De komende verkiezingen Vier jaar sociaal beleid -4 PENSIOENPROBLEMEN-AKI IE De aftakeling van de arbeidersklasse OORDEN AUG. DE BLOCK Een gezinspolitiek gesteund op sociale rechtvaardigheid door Em. De Nauw 4 O O B «LI. EN»' (vervolg van de toespraak van le Voorzitter van de Centrale der Boeknijverheid. afdeling Aalst. gehouden op haar Statutair Con gres van 13 september 1964). Onbewust helpen onze vak bondsorganisaties, en ook veei patroons mee aan de aftakeling der arbeidersklassen, doordat zij er naar streven ganse groepen arbeiders naar het bediendenstel sel over te hevelen. Terwijl eerst- genoemden hei doen jm voor sommige leden oetere werkvoor- waarden en hogere voordelen te bekomen, doen de patroons dit uit geldelijk profijt en ook om hun geschoold en goed betaald personeel, dus de voor nen on misbare elementen, aan hun on derneming te bilden. Immers, voo? een arbeider aie 150.000 F per jaar verdient be taalt de patroon, alleen reeds voor persioen, 6% op 150.000 F 9.000 F; voor een bediende be taalt hij slechts 6% op 108.300 F (plafond) 6.498 F. Hij doet dus een profijt van 9.000 6.498 2.502 F wanneer hij deze roed betaalde arbeiders boekt als be dienden. En wat zullen ons de volgende jaren brengen als de arbeidersbijdragen nog zullen ver hogen Aangezien ook de arbeiders oij deze onwettelijke verrichting een onmiddellijk voordeel hebben aanvaarden zy deze ichikking want voor hen is de bijdrage als arbeider 5% op 150.000 F 7.500 F; de bijdrage als bedien de ingeschreven 5% op 108.300 frank 5.415 F; dus ook zij heb ben een voordeel van 2.085 F per jaar wanneer zij als bediende in geschreven worden. Aan de mogelijke nadelige ge volgen in de toekomst aan deze taktiek verbonden, wordt niet gedacht. Zij rekenen er op dat de pensioenwetgeving met de tijd zal veranderen en de 'nadelen aan deze taktiek verbonden zullen wegvallen. Het verleden heeft hierin meermaals gelijk gegeven, want geen enkele wet heeft tot nogtoe hiermede rekening ge houden. Bij iedere pen.siooisver hoging verloren de geschoolde ar beiders de door hun hoger bij dragen verworven voordelen. Door het overhevelen van oen belangrijk aantal onzer best be taalde arbeiders worden de ar- belderskassen in een netelige toe stand gebracht. Enerzijds verliezen zij hierdoor hun beste bron van inkomsten doch anderzijds krijgen zij voor wat de pensioenuitkeringen be treft, uitsluitend de nadelige ia- ren voor hun rekening, dus die Jaren waarvoor geen reserves werden aangelegd; want de iaren tijdens dewelke de nieuw gepro moveerde bedienden als arbeiders werden ingeschreven, vallen later ten laste van de arbeiderskassen De arbeiderskassen krijgen dus al de jaren te betalen waarvoor weinig werd gestort en de be- diendenkassen hebben alleen tus sen te komen voor die jaren waarvoor een hoge bijdrage werd betaald. Zelfs de gewezen arbei ders die een volledige loopbaan als bedienden werden Ingeschre ven, vallen ten laste van de arbeiderskassen voor al de jaren dat ze arbeider zijn geweest. De bediendenkassen betalen alleen he; verschil tussen het arbei ders- en bediendenpensioen, en dit is zeer weinig. Onder deze voorwaarden, oe- laden met deze enorme last, zal het voor de arbeiderskassen de eerstvolgende 30 jaar onmogelijk zijn de normale lasten te dragen zonder van de werkende arbei ders grotere bijdragen te eisen, ten ware de wetgever deze on rechtvaardige toestand zou in zien en de staatstoelagen -ou aanpassen. Er zijn nog redenen waarom deze maatregel dient te worden genomen de arbeiders zijn een verouderde groep, de