VAN DE ZAKDOEK VOOR ELEKTRODEN TOT DE TRAINING-MACHINE VOOR VOETBALLERS Se handen beqxaa(pjlaat& ie WIDEX ic LALOUX- Optie Het tijdelijk Een echte nieuwe tip voor uw haarproblemen Waar gaat het met de Liberale partij naar toe? EEN SCHOOL ZONDER GOD KOSTELOZE APPARATEN 12 HARDHORIGEN 1.000 nieuwe uitvindingen zullen tentoongesteld worden op het 14e Internationaal Salon voor uitvinders te Brussel (Zie begin blz. 1) Een oppositie om bij te wenen Gevaarlijke wapens demagogie en franskiljons taalfanatisme EVEN ft EEN LACH l -tfOOR ALLEN»' Een oplossing voor DE DOOFHEID dank zij m voor doven aangesloten K bij een mutualiteit BRABANTDAM 14, GENT a Tel. (09)35.36.08 Filiaal van g L'Auxiliaire Acoustique a 35, Galerie Ravenstein BRUSSEL VA/342 B Van 5 tot 14 maart e.k. zal te Brussel het 14de Internationaal Salon voor Uitvinders gehouden worden. Deze manifestatie is de belangrijkste in haar soort over de geihdle wereld. 1.000 nieuwe uitvindingen, voorgesteld door 19 landen, zie daar wat deze boeiende tentoon stelling u biedt. Er worden 150.000 bezoekers uit 17 landen verwacht. Indien u belang stelt in nieu wigheden, of indien u een octrooi wilt kopen, laat dan niet na een bezoek te brengen aan dit uitvhi- di.igssalon. Het is niet mogelijk van hier een beschrijving te geven van alle tentoongestelde uitvindingen te meer daar deze zowel betrek king hebben op het metaalbedrijf, als op landbouw, bouwkunde, verwarming, electriciteit, textiel, chimie, horlogerie, alsmede op sportartikelen, huishoudappara- ten, auto's en bijbehorigheden, kantoorartikelen, enz... Wij willen u reeds een voor smaakje geven door enkele titels van uitvindingen te vernoemen, die er u zeker zullen toe aan zetten dit Internationaal Salon voor Uitvinders te bezoeken. Wie te Parijs eens een eigen aardigheid wil zien, laat zich langs de Seine voeren tot daar waar de breder wordende stroom bij Asnières een bebost eilandje omspoelt. Dan overschrijdt hij de brug naar het eiland en stapt, door de elegante poort. Langs de schaduwrijke wegen, met bloe men versierde, stenen tafels en banken, wandelt men dan over de «Hondenbegraafplaats». Meer dan honderdduizend men senvrienden werden op dit eiland, het «He des Ravageurs», begra ven. honden en katten, een hoen, apen en zelfs een leeuw een ga zel en twee paarden. Een van de grafstenen, de meest bekende, is daar gezet ter nagedaohtenis van een hond, «Barry» Een uit arduin gehou wen St. -Bernarduahond draagt een meisje op de rug. dat hij uif een sneeuwlaag in he; gebergte gered heeft. Een inschrift staat in de steen gebeiteld: «Veertig men sen heeft hij het leven gered. Hij stierf door de hand van de een enveertigste». Barry. die aan de monniken van St.-Remard toebehoorde en zeven jaar oud werd, leerde reeds jong de winterstormen in de Franse Alpen trotseren en naar mensen zoeken die in de sneeuw gezakt waren of verdwaalden en door d koude overmand werden Het gebeurde dat zij. te zwak om te. gaan, ter plaatse bleven tot Barry met huip uit het dal te rugkwam. Op een decemberdag ontmoette het dier een bergbeklimmer die in de sneeuw verdwaald was. Als de bergbeklimmer, uitgehenderd en buiten zijn zinnen, de zeldzame hond te zien kreeg, die blaffend op hem toekwam, sloeg hem de angst op het lijf Hij had een ijzeren staaf bij zich en sloeg het moedige dier er mee op de kop. Barry werd dodelijk gewond en sleepte zich met moeite terug naar het klooster om aan de mon niken te doen weten dat er een mens die hem bijna doodge slagen had in nood was. Het bloedspoor volgend vond men de bergbeklimmer die nu zijn ver- gisisng dieu betreurde. Een ander gedenkteken herin nert aan «Papillen» en «Turc» De twee politiehonden, die tien Jaar lang als gezellen van de po litieagenten mee de veiligheid op straai verzekerden en trouw hun dienst deden, rusten onder een miniatuurmausoleum. Een in de steen geplaatste glazen kast be vat de aan Papillon en Turc ver leende eretekens. Zij hebben ver scheidene kinderen van de ver drinkingsdood gered, half ver stikte mensen uit brandende hui zen gehaald, inbrekers ontdekt en in bedwang gehouden tot er hulp kwam. Bij een dezer gevallen werd Papillon neergeschoten. Zijn gedenkteken draagt de tekst: «In dienst gevallen, 1910». Op een gedeelte van de be graafplaats. dat in de volksmond «Kattenwieg. heet, ligt een «hel din» van de eerste wereldoorlog. Haar grafschrift luidt: «Ter her innering aan de „Kat X"». In de loopgraven