol fierheid de sokken tijdens zijn af wezigheid door u vervaardigd. Wees ervan overtuigd, wanneer uw Jongen eenmaal die gebreide sokken aanheeft, hij niet meer over koude voeten zal klagen. Het schijnt dat ze zelfs een probaat middel zijn tegen rheumatiek, en dat zegt ook wat. Ziehier eenige gevraagde inlichtin gen a) 125 gr. wol volstaan om een paar sokken te breien; b) Men zet 81 steken op de naalden en breidt een boord van 25 naadjes, twee rechts en twee averechts; daarna wordt de gansche sok recht afgebreid; .c) De sokken moeten op 20 Januari binnengebracht worden. En nu, vooruit. CLAES MATHILDE. Socialistische Vrouwenbond Ons Kerstfeest had evenals voor gaande jaren een groot deel onzer le den naar het Volkshuis gelokt. Bond de 4 lange rijen tafels 'hadden meer dan 150 gezellinnen plaatsgeno men. Wanneer vrouwen ondereen zijn, gaat het er steeds gemoedelijk aan toe. Zoo ook deze maal. Er werd gela chen, gesprongen, gedanst. En nochtans zijn de moeilijke tijden welke we doormaken wellicht de oor zaak dat de gewone dolle luidruchtig heid ontbrak. Komaan, gezellinnen, geen moed verloren Eenmaal breekt toch een an dere tijd aan, en dan zal de socialisti sche vrouwengroep feest vieren, zoo als ze dat nog nooit heeft gedaan CLAES MATHILDE. Filmpraatje Men vroeg ons of het waar was dat Kinema Volkshuis in de eerstkomende weken zulke «formidabele» program ma s zou geven en of we er voor onze lezers iets naders wilde over vertel len. We doen dit met het grootste genoe gen, omdat inderdaad de komende programma's van buitengewone betee- kenis zullen zijn. Het nieuwe jaar zal ingezet worden met een nieuwe film van Errol Flyn maar in dezelfde vertooning wordt ook nog vertoond, de eerste eener nieuwe Metroserie, handelend over het we dervaren van een jong geneesheer ge naamd Dr. Kildare. In de eerste film wordt Dr. Kildare voorgesteld, maar zijn we tevens ge tuige van een zielskonflikt zooals ieder geneesheer er kennen moet Nadien vertoonen we dé grootste film der Metroproduktie van dit jaar: «Marie-Antoinette»Een film waaraan jaren voorbereiding en studie voraf- gingen en die ons in staat stelt een episode der groote Fransche revolutie werkelijk mee te leven. De rol der on gelukkige koningin werd opgedragen aan Norma Shearer. Dan volgt de nieuwe uitgave van de grootste aller avonturenfilms «Trader Horn». Vooral de jeugd zal ons dank baar zijn, omdat wij deze film terug op het programma brengen, doch hon derden volwassen zullen uiterst tevre den zijn, want ook zij verlangen de avonturen van Trader Horn nogmaals mee te leven. Komt dan ook nog «Patrouille a I'Aube». De film die u de keel dicht- nijpt. Zoo realistisch wordt daarin het leven der vliegeniers voorgesteld, dat men rilt bij dc gedachte aan de nut te looze offers. Voegen wij er nog aan toe dat in deze film Errol Flynn de hoofdrol kreeg. En ziedaar de vraag van onzen nieuwsgierigen kinemabezoeker gedeel telijk beantwoord. (Om uit te knippen) 900. De Wandelende Jood, Eugène Sue. 901 De Wandelende oJod, Eug. Sue. 902 Sherlock Holmes, A. Conan Dcy- le. 903 Idem. 904 Idem. 905. Idem. 906 Idem. 907. Idem. 908 Het huisgezin van den raadpen- sionnaris, P. J. Andriessen. 909 Elba en St. Helena. 910 De Dageraad van een eizers- troon. 911 Konin gen stadhouder. 912 /dolf en Klara. 913 De deserteur. 914 De val van een koningshuis. 915 De kolosus der 19e eeuw. 918 Fathma. 917 Oudejaarsavond. 918 De liefde der zinnen, G. Van Hulzen. 919 Koning Kool le deel, Upton Sin clair. 020 Idem. 921 Het zusje, Heni Borel. 922 Vrienden. Mary Bamford 923 De kranige chauffeur, William son. 904 De kleine kameraad. 925 De Motorboot. 926 Farr Raymonda, Weruneus Nu-/ nines. 907 De drie musket.jprs. Alex Dumas. 923 De Burggraaf de Bragelonne, le deel. 929 2e deel. n30 3e deel. 931D" dame met de kamelia's, Alex Dniaas zoen. 932 Parijsehe vrouwtjes. 933 Augi'tiu Robespierre, Dr. Jan Ten Brink. 934 De lotgevallen van Francois Dr. S. Weir Mitchell. 936 P.terken zwakken, (Dorotihee A. Van Walree. 936 Vrienden van allerlei slag, Mury Baomford. 937 Adriaan Brouwer, T. G. Kramer. 938 Twee woolbke geschiedenissen, Frits Reuter's. 939 lotgevallen van Nap Lee,. Fokk Bos. 940 .Tosés Geheim. Ketsrran Emiel. 941 Thérèse Ranuin. Emile Zola. 942 Jacht naar fortuin. 