Wij bouwen samen uw geluk 1 1 HOE WAS HET ONDER DE KATHOLIEKE MEERDERHEID MAALTIJDEN ZONDER SAUS bederven Verloren stemmen Boerke, past op uw ganzen Twaalf en meer uren arbeid per dag aan echte hongerlonen. Schandelijke uitbuiting van de vrouwenarbeid. Kinderen van hun 2evende jaar in werkhuis en fabriek. Loting voor de militaire dienst, doch vrijkoping van de rijke burgerszoons. Geen onderwijs. Geen betaald verlof. Geen maatschappelijke zekerheid, alleen de aalmoezen van de Arme Kamer. Geen enkele sociale wet. Geen ouderdomspensioen. Geen stemrecht. Geen enkele ontspanning. Enkel miserie en ellende. En de C.V.P., de vroegere katholieke partij, zou willen de meerderheid behalen? Gij, vrouwen en mannen, gij zult het beletten door onder nummer te stemmen Rust en welstand in het binnenland Trouwens de feiten spreken voor ons: sedert Europa zich heeft georganiseerd, sedert het een politiek heeft, is de inter nationale toestand ontspannen, zijn de vredeskansen groter dan een jaar geleden, is de toekomst onzer kinderen minder somber! De inzet der verkiezingen Welnu, dat alles staat op 26 Juni op het spel: de sociale vre de door de vooruitgang en de wereldvrede door de organisatie. Het is voor dit alles, dat de socialisten altijd hebben gestre den en nog willen strijden. Het is dank zij de inspannin gen der Socialistische Partij, dat België in de laatste 50 jaar gron dig is hervormd: het is in de mate waarin de socialisten grotere verantwoordelijkheid in 's lands beleid droegen, dat de vooruit gang sneller en dieper werd! Dat alles kan op 26 Juni in ge vaar geraken. Hetgeen de man nen dank zij tal van krachts inspanningen, dank zij grote toewijding en ook dank zij véél lijden wisten te veroveren, mag niet worden bedreigd door de aarzeling der vrouwen. Deze mogen niet minder vurig en niet minder grootmoedig blijken. Zij moeten in onze rangen treden. Zij zullen ons de kracht bezor gen om te overwinnen. En voor de kinderen, die zij liefhebben, zullen wij, in arbeid en in vrede, de maatschappij van morgen Imiwen! HOE ER AAN TE VERHELPEN WANNEER GE MEER DAN EEN BOLLEKEN VAN UW KIESBRIEF ZWART MAAKT, IS UW BRIEF ONGELDIG. ER IS MAAR MIDDEL OM GOED TE KIEZEN, DIT IS: ONDER NUMMER HET WIT BOLLEKEN ZWART MAKEN! 1 HAARSNIJDSTERS TE ZELE Hierboven een beeld uit de tijd, toen de C.V.P. de meerderheid had in het land: twee meisjes, het ene 8 en het andere 12 jaar ouddie beiden reeds van hun xevende jaar af het zeer ongezonde werk van haarsnijdster uitoefenden gedurende elf uren per dag. De werkplaats was een vervallen mansardekamer. En samen verdienden deze kinders 0,70 fr. per dag! Neen, die schandelijke katholieke tijd keert nooit meer terug! (Bovenstaande foto verscheen in 1912 in het boek Ligne Sociale door P. Verhaegen) (Zie begin biz. 1) Ge kunt ook een verloren stem uit brengen door te kiezen voor de com munisten. Waarom? zult ge vragen. Wel, omdat de communisten nergens in de provincie enige kans hebben een verkozene te hebben, zodat al de stem men uitgebracht op de communis tische lijsten volstrekt verloren zijn. Elkeen in het land weet en zij trouwens ook dat de communisten een groot aantal zetels zullen verlie zen. In Vlaanderen kunnen ze geen enkel succes behalen. Niettemin stel len ze candidaten. Wie voor hun lijst kiest, gooit zijn stem weg en helpt de C.V.P. We willen zulks bewijzen en nemen als voorbeeld het arrondissement Gent-Eekloo. Elkeen kan geloven, dat