bedienden een jonge groep. Als we even de statistieken van onze gepensioneerden van het jaar 1962 nagaan zal de toe stand nog veel duidelijker wor den. Aantal gepensioneerden geboren vóór 1880 Gepensioneerde arbeiders geboren vóór 1880 19.929 Gepensioneerde weduwen geboren vóór 1880 18.352 Totaal38.281 Gepensioneerde bedienden geboren vóór 1880 2.544 Gepensioneerde weduwen geboren vóór 188o 3.268 Totaal5.812 Door deze statistiek wordt klaar en duidelijk bewezen wat we hoger verklaarden er waren 50 jaar geleden weinig bedienden. De arbeiderskassen betalen reeds 20 jaar aan meer dan 38000 ouderlingen een pensioen. De be diendenkassen moesten dit slechts aan 5.800 ouderlingen betalen en we weten niet hoevelen hiervan van nog gedeeltelijk ten laste van de arbeiderspensioenkassen val len. (vervolgt) Piet PENSIOEN De verkiezingen naderen. Som mige lieden worden ongeduldig. Normaal moeten de verkiezingen plaats hebben in de maand mei. Er blijven dus nog enkele maan den over. Zekere middens vinden dit te lang. Het Parlement moet ontbonden worden, zodat de ver kiezingen kunnen doorgaan einde maart De ongeduldigen zijn de konservatieven en vooral de P.V.V. Deze houding moet niet verwonderen. Talrijke konserva tieven, die nooit hebben behoord tot de liberale partij, maar die toch tot aansluiting bij de P.V.V. hebben besloten, willen hun kans wagen. Het is nogal wonderlijk. Velen van die heden donderen op het parlement, maar zij brandèn van verlangen om kamerlid of senator te worden. De liberale partij had gedacht en gehoopt dat de huidige kombinatie zou bezwe ken zijn onder de heftige aanval len, de verkeerde voorlichting en de verdachtmakingen van de grote Brusselse pers. De samengebun delde aanvallen van deze gele, blauwe en neutrale kranten heb ben geen sukses gehad. Zij heb ben het regeringswerk moeilijker gemaakt. Op bepaalde gebieden zijn zij er zelfs in gelukt de Bel gen tegen elkaar op te jagen, dit op een ogenblik dat alle krachten nodig zijn om grote, gezamenlijke belangen te verdedigen. Zij heb ben echter niet kunnen verhin deren dat de moeilijkste vraag stukken werden aangepakt en opgelost. De P.V.V kan moeilijk wennen in de oppositie. Zij heeft zó dikwijls deel uitgemaakt van regeringen dat zij niet eens bij machte is gebleken een aktieve oppositie te voeren. Bij alle grote vraagstukken werd zij geleid door de bekommering de belan gen van de bourgeoisie te verde digen. Het beste middel daartoe was steeds voorstellen om de voorgenomen hervormingen uit te stellen. De P.V.V. wenst vervroeg de verkiezingen, omdat zij hoopt daardoor kans te krijgen opnieuw in de regering te treden. Het B.SP.-bureau heeft op dit punt der vervroegde verkiezingen klare taal gesproken. Er wordt vastgehouden aan de wettelijke datum, dus verkiezingen in mei. De demokratie wordt verzwakt door steeds weer de verkiezingen te vervroegen. De talrijke rege ringswisselingen zijn al even na delig. Frankrijk heeft dit zeer sterk ondervonden. De regering heeft trouwens nog werk op de plank. Zij heeft meer van haar programma verwezen lijkt dan enige andere regeriug van de laatste jaren. Er blijven nog zekere punten hangen. De overblijvende maanden kunnen en moeten gebruikt worden om de volledige regeringsverklaring te verwezenlijken. Deze regering heeft het land een grote dienst bewezen door aan te tonen dat een regeringsverklaring geen lou ter stuk papier is waarmee weinig SENATOR of geen rekening dient gehouden. Een regeringsverklaring is veel meer. Het is de belofte aan het land om de punten die er