943 Het fortuin der Rougons. 944 Het fortuin der Rougons. 945 De Bu'k van Parijs. 940 Het Geld. 947 Rome. 948 Dokter Pascal. 949 De verovering van Plassans. 050 Madeleine Férat. 951 Tourdes. 952 Het werk. 953 De verborgenheden vanMarseil le. 954 Het geluk der dames. 965 Burgerlui. 956 Nana. 957 De kroeg. 958 De miin. 959 De mijn. 960 levensvreugde. 961 De Debakle. 9R2 De Debakle. 963 Het land. 964 Het land. 985 Het dierlijke ln d°n mensch. 966 De opstand van het jaar 2023,. Marv Robbers. 967 Jacob Kate, agitator, Julien Kuy- pers. 988. Niet bang zijn. Dr. Joeef Ldbel., 969 De wereld zonder zonde, Vicky, Bauw. 970 De Rooie. Mr Benno J. Stokvis. 971 Guido Gezelle's Eros, Geze'le. 972 Kleine verschrikkingen, S. Falk land. 973 De Roode schavak. V. De Mever 974 Drijvende klompjes, Samuel Fak- land. 975 Een droomer ter haringvangst, Perna-d rianter. 978 Ouo Vadis, le deel. 977 Ouo Vadis. 2e deel. 978 Braf de Profeet, Charles De Cos- ter. 979 Om de vriihut. Maurie» Geuraul 980 Arrn Vlaanderen, Theirlinck. °81 rihia, Theirlinck. 982 Marmerites wondere jaar, Ma- bel W"r»s Grondv. 983 wen liefdesidylle van Lodewijk XIV, Dora Dunker. 984 Van Schewoirigen tot Waterloo, Hend. C. Diferce. 985 De huwelijksreis, Ch. TM Ooster. 986 On dwaalwegen, Wïlhelmine Heimburg. 98T7 De sterkste, Wilhemlne Helm burg. 988 E"n nagelaten bekentenis, Mar- relus Rusauts. 989 clari Mari... Ernest Zabn. 990 Het dagelijksch brood, Clara Vie-, big. 991 Als het Ijzer gesmeed wordt, 992 Haar offer. H. Sufelieffe. 903 Door smart gelouterd. 904 Surmises, Van Rossem. 995 Sehwedenklee's avontuur. 998 De vier duivels, Herman Banes. 997 Westwaarts. M. Moresco. 998 Droomers. Knut Hamsun. 999 Zwerftochten met de tent, Nico Van Suchtelen. 1000 Levend begraven, Arnold Benett Partijnieuws Op de zitting van 't partijbestuur, gehouden Dinsdag j.l.. werd natuur lijk een woordje gezegd over het par- tijkongres van verleden Zondag. Ge zien de belangrijkheid der op het kon- gres genomen beslissingen, kwam het partijbestuur tot het besluit, een bui tengewone partyvergadering te beleg gen op Dinsdag 9 Januari Partygenooten, zorgt dat ge op dien dag kunt aanwezig zyn. Wat beteekent zulks? Wie weet niet dai zuiüs beueekent pleoier maKen, genieten van het leven, aen Uausveu uvona van net oude jaar, om het nieu we ui te gaan met aezenue vieu^ae t«« joiye. Lpijtig genoeg dat de tijden niet toeiaten cue vreugae met vuue teugen te sinaiten, gezien er te veel fanm.e.» zyn waarvan een of anaer lid onuer ae wapens is geroepen. c/m cue reden nadden we eerstens getwyleid oin ons oai te geven, zooa»s cu. jaar het om.e gewoonde is, en teen na loper overweguig heooen we a«o oordcti vooruitgck/i'acht uat we het moesten geven ouaaiius anes. Waar om Wel, omnat we weten aat ue ar beidersklasse net meeste gewonen door de ïnowiiisatie, ocuc net meest benoerte neeft aan troost. Maar troost aueen voistaat niet. Er moet ook ue noouige opbeuring zyn, en deze ligt nu eens in het komen naar ons oai, van Nieuw- jaarsnaent. Het heipt toch niet te weenen, te treuren, te kniezen. Men wint naar mets mee, men maakt er zien ziek door en van meer om meer doet men nierdoor üe warmoop m het harte stij gen. De jongens, de mannen die ginder verre zitten, vragen niet van u uat ge zoudt thuis blyven. Het zal hun genoe gen doen als ze vernemen nat ge u eens deftig hebt vermaakt op het bai oer S.d.wmet nieuwjaarsnacnt. En waarom zou het hun geen genoegen doen, terwyi elk van u. zelve graag hoort dat uw jongens of mannen zien ginder verre op een of anuereu avona zich eens goea hebben kunnen verma ken, hetzij op een of ander ingericht leest door het werk van Koningin Eli sabeth, hetzij de soldaten met enkele kameraden onder eikander. Gy hier zegt, als moeders en vrouwen ons jongens en mannen hebben het noo- dig zich eens te verzetten; wei, ook zij zeggen dat gij, moeders en vrou wen, net ook eens noodig hebt om u te vermaken, en te vergeten hetgeen op uw gemoed drukt. Komt naar ons werk van het pak van den soldaat der S.J.W.het is toch voor ons jongens, voor uw man nen, uw kinderen, uw vrienden De prijs is demokratisch, 't zij 2,50 fr. per persoon. Nopens het orkest zeg ik niets. Ik wil er niets over zeggen, doordat het deze maal een ware verrassing zyn zal. De