voor allen Se weg, aaat het saciaCisme Csl Zaterdag 6 feb. 1965 - 27e jaargang - Nr 6 Weekblad van de B.S.P. VOOR DE EENHEID DER JONGEREN IN DIENST VAN DE VREDE l it de Nato? AUG. DE BLOCK Het pacifisme niet dood REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETEKSMEI'IVSTIEA.VI KV GENT. Tel. 21, 54.95 (4 lijnen) Poslthcekrekenln» 5(17.93 «liet I.Icht». Voor abonnementsprijzen zie gewesteiyue UKiil/ynen Ver. uitgever R. VERCAMMEN, St.-PietersuieuHStraat «4, (tent BETOGING VOOR DE VREDE HP 28 maart zul len de jongeren opnieuw te Brussel een anti-atoommars organiseren. Hit is een zeer gelukkig ini tiatief. Het brengt jongeren tesamen, van alle gezindhe den, ont uiting te geven, aan iets wat ze semecn hebhtn hun afschuw voor de oorlog. Is het niet hartverheffend te zien hoe deze jongeren met al hun enthousiasme zich inspannen om zoals ze het in hun manifest uitdrukken «handelend op te treden tegen de oorlog en voor de vrede.» Hun opzet verdient alle steun en wij, van onze kant nodigen alle socialistische jongeren uit mee op te stap pen in deze beloging. De idee van het pacifisme is immers gegroeid uit onze beweging. Als we nu niet meer de dragers ervan zijn dan kan ons dat enkel ver heugen want dat betekent dat we vroeger gelijk hebben gehad om ondanks al hel geleuter over heldenmoed en het veld van eerde oorlog aan te klagen als een misdaad'ende bron van a)l-_' kwaad. Dit gezegd zijnde menen we toch te moeten wijzen op HET socialisme woidt regel matig afgeschreven. Het is waar dat aan het woord socialisme vaak een andere betekenis wordt ge geven. Vóór 1914 werd regelma tig verkondigd, dat het een uto pie was te spreken over sociale gelijkheid. Na het uitbreken van de eerste wereldoorlog werd over al plechtig het failliet van het socialisme verkondigd. De socia listen waren er immers niet in geslaagd de odrlog te vermijden. Hierbij werden evenwel twee be langrijke zaken vergeten. De so cialisten hadden voorspeld dat de ongebreidelde wedloop naar steeds groter bewapening onver mijdelijk naar oorlog moest lei den. De voorspelling werd be waarheid. Daarbij werd ook over het hoofd gezien, dat de socia listen in geen enkel land van de wereld een meerderheid vorm den. Zij waren in de minderheid en konden dus niets beletten. Na het einde van de eerste wereldoorlog werden de vruch ten van eeir lange en moeilijke propaganda geplukt, De sociale hervormingen werden niet alleen aanvaard, maar in steeds sneller tempo doorgevoerd. Over het einddoel bestaan praktisch geen verschillen meer. Alle socialisti sche partijen wensen een sociale maatschappij. Er bestaan nog tegenstellingen over wat de toe te passen melhodes betreft. Aan de ene zijde voorstanders van publieke diensten, daarnaast de verdedigers van de vrijheid of het privaat initiatief. Op sociaal gebied is de voor uitgang onloochenbaar en zeer vérstrekkend. Ekonomisch staat het enigszins anders. Het socia lisme heeft steeds verkondigd, dat een einde moest komen aan de uitbuiting van de mens door de mens. Met dat doel moeten de produktiemiddelen ove gaan van privaat naar gemeensohaps- bezit, Ik laat hier buiten be schouwing de kommunistische landen. Deze ondervinden trou- SENATOR wens moeilijkheden. Het zou echter verkeerd zijn deze te wijten aan de nationalisatie der produktiemiddelen. Er zijn meer dere oorzaken, zij liggen echter anders en zij kunnen opgelost worden. Reeds vóór de tweede oorlog werd de theorie vooruitgezet dat de nationalisa'tie der produktie middelen niet nodig is. Dit wordt de laatste tijd weer verkondigd, niet. alleen van kapitalistische zijde, maar ook door socialisti sche middens. Sommige partijen hebben hun programma in die zin veranderd. Er wordt gewezen op de welvaartmaatschappij, zo als men dit noemt in Zweden. Niemand betwist dat in Zweden merkwaardige resultaten werden bereikt. De kapitalistische winst werd evenwel niet uitgeschakeld. Gewezen wordt op de grote sociale vooruitgang in de meeste demokiatische landen. Ook deze vooruitgang wordt niet betwist, Het zou trouwens dom zijn dit te doen, daar deze vooruitgang gebeurde onder druk van het groeiende socialisme. Maar het is nog steeds een feit. dat de kinderen van de geldbezitters het veel gemakkelijker hebben om b.v. te studeren en dus een leidende positie in te gaan ne men dan het kind van een ge woon arbeider. Daarnaast staan nog steeds een hele reeks van sterke ongelijkheden. Mep heeft er in zekere landen de nationalisatie bijgehaald. Zij hebben daarmee niet alles opge lost en kennen moeilijkheden. Vergeten wordt daarbij maar al te dikwijls in welke omstandig heden de overname gebeurde en welke enorme moeilijkheden op gelost dienen te worden, b.v. in de kolenmijnen. Ook vergeet men graag dat b.v. de «Electrici- té de France op eigen kracht grote kerncentrales bouwt, ter