in voorkomen te verwezenlijken. Dit werd te dikwijls vergeten of al thans onvolledig uitgevoerd. Wat voor gevolg heeft dat bij de mas sa het vertrouwen in de regeer ders, in de politiek over het alge meen, vermindert, om niet te zeggen dat het plaats maakt voor wantrouwen. Dergelijke feiten werken nadelig voor de demokra tie. De regering kan hier trouwens een uiterst nuttig initiatief ne men. Het is de h. O. Van Auden- hove. toen minister van Open bare Werken, die een paar goed verzorgde brochures heeft uitge geven om zekere van zijn voor nemens bekend te maken. De regering zou er goed aan doen dit voorbeeld te volgen en voor de kiezers verantwoording afleg gen betreffende haar beleid. Er is middel een brochure samen te stellen waarin, naast de rege ringsverklaring, de ver wezenlij- In onze twee vorige artikelen legden we vooral de nadruk op de budgettaire kredieten alsook op de verschillende prestaties toegekend aan arbeiders en be dienden in het kader van -le maatschappelijke zekerheid. De sociale zekerheid Is gewis geen volmaakt werk. Zij is en zal steeds vatbaar zijn voor vol making want daaraan moet voortdurend worden gewerkt ten bate van de mens. Ze kritikeren is gemakkelijk voor hen die nooit hebben gewe ten wat het voor de invalide, de bejaarde of de moeder betekent Kd. CHT. uit DIKSMUIDE vraagt In welke gevallen de- in het buitenland verleende ge neeskundige zorgen, terugbetaald worden. Antwoord De in het buitenland verleende geneeskundige zorgen worden ai- leen in de volgende gevallen te rugbetaald a) aan de gerechtigden en de personen ten laste die in net buitenland samen verblijven op voorwaarde dat de gerechtigde in een tijdvak van werkonge- schiktheid is en van de advise rende geneesheer vooraf toela ting heeft verkregen om tijdelijk in het buitenland te verblijven hoewel hij zijn domicilie in Bel gië behoudt, b) aan de gerechtigde die in het buitenland hl een verple- gingsinstelling wordt opgenomen op voorwaarde dat voor het ïer- stel van zijn gezondheid deze op neming in het buitenland onder gunstige voorwaarden kan ge schieden en dat zulks door de adviserende geneesheer vooraf onontbeerlijk wordt geacht; c) aa.n de gerechtigde die tij dens een verblijf in liet buiten land dringend in een verplegings- instelling moet worden opgeno men; d) aan de gerechtigde en aan de personen ten laste die op het grondgebied van een ander land wonen op voorwaarde da.t de ge rechtigde is tewerkgesteld en valt onder de Besluitwet van 23 december 1944 inzake de maat schappelijke zekerheid of onder wie die van 10-1-1945 betreffende de sociale zekerheid der mijn werkers; e) aan de rechthebbende die lijdt p.an tuberculose en voor wie de adviserende geneesheer een ■sanatoriumkuur in het buiten land in een door de dienst voor geneeskundige verzorging erkende inrichting als noodzakelijk er kent; f) aan de gerechtigde die bul ten 's lands grenzen een beroep doet op een buitenlands genees heer of vroedvrouw, die gemach tigd zijn ui België te pratiseren; g) aan de gerechtigde die een grensgebied bewoont en zich iaat verzorgen in een buiten 's lands grenzen doch binnen een straal van maximum 25 km van zijn domicilie gelegen verplegingsin- steiling mits er in België, dich terbij, geen gelijkwaardige in richting is; h) aan de rechthebbende wiens revalidatie of herscholing in het buitenland geschiedt; i) aan de rechthebbende die zich in het Groot-Hertogdom Luxemburg laat verzorgen, in dien hij woonachtig is in de kan tons Aarion of Messaney, of in de arrondissementen Virton of Bastenaken