zaal zal keurig versierd zyn, zoo als slechts de S.J.W. een zaal ver sieren kan. Naar ons bal op Nieuwjaarsnacht klinkt de wekroep. Elk zegge het voort want plezier is er verzekerd en voor groot en voor klein, voor oud en jong. Allen er heen, heden Zondag dat weze de leuze. Begin te 7 u. 30 stipt. Ingang 2,50 fr. De Sekretaris, V. Wymeersch Albert van 22 December 1939 Voor onze gemobiliseerden De familieleden van gemobiliseerden die verlangen dat hun soldaat ons blad Voor Allenzou ontvangen, kunnen naam en adres laten gewor den bij Kd. De Bedt. Wy zorgen dan voor de regelmatige toezending. Burgerlijke Stand HUWELIJK. Helmon De Nauw, Edmgschestraat, en Juliette Bogaert, Papiermolenstraat. GEBOORTEN. Godelieve Vander- stockt, Overboelaere. Jacques Van- derschueren, Adamstraat. Michel Notté, Lessen. victor Moreels. OVERLIJDENS. Yvan Bombeeck, oud 2 maanden, Vooruitzichtstraat Marie De Pelsma?cker, oud 64 j wed Theofiel Van Muylem, Hospitaal. Arthur'De Schuytener, oud 55 j man Marguerite De Taeye, Hospitaal Ter gelegenheid der Kerstfeesten zul len de bureelen gesloten zyn Maandag 25 December. Dinsdag 25 dezer zuilen de bureelen open zyn van 9.30 u tot 10 u. Tijdens de Nieuwjaarsweek wordt in onze kinema nogmaals een uitstekend programma vertoond. Het voorziet een prachtfilm met Wallace Beery, geti teld ARIZONA BILL. Deze film mag in alle opzichten vergeleken worden met het groote sukses «Viva Villa De tweede film behoort tot de serie der nieuwe Metrofilmen, gewijd aan de lotgevallen der famillie Hardy. Deze maal gaat het gezin «Hardy in ver lof en natuurlijk geraakt Mickey Rooney in nesten. Voor de kinderen worden deze week nogmaals twee matinees gegeven, tel kens met verrandering van program ma. Donderdag moet het ook bomvol zijn, want dan geven wy in volksver- tooning een nog niet vertoonde film met Fred Astaire en Ginger Rogers. Toekomende week weer een film met Errol Flyn. Zondag waren 300 kinderen met hun ouders in de zaal van het Volkshuis samengestroomd, welke ter dezer gele genheid netjes was versierd. Te mid den van het verhoog prijkte een prach tige kerstboom waarvan de lichtjes schitterden. Het programma was met zorg sa mengesteld en onder de kundige lei ding der verpleegster De Smedt van den Ziekenbond Moyson werden door een groep van 13 kinderen van Hof- stade allerhande gedichten en liedjes voorgedragen en gezongen, waardoor de aanwezigen ontroerd werden en met genoegen aanhoord. De Kerstman deed onder groote be langstelling zijn intrede in de zaal, dat tot groote vreugde van het kleine volksje en bracht hen in goede stem ming. De brave man richtte gemoede lijke woorden tot de talrijke kinde ren en bedeelde hen met alle soorten lekkernijen. Deze oogenblikken zullen de kinderen lang by blijven. Pgt. Flips hield een korte toespraak, wees op de beteekenis van dit Kerst- feest en dat de socialistische partij steeds ijverde voor den vrede. Hij kloeg den gruwelijkên oorlog, waar door Europa geteisterd wordt. Hij sloot met een oproep tot de aan wezigen om mede te werken aan de versterking van de soc. vakbonden en andere groepen der partij, om onze macht zoo groot te maken om in de toekomst den oorlog te kunnen ver hinderen. Al de medewerkers, klein en groote verwierven bij hun uitvoering een bui tengewonen bijval en niet het minst den kleinen muzikant De Kerpel. Voorzitter Robrecht dankte al de medewerkers-sters, waardoor het mo gelijk is geweest met eigen krachten zulk schoon feest in te richten, die zoo veel genoegen en groote voldoe ning aan de talryke aanwezige ver schaften. Het Kerstfeest, dat te 3.30 uur aan ving duurde tot 8 uur, waarna ieder voldaan naar huis keerde en drukt den wensch uit opdat weldra zoo'n nieuw feest in 't Volkshuis zou ingericht worden. Het bestuur beloofde dat aan die vraag ln de naaaste toekomst zal vol daan worden en geven de verzeke ring dat het Kerstfeest van toekomen de jaar oog beter ea schooner zal zijn. Voorzitterschepen O Van Trim- pont. De heer burgemeester, door ziekte weerhouden, laat zich verontschuldi gen. De heere'n Keymeulen en Walckiers, kristen werklieden, zyn afwezig. Het verslag der voorgaande zitting wordt na lezing aangenomen. le punt, Concessiën op het kerk hof worden aan de gewone voorwaar den toegestaan. 