Sat <ze aeiukki# teaea maat <ze ziftte! En dat men aan de koningskwestie een einde stelle! DE GROTE SCHANDALEN IN BELGIE EEN ENKEL MIDDEL OM ER MEE GEDAAN I E MAKEN: Ipp® Knusjes in het hooi. Champagne Aan tafel m Een C.V.P.-Kamerlid heeft het zelf gezegd de koningskwestie is het ge wichtigste politiek probleem, dat zich ooit in België heeft gesteld. Het is geen moreel probleem. Her haaldelijk heeft Leopold III het aldus willen voorstellen. Hij heeft beweerd steeds naar zijn geweten te hebben gehandeld. Hij besloot daaruit, dat, zo dit erkend werd, er zich niets tegen zijn terugkeer op de troon zou ver zetten. Niemand heeft het recht te oordelen of Leopold III steeds naar zijn gewe ten heeft gehandeld. Maar de natie en haar vertegenwoordigers behoren te beslissen, of hij al dan niet nog regeren kan. Het conflict is er geen tussen het koningschap en de republiek. I)e monarchistische instelling komt niet ter sprake. De handhaving der dynas tie staat geheel buiten het geding. Het gaat er enkel om te weten, wie de troon bestijgen zal. Een groot gedeelte van de bevolking, drie partijen op vier, is van oordeel, dat het niet meer Leo pold III kan zijn. Dat hij zich tcrugtrekke en dat, ■wanneer het ogenblik daartoe geko men is, de troonsopvolging worde ver zekerd, in overeenstemming met de grondwettelijke regelen. Het is de enige oplossing, die de belangen van liet land en deze van de monarchie kan dienen. De enige ook, die de rust en de nationale verzoening bren gen kan. Terwijl ons lol verbonden was aan dit van de geallieerden, heeft Leo pold III gemeend, dat de oorlog voor België geëindigd was. Voor de bezetter is hij terug neutraal willen worden. Hij h§eft op de kaart, die Duitsland uitspeelde, gerekend, en dan heeft hij de politiek van het dubbel spel toege past. Hij heeft gemeend, dat liet hitleriaanse Duitsland de eindover winning zou behalen, en dienovereen komstig heeft hij ook gehandeld. De patriotten, de krijgsgevangenen, zelfs de wecrstanders hebben hun illusies over Leopold III kunnen be houden. Thans is dit niet meer moge lijk. Indien hij gelijk had, dan had het Belgische volk ongelijk weerstand te bieden. Indien hij terug de troon besteeg, zou de zaak der geallieerden verloochend zijn, en wat ware onze Grondwet dan nog meer dan een vodje papier Één enkele partij is de partij van de koning. Leopold III is de koning van één partij. Maar dan nog niet van heel deze partij. Want een groot aantal C.V.P.-ers delen, ten overstaan van de koningskwestie de opinie van het katholiek weekblad, dat onlangs schreef Het Land eerst. Dan de Monarchie. Dan de Dynastie. Dan, maar dan ook pas dan, de persoon van de koning. Een koning, die naam waardig, is het levend vaandel van het vader land hij levert zich niet aan de vijand over. Het leopoldisme, dit is in de eerste plaats de reactie. Ga de bron der fondsen na. En de pers de meest feactionnaire kranten zijn terzelfder- tijd de hardnekkigste voorstanders van de terugkeer van Leopold III. Leopold III op de troon betekent bestendige moeilijkheden en onze frank naar de dieperik. Na koningin Astrid, koningin Liliane Baels Gedurende de oorlog verboden de Duitsers in Noorwegen het portret van de koning aan te plakken: in Holland, dit van de koningin in Luxemburg, dit van de Groot-Hertogin. Maar in Frankrijk hebben zij liet aanplaaken van portretten van Pétain toegelaten en aangemoedigd, zoals bij ons deze van Leopold III. Natuurlijk Leopold III: de grootste aanstichter van verdeeldheid in België. Al zijn tegenwoordige aanhangers waren geen collaborateurs. Maar al de collaborateurs zijn z'n aanhangers. Indien de doden van de Weerstand hun stem mochten uitbrengen, hoe- velen zouden er JA stemmen NEEN aan de hertog van Saksen. NEEN aan de prins van Coburg. NEEN aan de koning van Gotha. En NEEN aan koningin Baels. Hitier