of de gemeenten Mellier, Léglise, Ebly, Inseret, Wilry en Anlier; j) aan de rechthebbende die binnen een straal van 50 km van zijn domicilie, indien hij woon achtig is in een van de kantons Bouillon, Chimay, Couvin, Flo- renville, Gedinne en Virton. Nochtans beoogt deze afwijking enkel volgende geneeskundige zorgen de speciale geneeskunde, de verloskunde, de ziekenhuis- verpleging, de tandheelkunde en (te phartu&ceutische produkten voorgeschreven naar aanleiding van de hiervoor bedoelde er- zorgingen; k) aan de rechthebbende die bij een ongeval op 's lands grondgebied of die in een toe stand komt te verkeren dat zijn toestand dringd verzorging be hoeft en die naar een verple- gingsinstelling in het buitenland wordt vervoerd die dichterbij is gelegen of beter te bereiken is dan een gelijkaardige inrichting in België OPMERKINGEN De tenigbetalingen voor ge neeskundige verstrekkingen ver leend in het buitenland if af hankelijk gesteld van de voor waarde da.t de gezondheidszorgen werden verleend door een persoon die wettelijk gemachtigd is de geneeskunde uit te oefenen in het land van verzorging. Bovendien is het duidelijk dat de gerechtigde aan wie ge zondheidszorgen in het buiten land worden verleend, in regel moet zijn onder oogpunt van te moeten wachten op een post- mandaat waarmede zij of waar mee een gezin weer een maand in hun bestaan moeten voorzien Belangrijk werk werd verricht in de sektor der kinderbijslagen voor werknemers. Als de balans zal zijn opgemaakt van de rege ring op dat gebied, zal men zich bewust worden van de grote in spanning die België heeft gele verd om liet lot der gezinnen te verbeteren. Er blijven ongetwij feld nog punten van ongelijkheid tussen de voordelen die de loon- trekkenden en de zelfstandigen genieten. Laten wij niet uit het oog ver liezen dat de omstandigheden en de mogelijkheden in beide secto ren verschillend zijn. Blijft voor de loontrekkenden nog een of ander maatregel te treffen dan moet worden gezegd dat de mid delen waarover de Rijksdienst voor kinderbijslagen voor werk nemers beschikt het mogelijk maken eerlang een nieuwe in spanning in het vooruitzicht te stellen. Men zal zich in de eerste plaats moeten bekommeren om het lot der wezen en gehandicapten. Het algemeen verslag over de sociale zekerheid geeft in miljoe nen frank de uitgekeerde presta ties Kinderbijslag: 1960 1.058 miljoen 1961 12.281 miljoen 1962 12.964 miljoen 1963 14.602 miljoen 1964 1 6.658 miljoen Het vertegenwoordigt in vier jaar tijd een aangroei van 5.600 miljoen wat een verhoging van meer dan 50 t.h. uitmaakt. Het percent van de stijging is nog heel wat hoger wat betreft het gezinsvacantiegeld dat door zich laat verzorgen in Frankrijkproeftjd en bijdragen kingen worden meegedeeld. Dit zou niet alleen aantonen wat gedaan werd en wat nog te ver wezenlijken is. Het zou de ko mende regeringen aanzetten tot grotere voorzichtigheid in het afleggen van beloften. De politieke partijen moeten hun programma voorleggen. Het is van nu af aan duidelijk dat de taalkwestie weer eens zal mis bruikt worden. Ver van mij te beweren dat de taalkwestie niet belangrijk is. Er moet evenwel vermeden worden in overdrijving te vervallen. Zij die hun militaire dienst hebben gedaan toen alles nog in de Franse taal gebeurde, of die destijds veroordeeld wer den in een taal die zij niet be grepen om van andere wantoe standen te zwijgen, moeten toe geven dat er heel veel veranderd is. De taal is belangrijk, maar daarnaast staan heel wat andere problemen. Een vraagstuk dat verder strekt