2e punt. Nieuw hospitaal. Wyzi- gende beraadslaging inzake leening voor verlichting, verwarming, enz. Na lezing der stukken daarop be trekking hebbende, wordt algemeene goedkeuring verleend. De heer senator DE CLERCQ deelt mede, dat de heer minister Jaspar gansch welwillend de zaak betreffende het transfereeren der toegestane kre dieten voor de gebouwen van het nieu we hospitaal onderzocht en volledige instemming betuigde met de voorstel len van het schepenenkollege en K.O. O. De beteekening aan het stadsbe stuur zal binnen de eerstvolgende da gen geschieden. Schepen VAN TRIMPONT dankt namens het schepenenkollege den heer senator De Clercq, die gansch welwil lend, gezien de ziekte van den heer burgemeester, de noodige voetstapoen aanwendde bij de bevoegde ministeries en dienst. Hij acht het tevens ge- wenscht een woordje uitleg te geven voor deze raadsleden die niet tegen woordig waren ter zitting van de spe ciaal samengeroepen kommissie, waar bij de leden der K. O. O. voor de 1ste vergadering tegenwoordig waren en voor de 2de vergadering de heeren bouwkundigen en ondernemer waren toegevoegd. De toestand moet aldus worden samengevat, dat wij door de gebeurtenissen verrast, alleen beschik ken kunnen over de kredieten voor de gebouwen, voor verlichting, verwar ming en liften werden plans, bestek en aanbestedingen goedgekeurd door de hoogere besturen. Ook werd toela ting verleend voor het aangaan der noodige leeningen. Het gemeentekre diet liet weten dat er geen bepaalden datum kan vooropgesteld worden, waarop deze leening zou kunnen afge sloten worden. Elkeen zal dan ook be grijpen dat de pogingen van het sche penenkollege om deze leeningen te kunnen aangaan met partikuliere in richtingen geen gunstig gevolg had den. Met spijt moest het besluit geno men worden, het voltrekken der ge bouwen te schorsen. Verwarming en verlichting van de reeds voltrokken vleugel van het hospitaal zijn voltooid en gedeeltelijk betaald met de gelden die ter beschikking waren voor de ge bouwen. Het ware onlogisch zonder voorafgaande verwittiging aan de be-, trokken ondernemer en bouwkundigen dezen te laten doorwerken en bij het einde der werken te moeten zeggen mynheeren, gij hebt uw werk gele verd, maar het spijt ons, er is geen geld. Dit ware oneerlijk. Elkeen heeft begrepen en erkend dat het kollege niet anders handelen kan dan in deze moeilijke omstandigheden te trachten het reeds voltrokken gedeelte der ge bouwen aldus in te richten, dat het ten dienste kan worden gesteld. De be sluiten der laatstgehouden samen komst met K. O. O., ondernemer en bouwkundigen gaven opdracht aan laatstgenoemden te onderzoeken in hoever het besluit van schorsing dient gehandhaafd. Het is den algemeenen wensch door eensgezind aangewende inspanningen van allen, tot de meest praktische oplossing te kunnen ko men, rekening houdend dat voor het oogenblik geen geld ter beschikking kan worden gesteld voor bemeubeling en sanitaire inrichting; en dat van de kredieten die ter beschikking waren voor de gebouwen, een belangrijk deel is aangewend voor elektriciteit en ver warming. Elkeen op de hoogte zijnde van deze toestanden, gansch den raad is akkoord geweest met de zienswijze van het schepenenkollege. Ten staande zitting wordt zulks nog maals bevestigd. 3e punt. Weide der stad. Voorstel tot verhuring. De heer sekretaris legt uit dat het hier gaat, om een stukje weide gele gen in de Pollaerestraat en door den vorigen eigenaar, alvorens dit eigen dom werd der stad, in gebruik gegeven werd, mits bewaking en onderhoud der afsluiting. Na onderzoek besloot het schepenenkollege een huurprijs te eischen van 3,50 fr. per roede. De raad, op voorstel van den heer DE CLERCQ, besluit eenparig, r.iet te verhuren, doch wel te bepaien dat de grasopbrengst zal verkocht worden aan den prijs van 3,50 fr. per roede en per jaar. ie punt. Gemeentebelasting. Schepen VAN TRIMPONT denkt dat het overbodig is lange besprekin gen te wijden aan de kwestie. In de vereenigde kommissies is de zaak in allen ernst onderzocht en besproken geworden en staande voor de noodtoe standen en de gevolgen ervan die eik een kent, hoeft het geen lang betoog. De inkomsten bedragen minder dan voorzien is geweest, en de uitgaven zijn de stijgende lijn