nam zij de geur van aankomend gifgas waar. Zij miauwde dan zolang tot de poi- lus wakker werden en zich op tijd in veiligheid konden brengen en naar hun maskers grijpen. Op de steen van een andere hond staat te lezen: «Drac. 1941-1953. Trouwe begeleider in verschrikkelijke uren, trouwe vriend in balling schap. H.M. Koningin Elisabeth, prinses van Roemenië». Een andere hond, die «Mystico» heette, ziet vanaf zijn grafsteen de verzen die zijn meester, La- guay, aan het dier opdroeg. Zij luiden: «Mystico, mijn goede hond, doe als een vagebond. Nie mand die u zegt hoe iemand van u hield». Op een andere steen staat te lezen: «Voor Dolly, die mij uit het vuur gered heeft, ween ik». Op minstens een dozijn stenen staat het veel geciteerde woord van Pascal te lezen: «Hoe langer ik de mensen ken, hoe meer ik van mijn hond hou». In een der graven ligt «Rin-Tin-Tin», een zoen van de beroemde filmhond. Niet alle honden die daar be graven liggen zijn beroemd onder de m. tasen. maar sommige mees ters, die er hun vriend lieten be graven behoren tot de beroemd heden. Zo vinden we daar de hond van Edmond Rostand, van Leon Daudet. van Sacha Guitry, van Saint Saëns en van vele an deren. De zo wat een hectare grote be graafplaats behoort aan een ver eniging van dierenliefhebbers en wordt onderhouden door inkom gelden en de verkoop van monu menten. De bezoekers worden verzocht niet op de graven te lo pen. geen bloemen te plukken of lawaai op de begraafplaats te ma ken. Religieuze symbolen zijn ver boden en de monumenten hebben geen gelijkenis met menselijke gedenktekens. Een toestel dat op een bed of een landauer kan geplaatst wor den, en dat machanisch een wie gende beweging weergeeft om kinderen in slaap te wiegen. Een hieltje voor damesschoenen, zo dat deze niet meer naar de schoenmaker hoeven te lopen, en zelf hun schoenen zelfs op de straat kunnen herstellen, en dit zonder dat er werktuigen i«h te pas komen. Een veiligheids gordel voor automobilisten, die auomatisch open gaat ingeval de wagen vuur vat. Nog voor de autos, een omhulsel dat nie.t roest of sutfateert, voor de bat terij. Een nieuwe soort nielheids- regelaar voor het overdragen van bepaalde mechanische bewegin gen. Een machine bestemd voor het splijten of zagen van germa nium en silicium. Voor kantines een machine waarmede men 480 warme maaltijden per uur kan opdienen, zonder dat er enige handenarbeid bij te pas komt. Voor ambachts- en timmerlieden, de corateurs en behangers, een ge heel nieuwsoortig reproductietoe stel van profilien. Voor u en voor mij, een toestel om de lucht te uiveren of zuiver te houden, een draaibare schijf voor televisie apparaat waarmede men dit naar alle riohtingen kan oriënteren, een automatische veiligheidsklep voor butaangashouders om te be letten dat deze ontploffen in ge val van brand. Een apparaat voor het technisch trainen van voetbalspelers. Voor verstrooide lui een oliepsilapparaat voor au to's, zender dat de kap dient ge heven te worden. En ten slotte voor hartziekten, een volledig automatisch verplaatsbaar appa raat, van Zwitserse oorsprong, Op het einde van 1964 waren er in de ministeries, parastatale in stellingen, onderwijs, gerecht en in de Rijkswacht, zowat 22.000 personen tijdelijk aangesteld. Een aantal dezer personeelsleden zijn in dienst sedert 1952. Degenen die voor die tijd in dienst waren als tijdelijk personeel werden defini tief aangesteld in 1953. Nu heeft de minister van Bin nenlandse Zaken, gevolggevend aan de met de A.C.O.D. onlangs afgesloten overeenkomst een wetsontwerp ingediend tot rege ling van de toestand der rijks- amtenaren en beambten. Edoch gebeurt de definitieve benoeming niet zo maar, zonder meer. De be trokkenen dienen een examen af te leggen, tot welke kategorie zij ook behoren. Laten wij hopen dat op de examens rekening zal gehouden worden met de werkelijk vereiste kundigheden en dat men geen zoals naar gewoonte ellenlange zinnen zal opgeven als titel van een opstel dat niets te maken heeft met het werk dat de be trokkene al jaren uitoefent en waarvan hij dan toch geacht wordt op de hoogte te zijn. Eigenlijk zou de minister er beter aan gedaan hebben, na zo veel jaren gewoonweg de bestaan de toestand te bekrachtigen. Want, wat met wie in zijn exa men niet slaagt? Het examen moet afgenomen worden vóór de indiensttreding, zelfs tijdelijk. de polvnesische liaarkuur Vraag onmiddellijk de gratis fol der van prof. OOFFMANN, met uit gebreide documentatie over elk haarproblc-em. De BORA BORA be handeling door uzelf, thuis, wordt geleverd met waarborg van terug betaling voor niet-tevreden kopers, en recht op gratis service per cor respondentie, haaronderzoek en raadgevingen voor elke aangesloten koper. 