Vcede andei de Se socialisten loilten VOOR ALLEN - ALLEN Y00R A RUST EN WELSTAND IN HET BINNENLAND Prijs 2 Frank rHetuchtT5e67.33 WEEKBLAD VAN DE BELGISCHE SOCIALISTISCHE PARTI] VOOR VLAAMS - BELGIË 11e jaar 10 Juni 1949 Speciaal nummer ^^f)e internationale vrede een land zonder werklozen, zekerheid voor elkeen van in de wieg tot in de hoogste leeftijd, een daadwerkelijke democratie in de vrijheid, een vrede gegrondvest op de samenwerking van de volken en de eendracht van de arbeiders. Wie daarvoor ijveren wil, zal stemmen onder Nr. ¥©0R ALIEN ABONNEMENTEN 3 maanden 25 fr 6 maanden 50 fr. 1 jaar 100 tr. Redactie en Beheer St. Pietersnieuwstr„ 64. Gent Tel.: 557.93 Met P.-H. Spaak naar de overiuinning Waarde lezeres en lezer, hebt gij de prachtige radio-rede ge hoord van de socialistische eer- ste-minister P.-H. Spaak? Gij weet wat een buiten gewoon groot staatsman onze eerste-minister is, hoe hij ge waardeerd wordt in de gehele wereld, welk een groot gezag hij heeft en hoe hij onverpoosd wérkt om rust en welstand in het land, en vrede onder de volken te doen heersen. België mag gelukkig en fier zijn over zulk een man te be schikken.. En d.at. de Belgische Socialistische Partij dubbel fier is hem als leider te hebben, spreekt vanzelf. We willen hier enkele delen uit de rede van de eerste-minis ter in herinnering brengen. De vrouwen in de verkiezingen Gij, vrouwen, zijt het nieuw en enigszins geheimzinnig ele ment in de strijd. Sommigen be- 'weren, dat met u de godsdienst een zekere rol zou kunnen spe len en dat vrouwen, die door hun gevoelens, hun belangen of hun verstand tot socialistisch stemmen worden aangespoord, zulks niet zouden doen, omdat zij gelovig, en, méér bepaald, katholiek zijn. Ik beken, dat ik zoiets niet be grijp. In andere landen, in Engeland b.v., waar de socialisten bij de jongste verkiezingen de volstrek te meerderheid veroverden, heb ben duizenden en duizenden ka tholieke mannen en vrouwen voor de socialistische candidaten gestemd, zonder dat de kerk er ooit aan dacht, hun zulks te ver bieden. Waarom zou de kerk in Bel gië officieel of onderduims ver bieden wat zij in Engeland ge doogt en misschien zelfs goed keurt? Ik zou dit betreuren, zo wel voor de politiek als voor de godsdienst! Laat ons de godsdienst niet met onze politieke twisten ver mengen! Wij, socialisten, zul len door onze houding en onze daden aantonen, dat een oprecht katholiek, zich bij ons ten volle op zijn gemak kan gevoelen, ter- zelfdertijd zijn geloof en zijn maatschappelijk ideaal kan trouw blijven! De sociale vrede Wij, socialisten, willen de maatschappelijke vrede in het binnenland en de vrede onder de volken in gans de wereld. Voor ons kan de sociale vrede slechts worden verworven in de mate. waarin vooruitgang ^n sociale gerechtigheid zich vol trekken. Daarom moet men voortdurend een open oog heb ben voor de verzuchtingen der minstbegunstigden, bestendig het lot verbeteren van degenen die werken, het schandaal ver mijden van al te grote rijkdom en al te grote armoede, een werkelijke menselijke solidari teit beoefenen Het onmiddellijke verleden Sedert Februari 1945 werden al de regeringen, die aan de macht zijn geweest, door socia listen geleid, door Van Acker, door Huysmans, door mijzelf. Ik heb dan ook het recht te zeggen, dat een groot gedeelte van 's lands herstel, na de ver woestingen van de oorlog en de bezetting, op rekening van de Belgische Socialistische Partij mag worden geschreven. Ons herstel voltrok zich in de groot ste .