opgegaan. Gezien de omstandigheden is het schepenen kollege, na ryp overwegen, Van gevoe len, dat alles dient aangewend om geen nieuwe belastingen te moeten in voeren. De regeering, in den noodtoe stand waarin het land zich bevindt, heeft belangrijke nieuwe belastingen voorgelegd aan het parlement. Dit zal een zware last zyn voor de belasting plichtigen. Wat zou het worden moes ten wij er een vermeerdering der ge meentelijke opcentiemen bijvoegen. Nochtans is het een absolute noodza kelijkheid dat de gemeentelijke inkom sten geregeld worden. Volgens de ver- eischlen van het oogenbliK, onze ver plichtingen zijn merkelijk bezwaard; tegenover de K. O. O., het nieuwe hos pitaal, inrichting en unbatmg, en de inkomsten der belastingen die minder bedragen door de gevolgen van den noodtoestand. Ondanks alle bezuini ging en besparingen staan wij toch voor de verplichting nieuwe bronnen van inkomsten te zoeken. Hier ook zegt spreker, ben ik gelukkig te mogen on derlijnen dat ook gansch de gemeen teraad zich aangesloten heeft by de voorstellen van net schepenenkouege. Op dit punt is het bewezen, dat de kommissie-vergaderingen nuttig en doeltreffend hebben gewerkt. De lei dende gedachten van allen zyn: slechts dan ais het niet anders meer lean, den toevlucht te nemen tot invoeren van nieuwe belastingen en voor heden een strenge politiek van besparingen te huldigen, en om de oplossing vp.n het vraagstuk der geldpenarie te vin den onze toevlucht te nemen tot ver meerdering van den prijs der elektrici teit. De leidende gedachte om dien maatregel te treffen steunt daarop dat vooral de absolute regelmaat van het binnenkomen der gelden mogelyk wordt; ten tweede, deze maatregel be houdt alleszins zijn voorloopig karak ter en zal by de eerste aanwijzing van verbetering ingetrokken worden Ten derde, bij de voorgestelde vermeerde ring van 25 zal den kostprijs per Kw.-uur slechts 2,50 fr. bedragen dan als overal, uren in de ronde, deze prys hooger en in vele gevallen veel hooger is. De aard zelf dezer vermeerdering is een rechtvaardige verdeeling Eenparig sluit de raad zich 'aan bil dezen maatregel. Wat betreft, de keurrechten op het vleesch, een schrijven uitgaande van het syndikaat der beenhouwers meldt hun akkoord met de lichte vermeerde ring aangeduid in het verzoek van den heer rijksveearts, welke bij de voor gaande raadszitting verworpen werd Gezien dit schrijven komt den raad dan ook terug op de vorige stemming en keurt de vermeerdering goed. Se punt. Stadsbegrooting 1940 beliepen VAN TRIMPONT wijst op de verklaringen bij vorig punt ge- maakt, de noodzakelijkheid der bespa- ringen en het aandringen op dit punt vanwege de hoogere overheid Wat de sociale kwesties betreft, het' schepe- nenkolege besloot deze onaangeroerd te laten trots de budgetaire moeilijkhe den Wij behielden alle kredieten daar- mede verband houdend. Van belan-0- rijke openbare werken zal geen spraak kunnen zyn, hoe spijtig zulks ook valt voor het kollege. Het ontwerp voor de werken van Pollare en aanpalende straten wordt verdaagd evenals alle buitengewone werken aan het elektri citeitsnet. Vermeerdering van kredie ten, uitzondering voor het hospitaal, moeten wij van de hand wijzen. Het is een lastige opoffering ons door de omstandigheden opgedrongen. In fei te staan wij voor een noodbegrooting. De besparingen welke wy voorstellen bedragen circa 200.000 fr. voor open bare werken en elektriciteit, het is een toestand waarvan wy al het erge besef fen. Wij hopen dat er spoedige opkla ring kome, opdat wy de andere rich ting door allen gewenscht zouden kun nen inslaan en het ons zoude mogelijk worden een vermeerdering der kredie ten te vragen. Het kollege stelt dus voor de begrooting aan te nemen zoo als wy ze hebben opgesteld in dien verstaande, dat nauwgezet de ontwik keling van den toestand gevolgd worde en bij de eerste gelegenheid welke zich kan voordoen de wijzigingen ten goede kunnen voorgesteld worden. De raad stemt eenparig iS met deze zienswijze en met algemeene stemmen wordt de begrooting aangenomen. 