3,F zegel zenden naar E.F.E. Lossystraat 28 St.-Amands- berg en u ontvangt gratis brochuur. VA/344 doelde toen hij eveneens be toogde dat sociale vooruit gang niet mogelijk is zonde financieel sterke grondsla gen Hij en de zijnen zitten vol op in de financiële ivereld. A?s hun zaken goed draaien zijn deze heren wel bereid wat aan de arbeiders toe te steken... Ziedaar de basis van wat ze hun sociaal programma noemen. Het is een caricatuur en ook de liberale vakbonders iveten dat in de huidige om standigheden de P.V.V. dusda nig is samengestel, dat ze niet meer bij machte is op sociaal gebied voor de arbeiders ook maar het minste te verwezen lijken. De P.V.V. is de partij, die, zo ze ooit nog aan de macht komt, zal regeren tegen de ar beiders. Als ze ooit aan de macht komt want intussen zitten Omer Vanaudenhove met zijn discipelen al vier jaar lang niet meer in de regering en hebben ze op erbarmelijke wijze de oppositie gevoerd. In het Parlement zijn de oude en talentvolle tenoren van de liberale banken verdwenen en kan elkeen voelen dat de new comers van een lager gehalte zijn zonder stijl. Als de regering het soms lastig had, was dat nooit inge volge de schrale en deernis wekkende oppositie der libé ralen. De moeilijkheden kwa men dan uit de schoot der meerderheidspartijen zelf. Voor de P.V.V. gold het gé- zegde de honden blaffen wel, maar de regerings (karavaan) trekt voorbij. Toch heeft de P.V.V. tij dens de gemeenteverkiezingen vooruitgang geboekt. Ze wist de misnoegden te organiseren. En daarin schuilt juist het ge vaar! de onmiskenbare zwen king naar rechts is de P.V.V. twee gevaarlijke wapens gaan hanteren: de demagogie en het taalfanatisme In een volgend artikel ko men we daarop terug. We hebben inderdaad een harte lijk woordje te richten tot de Vlaamse P.V.V.'ers. die bereid zijn de rechten der Vlamin gen te offeren aan het elekto- raal belang van het Brussel franskiljonisme Of zijn de Vlaamse liberalen van geen tel meer in de P.V.V.? P.DJt. voor het behandelen van bloeds omloopstoringen. Wij zouden u nog over zovele andere uitvindingen kunnen spreken, zoals de antikreukmid delen, en een automatische ma chine om hop te plukken, als mede over de 980 andere uitvin dingen. Dit zou ons te ver leiden, en wij behouden u dan ook vele verrassingen voor op ons 14de Internationaal Salon voor Uit vinders te Brussel, dat u zeker en vast zal boeien. Studenten, althans hogeschool- gangers, kosten veel geld aan de Staat, niettegenstaande de offers van de ouders. Ofschoon er universiteiten be staan, die zich «vrij» noemen, komt de schatkist daar ook tus senbeide voor gemiddeld 100.000 F per student. Die sommen, welke de belas tingplichtige opbrengt zouden be ter kunnen besteed worden als zo maar niet om het even wie stu dies kon ondernemen zonder lan ger dan een of twee jaar te «vol harden». Er zit te veel kaf onder het ko ren van het eerste hogeschool jaar. Maar dat is een andere kwestie. Hier gaat het om de gewone scholen, met name de Rijksscho len. Niet zo lang geleden werd op een Algemene Raad van de BS.P. een amateursfilm vertoond over de nood van de Rijksscholen in Vlaanderen. Die film, was een do- kument dat, ter plaatse opgeno men, de naakte waarheid toonde en terzelfdertijd als een «nood kreet- kon beschouwd worden. Verleden week deed zich een ongeval voor waardoor het bewijs geleverd is en dat bedoelde «nood kreet» niet ernstig opgenomen werd. Een schoolinspekteur zakte door de vloer van de RIJKS technische meisjesschool te Aalst, om te be landen op een tafel in een na tuurlijk lager gelegen klas, «tot begrijpelijke ontsteltenis van de lerares en de leerlingen, schreven de kranten. De inspekteur werd naar het ziekenhuis overgebracht. Stel u voor dat een klasvloer ingevallen was en dertig meisjes een verdieping lager op de schoot van andere schoolkinderen te recht kwamen. Ach, wat zou dat... Het geldt hier immers maar een school zonder «God-, hoewel de pastoor er geregeld «les» geeft. HET DREIGEMENT Moeder zegt tot Jantje, die zich niet wil laten wassen: Jongen maak mij niet kwaad, anders trek ik u ook nog een schoon hemd aan!

Voor Allen | 1965 | | pagina 10