Gent als grote nijverheidsstad een goed propa- gandacentrum voor de communisten moet zijn. Welnu, in het arrondisse ment zijn er 352.000 kiezers en kieze ressen ingeschreven. Wanneer we, zoals dat het geval is geweest bij de verkiezingen van Februari 1946, aan nemen, dat er 8% nietige en blanco stemmen zouden zijn, dan worden er (in ronde cijfers) 324.000 geldige stem men uitgebracht. Dit getal gedeeld door 13 (het aantal te verkiezen volks vertegenwoordigers) geeft de kies deler. Die is circa 25.000. Om in aan merking te komen voor een zetel, moet daarvan 66 percent worden bereikt, dit is 16.500 stemmen. De communisten behaalden in 1946 nauwelijks 7000 stemmen in het gehele arrondisse ment. Thans zouden ze hun stemmen- aantal meer dan tweemaal moeten verdubbelen (2,35 maal!), wat vol strekt uitgesloten is. Zonder de communistische scheur makers, zouden de socialisten de meerderheid in het land zijn. Het op treden van de communisten is dan ook dubbel misdadig! Ge zult hun opzet doen mislukken en stemmen onder nummer België telt: 2.561.000 woongelegenheden en 2.857.000 gezinnen. Een tekort van 300.000 woningen. Onder de bestaande woningen zijn er nog duizenden krotwoningen, gebouwd door fabrikanten en grondeigenaars, die sedert generaties er grote profijten uit melken. Hoeveel onvoldoende woningen zijn er ook niet! Hoeveel jonge huisgezinnen en anderen moeten niet op ongelukkige wijze met an deren samenhuizen! De kapitalisten bouwen geen werkmans huizen meer! Er is geen profijt uit te ha len, zo luidt het volgens de liberaal-eco- nomische opvoeding. Wel ziet men nog rijke appartements gebouwen oprijzen. Wat deden de socialisten? Het bouwfonds «Brunfaut» oprichten. Want met bouwpremies en kleine land eigendom-woningen lost men de erge wo ningnood niet op in de bevolkte steden en nijverheidsgemeenten. Daar kan de arbeider de dure prijs voor grond niet betalen aan de grote grond eigenaars. Moeten dan die arbeiders niet goed ge huisvest worden? Het fonds Brunfaut de socialistische woningwet zal toelaten de opbouw van 15.000 woningen per jaar te financieren door de Nationale Maatschappij der Goed kope Woningen (een andere socialistische verwezenlijking). Reeds is men aan het bouwen Maar we willen meer! Het kapitalistisch initiatief faalt! Er zijn geen winsten op te strijken De arbeiders, bedienden, techniekers moeten kunnen beschikken over comfor tabele, gezonde, practische woningen, aan beperkte huishuur. De huisvrouw moet de zware huishoud- arbeid zien verlichten, door de moderne inrichting der woning. Dat vereist de electriciteit in dienst der gemeenschap en niet als winstbron voor de enkele beheerders der electriciteits- maatschappijen, die allen behoren tot de liberale- en C.V.P.-partij. De kleine man heeft recht op een heer lijke, gelukkige haard. Dat kan alleen in een gezonde goede woning. Vecht met ons tegen de ikzucht der grote grondbezitters en kapitalisten. Zij wonen goed. Hoe het de kleinen stellen kan hen niets schelen. Reeds verkregen de socialisten het woonfonds Brunfaut, dat de huizen doet oprijzen voor de kleine lieden. Er moet nog meer van ons nationaal inkomen aangewend worden ten voordele van de woningbouw. Dat eist het socialistisch programma. Gij zult samen met ons aan uw geluk willen bouwen en de socialistische partij steunen in haar grootse bouwpolitiek. Voor de heerlijke woning van het gezin, stemt men voor een socialistische, een