6e punt. Pompierskorps. Onderluitenant De Roeck wordt bij eenparigheid bevordert tot den graad van luitenant. De ziting wordt geheven te 9,45 u. A Mocht in 1940 een wereldvrede geboren worden, die brood en werk, vreugde en geluk aan ons volk verzekert HET ARRONDISSEMENTSBESTUUR. Zaterdag, 13 Januari, zal in de feestzaal De Redding het aange kondigde tooneelfeest doorgaan waar van de opbrengst is bestemd tót aan vulling van het fonds voor het Klaas- feest der schoolkinderen. Men weet aat de omstandigheden oorzaak ziin geweest, dat wij dit jaar slechts na het Klaasfeest met dit feest kunnen uitpakken. ?rn?e yerjonfde tooneelmaatschappij 4 Matteotti-kring zal opvoeren «Willy's Vrouw», een blijspel in drie bedryven. Iets fijn en prettig iets dat eenieder bevredigen zal. Alle beschermers van het officeel onderwijs, alle partijgenooten-tooneel- vrienden, moeten ons helpen. Door hun aanwezigheid steunen zij niet al leen het werk voor het Klaasfeest on zer schoolkinderen, doch zullen tevens de warme aanmoediging brengen voor onze tooneelmaatschappij, die, staande in de huidige omstandigheden met jonge krachten en vernieuwden moed het werk onzer oudere vrienden over neemt. Voor zelfontwikkeling door studie voor deftig vermaak, helpend en steu nend alle solidariteitswerk, gaan wij met Matteotticlub vooruit Partygenooten, steunt," weest aan wezig op ons 1ste feest. Vraag uw kaarten bij Joz. Huarts, bode. of in het lokaal Prijzen der plaatsen5, 4 en 2 fr. Pakket van den Soldaat De aangesloten leden van de S.V.V. en soc. Vrouwenbond die ingeschreven rijn worden vriendelijk verzocht het pakket te komén afhalen, op Dins dag, 2 Januari, van 7 tot 8 u 's avonds, in den winkel Zottegem heeft Zondag 1.1. 24 De cember, het Kerstfeest gevierd voor de kinderen, wier moeders lid zijn der S. V. V. en tevens ook voor de kin deren welke viermaal de raadpleging hebben bijgewoond voor le December 1939. De opkomst was uiterst aanzienlijk; alle leden hebben beantwoord aan den oproep. Te 16 uur begon het feest. Gezellin H. Lefèvre, voorzitster der S. V. V. verwelkomde de vriendinnen en deelde mede dat er een tombola zal gehouden worden waarvan de op brengst ten goede zal komen voor het pakket van den soldaat en ze hoopte dat iedereen zal zijn best doen om het zijne bij te dragen. Dan verleende gezellin Lefevre het woord aan de sekretares Lieske De Backer, die gesproken heeft over het Kerstfeest zelf en verklaarde dat Kerstdag, wel degelijk de dag is van vrede en zegde verder dat wij hier nog gelukkig zijn, buiten onze buren, waar de verschrikkelijke oorlog zich reeds vertoond heeft met al zyne droevige gevolgen. Onze soldaten staan wel met de wa pens aan hun voeten, in de hoop ze nooit noodig te hebben. En ze wees naar een uitstalbord waarop het vol gende geschreven staat; In alle landen hebben de vrouwen maar één wensch, één eisch: vrede! Na deze korte uiteenzetting dankte gezellin Lefrevre, Lieske en ging over tot het uitdeelen van de Kerstgeschen ken aan de kinderen. Daarna spoorde de voorzitster de le den aan om zooveel mogelijk propa ganda te maken voor de groepeering en gaf nogmaals de uiteenzetting van de werking der S. V. V. met al de voor- deelen welke er aan verbonden zijn, voor een inleg van slechts 1,25 fr per week. Dan ging men over tot de tombola. Dit feest is in de beste stemming verloopen. Voor de S. V. V. Het Bestuur. Roode Bal Langs dezen weg biedt het bestuur van Roode Bal Ninove aan al haar spelende leden, eere-leden, steunende leden, supporters en partygenooten een gelukkig en voorspoedig jaar. moens cue mee aeugi. rsn Dmnen e Het bestuur dringt er bij de spelende i Jaar. als WU er n°S zullen een bijbren- leden op san opdat ze als één man de sen. zal Simoens ook nog goed wor- In het katholiek weekblad «De Volks wil» van 23 December lees ik onder den titel «Simoens maakt zich kwaad» een artikel en verwijzen mij verder naar den vooruitgang der katholieke party in onze gemeente. Het schryverken van «De Volkswil» tracht er nogmaals de kerk tusschen te brengen en beschuldigt Simoens als zou hy de kerk hebben aangevallen. Mis, jongen, in mijn voorgaande ar tikel gaat het niet over de kerk, maar wel over personen die er de kerk tus schen sleuren, zooals zy destijds ge goocheld hebben met de schoone ziel van 't kind om nogmaals te trachten de Inwoners langs dezen weg te mis leiden. Maar, onnoozelaar, dat is reeds oud vuil. De inwoners kennen uw taktiek. De oude katholieke partij van