heeft zijn huwelijk goedge keurd. De goedkeuring van het volk zal hij nooit hebben. Onder een koning van 55 t. h., zou de frank vlug op 55 centimes dalen. Leopold III op de troon, betekent de Monarchie in de weegschaal. Een koning van 55 t. h. is geen koning der Belgen. JA, is het begin van een lange crisis. NEEN, is het einde van een steriele politieke twist. Met de Ilegcnt is België weder op gestaan. Het is verenigd gebleven. Met Leopold III gaan we naar de verdeeldheid en naar de instorting. Wie naar persoonlijke macht streeft, droomt van de unieke partij. Leo pold III heeft reeds de zijne. Hef is een democratische en parlemen taire gewoonte een parlementair onder zoek in te stellen indien ministers betrok ken zijn bij grote misbruiken. Ook bij andere misbruiken van grote omvang, om het even of ze zich op rechterlijk oj financieel gebied afspeelden, wordt vaak beslist tot een parlementair onderzoek over te gaan. lil de zaak van de clericalp inillioenen- zwendel met de te Iaat aangegeven effee ten van de collaborateur Seghers. is de vroegere minister van Financiën, de heer Eyskcns betrokken omdat hij zijn hand tekening had gezet, al was het nu met zijn ogen dicht... Niet alleen gaf de h .Eyskens geen ont slag als minister, maxir hij dreef het zo ver aan het land wijs te maken d"t hij belangrijke dossiers voorziet van zijn goedkeuring en handtekeningzonder de stukken er van te. raadplegen. Als minis ter van Financiën en professor is dal nog al kras. Een parlementair onderzoek is niet no dig, zeggen de katholieken, want het ge recht heeft het onderzoek in handcin. Alsof dat een waarborg zou zijn!... Het Krijgsgerucht had de zaak van de eco nomische collaborateur genre Seghers ook in handen en het heeft tal van landverraders van dit soort ontslagen van vervolging... Om het land volledig in te lichten en elkeen voor zijn verantwoordelijkheid te stellen, hadden de socialistenvolgens het gebruik, voorgesteld een parlementair on derzoek naar de zwendelzaken in niet aangegeven effecten in te stellen. De huidige minister van Financiën. de heer Liebaert was er niet tegen om de Commissie van Financiën van de Kamer om te vormen in onderzoekscom missie; mdar, er schenen nog zekere voor waarden van geheimhouding in vereist te - zijn. De katholieken, welke het voorstel tot onderzoek wilden begraven wezen ons voorstel radicaal af. Ze willen dus niet dat het volk de waarheid zou ken nen. Er moet werkelijk veel te verduiken zijn om zo angstvallig hel parlementair onderzoek te weigeren! De zaak is nochtans zeer belangrijk, zie maarMinister Liebaert verklaarde immers: dat er meer dan 460 gevallen zijn van laattijdige aangiften van meer dan 100.000 eni 39 van meer dan é&n millioen frank. Is het ook geen schandaal dat vijf jaar na de bevrijding en na het invoege tre den van dP wet Gutt. elke vraag, om trent de aangiften van kloosters en an dere religieuze gemeenschappen, nog niet beantwoord wordt om de omvang van de ze aangiften te kunnen controleren? Het blijkt langs deze gemeenschappen om te zijn da! de honderden millioenen van oor logswoekeraars en andere, economische verraders gered werden, ivaardoor de Belgische gemeenschap, voor de tweede maal op reusachtige schaal werd besto len. Aan de werkers uit alle sociale rangen wordt nochtans een zeer ztvare belas tingsplicht opgelegd. Voor de kleintjes en mensen uit de arbeidende middenstand is de Staat, als jiscusagentmeer dan streng. Maa>- de grotp bedriegers vinden klaar gemaakte achterpoortjes om hun zwen del ongestraft dooF tp zetten. Ziedaar wot in ons land moet ophou den en waaraan door een breedopgevat en diep doorgedreven pralementair on- deizoek een einde kan gesle'd worden. Maar daarvoor moet de huidige katho liek-liberale regering springen. Wie helpt ons bij deze zuivering STEMT Heen!

Voor Allen | 1950 | | pagina 4