wijl de private elektriciteits maatschappij zich vergenoegt met het bouwen van een centra le nabij Givet en dit in samen werking met de «Electricité de France De privaatuitbateis wensen geen belangrijk risico te nemen. Het meest verwonderlijke is evenwel, dat de verdedigers van de privaatuitbating toch gaan in de richting aangewezen door het socialisme. Et was een tijd dat «planning van de ekonom.e. en «programmatic van de hand werden gewezen met een hard geschreeuw «geen dirigisme». Het nut van een planning wordt nu meer en meer aanvaard. Ze ker, er zijn nog steeds mensen die ermee spotten omdat dit alles kan voorzien en. Bij elke grote uitvinding zijn er steeds zwartkijkers geweest, die allerlei moeilijkheden of ongelukken voorspelden. Deze zijn niet ge komen en de wereld, tenminste de rijke landen, leven beter dan ooit, Er was een tijd dat men aan vaardde, dat ekonomische moei lijkheden natuurverschijnselen waren. Maatregelen daartegen waren onmogelijk. Heden wordt algemeen aanvaard dat maatre gelen kunnen en moeten geno men worden. Zo kunnen meer dere voorbeelden worden gege ven. De gemeenschap, dus de Staat, langs de weg der wetgeving, grijpt reeds verder en dieper in het ekonomische leven. Dit bete kent dat de macht van het ka pitalisme steeds meer wordt be knot. De behaalde resultaten ge ven goede uitslagen. Toch is men nog niet op de goede plaats aangeland. De volledige tewerk stelling is nog steeds niet verze kerd. Ziekelijke verschijnselen. (Zie vervolg laatste bis.) zekere tekortkomingen <ïie bij zulke manifestaties in hei verfrden werden vastgesteld Verleden jaar is een deel der betoging ontaard gewor den in een actie tegen de Nato. Vandaag wordt door de in richters gezegd «Afschaffing va» rlo militaire verdragen» doch Professor Frantzen heeft het publiek al gewaarschuwd dat indien andere slogans worden gelanceerd, zulks en kel zou gebeuren buiten de I wil van het inrichtend Kumi- tee. Er wordt ttus at met een herhaling van deze feiten re kening gehouden. tiet ligt niet in onze bedoe ling hier het proces van de Nato te maken. Elkeen heeft z'n persoonlijke mening daar omtrent en degenen die nog altijd van oordeel zijn dat ons land er alle baat bij heeft aan te sluiten bij het Noord-Atlantisch Verdrag zijn daarom niet meer of minder vredelievend dan degenen die er een tegengestelde me ning op nahouden. De B.S.P. heeft destijds zon der enthousiasme het Nato- verdrag aanvaard. Zijn er thans redenen om daaraan verandering te bren gen? In dat geval zal 't Con gres van de Partij te gepas- ten tijde opnieuw de kwestie moeten onderzoeken. AVe zeggen: te gepasten tijde want het verdrag loopt tot IPfiP. Wat willen diegenen <ïie thans uit de Nato roepen? Moet ons land het vrijwillig aangegane pact verbreken? We denken met afschuw te rug aan de vóóroorlogse pe riode die gekenmerkt was door verraad en woordbreuk de periode waarin de niet- aanvalsverdragen werden ge devalueerd tot vodjes papier... Is het tot zulke methodes dat we ons moeten wenden? Of moeten we het gegeven woord eer aandoen en de ver bintenis naleven? Ondanks alle tegenzin voor militaire verdragen, die we als socialis ten traditiegetrouw hebben zijn we van mening dat we moeten kiezen, politiek vooral eerlijkheid gebo- men niet langer dit laatste Ook in de daar! is den. Indien on het gegeven woord staat mag gaan dan ziet 't er voor t ..ouom weinig rooskleu rig uit. Dan is het gedoemd te leven in de schaduw van een bestendige angst voor zelfvernietiging. Niemand betwijfelt de goe de inzichten van het inrich tend Komitee. De gegeven ordewoorden kunnen we on derschrijven. In cieu evenwel een deel der betogers mani festeert uit sympathie voor het communisme tegen het Westen en niet uit verlangen vor de vrede tegen de oorlog, dan mislukt het opzet. Want zulke manifestatie zou, verre van pacifistisch te zijn, de zaak van één der betrokken partijen kiezen. Wij hebben in ons land al genoeg aan één «Belgische Beweging voor de A'rede» als communistisch instrument dat telkens protesteerde als de Amerikanen een atoom bom lieten ontploffen, ëoch als vermoord zweeg als de Russen het deden... Door hypocrisie wordt de vrede niet gediend, wet door openhartigheid! Deze waarschuwing mag niemand die het goed meent, tot onthouding aanzetten. Integendeel. We stellen ver trouwen in het inrichtend Komitee waarin verschillende trouwe partijgenoten en on vervalste socialisten zetelen. We kunnen onze jongeren niet genoeg aansporen om vooraan te staan in de strijd voor de vrede. De pacifistische idee is ondanks alle tegenslagen en spijtige beslissingen die de partijen hebben moeten ne men in het AA'esters socia lisme levendig gebleven A'oor- al op merkwaardige wijze bij de jonge generatie. Dat is een zeer gelukkig verschijnsel. P.D.B.

Voor Allen | 1965 | | pagina 1