vroeger moet en zal verdwijnen volgens ik heb vernomen. Scryverken, zijn ook uw vroegere af gescheurde partijgenooten daartoe be sloten? In alle geval, ge kunt van Simoens schrijven wat gij wilt, nooit zal hij zich kwaad maken. Simoens vraagt maar één zaak: dat gij, schrijver in «De Volkswil» zoudt moeten den moed hebben uw artikels te onderteekenen en wanneer die moed u niet ontbreekt, zullen wij verder defoatteeren. Ik ben altijd bereid u te woord te staan, bij voorbeeld in een onpartijdige zaal. Daar, schrijverken, hebt gij dan de kans schepen Simoens in het openbaar en in 't bij zijn van al onze inwoners te zeggen en te bewijzen aan wat Si moens te kort is gebleven inzake de gemeente te besturen. Maar 't is niet de eerste maal dat ik dit voorstel doe. Simoens weet heel goed met wie hij te doen heeft. Ik heb geen lantaarn noodig om u op te zoeken, zooals gij schrijft. Maar ik zou u eens in het openbaar willen bewijzen hoe sterk gij zijt, en met welke lafheid gij uw lasterkampa- gne voert tegenover een eerlijken werk jongen die den moed heeft om na zyn werkuren nog ten dienste te staan van alle inwoners. Ik zeg: «van alle in woners», omdat het vroeger katholiek bestuur allen ten dienste stond van die genen die tot hun party behoorden. Verder verneem ik dat V. d. Neuc- ker een goeie jongen is en vroeger toen hij alleen in den raad was, was hij een slechte kerel. Nu is het Si moens die niet deugt. En binnen 6 wekelyksche turnavond, die eiken Dinsdag, te 7,39 u. 's avonds gehouden wordt, onder leiding van Van Der Taelen C. en de trainingsoefeningen op het terrein het Meuleken onder leidinj van De Ville A.. zouden bijwo nen, teneinde onze talrijke opgeroepen spelers zoo spoedig, en zoo goed moge lijk, op waardige wye te vervangen Spelers, begrypt uw plicht l' Cinema De Redding Waarheen t'ijdens de Nieuwjaars- week Natuurlijk minstens éénmaal naar kin erna «De Redding». Het pro gramma biedt een gansche hemel ster ren, te weten William Powell, Louise Rainer, Maureen O'Sullivan, Robert Young, Irenne Dunne en Douglas Fair banks, jr. Wij vestigen vooral uw aandacht op de film met die twee laatsten, geti teld«Levensvreugde». Het is een blijspel om u kreupel mee te lachen, waarin vooral de tooneelen in een ska- tingring tot het beste behooren dat de cinema seven kan. Donderdag, in volksvertooning, Fr Astaire en Ginger Rogers, in: «Dar vous. Mme Deze film, in eerste te Ninove, wordt als Nieuwja schenk aan on:e trouwe bezoeke éboden. Voor 't programma van to week, zie rubriek Geeraards ciit blad. gen. den. Lr alle geval, kerel, ge zit in Si moens zijn netten en daar komt gij niet meer door. Simoens zal voort be sturen zooals hij nu bezig is, in volle verstandhouding met zijn andere kol lega's, ten voordeele der inwoners en niet ten voordeele van hem zelf. Wat de onbekende soldaat schrijft met betrek op de gemeentelijke finan ciën kan hij zich gerust stellen. Si moens is gewoon met de kaarten op tafel te spelen. Op tijd en stond zul len al de inwor kennis krijgen van inkomsten en alsook van wat er aan achte -ulden zal uit betaald zijn di - "n 1932 in begrepen. Ik ben e. v r '-ende soldaat, H ize- mont, 1 geld wacht- over Simo Waf pij, heeren kaU »p>7 jaar niét gekund kar: i<yus op gén Jaar; rust. Si- vt--jf'.delukheid d iflr1heeft, Be rt over zjjn lot. Gij zit -■* .w uw plichten al e !aat<4 "fc. SIMOENS. n op het Kerstfeest 7 c Desiré Doclo, het ■ci Mama» en rondge- jre, de som van 25,35 •leele der kas. Het Bestuur. In ons nummer van 14 Juli 1938 hebben wij een korte beschrijving gegeven over den in opbouwzijnde stuwdam te Eupen. Wij hebben ge dacht dat het voor onze lezers aan genaam zou zijn het een en het andere over dit belangrijk werk te vernemen, te meer dat het uitge voerd wordt op zes kilometer onge veer van de Duitsche grens. Met dit inzicht hebben wij er een onzer medewerkers heen gestuurd, wie de toelating werd verleend een reeks merkwaardige foto's te nemen. Laat ons toe u te herinneren dat de stuwdam te Eupen een reusach tige muur zal zijn, dwars in het dal van de Wezer aangelegd, hebbende ongeveer een hoogte van 65 meter en een lengte van bij de 400 meter. De basis is rond de 55 meter dik. Het gansche werk zal 440.000 kubiek meter beton bevatten, waarvoor