voor allen - ondom W Zaterdag 2 jan. 1965 - 27e jaargang - Nr 1 Weekblad van de B.S.P. We zijn weeral een jaar ouder. 1964 behoort tot 't ver leden. Ls het een goed jaar ge weest voor ons en voor de an deren? Als we zo terugblikken, dan stellen we vast dat het nleit zo eenvoudig is om, boven on ze persoonlijke belevenissen, precies de goede en de slechte kanten van het gebeuren al te wegen. Langs welke kant de balans doorslaat, hangt im mers af van de beoordeler zelf. Is hij een optimist dan zegt hij: «1964 was een formidabel jaar!» Is hij een pessimist dan klaagt hij: «1964 is weer een jaar dat ons veel onnodig xeed heeft gebracht». De waarheid ligt dan door gaans midden in wat een ob- jektieve waarnemer zou toela ten te besluiten 1964 is een jaar geweest zonder te groot onheil, doch ook zonder te veel vooruitgang voor de vrede lievende krachten. Karper spron gen in het Kremlin De meest spektakulaire fei ten hebben zich voorgedaan in het kommunistisch kamp: het konflikt tussen Moskou en Pe king bereikte zijn hoogtepunt. De Sovjetunie ging zo ver de wettelijkheid van de Chinese leiders te betwisten en deze laatsten aarzelden niet om te gewagen van grens-aanspra- ken en te zeggen dat de Sov jetunie te groot is... Toen Chroesjtsjov 70 jaar werd ontving hij een telegram van Mao Tse Toeng met wen sen voor een goede gezondheid en een lang leven, en met de bemerking dat het geschil slechts van voorbijgaande aard was... Doch Chroesjtsjov, wiens ster blijkbaar feller schitterde dan ooit te voren (hij werd zelfs voor de eerste keer «op perbevelhebber van het Rus sisch leger» genoemd!) toonde zich onwrikbaar tegenover Pe king. Hij verklaarde dat de Chinezen met hun grensaan- spraken geen politieke, maar 'n etnografische kwestie had den gesteld. Hij beschuldigde Mao van racisme en vergeleek hem met... Hitier! Deze onbuigzaamheid werd hem fataal, want tegelijk met de eerste Chinese atoombom slpeg op het Kremlin een an dere bom in Chroesjtsjov werd afgezet! Tsoe En Lal kwam naar Moskou. Betekende dit een ommekeer in de Sovjetpoli- tiek? In 't Westen vroeg men zich dat angstvallig af. Na verloop van weken bleek ech ter dat de vete tussen Moskou en Peking is blijven bestaan en dat men in de Sovjetunie het «Chroesjtsjovisme» is blij ven voortzetten zonder Chroesjtsjov! Er is weinig veranderd in het Kremlin. Alleen de gezich ten zijn er wat strakker ge worden. Mister K. met zijn sympathieke kwinkslagen, zijn zin voor humor, is verdwenen te Moskou en te Moskou doet elkeen weer koel en deftig... In het spoor van president Kennedy In de Herenigde Staten werd wijlen president Kennedy nog niet vergeten. De Amerikanen beleefden in 1964 opnieuw de dramatische uren van Dallas, toen Jack Ruby, de man die de vermoedelijke moordenaar van de president vermoordde, ter dood werd veroordeeld en toen het rapport Warren over de moord op de president werd gepubliceerd. Officieel heet het dat John Kennedy werd ge dood door de alleenstaande en onevenwichtige Lee Oswald. De twijfel zal echter blijven voortbestaan. De geest van John Kennedy heeft men echter niet kunnen doden! De wet op de burger rechten, waarvan hij de ont werper was, werd in 1964 door het Huis van Afgevaardigden en door de Senaat goedge keurd, ondanks het verzet in de zuidelijke staten. Deze wet betekent een enorme vooruit gang voor de negers. President Johnson zette niet alleen Kennedys politiek voort doch kondigde meteen een nieuw ontwerp aan een wet ter bestrijding van de armoe de, waarvan in de Verenigde Staten ook meestal de negers „het fkichtolici zijn Martin Lut'her Kmg triom feerde! Hij werd als «man van het jaar 1963» uitgeroepen, de eerste maal dat zulks een ne ger te beurt viel... en in 1964 kwam de bekroning: hij ont ving de Nobelprijs van de Vre de. De presidentsverkiezingen waren voor Amerika maar ook voor de ganse wereld van uitzonderlijk belang. Elk een, die enig inzicht heeft in het politiek gebeuren, sidder de bij de gedachte dat een fa naticus als Barry Gold water Het is nieuwjaar. 