^.kalmte, zonder troebelen, zonder incidenten, bijna zonder stakingen. In volle oorlog, terwijl von Rundstedt de Ardennen nog be dreigde, schiep Van Acker in België een systeem van sociale veiligheid. Dit stoutmoedig ge baar was terzelfdertijd een wijs gebaar en ik beschouw het als het symbool van hetgeen wij willen. Ondanks de Werkloosheid in bepaalde industrieën, werkloos heid, die wij met alle kracht en alle middelen bekampen, is het land over het algemeen welva rend. Het spaargeld neemt toe in de banken en in de Spaarkas. Onze productie overtreft de vooroorlogse met bijna 20 t.h. Onze uitvoer overschrijdt sinds 15 maanden maandelijks 7 mil liard frank, een recordcijfer. De wijsheid van onze financiële po litiek maakte van de Belgische frank een der sterkste munten ter wereld. Gans alleen in Euro pa, konden wij het uit de oorlog gesproten systeem van beper kingen en rantsoenering geheel afschaffen. Op alle gebieden wisten wij de onzedelijke zwar te markt te doden. De plaats die België bi de wereld inneemt;- ik? verbazing en de bewondering die het heeft opgewekt, zijn het duidelijkste teken van ons succes. Geen grote conflicten Gij moet er u rekenschap van geven, dat het land sedert twee jaar geen enkele werkelijk voor name en langdurige staking heeft gekend. Dit verheugt mij, zowel voor de arbeiders als voor het land. Een staking is zoals een oorlog: zelfs wanneer zij gewonnen wordt, kost zij veel, en heeft men maanden en maanden no dig om terug te verdienen wat men verloor door gedurende en kele weken de armen te kruisen. Wat het land betreft, dit is altijd het slachtoffer van een groot maatschappelijk conflict, en wanneer een regering zulk conflict kan vermijden is het voor haar ook altijd een groot succes. Structuurhervormingen 1 Doch vandaag mag de vooruit gang niet alleen tot het sociaal gebied beperkt blijven, hij moet ook economisch zijn. Waarom structuurhervormin gen? Om een eenvoudige reden: aan zichzelf overgelaten ver wekt het kapitalistisch regime onvermijdelijk de economische chaos, de crisis en de werkloos heid. Al te vaak heeft het kapi talistisch regime ons het schouw spel van zijn onsamenhangend heid, zijn dwaasheid en zijn on rechtvaardigheid gegeven, opdat wij het nog zouden aanvaarden. Wij willen alles doen om aan de lange en neerdrukkende crisis, aan de zenuwslopende werk loosheid te ontsnappen! Financiën en belastingen Onze begroting van 1948 sluit in evenwicht, wat sedert lang niet meer het geval was. Wij hebben geen enkele nieuwe rechtstreekse belasting doen stemmen, en wij hebben slechts de wetten toegepast die de libe ralen stemden, toen zij deel uit maakten van de meerderheid! De rol, die België sedert de bevrijding in de internationale politiek heeft gespeeld, reikt ver uit buiten de uitgestrektheid van zijn grondgebied en het belang van zijn bevolking. Vandaag hebben zich méér dan 800 millioen mensen, beho rend tot democratische en vrij heidslievende naties, in één groot verbond verenigd, uitslui tend om zich te verdedigen in geval van aanranding. Ik geloof niet, dat op het hui dige ogenblik één enkele rege ring aan oorlog denkt; maar moest dat gebeuren, dan zou die regering weten, dat zij een on mogelijke taak begint en dat haar lot ten slotte géén ander zou kunnen zijn dan dit van Hitier! Dit is van aard om zelfs de groot ste misdadigers en de grootste dwazen te doen nadenken en achteruit deinzen! (Zie vervolg blz. 2» V -* '*f - "A- V ■r'G V'

Voor Allen | 1949 | | pagina 1