méér dan één millioen ton materialen ge vergd werden. Niettegenstaande de moeilijke en benarde tijden die wij hebben be leefd in September is de bedrijvig heid van het werk niet alleen voort gezet geworden, maar zelfs niet ver traagd. Alleen de Winter en, in zekeren zin, de mobilisatie, hebben het getal werklieden van 900 op ongeveer 650 doen dalen. Het is een geluk dat, door het moedige optreden van het beheer van Bruggen en Wegen en in het bijzonder door dit der aan nemersfirma, zooveel werkgenooten van de droevige werkloosheid zijn bevrijd gebleven. De stuwdam te Eupen is reeds opgetrokken tot op een hoogtepeil van 335 meter boven den zeespie gel. Dit peil komt overeen met een werkelijke hoogte boven de basis van circa 40 meter. Nog ongeveer 26 m. moet de muur worden opgetrok ken, wat nog 140.000 kubiek meter beton zal vergen. Op het einde dezer maand zal reeds in totaal ongeveer 300.000 ku biek meter beton gestort zijn ge worden, waarvan rond de 230.000 in 1939 alleen. Dit is werkelijk een rekord dat, naar ons weten, in Europa nooit overtroffen werd. Onnoodig te zeg gen dat de werken door tal van vreemde deskundigen werden be zocht, te meer daar verscheidene nieuwe werkwijzen te Eupen in de praktijk werden gesteld. Een de- 'zer is het vervaardigen van het be ton met breuksteenen van 15 cm. dikte. Gewoonlijk gebruikte men tot hiertoe in Europa breuksteenen waarvan de grootste afmeting de 8 of ten hoogste de 10 cm. niet over trof. Het spreekt vanzrlf dat de betonmolens een kapaciteit in even redigheid hebben. Een dezer heeft een inhoud van 2600 liter en kan méér dan een anderhalve kubiek meter in twee minuten maken. Het beton wordt aangebracht door twee kabelbanen van 410 m. span wijdte, die goed zichtbaar zijn op de grootste der hierbijgaande foto's. De bakken hebben 2 kubiek meter inhoud. Zoodra gestort, wordt het beton krachtig gedamd door elektrische apparaten, tot wanneer de massa goed homogeen is en alle lucht is uitgedreven. Het beton wordt gestort in den vorm van blokken, metende onge veer 14 x 6 x 2 meter, d'e goed zichtbaar zyn op de kleinste foto. Deze werkwijze wordt opgelegd door het feit dat het beton zich verwarmt gedurende het verharden. Door de ze verwarming zet zich de massa uit, terwijl zij door de afkoeling die volgt, weer inkrimpt. Deze inkrim ping kan barsten veroorzaken; dit moet zorgvuldig vermeden worden. Dit wordt precies tegengewerkt door het sterten in blokken die een groot deel hunner warmte verliezen door de groote oppervlakte der koffering. Speciale gevoelige toestellen laten toe in tallooze deelen van de stuw dam de temperatuur te meten, als ook den druk die in de massa door uitzetten of imkrimpen wordt te weeggebracht. Het gansche dal van de Wezer is veroordeeld om onder water gezet te worden. Het zal veranderd wor den in een meer van honderd hek- taren oppervlakte, bevattende 27 mil lioen kubiek meter zuiver water, Dit wfv'er is. door zijn buitengewo ne zuiverheid, bijzionder geschikt voor tallooze nijverheden, zooals wolwasscherijen, leerlooierijen, pa pierfabrieken, enz. Het is te voor zien dat tallooze fabrieken zich in de streek zullen oprichten, wsar- door in hooge mate werkgelegenheid zal aangeboden worden aan de ge westelijke ar'oriders. Het land, en in het bijzonder het ministerie van Openbare Werken en Werkverschaffing, dat. onder de leiding van minister Deman en daarna minister Balthazar de on- j dememing heeft voorgesteld en doen doordrijven, mogen te recht fier zijn op dit reusachtig kunstwerk. Ook het beheer van Bruggen en Wegen, dat de zaak zoo kund'g heeft inge studeerd. vêrdient allen lof. Een groot deel onzer bewondering gaat ook, en terecht, naar de ver scheidene geschoolde en ongeschool de Vlaamsche en Waalsche arbei ders, die hun dappere en verstan dige medewerking a-n het werk hebben verleend. Het is zelfs bemer- kenswaardig dat zij zich in zoo'n korten tijd volkomen aan gansch nieuwe werkwijzen hebben aan gepast. Wij vermelden speciaal nog dat op de Eupensche stuwdam een zestigtal Gentsche arbeiders aan het werk zijn. Indien ons land niet in ongun stige internationale moeilijkheden betrokken wordt, mag de voltooiing van dit reuzenwerk vóór het einde van 1940 verwacht worden.

Voor Allen | 1939 | | pagina 5