is bvb. de besten dige uitbouw van de welvaart. Wat zal Vlaanderen winnen bij een mogelijke terugkeer van de werkloosheid, met de armoede die er het gevolg van is? België moet een rol spelen in de nieuwe toestanden, die zich ontwikkelen eu waarop niet meer terug te komen is. Europa groeit langcaam maar zeker tot een werkelijkheid. In deze nieuwe gemeenschap moet België dus zowel Vlaan deren als Wallonië een plaats veroveren, die aan de bevolking een bestendige opgang zal verze keren. Zeker, de taal van elke gemeen schap moet volledig worden ge ëerbiedigd, maar dat is niet vol doende. De welvaart en de middelen om deze te bereiken en te bestendi gen moeten in het brandpunt van de belangstelling staan. Deze middelen en methoden verande ren niet met de taal. Ze zijn in grote trekken voor elk land de zelfde. Zij dulden geen scheiding, maar nopen tot de meest hechte samenwerking. Het is te hopen dat dit in de komende maanden niet over het hoofd wordt gezien. Eik probleem naar zijn juiste waarde schatten is, zeker in ver. band met de aanstaande verkie zingen, meer dan ooit geboden. de regering van de Nationale Kas voor Jaarlijks Verlof werd overgeheveld naar de Rijksdienst voor kinderbijslag voor werkne mers. Gezinsvacantiegeld werd uitbe taald in: 1960 668 miljoen 1961 727 miljoen 1962 806 miljoen 1963 954 miljoen 1964 1103 miljoen De nadruk dient gelegd op het feit dat de financiële toestand van de sector der kinderbijslag van werknemers werd gesaneerd In vele middens worden de so cialistische ministers voorgesteld als geldverbrassers die de staats kas ledigen. De Minister van sociale voor zorg bewees het tegenovergestelde In mei 1961, beliepen de schulden van de Rijksdienst voor kinder bijslag voor werknemers circa een miljard. Deze toestand werd ge leidelijk aangezuiverd, de voor schotten werden terugbetaald en de Rijksdienst beschikt over een ruim rollend fonds dat sterk het miljard overschrijdt. Dit sociaal beleid wordt door allen geloofd. De verhogingen werden toegestaan aan alle ge zinnen, niet alleen aan de grote gezinnen met drie kinderen en meer maar ook aan de kleine ge zinnen met een of twee kinde ren. Een bijzondere inspanning werd gedaan voor de minst bedeelden, de wezen, de minder-valide kin deren die verhoogde kinderbijslag bekomen. De laatst genomen maatregelen waren de verlenging van het recht op kinderbijslag van 21 tot 25 jaar ten gunste van des tudenten en de toekenning van een bijkomende bijslag vol gens de leeftijd op 14 jaar (272,5 F per maand) ten gunste van de eerste en de enige kinderen. Ze waren tot 30 september 1964 van dit voordeel uitgesloten. De toelagen toegekend ter ge legenheid van degeboorteu wer den in beide stelsels: werknemers en zelfstandigen eenvormig ge maakt vanaf 1 juli 1961. Voor die da,turn was er een be langrijk verschil, namelijk: eerste geboorte tweede geboorte derde en volgende geboorte Vanaf 1 juli 1961 werd net kraamgeld voor zelfstandigen op gevoerd tot hetzelfde bedrag als in het stelsel der werknemers. De verdere evolutie was gun- OP 1.7.61 eerste geboorte 5.250 tweede geboorte 2.625 derde en volgende geboorte 2.625 stelsel werknemers 5.250 2.625 2.625 stelsel zelf standigen 1.800 900 900 stig. Benevens des tijging hige- stig. Benevenc de stijging inge- dex werd ze op 1 oktober 1962 een nieuwe belangrijke verhoging toegestaan. Ziehier de cijfers; op op op op op 1.8.62 1.10 Ji2 1.12.63 1.8.64 1.L65 5.381 7.260 7.427 7.604 7.780 2 690 5.000 5.122 5.744 5.365 2 690 2.690 2.754 2 822 2 887

Voor Allen | 1965 | | pagina 2