gemeenschaps-bouwpolitiek onder nr Iedereen weet dat ons voedsel de bron vormt waaruit blijheid en levensoptimis- me geboren worden. Om dat doel te be reiken moeten deze maaltijden echter aangepast zijn aan de behoeften van ons lchaam. Bovendien moeten ze zo samen gesteld zijn dat variatie en afwisseling steeds kleur en aantrekkingskracht ver lenen. Ziedaar een algemene wet om steeds vol vitaliteit en optimisme door het leven te gaan. Zoals ons lichaam moet ook onze geest dagelijks gevoed worden. Dat dagelijks voedsel ontvangen we door het dagblad. Het komt er dus op aan eerst na te gaan wat uw geestelijke be hoeften zijn. Behoort ge bij de grote in dustriëlen, de bankiers, de grote rijken, leest dan alle dagen een blad dat aan kapitalisten toebehoort en hun belangen verdedigt. Behoort ge echter tot de arbei dende klasse kies dan een blad dat de arbeiders toebehoort en slechts de belan gen dier arbeiders verdedigt. Opgelet nochtans! Juist zoals voor uw dagelijkse maaltijden moet een goed blad variatie en afwisseling brengen. Onpar tijdigheid en onzijdigheid is zoals een diner zonder saus. Een neutraal blad is een blad zonder kleur, zonder hersenen, zonder standpunt en zonder levensgeest. Een goed blad moet u alle dagen niet alleen het nieuws brengen maar ook spannende reportages, boeiende rubrieken, leidinggevende artikels en een dagelijkse dosis gezonde humor en levenswijsheid. Aan al die voorwaarden voldoet alleen het dagblad «Vooruit» omdat het zich tot doel stelt de behoeften en de noden, de ver langens en de verzuchtingen der arbei dende klasse te helpen lenigen. Verantwoordelijke uitgever RUDOLF VERCAMMEN •L Pietersnieuwstraat, 84, Gent Neen, waarde vriend, de socialisten komen U geen steun afbedelen. Het ligt niet in de aard der socia listen om de hand uit te steken. De enige weg om de rechtvaardig heid te doen zegevieren, is de mensen de rechte weg te tonen en hen te over tuigen. En hier durven wij wel een verzoek tot U te richten. Velen onder U haten de socialisten, anderen hebben er schrik voor, nog anderen, maar hun- aantal is nog klein, zijn gaan inzien dat alles wat hen werd verteld over de socialisten niets anders dan leugens en verzinsels zijn. Daar gaat het nu juist om. Als gij nog tegenover de socialisten staat, dan komt het omdat gij steeds eenzijdig werd ingelicht en die inlichtingen waren steeds in tegen spraak met de werkelijkheid. Het is U ook wel eens overkomen dat een buur, om de een of andere reden achter uw rug leugens heeft verteld en kwaad gesproken. Dat heeft U leed gedaan. Ons, socialisten, doet het eveneens pijn, dat gij werdt mis leid. Het kwetst ons des te meer, daar wij, socialisten, er innig van overtuigd zijn, dat alle landbouwers, wij bedoe len hier in het bijzonder de middel- matigen en de kleinen, vroeg of laat zullen inzien dat alleen de socialis tische oplossingen hen kunnen redden. In dit klein blad kunnen wij de socialistische oplossingen niet nader toelichten. Weldra zal het landbouw blad De Zaaier U besteld worden. Onderzoek de socialistische stellin gen en oplossingen en oordeel dan na de twee klokken te hebben gehoord. Dat is alles wat wij U vragen. De socialisten weten dat, als gij hun werkelijke bedoelingen kent, er ook bij U wat zal veranderen. Mocht De Zaaier IJ niet besteld worden, dan volstaat het ons een kaartje te sturen en het blad wordt IJ kosteloos toegezonden.

Voor Allen | 1949 | | pagina 2