1964 is begraven, door sommigen verdronken in ettelijke glazen bier of wijn... 1965 is geboren met hoofdpijn en een ontstelde maag. Maar wat zullen de komende twaalf maanden ons brengen Mysterie Zal het ziekte of oorlog zijn. Zal het een goede zomer worden met een overvloedige oogst. Zal het nieuwe jaar ons vreugde en genot brengen: wij. wensen dit tenminste aan elke vriend of kennis die wij op de tram, trein of auto bus ontmoeten. Sommige gelukwensen zijn hartelijk gemeend, andere worden pro forma geformuleerd. Miljoe nen kaartjes met «gelukkig nieuwjaar» worden over de wereld rondgestuurd. Maar of er nu veel mensen een werkelijke daad stellen om in het nieuwe jaar inderdaad geluk te brengen is wat anders. Nochtans wijst alles er op dat het «geluk», «de vrede», «de voorspoed» en zelfs de «goede ge zondheid» niet bekomen worden met eenvoudig de wens daartoe uit te drukken. Dergelijke din gen krijgt men niet cadeau; zij worden onder geen enkele kerstboom gelegd. Zij zijn, integen deel de vrucht, het resultaat van een bestendige strijd die men niet mag onderbreken en die dient gestreden in alle landen, in alle lagen der bevol king. Zij zijn het resultaat van ons optreden tegenover elkeen die ons omringt, thuis, op het werk, in vergaderingen. Wij zelf zijn een onderdeel van de machine die ons alles maken kan wat wij wensen. Onze innige wens is dan ook dat elkeen, jong of oud, zich zal inspannen om te helpen verwezen lijken alles wat hij anderen en zichzelf - van harte toewenst bij de aanvanq van het iaar 1965. MET VOLLE VAART HET IAAR 1965 IN 1 het zou gehaald hebben op Johnson De instituten voor opiniepeiling die Goldwa- ters nederlaag voorspelden hadden het gelukkig bij het rechte eind president John son sloeg met 61,3 t.h. der stemmen alle rekords! Ter- zelf dertij d werd in New York een andere overwinning ge boekt door de demokraten Robert Kennedy die als mi nister van Justitie ontslag had genomen werd er tot sena tor gekozen en trok meteen een wissel op de toekomst. Ander belangrijk feit: Robert Kennedy werd in juni 1964 te Warschau toegejuicht door een duizendkoppige menigte, wat meteen bewijst dat zijn broer ook in het kommunisti- sche kamp veel sympathie ge noot! Kennedy sprak de en thousiaste Poolse bevolking toe over «de open bruggen der verzoening». Neen, alles is nog niet verloren! Europa's droeve en blijde uren Europa kende ook in 1964 zijn droeve en blijde uren. Het mispunt generaal de Gaulle zorgde voor sensatie: hij deed een worp naar de niet-gebon- den landen, reisde naar La- tijns-Amerika, erkende kom munistisch Chin a, dreigde zich terug te trekken uit. de Gemeenschappelijke Markt en maakte zinspelingen het lid maatschap bij de NAVO niet te hernieuwen. Frankrijk mag volgens de nieuwe zonneko ning zijn lot niet binden aan diat van andere landen, want God heeft Frankrijk vooi-bestemd om een grote rol te spelen. Frankrijk moet al leen over leven en dood kun nen beslissen... en daarom moeten alle Fransen zich op offeringen getroosten en spa ren voor atoombommen en ra ketten. De man mag zich echter zo groot wanen als Hii Frankrijk zal, me]L of zonder de Gaulle, rekening moeten houden met de anderen. In Engeland kwam Harold Wilson aan de macht. Dat be tekende een winstpunt voor de vrede en een positieve poli tiek ten overstaan van de Sov jetunie. De multilaterale kern macht waarvoor de h. Jean Monnet bijna gans Europa heeft afgereisd, kende weinig bijval, behoudens in Duits land. De Labour-overwinning ontnam aan de Duitsers wel alle illusies hieromtrent Ha rold Wilson wil niet dat Duits land een vinger op de trekker zou krijgen, doch wenst wel het Atlantisch bondgenoot schap te versterken. De Gemeenschappelijke Markt kwam haar krisis te boven en kon eindelijk akkoord geraken, over de kwestie van de graan prijzen. waaraan ze dreigde ten onder te gaan. In eigen land Voor ons bracht 1964 weinig schokkende gebeurtenissen: de lioogkonjunktuur en een sta biele regering zorgden ervoor dat de Belgen niet te klagen hadden. In het voorjaar werd onze hemel verduisterd door de staking van de dokters. In 1964 werden in ons land voor het eerst in de geschiedenis van de geneeskunde de zieken op mensonterende wijze in de steek gelaten. De dokters heb ben hierdoor bewezen meer belang te hechten aan 't geld dan aan hun eer, hun prestige en de eed die ze hebben ge zworen. Ander belangrijk feit: de socialisten van alle lande:» vierden in september bij 0113 het 100-jarig bestaan van da Arbeidersinternationale. Een grote manifestatie stond in het teken van de vrede, van het streven «aar een wereld, die niet op verovering, doch op begrip is gebouwd. uT OUU ....'sjt AiO REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSN1EU IV STRAAT 64 GENT. TeL 25.57.95 (4 lijnen) Postchcckrekenlng 567.33 «Het Licht». Voor abonnementsprijzen zie gewestelijke blaiizynen. Ver. Hltgcrer R. VERCAMMEN, St.-Pletcrsnleuwstraat 64, Gent. 11} at fcty u uiCMS€ JAAROVERZICHT 1964 i r (Vervolg laatste blï.)

Voor Allen | 1965 | | pagina 1